Kto powinien unikać praktykowania uważności?

Published:

Uważność staje się coraz bardziej popularna i słyszymy o jej wielu zaletach. Niektóre badania wskazują jednak, że może ona nie być dobra dla wszystkich. Może pogorszyć istniejące problemy ze zdrowiem psychicznym lub spowodować problemy u niektórych osób. Kto więc powinien trzymać się z daleka od mindfulness?

Spis treści

 1. Kluczowe wnioski
 2. Popularność uważności i jej wady
  1. Uważność wchodzi do głównego nurtu
  2. Błędne przekonania na temat korzyści płynących z uważności
  3. Świadomość bez akceptacji
 3. Kto powinien unikać praktykowania uważności?
 4. Niekorzystne skutki praktyki uważności
  1. Problemy psychologiczne
  2. Problemy somatyczne i neurologiczne
 5. Indywidualne różnice w doświadczeniach uważności
  1. Wzmocnienie wewnętrznych problemów
  2. Hipoteza walki z ego
 6. Niespójne dowody na korzyści płynące z uważności
  1. Umiarkowana poprawa w zakresie depresji i lęku
  2. Porównywalny z innymi interwencjami
 7. Uważność jako leczenie zapobiegawcze depresji
  1. Terapia poznawcza oparta na uważności (MBCT)
  2. Skuteczność dla określonych podgrup
 8. Badanie niepożądanych efektów związanych z medytacją
  1. Rozregulowane pobudzenie i niepokój
  2. Dysocjacja i stłumienie emocji
  3. Flashbacki i zaburzenia funkcji wykonawczych
 9. Czynniki ryzyka wystąpienia działań niepożądanych
  1. Czas trwania praktyki medytacyjnej
  2. Kontekst i zrozumienie kulturowe
 10. Radzenie sobie z trudnościami związanymi z uważnością
  1. Zasoby Domu Gepardów
  2. Poszukiwanie profesjonalnej pomocy
 11. Wnioski
 12. FAQ
  1. Kto powinien unikać praktykowania uważności?
  2. Jakie są potencjalne negatywne skutki praktyki uważności?
  3. Dlaczego niektórzy ludzie doświadczają negatywnych skutków mindfulness?
  4. Czy dowody na korzyści płynące z uważności są spójne?
  5. Czy terapia poznawcza oparta na uważności (MBCT) jest skuteczna w leczeniu depresji?
  6. Jakie są najczęstsze działania niepożądane zgłaszane w badaniach związanych z medytacją?
  7. Jakie są potencjalne czynniki ryzyka wystąpienia negatywnych skutków uważności?
  8. Co powinienem zrobić, jeśli doświadczę negatywnych zmian lub niepokojących objawów podczas praktyki uważności?
 13. Linki źródłowe

Kto powinien unikać praktykowania uważności?

Ważne jest, aby pomyśleć o ryzyku i o tym, kto może nie odnieść korzyści z uważności. Dla osób z pewnymi problemami ze zdrowiem psychicznym mogą istnieć lepsze opcje. Warto porozmawiać z lekarzem, aby sprawdzić, czy uważność jest dla Pana/Pani odpowiednia.

Kluczowe wnioski

 • Chociaż uważność ma wiele zalet, badania pokazują, że może nie być uniwersalnie pozytywna dla wszystkich.
 • Osoby z pewnymi schorzeniami psychicznymi lub traumą w wywiadzie powinny zachować ostrożność podczas praktykowania uważności.
 • Przed zaangażowaniem się w praktyki uważności należy skonsultować się ze specjalistą ds. zdrowia psychicznego, aby ocenić potencjalne ryzyko.
 • Świadomość potencjalnych przeciwwskazań, skutków ubocznych i środków ostrożności może pomóc złagodzić niepożądane skutki.
 • Odkrywanie alternatyw uważności może być bardziej odpowiednie dla niektórych osób w oparciu o ich wyjątkowe okoliczności.

Popularność uważności i jej wady

W ostatnim czasie uważność stała się bardzo popularna. Obecnie można znaleźć wiele narzędzi, które mogą w tym pomóc. Należą do nich książki, filmy i aplikacje. Rok 2014 został nawet nazwany "Rokiem uważności" ze względu na jej wzrost. Tysiące badań wykazały, że uważność może pomóc w wielu kwestiach zdrowotnych. Obejmuje to zmniejszenie niepokoju i uczynienie Państwa szczęśliwszymi.

