Co-Sleeping

Published:

Proszę wyobrazić sobie ten scenariusz: Są Państwo świeżo upieczonymi rodzicami i właśnie przywieźli Państwo do domu swoje maleństwo. Gdy zbliża się noc, przychodzi na myśl kwestia "wspólnego spania".

Spis treści

 1. Zrozumieć co-sleeping: Podstawy i korzyści
  1. Definicja i rodzaje co-sleepingu
  2. Korzyści ze wspólnego spania
 2. Niebezpieczeństwa związane ze wspólnym spaniem
  1. Zwiększone ryzyko zespołu nagłej śmierci niemowląt (SIDS)
  2. Inne potencjalne zagrożenia we wspólnym środowisku snu
 3. Praktyki bezpiecznego snu dla niemowląt
  1. Zalecenia dotyczące dzielenia pokoju a dzielenia łóżka
  2. Prawidłowe ułożenie podczas snu
 4. Środki zapobiegawcze przeciwko zalegającym i niebezpiecznym materiałom pościelowym
  1. Wskazówki dotyczące regulacji temperatury
  2. Wybór bezpiecznych materiałów pościelowych
  3. Rozwiązanie problemu przypadkowego dzielenia się łóżkiem przez matki karmiące piersią
 5. Rozwiązanie problemu przypadkowego dzielenia się łóżkiem przez matki karmiące piersią
  1. Ryzyko związane z przypadkowym dzieleniem łóżka
  2. Wytyczne dla matek karmiących piersią
  3. Bezpieczniejsze rodzicielstwo nocą
 6. Wprowadzenie terminu "spanie z piersiami"
  1. Definicja i cel spania z piersiami
  2. Korzyści ze stosowania tej terminologii
 7. Podejmowanie świadomych decyzji dotyczących wspólnego spania
  1. Współpraca z pracownikami służby zdrowia
  2. Ocena indywidualnych potrzeb rodziny
 8. Podejmowanie świadomych decyzji dotyczących wspólnego spania
  1. Współpraca z pracownikami służby zdrowia
  2. Ocena indywidualnych potrzeb rodziny
 9. Najczęściej zadawane pytania dotyczące wspólnego spania
  1. Co mówią badania na temat wspólnego spania?
  2. W jakim wieku wspólne spanie jest nieodpowiednie?
  3. Czy wspólne spanie jest biologicznie normalne?
  4. Jakie problemy powoduje wspólne spanie?
 10. Wnioski

Co-sleeping to starożytna praktyka, która jednak wciąż jest przedmiotem dyskusji i jest różnie postrzegana przez różne osoby. W tym wpisie na blogu zagłębimy się w zrozumienie co-sleepingu - jego rodzajów, korzyści i potencjalnych zagrożeń z nim związanych.

Przeanalizujemy praktyki bezpiecznego snu dla niemowląt, a także środki zapobiegawcze przeciwko nakładaniu się i niebezpiecznym materiałom pościelowym. W przypadku matek karmiących piersią, które mogą przypadkowo dzielić łóżko podczas nocnego karmienia, omówimy wytyczne, których należy przestrzegać, oraz ryzyko związane z takimi sytuacjami.

Oprócz tych tematów wprowadzimy termin "breastsleeping", który łączy karmienie piersią ze wspólnym spaniem, jednocześnie podkreślając jego cel i zalety. Wreszcie, podejmowanie świadomych decyzji dotyczących wspólnego spania wymaga współpracy z pracownikami służby zdrowia i oceny indywidualnych potrzeb rodziny.

Proszę więc zapiąć pasy i wyruszyć w podróż po świecie co-sleepingu!

Co-Sleeping

Zrozumieć co-sleeping: Podstawy i korzyści

Porozmawiajmy o co-sleepingu, znanym również jako bed-sharing.

Ten układ spania polega na dzieleniu przez rodziców miejsca do spania z niemowlęciem, co może mieć zarówno zalety, jak i wady.

Po pierwsze, przyjrzyjmy się różnym rodzajom co-sleepingu i jego potencjalnym korzyściom.

