Jak poprawić pamięć i uważność?

Published:

Czy kiedykolwiek szukał Pan łatwego sposobu na poprawę pamięci i samopoczucia psychicznego? Kluczem mogą być ćwiczenia uważności. Badania pokazują, że krótkie medytacje mindfulness mogą znacznie pomóc w lepszym zapamiętywaniu i jaśniejszym myśleniu.

Jak poprawić pamięć i uważność?

Medytacja uważności ćwiczy nasze umysły pod kątem spokoju i skupienia. Praktyka ta prowadzi do spokojnej świadomości teraźniejszości. Wykonując te ćwiczenia często, możemy poprawić naszą pamięć, lepiej się koncentrować i czuć się mniej niespokojni lub smutni.

Skupienie umysłu poprzez uważność może naprawdę poprawić nasze myślenie i umiejętności umysłowe. Odrobina codziennej praktyki może odblokować bystrzejszy umysł. Medytacja uważności przynosi wiele dobrych rzeczy, sprawiając, że zwracamy uwagę na chwilę obecną.

Zanurzmy się w tym, jak uważność może poprawić pamięć i nastrój. Znajdziemy proste sposoby radzenia sobie ze stresem i codziennego korzystania z uważności. Może to prowadzić do poprawy pamięci i ogólnego samopoczucia.

  • Krótkie sesje medytacji mindfulness mogą poprawić wizualną pamięć krótkotrwałą
  • Medytacja uważności zwiększa uwagę i poprawia pojemność pamięci roboczej.
  • Regularna praktyka uważności może prowadzić do poprawy zdolności poznawczych i jasności umysłu.
  • Ćwiczenia mindfulness można łatwo włączyć do codziennego życia, aby uzyskać trwałe korzyści
  • Połączenie uważności z technikami treningu mózgu może zoptymalizować poprawę pamięci

Zrozumienie związku między pamięcią a uważnością

Pamięć i uważność są ze sobą głęboko powiązane. Pamięć krótkotrwała pozwala nam przechowywać informacje przez krótki czas. Pomaga nam to robić różne rzeczy, np. zapamiętać numer telefonu na minutę. Nasza pamięć robocza wykorzystuje te informacje do rozwiązywania problemów lub podejmowania decyzji.

Proaktywne zakłócenia są fajną częścią tego linku. Dzieje się tak, gdy stare wspomnienia zakłócają nasze przywoływanie nowych. Zdarza się to często i może utrudniać naukę.

Medytacja uważności może pomóc nam w walce z pamięcią. Oczyszcza ona przestrzeń w naszym mózgu. Oznacza to, że mamy więcej miejsca na przechowywanie nowych informacji.

Badania pokazują, że praktykowanie uważności poprawia naszą pamięć. Stajemy się dobrzy w rozpoznawaniu nowych i starych rzeczy. Pamięć robocza staje się silniejsza. Pozwala to na żonglowanie większą ilością informacji na raz.

Badanie Kluczowe ustalenia
Baltar Y. C., Filgueiras A. (2018) Zbadano wpływ medytacji uważności na kontrolę uwagi wśród piłkarzy poza sezonem.
Basso J. C., McHale A., Ende V., Oberlin D. J., Suzuki W. A. (2019) Krótka, codzienna medytacja prowadziła do poprawy uwagi, pamięci, nastroju i regulacji emocjonalnej u niedoświadczonych medytujących.
Bergen-Cico D., Possemato K., Cheon S. (2013) Przetestowano skuteczność krótkiego programu redukcji stresu opartego na uważności (Brief MBSR) na zdrowie psychiczne, wykazując pozytywne wyniki.
Chiesa A., Calati R., Serretti A. (2011) Systematyczny przegląd wyników badań neuropsychologicznych wykazał, że trening uważności poprawia zdolności poznawcze

Uważność pomaga również w rozwoju naszego mózgu. Jest dobra dla części, która pomaga nam tworzyć wspomnienia. Jest to więc coś więcej niż tylko poprawa naszego myślenia. Uważność może zmienić nasz mózg, by lepiej zapamiętywał.

Zwracając uwagę na chwilę obecną i zachowując spokój, możemy zapamiętać więcej. To pokazuje nam, że dobre samopoczucie jest tak samo ważne, jak dobre myślenie. To droga do lepszej pamięci i inteligentniejszego mózgu.

