Co powoduje chrapanie u dzieci?

Published:

Rodzice często zastanawiają się, co wywołuje chrapanie u ich dzieci, starając się zagwarantować swoim pociechom spokojny i niezakłócony sen, którego potrzebują. W tym wpisie na blogu zagłębiamy się w różne czynniki przyczyniające się do chrapania u dzieci, rozróżniając przypadki sporadyczne i nawykowe.

Zbadamy obturacyjny bezdech senny (OSA) jako główną przyczynę nawykowego chrapania u dzieci, sprawdzając, w jaki sposób powiększone migdałki i migdałki lub odchylona przegroda nosowa mogą prowadzić do niedrożności dróg oddechowych. Ponadto omówimy potencjalne problemy behawioralne w ciągu dnia wynikające z niskiej jakości snu z powodu zaburzeń nocnych.

Aby pomóc zaniepokojonym rodzicom w podjęciu działań, nasza dyskusja obejmuje metody diagnostyczne służące do identyfikacji OSA u dzieci poprzez badania fizykalne i testy polisomnograficzne. Przedstawiamy również skuteczne opcje leczenia, takie jak adenotonsillektomia i urządzenia do ciągłego dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych (CPAP). Na koniec przedstawiamy praktyczne środki zapobiegawcze, które mogą zmniejszyć chrapanie u dzieci poprzez promowanie zdrowego zarządzania wagą i dostosowanie pozycji do spania w celu lepszego przepływu powietrza.

co powoduje chrapanie u dzieci

Szokująca prawda o chrapaniu w dzieciństwie

Czy zdają sobie Państwo sprawę, że 10% dzieci chrapie i może to być oznaką poważnych zaburzeń snu?

Sporadyczne a nawykowe chrapanie

Chrapanie spowodowane przeziębieniem lub alergią jest sporadyczne, ale jeśli Państwa dziecko chrapie więcej niż trzy noce w tygodniu, może to być nawyk i oznaka bezdechu sennego.

Ryzyko związane z regularnym chrapaniem

 • Rozwój mózgu: Regularne chrapanie może wpływać na pamięć dziecka i jego umiejętności rozwiązywania problemów.
 • Wyniki w szkole: Słaba jakość snu może prowadzić do gorszych ocen i trudności z koncentracją w klasie.
 • Nastrój i zachowanie: Chrapanie może powodować wahania nastroju, drażliwość, a nawet objawy podobne do ADHD.

Proszę nie ignorować chrapania swojego dziecka - proszę porozmawiać z jego lekarzem lub udać się do szpitala dziecięcego specjalizującego się w zaburzeniach snu w celu uzyskania pomocy.

Najczęstsze czynniki ryzyka chrapania u dzieci

Chrapanie u dzieci można przypisać różnym czynnikom, z których niektóre mogą zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń oddychania podczas snu u dziecka.

Otyłość jako czynnik sprzyjający

Nadmierna masa ciała może prowadzić do odkładania się tłuszczu w okolicy szyi i gardła, powodując niedrożność dróg oddechowych podczas snu.

Zachęcanie dziecka do utrzymywania prawidłowej masy ciała poprzez regularną aktywność fizyczną i zrównoważone odżywianie może pomóc zmniejszyć ryzyko rozwoju bezdechu sennego lub innych powiązanych problemów.

Spożycie alkoholu wpływające na jakość snu dzieci

Alkohol rozluźnia mięśnie w całym ciele - w tym te odpowiedzialne za utrzymanie otwartych dróg oddechowych podczas snu - zwiększając ryzyko zaburzeń oddychania w nocy.

Edukacja dziecka w zakresie odpowiedzialnych nawyków związanych z piciem alkoholu, gdy osiągnie ono odpowiedni wiek, może zapobiec przyszłym komplikacjom związanym z nadmiernym spożywaniem alkoholu.

Migdałki i migdałki blokujące drogi oddechowe

Jeśli Państwa dziecko często chrapie, jedną z możliwych przyczyn mogą być powiększone migdałki lub migdałki gardłowe utrudniające przepływ powietrza podczas snu.