Definicja i rodzaje co-sleepingu

Co-sleeping to ogólny termin, który obejmuje różne praktyki związane ze snem, w których niemowlęta dzielą powierzchnię do spania z opiekunami lub innymi członkami rodziny.

Najpopularniejszą formą jest dzielenie łóżka, w którym dziecko śpi w tym samym łóżku co rodzice. Istnieją jednak inne formy, takie jak układy z wózkiem bocznym (przymocowanie łóżeczka po jednej stronie łóżka dla dorosłych) lub używanie oddzielnego, ale znajdującego się w pobliżu kołyski dla Państwa malucha.

Korzyści ze wspólnego spania

 • Łatwiejsze rodzicielstwo w nocy: Posiadanie dziecka w pobliżu ułatwia zaspokajanie jego potrzeb podczas nocnych pobudek. Mamy karmiące piersią mogą odnieść szczególne korzyści z posiadania dziecka w pobliżu, bez konieczności wstawania na każde karmienie.
 • Możliwości budowania więzi: Dzielenie przestrzeni do spania pozwala na bardziej fizyczny kontakt między rodzicem a dzieckiem przez całą noc. Ta bliskość promuje przywiązanie, zapewniając jednocześnie komfort obu stronom zaangażowanym w tę przytulną sytuację.
 • Potencjalnie lepsza jakość snu: Niektóre badania sugerują, że dzieci, które śpią razem, mogą doświadczać mniejszej liczby przebudzeń niż dzieci śpiące samotnie. Rodzice mogą również złapać kilka dodatkowych zzzs, gdy nie będą wędrować po zaciemnionych pokojach wiele razy w ciągu nocy.

Chociaż wspólne spanie może przynieść pewne korzyści, ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z potencjalnego ryzyka związanego z tą praktyką.

Dzielenie łóżka wiąże się ze zwiększonym ryzykiem SIDS i innych przyczyn śmiertelności niemowląt, dlatego Amerykańska Akademia Pediatrii sugeruje dzielenie pokoju bez dzielenia łóżka jako bezpieczniejszą alternatywę dla rodzin, które chcą mieć swoje niemowlęta blisko siebie podczas snu. Dlatego też organizacje takie jak Amerykańska Akademia Pediatrii zalecają dzielenie pokoju bez dzielenia łóżka jako bezpieczniejszą alternatywę dla rodzin, które chcą trzymać swoje niemowlęta blisko siebie podczas snu.

Jeśli rozważają Państwo lub już angażują się w co-sleeping, prosimy zapoznać się z procedurami bezpiecznego snu i porozmawiać z ekspertami medycznymi na temat tego, kiedy i jak zakończyć tę praktykę w razie potrzeby. Ważne jest, aby priorytetowo traktować bezpieczeństwo i dobre samopoczucie dziecka, a także własne.

Niebezpieczeństwa związane ze wspólnym spaniem

Proszę przyznać, że co-sleeping jest kwestią dyskusyjną.

Podczas gdy niektórzy rodzice przysięgają na więzi i korzyści płynące z karmienia piersią, inni obawiają się potencjalnego ryzyka związanego z dzieleniem przestrzeni do spania z niemowlęciem.

Przyjrzyjmy się potencjalnym zagrożeniom związanym ze wspólnym spaniem.

Zwiększone ryzyko zespołu nagłej śmierci niemowląt (SIDS)

SIDS to najgorszy koszmar każdego rodzica, a niestety badania wykazały, że wspólne spanie znacznie zwiększa to ryzyko.

zaleca dzielenie pokoju bez dzielenia łóżka jako bezpieczniejszą alternatywę.

Inne potencjalne zagrożenia we wspólnym środowisku snu

Oprócz SIDS, na niemowlęta śpiące w łóżku rodziców czyhają inne niebezpieczeństwa:

 • Zasypianie na miękkich powierzchniach: Łóżka dla dorosłych często mają pluszowe materace lub materiały pościelowe, które mogą stwarzać ryzyko uduszenia dla niemowląt.
 • Ryzyko uwięzienia: Niemowlęta mogą zostać uwięzione między materacem a ścianą lub meblami, jeśli przewrócą się podczas snu.
 • Zwierzęta w sypialni: Państwa futrzani przyjaciele mogą przypadkowo skrzywdzić dziecko podczas wspólnej drzemki.
 • Nieuważni dorośli śpiący w łóżku: Wyczerpany rodzic może nieumyślnie przewrócić się na swoje dziecko, prowadząc do tragicznego wypadku znanego jako przewrócenie.