Następnie porozmawiamy o prostych sposobach wykorzystania uważności w celu zwiększenia pamięci. Nauczmy się wykorzystywać moc bycia uważnym. To ekscytujące zobaczyć, jak może to zmienić nasze umysły i życie.

Korzyści płynące z uważności dla poprawy pamięci

Uważność bardzo pomaga w poprawie pamięci. Sprawia, że są Państwo bardziej świadomi teraźniejszości. To z kolei poprawia sposób zapamiętywania. Zdolność do przywoływania wspomnień staje się lepsza, co prowadzi do ogólnej poprawy myślenia i samopoczucia.

Redukcja proaktywnych zakłóceń

Uważność walczy z proaktywnymi zakłóceniami. Mówiąc prościej, jest to sytuacja, w której stare wspomnienia zakłócają nowe. Badanie wykazało, że uważność sprawiła, że ludzie w teście pamięci zapominali mniej z powodu starych wspomnień. Podkreśla to, jak poprawa pamięci może naprawdę nastąpić dzięki uważności.

Zwiększenie objętości hipokampa

Praktykowanie uważności może zmienić nasz mózg, zwłaszcza hipokamp. Jest to obszar kluczowy dla pamięci. Wspomniane wcześniej badanie wykazało wzrost hipokampu u uważnych uczestników, którzy lepiej poradzili sobie z testem.

Chociaż nie różniło się to zbytnio od grupy kreatywnego pisania po zaledwie czterech tygodniach, inne badania wykazały wyraźny wzrost po ośmiu tygodniach uważności. Pokazuje to, że praktykowanie uważności przez dłuższy czas może faktycznie poprawić pamięć poprzez zmianę mózgu.

Zwiększanie pojemności pamięci roboczej

Uważność nie tylko poprawia pamięć. Zwiększa również pojemność pamięci roboczej. Oznacza to, jak dobrze możemy przechowywać i wykorzystywać informacje, o których teraz myślimy. Lepsze skupienie i uwaga, dzięki mindfulness, sprawiają, że przetwarzamy informacje w bardziej przejrzysty sposób. Pomaga nam to lepiej myśleć, rozwiązywać problemy, podejmować decyzje i być bardziej kreatywnym.

Uważność może pomóc nie tylko zdrowym ludziom, ale także tym, którzy mają problemy z pamięcią. Proszę pomyśleć o osobach starszych, cierpiących na depresję lub mających za sobą traumatyczne przeżycia. Nawet osoby z zespołem stresu pourazowego mogą na tym skorzystać. Uważność walczy ze zgniataniem starych wspomnień. Pomaga również mózgowi rozwijać się w obszarze pamięci i pozwala myśleć jaśniej. Wszystko to razem poprawia pamięć i umiejętności myślenia.

Techniki medytacji uważności dla poprawy pamięci

Dodanie medytacji uważności do swojego dnia bardzo pomaga w zapamiętywaniu. Niedawne badanie wykazało, że skupienie się przez kilka minut dziennie robi dużą różnicę. Ci, którzy medytowali, pamiętali rzeczy lepiej niż ci, którzy tego nie robili.

Medytacja skupionej uwagi

Skupienie uwagi oznacza myślenie o jednej rzeczy, na przykład o oddechu. W badaniu ludzie spędzali 10 minut dziennie skupiając się na swoim oddechu. Gdy Pana/Pani myśli błądzą, proszę je delikatnie przywrócić, nie będąc dla siebie surowym.

Otwarta medytacja monitorująca

Otwarte monitorowanie polega na byciu świadomym wszystkiego wokół siebie. Uczestnicy badania próbowali tego, stając się bardziej zestrojeni z chwilą obecną. Aby to zrobić, należy zauważać swoje myśli i uczucia, nie dając się im wciągnąć.

Medytacja skanowania ciała

Skanowanie ciała pomaga poczuć się bardziej połączonym ze swoim ciałem. W książce Mindfulness opisano, jak to zrobić. Proszę położyć się lub usiąść i skupić się na każdej części ciała bez oceniania.

Technika medytacji Opis Korzyści dla pamięci
Skoncentrowana uwaga Skierowanie świadomości na konkretny obiekt, taki jak oddech lub odczucia z ciała. Zwiększa uwagę i pojemność pamięci krótkotrwałej
Otwarty monitoring Kultywowanie szerszej świadomości otoczenia i doświadczeń wewnętrznych Poprawia elastyczność poznawczą i zmniejsza proaktywne zakłócenia
Skanowanie ciała Systematyczne prowadzenie uwagi przez różne części ciała Zwiększa świadomość interoceptywną i zmniejsza stres, pośrednio wspierając pamięć.

