Jak przestać chrapać?

Published:

Znalezienie sposobu na położenie kresu chrapaniu jest bardzo ważne zarówno dla osoby, która to robi, jak i dla jej partnera pozbawionego snu. Chrapanie może być objawem podstawowych problemów zdrowotnych, takich jak obturacyjny bezdech senny, lub po prostu uciążliwością, która zakłóca dobry sen. W tym obszernym poradniku, jak przestać chrapać, przedstawimy różne metody i środki zaradcze, które pomogą Państwu osiągnąć spokojny sen.

Omówimy zmiany w stylu życia, które mogą zmniejszyć ciśnienie w drogach oddechowych i stan zapalny, a także optymalne pozycje podczas snu, które ograniczają chrapanie. Ponadto, omówimy antychrapliwe aparaty do higieny jamy ustnej i zajmiemy się problemami z zatkaniem nosa za pomocą naturalnych środków obkurczających.

Ponadto zbadamy negatywny wpływ alkoholu i środków uspokajających na mięśnie dróg oddechowych i zaproponujemy alternatywne metody relaksacji dla lepszego snu. Wreszcie, jeżeli wszystko inne zawiedzie w dążeniu do powstrzymania chrapania, omówimy interwencje medyczne, takie jak terapia CPAP i opcje chirurgiczne.

Lifestyle Changes to Stop Snoring

Zmiany w stylu życia, aby powstrzymać chrapanie

Przyjęcie zdrowszych nawyków może znacznie ograniczyć chrapanie. Utrata wagi, rzucenie palenia i unikanie spożywania alkoholu przed snem to niektóre ze zmian stylu życia, które mogą pomóc w zapobieganiu lub minimalizowaniu problemów z chrapaniem.

Znaczenie utraty wagi dla zmniejszenia niedrożności dróg oddechowych

Nadwaga, szczególnie w okolicach szyi, wywiera nacisk na drogi oddechowe i zwiększa prawdopodobieństwo chrapania. Utrata wagi poprzez zrównoważoną dietę i regularne ćwiczenia może pomóc w zmniejszeniu tego nacisku poprzez redukcję złogów tłuszczu wokół mięśni gardła. Dzięki temu podczas snu drogi oddechowe są bardziej otwarte, co ma zasadnicze znaczenie dla zapobiegania chrapaniu.

Rzucenie palenia w celu uniknięcia podrażnienia i zablokowania gardła

Dym papierosowy podrażnia wyściółkę dróg nosowych i gardła, wywołując stan zapalny, który powoduje zwężenie tych dróg. To zwężenie dróg oddechowych może prowadzić do zwiększonego ryzyka wystąpienia bezdechu sennego, intensywnego zaburzenia snu, w którym podczas snu oddech jest zatrzymany lub spłycony. Rzucając palenie, podejmuje Pan istotne kroki w kierunku poprawy zarówno swojego ogólnego stanu zdrowia, jak i zmniejszenia chrapania spowodowanego podrażnieniem dróg oddechowych.

Ograniczenie spożycia alkoholu i środków uspokajających przed snem

 • Nocne spożywanie alkoholu: Alkohol rozluźnia mięśnie tylnej ściany gardła, co może powodować ich częściowe zapadanie się podczas snu, prowadząc do obturacyjnego bezdechu sennego i chrapania. Aby zminimalizować ryzyko chrapania, należy powstrzymać się od spożywania alkoholu na co najmniej dwie godziny przed snem.
 • Stosowanie środków uspokajających: Podobnie jak alkohol, środki uspokajające również rozluźniają mięśnie gardła, zwiększając ryzyko niedrożności dróg oddechowych podczas snu. W przypadku zażywania leków uspokajających lub środków nasennych dostępnych bez recepty, należy skonsultować się z lekarzem specjalistą w sprawie potencjalnych alternatywnych środków nasennych, które nie nasilą chrapania.

