Nietolerancja laktozy: Objawy, postępowanie i alternatywy

Published:

Miliony ludzi na całym świecie cierpi na nietolerancję laktozy, zaburzenie trawienia, które upośledza zdolność organizmu do rozkładania cukru mlecznego. Stan ten występuje, gdy organizm nie może prawidłowo strawić laktozy, cukru znajdującego się w mleku i produktach mlecznych. W tym poradniku zagłębimy się w przyczyny i skutki nietolerancji laktozy, począwszy od zbadania jej biologicznych podstaw, a skończywszy na objawach, które może wywoływać.

Zrozumienie roli, jaką odgrywa w trawieniu cukru mlecznego, a także jej wpływu na organizm.

Od zrozumienia roli enzymu laktazy w trawieniu do zbadania czynników powodujących zmniejszenie aktywności laktazy, nasza dyskusja zagłębia się w biologiczne podstawy tego schorzenia. Przedstawimy również typowe objawy, których doświadczają osoby z nietolerancją laktozy i omówimy czynniki wpływające na czas ich trwania.

Oprócz przeglądu metod diagnostycznych, takich jak wodorowy test oddechowy i test na kwasowość stolca, służących do rozpoznawania nietolerancji laktozy, przedstawimy praktyczne porady dotyczące radzenia sobie z objawami poprzez dostosowanie diety. Ponadto, dla tych, którzy szukają zamienników mleka, przedstawimy alternatywne opcje mleczne, takie jak mleko migdałowe i owsiane.

Na koniec omówimy rolę probiotyków w promowaniu zdrowia jelit u osób z niedoborem laktazy, podkreślając jednocześnie unikalne wyzwania związane z wrodzonym niedoborem laktazy, wymagające specjalistycznej opieki nad niemowlętami dotkniętymi tym problemem.

Wyjaśnienia dotyczące tego, jak ważne jest, aby wrodzony niedobór laktazy był zdrowy i zdrowy.

Dziewczynka pijąca mleko odczuwa ból z powodu nietolerancji laktozy

Zrozumienie nietolerancji laktozy

Niezdolność do trawienia laktozy wynika z obniżonego poziomu aktywności laktazy, enzymu odpowiedzialnego za rozkładanie laktozy na prostsze cukry, które mogą być wchłonięte przez organizm.

Rola laktazy w trawieniu

Laktaza jest niezbędnym enzymem produkowanym w jelicie cienkim, który odgrywa kluczową rolę w rozkładaniu laktozy na glukozę i galaktozę - dwa cukry proste, które są łatwo przyswajalne przez nasz organizm. Gdy produkcja lub aktywność tego enzymu jest niewystarczająca, niestrawiona laktoza pozostaje w układzie pokarmowym, co prowadzi do różnych nieprzyjemnych objawów związanych z nietolerancją laktozy.

Faktory powodujące obniżoną aktywność laktazy

 • Genetyka: Niektóre osoby dziedziczą geny, które powodują, że z wiekiem wytwarzają mniej aktywne formy enzymu. Ten rodzaj predyspozycji genetycznej znany jest jako uporczywość/nieuporczywość laktazy.
 • Zaburzenia przewodu pokarmowego: Niektóre choroby przewodu pokarmowego, takie jak celiakia lub choroba Leśniowskiego-Crohna, mogą prowadzić do uszkodzenia wyściółki jelita cienkiego, co powoduje zmniejszenie produkcji/aktywności enzymów niezbędnych do prawidłowego trawienia (w tym enzymów niezbędnych do rozkładu laktozy).
 • Nadmierna ilość bakterii w jelicie cienkim (SIBO): Brak równowagi bakterii w jelicie cienkim może powodować obniżenie aktywności laktazy, co prowadzi do objawów podobnych do tych, które odczuwają osoby z nietolerancją laktozy. Proszę dowiedzieć się więcej o SIBO i jego wpływie na trawienie.
 • Przedwczesny poród: Dzieci urodzone przedwcześnie mogą mieć słabo rozwinięty układ pokarmowy, który produkuje niewystarczającą ilość enzymów potrzebnych do prawidłowego trawienia, w tym laktazy. Ten stan jest zazwyczaj przejściowy, ponieważ ich układ pokarmowy dojrzewa.

