Syndrom nocnego jedzenia

Published:

Zespół jedzenia nocnego (NES) to wieloaspektowe i często niezrozumiane zaburzenie, które ma wpływ na wiele osób. Polega ono na spożywaniu znacznej części dziennego spożycia pokarmu w godzinach wieczornych lub nocnych, co prowadzi do różnych problemów zdrowotnych i zaburzeń psychicznych. W tym obszernym wpisie na blogu zagłębimy się w zawiłości syndromu nocnego podjadania i jego wpływu na zdrowie psychiczne.

Ponadto zbadamy, jak NES wypada w porównaniu z innymi zaburzeniami odżywiania, takimi jak jadłowstręt psychiczny i bulimia psychiczna, pod względem emocjonalnych wzorców jedzenia i ogólnej patologii zaburzeń odżywiania. Omówione zostaną również opcje leczenia dla osób zmagających się z zespołem nocnego jedzenia, w tym stosowanie dzienników snu jako narzędzia do śledzenia objawów i przyjmowania dobrych praktyk higieny snu w celu radzenia sobie z nocnymi zachciankami.

Ponadto zbadamy wzorce zachowań związane z poranną anoreksją i wieczorną hiperfagią, analizując nocne poziomy melatoniny w osoczu wśród osób jedzących w nocy. Na koniec zbadamy związek między składem posiłków, stosunkami aminokwasów w osoczu i nocnymi stężeniami melatoniny w odniesieniu do czynników stresu życiowego w osłabianiu nocnej produkcji melatoniny.

syndrom nocnego jedzenia

Syndrom nocnego jedzenia a zdrowie psychiczne

NES to zaburzenie charakteryzujące się zaburzeniami snu i apetytem na wysokokaloryczne, bogate w węglowodany lub słodkie pokarmy, które często współistnieje z innymi zaburzeniami odżywiania.

Badania wykazały, że osoby z NES są bardziej podatne na doświadczanie stresu psychicznego, takiego jak depresja, lęk i stres.

 • Młodzież: Młodzież jest narażona na zwiększone ryzyko rozwoju NES z powodu zmian hormonalnych w okresie dojrzewania.
 • Osoby starsze: Osoby starsze mogą również doświadczać wyższych wskaźników NES ze względu na związane z wiekiem zmiany wzorców snu w połączeniu z potencjalną samotnością lub czynnikami emocjonalnymi.
 • Palacze: Stwierdzono, że u regularnych palaczy częstość występowania NES jest wyższa niż u osób niepalących.

Zajęcie się podstawowymi kwestiami związanymi ze zdrowiem psychicznym ma kluczowe znaczenie dla skutecznego leczenia tego schorzenia.

Badania wykazały silną korelację między NES a zaburzeniami nastroju, takimi jak duże zaburzenia depresyjne.

Aby lepiej zrozumieć NES i jego wpływ na zdrowie psychiczne, konieczne jest, aby zarówno pracownicy służby zdrowia, jak i naukowcy kontynuowali badanie tego złożonego związku.

W ten sposób mogą oni opracować ukierunkowane interwencje mające na celu zajęcie się zarówno fizycznymi objawami związanymi z NES, jak i wszelkimi podstawowymi problemami emocjonalnymi lub psychicznymi przyczyniającymi się do tych ogólnie zaburzonych wzorców nocnego jedzenia.

Porównanie zespołu nocnego jedzenia z innymi zaburzeniami odżywiania

Jeśli chodzi o zaburzenia odżywiania, zespół jedzenia nocnego (NES) jest często porównywany do innych schorzeń, ale istnieją między nimi znaczące różnice.

Wyższe poziomy ogólnej patologii zaburzeń odżywiania

Badania pokazują, że osoby z NES wykazują wyższy poziom ogólnej patologii zaburzeń odżywiania niż osoby z innymi rodzajami zaburzeń odżywiania, co wskazuje na poważniejsze cierpienie psychiczne.

Różne wzorce jedzenia emocjonalnego

Zarówno osoby jedzące w nocy, jak i osoby cierpiące na inne zaburzenia odżywiania mogą spożywać posiłki pod wpływem emocji, jednak motywacje stojące za nocnym objadaniem się wydają się być odrębne od tych, których doświadczają osoby cierpiące na jadłowstręt psychiczny lub bulimię psychiczną.

 • Nocne podjadanie: Chęć spożywania wysokokalorycznych pokarmów późno w nocy z powodu zaburzeń snu spowodowanych bezsennością lub trudnościami z zasypianiem.
 • Zaburzenie objadania się: Spożywanie dużych ilości jedzenia w krótkich okresach czasu przy jednoczesnym doświadczaniu uczucia utraty kontroli, przy czym napady te zazwyczaj występują w ciągu dnia.
 • Bulimia nerwicowa: Zaangażowanie w cykle objadania się, a następnie zachowania oczyszczające jako sposób na zrekompensowanie postrzeganego nadmiernego spożycia, a epizody mogą wystąpić w dowolnym momencie.

Podczas diagnozowania i leczenia osób z problematycznymi nawykami żywieniowymi istotne jest, aby lekarze rozróżniali NES od innych zaburzeń odżywiania.

