Korzyści ze spania na podłodze

Published:

Potencjalne korzyści spania na podłodze

Niektóre osoby uważają, że spanie na podłodze oferuje różne korzyści zdrowotne, takie jak lepsze ułożenie kręgosłupa i zmniejszenie napięcia ramion. Może to przyczynić się do lepszej ogólnej jakości snu i może pomóc złagodzić dyskomfort związany z punktami nacisku w porównaniu z miękkim materacem. W tej sekcji omówimy te potencjalne korzyści bardziej szczegółowo.

zalety spania na podłodze

Lepsze wyrównanie kręgosłupa dzięki sztywności powierzchni

Spanie na twardej powierzchni, takiej jak podłoga, może zapewnić kręgosłupowi mocniejsze podparcie niż tradycyjny materac. W rezultacie uważa się, że spanie na podłodze może prowadzić do lepszego ułożenia kręgosłupa poprzez utrzymanie jego naturalnej krzywizny podczas odpoczynku. Dobrze wyprostowany kręgosłup nie tylko zmniejsza obciążenie mięśni i więzadeł, ale także minimalizuje obciążenie krążków międzykręgowych, które są odpowiedzialne za pochłanianie wstrząsów podczas ruchu lub uderzeń podczas codziennych czynności.

Zmniejszone napięcie ramion dla większego komfortu

Oprócz promowania prawidłowego ułożenia kręgosłupa, spanie na podłodze może również zmniejszyć napięcie w ramionach ze względu na sztywność powierzchni. Zapewnia to mniejszą możliwość nieprawidłowego ułożenia między głową a szyją i ramionami, co jest często związane z osobami śpiącymi na boku, używającymi zbyt miękkich materacy lub poduszek bez odpowiedniej struktury podparcia pod nimi. Minimalizując obciążenie ramion poprzez konsekwentne pozycjonowanie względem otaczających struktur anatomicznych (np. klatki piersiowej), osoby, które wybiorą to podejście, mogą z czasem doświadczyć zwiększonego poziomu komfortu, co może potencjalnie poprawić ogólną jakość snu.

 • Lepsza jakość snu: Połączenie lepszego ułożenia kręgosłupa i zmniejszonego napięcia barków może przyczynić się do bardziej spokojnego i komfortowego snu. Spójne ułożenie względem otaczających struktur anatomicznych może potencjalnie prowadzić do poprawy ogólnej jakości snu, co jest niezbędne dla utrzymania dobrego zdrowia i samopoczucia.
 • Łagodzenie punktów nacisku: Spanie na podłodze może pomóc złagodzić dyskomfort związany z punktami nacisku, które mogą powstać podczas korzystania z miękkiego materaca. Twarda powierzchnia podłogi równomiernie rozkłada ciężar ciała, zmniejszając nacisk na określone obszary, takie jak biodra lub ramiona(źródło).

Podsumowując, spanie na podłodze może potencjalnie oferować korzyści, takie jak lepsze ułożenie kręgosłupa i zmniejszone napięcie ramion, co prowadzi do większego komfortu podczas okresów odpoczynku, a także może przynosić ulgę w typowych problemach związanych z tradycyjnymi materacami (np. rozwój punktów nacisku). Niemniej jednak ważne jest, aby pamiętać, że te prawdopodobne korzyści opierają się głównie na osobistych relacjach; przed podjęciem ostatecznych decyzji dotyczących ich skuteczności w szerszych grupach lub okolicznościach konieczne byłyby dalsze badania.

Pomimo możliwych korzyści, np. lepszego ułożenia kręgosłupa i mniejszego obciążenia ramion, konieczne są dalsze badania naukowe, aby w pełni ocenić skuteczność spania na podłodze. Dlatego ważne jest, aby wziąć pod uwagę brak dowodów potwierdzających spanie na podłodze przed podjęciem jakichkolwiek decyzji dotyczących rutyny snu.

Brak dowodów naukowych potwierdzających zalety spania na podłodze

Brak dowodów naukowych potwierdzających zalety spania na podłodze

Chociaż niektórzy twierdzą, że spanie na podłodze przynosi korzyści, brakuje dowodów naukowych potwierdzających te twierdzenia. Większość badań przeprowadzonych nad powierzchniami do spania i ich wpływem na ogólne samopoczucie koncentrowała się głównie na materacach o różnym poziomie twardości.