W niektórych przypadkach ludzie mogą doświadczać tymczasowej nietolerancji laktozy z powodu choroby lub urazu jelita cienkiego. Po rozwiązaniu problemu, normalny poziom produkcji/aktywności enzymów powinien powrócić - co pozwoli na ponowne spożywanie produktów mlecznych bez doświadczania poważnych objawów związanych z tym zaburzeniem.

Częste objawy nietolerancji laktozy to wzdęcia, gazy, bóle brzucha i biegunka. Jeśli podejrzewają Państwo, że mogą mieć nietolerancję laktozy, testy tolerancji laktozy mogą pomóc w zdiagnozowaniu tego schorzenia. Opcje leczenia obejmują unikanie produktów mlecznych lub spożywanie mleka i innych produktów bezlaktozowych.

Należy pamiętać, że nietolerancja laktozy to nie to samo, co alergia na mleko. Alergia na mleko jest reakcją immunologiczną na białka znajdujące się w mleku, natomiast nietolerancja laktozy jest zaburzeniem trawienia spowodowanym niemożnością strawienia laktozy.

Zrozumienie nietolerancji laktozy i jej objawów może pomóc osobom podejmować świadome decyzje dotyczące ich diety i stylu życia. Unikając produktów mlecznych lub spożywając ich alternatywy bez laktozy, osoby z nietolerancją laktozy mogą nadal cieszyć się zdrową i zrównoważoną dietą.

Zrozumienie nietolerancji laktozy

Niezdolność do trawienia laktozy wynika z obniżonego poziomu aktywności laktazy, enzymu odpowiedzialnego za rozkładanie laktozy na prostsze cukry, które mogą być wchłonięte przez organizm.

infografika nietolerancji laktozy

Rola laktazy w trawieniu

Prawidłowo działająca laktaza rozkłada ten złożony cukier na dwie prostsze formy - glukozę i galaktozę - dzięki czemu są one łatwo wchłaniane przez nasz krwiobieg. Jednak u osób z nietolerancją laktozy ilość tego ważnego enzymu jest niewystarczająca, co powoduje, że niestrawiona laktoza pozostaje w ich układzie pokarmowym.

Faktory powodujące obniżoną aktywność laktazy

 • Genetyka: Niektórzy ludzie dziedziczą po swoich rodzicach geny związane z niższą produkcją lub aktywnością enzymu laktazy. Ta predyspozycja genetyczna sprawia, że są oni bardziej narażeni na wystąpienie trwałości lub braku trwałości laktazy.
 • .
 • Ethnicity: Pewne grupy etniczne są bardziej podatne na rozwój tej choroby ze względu na wyższą częstość występowania w ich populacjach; przykładem mogą być osoby pochodzenia azjatyckiego, afrykańskiego, rdzennych Amerykanów i Latynosów, u których choroba występuje częściej niż u osób rasy kaukaskiej żyjących obecnie w podobnych regionach geograficznych na całym świecie (źródło).
 • Zaburzenia przewodu pokarmowego: Choroby takie jak celiakia, choroba Crohna i przerost bakterii w jelicie cienkim mogą uszkodzić wyściółkę jelita cienkiego, w której produkowana jest laktaza. Może to powodować zmniejszenie aktywności laktazy i w konsekwencji objawy nietolerancji laktozy.
 • Starzenie się: Z wiekiem nasz organizm naturalnie wytwarza mniej laktazy z powodu zmniejszonego tempa produkcji enzymu występującego z czasem - co sprawia, że coraz trudniej jest starszym osobom, szczególnie podatnym na doświadczanie nieprzyjemnych objawów związanych ze spożywaniem produktów mlecznych zawierających duże ilości tego szczególnego związku cukrowego (źródło).

Podsumowując, różne czynniki wpływają na zdolność lub niezdolność danej osoby do efektywnego trawienia laktozy. Zrozumienie tych podstawowych przyczyn może pomóc w ustaleniu odpowiednich opcji leczenia i dostosowania stylu życia, niezbędnych do skuteczniejszego radzenia sobie z tym powszechnym, ale często niezrozumiałym schorzeniem, w kolejnych latach dorosłości.