Utrzymanie tych zmian w stylu życia może doprowadzić nie tylko do złagodzenia chrapania, ale także do poprawy zdrowia i samopoczucia w dłuższej perspektywie. Proszę pamiętać, że kluczem jest konsekwencja - utrzymanie tych nawyków jest niezbędne dla uzyskania długotrwałych rezultatów w postaci zmniejszenia lub całkowitego wyeliminowania chrapania.

Małe modyfikacje nawyków mogą zrobić ogromną różnicę w redukcji chrapania, dlatego tak ważne jest podjęcie odpowiednich kroków w celu zapewnienia lepszego snu. Dodatkowo, zmiana pozycji podczas snu może przynieść natychmiastową ulgę w chrapaniu i poprawić ogólną jakość życia.

Adjusting Sleep Positions for Immediate Relief

Regulacja pozycji podczas snu dla natychmiastowej ulgi

Zmiana pozycji podczas snu może przynieść natychmiastową ulgę w problemach z chrapaniem, ponieważ zapobiega zapadaniu się języka na tylnej ścianie gardła podczas leżenia płasko na plecach. Zamiast leżenia płasko na plecach często sugeruje się spanie na boku, ponieważ pomaga ono utrzymać drożność dróg oddechowych i zmniejszyć chrapanie. W tej części omówimy zalety pozycji do spania na boku i stosowania poduszek w celu lekkiego uniesienia tułowia.

Zalety pozycji do spania na boku

Pozycje boczne, takie jak spanie na lewym lub prawym boku, mogą znacznie ograniczyć chrapanie, ponieważ grawitacja nie powoduje żadnych przeszkód w drogach oddechowych. Taka pozycja podczas snu pozwala na lepszy przepływ powietrza zarówno przez drogi nosowe, jak i usta, redukując wibracje spowodowane oddychaniem przy częściowo zablokowanych drogach oddechowych - co powoduje odgłosy chrapania. Ponadto, u osób śpiących na boku rzadziej występują nagłe wybuchy snu (hipnic jer), co zapewnia ogólnie bardziej spokojny sen.

Stosowanie poduszek w celu lekkiego uniesienia tułowia

Podniesienie górnej części ciała za pomocą poduszek może również pomóc w zmniejszeniu nacisku na przeponę, która ogranicza przepływ powietrza między płucami a ustami - kolejny czynnik przyczyniający się do powstawania nocnych hałasów, powszechnie nazywanych "chrapaniem". Podpierając głowę, szyję i ramiona o kilka centymetrów wyżej niż zwykła powierzchnia łóżka podczas snu, można zauważyć, że objawy znacznie się poprawiają, po prostu dzięki zwiększonemu przyciąganiu grawitacyjnemu, które działa na korzyść otwarcia dróg oddechowych, umożliwiając łatwiejsze cykle wdechu i wydechu podczas wieczornego odpoczynku.

Oto kilka wskazówek, jak wykorzystać poduszki do podniesienia tułowia:

 • Proszę użyć poduszki w kształcie klina lub ułożyć dwie zwykłe poduszki u wezgłowia łóżka.
 • Ułożyć poduszki, aby podeprzeć głowę, szyję i ramiona.
 • Należy unikać używania zbyt wielu poduszek, ponieważ może to spowodować obciążenie mięśni szyi i doprowadzić do dyskomfortu podczas snu.

Oprócz dostosowania pozycji do snu, można również wypróbować różne domowe sposoby, takie jak ćwiczenia gardła, paski do nosa i utrzymywanie odpowiedniego poziomu nawodnienia zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy, aby zapewnić optymalne funkcjonowanie układu oddechowego, a tym samym zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia trudności w oddychaniu z powodu obrzęku błony śluzowej wyściełającej górne drogi oddechowe, co powoduje głośniejsze niż zwykle chrapanie podczas snu. Proszę jednak pamiętać: chociaż te metody mogą przynieść natychmiastową ulgę w problemach z chrapaniem, to w poważniejszych przypadkach, takich jak bezdech senny lub inne schorzenia, należy zawsze skonsultować się z wykwalifikowanym specjalistą medycznym, zanim podejmie się samodzielne próby rozwiązania problemu bez fachowego doradztwa i nadzoru, który będzie towarzyszył temu procesowi od początku do końca, zapewniając wszystkim zainteresowanym stronom najlepszy możliwy rezultat, który pozwoli im żyć w przyszłości w szczęściu i zdrowiu.

