Spanie w pozycji pionowej

Published:

Czy kiedykolwiek zastanawiali się Państwo nad potencjalnymi korzyściami i wadami spania w pozycji pionowej? W tej dogłębnej analizie zagłębimy się w różne aspekty tej niekonwencjonalnej pozycji do spania. Od poprawy objawów bezdechu sennego po zwiększone ryzyko rozwoju zakrzepicy żył głębokich (DVT), ważne jest, aby rozważyć zalety i wady przed przyjęciem nowego sposobu na złapanie kilku Z.

Przedstawimy również praktyczne wskazówki dla osób, które zdecydują się na spanie w pozycji wyprostowanej, takie jak używanie poduszek dla dodatkowego wsparcia lub dostosowanie kąta siedzenia w celu optymalnego ułożenia kręgosłupa. Ponadto omówimy strategie utrzymywania nawodnienia podczas długich okresów bezruchu, co może pomóc zminimalizować ryzyko zakrzepicy żył głębokich.

Na koniec przeanalizujemy tymczasowe stosowanie pozycji leżącej jako alternatywy dla pełnego spania w pozycji pionowej i przedstawimy zalecenia dotyczące powrotu do leżenia na płasko, gdy jest to możliwe. Proszę do nas dołączyć, aby odkryć zawiłości tego fascynującego tematu!

spanie w pozycji pionowej

Korzyści ze spania w pozycji pionowej

Chociaż spanie w pozycji pionowej może nie być z natury zdrowe lub niezdrowe dla ogółu populacji, istnieją konkretne korzyści, które należy wziąć pod uwagę.

Niektóre osoby mogą wybrać tę pozycję ze względu na obturacyjny bezdech senny, redukcję chrapania, złagodzenie objawów alergii i komfort po operacji.

Poprawa objawów bezdechu sennego na podstawie badania z 1986 r.

Badanie z 1986 roku wykazało, że pacjenci z obturacyjnym bezdechem sennym doświadczyli znacznej poprawy objawów, gdy spali na pochyłości, dzięki grawitacji utrzymującej drożność dróg oddechowych.

Redukcja chrapania poprzez zapobieganie niedrożności dróg oddechowych

Spanie w pozycji wyprostowanej może również pomóc w ograniczeniu chrapania poprzez utrzymanie drożności dróg oddechowych, zapobiegając utrudnieniom w przepływie powietrza spowodowanym przez tkanki opadające w kierunku tylnej ściany gardła.

Ulga w przekrwieniu związanym z alergią dzięki grawitacyjnemu drenażowi śluzu

 • Alergie często powodują przekrwienie błony śluzowej nosa, utrudniając oddychanie podczas snu.
 • Spanie w pozycji pionowej pozwala grawitacji wspomagać odprowadzanie śluzu z przewodów nosowych skuteczniej niż w pozycji leżącej.
 • Poprawiony drenaż zmniejsza przekrwienie i ułatwia oddychanie alergikom przez całą noc.

Łagodzenie nacisku na kontuzjowane lub naprawione chirurgicznie ramiona

Jeśli niedawno przeszli Państwo operację barku lub doznali urazu, który sprawia, że pozycja leżąca jest niewygodna lub bolesna, spanie w pozycji pionowej może przynieść ulgę poprzez zmniejszenie nacisku na staw barkowy i otaczające go mięśnie.

Wady i zagrożenia związane ze spaniem w pozycji pionowej

Spanie w pozycji pionowej może mieć swoje zalety, ale może również powodować ból szyi i napięcie kręgosłupa, a także zwiększone ryzyko zakrzepicy żył głębokich (DVT) podczas długich okresów bezruchu.

Ból szyi spowodowany nieprawidłowym ustawieniem kręgosłupa

Nieprawidłowe ułożenie kręgosłupa spowodowane nieodpowiednim podparciem głowy może z czasem prowadzić do bólu szyi i dyskomfortu. Aby tego uniknąć, należy używać odpowiedniej poduszki lub zagłówka, które wspierają kręgosłup szyjny, utrzymując plecy w neutralnej pozycji.

Ryzyko zakrzepicy żył głębokich podczas długotrwałego bezruchu

Długotrwałe okresy bezczynności, na przykład podczas długich lotów lub jazdy samochodem, mogą zwiększać ryzyko rozwoju zakrzepicy żył głębokich - niebezpiecznego stanu, w którym zakrzepy krwi tworzą się w żyłach głębokich. Aby zmniejszyć to ryzyko, należy dbać o nawodnienie, regularnie rozciągać nogi, wykonywać ćwiczenia w pozycji siedzącej i rozważyć noszenie pończoch uciskowych.