Zrozumienie nietolerancji laktozy jest złożonym stanem, który wymaga wiedzy na temat roli laktazy w trawieniu i potencjalnych czynników powodujących obniżenie jej aktywności. Teraz możemy przyjrzeć się wskazaniom i ramom czasowym tej dolegliwości.

Symptomy i czas trwania nietolerancji laktozy

Nietolerancja laktozy jest powszechną dolegliwością, z którą boryka się wiele osób na całym świecie. Występuje, gdy organizm nie może prawidłowo strawić laktozy, cukru znajdującego się w mleku i produktach mlecznych. Ta niezdolność do rozkładu laktozy prowadzi do różnych objawów żołądkowo-jelitowych, które mogą obejmować od lekkiego dyskomfortu do silnego bólu.

Common Symptoms Experienced by those with this Condition

Najczęstsze objawy nietolerancji laktozy to:

 • Wzdęcia
 • Gaz
 • Biegunka
 • Ból brzucha i skurcze
 • Nudności lub wymioty (rzadziej)

Obecność laktazy, genetyka, wiek i stan zdrowia jelit mogą wpływać na stopień, w jakim dana osoba doświadcza bólu brzucha lub skurczów, nudności lub wymiotów z powodu nietolerancji laktozy.

Faktory wpływające na czas trwania objawów

Czas trwania objawów nietolerancji laktozy może również znacznie różnić się u poszczególnych osób. Ogólnie rzecz biorąc, te nieprzyjemne efekty mogą trwać od 30 minut do kilku godzin po spożyciu pokarmów zawierających laktazę. Czynniki wpływające na czas trwania objawów to między innymi:

 1. Częstotliwość spożywania nabiału:Częste spożywanie produktów mlecznych może prowadzić do bardziej długotrwałych lub ciężkich objawów z powodu zwiększonego poziomu ekspozycji w czasie.
 2. Nadmierny rozwój bakterii w jelicie cienkim (SIBO): SIBO może powodować podobne objawy jak nietolerancja laktozy i może nasilać objawy nietolerancji laktozy.
 3. Inne schorzenia podstawowe: Schorzenia takie jak celiakia lub choroba Leśniowskiego-Crohna mogą wywoływać podobne objawy jak nietolerancja laktozy i mogą utrudniać dokładne zdiagnozowanie schorzenia.
 4. Wielkość spożywanej laktozy: Nasilenie objawów może zależeć od ilości spożywanej laktozy. Małe ilości laktozy mogą nie powodować żadnych objawów, natomiast większe ilości mogą prowadzić do poważniejszych objawów.
 5. Typ produktu mlecznego: Niektóre produkty mleczne, takie jak sery twarde lub mleko bez laktozy, mogą być lepiej tolerowane niż inne, takie jak lody lub zwykłe mleko.

Jeśli podejrzewa Pan, że może mieć nietolerancję laktozy, zaleca się rozmowę z lekarzem. Może on zalecić wykonanie testów na tolerancję laktozy lub innych testów diagnostycznych w celu ustalenia, czy ma Pan nietolerancję laktozy. Ponadto istnieje wiele produktów mlecznych i mleczarskich bez laktozy, dzięki którym osoby z nietolerancją laktozy mogą cieszyć się smakiem produktów mlecznych bez nieprzyjemnych objawów.

Niezbędne jest poznanie wskaźników i okresów związanych z nadwrażliwością na laktozę w celu dokładnego zdiagnozowania tego stanu. W następnym punkcie omówione zostaną dwa testy stosowane w diagnostyce nietolerancji laktozy: wodorowy test oddechowy i test na kwasowość stolca.

test laboratoryjny na nietolerancję laktozy

Diagnozowanie nietolerancji laktozy

Nietolerancja laktozy może powodować wiele nieprzyjemnych objawów, co sprawia, że bardzo ważne jest dokładne zdiagnozowanie tego schorzenia i wykluczenie innych potencjalnych przyczyn dolegliwości żołądkowo-jelitowych, takich jak zespół jelita drażliwego (IBS), celiakia lub choroba Crohna. W tym celu należy skonsultować się z lekarzem, który prawdopodobnie zaleci metody badawcze, takie jak wodorowy test oddechowy lub badanie kwasowości stolca.

