Dlaczego jęczę przez sen, gdy jestem chory?

Published:

Jęki związane ze snem, inaczej znane jako katatrenia, to rzadkie zaburzenie, które może wpływać zarówno na osobę, jak i jej partnera w łóżku poprzez zakłócony odpoczynek i niepokój. W tym wpisie na blogu zagłębimy się w zrozumienie katatrenii, omawiając jej objawy i rozpowszechnienie wśród różnych grup demograficznych.

Przeanalizujemy możliwe przyczyny, dla których osoby mogą doświadczać jęczenia podczas snu, gdy źle się czują, takie jak dysfunkcyjne neurony wpływające na wzorce oddychania lub cechy fizyczne przyczyniające się do tego zjawiska. Ponadto omówimy, w jaki sposób katatrenię można zdiagnozować za pomocą kompleksowych badań snu, takich jak testy polisomnograficzne.

Na koniec omówimy różne opcje leczenia dostępne dla osób cierpiących na nocne jęki - od terapii CPAP po interwencje chirurgiczne - i udzielimy wskazówek dotyczących radzenia sobie z zakłóceniami snu spowodowanymi katatrenią. Rozumiejąc "dlaczego jęczę przez sen, gdy jestem chory", będą Państwo lepiej przygotowani do skonsultowania się z wykwalifikowanym specjalistą ds. snu w razie potrzeby i poprawy ogólnego samopoczucia.

Jęczenie

Zrozumienie katatrenii

Katatrenia, czyli nocne jęki, to rzadkie zaburzenie snu charakteryzujące się wydawaniem dziwnych dźwięków podczas wydechu w trakcie snu. Należy do kategorii parasomnii i objawia się przede wszystkim jękami, szumami lub trzaskami trwającymi od pięciu do 50 sekund w losowych skupiskach.

Objawy wykraczające poza jęki

Oprócz charakterystycznych jęków, osoby cierpiące na katatrenię mogą również doświadczać innych objawów, takich jak niespokojny sen i senność w ciągu dnia. Należy jednak pamiętać, że objawy te nie są wyłączne dla tego konkretnego zaburzenia oddychania związanego ze snem i mogą wskazywać na inne podstawowe problemy.

Częstość występowania wśród młodych mężczyzn i kobiet

Katatrenia dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety, ale wydaje się być bardziej rozpowszechniona wśród młodszych dorosłych w wieku 20-40 lat. Według badania opublikowanego w czasopiśmie Sleep Medicine Reviews, u około 4% pacjentów skierowanych do klinicznego ośrodka medycyny snu zdiagnozowano nocne jęki.

Przyczyny jęków nocnych

Dokładna przyczyna katatrenii pozostaje niejasna; badania sugerują jednak, że może to być spowodowane dysfunkcją neuronów w ośrodku oddechowym mózgu kontrolującym wzorce oddychania podczas snu. Inne potencjalne przyczyny to mały rozmiar górnych dróg oddechowych, mały rozmiar szczęki, ograniczenia przepływu wdechowego lub czynniki genetyczne.

Dysfunkcyjne neurony w ośrodku oddechowym mózgu

Katatrenia może wynikać z problemów z neuronami odpowiedzialnymi za regulację oddechu podczas snu. Neurony te znajdują się w regionie zwanym ośrodkiem oddechowym, który znajduje się w naszym pniu mózgu. Gdy neurony te nie funkcjonują prawidłowo, może to prowadzić do nieprawidłowych wzorców oddychania i ostatecznie przyczynić się do nocnego jęczenia.

Czynniki fizyczne przyczyniające się do katatrenii

 • Mały rozmiar górnych dróg oddechowych: Osoby z mniejszymi górnymi drogami oddechowymi mogą być bardziej podatne na katatrenię, ponieważ ich przepływ powietrza staje się ograniczony podczas snu.
 • Mały rozmiar szczęki: Mniejszy rozmiar szczęki może również odgrywać rolę w wywoływaniu katatrenii, ograniczając przestrzeń dla prawidłowego ułożenia języka i zwiększając ryzyko wystąpienia obturacyjnego bezdechu sennego.
 • Problemy z ograniczeniem przepływu wdechowego: Niektóre osoby mają trudności z wdychaniem wystarczającej ilości powietrza podczas faz snu innych niż REM z powodu nieprawidłowości anatomicznych lub osłabienia mięśni w okolicy gardła. Stan ten znany jest jako ograniczenie przepływu wdechowego (IFL) i został powiązany z nocnymi epizodami jęków.
 • Czynniki genetyczne: Chociaż nie jest to jeszcze w pełni poznane, katatrenia może mieć podłoże genetyczne, które predysponuje niektóre osoby do rozwoju tego zaburzenia snu.