Wprowadzając te praktyki do swojej rutyny, poprawią Państwo swoją pamięć. Proszę zacząć od niewielkiej ilości czasu każdego dnia i dodawać go w miarę upływu czasu. Regularność w medytacji jest tym, co naprawdę robi różnicę.

Włączenie uważności do codziennego życia dla lepszej pamięci

Poprawa pamięci jest kluczowa poprzez dodanie uważności do naszego życia. Potrzebujemy tylko kilku minut dziennie. Można to zrobić w dowolnym miejscu, na przykład na krześle lub podczas jedzenia jabłka. Pomaga nam to skupić się na teraźniejszości, poprawiając naszą pamięć i obniżając stres.

Kiedy próbujemy uważności, myśli przychodzą, ale to w porządku. Powinniśmy je zauważyć i wrócić do chwili obecnej. Celem nie jest zaprzestanie myślenia. Chodzi o uzyskanie lepszej równowagi z naszymi myślami.

Również inne sztuczki mogą pomóc w zapamiętywaniu:

  • Regularne ćwiczenia fizyczne są dobre dla mózgu
  • Spożywanie pokarmów pełnych składników odżywczych wzmacniających mózg pomaga
  • Dobry sen w nocy wspomaga pamięć
  • Proszę również robić rzeczy, które stanowią wyzwanie dla umysłu, takie jak łamigłówki lub uczenie się nowych rzeczy

Połączenie ich z uważnością wspiera zdrowie naszego mózgu. Działają one razem, aby poprawić samopoczucie. Zobaczmy, jak każdy z nich wpływa na naszą pamięć:

Czynnik stylu życia Wpływ na pamięć
Medytacja uważności Sprawia, że lepiej zauważamy rzeczy, redukuje stres oraz zwiększa uwagę i pamięć
Ćwiczenia fizyczne Doprowadza więcej krwi do mózgu, wspomaga elastyczność i podnosi poziom zdolności poznawczych
Zdrowa dieta Dostarcza mózgowi potrzebnych składników odżywczych, zwalcza obrzęki i poprawia pamięć
Jakość snu Poprawia pamięć, jednocześnie wypłukując odpady mózgowe i poprawiając ogólne myślenie

Dodanie codziennej uważności i zdrowych nawyków może w pełni zmaksymalizować moc umysłu. Prowadzi to do jaśniejszego myślenia, lepszej koncentracji i pamięci we wszystkim, co robimy.

Nauka stojąca za uważnością i pamięcią

Wielu naukowców interesuje się tym, jak uważność wpływa na naszą pamięć. Przeprowadzili oni wiele badań. Badania te pokazują, że uważna medytacja może pomóc nam lepiej zapamiętywać rzeczy. Pomaga nam to uczyć się, zapamiętywać i radzić sobie z nowymi rzeczami.

Neuroplastyczność i uważność

Neuroplastyczność to ważna idea w tej dziedzinie. Oznacza to, że mózg może się zmieniać w zależności od tego, co robimy i czego doświadczamy. Badania pokazują, że medytacja uważności może sprawić, że nasz mózg będzie lepiej pracował nad zapamiętywaniem rzeczy.

W 2012 roku Sara Lazar przeprowadziła badanie z wykorzystaniem specjalnych obrazów mózgu. Odkryła, że mózgi ludzi powiększyły się po ośmiu tygodniach medytacji. Oznacza to, że medytacja może wzmocnić te części mózgu, które zapamiętują różne rzeczy.

Rola hipokampa w kształtowaniu pamięci

Hipokamp ma kluczowe znaczenie dla tworzenia i przechowywania wspomnień. Uważność wydaje się powiększać tę część. Pomaga również naszej pamięci krótkotrwałej i zapobiega błądzeniu umysłu.

Badanie przeprowadzone przez Mrazek i innych w 2013 roku wykazało, że medytacja sprawia, że nasz mózg się rozwija i pomaga nam lepiej radzić sobie z testami pamięci. Dzieje się tak, ponieważ nasze wspomnienia stają się ostrzejsze, gdy medytujemy.