Dostępne są ograniczone badania naukowe dotyczące korzyści płynących ze spania na podłodze

Chociaż niepotwierdzone dowody sugerują potencjalne korzyści związane ze spaniem na podłodze, takie jak lepsze ułożenie kręgosłupa i zmniejszone napięcie ramion, przeprowadzono niewiele badań naukowych dotyczących tej praktyki. W związku z tym nie jest pewne, czy spanie prosto na ziemi zapewnia jakąkolwiek godną uwagi poprawę jakości snu lub ulgę w bólu w porównaniu z innymi rodzajami powierzchni.

Materace o średniej twardości okazały się bardziej skuteczne w łagodzeniu bólu pleców

W przeciwieństwie do ograniczonych danych dotyczących korzyści płynących ze spania na podłodze, kilka badań wykazało, że średnio twarde materace zapewniają lepsze wsparcie i komfort osobom cierpiącym na bóle pleców. Badanie opublikowane w The Lancet, wiodącym czasopiśmie medycznym, wykazało, że uczestnicy, którzy spali na średnio twardych materacach, zgłaszali mniejszy dyskomfort niż ci, którzy korzystali z twardszych lub bardziej miękkich opcji. Odkrycie to wskazuje, że wybór odpowiedniego materaca może być bardziej korzystny dla złagodzenia dyskomfortu fizycznego niż wybór twardej podłogi.

 • Osoby śpiące na podłodze mogą skorzystać z dodatkowej amortyzacji: Jeśli rozważają Państwo przejście na spanie bezpośrednio na powierzchni domu, ale obawiają się Państwo potencjalnych wad wynikających z niewystarczającej wyściółki pod ciałem podczas okresów odpoczynku - proszę rozważyć zainwestowanie w materac nawierzchniowy lub inne materiały amortyzujące. Produkty te mogą zapewnić dodatkową warstwę komfortu, jednocześnie umożliwiając czerpanie potencjalnych korzyści związanych ze spaniem na podłodze.
 • Eksperymentowanie jest kluczowe: Ponieważ indywidualne preferencje i potrzeby znacznie się różnią, ważne jest, aby eksperymentować z różnymi powierzchniami do spania przed podjęciem jakichkolwiek długoterminowych zobowiązań. Proszę wypróbować różne poziomy twardości materaca, w tym umieszczenie istniejącego łóżka bezpośrednio na ziemi jako tymczasowe rozwiązanie - może to pomóc w ustaleniu, czy spanie na twardej powierzchni rzeczywiście zapewnia poprawę ogólnego samopoczucia w konkretnej sytuacji.

W świetle ograniczonych dowodów naukowych potwierdzających korzyści płynące ze spania na podłodze, kluczowe pozostaje, aby osoby rozważające tę praktykę dokładnie rozważyły swoje opcje i skonsultowały się z pracownikami służby zdrowia, jeśli odczuwają ciągły dyskomfort lub ból podczas okresów odpoczynku. Ostatecznie, znalezienie najbardziej odpowiedniej powierzchni do spania, dostosowanej specjalnie do unikalnych wymagań danej osoby, prawdopodobnie przyniesie lepsze rezultaty niż trzymanie się ściśle anegdotycznych twierdzeń dotyczących alternatywnych metod, takich jak odpoczynek bezpośrednio na twardej podłodze.

Pomimo braku dowodów naukowych potwierdzających korzyści płynące ze spania na podłodze, ważne jest, aby wziąć pod uwagę kwestie czystości podczas spania na podłodze. W związku z tym należy regularnie odkurzać i zamiatać wybrany obszar w celu zapewnienia czystości i utrzymywać podłogi w czystości.

Czystość podczas spania na podłodze

Czystość podczas spania na podłodze

Podczas gdy niektóre osoby mogą uznać spanie na podłodze za korzystne, ważne jest, aby wziąć pod uwagę czystość i higienę podczas przyjmowania tej praktyki snu. Podłogi mogą gromadzić więcej brudu i kurzu niż inne części domu, dlatego ważne jest, aby podjąć środki w celu zapewnienia czystego środowiska do spania dla dobrego zdrowia. W tej sekcji omówimy, w jaki sposób można utrzymać czyste środowisko do odpoczynku bez uszczerbku dla dobrego samopoczucia.

