Jak ponownie zasnąć?

Published:

Odkrycie umiejętności ponownego zasypiania po przebudzeniu w nocy może być próbą dla wielu osób. Osiągnięcie spokojnego snu jest niezbędne dla ogólnego zdrowia i dobrego samopoczucia, dlatego ważne jest, aby znaleźć skuteczne sposoby na zrelaksowanie ciała i umysłu, które pozwolą Państwu ponownie zasnąć.

W tym obszernym wpisie na blogu omówimy różne techniki mające na celu poprawę zdolności do zasypiania po przebudzeniu w nocy. Od ćwiczeń oddechowych, takich jak metoda 4-7-8 i techniki wizualizacji oddychania pudełkowego, po praktyki medytacyjne specjalnie dostosowane do stosowania przed snem, metody te mają na celu uspokojenie zarówno ciała, jak i umysłu.

Zagłębimy się również w techniki progresywnej relaksacji mięśni, wybór uspokajającej muzyki, wskazówki dotyczące prowadzenia dziennika w celu zwalczania nocnych zmartwień, regularne ćwiczenia, które wspierają zdrowe nawyki snu, tworzenie wygodnego środowiska do spania z odpowiednimi materiałami pościelowymi i regulacją temperatury, a także alternatywne metody relaksacji, takie jak skanowanie ciała.

Włączając te oparte na dowodach strategie do swojej nocnej rutyny lub stosując je w razie potrzeby w okresach zaburzeń snu, mogą Państwo poprawić ogólną jakość snu, jednocześnie ucząc się, jak skuteczniej zasypiać.

jak ponownie zasnąć

4-7-8 Ćwiczenie oddechowe

Dr Andrew Weil zaleca ćwiczenie oddechowe 4-7-8, aby ponownie zasnąć, wdychając przez cztery razy, przytrzymując przez siedem i wydychając przez osiem.

Kontrolowane oddychanie dla relaksu

Technika 4-7-8 to forma kontrolowanego oddychania, która może poprawić jakość snu poprzez uspokojenie umysłu i złagodzenie niepokoju.

Przewodnik krok po kroku, jak ćwiczyć technikę 4-7-8

 1. Proszę usiąść wygodnie lub położyć się.
 2. Proszę spokojnie wdychać powietrze przez nos przez cztery sekundy.
 3. Proszę wstrzymać oddech na siedem sekund.
 4. Proszę wykonywać wydech całkowicie przez usta przez osiem sekund.
 5. Powtórzyć jeszcze trzy razy.

Uwaga: Jeśli poczuje Pan/Pani zawroty głowy lub oszołomienie, proszę natychmiast przerwać i powrócić do normalnego rytmu oddychania.

Technika 4-7-8 promuje lepsze nawyki związane ze snem i poprawia ogólną jakość snu, gdy jest praktykowana regularnie przed snem. Włączenie innych technik relaksacyjnych, takich jak progresywne rozluźnianie mięśni lub praktyki medytacyjne do środowiska snu, może dodatkowo wspierać spokojny sen.

Oddychanie pudełkowe i wizualizacja

Oddychanie pudełkowe jest pomocnym podejściem do zasypiania poprzez powolne, głębokie oddechy podczas wizualizacji spokojnej sceny w celu promowania relaksu i uspokojenia aktywnego umysłu.

Nauka stojąca za oddychaniem pudełkowym

Oddychanie pudełkowe obejmuje wdech, przytrzymanie, wydech i pauzę, co aktywuje nasz przywspółczulny układ nerwowy (PNS) w celu promowania relaksu i obniżenia poziomu stresu.

Badanie opublikowane w Frontiers in Human Neuroscience wykazało, że praktykowanie ćwiczeń oddechowych w wolnym tempie, takich jak oddychanie pudełkowe, może poprawić zmienność rytmu serca (HRV) - wskaźnik dobrego zdrowia związany z lepszą jakością snu.

Wskazówki dotyczące skutecznej wizualizacji podczas oddychania pudełkowego

 1. Proszę wybrać uspokajający obraz: Proszę wybrać spokojne miejsce lub sytuację, którą uznają Państwo za uspokajającą.
 2. Proszę się w pełni zanurzyć: Proszę zaangażować wszystkie zmysły podczas wyobrażania sobie tych scen.
 3. Proszę skupić się na oddechu: Proszę utrzymywać świadomość swojego oddechu i upewnić się, że pozostaje on powolny i stały przez cały czas trwania ćwiczenia.