Uważność wchodzi do głównego nurtu

Wiele dużych firm stosuje obecnie mindfulness. Twierdzą, że jest to dobre dla ich pracowników. Na przykład aplikacja Headspace pomaga milionom ludzi być bardziej uważnymi. Firmy lubią ją, ponieważ pozwala zaoszczędzić pieniądze na kwestiach zdrowotnych, takich jak stres. Postrzegają to jako dobry sposób na utrzymanie pracowników w zdrowiu bez wydawania zbyt wiele.

Błędne przekonania na temat korzyści płynących z uważności

Niektórzy uważają jednak, że uważność to tylko dobra wiadomość. Prawda jest taka, że pomaga ona tylko w niewielkim stopniu w przypadku niektórych problemów. Na przykład, może nieco obniżyć poziom stresu lub smutku. Nie działa jednak lepiej niż ćwiczenia czy odpoczynek. Może również nie pomóc w zasypianiu lub poprawie ogólnego samopoczucia.

Świadomość bez akceptacji

Bycie świadomym i akceptowanie rzeczy to kluczowe elementy uważności. Brak obu może sprawić, że poczujemy się bardziej przygnębieni lub zmartwieni. Ważne jest, aby wiedzieć, że uważność nie jest lekarstwem na wszystko. Niektórzy ludzie mogą czuć się gorzej zamiast lepiej, jeśli nie używają uważności we właściwy sposób.

Potencjalne negatywne skutki Częstość występowania
Zwiększony niepokój Ponad 60% uczestników badania przekrojowego dotyczącego intensywnej i długotrwałej medytacji
Depresja Ponad 60% uczestników badania przekrojowego dotyczącego intensywnej i długotrwałej medytacji
Pełnoobjawowa psychoza Ponad 60% uczestników badania przekrojowego dotyczącego intensywnej i długotrwałej medytacji
Negatywne skutki odosobnień medytacyjnych 63% badanej grupy
Bardzo niekorzystne skutki (panika, depresja, ból, niepokój) 7% grupy badawczej

Uważność jest bardzo popularna, ale nie jest dla każdego. Może nie być dobra, jeśli ma Pan/Pani już jakieś problemy zdrowotne. Warto porozmawiać z lekarzem przed jej rozpoczęciem, aby być bezpiecznym. Dla niektórych lepsze mogą być inne sposoby uważności. Proszę zawsze najpierw sprawdzić, czy jest to dobry pomysł dla Pana/Pani.

Kto powinien unikać praktykowania uważności?

Uważność jest obecnie bardzo popularna. Badania pokazują jednak, że nie jest ona bezpieczna dla wszystkich. Osoby cierpiące na zaburzenia psychiczne mogą uznać, że mindfulness pogarsza ich problemy lub powoduje inne dolegliwości.

Nie wszyscy ludzie odnoszą korzyści z mindfulness. Powinni oni najpierw skonsultować się z lekarzem. Niektórym mogą pomóc inne metody lub rozmowa z lekarzem.

Jeśli ma Pan/Pani za sobą trudny okres, proszę uważać z samą uważnością. Może to nie być dla Pana/Pani dobre, chyba że pomoże Panu/Pani specjalista. Osoby cierpiące na określone schorzenia psychiczne powinny najpierw zasięgnąć porady specjalisty.

Uważność nie jest dla każdego, choć dla wielu jest świetna. Mądrze jest być ostrożnym, zwłaszcza jeśli jest się w grupie ryzyka. W ten sposób można uniknąć pogorszenia swojej sytuacji.

 1. Proszę zastanowić się, co może być dla Pana/Pani najlepsze. Przed rozpoczęciem proszę porozmawiać z ekspertem ds. zdrowia psychicznego.
 2. Proszę uważać na wszelkie negatywne skutki. Jeśli zauważy Pan/Pani oznaki, proszę się zatrzymać i powiedzieć o tym komuś.
 3. Proszę znaleźć nauczyciela, który wie, jak pomóc w trudnych sytuacjach. Może on poprowadzić Pana/Panią właściwą drogą.

Zachowanie ostrożności i znajomość zagrożeń pomaga w podjęciu decyzji. Proszę mądrze przemyśleć swój wybór. Być może coś innego będzie dla Pana/Pani lepsze i to też jest w porządku.

Niekorzystne skutki praktyki uważności

Ludzie często mówią o zaletach uważności. Powinniśmy jednak wiedzieć, że nie wszystko jest dobre. Niektóre badania pokazują, że uważność może powodować problemy w umyśle, ciele i mózgu.