Regularne odkurzanie i zamiatanie wybranego obszaru w celu zapewnienia czystości

Aby upewnić się, że miejsce do spania pozostaje tak czyste, jak to tylko możliwe, należy regularnie odkurzać i zamiatać. Pomaga to usunąć nagromadzone cząsteczki kurzu, alergeny, sierść zwierząt domowych (jeśli dotyczy) i wszelkie inne zanieczyszczenia, które mogą negatywnie wpływać na układ oddechowy lub ogólny stan zdrowia podczas snu. Dodatkowo, korzystanie z oczyszczacza powietrza w pomieszczeniu, w którym planują Państwo spać na podłodze, może dodatkowo poprawić jakość powietrza poprzez usunięcie unoszących się w powietrzu zanieczyszczeń.

Proszę utrzymywać podłogi w czystości

Przestrzeń wolna od bałaganu jest niezbędna do utrzymania czystości podczas spania na podłodze. Proszę upewnić się, że w pobliżu wybranego przez Państwa miejsca nie leżą żadne przedmioty - takie jak buty czy odzież - które z czasem mogłyby gromadzić dodatkowy brud lub bakterie. Utrzymywanie podłóg w czystości nie tylko przyczynia się do poprawy standardów higieny, ale także zmniejsza ryzyko potknięcia się w godzinach nocnych, kiedy widoczność może być ograniczona ze względu na słabe oświetlenie.

Utrzymanie właściwej higieny pościeli

 • Regularnie prać pościel: Należy upewnić się, że wszystkie prześcieradła, koce i poszewki na poduszki używane podczas spania bezpośrednio na podłodze są prane co najmniej raz w tygodniu w gorącej wodzie (najlepiej w temperaturze 130°F lub wyższej) w celu zabicia roztoczy i bakterii.
 • Proszę używać ochraniacza na materac: Jeśli korzystają Państwo z cienkiej maty do spania lub futonu, warto zainwestować w wysokiej jakości wodoodporny ochraniacz na materac. Pomoże to zapobiec gromadzeniu się brudu, alergenów i wilgoci na powierzchni do spania, jednocześnie wydłużając jej żywotność.
 • Proszę unikać jedzenia w łóżku: Spożywanie posiłków w pobliżu miejsca do spania na podłodze może przyciągać szkodniki, takie jak mrówki lub karaluchy. Aby zachować standardy czystości i zminimalizować potencjalne zagrożenia dla zdrowia związane z inwazją szkodników, należy unikać spożywania posiłków lub przekąsek w pobliżu miejsca, w którym śpią Państwo na podłodze.

Uwzględnienie tych aspektów czystości w codziennej rutynie jest niezbędne do utrzymania optymalnej higieny podczas spania na podłodze. Poprzez regularne odkurzanie i zamiatanie wybranego obszaru, utrzymywanie podłóg w czystości i zapewnienie odpowiednich praktyk higieny pościeli - takich jak częste pranie prześcieradeł w gorącej wodzie - można stworzyć komfortowe środowisko do odpoczynku bez uszczerbku dla ogólnego samopoczucia.

Utrzymanie nieskazitelnego środowiska podczas snu na ziemi jest niezbędne, aby zagwarantować ożywczy i przyjemny sen. Co więcej, wykorzystanie istniejących materacy bez ram łóżka może zapewnić podobne korzyści, jednocześnie umożliwiając odpowiednią cyrkulację powietrza pod nimi.

Opcje alternatywne - materac bezpośrednio na ziemi lub bez stelaża

Opcje alternatywne - materac bezpośrednio na ziemi lub bez stelaża

Jeśli są Państwo ciekawi potencjalnych zalet bycia bliżej ziemi, ale nie są jeszcze gotowi na całkowite przejście na twardą powierzchnię, dostępne są inne opcje. Jedną z takich opcji jest umieszczenie tradycyjnego materaca bezpośrednio na ziemi zamiast korzystania z ramy łóżka. Takie podejście może zaoferować podobne potencjalne korzyści związane z wyrównaniem kręgosłupa bez konieczności spania na niewygodnie sztywnej powierzchni.

Wykorzystanie istniejącego materaca bez ramy łóżka w celu uzyskania podobnych efektów

Aby wypróbować tę metodę, wystarczy zdjąć materac z obecnej ramy łóżka i położyć go płasko na podłodze. Może się okazać, że taka konfiguracja zapewnia wystarczającą twardość i wsparcie, jednocześnie oferując pewną amortyzację dla wygody. Wiele osób, które wypróbowały to podejście, zgłasza poprawę jakości snu, a także zmniejszenie bólu pleców lub dyskomfortu w porównaniu z poprzednimi podwyższonymi warunkami spania.