Aby zapewnić dziecku bezpieczną przestrzeń do spania, ważne jest, aby zapoznać się z praktykami bezpiecznego snu i sposobem zaprzestania wspólnego spania, jeśli są Państwo gotowi zmodyfikować swój nocny schemat rodzicielstwa.

Proszę czytać dalej, aby dowiedzieć się o bezpiecznych praktykach związanych ze snem i o tym, jak zrezygnować ze wspólnego spania, jeśli są Państwo gotowi na zmianę swojej nocnej rutyny rodzicielskiej.

Praktyki bezpiecznego snu dla niemowląt

Zanurzmy się w świat bezpieczeństwa snu niemowląt. Aby mieć pewność, że Państwa maluch śpi spokojnie i bezpiecznie, eksperci zalecają przestrzeganie pewnych wytycznych. Oto zestawienie:

Zalecenia dotyczące dzielenia pokoju a dzielenia łóżka

#1: Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca dzielenie pokoju bez dzielenia łóżka. Oznacza to umieszczenie dziecka na oddzielnej powierzchni do spania w zasięgu ręki, ale nie w tym samym łóżku co Państwo.

Prawidłowe ułożenie podczas snu

#2: Proszę zawsze układać dzieci do snu na plecach - pomaga to zmniejszyć ryzyko wystąpienia zespołu nagłej śmierci niemowląt (SIDS). #3: Proszę trzymać zwierzęta domowe z dala od miejsca spania - mogą one przypadkowo skrzywdzić lub przeszkadzać dziecku podczas snu.

Dodatkowe wskazówki dotyczące bezpiecznego wspólnego spania.

 • Należy unikać stosowania miękkich materiałów pościelowych, które mogą zwiększać ryzyko uduszenia; zamiast tego należy wybrać twarde materace.
 • Jeśli to możliwe, proszę podawać dziecku smoczek przed snem, aby je uspokoić i potencjalnie zmniejszyć ryzyko SIDS.
Uprzejme przypomnienie o zaprzestaniu wspólnego spania

Jeśli zdecydują Państwo, że nadszedł czas, aby zaprzestać wspólnego spania z dzieckiem, należy skonsultować się z pediatrami i pracownikami służby zdrowia w celu uzyskania wskazówek. Proszę skonsultować się z ekspertami w dziedzinie opieki zdrowotnej, aby uzyskać dostosowane wskazówki i porady, które zapewnią, że przejście będzie nieskomplikowane i spokojne zarówno dla Państwa, jak i Państwa dziecka.

Chcą Państwo dowiedzieć się więcej o bezpieczeństwie snu niemowląt? Proszę zapoznać się z tym obszernym przewodnikiem od Sleep Foundation.

Podsumowując, praktyki bezpiecznego snu mają zasadnicze znaczenie dla zmniejszenia ryzyka związanego ze wspólnym spaniem lub dzieleniem łóżka. Proszę zapoznać się z tymi wytycznymi, skonsultować się z pracownikami służby zdrowia i zawsze stawiać bezpieczeństwo dziecka na pierwszym miejscu podczas rutynowych czynności przed snem.

Środki zapobiegawcze przeciwko nadwadze i wilgoci; niebezpieczne materiały pościelowe

Środki zapobiegawcze przeciwko zalegającym i niebezpiecznym materiałom pościelowym

Jeśli chodzi o wspólne spanie, bezpieczeństwo zawsze powinno być najwyższym priorytetem.

Aby zapewnić swojemu maluchowi bezpieczne środowisko snu, ważne jest, aby podjąć kroki w celu zapobiegania nakładaniu się i wybrać odpowiednie materiały pościelowe. Zapoznajmy się z kilkoma praktycznymi wskazówkami.