Poprzez dostosowanie pozycji do snu, mogą Państwo doświadczyć natychmiastowej ulgi od chrapania. Dodatkowo, leczenie niedrożności nosa i alergii jest kolejnym skutecznym sposobem na zmniejszenie lub całkowite wyeliminowanie chrapania.

Rozwiązanie problemu niedrożności nosa i alergii

Zatkanie nosa i alergie mogą w znacznym stopniu przyczynić się do problemów z chrapaniem. Jeżeli cierpi Pan na te problemy, należy koniecznie się nimi zająć, aby zmniejszyć nocną produkcję hałasu. W tej części omówimy różne sposoby radzenia sobie z niedrożnością nosa i utrzymywania środowiska sypialni wolnego od alergenów w celu zapewnienia spokojniejszego snu.

Gorące prysznice jako środek na zatkane przewody nosowe

Gorący prysznic przed snem to jeden ze skutecznych sposobów na udrożnienie dróg nosowych. Para wodna z gorącej wody pomaga rozluźnić śluz uwięziony w nosie, co pozwala na łatwiejsze oddychanie przez całą noc. Dodatkowo, stosowanie roztworów soli fizjologicznej w sprayu lub płukanek może również pomóc w usunięciu wszelkich pozostałych blokad w drogach oddechowych.

Maintaining an Allergen-Free Bedroom Environment

Utrzymanie środowiska sypialni wolnego od alergenów

Przestrzeń do spania wolna od alergenów jest kluczowa, jeżeli chcą Państwo zminimalizować chrapanie spowodowane alergią. Oto kilka wskazówek, jak stworzyć takie środowisko:

 • Trzymać zwierzęta z dala od domu: Zwierzęta domowe mogą przenosić sierść, która może wywołać reakcje alergiczne prowadzące do nasilenia chrapania; dlatego najlepiej nie wpuszczać ich do sypialni.
 • Czyścić regularnie: Częste odkurzanie dywanów i pranie pościeli pomoże wyeliminować roztocza kurzu - częstych sprawców chrapania z powodu alergii - gromadzące się w Państwa pomieszczeniach mieszkalnych(źródło).
 • Oczyszczacze powietrza: Inwestycja w dobrej jakości oczyszczacz powietrza może pomóc w filtrowaniu alergenów i poprawić ogólną jakość powietrza w Państwa sypialni.
 • Hipoalergiczna pościel: Proszę wybrać hipoalergiczne poduszki, pokrowce na materace i pościel, aby zmniejszyć obecność substancji wywołujących alergie.

Oprócz tych środków, ważne jest również, aby kontrolować alergie poprzez odpowiednie leki. Należy skonsultować się z pracownikiem służby zdrowia w sprawie odpowiednich metod leczenia, takich jak leki przeciwhistaminowe lub kortykosteroidy do nosa, które mogą pomóc w złagodzeniu objawów prowadzących do chrapania.

Jeżeli podejrzewa Pan, że przyczyną Pana problemów z chrapaniem może być bezdech senny - poważniejsza forma zaburzenia snu charakteryzująca się przerwami w oddychaniu podczas snu - należy niezwłocznie zasięgnąć porady lekarskiej. Lekarz prawdopodobnie zaleci przeprowadzenie badania snu w celu postawienia dokładnej diagnozy i określenia potencjalnych możliwości leczenia, takich jak terapia ciągłym dodatnim ciśnieniem w drogach oddechowych (CPAP) lub inne formy interwencji, dostosowane specjalnie do skutecznego zwalczania tego schorzenia.