Znaczenie prawidłowej cyrkulacji powietrza pod materacem

Decydując się na to alternatywne rozwiązanie, należy zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza pod materacem, aby z czasem zapobiec rozwojowi pleśni. Pleśń może tworzyć się z powodu ograniczonego przepływu powietrza spowodowanego bliskim sąsiedztwem dwóch stałych materiałów (podłogi i materaca). Aby uniknąć tych problemów, proszę rozważyć podniesienie materaca nieco ponad poziom podłogi, jeśli to możliwe, używając przedmiotów takich jak drewniane palety lub specjalnie zaprojektowane stojaki na materace.

 • Utrzymanie czystości: Podobnie jak w przypadku spania na podłodze, utrzymywanie czystości wokół i pod materacem ma zasadnicze znaczenie dla zachowania dobrych standardów higieny. Proszę regularnie odkurzać i zamiatać ten obszar, aby zapobiec gromadzeniu się kurzu i brudu.
 • Proszę sprawdzić, czy nie ma oznak pleśni: Proszę okresowo sprawdzać swój materac, zwłaszcza w wilgotnym środowisku lub w przypadku uszkodzenia przez wodę. Jeśli zauważą Państwo jakiekolwiek oznaki rozwoju pleśni, należy natychmiast zająć się problemem, czyszcząc dotknięty obszar i zapewniając odpowiednią cyrkulację powietrza.
 • Obracanie materaca: Aby utrzymać równomierne zużycie i wsparcie, należy obracać materac co kilka miesięcy. Pomoże to przedłużyć jego żywotność, zapewniając jednocześnie stały poziom komfortu przez cały okres użytkowania.

Uwzględnienie tych najlepszych praktyk podczas korzystania z tradycyjnego materaca na ziemi może pomóc w czerpaniu potencjalnych korzyści związanych ze spaniem na podłodze bez poświęcania zbyt dużego komfortu lub ryzykowania negatywnych konsekwencji zdrowotnych z powodu niewłaściwej konfiguracji lub konserwacji. Eksperymentując z różnymi układami spania, takimi jak ten, można znaleźć podejście, które najlepiej odpowiada indywidualnym potrzebom i preferencjom, jednocześnie promując ogólną jakość snu i zdrowie kręgosłupa.

Spanie na ziemi bez ramy łóżka może zapewnić podobne korzyści do spania bezpośrednio na podłodze, jednak ważne jest, aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza pod materacem. Jednak dla niektórych osób może to nie być odpowiednie rozwiązanie i dlatego powinny one zbadać inne możliwości.

Kto powinien unikać spania na podłodze?

Kto powinien unikać spania na podłodze?

Chociaż niektórzy ludzie mogą uznać spanie na podłodze za korzystne, nie jest ono odpowiednie dla wszystkich. Niektóre osoby powinny unikać tej praktyki ze względu na potencjalne zagrożenia dla zdrowia lub dyskomfort. W tej sekcji omówimy konkretne grupy osób, które powinny powstrzymać się od spania na podłodze i zbadamy alternatywne rozwiązania snu.

Kobiety w ciąży i nowe matki

Kobiety w ciąży powinny unikać spania na podłodze, ponieważ może to nadmiernie obciążać ich ciała, szczególnie w późniejszych etapach ciąży; twardszy materac jest lepszy, aby zapewnić wystarczające wsparcie bez powodowania dodatkowego stresu. Twardszy materac będzie lepszym rozwiązaniem, aby zapewnić odpowiednie wsparcie bez powodowania dodatkowego obciążenia w tym krytycznym okresie. Podobnie, świeżo upieczone matki potrzebują odpowiedniego odpoczynku, aby zregenerować siły po porodzie i opiekować się swoimi noworodkami; dlatego też powinny zdecydować się na wygodną powierzchnię do spania, która promuje dobrą postawę i łagodzi punkty nacisku.

Seniorzy i osoby z zaburzeniami krążenia krwi

Osoby starsze często mają ograniczoną mobilność i mogą mieć trudności ze wstaniem z twardej podłogi po dłuższym okresie leżenia. Ponadto, seniorzy są bardziej podatni na bóle stawów, które mogą się nasilać w wyniku ciągłego spania na sztywnej powierzchni, takiej jak podłoga. Dla osób doświadczających problemów z krążeniem krwi, takich jak żylaki lub zakrzepica żył głębokich (DVT), uniesienie nóg podczas odpoczynku jest niezbędne - coś, co może okazać się trudne podczas próby spania bezpośrednio na ziemi.