Wskazówki dotyczące regulacji temperatury

Utrzymanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu ma kluczowe znaczenie dla zmniejszenia ryzyka nagłej nieoczekiwanej śmierci niemowląt (SUDI). Proszę dążyć do utrzymania komfortowej temperatury w zakresie od 68°F do 72°F (20°C - 22°C). Należy pamiętać, że przegrzanie może być niebezpieczne, dlatego należy unikać nadmiernego ubierania dziecka lub używania ciężkich koców.

Wybór bezpiecznych materiałów pościelowych

Wybór odpowiednich materiałów pościelowych odgrywa znaczącą rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa Państwa niemowlęcia podczas snu. Twarde materace są niezbędne, ponieważ zmniejszają ryzyko uduszenia. Proszę unikać łóżek wodnych, miękkich poduszek lub puszystych kołder. Ciasno dopasowane prześcieradła powinny przykrywać materac bez luźnych końców, które mogłyby stwarzać ryzyko zaplątania się. Oddychające tkaniny, takie jak bawełna, są idealnym wyborem, ponieważ umożliwiają cyrkulację powietrza i pomagają skutecznie regulować temperaturę ciała.

Programy Baby-Box: Czy są bezpieczniejsze?

Programy Baby-box zapewniają nowym rodzicom niezbędne przedmioty, takie jak odzież i bezpieczne miejsca do spania dla ich niemowląt. Badania sugerują jednak, że pudełka te nie gwarantują bezpieczniejszych warunków snu w porównaniu z tradycyjnymi łóżeczkami lub gondolami. Ważne jest, aby ocenić bezpieczeństwo każdego rozwiązania do spania przed użyciem go dla dziecka.

Rozwiązanie problemu przypadkowego dzielenia się łóżkiem przez matki karmiące piersią

Matki karmiące piersią mogą nieumyślnie zasnąć podczas nocnego karmienia, co prowadzi do przypadkowego wspólnego spania. Może to być bardziej niebezpieczne niż celowe, bezpieczne wspólne spanie. Dlatego zrozumienie potencjalnych zagrożeń i przestrzeganie wytycznych ma kluczowe znaczenie dla dobrego samopoczucia zarówno matki, jak i dziecka.

Ryzyko związane z przypadkowym dzieleniem łóżka i wytyczne

Royal College of Midwives (RCM) zapewnia wytyczne dotyczące bezpiecznych praktyk związanych z dzieleniem łóżka przez matki karmiące piersią. Proszę stworzyć bezpieczne środowisko do spania, usuwając z łóżka poduszki, kołdry lub inne miękkie przedmioty. Proszę unikać spożywania alkoholu lub narkotyków, ponieważ mogą one osłabić Państwa zdolność do szybkiego reagowania w nagłych wypadkach podczas snu.

Podsumowując, podejmowanie środków zapobiegawczych przeciwko nakładaniu się i niebezpiecznym materiałom pościeli ma kluczowe znaczenie przy rozważaniu wspólnego spania. Proszę zawsze stawiać bezpieczeństwo dziecka na pierwszym miejscu. Jeśli doświadczają Państwo problemów ze snem u swojego dziecka, proszę rozważyć zasięgnięcie porady u specjalisty opieki zdrowotnej. Osoby śpiące samotnie również mogą skorzystać z bezpiecznego i wygodnego miejsca do spania. Proszę pamiętać, że istnieje wiele sposobów na praktykowanie nocnego rodzicielstwa, które nie obejmują wspólnego spania lub umieszczania niemowląt w łóżkach dorosłych. Proszę zaprzestać wspólnego spania, jeśli powoduje to stres w rodzinie lub jeśli nie czuje się Pan/Pani z tym komfortowo. Niemowlęta śpiące w łóżku rodziców mogą zwiększać ryzyko śmierci niemowlęcia, szczególnie w przypadku matek śpiących w łóżku rodziców. Niech priorytetem będzie bezpieczne spanie dla naszych maluchów.