Problemy psychologiczne

Praktykowanie uważności może czasami pogorszyć problemy psychiczne. Na przykład, niektórzy ludzie mogą czuć się bardziej niespokojni, oderwani lub smutni po jej wypróbowaniu. Badania wykazały, że 25% osób medytujących odczuwało negatywne skutki medytacji. A 73% medytujących buddystów stwierdziło, że bardzo zaszkodziło to ich życiu.

Problemy somatyczne i neurologiczne

Uważność jest również powiązana z problemami fizycznymi i mózgowymi. Niektóre problemy to mniejsza motywacja, problemy z nauką i obwinianie innych, gdy robią coś źle. Powyższe punkty przypominają nam, by przed rozpoczęciem uważności sprawdzić, czy jest ona dla nas dobra. Lekarze i eksperci powinni pomóc w razie potrzeby.

Niekorzystny wpływ Odsetek dotkniętych uczestników
Negatywne skutki uboczne trwające dłużej niż miesiąc 6%
Uciążliwe skutki uboczne trwające dłużej niż miesiąc 14%
Co najmniej jedno działanie niepożądane związane z medytacją 58%
Niekorzystne skutki wpływające na codzienne funkcjonowanie 37%
Utrzymywanie się negatywnych skutków przez ponad miesiąc 6%

Wykres pokazuje, że medytacja może powodować poważne problemy dla wielu osób. Niektórzy czuli się niespokojni, oderwani od rzeczywistości lub mieli problemy z myśleniem i działaniem. Proszę być ostrożnym i znać ryzyko, jeśli chcą Państwo medytować.

Uważność nie zawsze jest dobra dla każdego. Przed rozpoczęciem należy porozmawiać z lekarzem lub ekspertem, zwłaszcza jeśli w przeszłości miał(a) Pan(i) problemy psychiczne lub traumatyczne. Rozumiejąc ryzyko, możemy stosować uważność lepiej i bezpieczniej.

Indywidualne różnice w doświadczeniach uważności

Uważność wpływa na ludzi na wiele sposobów. Niektórzy uważają ją za pomocną, inni nie widzą większych zmian, a niektórzy mogą mieć problemy. Ważne jest, aby wiedzieć, że nie wszyscy odnoszą korzyści z mindfulness. Niektóre osoby mogą potrzebować specjalnego wsparcia lub porady.

Wzmocnienie wewnętrznych problemów

Uważność może pogorszyć niektóre problemy. Może się tak zdarzyć w przypadku depresji, choroby afektywnej dwubiegunowej lub psychozy. Zwracanie większej uwagi na swoje uczucia może sprawić, że problemy te staną się poważniejsze.

Hipoteza walki z ego

Uważność może również wstrząsnąć tym, jak postrzegamy samych siebie. U niektórych może to wywołać szok emocjonalny. Kiedy obserwujemy nasze myśli i uczucia bez osądzania, może to być trudne. Może to sprawić, że niektórzy poczują się zaniepokojeni lub zagubieni, zwłaszcza bez odpowiedniej pomocy.

Badania coraz bardziej przyglądają się temu, jak uważność wpływa na nas w różny sposób. Uważność może być dobra dla wielu osób, ale może nie być dla innych. Jeśli myśli Pan/Pani o wypróbowaniu tej metody, zwłaszcza jeśli ma Pan/Pani już do czynienia z problemami ze zdrowiem psychicznym, dobrym pomysłem jest rozmowa z profesjonalistą. Zapewnienie sobie odpowiedniego wsparcia może sprawić, że będzie to pomocne lub nie.

Badanie Typ Uczestnicy Interwencja Środki Wnioski
Bagby et al. (2008) RCT 146 (CBT), 129 (PHT) CBT, PHT Zmieniony Inwentarz Osobowości NEO, Skala Depresji Hamiltona Zbadano wpływ neurotyzmu na nasilenie depresji
de Vibe et al. (2015) RCT 144 (MBSR), Lista oczekujących MBSR Podstawowy ekwipunek postaci Oceniono wpływ neurotyczności i sumienności na cierpienie psychiczne, subiektywne samopoczucie i stres studentów
Nyklíček i Irrmischer (2017) Wzdłużny 167 MBSR Zmieniony inwentarz osobowości NEO, profil stanów nastroju Zbadano wpływ neurotyzmu na lęk

Niespójne dowody na korzyści płynące z uważności

Uważność staje się coraz bardziej popularna. Jednak dowody na korzyści z niej płynące wciąż nie są jasne. Ostatnie badania wykazały, że uważność może sprawić, że ludzie będą nieco mniej smutni, mniej zmartwieni, a także będą nieco mniej odczuwać ból. Nieznacznie pomaga również w odczuwaniu mniejszego stresu i lepszej jakości życia. Ale nie działa tak samo dla wszystkich. Niektórzy mogą nie zauważyć tych ulepszeń.