Badanie Kluczowe ustalenia
Mrazek M. D. et al. (2013) Trening uważności poprawił pojemność pamięci roboczej i wydajność GRE, jednocześnie zmniejszając błądzenie umysłu.
Jha A. P. et al. (2010) Zbadano ochronny wpływ treningu uważności na pojemność pamięci roboczej i doświadczenie afektywne.
Hoge E. A. et al. (2014) W kontrolowanym badaniu wykazano wpływ medytacji uważności na uogólnione zaburzenie lękowe.

Uważność pomaga również zmniejszyć stres i hormon zwany kortyzolem. Hormon ten może zaszkodzić naszej pamięci i sprawić, że kampus hipopotamów będzie mniejszy. Tak więc, zmniejszając stres, uważność pomaga utrzymać naszą pamięć silną.

Coraz więcej badań dotyczy tego, jak uważność pomaga nam zapamiętywać. Nauka o plastyczności mózgu i kampusie hipopotamów pokazuje, jak potężna może być uważność. Może pomóc nam zapamiętać więcej i utrzymać nasz mózg w zdrowiu.

Pokonywanie typowych przeszkód w praktyce uważności

Rozpoczęcie podróży uważności może być trudne, ale także satysfakcjonujące. Kiedy zaczynałem, utrzymanie koncentracji i codzienna praktyka były trudne. Nauczyłem się jednak sposobów na pokonanie tych wyzwań i czerpanie większej przyjemności z uważności.

Radzenie sobie z zakłóceniami

Rozproszenie uwagi było dla mnie ogromną przeszkodą w mindfulness. Takie rzeczy jak głośne dźwięki i uczucie zmęczenia mogą uniemożliwić skupienie. 60% osób uważa, że hałas z zewnątrz rozprasza ich uwagę, a 50% zmaga się z własnymi myślami.

Aby walczyć z rozproszeniem uwagi, dobrze radziłem sobie z przywracaniem koncentracji. Skupiałem się na oddechu, uczuciach lub samym zadaniu. Posiadanie specjalnego cichego miejsca pomogło mi również przygotować umysł na czas uważności.

Utrzymanie spójności w praktyce

Nadążanie za uważnością każdego dnia było wyzwaniem. Prawie każdemu trudno jest znaleźć czas na praktykę uważności. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku osób prowadzących bardzo intensywne życie.

Odkryłem jednak, że zaczynanie od małych rzeczy naprawdę pomaga. Zacząłem od jednominutowej medytacji. W połączeniu z codziennymi nawykami, takimi jak mycie zębów, stało się to łatwiejsze. Z czasem te mikro nawyki zrobiły dużą różnicę.

Micro Habit Korzyści
Jednominutowa medytacja Zwiększa spójność w praktyce uważności
Koncentrowanie się na oddechu przez kilka minut dziennie Poprawia koncentrację podczas uważności
Łączenie uważności z codziennymi nawykami Włącza uważność do rutynowych czynności

Te strategie bardzo mi pomogły. Teraz cieszę się potężnymi efektami uważności. Dzięki ciężkiej pracy i cierpliwości każdy może uczynić uważność częścią swojej codziennej rutyny. Prowadzi to do lepszej koncentracji, pamięci i jaśniejszego umysłu.

Jak poprawić pamięć i uważność?

Połączenie technik uważności z innymi sztuczkami pamięciowymi może naprawdę poprawić jakość zapamiętywania. Tworząc plan uważności, który Państwu odpowiada, staje się to łatwiejsze i przyjemniejsze. Może to prowadzić do lepszej pamięci i ogólnie dobrego samopoczucia przez długi czas.

Łączenie uważności z innymi technikami pamięciowymi

Korzystanie z uważności w połączeniu z technikami pamięciowymi pomaga jeszcze bardziej. Na przykład, mnemotechniki i uważność razem mogą poprawić sposób zapamiętywania. Ponadto, gdy skupiamy się głęboko dzięki uważności, możemy tworzyć silne obrazy mentalne, aby lepiej je zapamiętać.

Niedawne badanie dotyczyło wpływu internetowego kursu uważności w porównaniu z kursem pisania na pamięć. Grupa uważności miała lepszą pamięć krótkotrwałą i większy hipokamp. Sugeruje to, że uważność może zmienić strukturę mózgu, aby wspomóc pamięć.

