Ashwagandha - korzyści, dawkowanie i wskazówki dotyczące bezpieczeństwa

Published:

Ashwagandha, potężne zioło adaptogenne, jest od wieków stosowane w tradycyjnej medycynie ajurwedyjskiej w celu promowania ogólnego zdrowia i dobrego samopoczucia. Coraz więcej osób sięga po ten tradycyjny środek, aby pomóc w różnych problemach zdrowotnych, ponieważ coraz więcej badań potwierdza jego liczne zalety.

W tym obszernym przewodniku zagłębimy się w historię i pochodzenie ashwagandhy, znanej również jako Withania somnifera lub indyjski żeń-szeń. Przeanalizujemy jej potencjalne korzyści i skutki uboczne, a także przedstawimy zalecenia, jak ją skutecznie przyjmować. Dodatkowo omówimy specyficzne zastosowania ashwagandhy dla kobiet i mężczyzn oraz możliwe interakcje z innymi lekami lub suplementami.

Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo w artykule.

Pod koniec tego artykułu będzie Pan miał dokładne zrozumienie względów bezpieczeństwa związanych z przyjmowaniem ashwagandhy i będzie mógł Pan podjąć świadomą decyzję o włączeniu jej do swojej codziennej rutyny.

Rola ashwagandhy w medycynie ajurwedyjskiej

Ashwagandha, znana również jako Withania somnifera lub indyjski żeń-szeń, jest dobrze znanym i renomowanym ziołem w medycynie ajurwedyjskiej. Ashwagandha była historycznie stosowana w leczeniu stresu, bezsenności, artretyzmu i niepokoju ze względu na swoje właściwości anksjolityczne, antydepresyjne i neuroprotekcyjne, jak również potencjalne korzyści przeciwzapalne. W tej części wpisu omówimy historyczne zastosowania ashwagandhy w medycynie tradycyjnej oraz związki czynne znajdujące się w roślinie.

Historyczne zastosowania Ashwagandhy w medycynie tradycyjnej

W dawnych czasach ajurweda - indyjska technika leczenia, która dąży do równowagi ciała i umysłu - szeroko wykorzystywała ashwagandhę.

 • Niepokój: Ashwagandha’ dzięki uspokajającemu wpływowi na układ nerwowy stała się popularna wśród osób cierpiących na zaburzenia lękowe.
 • Bezsenność: Uważa się, że jej właściwości uspokajające pomagają w zapewnieniu spokojnego snu.
 • Rheumatoidalne zapalenie stawów: Ze względu na potencjalne działanie przeciwzapalne, ashwagandha była uważana za środek łagodzący ból stawów spowodowany stanem zapalnym związanym z reumatoidalnym zapaleniem stawów.
 • Rheumatoidalne zapalenie stawów: Uważa się, że ashwagandha ma działanie przeciwzapalne.
 • Zmęczenie & Słabość: Jako adaptogen (naturalna substancja, która pomaga organizmowi radzić sobie ze stresem), była często zalecana dla osób doświadczających chronicznego zmęczenia lub osłabienia spowodowanego chorobą lub nadmiernym wysiłkiem.

Aktywne związki znajdujące się w roślinie

Ashwagandha zawiera kilka bioaktywnych związków, które przyczyniają się do jej efektów terapeutycznych. Najbardziej znanymi i zbadanymi są withanolidy, grupa naturalnie występujących steroidów, które znajdują się w korzeniach i liściach rośliny. Withanolidy mają właściwości przeciwzapalne, immunomodulacyjne i neuroprotekcyjne.

Oprócz withanolidów ashwagandha zawiera również inne korzystne związki, takie jak alkaloidy (np. izopelletierina), saponiny (np. sitoindozyd VII & VIII), flawonoidy (np. kaempferol) i różne minerały, takie jak żelazo, cynk, wapń itp. Te różnorodne składniki działają synergicznie w organizmie, zapewniając liczne korzyści zdrowotne tym, którzy regularnie spożywają to potężne zioło.