Umiarkowana poprawa w zakresie depresji i lęku

Uważność może pomóc niektórym osobom z depresją i lękiem. To dobra wiadomość. Ale inne sposoby pomocy, takie jak nauka o umyśle lub relaks, działają równie dobrze.

Porównywalny z innymi interwencjami

W badaniu przeanalizowano również długoterminowe korzyści, od 3 tygodni do 3 lat później. Okazało się, że uważność nie jest lepsza niż inne rodzaje pomocy. Oznacza to, że jest tak samo dobra jak inne, a nie lepsza.

Atrybut badania Interwencja uważności Interwencja kontrolna
Poprawa w zakresie depresji Umiarkowany Umiarkowany
Poprawa poziomu lęku Umiarkowany Umiarkowany
Poprawa w zakresie bólu Umiarkowany Mały
Poprawa poziomu stresu Bardzo mały Bardzo mały
Poprawa jakości życia Bardzo mały Bardzo mały

Tabela pokazuje, że uważność i jej porównania mają podobne wyniki. Uważność nieco lepiej zwalcza ból. Ale ogólnie nie jest dużo lepsza niż inne sposoby pomagania ludziom. Różni się to od tego, co większość ludzi myśli o jej mocy.

Uważność jako leczenie zapobiegawcze depresji

Uważność nie służy już tylko poprawie samopoczucia - bada się ją w celu powstrzymania depresji, zanim się zacznie. Niektórzy eksperci lubią skupiać się na podejściu zwanym terapią poznawczą opartą na uważności (MBCT). Sprawdzają oni, czy pomaga ona osobom, które często popadają w depresję. Okazuje się, że wiele badań wskazuje na to, że jest ona dobra w utrzymywaniu lepszego samopoczucia takich osób.

Terapia poznawcza oparta na uważności (MBCT)

Na początku MBCT wyglądało na coś, co może zmienić zasady gry. Wydawało się, że zmniejsza częstotliwość ponownego odczuwania depresji. Ale dla tych, którzy nie byli tak często dotknięci depresją, może to nie być najlepszy wybór. Proszę sobie wyobrazić, że czasami nawet zwiększała szansę na ponowne poczucie przygnębienia u tych osób.

Skuteczność dla określonych podgrup

Najnowsze badania mówią nam, że nie wszyscy z dużą ilością depresji w przeszłości czują się tak samo z MBCT. W rzeczywistości MBCT wydaje się naprawdę pomagać ludziom, którzy przeszli przez trudne czasy dorastania. To tak, jakby naprawdę przemawiała do ich potrzeby wyleczenia się z takich doświadczeń.

Tak więc nadal nie wiadomo, czy MBCT jest dla każdego. Te historie przypominają nam, jak ważne jest dopasowanie terapii do danej osoby. Mówi nam również, że lekarze powinni zawsze być w pętli, gdy próbujemy się wyleczyć. W ten sposób możemy upewnić się, że jesteśmy na właściwej drodze do lepszego samopoczucia.

Badanie niepożądanych efektów związanych z medytacją

Praktyki uważności są uwielbiane przez wielu, ale badanie wykazało potencjalne ryzyko. W badaniu przeprowadzonym w National Institutes of Health wzięło udział wielu ekspertów. Odkryli oni, że niektórzy ludzie mieli złe i długotrwałe skutki uważności.

Rozregulowane pobudzenie i niepokój

Niektórzy ludzie czuli, że nie mogą kontrolować swojej energii po medytacji. Mieli problemy ze snem, czuli się niespokojni i odłączeni. U 37% osób medytacja miała negatywne skutki, które utrudniały im życie. Zmagali się z niepokojem i radzeniem sobie z emocjami.

Dysocjacja i stłumienie emocji

Innym niepokojącym odkryciem było to, że niektórzy po medytacji czuli się wyczerpani. Sprawiało to, że nie czuli się zbyt dobrze, co mogło brzmieć dobrze, ale tak nie było. Badanie wykazało, że może to naprawdę zepsuć sposób, w jaki odnoszą się do innych i postrzegają siebie.