Utrzymując czyste i wolne od alergenów środowisko w sypialni, a także stosując gorące prysznice w celu udrożnienia dróg nosowych, można rozwiązać problem chrapania spowodowanego alergiami lub zatorem. Picie odpowiedniej ilości płynów podczas ciąży i zmiany hormonalne mogą mieć duży wpływ na intensywność chrapania, dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak te elementy wpływają szczególnie na kobiety.

Interwencje medyczne w przypadku uporczywego chrapania

Jeżeli samopomoc nie przynosi pożądanych rezultatów, konieczna może być konsultacja z lekarzem. Lekarze mogą zalecić stosowanie antychrapiących aparatów ustnych, a w cięższych przypadkach nawet zabiegi chirurgiczne. W tym rozdziale omówimy różne interwencje medyczne, które mogą pomóc w rozwiązaniu problemu uporczywego chrapania.

Aparaty na usta przeciw chrapaniu

Aparat zapobiegający chrapaniu, znany również jako urządzenie do wysuwania żuchwy (MAD), jest zaprojektowany tak, aby utrzymać dolną szczękę do przodu i zapobiec zapadaniu się języka na tylnej ścianie gardła podczas snu. Pomaga to w utrzymaniu drożności dróg oddechowych i znacznie zmniejsza chrapanie. Aparaty te są wykonywane na zamówienie przez dentystów lub ortodontów w oparciu o indywidualne potrzeby i wymagają regularnych wizyt kontrolnych w celu regulacji.

 • Ciągłe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych (CPAP): Aparat CPAP dostarcza powietrze pod ciśnieniem przez maskę zakładaną na nos lub usta podczas snu, co zapobiega zapadaniu się górnych dróg oddechowych i redukuje chrapanie spowodowane obturacyjnym bezdechem sennym(źródło). Jest uważany za jedną z najskuteczniejszych metod leczenia osób z umiarkowanym lub ciężkim chrapaniem związanym z bezdechem sennym.
 • Paski na nos: Paski samoprzylepne umieszczone na zewnętrznej stronie nosa mogą pomóc w zwiększeniu przepływu powietrza poprzez lekkie rozchylenie otworów nosowych(badanie). Paski na nos mogą przynieść tymczasową ulgę w chrapaniu, jednak nie należy na nich polegać jako na długoterminowym rozwiązaniu.

Surgical Options for Snoring Treatment

Opcje chirurgiczne w leczeniu chrapania

W przypadkach, gdy zmiana stylu życia i nieinwazyjne metody leczenia nie przynoszą rezultatu w postaci złagodzenia chrapania, można rozważyć interwencję chirurgiczną. Niektóre popularne zabiegi obejmują:

 • Uvulopalatopharyngoplastyka (UPPP): Zabieg ten polega na usunięciu nadmiaru tkanki z gardła, takiej jak języczek lub podniebienie miękkie, w celu poszerzenia dróg oddechowych i zmniejszenia ich niedrożności(źródło). Jest on zazwyczaj wykonywany w znieczuleniu ogólnym w warunkach ambulatoryjnych.
 • Uvulopalatoplastyka wspomagana laserem (LAUP): Mniej inwazyjna alternatywa dla UPPP, LAUP wykorzystuje technologię laserową do usunięcia lub zmiany kształtu części języczka i podniebienia miękkiego, które są przyczyną chrapania. Zabieg można wykonać w znieczuleniu miejscowym w gabinecie lekarskim(badanie).
 • Zabieg z użyciem filaru: Znany również jako implanty podniebienne, ten minimalnie inwazyjny zabieg polega na wprowadzeniu małych prętów poliestrowych do podniebienia miękkiego. Implanty te z czasem usztywniają to miejsce, redukując wibracje, które powodują chrapanie(źródło). W przypadku osób, u których chrapanie jest spowodowane dużym lub nieprawidłowo ułożonym językiem, konieczna może być operacja zmniejszenia jego rozmiaru i/lub zmiany położenia, zazwyczaj w znieczuleniu ogólnym.
 • Operacja zmniejszenia podstawy języka: W niektórych przypadkach, gdy wielkość lub położenie języka w znacznym stopniu przyczynia się do niedrożności dróg oddechowych podczas snu, konieczna może być operacja zmniejszenia jego objętości lub zmiany położenia(źródło). Zabieg ten jest zazwyczaj wykonywany w znieczuleniu ogólnym.