Użytkownicy poduszek Slim Pillow: Potencjalne ryzyko nadwyrężenia kręgosłupa

 • Osoby śpiące na boku: Jeśli używa Pan/Pani cienkiej poduszki podczas spania na boku na podłodze, Pana/Pani głowa może przechylać się w dół w kierunku ramienia, co z czasem może prowadzić do nadwyrężenia szyi. Wybór grubszych poduszek lub poduszek zaprojektowanych specjalnie dla osób śpiących na boku może pomóc utrzymać prawidłowe ułożenie kręgosłupa i zapobiec dyskomfortowi.
 • Osoby śpiące na brzuchu: Spanie na brzuchu na podłodze z cienką poduszką może prowadzić do zwiększonego nacisku na szyję i kręgosłup. Proszę rozważyć użycie jeszcze cieńszej poduszki lub całkowity brak poduszki, aby zminimalizować to ryzyko, jednocześnie zapewniając pewien poziom komfortu.

Podsumowując, przed podjęciem decyzji o tym, czy spanie na podłodze jest dla Państwa odpowiednie, należy wziąć pod uwagę swoje indywidualne potrzeby i stan zdrowia. Jeśli należy Pan/Pani do którejkolwiek z wyżej wymienionych grup, najlepiej byłoby zbadać alternatywne opcje, takie jak zainwestowanie w twardszy materac lub dostosowanie obecnej konfiguracji snu (np. umieszczenie materaca bezpośrednio na ziemi), zamiast ryzykować potencjalne szkody, śpiąc na twardych powierzchniach podłogowych.

Biorąc pod uwagę potencjalne zagrożenia, kobiety w ciąży i młode matki powinny unikać spania na podłodze. Ważne jest, aby stopniowo przechodzić od spania w łóżku do spania na podłodze, aby poczuć się bardziej komfortowo.

Przejście z łóżka do spania na podłodze

Jeśli rozważają Państwo przejście z tradycyjnego łóżka na spanie na podłodze, ważne jest, aby robić to stopniowo i w przemyślany sposób. Proces ten pomoże Państwa ciału łatwiej się przystosować i zwiększy prawdopodobieństwo doświadczenia potencjalnych korzyści, takich jak poprawa ułożenia kręgosłupa i zmniejszenie napięcia ramion.

Proces stopniowego przejścia dla łatwiejszej adaptacji

Zamiast rzucać się od razu w wir spania na podłodze, proszę spróbować łagodzić to przez kilka nocy lub nawet tygodni. Proszę zacząć od krótkich okresów leżenia na macie do jogi, cienkiej podkładce pod materac lub śpiworze na podłodze w ciągu dnia, kiedy można zachować czujność na wszelkie dyskomforty, które mogą się pojawić. Stopniowo wydłużaj ten czas, aż poczujesz się wystarczająco komfortowo, aby spróbować przespać całą noc na podłodze.

Eksperymentowanie z pozycjami i rozmieszczeniem poduszek

Znalezienie idealnej pozycji do spania ma kluczowe znaczenie przy przejściu z łóżka do spania na podłodze. Podczas gdy niektórzy ludzie znajdują ulgę w swoich zwykłych pozycjach (np. osoby śpiące na boku), inni mogą potrzebować korekt ze względu na większą twardość oferowaną przez twarde podłogi w porównaniu z bardziej miękkimi materacami. Proszę poeksperymentować z różnymi pozycjami, takimi jak spanie na plecach, na brzuchu lub na boku, używając poduszek strategicznie rozmieszczonych w celu uzyskania optymalnego podparcia.

 • Osoby śpiące na plecach: Proszę umieścić cienką poduszkę pod głową i szyją, aby uzyskać wsparcie bez powodowania obciążenia; w razie potrzeby proszę rozważyć umieszczenie kolejnej małej poduszki pod kolanami.
 • Osoby śpiące na boku: Proszę używać twardszej poduszki między nogami na wysokości kolan, zachowując wyrównanie bioder; proszę wybrać nieco grubsze poduszki pod głowę w porównaniu do tych używanych przez osoby śpiące na plecach, aby kręgosłup pozostał prosty.
 • Osoby śpiące na brzuchu: Proszę unikać używania poduszki pod głową, ponieważ może to powodować obciążenie szyi i kręgosłupa; zamiast tego proszę spróbować umieścić poduszkę pod biodrami, aby zmniejszyć nacisk na dolną część pleców.