Tworzenie spersonalizowanej rutyny uważności

Aby czerpać korzyści z uważności, potrzebna jest rutyna, która pasuje do Państwa życia. Proszę wypróbować różne rodzaje uważności, aby poprawić pamięć i samopoczucie. Dostępne opcje obejmują skupianie się na oddychaniu lub zauważanie myśli bez ich oceniania.

Proszę wziąć pod uwagę te czynniki przy ustalaniu rutyny:

Czynnik Rozważania
Czas Proszę ćwiczyć codziennie o tej samej porze, na przykład rano lub wieczorem.
Czas trwania Proszę rozpocząć od 5-10 minutowych sesji i powoli zwiększać ich długość.
Środowisko Proszę wybrać spokojne miejsce do ćwiczeń
Postawa Proszę wypróbować siedzenie, leżenie lub chodzenie, aby sprawdzić, co jest dla Pana/Pani najlepsze

Proszę dostosować swoją uważność do tego, co Państwo lubią i czego potrzebują. Pomoże to Państwu wytrwać i osiągnąć korzyści związane z pamięcią. Proszę pamiętać, że ważna jest wytrwałość i świętowanie postępów.

Prawdziwe przykłady Mindfulness poprawiające pamięć

W wielu rzeczywistych przykładach i badaniach udowodniono, że uważność pomaga nam lepiej zapamiętywać. Stosując uważność każdego dnia, ludzie zauważają znaczną poprawę w zapamiętywaniu rzeczy.

Starsza osoba, która miała problemy z pamięcią, próbowała mindfulness przez osiem tygodni. Zauważyła znaczną poprawę w zapamiętywaniu rzeczy i utrzymywaniu koncentracji. Pokazuje to, jak uważność może pomóc w utracie pamięci spowodowanej starzeniem się.

Pewien student walczył ze stresem przed egzaminami. Zaczęli używać uważności podczas nauki i zauważyli, że lepiej pamiętają i rozumieją informacje na egzaminach. Ta historia dowodzi, że uważność może być kluczem dla uczniów, którzy chcą lepiej radzić sobie w szkole i radzić sobie ze stresem.

Studia przypadków wykazujące skuteczność uważności dla pamięci

Istnieje wiele badań pokazujących, że uważność jest świetna dla pamięci. Badania te dotyczyły tego, jak uważność może pomóc w zapamiętywaniu rzeczy, utrzymaniu koncentracji i kontrolowaniu naszej uwagi.

Studium przypadku Kluczowe ustalenia
Medytacja uważności i kontrola uwagi u piłkarzy nożnych Badanie wykazało, że medytacja uważności poprawiła kontrolę uwagi poza sezonem wśród piłkarzy.
Krótka, codzienna medytacja dla niedoświadczonych medytujących Wykazano, że nawet krótkie, codzienne sesje medytacyjne poprawiają uwagę, pamięć, nastrój i regulację emocjonalną u osób bez wcześniejszego doświadczenia w medytacji.
Program redukcji stresu oparty na uważności i zdrowie psychiczne Krótki program redukcji stresu oparty na uważności wykazał skuteczność w poprawie ogólnego stanu zdrowia psychicznego.
Emocje, lęk i wydajność wizualnej pamięci roboczej W badaniu zbadano interakcje między emocjami, lękiem i wydajnością wizualnej pamięci roboczej, podkreślając rolę uważności w regulowaniu tych czynników.
Trening pamięci krótkotrwałej u dzieci z zespołem Downa Dzieci z zespołem Downa oceniano pod kątem ich zdolności do utrzymywania umiejętności nabytych w programach treningu pamięci krótkotrwałej, przy czym uważność odgrywała rolę wspierającą.

Badania te i wiele innych pokazują, że uważność to świetny sposób na poprawę naszej pamięci. Czyniąc uważność częścią naszego codziennego życia, możemy poprawić naszą zdolność zapamiętywania i zachować ostrość.

Wnioski

Medytacja uważności jest niesamowitym narzędziem do poprawy pamięci i koncentracji. Pomaga ona ograniczyć rozpraszanie uwagi. Zwiększa również rozmiar hipokampa i poprawia pamięć roboczą.

Najnowsze badania, takie jak te przeprowadzone przez Basso et al. (2019) i Norris et al. (2018), pokazują te korzyści. Widzimy korzyści w zakresie uwagi, pamięci, nastroju i radzenia sobie z emocjami, nawet jeśli dopiero zaczynamy medytować.