Konsultacja z lekarzem może pomóc ustalić, czy chrapanie jest spowodowane powiększonymi migdałkami lub migdałkami utrudniającymi przepływ powietrza podczas snu i zapewnić odpowiednie leczenie.

Tonsillektomia i adenoidektomia to powszechne zabiegi mające na celu zmniejszenie chrapania spowodowanego powiększonymi migdałkami lub migdałkami.

Odchylona przegroda nosowa przyczyniająca się do chrapania

Odchylona przegroda nosowa może prowadzić do trudności w oddychaniu podczas snu, powodując zwiększone chrapanie.

Jeśli podejrzewają Państwo, że Państwa dziecko ma skrzywioną przegrodę nosową, konieczne jest skonsultowanie się ze szpitalem dziecięcym w celu postawienia właściwej diagnozy i przeprowadzenia potencjalnych procedur naprawczych.

Obturacyjny bezdech senny - główna przyczyna nawykowego chrapania

Obturacyjny bezdech senny (OSA) jest głównym winowajcą częstego chrapania Państwa dziecka, spowodowanego powiększonymi migdałkami i migdałkami blokującymi drogi oddechowe podczas snu, co prowadzi do zaburzeń oddychania i problemów behawioralnych w ciągu dnia.

Objawy związane z obturacyjnym bezdechem sennym:

 • Głośne i uporczywe chrapanie.
 • Przerwy w oddychaniu lub łapanie powietrza podczas snu.
 • Niespokojne rzucanie się i obracanie przez całą noc.
 • Oddychanie przez usta lub nadmierne ślinienie się podczas snu.
 • Nocne poty lub epizody moczenia nocnego.
 • (źródło)

Problemy z zachowaniem w ciągu dnia związane z OSA:

 1. Drażliwość, wahania nastroju i agresja.
 2. (źródło)

Proszę skonsultować się z lekarzem dziecka i umówić się na ocenę snu w szpitalu pediatrycznym, aby ustalić, czy występuje chrapanie lub inne zaburzenia snu.

Diagnozowanie zaburzeń snu związanych z chrapaniem

Jeśli Państwa dziecko często chrapie, może to wskazywać na potencjalne zaburzenia snu, takie jak chrapanie dziecięce lub obturacyjny bezdech senny, które mogą powodować trudności w oddychaniu i inne problemy zdrowotne.

Badanie fizykalne pod kątem zaburzeń snu

Badanie fizykalne przeprowadzone przez lekarza Państwa dziecka może pomóc zidentyfikować przyczyny, takie jak powiększone migdałki lub migdałki gardłowe, otyłość lub alergie.

Polisomnografia jako narzędzie diagnostyczne

Polisomnografia, powszechnie znana jako "badanie snu", to kompleksowe badanie, które monitoruje aktywność mózgu, tętno i wysiłek oddechowy przez całą noc w celu zidentyfikowania określonych wzorców wskazujących na obturacyjny bezdech senny lub inne zaburzenia snu.

 • Badanie snu w domu: Niektóre dzieci mogą wykonać badanie polisomnograficzne przy użyciu przenośnego sprzętu w zaciszu własnej sypialni.
 • Badanie snu w laboratorium: W niektórych przypadkach dzieci mogą wymagać przeprowadzenia badania snu w specjalistycznym laboratorium snu lub szpitalu dziecięcym.

Po przeprowadzeniu badania snu dziecka, wspólnie z pediatrą opracują Państwo plan leczenia dostosowany do uzyskanych wyników w celu zminimalizowania chrapania i poprawy jakości snu dziecka.

Opcje leczenia obturacyjnego bezdechu sennego i chrapania u dzieci

Jeśli Państwa dziecko często chrapie, może to być oznaką zaburzeń oddychania podczas snu lub obturacyjnego bezdechu sennego (OSA), które można leczyć za pomocą zabiegu adenotonsillektomii.

Adenotonsillektomia polega na usunięciu zarówno migdałków, jak i migdałków podczas jednej operacji, co, jak wykazano, poprawia przepływ powietrza i zmniejsza chrapanie.

