Czym są flawonoidy?

Published:

Kluczowy element układanki: flawonoidy

Substancje, które stanowią ważny element układanki CBD to flawonoidy. Jednak nie tylko rośliny konopi wytwarzają te kolorowe fitozwiązki. Znamy ponad 6 000 flawonoidów i występują one praktycznie we wszystkich owocach, warzywach oraz ziołach. Czerwona papryka, jagody, pomarańcze — wszystkie te produkty zawdzięczają swój intensywny kolor właśnie flawonoidom.

Każdy kolor reprezentuje inny flawonoid — jest to odpowiedź natury na szkodniki i sposób ochrony roślin oraz sygnalizowania aktywności komórkowej. Mimo że badania wskazują, iż flawonoidy nie są tak znaczące jak kannabinoidy czy terpeny, wydają się one odgrywać kluczową rolę w ludzkim zdrowiu.

Powinniśmy wyjaśnić, że termin „flawonoidy” to ogólna klasyfikacja dla czterech głównych grup substancji: flawonoidów, izoflawonoidów, neoflawonoidów i antocyjanów. Aby uprościć zagadnienie najczęściej używa się terminu flawonoidy. Jedynym znaczącym rozróżnieniem, o którym powinieneś wiedzieć jest to, że istnieje także klasa flawonoidów wyłączna dla gatunku Cannabis sativa — kannaflawiny. Więcej na ten temat później.

Flawonoidy są bardziej powszechne niż myślisz

Nie przejmuj się, jeśli myśl o zapamiętaniu nazw 6 000 flawonoidów oraz czterech wymienionych wyżej kategorii wydaje Ci się zniechęcająca. Naukowcy dopiero rozpoczynają rozdzielne badania tych grup. Na początek wystarczy zwrócić uwagę na kilka znaczących flawonoidów, z których wiele można znaleźć w domowych produktach spożywczych, napojach oraz roślinach.

Przykłady flawonoidów

• Apigenina

Ponad 68% wszystkich flawonoidów w roślinach rumianku to apigenina. Inne bardziej znane źródła to pietruszka, seler i oczywiście herbata rumiankowa.

• Kannaflawiny A, B i C

Jak wspomnieliśmy wcześniej, kannaflawiny są szczególną klasą flawonoidów, które istnieją wyłącznie w obrębie gatunku Cannabis sativa. Kannaflawiny A i B zostały odkryte dopiero w latach 80. XX wieku, a kannaflawina C została wyizolowana dopiero w 2008 r.

• Kemferol

Nazwa tego flawonoidu może nie brzmieć znajomo, ale na pewno spożywasz go regularnie. Kemferol występuje głównie w jabłkach, winogronach, zielonej herbacie, brukselce i roślinach aloesu.

• Kwercetyna

Chociaż kwercetyna powszechnie występuje w warzywach, zbożach i czerwonej cebuli, jej gorzki smak stał się popularnym dodatkiem do suplementów diety i napojów.

Co jest takiego ważnego we flawonoidach?

Bądźmy szczerzy; świat bez kolorów byłby bardzo nijakim miejscem. A rośliny oraz żywność bez flawonoidów byłyby katastrofalne. Ze względu na to, że coraz więcej uwagi przenosi się z głównych cząsteczek roślin na te mniejsze, naukowcy odkryli, że flawonoidy mogą posiadać wiele korzyści zdrowotnych.

W 2016 r. „Journal of Nutritional Science” przeprowadził kompleksowy przegląd flawonoidów. W raporcie stwierdzono, że „flawonoidy są obecnie uważane za niezbędny składnik różnych zastosowań farmaceutycznych, medycznych oraz kosmetycznych”. Naukowcy mówią, iż wydaje się, że po wyizolowaniu, flawonoidy posiadają „właściwości przeciwutleniające, przeciwzapalne, antymutagenne i przeciwnowotworowe”.

Wyzwaniem w zrozumieniu, w jaki sposób flawonoidy oddziałują na ludzkie ciało jest to, że jest ich tak wiele. Przy ponad 6 000 flawonoidach nie można jednoznacznie stwierdzić, które z nich są najbardziej skuteczne w zapewnieniu wyżej wymienionych korzyści. Należy również rozważyć inne czynniki takie jak efekt świty — potężne zjawisko, które dotyczy nie tylko roślin konopi włóknistych oraz indyjskich.

Więcej informacji o flawonoidach

Nawiązaliśmy do tego wcześniej — flawonoidy stanowią kluczowy element w układance CBD, współpracując zarówno z kannabinoidami jak i terpenami. Należy przeprowadzić badania, aby określić, w jaki sposób różne kombinacje kannabinoidów i terpenów mogą zwiększyć skuteczność flawonoidów i odwrotnie.

Na szczęście obecnie trwają prace mające na celu identyfikację atrybutów określonych flawonoidów. Wiemy już jak kilka wymienionych powyżej flawonoidów może wpływać na ludzkie ciało, ale biorąc pod uwagę ich ogrom wciąż jest wiele do odkrycia. Mając to na uwadze, mamy nadzieję, że ten krótki artykuł jest przydatny oraz podkreśla jak ważna jest dieta bogata we flawonoidy oraz ich zawartość w olejach CBD.

Obserwuj nasz blog, ponieważ już niedługo pojawi się więcej artykułów, w których postaramy się głębiej poznać mechanizmy określonych flawonoidów, w tym flawonoidów wyjątkowych dla gatunków Cannabis sativa — kannaflawin A, B i C.

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?