Łącząc oddychanie pudełkowe z technikami wizualizacji, można stworzyć potężne narzędzie relaksacyjne, które pomoże zasnąć po nocnych przebudzeniach. Eksperci ds. snu zalecają cierpliwość, ponieważ może minąć trochę czasu, zanim te metody staną się skuteczne w poprawie jakości snu.

Praktyki medytacyjne dla lepszego snu

Medytacja może być korzystna dla wywołania snu, ponieważ pomaga uspokoić zarówno ciało, jak i psychikę.

Rodzaje technik medytacyjnych na sen

 • Medytacja uważności: Proszę skupić się na oddechu i obserwować myśli bez osądzania.
 • Medytacja z przewodnikiem: Proszę podążać za uspokajającym głosem, aby wyciszyć umysł.
 • Medytacja Bodyscan: Mentalne skanowanie ciała w celu uwolnienia napięcia i wywołania senności.

Korzyści płynące z regularnej praktyki medytacji

Regularna medytacja może poprawić jakość snu i przynieść inne korzyści zdrowotne.

 1. Głębsze fazy snu dla lepszego odpoczynku i regeneracji.
 2. Zdrowszy rytm dobowy dzięki regulacji produkcji melatoniny.
 3. Złagodzenie typowych zaburzeń snu, takich jak bezsenność lub zespół niespokojnych nóg.
 4. Alternatywne leczenie przewlekłych zaburzeń snu, takich jak bezdech senny.

Włączenie medytacji do rutyny przed snem może stworzyć lepsze środowisko snu i pomóc zasnąć po nocnych przebudzeniach.

Techniki progresywnego rozluźniania mięśni

Badania pokazują, że praktykowanie progresywnej relaksacji mięśni może pomóc w szybszym zasypianiu i poprawić jakość snu.

Wytyczne dotyczące progresywnego rozluźniania mięśni

 1. Proszę położyć się w cichym i wygodnym miejscu do spania.
 2. Proszę wziąć głęboki wdech i pozbyć się wszelkich napięć, które mogą znajdować się w ciele.
 3. Napinanie i rozluźnianie określonych grup mięśni od stóp do głów.
 4. W razie potrzeby proszę powtórzyć lub połączyć z innymi technikami relaksacyjnymi.

Kiedy stosować progresywną relaksację mięśni?

Proszę stosować tę technikę, gdy mają Państwo problemy z zasypianiem lub doświadczają nocnych przebudzeń z powodu stresu lub zaburzeń snu związanych z lękiem.

Konsekwentne praktykowanie progresywnego rozluźniania mięśni może wyćwiczyć umysł i ciało w skutecznym uwalnianiu napięcia, co prowadzi do lepszej jakości snu.

Proszę pomyśleć o rozmowie z ekspertem ds. snu, jeśli ma Pan/Pani problemy ze snem, ponieważ może to mieć podłoże w bezdechu lub zaburzeniach rytmu okołodobowego.

Muzyka uspokajająca i audycje do snu

Słuchanie uspokajającej muzyki lub audycji do snu może pomóc w szybszym zasypianiu i dłuższym utrzymaniu snu poprzez rozpraszanie aktywnego umysłu i promowanie relaksu.

 • Muzyka do snu Headspace oferuje kojące melodie zaprojektowane tak, aby przygotować Państwa do spokojnego snu.
 • Proszę wypróbować playlistę Peaceful Piano na Spotify, Weightless by Marconi Union na YouTube lub Deep Sleep Relaxation na Google Play Music.
 • Headspace's Sleepy Ocean Soundscape (wymaga subskrypcji) jest popularną opcją do słuchania podczas snu.

Nauka stojąca za kojącymi dźwiękami dla snu

Badania pokazują, że relaksujące treści audio mogą pomóc zarówno w zasypianiu, jak i utrzymaniu snu przez całą noc, maskując zewnętrzne hałasy i spowalniając tętno i wzorce oddychania.

Włączając uspokajającą muzykę lub audycje do snu do swojej rutyny przed snem, należy wybrać dźwięki, które są kojące i niestymulujące, aby stworzyć bardziej relaksujące środowisko snu.

Proszę poeksperymentować z różnymi gatunkami muzycznymi lub listami odtwarzania, aż znajdą Państwo taką, która będzie dla Państwa najlepsza, i proszę pamiętać o utrzymywaniu głośności na komfortowym poziomie, aby uniknąć zakłócenia cyklu snu.