Aby lepiej zrozumieć przyczyny katatrenii i znaleźć skuteczne opcje leczenia, potrzebne są dalsze badania w dziedzinie klinicznej medycyny snu.

Diagnozowanie jęków związanych ze snem

Katatrenia, czyli jęki związane ze snem, mogą być niepokojącym doświadczeniem dla osób i ich partnerów w łóżku. Aby dokładnie zdiagnozować ten stan, konieczne jest poddanie się nocnemu polisomnogramowi (badaniu snu), które monitoruje różne parametry fizjologiczne na różnych etapach snu.

Procedura polisomnogramu nocnego

Nocny polisomnogram polega na spędzeniu nocy w klinicznym ośrodku medycyny snu. Elektrody są przymocowane do głowy i ciała podczas badania w celu monitorowania aktywności mózgu, ruchów gałek ocznych, tętna, napięcia mięśniowego i innych parametrów życiowych. Wyszkolony technik będzie obserwował Państwa wzorce snu w czasie rzeczywistym, podczas gdy Państwo będą wygodnie odpoczywać w prywatnym pokoju.

Identyfikacja współistniejących zaburzeń snu

 • Bezdech senny: Katatrenia może współistnieć z poważniejszymi schorzeniami, takimi jak obturacyjny bezdech senny; dlatego identyfikacja wszelkich współistniejących zaburzeń snu ma kluczowe znaczenie dla właściwego planowania leczenia.
 • Nocne przebudzenia: Częste przebudzenia w nocy mogą wskazywać na zespół niespokojnych nóg lub okresowe zaburzenia ruchów kończyn, które mogą wymagać interwencji przed zajęciem się objawami katatrenii.
 • Narkolepsja: Nadmierna senność w ciągu dnia może wskazywać na narkolepsję jako inny podstawowy problem wpływający na ogólną jakość snu.

W niektórych przypadkach, gdy podczas badania polisomnograficznego nie zostaną zidentyfikowane żadne inne istotne kwestie, wyniki mogą zostać zweryfikowane przez wykwalifikowanego specjalistę, takiego jak lekarz specjalizujący się w klinicznej medycynie snu, który następnie potwierdzi diagnozę katatrenii.

Opcje leczenia katatrenii

Opcje leczenia katatrenii różnią się w zależności od wszelkich schorzeń towarzyszących temu nietypowemu zachowaniu. Terapia ciągłym dodatnim ciśnieniem w drogach oddechowych (CPAP) okazała się skuteczna u niektórych osób z katatrenią, dostarczając powietrze pod ciśnieniem do ich układu oddechowego podczas snu.

Korzyści i zastosowanie terapii CPAP

Terapia CPAP może poprawić jakość snu, zmniejszyć senność w ciągu dnia i zminimalizować występowanie długich epizodów jęczenia podczas snu innego niż REM. Aby korzystać z urządzenia CPAP, pacjenci noszą maskę na nosie lub ustach, która łączy się z urządzeniem. Następnie urządzenie zapewnia ciągły przepływ powietrza, utrzymując otwarte drogi oddechowe przez całą noc.

Indywidualne aparaty ortodontyczne jako leczenie alternatywne

 • MAD (Mandibular Advancement Devices): MAD to wykonane na zamówienie aparaty dentystyczne zaprojektowane w celu przesunięcia dolnej szczęki do przodu, zwiększając przestrzeń górnych dróg oddechowych i zmniejszając nocne jęki spowodowane obturacyjnym bezdechem sennym.
 • Urządzenia utrzymujące język (TR D): TRD utrzymują język na miejscu za pomocą ssania, zapobiegając jego opadaniu do gardła podczas ćwiczeń głębokiego oddychania lub cykli snu REM. Może to pomóc złagodzić objawy katatrenii związane z niedrożnością górnych dróg oddechowych.