Oprócz eksperymentowania z pozycjami do spania i poduszkami, proszę rozważyć włączenie do swojej rutyny ćwiczeń rozciągających lub jogi. Pomoże to poprawić elastyczność i siłę mięśni, jednocześnie potencjalnie łagodząc dyskomfort związany z przejściem z łóżka do spania na podłodze.

Dostosowanie oczekiwań dotyczących jakości snu

Przechodząc z łóżka na spanie na podłodze, ważne jest nie tylko dostosowanie czynników fizycznych, ale także oczekiwań psychicznych dotyczących jakości snu. Niektóre osoby zgłaszają niewielką różnicę w ogólnym doświadczeniu snu po dokonaniu zmiany; jednak inni mogą stwierdzić, że konsekwentnie śpią lepiej lub gorzej, w zależności od osobistych preferencji i stanu zdrowia. Proszę uzbroić się w cierpliwość podczas tego procesu - proszę dać sobie czas na dostosowanie się do nowego środowiska przed wyciągnięciem wniosków na temat tego, czy spanie na podłodze jest właściwym wyborem na dłuższą metę.

Utrzymanie czystości w okresie przejściowym

Wreszcie, należy zadbać o to, by czystość pozostała priorytetem przez cały okres przejściowy, regularnie odkurzając lub zamiatając wybrane obszary wolne od cząsteczek kurzu i alergenów, które mogą negatywnie wpływać na zdrowie układu oddechowego, jeśli pozostaną niekontrolowane przez dłuższy czas leżenia bezpośrednio na powierzchniach naziemnych, takich jak podłogi, dywany, dywaniki itp. Proszę zminimalizować bałagan i utrzymywać zorganizowaną przestrzeń sprzyjającą spokojnemu snu noc po nocy.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące korzyści ze spania na podłodze

Czy spanie na podłodze ma jakieś zalety?

Tak, istnieją pewne potencjalne korzyści ze spania na podłodze. Jedną z nich jest lepsze ułożenie kręgosłupa ze względu na sztywność powierzchni. Ponadto spanie na podłodze może zmniejszyć napięcie ramion, co może zwiększyć komfort. Dowody naukowe potwierdzające te twierdzenia są jednak ograniczone. Przed przejściem na spanie na podłodze należy zachować czystość i wziąć pod uwagę osobiste czynniki zdrowotne.

Czy codzienne spanie na podłodze jest w porządku?

Codzienne spanie na podłodze może być odpowiednie dla zdrowych osób, które uważają je za wygodne i korzystne. Jednak niektóre grupy, takie jak kobiety w ciąży, młode matki, seniorzy i osoby z zaburzeniami krążenia krwi powinny unikać tej praktyki. Proszę zadbać o czyste otoczenie i stopniowo przechodzić od spania w łóżku do spania na podłodze.

Dlaczego Japończycy śpią na podłodze?

Japończycy tradycyjnie śpią na matach tatami, które są twardymi, ale lekko amortyzowanymi powierzchniami wykonanymi z tkanej słomy lub innych materiałów. Zwyczaj ten wynika z kulturowych przekonań o prostocie, praktyczności i oszczędności miejsca w tradycyjnych japońskich domach. Maty tatami zapewniają wsparcie, a jednocześnie są wygodniejsze niż twarde podłogi.

Dlaczego lepiej jest spać bliżej ziemi?

Spanie bliżej ziemi może sprzyjać prawidłowemu ułożeniu kręgosłupa, zapewniając twardszą powierzchnię, która zapobiega nadmiernemu zapadaniu się lub wyginaniu pleców podczas odpoczynku. Ponadto niższe łóżka lub materace umieszczone bezpośrednio na twardych powierzchniach mogą pomóc poprawić cyrkulację powietrza i zmniejszyć ilość alergenów, przyczyniając się do zdrowszego środowiska snu.

Wnioski

Ostatecznie, chociaż można argumentować, że spanie na podłodze może przynieść pewne korzyści, takie jak lepsze ułożenie kręgosłupa i mniejsze obciążenie ramion, istnieje niewiele dowodów naukowych na poparcie tych twierdzeń. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę czynniki czystości przy wyborze tej opcji spania, a niektóre osoby powinny jej całkowicie unikać. Jednak dla tych, którzy są zainteresowani jej wypróbowaniem, stopniowy proces przejścia i eksperymentowanie z pozycjami i ułożeniem poduszek może ułatwić dostosowanie.Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?