Zapisywanie zmartwień

Jeśli zmartwienia nie dają spać w nocy, proszę spróbować zapisać je na papierze przy słabym oświetleniu, zamiast korzystać z urządzeń elektronicznych, takich jak komputery lub smartfony, ponieważ ekspozycja na niebieskie światło z tych ekranów negatywnie wpływa na produkcję melatoniny - hormonu odpowiedzialnego za regulację naszego cyklu snu.

Ta prosta czynność może pomóc oczyścić umysł i ułatwić ponowne zaśnięcie.

Korzyści z pisania dziennika przed snem

 • Jasność umysłu: Zapisywanie myśli i obaw pozwala mózgowi skuteczniej przetwarzać informacje, co prowadzi do lepszych umiejętności podejmowania decyzji i rozwiązywania problemów.
 • Zmniejszony stres: Wykazano, że wyrażanie emocji poprzez prowadzenie dziennika obniża poziom lęku, zapewniając ujście dla stłumionych uczuć.
 • Lepsza jakość snu: Zajmując się zmartwieniami przed snem, osoby są mniej narażone na nocne przebudzenia spowodowane gonitwą myśli lub nierozwiązanymi problemami, które zakłócają sen.

Wskazówki, jak stworzyć idealne środowisko do snu bez zmartwień

 1. Stworzenie wyznaczonego miejsca: Proszę wydzielić w sypialni cichy kącik, w którym można wygodnie pisać bez rozpraszania uwagi.
 2. Proszę unikać czasu spędzanego przed ekranem przed snem: Aby utrzymać zdrowe wzorce rytmu okołodobowego, eksperci od snu zalecają unikanie ekspozycji na urządzenia emitujące niebieskie światło co najmniej 30 minut przed snem.
 3. Proszę ćwiczyć techniki relaksacyjne: Proszę włączyć ćwiczenia głębokiego oddychania, progresywną relaksację mięśni lub medytację do swojej rutyny przed snem, aby pomóc uspokoić umysł i przygotować go do spokojnego snu.

Proszę pamiętać, że spokojne środowisko snu i właściwa higiena snu mają zasadnicze znaczenie dla zasypiania i utrzymania snu przez całą noc.

Aby zapewnić sobie spokojny sen, proszę rozważyć wprowadzenie wieczornej rutyny, która obejmuje techniki relaksacyjne, takie jak ćwiczenia głębokiego oddychania, progresywne rozluźnianie mięśni lub medytację; oprócz brania ciepłych kąpieli i przestrzegania stałego harmonogramu snu.

Ćwiczenia i jakość snu: Dopasowanie jak w niebie

Regularne ćwiczenia prowadzą do lepszej jakości snu, ale należy unikać forsownych ćwiczeń przed snem, ponieważ mogą one zakłócać sen.

Zalecane rodzaje ćwiczeń i czas ich trwania w celu uzyskania optymalnych korzyści dla snu

 • Ćwiczenia aerobowe: chodzenie, pływanie lub jazda na rowerze przez co najmniej 30 minut dziennie.
 • Trening siłowy: trening oporowy dwa lub trzy razy w tygodniu.
 • Joga: regularne praktykowanie łagodnych pozycji jogi może pomóc w poprawie elastyczności i relaksacji.

Proszę dążyć do tego, aby tygodniowo wykonywać 150 minut ćwiczeń aerobowych o umiarkowanej intensywności lub 75 minut ćwiczeń cardio o dużej intensywności, a także dwa dni treningu siłowego.

Idealne ramy czasowe między ćwiczeniami a pójściem spać

Ćwiczenia należy zakończyć co najmniej godzinę przed udaniem się na spoczynek, aby temperatura ciała, tętno i poziom adrenaliny wróciły do normy.

Dla tych, którzy wolą ćwiczyć wieczorem, proszę rozważyć wybór zajęć o niskim obciążeniu, takich jak joga lub rozciąganie, aby promować relaks bez powodowania zaburzeń snu.

Konsekwencja jest kluczowa - trzymanie się regularnej rutyny ćwiczeń może pomóc w łatwiejszym zasypianiu i poprawić ogólną higienę snu.

Tworzenie komfortowego środowiska do spania

Proszę dostosować temperaturę w pomieszczeniu, użyć zatyczek do uszu lub wentylatorów, zablokować hałasy z zewnątrz i stworzyć wygodną przestrzeń do spania, która będzie sprzyjała odpoczynkowi.