Hydrogen Breath Test Explained

Test wodorowy jest nieinwazyjną procedurą diagnostyczną, która mierzy ilość wodoru w oddechu po spożyciu napoju zawierającego laktozę. Ponieważ niestrawiona laktoza wytwarza wodór podczas fermentacji przez bakterie w jelicie cienkim, podwyższony poziom wodoru w oddechu może wskazywać na niedobór laktazy i wynikającą z tego nietolerancję laktozy.

Wykonanie testu na obecność wodoru w oddechu może być przyczyną nietolerancji laktozy.

 • Przygotowanie:Przed badaniem należy przestrzegać określonych zaleceń dietetycznych przekazanych przez lekarza, aby uzyskać dokładne wyniki.
 • Procedura: W dniu testu wypije Pan płyn zawierający laktozę, a następnie będzie Pan wdychał powietrze do urządzenia w regularnych odstępach czasu przez kilka godzin. Urządzenie mierzy poziom wodoru w próbkach oddechu.
 • Interpretacja wyników:Pani doktor przeanalizuje zebrane dane, aby stwierdzić, czy występuje wzrost produkcji wodoru zgodny z niedoborem laktazy i zdiagnozować, czy ma Pani nietolerancję laktozy, czy też nie.

Przegląd testu na kwasowość stolca

Inną metodą diagnostyczną, którą można zastosować, szczególnie u niemowląt i małych dzieci, które nie mogą być poddane wodorowemu testowi oddechowemu, jest test na kwasowość stolca. Test ten mierzy ilość kwasu w próbkach stolca, ponieważ niestrawiona laktoza wytwarza kwas mlekowy podczas fermentacji przez bakterie w jelicie cienkim.

Dzięki temu testowi można określić ilość kwasu w stolcu.

 • Przygotowanie:Pracownik służby zdrowia poinformuje Państwa, jak pobrać próbkę stolca od dziecka.
 • Procedura: Pobrana próbka jest wysyłana do laboratorium, gdzie jest analizowana pod kątem poziomu kwasowości.
 • Interpretacja wyników: Jeśli w próbce stolca wykryty zostanie wysoki poziom kwasu mlekowego, może to świadczyć o niedoborze laktazy i sugerować, że dziecko ma nietolerancję laktozy.

Przed postawieniem ostatecznej diagnozy lekarz może wziąć pod uwagę również inne czynniki, takie jak przeszłość medyczna, krewni z nietolerancją laktozy lub alergią na nabiał oraz nawyki żywieniowe. Proszę pamiętać, że tylko wykwalifikowany pracownik służby zdrowia może zdiagnozować tę chorobę; samodzielne stawianie diagnozy na podstawie samych objawów może prowadzić do niepotrzebnych ograniczeń dietetycznych lub przeoczenia innych podstawowych problemów zdrowotnych wymagających leczenia.

Dokładne określenie nietolerancji laktozy jest kluczowe dla skutecznego radzenia sobie z tym schorzeniem. Aby zapewnić skuteczne dostosowanie diety, ważne jest, aby zrozumieć, jak radzić sobie z objawami związanymi z nietolerancją laktozy.

infografika nietolerancji laktozy

Managment Symptoms through Dietary Adjustments

Po zdiagnozowaniu nietolerancji laktozy, zarządzanie jej objawami polega na dostosowaniu diety w zależności od indywidualnego poziomu tolerancji na różne produkty spożywcze zawierające różne ilości naturalnych lub dodanych źródeł laktozy. Może to pomóc złagodzić nieprzyjemne objawy i poprawić ogólny stan zdrowia jelit.

Oznaczenie swojego poziomu tolerancji laktozy

Wyeliminować cały nabiał z diety na krótki okres (zwykle 1-2 tygodnie), aby poznać swój poziom odporności na laktozę. Stopniowo wprowadzać ponownie do diety niewielkie ilości różnych produktów mlecznych, monitorując ewentualne reakcje. Proszę śledzić rodzaje i ilości nabiału, które wywołują objawy, aby ustalić, które produkty mleczne może Pan tolerować bez dyskomfortu.