Rozwiązanie problemu przypadkowego dzielenia się łóżkiem przez matki karmiące piersią

Spójrzmy prawdzie w oczy, jako pozbawiony snu rodzic, możemy popełniać błędy w zarządzaniu karmieniem piersią i nocnym rodzicielstwem. Zwłaszcza, gdy jest się pozbawionym snu rodzicem próbującym poruszać się w świecie karmienia piersią i nocnego rodzicielstwa. Porozmawiajmy więc o przypadkowym dzieleniu się łóżkiem i o tym, jak możemy zminimalizować ryzyko zarówno dla mamy, jak i dziecka.

Ryzyko związane z przypadkowym dzieleniem łóżka

Prawda jest taka, że przypadkowe dzielenie łóżka może być bardziej niebezpieczne niż celowe wspólne spanie prowadzone w bezpieczny sposób. Wynika to z faktu, że rodzice mogli nie podjąć niezbędnych środków ostrożności lub nie ustawić miejsca do spania z myślą o bezpieczeństwie, jeśli nie planowali dzielić łóżka z dzieckiem.

Wytyczne dla matek karmiących piersią

#1: Po pierwsze - proszę upewnić się, że powierzchnia do spania jest bezpieczna. Proszę zadbać o twardy materac bez szczelin między zagłówkiem lub ścianą, w których dziecko mogłoby zostać uwięzione, brak ciężkich koców, poduszek lub wypchanych zwierząt, które mogłyby stwarzać ryzyko uduszenia, a także unikać łóżek wodnych, kanap lub rozkładanych foteli, ponieważ te powierzchnie nie są odpowiednie do spania dla niemowląt.

#2: Proszę pamiętać o lekach, które mogą powodować senność podczas nocnych sesji karmienia piersią - zwiększa to ryzyko przypadkowego zaśnięcia podczas karmienia piersią.

#3: Bezpieczne dzielenie pokoju z dzieckiem w oddzielnym miejscu do spania, takim jak kołyska lub łóżeczko w pobliżu łóżka. W przypadku drzemki podczas karmienia, ustawienie oddzielnego miejsca do spania w pobliżu łóżka może ułatwić przeniesienie go z powrotem po przebudzeniu.

#4: Jeśli obawia się Pani zasypiania podczas nocnego karmienia, proszę spróbować siedzieć w łóżku lub korzystać z fotela podczas sesji karmienia piersią zamiast leżeć. Może to pomóc zarówno mamie, jak i dziecku zachować czujność podczas karmienia i zmniejszyć ryzyko przypadkowego zaśnięcia.

Bezpieczniejsze rodzicielstwo nocą

Podsumowując, zrozumienie potencjalnych zagrożeń związanych ze wspólnym spaniem i przypadkowym dzieleniem łóżka ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa naszych dzieci w nocy. Proszę porozmawiać z lekarzem lub specjalistą w sprawie wszelkich obaw związanych z karmieniem i układaniem dziecka do snu - mogą oni udzielić indywidualnych porad dostosowanych do potrzeb Państwa rodziny.

Źródło: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2693166/

Wprowadzenie terminu "spanie z piersiami"

Porozmawiajmy o nowym terminie, który pojawił się w świecie co-sleepingu.

"Breastsleeping" to innowacyjna koncepcja, która ma na celu usunięcie negatywnych konotacji związanych z tradycyjnymi praktykami wspólnego spania.

Termin ten został wprowadzony w wyniku zintegrowanej analizy przeprowadzonej przez ekspertów ds. snu i laktacji. Więcej na ten temat mogą Państwo przeczytać tutaj.

Definicja i cel spania z piersiami

Breastsleeping odnosi się do bezpiecznych praktyk wspólnego spania, przeznaczonych specjalnie dla matek karmiących piersią i ich niemowląt.

Celem tej terminologii jest zachęcanie do opartych na danych dyskusji na temat najlepszych praktyk związanych zarówno z karmieniem piersią, jak i aranżacją snu niemowląt.