Codzienne praktykowanie uważności za pomocą technik takich jak skupiona uw aga lub skanowanie naszego ciała może mieć duże znaczenie. Badania sugerują, że poświęcenie na to około 27 minut dziennie jest skuteczne. Dowodzi to, że trzymanie się tego jest sekretem cieszenia się pamięcią i postępami w uważności.

Proszę dodać zdrowe nawyki i umiejętności radzenia sobie ze stresem do swojej rutyny, aby uzyskać dodatkowy impuls. Ta kombinacja zapewnia zdrowie umysłu i ciała, wspierając lepszą pamięć i ogólny stan zdrowia.

Znajomość nauki o tym, jak uważność wpływa na pamięć, jest kluczowa. Pokazuje nam, jak wybierać i łączyć techniki, które odpowiadają naszym potrzebom. Programy takie jak Myndlift oferują wskazówki dotyczące poprawy koncentracji, jasności i pamięci.

Wybór uważności jako sposobu na poprawę pamięci i samopoczucia jest mądry. Może pomóc poprawić funkcjonowanie mózgu i sprawić, że poczujemy się lepiej.

FAQ

Czym jest medytacja uważności?

Medytacja uważności to technika treningu umysłu. Pomaga nam być bardziej świadomym i skupionym na teraźniejszości. Ten stan jest opisywany jako spokojny i stabilny. Robimy to, zwracając uwagę na nasz oddech, odczucia ciała lub teraźniejszość. Kiedy nasz umysł zbacza z kursu, delikatnie sprowadzamy go z powrotem.

W jaki sposób medytacja mindfulness poprawia pamięć?

Pomaga naszej pamięci, zmniejszając prawdopodobieństwo zapomnienia nowych informacji. Dzieje się tak, ponieważ zmniejsza rozpraszanie uwagi. Ponadto sprawia, że część naszego mózgu zwana hipokampem jest większa. Większy hipokamp wiąże się z lepszą pamięcią.

Jakie są techniki uważności poprawiające pamięć?

Istnieje kilka rodzajów medytacji, które mogą pomóc w zapamiętywaniu. Mogą Państwo spróbować skupić się na oddechu lub na tym, jak czuje się Państwa ciało.

Innym sposobem jest zwracanie uwagi na to, co dzieje się wokół. Następnie proszę delikatnie skupić się z powrotem, gdy umysł zacznie dryfować. Można również spróbować skanować swoje ciało część po części, co nazywa się medytacją skanowania ciała.

Jak mogę włączyć uważność do mojego codziennego życia, aby poprawić pamięć?

Proszę zacząć od zwracania szczególnej uwagi na codzienne czynności. Mogą to być tak proste czynności jak siedzenie, chodzenie czy jedzenie. Gdy pojawią się myśli lub osądy, proszę je zauważyć. Następnie proszę spokojnie przenieść uwagę z powrotem na to, co Pan/Pani robi.

Jaką rolę odgrywa hipokamp w tworzeniu pamięci?

Hipokamp ma kluczowe znaczenie dla przechowywania wspomnień. Wykazano, że medytacja może go powiększyć. A większy hipokamp oznacza lepszą pamięć.

Jak mogę przezwyciężyć rozproszenie podczas praktyki uważności?

Proszę się nie martwić, gdy Pana/Pani umysł błądzi. To naturalne. Proszę delikatnie przywrócić swoją uwagę. Mogą Państwo skupić się na oddechu, odczuciach w ciele lub na czymkolwiek, co robią Państwo w danej chwili.

Czy mogę łączyć uważność z innymi technikami pamięciowymi?

Tak, można łączyć uważność z innymi sztuczkami pamięciowymi. Mogą to być na przykład historie lub obrazy. Proszę wypróbować różne metody. Proszę sprawdzić, co najbardziej pomaga w zapamiętywaniu.

Jak mogę stworzyć spersonalizowaną rutynę uważności?

Proszę pomyśleć o tym, co pasuje do Pana/Pani życia i co Pan/Pani lubi. Proszę znaleźć czas i miejsce, które są dla Pana/Pani spokojne i wygodne. Proszę wypróbować różne ćwiczenia uważności, aby przekonać się, co sprawia Panu/Pani największą przyjemność. Robienie tego codziennie jest ważne dla pamięci.

Linki źródłowe

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?