Zastępcze produkty mleczne dla osób z nietolerancją laktozy

 • Mleko bez laktozy: Wiele marek oferuje mleko krowie bez laktozy, które zostało poddane działaniu enzymu laktazy, aby rozłożyć laktozę przed spożyciem. Dzięki temu osoby z nietolerancją mogą cieszyć się smakiem i wartościami odżywczymi zwykłego mleka bez problemów z trawieniem.
 • Sery dojrzewające: Niektóre sery dojrzewające, takie jak cheddar, szwajcarski i parmezan, zawierają mniejszą ilość laktozy ze względu na dłuższy proces fermentacji. Mogą one być lepiej tolerowane przez osoby z lekką lub umiarkowaną nietolerancją.
 • Jogurty bezlaktozowe: Jogurt z mleka migdałowego lub kokosowego stanowi alternatywę bez laktozy dla tych, którzy lubią jogurt, ale nie tolerują tradycyjnych produktów mlecznych. Należy szukać marek, które zawierają żywe i aktywne kultury bakterii, ponieważ mogą one wspomagać zdrowie jelit.
 • Zamienniki lodów: Istnieje wiele bezmlecznych zamienników lodów wykonanych z mleka migdałowego, kokosowego lub sojowego. Mogą one zaspokoić Państwa apetyt na słodycze bez wywoływania zaburzeń żołądkowo-jelitowych związanych z nietolerancją laktozy.

Incorporating Lactase Supplements

Jeśli mimo nietolerancji laktozy nadal chce Pan spożywać niektóre produkty mleczne, proszę rozważyć zastosowanie dostępnych bez recepty suplementów z laktazą. Suplementy te dostarczają enzymów niezbędnych do rozkładu laktozy w jelicie cienkim i mogą być przyjmowane przed spożyciem posiłku zawierającego nabiał. Jednak przed rozpoczęciem stosowania jakichkolwiek nowych suplementów należy skonsultować się z lekarzem.

Dostosowując dietę, osoby z nietolerancją laktozy mogą lepiej kontrolować swoje objawy i prowadzić zdrowszy tryb życia. Ponadto, osoby z nietolerancją laktozy mogą znaleźć odpowiednie alternatywy w substytutach mleka, takich jak mleko migdałowe lub owsiane.

Alternatywne opcje mleczne dla osób z nietolerancją laktozy

Dla osób, które nie tolerują laktozy, znalezienie alternatywnego mleka jest niezbędne, aby nie wywoływać objawów. Do popularnych alternatyw należą mleko migdałowe, mleko owsiane i mleko krowie bez laktozy, które można spożywać bez wywoływania objawów. W tym artykule omówimy potencjalne zalety substytutów mleka bez laktozy oraz to, w jaki sposób można je wykorzystać do utrzymania odżywczego trybu odżywiania, unikając jednocześnie niepożądanych objawów.

Zalety mleka migdałowego dla osób z nietolerancją laktozy

Mleko migdałowe jest popularną roślinną alternatywą dla mleka krowiego, wytwarzaną z migdałów i wody. Nie zawiera laktozy ani produktów mlecznych, co czyni je idealnym wyborem dla osób z nietolerancją laktozy.

 • Niska kaloryczność w porównaniu do zwykłego mleka krowiego.
 • Naturalnie wysoka zawartość witaminy E, która wspiera zdrowie skóry.
 • Dobre źródło wapnia po wzbogaceniu - niezbędne dla mocnych kości i zębów.
 • Opcja bez nabiału i przyjazna dla wegan, odpowiednia dla różnych preferencji żywieniowych.

Mleko owsiane jako substytut nabiału

Mleko owsiane, kolejna roślinna opcja zdobywająca popularność wśród osób z nietolerancją laktozy, powstaje poprzez zmiksowanie owsa z wodą, a następnie odcedzenie części stałych. W wyniku tego procesu powstaje kremowy płyn, który przypomina tradycyjne mleko krowie, ale nie zawiera laktozy ani innych składników problematycznych dla osób z nietolerancją laktozy. Niektóre zalety mleka owsianego to między innymi:

   Kolejne zalety mleka owsianego to
   • Bogate w błonnik, który wspiera zdrowe trawienie i może pomóc w łagodzeniu objawów związanych z nietolerancją laktozy.
   • Naturalnie niskotłuszczowe i pozbawione cholesterolu - korzystne dla zdrowia serca.
   • Wersja wzbogacona dostarcza niezbędnych składników odżywczych, takich jak wapń, witamina D i witaminy z grupy B.
   • .