Tradycyjne zastosowanie ashwagandhy w medycynie ajurwedyjskiej jest podstawą dla wielu pokoleń. Współczesne badania zagłębiają się w możliwe korzyści, jakie zioło to może mieć dla naszego zdrowia.

Zdrowe korzyści z Ashwagandhy

Ashwagandha zyskała w ostatnich latach popularność ze względu na swoje liczne korzyści zdrowotne. Począwszy od redukcji stresu i poprawy funkcji poznawczych, aż po zwiększenie wydajności fizycznej i równowagi hormonalnej. Przyjrzyjmy się bliżej niektórym zaletom tego silnego zioła.

Redukcja stresu poprzez regulację kortyzolu

Badania wykazały, że ashwagandha może pomóc w redukcji stresu poprzez regulację poziomu kortyzolu, hormonu odpowiedzialnego za reakcję naszego organizmu na stres. Wysoki poziom kortyzolu jest związany z lękami, depresją, przyrostem wagi i innymi problemami zdrowotnymi. Obniżając ten poziom w sposób naturalny poprzez suplementację ashwagandhą, osoby mogą doświadczyć ulgi w objawach chronicznego stresu.

Wpływ na produkcję testosteronu

Ashwagandha jest znana ze swojego pozytywnego wpływu na produkcję testosteronu, szczególnie u mężczyzn doświadczających niskiego poziomu testosteronu lub problemów z płodnością. To adaptogenne zioło pomaga utrzymać zdrową równowagę hormonalną poprzez wspieranie układu hormonalnego - co czyni go doskonałym wyborem dla tych, którzy chcą poprawić swoje ogólne zdrowie reprodukcyjne.

Wpływ na zarządzanie cukrem we krwi

Poza regulacją hormonalną, ashwagandha wykazuje również obiecujące działanie w zarządzaniu poziomem cukru we krwi. Badanie opublikowane w 2012 roku wykazało, że suplementacja ekstraktem ashwagandhy znacząco obniżyła poziom glukozy we krwi na czczo wśród uczestników, u których zdiagnozowano cukrzycę typu 2, w porównaniu z grupą placebo.

Wzmocniona siła i wielkość mięśni

Korzyści płynące z Ashwagandhy obejmują również sprawność fizyczną. Badania przeprowadzone w 2015 roku wykazały, że uczestnicy, którzy suplementowali ashwagandhę, doświadczyli znacznego wzrostu siły mięśni, ich wielkości i ogólnej wydajności ćwiczeń w porównaniu z uczestnikami przyjmującymi placebo. To sprawia, że jest to atrakcyjna opcja dla sportowców lub entuzjastów fitnessu, którzy chcą w naturalny sposób wzmocnić swoje treningi.

Korzyści reprodukcyjne dla mężczyzn i kobiet

 • Mężczyźni: Oprócz właściwości zwiększających poziom testosteronu, wykazano, że ashwagandha poprawia jakość spermy i płodność u mężczyzn poprzez zwiększenie liczby plemników, ich ruchliwości i ogólnej funkcji reprodukcyjnej (źródło).
 • Kobiety: W przypadku kobiet doświadczających zaburzeń równowagi hormonalnej lub problemów z niepłodnością związanych ze stresem, suplementacja ashwagandhą może pomóc w regulacji cykli miesiączkowych, wspierając jednocześnie zdrowe funkcjonowanie jajników poprzez regulację hormonów takich jak hormon stymulujący pęcherzyki (FSH) (źródło).

Podsumowując, ashwagandha oferuje liczne korzyści zdrowotne w różnych aspektach ludzkiego dobrostanu - od wsparcia zdrowia psychicznego poprzez redukcję lęku do poprawy sprawności fizycznej poprzez zwiększony wzrost mięśni. Z tak różnorodnymi zastosowaniami w medycynie holistycznej— i popartymi badaniami naukowymi— to adaptogenne zioło jest z pewnością warte rozważenia przy poszukiwaniu naturalnych sposobów na optymalizację samopoczucia.

W sumie Ashwagandha oferuje wiele korzyści zdrowotnych w różnych aspektach ludzkiego dobrostanu.

