Wiedza na temat stresu w pracy

Published:

Efekty stresu w pracy

Mimo że nasze ciało jest stworzone do radzenia sobie w stresujących sytuacjach, długotrwały stres ma poważny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne. Może on prowadzić do nieobecności w pracy, spadku produktywności oraz motywacji — a wszystko to dodatkowo pogarsza stres, który już doświadczasz. Kluczem jest, aby nauczyć się przerwać ten cykl oraz wykryć kiedy reakcja organizmu na stres staje się codziennym zjawiskiem, a nie tylko pożyteczną reakcją.

Radzenie sobie ze stresem rzadko jest proste, ale nie oznacza to, że powinieneś zaakceptować to jak wpływa na Ciebie chroniczny stres. Utrzymywanie ciała w optymalnym stanie dzięki zrównoważonej diecie i regularnym ćwiczeniom to doskonały sposób na poprawę zdolności radzenia sobie ze stresem. Nie musisz jednak spędzać godzin na siłowni. Kluczem do sukcesu jest zrównoważone podejście, zwłaszcza gdy ilość obowiązków nagle wzrasta przez terminy związane z końcem roku, a nastrój gwałtownie spada przez niesprzyjającą pogodę.

ECS i stres

Na szczęście wszyscy posiadamy wbudowany system biologiczny zaprojektowany w celu utrzymania równowagi w naszym organizmie — system endokannabinoidowy (ang. endocannabinoid system, ECS). Co ciekawe Wydział Psychologii Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej zaproponował, że system endokannabinoidowy „może przeciwdziałać skutkom długotrwałego stresu”.

Ich wnioski idą w parze z dowodami na to, że CBD, kannabinoid znajdujący się w konopiach, pośredniczy w pracy ECS, wywierając „korzystne efekty na różne stany chorobowe”. W związku z tym przeprowadzanych jest coraz więcej badań w celu wyjaśnienia, w jaki sposób stymulacja ECS za pomocą CBD może korzystnie wpływać na choroby związane z chronicznym stresem.

Przydatne wskazówki dotyczące radzenia sobie ze stresem związanym z pracą

Podczas gdy ćwiczenia i dieta mogą pomóc w radzeniu sobie z fizycznym wpływem stresu, trudno jest określić, od czego zacząć, gdy walczymy z psychicznymi objawami stresu. Poniżej znajdziesz proste rady, które mogą w tym pomóc.

1. Zaplanuj i ustal priorytety

Nawet jeśli zazwyczaj jesteś wysoce zorganizowaną osobą, nieubłagane terminy, zwłaszcza przed końcem roku, mogą wywołać chaos. Określenie tego, co jest, a co nie jest niezbędne, ma kluczowe znaczenie, aby utrzymać kontrolę nad natłokiem obowiązków.

Po wyróżnieniu drugorzędnych projektów, które mogą poczekać, powiadom resztę zespołu lub swojego menadżera, oferując rozsądny harmonogram realizacji każdego z nich. Stres związany z pracą będzie nie tylko łatwiejszy do opanowania, ale również zapobiegniesz niespodziankom lub nierealistycznym oczekiwaniom szefa.

2. Nie bój się rozmowy

Rozmowa, szczególnie gdy czujesz się zestresowany, jest niezwykle ważna. O ile nie jesteś jedynym pracownikiem w swoim biurze, możesz się założyć, że reszta Twojego zespołu czuje się dokładnie tak samo. I o ile Twój szef nie zmieni się z końcem roku w tyrana, z pewnością będzie w stanie zrozumieć jak ważne jest, aby pracownicy byli zadowoleni i zmotywowani.

Poinformuj szefa o swoich obawach związanych z obowiązkami w pracy i harmonogramem. Najczęściej zawsze znajduje się miejsce na kompromis, który nie zaszkodzi w żaden sposób Twojej pozycji w miejscu pracy.

3. Znajdź czas dla siebie

Mimo że zarezerwowanie dwutygodniowego urlopu na Bahamach, aby odpocząć prawdopodobnie nie jest realne, zaledwie dziesięć minut uważnej medytacji potrafi zdziałać cuda. Możesz też wybrać się na spacer podczas przerwy na lunch lub zaplanować wolny czas wieczorem, aby obejrzeć ulubiony serial na Netflixie.

4. Zaplanuj coś, na co będziesz oczekiwać

Nagradzanie siebie wcale nie musi opierać się na wielkich gestach. Coś tak prostego jak zaplanowanie wyjścia do restauracji z partnerem może sprawić, że tydzień w pracy będzie o wiele łatwiejszy do przetrwania. Zamiast skupiać się na zbliżającym się terminie oddania projektu, skupiać będziesz się na czekających na Ciebie aktywnościach, przedmiotach lub wydarzeniach.

5. Skoncentruj się na pozytywach

Zbyt łatwo jest utknąć na myśleniu o tym, co mogłoby pójść lub idzie nie tak. Staje się to jeszcze bardziej powszechne, kiedy pojawia się presja, a doświadczany poziom stresu jest rekordowo wysoki. W rzeczywistości sukcesy w pracy nie ograniczają się do wielkich projektów; chodzi o to, aby nauczyć się je rozpoznawać.

Podczas okresu zwiększonej ilości obowiązków w pracy staraj się na koniec każdego dnia określić jedną rzecz, z której jesteś dumny. Szybko zorientujesz się, że nawet mimo większej ilości pracy nadal robisz postępy.

To wszystko może wydawać się proste, ale powyższe kroki mogą znacznie przyczynić się do utrzymania przez Ciebie motywacji oraz dotrzymania wszystkich terminów na koniec roku. Twoja sytuacja może wymagać jednej, dwóch lub wszystkich wymienionych wskazówek, ale nie bój się próbować ich kombinacji oraz sprawdź, co działa najlepiej w Twoim przypadku.

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?