Oprócz mleka migdałowego i owsianego dostępne są inne alternatywy mleczne, takie jak mleko sojowe, mleko ryżowe, mleko kokosowe, a nawet mleko krowie bez laktozy, specjalnie opracowane w celu usunięcia zawartości laktozy przy zachowaniu smaku i wartości odżywczych zwykłego mleka krowiego. Eksperymentowanie z różnymi opcjami pomoże Państwu znaleźć odpowiednią alternatywę, która będzie odpowiadać Państwa osobistym preferencjom, nie wywołując przy tym żadnych nieprzyjemnych objawów związanych z nietolerancją laktozy.

Dla osób z nietolerancją laktozy, alternatywne opcje mleczne mogą stanowić pożywny i smaczny substytut produktów mlecznych. Idąc dalej, probiotyki są również ważne dla zdrowia jelit przy nietolerancji laktozy.

dziewczyna z nietolerancją laktozy

Probiotyki dla zdrowia jelit w nietolerancji laktozy

Osoby z nietolerancją laktozy mogą odnieść korzyści ze spożywania bogatej w probiotyki żywności lub suplementów, które zawierają żywe mikroorganizmy znane z tego, że wspierają ogólny stan zdrowia jelit poprzez utrzymanie zdrowej równowagi flory jelitowej. Włączenie tych korzystnych bakterii do diety może pomóc złagodzić niektóre nieprzyjemne objawy związane z nietolerancją laktozy i poprawić trawienie.

Rola probiotyków w zdrowiu trawiennym

Probiotyki to żywe organizmy, przede wszystkim bakterie i drożdże, które w odpowiednich ilościach zapewniają liczne korzyści zdrowotne. Poprzez wspieranie aktywności pożytecznych bakterii w mikrobiomie jelitowym, probiotyki mogą pomóc w optymalizacji zdrowia układu pokarmowego. Te przyjazne mikroby pomagają w rozkładaniu cząstek pokarmu, wytwarzaniu niezbędnych witamin i ochronie przed szkodliwymi patogenami.

W przypadku osób z nietolerancją laktozy, probiotyki mogą pomóc w trawieniu niestrawionej laktozy poprzez zwiększenie poziomu aktywności laktazy. To pomaga zmniejszyć wzdęcia, produkcję gazów, bóle brzucha i biegunkę, które często występują po spożyciu produktów mlecznych zawierających laktozę.

Najlepsze szczepy probiotyczne na niedobór laktazy

Wybór odpowiednich szczepów probiotyków jest kluczowy dla zapewnienia optymalnych rezultatów przy leczeniu objawów związanych z niedoborem laktazy. Niektóre dobrze przebadane szczepy obejmują:

   Dobrze przebadane szczepy obejmują
   • Lactobacillus acidophilus: Powszechnie występujący szczep w jelitach człowieka; wykazano, że produkuje on własną formę enzymu laktazy, który pomaga w rozkładaniu laktozy.
   • Bifidobacterium bifidum: Ten szczep jest znany ze swojej zdolności do poprawy ogólnego stanu zdrowia jelit i został uznany za skuteczny w łagodzeniu objawów nietolerancji laktozy poprzez poprawę trawienia produktów mlecznych.
   • Lactobacillus bulgaricus: Często stosowany jako kultura startowa w produkcji jogurtu, ten szczep probiotyczny może pomóc w rozkładaniu laktozy na prostsze cukry, które są łatwiej przyswajalne przez organizm.

Aby włączyć te dobroczynne szczepy do swojej diety, należy rozważyć spożywanie takich produktów jak jogurt zawierający aktywne kultury bakterii lub przyjmowanie wysokiej jakości suplementów probiotycznych. Przed rozpoczęciem jakiegokolwiek nowego programu suplementacyjnego należy koniecznie skonsultować się z lekarzem - zwłaszcza jeśli występują u Pana poważne objawy lub ma Pan chorobę podstawową, taką jak celiakia lub choroba Leśniowskiego-Crohna.