Wskazówki dotyczące zmniejszania ryzyka zakrzepicy żył głębokich podczas podróży:

 • Należy dbać o nawodnienie organizmu poprzez częste picie wody.
 • Proszę rozciągać nogi co najmniej raz na godzinę.
 • Proszę wykonywać ćwiczenia w pozycji siedzącej, takie jak krążenia kostek lub pompki na stopach.
 • Proszę nosić pończochy uciskowe dla dodatkowego wsparcia i poprawy krążenia.

Osoby z osobistymi czynnikami ryzyka zakrzepicy żył głębokich, takie jak kobiety w ciąży, palacze i osoby przyjmujące leki, o których wiadomo, że zwiększają ryzyko zakrzepicy żył głębokich, powinny zachować szczególną ostrożność podczas dłuższych okresów bezruchu. Jeśli musi Pan/Pani spać w pozycji pionowej z powodów medycznych, proszę skonsultować się z lekarzem, aby zmniejszyć potencjalne ryzyko.

Wskazówki dotyczące wygodnego snu w pozycji pionowej

Jeśli muszą Państwo spać na siedząco z powodów medycznych lub po zabiegach, należy podjąć niezbędne środki ostrożności, takie jak dostosowanie kąta siedzenia w zakresie 45-60 stopni oraz zastosowanie odpowiednich poduszek pod głowę, które zapewnią lepsze ułożenie kręgosłupa podczas odpoczynku.

Używanie poduszek do ciała jako dodatkowego wsparcia

Poduszki do ciała mogą być doskonałym dodatkiem, gdy staramy się osiągnąć komfort podczas snu w pozycji pionowej.

 • Poduszka pod nogi: Umieszczenie poduszki pod nogi może pomóc utrzymać prawidłowe ułożenie kręgosłupa i zmniejszyć obciążenie dolnej części pleców.
 • Poduszka pod plecy: Używanie poduszki pod plecy może zapewnić dodatkowe wsparcie odcinka lędźwiowego kręgosłupa podczas siedzenia.

Regulacja kąta nachylenia siedziska dla optymalnego ustawienia kręgosłupa

Proszę znaleźć odpowiedni kąt nachylenia siedziska, aby zapewnić prawidłowe ułożenie kręgosłupa podczas snu w pozycji pionowej.

 • 45-60 stopni: Proszę ustawić krzesło lub leżankę pod kątem 45-60 stopni od poziomu, aby optymalnie rozłożyć ciężar na biodrach i udach, jednocześnie minimalizując obciążenie szyi i kręgosłupa.
 • Poduszki wspierające kark: Proszę dodać poduszki wspierające kark, aby zwiększyć poziom komfortu i ułożyć głowę w ergonomicznej pozycji podczas siedzenia.

Wybór odpowiednich poduszek pod głowę

 • Poduszka szyjna: Poduszka szyjna wspiera naturalną krzywiznę szyi i głowy, pomagając utrzymać prawidłowe ułożenie podczas snu w pozycji pionowej.
 • Poduszka podróżna: Poduszka podróżna w kształcie litery U owija się wokół tylnej części szyi, zapewniając wsparcie zarówno dla głowy, jak i szyi podczas siedzenia.

Proszę zwracać uwagę na swoje ciało i w razie potrzeby wprowadzać zmiany w ciągu nocy. Eksperymentując z różnymi kątami siedzenia, rodzajami poduszek i technikami pozycjonowania, prawdopodobnie znajdą Państwo kombinację, która pozwoli Państwu wygodnie spać w pozycji wyprostowanej.

Proszę nawadniać organizm, aby zmniejszyć ryzyko zakrzepicy żył głębokich podczas długiego siedzenia

Siedzenie przez dłuższy czas zwiększa ryzyko rozwoju zakrzepicy żył głębokich (DVT), ale utrzymywanie nawodnienia może pomóc zmniejszyć to ryzyko.

Należy spożywać co najmniej osiem szklanek płynów dziennie, aby rozrzedzić krew i utrudnić jej krzepnięcie.

Podczas długich lotów lub w innych sytuacjach, w których mobilność jest ograniczona, należy chodzić na krótkie spacery, wykonywać pompki na kostkach i unoszenia łydek w celu pobudzenia krążenia.