Flashbacki i zaburzenia funkcji wykonawczych

U niektórych medytujących zauważono równieżflashbacki i problemy z mózgiem. Miało to wpływ na ich pamięć, podejmowanie decyzji i nie tylko. W szczególności osoby z istniejącymi problemami ze zdrowiem psychicznym lub traumą z przeszłości mogą uznać te wyniki za bardziej niepokojące.

Badanie wykazało, że dobre i złe skutki nie są w pełni rozdzielone. Nawet jeśli niektórzy wyzdrowieli z depresji, mogą nadal doświadczać złych skutków. Kluczem do sukcesu są więc ostrożne wybory. Lekarze powinni rozważyć zarówno dobre, jak i złe strony uważności, mając na uwadze pochodzenie swoich pacjentów.

Czynniki ryzyka wystąpienia działań niepożądanych

Naukowcy przyglądają się wadom uważności. Odkryli kilka rzeczy, które mogą utrudniać uważność niektórym osobom. Ważne jest, aby znać te zagrożenia, zwłaszcza jeśli mają Państwo do czynienia z problemami ze zdrowiem psychicznym lub szukają innych sposobów na uważność.

Czas trwania praktyki medytacyjnej

Kluczowym czynnikiem jest długość medytacji. Badania pokazują, że bardzo długa medytacja, np. 12-15 godzin dziennie na odosobnieniach, może prowadzić do złych uczuć. Dla niektórych, tak długa medytacja może zaszkodzić zamiast pomóc, pogarszając problemy psychiczne lub powodując nowe.

Kontekst i zrozumienie kulturowe

Ważne jest ustawienie i wiedza o tym, skąd pochodzi medytacja. Dalajlama ostrzega przed rozpoczynaniem medytacji bez odpowiedniej wiedzy. Uczenie się od tych, którzy się na tym znają, z odpowiednimi podstawowymi informacjami, może pomóc zachować bezpieczeństwo i sprawić, że uważność będzie bardziej satysfakcjonująca.

Niekorzystny wpływ Odsetek uczestników
Negatywne skutki uboczne trwające dłużej niż miesiąc 6%
Uciążliwe skutki uboczne trwające dłużej niż miesiąc 14%
Zgłoszono co najmniej jedno działanie niepożądane związane z medytacją 58%
Doświadczył(a) Pan(i) działań niepożądanych mających negatywny wpływ na codzienne funkcjonowanie 37%
"Utrzymujące się złe skutki" przez ponad miesiąc 6%

Tabela pokazuje, że wiele osób w badaniach doświadczyło złych skutków uważności. Ważne jest, aby znać te zagrożenia i radzić sobie z nimi. Jest to szczególnie ważne, jeśli mają Państwo już problemy ze zdrowiem psychicznym lub szukają innych metod uważności.

 • Rozregulowane pobudzenie
 • Niepokój
 • Oznaki dysocjacji
 • Stępienie emocjonalne
 • Flashbacki
 • Zaburzenia funkcji wykonawczych
 • Wycofanie społeczne
 • Nadwrażliwość percepcyjna

Najczęstsze złe skutki to nadmierna czujność, niepokój, uczucie braku kontaktu, nieodczuwanie emocji, przypominanie sobie złych rzeczy, problemy z myśleniem i chęć bycia samemu. Jeśli mają Państwo problemy ze zdrowiem psychicznym, przed wypróbowaniem mindfulness należy koniecznie porozmawiać z lekarzem.

Radzenie sobie z trudnościami związanymi z uważnością

Czują się Państwo źle z powodu mindfulness? Proszę poprosić o pomoc. Niektórzy ludzie mogą uznać uważność za ryzykowną. Powinni oni zasięgnąć porady ekspertów ds. zdrowia psychicznego lub instruktorów medytacji. Ci profesjonaliści mają dużą wiedzę na ten temat.

Zasoby Domu Gepardów

Cheetah House pomaga w trudnościach związanych z medytacją. Została założona przez dr Willoughby Britton. Na ich stronie internetowej można znaleźć mnóstwo pomocy, takich jak filmy, historie i lista profesjonalistów zajmujących się zdrowiem psychicznym.

Poszukiwanie profesjonalnej pomocy

Czują się Państwo dziwnie z uważnością? Proszę porozmawiać z instruktorem zdrowia psychicznego lub medytacji. Oni to rozumieją. Mogą zasugerować nowe sposoby lub inne praktyki, które mogą lepiej pasować do Pana/Pani.