Dla osób z nietolerancją laktozy probiotyki mogą być pomocne w utrzymaniu zdrowia układu pokarmowego; ponadto niemowlęta, które mogą mieć wrodzony niedobór laktazy, wymagają specjalistycznej opieki. Rozumiejąc dostępne alternatywne metody karmienia, rodzice mogą zapewnić swojemu dziecku odpowiednie odżywianie, jednocześnie radząc sobie z ewentualnymi wrażliwościami.

Wrodzony niedobór laktazy i specjalistyczna opieka

Wrodzony niedobór laktazy to niezwykle rzadka choroba dziedziczona autosomalnie recesywnie, charakteryzująca się brakiem lub obniżoną aktywnością enzymatyczną od urodzenia. Dzieci, u których zdiagnozowano tę chorobę, wymagają specjalistycznej opieki polegającej na stosowaniu alternatywnych metod karmienia i receptur opracowanych specjalnie dla ich unikalnych potrzeb żywieniowych w okresie niemowlęcym i wczesnym dzieciństwie. Zapewnia to osiągnięcie odpowiednich kamieni milowych wzrostu i rozwoju bez komplikacji wynikających z niedożywienia spowodowanego niewystarczającym spożyciem lub zdolnością wchłaniania w przypadku stosowania wyłącznie standardowych preparatów dla niemowląt na bazie mleka krowiego, dostępnych obecnie w handlu.

Identifying Congenital Lactase Deficiency in Infants

Wczesne rozpoznanie wrodzonego niedoboru laktazy jest kluczowe dla wdrożenia odpowiednich interwencji dietetycznych, które mogą zapobiec długotrwałym problemom zdrowotnym związanym ze złym wchłanianiem składników odżywczych. Niektóre powszechne objawy związane z tym stanem obejmują niedobór masy ciała, biegunkę, wymioty, odwodnienie, i ból brzucha po spożyciu mleka matki lub konwencjonalnych preparatów dla niemowląt zawierających laktozę. Jeżeli podejrzewają Państwo, że dziecko może mieć wrodzony niedobór laktazy, należy koniecznie skonsultować się z pediatrą, który prawdopodobnie zaleci wykonanie badań diagnostycznych, takich jak badanie krwi, badanie kwasowości stolca lub badania genetyczne w celu potwierdzenia diagnozy.

W celu potwierdzenia diagnozy należy skonsultować się z pediatrą.

Alternatywne metody karmienia i formuły

Po postawieniu diagnozy, lekarze będą ściśle współpracować z rodzicami, aby opracować indywidualny plan żywienia dostosowany do potrzeb niemowląt z wrodzonym niedoborem laktazy. Niektóre potencjalne alternatywy obejmują:

 • Preparaty dla niemowląt bez laktozy:Te specjalnie opracowane produkty zawierają wszystkie niezbędne składniki odżywcze wymagane do zdrowego wzrostu, ale wykluczają wszelkie źródła laktozy występujące w tradycyjnych produktach mlecznych, takich jak mleko krowie.
 • Preparaty dla niemowląt na bazie soi: Wykonane z izolatu białka sojowego, te preparaty nie zawierają laktozy i są odpowiednie dla niemowląt z wrodzonym niedoborem laktazy. Jednak przed zastosowaniem produktów na bazie soi należy koniecznie skonsultować się z lekarzem, ponieważ niektóre dzieci mogą mieć alergię lub nietolerancję na białka sojowe.
 • Zhydrolizowane formuły białkowe: Znane również jako formuły hipoalergiczne, opcje hydrolizowanych białek rozkładają białka na mniejsze peptydy, które są łatwiejsze do przetworzenia przez układ pokarmowy. Dla niemowląt z nietolerancją laktozy i innymi alergiami/wrażliwościami pokarmowymi, formuły z hydrolizowanym białkiem mogą być korzystne, ponieważ rozkładają białka na mniejsze peptydy, które są łatwiejsze do strawienia.