Ogólnie rzecz biorąc, Ashwagandha okazała się być potężnym narzędziem wspierającym redukcję stresu i równowagę hormonalną. Przechodząc dalej, zbadajmy potencjał tego zioła w zakresie poprawy zdolności poznawczych.

Cognitive Enhancement Potential of Ashwagandha

Badania sugerują, że ashwagandha może poprawić poznanie poprzez wzmocnienie funkcji pamięciowych i zdolności do wykonywania reakcji motorycznych po otrzymaniu instrukcji. Nie przeprowadzono jeszcze pełnych badań, które potwierdziłyby jej rzekome działanie przeciwbólowe i zdrowotne dla serca, jednak pewne dowody wskazują na te możliwości.

Mechanizmy poprawy pamięci

Badania sugerują, że Ashwagandha może zapewnić korzyści neuroprotekcyjne, które mogą prowadzić do lepszego przywoływania i utrzymywania pamięci. Badanie opublikowane w Journal of Dietary Supplements wykazało znaczną poprawę pamięci natychmiastowej i ogólnej u uczestników, którzy spożywali ekstrakt z korzenia ashwagandhy przez osiem tygodni w porównaniu z grupą placebo. Uważa się, że antyoksydacyjne działanie zioła na komórki mózgowe w znacznym stopniu przyczynia się do jego potencjalnych zdolności poznawczych.

 • Działanie anksjolityczne: Poprzez zmniejszenie poziomu lęku, ashwagandha może stworzyć środowisko sprzyjające lepszej koncentracji i jasności umysłu, tym samym pośrednio wspierając lepszą wydajność poznawczą.
 • Regulacja neuroprzekaźników: Wykazano, że ashwagandha moduluje neuroprzekaźniki takie jak acetylocholina, która odgrywa kluczową rolę w procesach uczenia się i pamięci w mózgu.
 • Stymulacja czynnika wzrostu nerwów:Badania wskazują, że zioło to może promować produkcję czynnika wzrostu nerwów - niezbędnego do utrzymania zdrowych neuronów odpowiedzialnych za skuteczne przekazywanie informacji w naszym systemie nerwowym.

Possible Cardiovascular Benefits

Oprócz potencjalnych korzyści poznawczych, istnieją pewne dowody sugerujące, że ashwagandha może mieć pozytywny wpływ na zdrowie serca. W badaniu opublikowanym w International Journal of Ayurveda Research stwierdzono, że uczestnicy, którzy przyjmowali ashwagandhę przez 60 dni, doświadczyli znacznego obniżenia ciśnienia krwi, tętna spoczynkowego i poziomu cholesterolu w porównaniu z osobami przyjmującymi placebo.

Choć te wyniki są obiecujące, potrzebne są szersze badania, aby w pełni potwierdzić potencjalne korzyści dla układu krążenia. Osoby, które rozważają stosowanie ashwagandhy jako części swojej rutyny wellness, powinny przed rozpoczęciem suplementacji skonsultować się z pracownikami służby zdrowia, którzy znają ich indywidualne potrzeby i historię medyczną.

Potencjalne korzyści Ashwagandhy w zakresie poprawy funkcji poznawczych są oczywiste, ale kluczem jest określenie właściwej dawki dla uzyskania optymalnych rezultatów. Wybór dziennej dawki, która uwzględnia wszystkie elementy, jest niezbędny, aby zmaksymalizować korzyści płynące z suplementu.

Zalecenia dotyczące dawkowania dla optymalnych wyników

Nie ma obecnie standardowego dawkowania ashwagandhy, jednak wysokie dawki mogą powodować nieprzyjemne efekty uboczne, takie jak zaburzenia żołądkowo-jelitowe lub senność—, co skłania do ostrożności użytkowników, którzy mogą rozważać długoterminowe strategie suplementacji bez uprzedniej konsultacji z pracownikami służby zdrowia zaznajomionymi z ich indywidualnymi potrzebami i historią medyczną (zwłaszcza kobiety w ciąży).

Wynika z tego, że w przypadku, gdy nie ma możliwości zastosowania ashwagandhy, należy ją stosować w sposób ciągły.