Przed rozważeniem jakichkolwiek opcji chirurgicznego leczenia chrapania należy koniecznie skonsultować się ze specjalistą medycyny snu lub otolaryngologiem (lekarzem od uszu, nosa i gardła). Specjalista medycyny snu lub laryngolog może ocenić przyczynę chrapania i doradzić indywidualne rozwiązanie, które najlepiej spełni Państwa wymagania.

Interwencje medyczne w przypadku uporczywego chrapania mogą być skutecznym sposobem na zmniejszenie skutków tej uciążliwej dolegliwości. Jednakże komunikacja i wsparcie z partnerem są również niezbędne, aby skutecznie poradzić sobie z problemem chrapania.

Komunikacja i wsparcie z partnerem

Chrapanie może być drażliwym tematem zarówno dla chrapiącego, jak i jego partnera. Ważne jest, aby poważnie potraktować obawy partnera i podjąć wysiłki w celu wspólnego rozwiązania problemu chrapania. Komunikacja jest kluczowa - staranne rozplanowanie czasu rozmów może pomóc uniknąć wybuchów agresji lub zranienia uczuć drugiej osoby podczas omawiania tego delikatnego tematu.

Podejście do tematu z empatią i zrozumieniem

Pierwszym krokiem w rozwiązaniu problemu chrapania jako para jest podejście do tematu z empatią, zrozumieniem i otwartym umysłem. Proszę przyjąć do wiadomości, że dla Pana partnera może być trudne poruszanie tak osobistych spraw, dlatego proszę nie popadać w defensywę lub lekceważenie, gdy wyraża on swoje obawy dotyczące braku snu lub przerwanych nocy z powodu Pana chrapania.

 • Okaż szczere zainteresowanie tym, jak Twoje chrapanie wpływa na nich, zadając pytania typu: "Jak moje chrapanie wpływa na Ciebie?" lub "Jak myślisz, co moglibyśmy zrobić razem, aby poprawić jakość naszego snu?".
 • Proszę nie oskarżać się nawzajem, lecz skoncentrować się na znalezieniu rozwiązań, które odpowiadają obu Panom.
 • Stworzenie bezpiecznej przestrzeni, w której oboje partnerzy czują się komfortowo, dzieląc się swoimi przemyśleniami bez obawy przed oceną lub krytyką.

Working as a team to address snoring problems

Praca zespołowa w celu rozwiązania problemu chrapania

Rozwiązanie problemu chrapania wymaga pracy zespołowej obu partnerów. Pracując razem, pary mogą zbadać różne dostępne opcje, począwszy od zmian stylu życia, takich jak utrata wagi, rzucenie palenia(SmokeFree.gov oferuje materiały na temat rzucania palenia), unikanie spożywania alkoholu przed snem(National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism), aż po interwencje medyczne, takie jak antychrapliwe aparaty na zęby lub zabiegi chirurgiczne.

 1. Wspólne poszukiwania: Oboje partnerzy powinni poświęcić czas na zbadanie potencjalnych rozwiązań problemu chrapania, w tym środków domowych, produktów dostępnych bez recepty, takich jak paski do nosa, oraz profesjonalnych zabiegów. Dlatego pary powinny wyposażyć się w wiedzę niezbędną do podjęcia świadomej decyzji, które rozwiązanie będzie najbardziej odpowiednie dla ich problemu z chrapaniem.
 2. Wyznaczyć cele: Ustalenie realistycznych celów, do których oboje mogą się zobowiązać, aby zmniejszyć chrapanie. Na przykład, jeżeli utrata wagi jest czynnikiem przyczyniającym się do problemów z chrapaniem(badanie PubMed Central), należy ustalić możliwe do osiągnięcia cele wraz z harmonogramem, aby można było regularnie monitorować postępy.
 3. Oferować wsparcie: Zachęcanie się nawzajem przez cały czas trwania procesu poprzez świętowanie małych zwycięstw i zapewnienie emocjonalnego wsparcia w trudnych momentach. Proszę pamiętać, że zmiana stylu życia lub interwencje medyczne wymagają czasu i cierpliwości, aby przyniosły rezultaty, dlatego utrzymanie pozytywnego nastawienia jest kluczowe dla wspólnego osiągnięcia sukcesu.