Jeśli podejrzewa Pan/Pani katatrenię lub inny rodzaj zaburzeń snu, proszę skonsultować się z lekarzem lub udać się do specjalistycznego ośrodka leczenia zaburzeń snu w celu przeprowadzenia kompleksowej oceny i opracowania spersonalizowanego planu leczenia.

Interwencje chirurgiczne w przypadku niedrożności górnych dróg oddechowych

Gdy niedrożność górnych dróg oddechowych zostanie zidentyfikowana jako główna przyczyna katatrenii, interwencje chirurgiczne mogą być uważane za skuteczną opcję leczenia. Dwa powszechnie stosowane zabiegi obejmują tonsillektomię (usunięcie migdałków) i adenotonsillektomię (usunięcie zarówno migdałków, jak i migdałków). Podejścia te mogą złagodzić objawy nocnego jęczenia u osób dotkniętych chorobą.

Procedura wycięcia migdałków

Wycięcie migdałków polega na chirurgicznym usunięciu migdałków podniebiennych znajdujących się w tylnej części gardła. Zabieg ten jest często zalecany w przypadku nawracającego bólu gardła lub bezdechu sennego spowodowanego powiększonymi migdałkami utrudniającymi przepływ powietrza podczas snu. Znieczulenie jest podawane przed zabiegiem, który zwykle trwa około pół godziny do 45 minut, a czas rekonwalescencji wynosi około jednego lub dwóch tygodni. Czas rekonwalescencji jest różny, ale zwykle trwa około jednego do dwóch tygodni.

Procedura adenotonsillektomii

Adenotonsillektomia łączy wycięcie migdałków z usunięciem migdałków - tkanki limfatycznej znajdującej się za kanałami nosowymi, która może również przyczyniać się do trudności w oddychaniu, gdy jest powiększona lub zainfekowana. Procedura ta dotyczy wielu źródeł niedrożności górnych dróg oddechowych jednocześnie, zwiększając jej skuteczność w rozwiązywaniu nocnych jęków związanych z zaburzeniami oddychania, takimi jak bezdech senny. Podobnie jak w przypadku wycięcia migdałków, pacjenci otrzymują znieczulenie ogólne, a czas rekonwalescencji wynosi od jednego tygodnia do trzech tygodni, w zależności od indywidualnych czynników.

Zarządzanie zakłóceniami snu dla partnerów w łóżku

Katatrenia może znacząco zakłócać sen partnerów w łóżku lub współlokatorów z powodu głośnych jęków i hałasów wytwarzanych podczas snu. Proste rozwiązania, takie jak noszenie zatyczek do uszu przez śpiących towarzyszy osób dotkniętych chorobą, mogą wystarczyć do radzenia sobie z zakłóceniami spowodowanymi nocnymi jękami bez konieczności dalszej interwencji medycznej.

Zastosowanie zatyczek do uszu i korzyści

Zatyczki do uszu to skuteczny sposób na zablokowanie niepożądanego hałasu, w tym jęków wydawanych przez osoby cierpiące na katatrenię. Są one dostępne w różnych materiałach, takich jak pianka, silikon i wosk, oferując różne poziomy redukcji hałasu w zależności od osobistych preferencji. Używając zatyczek do uszu w nocy, partnerzy mogą poprawić jakość snu, jednocześnie minimalizując zakłócenia spowodowane nocnymi jękami.

Strategie komunikacji z partnerami śpiącymi

Jeśli dzielą Państwo łóżko z osobą, która doświadcza katatrenii lub innych zaburzeń snu powodujących uciążliwe hałasy w nocy, ważne jest, aby zachować otwartą komunikację na ten temat. Otwarte omówienie swoich obaw pozwoli obu stronom wspólnie znaleźć odpowiednie rozwiązania - niezależnie od tego, czy chodzi o wypróbowanie urządzeń z białym szumem, dostosowanie pozycji do spania, czy też poszukiwanie profesjonalnej pomocy w centrum snu. Proszę pamiętać, że zrozumienie i empatia są bardzo ważne w skutecznym radzeniu sobie z tymi wyzwaniami.