Opcje leczenia zespołu jedzenia nocnego

Zmagają się Państwo z zespołem nocnego jedzenia (NES)? Oto kilka strategii, które pomogą Państwu kontrolować nocne nawyki żywieniowe i poprawić ogólne samopoczucie.

Dzienniki snu i dobre praktyki higieny snu

Proszę śledzić swoje wzorce snu i identyfikować czynniki wyzwalające epizody nocnego podjadania za pomocą dziennika snu. Dobre praktyki higieny snu, takie jak przestrzeganie stałych godzin snu, unikanie kofeiny i tworzenie relaksującej rutyny przed snem, mogą również pomóc w zmniejszeniu nocnych zachcianek.

Leki przeciwdepresyjne jako potencjalne opcje leczenia

Zaburzenia nastroju mogą przyczyniać się do NES, dlatego leki przeciwdepresyjne, takie jak selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), mogą być przepisywane w celu złagodzenia stresu psychicznego i poprawy zdrowia psychicznego.

Terapia poznawczo-behawioralna zespołu jedzenia nocnego

Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) może pomóc zidentyfikować i zmodyfikować negatywne wzorce myślowe wpływające na nocne nawyki żywieniowe, rozwinąć zdrowsze mechanizmy radzenia sobie i zmniejszyć zależność od jedzenia jako źródła komfortu lub ulgi w stresie.

Proszę pamiętać, że plany leczenia powinny być zawsze zalecane i monitorowane przez wykwalifikowanego pracownika służby zdrowia. Dzięki odpowiedniemu podejściu wiele osób może z powodzeniem radzić sobie z objawami i prowadzić zdrowsze życie wolne od uciążliwych epizodów nocnego podjadania.

Wzorce zachowań związane z zespołem nocnego jedzenia

Osoby z zespołem nocnego jedzenia (NES) często doświadczają porannej anoreksji, wieczornej hiperfagii i bezsenności, co może zaburzać ich równowagę hormonalną i cykl snu i czuwania.

Niższy poziom melatoniny u osób jedzących w nocy

Osoby jedzące w nocy mają zwykle niższy poziom melatoniny w osoczu w godzinach nocnych, co może przyczyniać się do zaburzeń snu(źródło).

Podwyższony poziom leptyny u osób jedzących w nocy

Badania sugerują, że osoby jedzące w nocy mogą mieć wyższe stężenie leptyny w osoczu, co może prowadzić do zwiększonego uczucia głodu lub zmniejszonej sytości po posiłkach(źródło).

Rozwiązywanie problemów ze snem w celu poprawy NES

Zarządzanie podstawowymi problemami ze snem może mieć kluczowe znaczenie w leczeniu NES, a praktyki higieny snu, takie jak utrzymywanie stałych godzin snu i unikanie kofeiny lub alkoholu przed snem, mogą pomóc.

Znaczenie zarządzania stresem w leczeniu NES

Techniki radzenia sobie ze stresem, takie jak medytacja uważności, joga, ćwiczenia lub terapia, mogą pomóc w radzeniu sobie zarówno z fizjologicznymi, jak i psychologicznymi aspektami przyczyniającymi się do zaburzeń nocnego odżywiania(źródło).

Zespół nocnego jedzenia i bulimia nerwowa

Osoby cierpiące na bulimię psychiczną mają tendencję do nieregularnych nawyków żywieniowych, co może prowadzić do niedoborów żywieniowych i zaburzeń psychicznych.

Wzorce żywieniowe osób z bulimią nerwową

Osoby cierpiące na bulimię mają nieregularne wzorce żywieniowe obejmujące objadanie się i przeczyszczanie.

 • Osoby cierpiące na bulimię: Nieregularne wzorce odżywiania obejmujące objadanie się i przeczyszczanie.
 • Osoby jedzące w nocy: Spożywanie większości kalorii w nocy, co prowadzi do problemów z wagą.

Różnice w poziomie melatoniny między osobami jedzącymi i niejedzącymi w nocy

Niższy poziom melatoniny u osób jedzących w nocy może przyczyniać się do zaburzeń snu i zwiększonego apetytu na jedzenie w nocy.

Osoby cierpiące na bulimię psychiczną lub zespół nocnego jedzenia powinny szukać profesjonalnej pomocy.

Jednoczesne spełnienie obu warunków

Kompleksowy plan leczenia powinien uwzględniać wszystkie aspekty dobrego samopoczucia danej osoby, w tym jej stan emocjonalny i nawyki związane ze stylem życia, takie jak rutyna ćwiczeń lub sieci wsparcia społecznego dostępne w jej społeczności.

 • Opcje leczenia: Terapia, leki lub ich kombinacja.
 • Kompleksowe podejście: Zajmowanie się stanem emocjonalnym i nawykami dotyczącymi stylu życia wraz z interwencjami medycznymi.

Zajmując się tymi zaburzeniami odżywiania na wczesnym etapie, pacjenci mają większe szanse na ich przezwyciężenie i prowadzenie zdrowszego życia.