Oprócz alternatywnych metod karmienia i specjalistycznych preparatów do żywienia niemowląt, rodzice powinni również ściśle współpracować z pediatrą lub zarejestrowanym dietetykiem, aby zapewnić odpowiednie spożycie składników odżywczych poprzez właściwe pokarmy uzupełniające po wprowadzeniu pokarmów stałych na etapie odstawiania od piersi. W miarę jak dzieci dorastają i przechodzą w fazę dojrzewania/ dorosłości, gdzie dostępne są bardziej zróżnicowane wybory żywieniowe - w tym różne alternatywy mleczne, takie jak mleko migdałowe, mleko owsiane itp. - utrzymanie właściwego odżywiania pozostaje najważniejsze, aby zapobiec potencjalnym komplikacjom związanym bezpośrednio lub pośrednio z bieżącymi problemami wynikającymi z wrodzonych niedoborów laktazy obecnych od urodzenia.

FAQs in Relation to Lactose Intolerance

Jakie są najnowsze badania nad nietolerancją laktozy?

Najnowsze badania nad nietolerancją laktozy koncentrują się na czynnikach genetycznych, ulepszonych metodach diagnostycznych i potencjalnych metodach leczenia. W jednym z badań zidentyfikowano polimorfizm pojedynczego nukleotydu związany z utrzymywaniem się/brakiem utrzymywania się laktazy w różnych populacjach. Inne badania badają skuteczność probiotyków i enzymatycznych terapii zastępczych w celu złagodzenia objawów.

Jakie są cztery rodzaje nietolerancji laktozy?

Cztery rodzaje nietolerancji laktozy to:

 1. Wrodzona: spowodowana mutacją genetyczną, która powoduje, że laktaza jest produkowana w niewielkim stopniu lub nie jest produkowana od urodzenia.
 2. Pierwotny: spowodowany zmniejszoną produkcją laktazy w czasie, jako część naturalnego procesu starzenia się.
 3. Pierwotny:.
 4. Drugorzędny: tymczasowy stan wynikający z urazu lub choroby dotykającej jelito cienkie.
 5. Dietetyczna: rzadka postać wywołana nadmiernym spożyciem produktów mlecznych, prowadzącym do czasowego braku możliwości wytwarzania wystarczającej ilości enzymów laktazy.

Jaka jest podstawowa przyczyna nietolerancji laktozy?

Przyczyną większości przypadków (pierwotną) jest spadek produkcji enzymu laktazy, który pojawia się naturalnie wraz z wiekiem. Laktaza rozkłada cukier mleczny (laktozę) na cukry prostsze do przyswojenia. W innych przypadkach może to być spowodowane czynnikami wrodzonymi, przyczynami wtórnymi, takimi jak choroby przewodu pokarmowego lub urazy, lub przyczynami dietetycznymi związanymi z nadmiernym spożyciem nabiału.

Wnioski

Czynniki wrodzone lub przyczyny niegenetyczne mogą powodować niezdolność do prawidłowego trawienia laktozy, co prowadzi do nieprzyjemnych objawów, takich jak wzdęcia, gazy i biegunka. Jednakże zarządzanie nietolerancją laktozy poprzez zmiany w diecie i suplementy może znacznie poprawić trawienie i zapobiec długoterminowym zagrożeniom dla zdrowia, takim jak niedożywienie i osteoporoza.

Jeśli podejrzewa Pan, że może mieć nietolerancję laktozy lub doświadcza Pan objawów związanych ze złym trawieniem produktów mlecznych, ważne jest, aby skonsultować się z pracownikiem służby zdrowia w celu postawienia właściwej diagnozy i podjęcia odpowiedniego leczenia. Przy odpowiednim podejściu, osoby z nietolerancją laktozy mogą nadal cieszyć się produktami mlecznymi, bez odczuwania nieprzyjemnych objawów.

Aby wspomóc ogólnie zdrowe trawienie, proszę rozważyć włączenie probiotyków do swojej codziennej rutyny. Cibdol oferuje wysokiej jakości suplementy probiotyczne, które wspierają zdrowie jelit i zwiększają odporność. Proszę je wypróbować już dziś!

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?