Kobiety w ciąży, palacze i osoby przyjmujące leki, o których wiadomo, że zwiększają ryzyko zakrzepicy żył głębokich, powinny skonsultować się z lekarzem przed podróżą.

Tymczasowe stosowanie pozycji leżącej

Jeśli chcą Państwo odpocząć od leżenia, ale nie są Państwo w stanie przyjąć pozycji wyprostowanej, krótkotrwałe przyjęcie pozycji leżącej może okazać się zbawienne.

Korzyści ze stosowania pozycji leżącej jako alternatywy dla spania w pozycji wyprostowanej

Pozycja leżąca może ułatwić oddychanie, złagodzić objawy GERD i sprawić, że ciąża będzie bardziej komfortowa.

 • Lepsze oddychanie: Lekko nachylony kąt zapobiega niedrożności dróg oddechowych i ułatwia oddychanie.
 • Ulga w chorobie refluksowej przełyku: Uniesienie górnej części ciała może zmniejszyć objawy refluksu żołądkowego.
 • Komfort w ciąży: Spanie w pozycji pochylonej zmniejsza nacisk na przeponę i okolice brzucha.

Zalecenia dotyczące powrotu do pozycji leżącej, gdy jest to możliwe

Kiedy nadejdzie czas powrotu do leżenia na płasko, proszę robić to powoli i podpierać się poduszkami.

 1. Stopniowa regulacja: Proszę stopniowo zmniejszać kąt pozycji leżącej przez kilka dni lub tygodni.
 2. Wsparcie poduszki: Proszę używać poduszek pod głową, szyją i kolanami, aby zapewnić prawidłowe ułożenie kręgosłupa.
 3. Proszę dbać o higienę snu: Proszę trzymać się stałej rutyny przed snem i stworzyć komfortowe warunki do spania.

Proszę pamiętać, że pozycja leżąca jest tylko tymczasowym rozwiązaniem, więc nie należy się do niej zbytnio przywiązywać.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące spania w pozycji pionowej

Czy można spać w pozycji pionowej?

Spanie w pozycji pionowej jest generalnie bezpieczne przez krótki czas, szczególnie w przypadku konkretnych problemów zdrowotnych lub potrzeb związanych z rekonwalescencją, ale może prowadzić do bólu szyi i zwiększonego ryzyka zakrzepicy żył głębokich (DVT).

Czy spanie w pozycji pionowej przynosi jakieś korzyści?

Tak, spanie w pozycji pionowej może poprawić objawy bezdechu sennego, zmniejszyć chrapanie, złagodzić przekrwienie związane z alergią i zmniejszyć nacisk na kontuzjowane lub naprawione chirurgicznie ramiona.

Źródło: PubMed

Jaka jest najzdrowsza pozycja do spania?

Najzdrowsza pozycja do spania różni się w zależności od indywidualnych potrzeb, ale leżenie płasko na plecach z odpowiednim podparciem pod głową i kolanami sprzyja optymalnemu ułożeniu kręgosłupa, podczas gdy spanie na boku z poduszką między kolanami może zmniejszyć punkty nacisku.

Dlaczego rodzina królewska spała na siedząco?

Królowie wierzyli, że spanie w pozycji siedzącej zapobiega byciu pomylonym ze zmarłym i zapewnia lepszą ochronę przed potencjalnymi zabójcami podczas wrażliwych okresów, takich jak sen, ale ta praktyka nie ma obecnie udowodnionych korzyści zdrowotnych.

Wnioski

Czy wiedzieliPaństwo, że spanie w pozycji pionowej może przynosić zaskakujące korzyści? Może pomóc w leczeniu bezdechu sennego, chrapania, alergii, a nawet bólu barku, ale nie jest pozbawione wad, takich jak ból szyi i zwiększone ryzyko zakrzepicy żył głębokich.

Ale proszę się nie martwić, istnieją sposoby, aby uczynić spanie w pozycji pionowej bardziej komfortowym, takie jak używanie poduszek do ciała i dostosowywanie kąta siedzenia w celu lepszego ułożenia kręgosłupa. Proszę też nie zapominać o nawodnieniu, aby zmniejszyć ryzyko zakrzepicy żył głębokich. Jeśli spanie w pozycji wyprostowanej jest zbyt niewygodne, proszę wypróbować pozycję odchyloną.

Następnym razem, gdy będą Państwo mieli trudności z zaśnięciem, proszę rozważyć spanie w pozycji pionowej!

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?