Katatrenia podczas ciąży

Jęczenie podczas snu w czasie choroby lub ciąży może budzić obawy o potencjalne zagrożenia dla zdrowia; katatrenia nie jest jednak związana z poważnymi powikłaniami. Przyszłe matki, u których występuje ten problem, powinny skonsultować się ze specjalistą ds. snu w celu uzyskania odpowiednich planów opieki dostosowanych do ich indywidualnych potrzeb.

Rozwiązywanie problemów z oddychaniem związanych z ciążą

Ciąża może czasami nasilać problemy z oddychaniem ze względu na zmiany hormonalne i zwiększony nacisk na przeponę. Bardzo ważne jest, aby przyszłe matki borykające się z katatrenią lub innymi zaburzeniami oddychania związanymi ze snem szybko zajęły się tymi problemami. Proste środki zaradcze, takie jak używanie dodatkowych poduszek do podparcia, ćwiczenie głębokiego oddychania i spanie na boku, mogą pomóc poprawić jakość snu w czasie ciąży.

 • Proszę używać dodatkowych poduszek dla wsparcia
 • Proszę ćwiczyć głębokie oddychanie
 • Spanie na boku zamiast na plecach

Konsultacja ze specjalistą ds. snu

Jeśli nocne jęki utrzymują się pomimo wypróbowania domowych środków zaradczych, ważne jest, aby zasięgnąć profesjonalnej porady wykwalifikowanego specjalisty ds. snu. Przeprowadzi on dokładną ocenę i w razie potrzeby może zalecić całonocne badanie snu (polisomnogram). Na podstawie wyników opracuje indywidualny plan leczenia, który może obejmować terapię CPAP, dostosowane aparaty doustne lub inne interwencje zapewniające dobre samopoczucie zarówno matki, jak i dziecka.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące tego, dlaczego jęczę przez sen, gdy jestem chory?

Co oznacza jęczenie podczas snu?

Jęczenie podczas snu, znane również jako katatrenia, jest rzadkim zaburzeniem oddychania związanym ze snem, charakteryzującym się jękami podczas wydechu. Zazwyczaj występuje podczas fazy REM snu i może być związane z różnymi czynnikami, takimi jak dysfunkcyjne neurony lub cechy fizyczne.

Dlaczego jęczę, gdy jestem chory?

Jęczenie podczas choroby może być spowodowane zwiększonym zatkaniem nosa lub stanem zapalnym dróg oddechowych, co utrudnia płynne oddychanie. Wysiłki organizmu mające na celu usunięcie tych przeszkód mogą powodować jęki. Jeśli są Państwo zaniepokojeni swoimi objawami, prosimy skonsultować się z lekarzem w celu przeprowadzenia właściwej oceny.

Czy ludzie często jęczą przez sen?

Nie, katatrenia lub nocne jęki są stosunkowo rzadkie w porównaniu do innych zaburzeń snu, takich jak chrapanie i obturacyjny bezdech senny. Częstość jej występowania pozostaje niejasna ze względu na ograniczone badania nad tym stanem; jednak niektóre badania sugerują, że mniej niż 1% populacji doświadcza katatrenii.

Co oznacza mimowolny jęk?

Mimowolne jęki odnoszą się do niezamierzonych wokalizacji wytwarzanych bez świadomej kontroli lub świadomości. W kontekście zaburzeń snu, takich jak katatrenia, dźwięki te są emitowane podczas wydechu i często nie wskazują na ból lub niepokój, ale raczej na nietypowy wzorzec oddychania występujący podczas snu REM.

Wnioski

Ogólnie rzecz biorąc, katatrenia jest stosunkowo rzadkim, ale uleczalnym schorzeniem, które może powodować nocne jęki i zaburzenia snu. Chociaż dokładne przyczyny katatrenii nie są w pełni zrozumiałe, może być ona związana z dysfunkcyjnymi neuronami wpływającymi na wzorce oddychania lub cechami fizycznymi przyczyniającymi się do tego stanu.

Jeśli uważa Pan/Pani, że katatrenia lub inne zaburzenie snu może być przyczyną Pana/Pani nocnych jęków i zakłóceń snu, zaleca się konsultację ze specjalistą ds. snu w celu dokładnej diagnozy i odpowiednich opcji leczenia. Mogą one obejmować terapię CPAP, niestandardowe urządzenia doustne lub zabiegi chirurgiczne, takie jak wycięcie migdałków lub adenotonsillektomia.Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?