Korzyści ze stosowania tej terminologii

 • Edukacyjne: Termin "breastsleeping" podkreśla znaczenie zrozumienia zasad bezpiecznego spania przy jednoczesnym promowaniu udanych relacji między matką a dzieckiem w zakresie karmienia piersią.
 • Możliwość działania: Wprowadzając tę nową terminologię, pracownicy służby zdrowia mogą zapewnić jasne wytyczne dotyczące tego, w jaki sposób rodzice mogą bezpiecznie angażować się w spanie z matką bez zwiększania ryzyka związanego z SIDS lub innymi zagrożeniami.
 • Włączający: Uznając, że wiele rodzin wybiera wspólne spanie jako część ich nocnej rutyny rodzicielskiej, używanie terminu "spanie z piersiami" potwierdza te wybory, jednocześnie zalecając środki ostrożności.

Podejmowanie świadomych decyzji dotyczących wspólnego spania

Podejmowanie świadomych decyzji dotyczących wspólnego spania

Aby zapewnić najlepsze możliwe środowisko dla Państwa niemowlęcia, konieczna jest współpraca z pracownikami służby zdrowia i podejmowanie świadomych decyzji dotyczących wspólnego spania.

Współpraca z ekspertami medycznymi jest niezbędna do ustalenia potencjalnych zagrożeń związanych ze wspólnym spaniem oraz sposobów ich zmniejszenia, jeśli zdecydują się Państwo na taki sposób spania.

Współpraca z pracownikami służby zdrowia

Konsultacja z ekspertami pomoże Państwu zrozumieć ryzyko związane ze wspólnym spaniem, a także jak je ograniczyć, jeśli zdecydują się Państwo na taki sposób spania.

Państwa pediatra może zalecić dzielenie pokoju z dzieckiem bez dzielenia łóżka jako najbezpieczniejszą opcję zmniejszenia ryzyka SIDS przy jednoczesnym promowaniu więzi i powodzenia karmienia piersią.

Ocena indywidualnych potrzeb rodziny

Ważne jest, aby wziąć pod uwagę kulturę, skłonności i sytuacje danej rodziny przy wyborze idealnej dla wszystkich konfiguracji spania.

Jeśli zdecydują się Państwo na wspólne spanie lub karmienie piersią, proszę upewnić się, że są Państwo poinformowani o niezbędnych środkach ostrożności, takich jak prawidłowe ułożenie podczas snu, wskazówki dotyczące regulacji temperatury, wybór bezpiecznych materiałów pościelowych i inne - wszystkie kluczowe aspekty zapewnienia bezpiecznego środowiska dla Państwa maleństwa.

Podejmowanie świadomych decyzji dotyczących wspólnego spania

Jako rodzice, ważne jest, aby podejmować świadome decyzje dotyczące warunków snu dziecka. Ścisła współpraca z pracownikami służby zdrowia i pediatrami może pomóc Państwu zrozumieć najbezpieczniejsze praktyki dostosowane do potrzeb Państwa malucha.

Dzielenie pokoju bez dzielenia łóżka jest zalecane jako najlepsza opcja zmniejszania ryzyka związanego ze wspólnym spaniem. Jeśli jednak zdecydują się Państwo na wspólne spanie lub spanie z matką, wiedza na temat niezbędnych środków ostrożności ma kluczowe znaczenie dla bezpiecznego środowiska snu.

Współpraca z pracownikami służby zdrowia

Należy skonsultować się z pediatrą w celu uzyskania porady na temat wspólnego spania, aby upewnić się, że wszelkie potencjalne zagrożenia zostały zidentyfikowane i odpowiednio zaadresowane. Ich wskazówki zapewnią, że są Państwo świadomi wszelkich potencjalnych zagrożeń i sposobów ich skutecznego złagodzenia w Państwa wyjątkowej sytuacji.