Określanie odpowiedniej dziennej dawki

Właściwa dzienna dawka ashwagandhy różni się w zależności od takich czynników jak wiek, stan zdrowia i konkretne cele. Ogólnie rzecz biorąc, zaleca się przyjmowanie 300-500 mg standaryzowanego ekstraktu z korzenia raz lub dwa razy dziennie. Przed zwiększeniem dawki poza standardowe 300-500mg dziennie należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ w niektórych badaniach stosowano z pozytywnym skutkiem dawkę do 1250mg dziennie.

 • Healthline zawiera przegląd różnych dawek stosowanych w badaniach naukowych.
 • Przewodnik po suplementach Ashwagandha oferuje bardziej szczegółowe informacje na temat optymalnego dawkowania w oparciu o różne korzyści zdrowotne.

Faktory do rozważenia przy wyborze suplementu

Aby upewnić się, że otrzymują Państwo jak najwięcej z suplementu ashwagandhy, proszę wziąć pod uwagę te czynniki przy zakupie:

Wybierając suplement, proszę wziąć pod uwagę te czynniki.

 1. Standaryzacja: Proszę wybierać suplementy, które są standaryzowane na zawartość co najmniej 5% withanolidów—, aktywnych związków odpowiedzialnych za wiele korzyści zdrowotnych.
 2. Typ: Proszę szukać produktów z ekstraktu z korzenia Withania somnifera, ponieważ uważa się, że jest on silniejszy niż ekstrakty z liści.
 3. Certyfikacja: Proszę wybierać suplementy, które zostały niezależnie przetestowane i certyfikowane przez organizacje zewnętrzne, takie jak ConsumerLab, USP, lub NSF International.
 4. .
 5. Forma: Ashwagandha jest dostępna w różnych formach, takich jak kapsułki, proszki i ekstrakty płynne. Proszę wybrać ten rodzaj ashwagandhy, który odpowiada Państwa potrzebom i stylowi życia.

Podsumowując, zalecenia dotyczące dawkowania ashwagandhy mogą się różnić w zależności od indywidualnych czynników. Przed rozpoczęciem suplementacji należy koniecznie porozmawiać z lekarzem specjalistą i wziąć pod uwagę jakość produktu, który Państwo stosują, aby uzyskać idealne rezultaty.

Przy wyborze suplementu należy kierować się jego jakością.

Wybierając suplement, należy pamiętać o odpowiedniej ilości dziennie dla uzyskania idealnych rezultatów. Aby zapewnić bezpieczeństwo i uniknąć potencjalnych skutków ubocznych, przed rozpoczęciem stosowania ashwagandhy należy zapoznać się z profilem bezpieczeństwa jej spożywania.

Profil bezpieczeństwa i skutki uboczne spożywania Ashwagandhy

Żaden z 80 uczestników 8-tygodniowego, podwójnie ślepego, kontrolowanego placebo badania oceniającego spożycie ekstraktu z korzenia ashwagandhy nie zgłosił zdarzeń niepożądanych, co wskazuje na jego bezpieczeństwo i tolerancję. Parametry życiowe, parametry hematologiczne, analiza biochemiczna surowicy i poziom hormonów tarczycy pozostawały stabilne przez cały okres okresu próbnego.

Częste skutki uboczne związane ze stosowaniem ashwagandhy

Pomimo, że ashwagandha jest ogólnie uważana za bezpieczną dla większości ludzi, jeśli jest przyjmowana w odpowiednich dawkach, u niektórych osób mogą wystąpić łagodne skutki uboczne. Mogą one obejmować:

 • Problemy żołądkowo-jelitowe, takie jak biegunka lub rozstrój żołądka.
 • Senność lub uspokojenie.
 • Bóle głowy.
 • Reakcje alergiczne (rzadko).

Jeśli podczas stosowania suplementów ashwagandhy wystąpią jakiekolwiek trwałe lub ciężkie skutki uboczne, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia, czy dalsza suplementacja jest dla Pana odpowiednia.