Skład posiłków, stosunek aminokwasów w osoczu i nocne stężenie melatoniny u pacjentów z przewlekłą bezsennością pierwotną

Zespół nocnego jedzenia (NES) jest często związany z zaburzonymi wzorcami snu i przewlekłą bezsennością pierwotną, a skład posiłków i stosunek aminokwasów w osoczu mogą wpływać na nocne stężenie melatoniny w osoczu u pacjentów z tymi schorzeniami.

Wpływ składu posiłku na nocne stężenie melatoniny

Badanie Bravo i wsp. Bravo i wsp. wykazało, że stężenie melatoniny wieczorem było wyższe w przypadku posiłków o wysokim indeksie glikemicznym niż posiłków o niskim indeksie glikemicznym, co sugeruje, że modyfikacje diety mogą pomóc osobom cierpiącym na NES lub inne problemy ze snem.

Spożywanie różnorodnych węglowodanów złożonych w ciągu dnia - w tym produktów pełnoziarnistych, owoców, warzyw, roślin strączkowych i chudego białka, takiego jak drób lub ryby - może pomóc w regulacji poziomów BMI, a także codziennych wzorców przyjmowania pokarmów i zmniejszeniu stresu psychicznego związanego z zespołem nocnego jedzenia.

Czynniki stresu życiowego wpływające na nocne nawyki żywieniowe

 • Niedobór snu: Brak regenerującego snu może prowadzić do zwiększonego apetytu z powodu braku równowagi hormonalnej spowodowanej niewystarczającą produkcją leptyny.
 • Problemy ze zdrowiem psychicznym: Zaburzenia lękowe są powiązane zarówno z napadami objadania się, jak i NES, ponieważ osoby mogą wykorzystywać jedzenie jako mechanizm radzenia sobie w celu złagodzenia uczucia niepokoju psychicznego.
 • Stres związany z pracą: Wysokociśnieniowe środowisko pracy może przyczyniać się do niezdrowych nawyków żywieniowych, takich jak nocne podjadanie z powodu nieregularnych harmonogramów posiłków, podwyższonego poziomu kortyzolu i ogólnie złych wyborów żywieniowych dokonywanych w okresach zwiększonego niepokoju lub napięcia.

Regularne ćwiczenia, techniki uważności (np. medytacja) i szukanie wsparcia u przyjaciół/członków rodziny lub specjalistów w zakresie zdrowia psychicznego to skuteczne sposoby radzenia sobie z podstawowymi czynnikami stresu życiowego przyczyniającymi się do zaburzeń nocnego jedzenia związanych z NES.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące zespołu nocnego jedzenia

Czy zespół jedzenia nocnego jest prawdziwym zaburzeniem?

Tak, zespół nocnego jedzenia (NES) to uznane zaburzenie odżywiania charakteryzujące się nadmiernym spożywaniem pokarmów w nocy, któremu często towarzyszy bezsenność i problemy ze zdrowiem psychicznym, takie jak depresja i lęk. Więcej informacji na temat NES znajdą Państwo tutaj.

Co powoduje zespół nocnego jedzenia?

Zespół nocnego jedzenia może być spowodowany predyspozycjami genetycznymi, brakiem równowagi hormonalnej, stresem, zaburzeniami nastroju i zaburzeniami rytmu dobowego. Więcej informacji na temat potencjalnych przyczyn NES znajdą Państwo tutaj.

Czy w DSM występuje zespół jedzenia nocnego?

Syndrom nocnego jedzenia nie jest wyraźnie wymieniony w DSM-5, ale należy do kategorii "Inne określone zaburzenia karmienia lub odżywiania". Więcej informacji na temat klasyfikacji DSM-5 znajdą Państwo tutaj.

Jaki jest najlepszy lek przeciwdepresyjny na zespół jedzenia nocnego?

Leki z grupy SSRI, takie jak sertralina (Zoloft), wykazały obiecujące wyniki w leczeniu NES ze względu na ich zdolność do regulowania nastroju i mechanizmów kontroli apetytu. Proszę zapoznać się z badaniami na temat sertraliny i NES tutaj, ale zawsze proszę skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem przyjmowania jakichkolwiek leków.

Wnioski

Zespół jedzenia nocnego jest złożonym zaburzeniem, które dotyka wiele osób, ale proszę się nie martwić, istnieją możliwości leczenia.

Badania wykazały, że wykształcenie akademickie nie ma wpływu na BMI lub poziom aktywności fizycznej u osób jedzących w nocy, ale zaobserwowano u nich wyższy poziom leptyny w osoczu.

Zarządzanie nocnymi zachciankami można osiągnąć poprzez dobre praktyki higieny snu i prowadzenie dziennika snu w celu śledzenia objawów.

Niższe nocne poziomy melatoniny w osoczu są związane z poranną anoreksją i wieczorną hiperfagią u osób z NES, a skład posiłków może wpływać na nocne stężenia melatoniny.

Ważne jest, aby zrozumieć związek między wzorcami jedzenia w nocy a produkcją melatoniny, szczególnie w przypadku pacjentów z bulimią, którzy doświadczają średniej liczby epizodów jedzenia w ciągu dnia.

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?