Wskazówki dotyczące optymalizacji aranżacji sypialni dla lepszego relaksu

 • Proszę utrzymywać idealną temperaturę w pomieszczeniu: Proszę utrzymywać temperaturę w sypialni w zakresie 15-19°C (60-67°F), aby zapewnić optymalną jakość snu.
 • Minimalizowanie zakłóceń hałasem: Proszę używać zatyczek do uszu lub urządzeń emitujących biały szum, aby zagłuszyć niepożądane dźwięki.
 • Proszę stworzyć ciemne otoczenie: Proszę zablokować dostęp światła z okien za pomocą zaciemniających zasłon lub rolet i unikać korzystania z urządzeń elektronicznych przed snem.
 • Proszę włączyć relaksujące zapachy: Proszę rozpylać olejki eteryczne, takie jak lawenda, rumianek lub korzeń waleriany w sypialni w nocy.

Znaczenie utrzymywania stałych rutynowych czynności przed snem

Spójna rutyna przed snem ma kluczowe znaczenie dla zasygnalizowania organizmowi, że nadszedł czas na sen i zapewnienia właściwej regulacji rytmu dobowego.

 1. Proszę zaplanować regularne pory kładzenia się spać i budzenia.
 2. Proszę stosować techniki relaksacyjne, takie jak głębokie oddychanie lub medytacja przed snem.
 3. Proszę unikać stymulujących czynności, takich jak oglądanie telewizji lub intensywne rozmowy na godzinę przed snem.

Stworzenie idealnego środowiska snu może znacznie poprawić Państwa zdolność do zasypiania i poprawić ogólną jakość snu.

Technika relaksacyjna: Skanowanie całego ciała

Odpręż się i popraw jakość snu, ćwicząc skanowanie całego ciała, technikę relaksacyjną, która polega na świadomym rozluźnieniu każdej grupy mięśni od stóp do głów.

Jak przeprowadzić skuteczne skanowanie całego ciała?

Zaczynając od twarzy, powoli przesuwać się w dół i rozluźniać kolejno każdą grupę mięśni, aż do palców stóp; w razie potrzeby powtórzyć sekcje.

 1. Proszę zacząć od twarzy i przejść do palców stóp.
 2. Proszę się nie spieszyć i w razie potrzeby powtórzyć sekcje.
 3. Eksperci ds. snu zalecają regularne stosowanie tej techniki w celu uzyskania optymalnych rezultatów.

Potencjalne korzyści długoterminowe

 • Lepsza jakość snu i zdolność do ponownego zasypiania.
 • Zmniejszony stres i niepokój.
 • Poprawa umiejętności relaksacyjnych w radzeniu sobie z codziennymi stresorami.

Włączenie skanowania całego ciała do rutyny przed snem może pozytywnie wpłynąć na ogólne samopoczucie psychiczne i zdrowszy styl życia.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące zasypiania

Jak ponownie zasnąć: Wskazówki od ekspertów ds. snu

Techniki relaksacyjne, takie jak głębokie oddychanie, stopniowe rozluźnianie mięśni i ciepła kąpiel mogą pomóc w zasypianiu.

Czynniki takie jak stres, niepokój, niewłaściwa higiena snu i niewygodne środowisko snu mogą zakłócać sen.

Budzenie się o 3:00 lub 4:00 może być spowodowane zaburzeniami rytmu dobowego lub schorzeniami takimi jak bezdech senny.

Regularne ćwiczenia i poprawa ogólnego stylu życia mogą pozytywnie przyczynić się do lepszej jakości regenerującego snu.

Aby uzyskać więcej informacji na temat zaburzeń snu, proszę odwiedzić stronę Sleep Foundation lub skonsultować się ze specjalistą ds. snu.

Wnioski

Jak łatwo zasnąć z powrotem

Ponowne zasypianie może być trudne, ale istnieją techniki, które mogą pomóc w promowaniu relaksu i poprawie jakości snu, takie jak ćwiczenia głębokiego oddychania, takie jak metoda 4-7-8 i oddychanie pudełkowe z wizualizacją.

Inne strategie obejmują słuchanie uspokajającej muzyki lub audycji usypiających, prowadzenie dziennika przed snem, regularne ćwiczenia i stworzenie wygodnego środowiska do spania z odpowiednimi materiałami do spania i poduszkami.

Dla tych, którzy zmagają się z tradycyjnymi praktykami medytacyjnymi, skanowanie całego ciała oferuje alternatywną technikę relaksacyjną, która może pomóc.

Proszę pamiętać, że dobry sen jest niezbędny dla ogólnego zdrowia i dobrego samopoczucia!

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?