Dzięki temu, że suplementy ashwagandhy są dostępne w aptece, może Pan mieć pewność, że nie jest to problem.

Środki ostrożności dla szczególnych populacji (np. kobiet w ciąży

Ashwagandha powinna być stosowana ostrożnie wśród pewnych grup ze względu na potencjalne ryzyko. Na przykład:

 • Kobiety w ciąży: Kobietom w ciąży odradza się przyjmowanie ashwagandhy, ponieważ w badaniach na zwierzętach wykazano, że powoduje ona skurcze macicy (źródło). Jeśli jest Pani w ciąży lub planuje zajść w ciążę, proszę porozmawiać z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania suplementu ashwagandha.
 • Osoby z zaburzeniami tarczycy: Ashwagandha może zwiększać poziom hormonów tarczycy, co może być problematyczne dla osób z nadczynnością tarczycy lub innymi zaburzeniami tarczycy. Przed zażyciem ashwagandhy należy skonsultować się z lekarzem, jeżeli mają Państwo stwierdzone schorzenia tarczycy (źródło).
 • Ludzie na lekach: Ashwagandha może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, takimi jak środki uspokajające i leki na ciśnienie krwi. Jeśli przyjmują Państwo obecnie jakiekolwiek leki na receptę, przed rozpoczęciem stosowania suplementu z ashwagandhy należy koniecznie omówić z lekarzem potencjalne interakcje.

W skrócie, mimo że ashwagandha została uznana za bezpieczną dla większości, gdy jest przyjmowana w odpowiednich ilościach, należy koniecznie rozważyć wszelkie potencjalne skutki uboczne i środki bezpieczeństwa, które mogą być konieczne dla niektórych grup. Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek nowej formy suplementacji należy zawsze skonsultować się z lekarzem.

Przed zastosowaniem ashwagandhy należy być świadomym związanego z nią potencjalnego ryzyka i profilu bezpieczeństwa. W związku z tym, zrozumienie najlepszych praktyk przyjmowania ashwagandhy może pomóc w zapewnieniu maksymalnej skuteczności i minimalnego ryzyka.

Najlepsze praktyki przyjmowania ashwagandhy

Przy dodawaniu ashwagandhy do swojej diety, ważne jest, aby wiedzieć, jaka jest dzienna dawka, kiedy należy ją przyjmować i jak długo trzeba czekać na efekty. Dodatkowo, wiedza o tym, jakich korzyści mogą oczekiwać mężczyźni lub kobiety po tym ziole, jest niezbędna do określenia, czy suplementacja jest dla Państwa odpowiednia.

Idealne pory w ciągu dnia, aby spożywać ashwagandhę

Ashwagandha może być przyjmowana o każdej porze, jednak dla lepszego wchłaniania niektórzy specjaliści sugerują spożywanie jej z jedzeniem. Dla osób stosujących ashwagandhę głównie w celu redukcji stresu i niepokoju, spożywanie suplementu w podzielonych dawkach w ciągu dnia może zapewnić bardziej spójne wyniki. Jeśli głównym celem jest poprawa snu, należy rozważyć przyjmowanie dawki bliżej pory snu.

Oczekiwany czas do osiągnięcia zauważalnych rezultatów

Długość czasu potrzebnego do uzyskania zauważalnych korzyści z ashwagandhy różni się w zależności od indywidualnych czynników, takich jak wiek, ogólny stan zdrowia i styl życia. Ogólnie rzecz biorąc, badania wykazały, że pozytywne efekty można zaobserwować w ciągu 4-12 tygodni regularnego stosowania.

Określenie optymalnej dawki na podstawie osobistych potrzeb

 • Lęk: Badania sugerują, że dzienne dawki pomiędzy 300mg - 500mg mogą pomóc zmniejszyć objawy związane z zaburzeniami lękowymi.(źródło)
 • Siła i regeneracja mięśni: Badanie przeprowadzone na zdrowych dorosłych osobach wykazało poprawę siły i regeneracji mięśni podczas spożywania 500mg ekstraktu ashwagandhy dziennie przez osiem tygodni.(źródło)
 • Wsparcie dla testosteronu: Mężczyźni chcący podnieść poziom testosteronu mogą skorzystać z dawek pomiędzy 300mg - 600mg dziennie, jak sugerujebadanie kliniczne.

Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek suplementacji, ważne jest, aby skonsultować się z pracownikiem służby zdrowia, aby zapewnić odpowiednie dawkowanie dla Państwa indywidualnych potrzeb. Państwa dostawca usług medycznych może pomóc w ustaleniu właściwej dawki w zależności od Państwa indywidualnych potrzeb.

Wybór wysokiej jakości suplementów ashwagandhy

Aby zapewnić sobie pełne korzyści z suplementacji ashwagandhą, należy wybierać produkty wykonane z wysokiej jakości składników. Należy szukać standaryzowanych ekstraktów zawierających co najmniej 5% withanolidów (aktywnych związków w ashwagandha) i wybierać renomowane marki znane z praktyk kontroli jakości. Popularną formą suplementu jestKSM-66 Ashwagandha, która została poddana intensywnym badaniom i testom.

Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo w artykule.

Często zadawane pytania dotyczące Ashwagandhy

Jakie jest ostrzeżenie przed ashwagandhą?

Ashwagandha, choć ogólnie uważana za bezpieczną dla większości ludzi, może powodować skutki uboczne, takie jak problemy żołądkowo-jelitowe lub senność. Może również wchodzić w interakcje z niektórymi lekami i powinna być unikana przez kobiety w ciąży lub karmiące, osoby z zaburzeniami autoimmunologicznymi oraz osoby poddawane zabiegom chirurgicznym. Przed zastosowaniem ashwagandhy należy skonsultować się z pracownikiem służby zdrowia.

Dlaczego lekarze nie zalecają ashwagandhy?

Niektórzy lekarze mogą nie zalecać ashwagandhy ze względu na ograniczone dowody naukowe potwierdzające jej korzyści lub potencjalne interakcje z innymi lekami. Jednak wiele badań wykazało pozytywne wyniki w redukcji stresu i ogólnej poprawie zdrowia. Zawsze należy skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem jakiejkolwiek nowej diety.

Czy ashwagandha jest naukowo udowodniona?

Ashwagandha jest intensywnie badana pod kątem jej potencjalnych korzyści zdrowotnych. Badania sugerują, że może pomóc zredukować stres, poprawić funkcje poznawcze, wspomóc zdrowie układu odpornościowego i wiele innych (źródło). Jednak potrzeba więcej badań, aby w pełni zrozumieć wszystkie jego skutki dla ludzkiego zdrowia.

Co się dzieje, gdy przyjmuje Pan ashwagandhę codziennie?

Przyjmowanie ashwagandhy codziennie może przynieść różne korzyści zdrowotne, takie jak obniżenie poziomu stresu (źródło), poprawa funkcji poznawczych (źródło) , lepszą jakość snu (źródło) , zwiększona odporność i wiele innych. Jednak wyniki indywidualne mogą się różnić i przed rozpoczęciem codziennej suplementacji należy koniecznie skonsultować się z pracownikiem służby zdrowia.

Wnioski

Po zapoznaniu się z ashwagandhą jest jasne, że zioło to ma wiele potencjalnych korzyści dla ogólnego zdrowia i dobrego samopoczucia. Od zmniejszenia stresu i niepokoju po poprawę funkcji poznawczych i wyników sportowych, ashwagandha może być użytecznym dodatkiem do zdrowego stylu życia.

Przed rozpoczęciem przyjmowania suplementów z ashwagandhy należy skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia najlepszej dawki i ewentualnych interakcji. Przed podjęciem decyzji o przyjmowaniu suplementów ashwagandhy, ważne jest, aby skonsultować się z dostawcą usług zdrowotnych w sprawie dawkowania i potencjalnych interakcji.

Aby przekonać się o potencjalnych korzyściach płynących z ashwagandhy, proszę wypróbować wysokiej jakości kapsułki Ashwagandha firmy Cibdol już dziś!

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?