Zasoby Opis
Dom Geparda Organizacja non-profit dostarczająca informacji i zasobów na temat trudności związanych z medytacją
Specjaliści ds. zdrowia psychicznego Terapeuci, doradcy i psychologowie specjalizujący się w przeciwdziałaniu negatywnym skutkom praktyk mindfulness
Instruktorzy medytacji Doświadczeni nauczyciele zaznajomieni z potencjalnymi zagrożeniami i przeciwwskazaniami praktyk uważności

Uzyskanie profesjonalnej pomocy może poprawić sytuację. Pomaga zmniejszyć złe skutki uważności. I prowadzi do bezpieczniejszych i dobrych sposobów uważności, które pasują do zdrowia psychicznego. Chodzi o znalezienie tego, co jest najlepsze dla Pana/Pani.

Wnioski

Praktyki uważności mają wiele zalet. Nie zawsze jednak są one dobre dla każdego, zwłaszcza jeśli cierpi Pan/Pani na zaburzenia psychiczne lub traumatyczne przeżycia z przeszłości. Przed rozpoczęciem proszę porozmawiać z ekspertem ds. zdrowia psychicznego. Może on stwierdzić, czy jest to dla Pana/Pani bezpieczne.

Jeśli uważność nie jest dla Pana/Pani odpowiednia, proszę poszukać innych ścieżek. Mądrze jest znaleźć to, co najlepiej odpowiada Państwa potrzebom. Uzyskanie pomocy od profesjonalistów może wskazać właściwy kierunek. Kluczem jest kontynuowanie nauki, aby upewnić się, że uważność pomaga, a nie szkodzi, szczególnie tym, którym może ona nie odpowiadać.

Uważność może być pomocna, ale musimy być w tym mądrzy. Proszę postępować powoli, pytać o radę i być ostrożnym. W ten sposób upewnimy się, że wykorzystujemy dobro, jakie może przynieść. Jednocześnie staramy się unikać wszelkich problemów po drodze. Pomaga to upewnić się, że dobrze o siebie dbamy.

FAQ

Kto powinien unikać praktykowania uważności?

Osoby z problemami psychicznymi powinny uważać na mindfulness. Może to pogorszyć ich problemy.

Jakie są potencjalne negatywne skutki praktyki uważności?

Uważność może nie być dobra dla wszystkich. Może prowadzić do większego niepokoju lub depresji. Może sprawić, że poczują się Państwo pozbawieni emocji lub mniej zdolni do podejmowania decyzji.

Dlaczego niektórzy ludzie doświadczają negatywnych skutków mindfulness?

Dla niektórych uważność może wzmocnić złe uczucia. Może zmienić sposób, w jaki postrzegają siebie, powodując problemy emocjonalne.

Czy dowody na korzyści płynące z uważności są spójne?

Badania nad uważnością przynoszą mieszane rezultaty. Pomaga nieco w depresji i lęku. Ale nie robi wiele dla szczęśliwych uczuć lub uwagi.

Czy terapia poznawcza oparta na uważności (MBCT) jest skuteczna w leczeniu depresji?

MBCT pomaga niektórym osobom obniżyć wskaźnik nawrotów depresji. Jednak w przypadku osób z mniejszą liczbą epizodów może nie działać tak dobrze. Ostatnie badania pokazują mieszane wyniki.

Jakie są najczęstsze działania niepożądane zgłaszane w badaniach związanych z medytacją?

Złe strony medytacji mogą obejmować problemy z energią i niepokój. Medytacja może sprawić, że poczują się Państwo obojętni lub będą mieli trudności z dokonywaniem wyborów.

Jakie są potencjalne czynniki ryzyka wystąpienia negatywnych skutków uważności?

Zbyt długa medytacja lub błędne poglądy na jej temat mogą powodować problemy. Dłuższe medytacje, zwłaszcza w grupie, mogą prowadzić do złych uczuć.

Co powinienem zrobić, jeśli doświadczę negatywnych zmian lub niepokojących objawów podczas praktyki uważności?

Jeśli uważność sprawia, że czuje się Pan/Pani źle, proszę poszukać pomocy. Proszę porozmawiać z ekspertem od medytacji lub specjalistą ds. zdrowia psychicznego. Mogą Państwo również skontaktować się z Cheetah House w celu uzyskania wsparcia.

Linki źródłowe

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?