Pozytywne wyniki operacji obejmują poprawę jakości snu, zachowania w ciągu dnia, funkcji poznawczych i wyników w nauce, ale możliwe są powikłania, takie jak infekcja lub krwawienie, a niektóre dzieci mogą nadal doświadczać bezdechu sennego lub chrapania nawet po pomyślnym usunięciu migdałków i migdałków gardłowych.

Rodzice powinni pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych u lekarza dziecka, aby śledzić postępy i rozwiązywać wszelkie potencjalne problemy, które mogą pojawić się po operacji.

Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem dziecka w celu stworzenia spersonalizowanego planu opieki i zapewnienia najlepszego możliwego wyniku.

Więcej informacji można znaleźć na stronie childrenshospital.org.

Alternatywne podejścia do redukcji chrapania u dzieci

Strategie zarządzania wagą

Otyłość u dzieci jest istotnym czynnikiem ryzyka zaburzeń oddychania podczas snu, w tym obturacyjnego bezdechu sennego. Proszę motywować swoje dziecko do utrzymywania prawidłowej masy ciała poprzez zwyczajową aktywność fizyczną i dostosowany schemat żywieniowy.

Regulacja pozycji do spania

Proszę unikać spania na plecach i zachęcać dziecko do spania na boku, kładąc za nim poduszki lub używając poduszek zapobiegających chrapaniu.

Terapia CPAP

 • Lekarze mogą przepisać urządzenia CPAP, które zapewniają ciągły przepływ powietrza przez maskę noszoną podczas snu w celu zmniejszenia chrapania.
 • Trwające badania oceniają, czy leczenie chrapania lub łagodnych problemów z oddychaniem podczas snu może poprawić powiązane schorzenia, takie jak astma i alergie.

Jeśli chrapanie dziecka nie ustępuje, należy skonsultować się ze specjalistą ds. snu w szpitalu dziecięcym w celu omówienia dalszych badań diagnostycznych i potencjalnych metod leczenia.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące przyczyn chrapania u dzieci

Co powoduje chrapanie u dzieci?

Chrapanie u dzieci może być spowodowane powiększeniem migdałków i migdałków gardłowych, otyłością, skrzywieniem przegrody nosowej lub alergiami.

Źródło

Co oznacza chrapanie dla dzieci?

Sporadyczne chrapanie jest nieszkodliwe, ale częste lub głośne chrapanie może sygnalizować podstawowy problem, taki jak obturacyjny bezdech senny, który może prowadzić do problemów z zachowaniem w ciągu dnia i trudności w nauce z powodu nieodpowiedniego odpoczynku.

Źródło

Kiedy chrapanie u dzieci jest powodem do niepokoju?

Chrapanie staje się niepokojące, gdy występuje często lub zakłóca jakość snu dziecka, potencjalnie prowadząc do łapania powietrza podczas snu, niespokojnego rzucania się i obracania w nocy, trudności z budzeniem się rano i senności w ciągu dnia.

Źródło

Czy chrapanie jest normalne u 7-latków?

Sporadyczne łagodne chrapanie jest normalne u 7-latków, ale uporczywe głośne chrapanie, któremu towarzyszą inne objawy, takie jak oddychanie przez usta i przerywane wzorce oddechowe, może wskazywać na podstawowy problem zdrowotny, który wymaga pomocy medycznej.

Źródło

Wnioski

Rodzice i opiekunowie muszą zrozumieć, co powoduje chrapanie u dzieci, aby zapewnić im spokojny sen.

Sporadyczne chrapanie nie jest wielkim problemem, ale nawykowe chrapanie może wskazywać na obturacyjny bezdech senny (OSA), który może prowadzić do problemów behawioralnych w ciągu dnia.

Główną przyczyną OSA u dzieci jest powiększenie migdałków i migdałków gardłowych lub odchylenie przegrody nosowej.

Diagnoza obejmuje badanie fizykalne i badanie polisomnograficzne, podczas gdy opcje leczenia obejmują adenotonsillektomię lub urządzenia CPAP w ciężkich przypadkach OSA.

Środki zapobiegawcze, takie jak zachęcanie do zdrowego zarządzania wagą i dostosowywanie pozycji snu, mogą również pomóc w ograniczeniu chrapania u dzieci.

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?