Ocena indywidualnych potrzeb rodziny

 • Niemowlęta śpiące samotnie: Niektóre niemowlęta mogą preferować własną przestrzeń, więc proszę rozważyć zapewnienie oddzielnego miejsca do spania, takiego jak łóżeczko lub gondola, w zasięgu ręki od łóżka opiekuna. Taka konfiguracja sprzyja budowaniu więzi przy jednoczesnym przestrzeganiu wytycznych dotyczących bezpiecznego snu.
 • Matki karmiące piersią: Jeśli nocne sesje karmienia piersią są częste, przypadkowe dzielenie łóżka staje się bardziej prawdopodobne. Proszę się przygotować, ucząc się odpowiednich technik pozycjonowania podczas karmienia piersią i w razie potrzeby tworząc bezpieczniejszą wspólną powierzchnię do spania.
 • Stres w rodzinie: Jeśli wspólne spanie powoduje napięcia lub zakłóca sen któregokolwiek z członków rodziny, ważne jest, aby zająć się tymi kwestiami i znaleźć alternatywne rozwiązania, które będą najlepsze dla wszystkich zaangażowanych osób.

Podejmowanie świadomych decyzji dotyczących warunków snu dziecka jest kluczowym aspektem nocnego rodzicielstwa. Zdobycie wiedzy na temat zalet i wad związanych ze wspólnym spaniem, konsultacje ze specjalistami medycznymi i ocena konkretnych wymagań Państwa rodziny są niezbędne do zapewnienia bezpiecznej i spokojnej nocy zarówno dla Państwa, jak i Państwa dziecka.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące wspólnego spania

Co mówią badania na temat wspólnego spania?

Wyniki badań nad co-sleepingiem są niejednoznaczne. Niektóre badania sugerują, że może to promować więzi, ułatwiać karmienie piersią i poprawiać wzorce snu niemowląt. Inne badania wskazują jednak na zwiększone ryzyko zespołu nagłej śmierci niemowląt (SIDS) i innych zagrożeń we wspólnym środowisku snu. Ważne jest, aby rodzice rozważyli korzyści i zagrożenia przed podjęciem decyzji o wspólnym spaniu. (źródło)

W jakim wieku wspólne spanie jest nieodpowiednie?

Nie ma określonego wieku, w którym wspólne spanie staje się nieodpowiednie; jednak Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca dzielenie pokoju bez dzielenia łóżka do co najmniej 6 miesiąca życia, ale najlepiej do 1 roku życia, aby zmniejszyć ryzyko SIDS (źródło).

Czy wspólne spanie jest biologicznie normalne?

Dowody biologiczne sugerują, że ludzie ewoluowali jako gatunek rozmnażający się we współpracy, z niemowlętami śpiącymi blisko swoich opiekunów w celu zapewnienia ciepła, ochrony i łatwego dostępu do karmienia piersią. Podczas gdy współczesne społeczeństwa mogą mieć różne ustalenia dotyczące spania ze względu na czynniki kulturowe lub obawy dotyczące bezpieczeństwa (źródło), niektórzy twierdzą, że wspólne spanie pozostaje naturalnym zachowaniem człowieka.

Jakie problemy powoduje wspólne spanie?

 • Wzrost ryzyka zespołu nagłej śmierci niemowląt (SIDS) (źródło)
 • Potencjalne zagrożenia we wspólnych środowiskach snu, takie jak uduszenie lub uwięzienie (źródło)
 • Zakłócenia jakości snu rodziców
 • Możliwe trudności z późniejszym przeniesieniem dziecka do własnego łóżka

Wnioski

Co-sleeping może budzić kontrowersje, ale ważne jest, aby zrozumieć potencjalne korzyści i zagrożenia związane z tym zwyczajem. Chociaż wspólne spanie może poprawić więź między rodzicem a niemowlęciem, zwiększa również ryzyko SIDS i "nakładania się". Praktyki bezpiecznego snu, takie jak dzielenie pokoju bez dzielenia łóżka i prawidłowe ułożenie podczas snu, mogą pomóc złagodzić te zagrożenia.

Matki karmiące piersią powinny podjąć dodatkowe środki ostrożności, rozważając wspólne spanie, w tym niezamierzone i zamierzone wspólne spanie oraz przestrzeganie wytycznych dotyczących bezpieczeństwa. Ważne jest również, aby podejmować świadome decyzje dotyczące wspólnego spania, współpracując z pracownikami służby zdrowia i rozważając ryzyko i korzyści przed podjęciem decyzji.

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?