Podsumowując, chrapanie może być istotnym problemem dla par, ale najważniejsze jest, aby podejść do tego tematu z empatią, zrozumieniem i otwartym umysłem. Pracując razem, pary mogą zbadać różne dostępne opcje, aby zmniejszyć chrapanie i poprawić jakość snu. Należy pamiętać o skutecznej komunikacji, wyznaczaniu realistycznych celów i oferowaniu sobie nawzajem wsparcia w trakcie całego procesu. Dzięki cierpliwości i wytrwałości mogą Państwo osiągnąć dobry sen i obudzić się z poczuciem świeżości i energii.

FAQs w odniesieniu do tego, jak przestać chrapać

Co tak naprawdę działa na chrapanie?

Kilka skutecznych metod może pomóc w zmniejszeniu lub wyeliminowaniu chrapania, w tym zmiana stylu życia, np. utrata wagi, rzucenie palenia, nawodnienie. Pomocne może być również dostosowanie pozycji podczas snu, stosowanie antychrapliwych aparatów do higieny jamy ustnej, rozwiązanie problemu niedrożności nosa oraz unikanie alkoholu i środków uspokajających. W niektórych przypadkach konieczne mogą być interwencje medyczne, takie jak terapia CPAP lub operacja. Klinika Mayo podaje wyczerpującą listę metod leczenia.

Jak wytrenować się, żeby przestać chrapać?

Aby nauczyć się chrapać, należy przyjąć zdrowsze nawyki, takie jak regularny harmonogram snu i praktykowanie technik relaksacyjnych przed snem. Proszę eksperymentować z różnymi pozycjami snu (np. spanie na boku) i strategicznie stosować poduszki, aby uzyskać optymalne podparcie. Można również rozważyć włączenie do codziennej rutyny ćwiczeń gardła, aby wzmocnić mięśnie odpowiedzialne za stabilność dróg oddechowych podczas snu. Sleep Foundation oferuje dodatkowe wskazówki dotyczące redukcji chrapania.

Czy istnieje trwały sposób na powstrzymanie chrapania?

Trwałe rozwiązanie problemu chrapania zależy od przyczyny (przyczyn). Podczas gdy zmiana stylu życia może w wielu przypadkach przynieść długotrwałą ulgę, osoby z ciężkimi obturacyjnymi bezdechami sennymi lub nieprawidłowościami strukturalnymi mogą wymagać bardziej inwazyjnych interwencji medycznych, takich jak terapia ciągłym dodatnim ciśnieniem w drogach oddechowych (CPAP) lub operacja. Niezbędna jest konsultacja z pracownikiem służby zdrowia w celu uzyskania spersonalizowanych zaleceń opartych na indywidualnych potrzebach.

Dlaczego ludzie tak głośno chrapią?

Głośne chrapanie występuje wtedy, gdy podczas snu przepływ powietrza przez usta i nos jest częściowo zablokowany, co powoduje wibracje w otaczających tkankach. Do czynników sprzyjających głośnemu chrapaniu należą: otyłość, zatkany nos, spożywanie alkoholu, stosowanie środków uspokajających i pozycja podczas snu. Czynniki anatomiczne, takie jak odchylona przegroda lub powiększone migdałki, również mogą odgrywać rolę(Harvard Health Blog). Rozwiązanie tych problemów może pomóc w zmniejszeniu natężenia chrapania.

Wniosek

Chrapanie może być frustrującym problemem zarówno dla osoby chrapiącej, jak i jej partnera. Istnieją jednak różne zmiany stylu życia, pozycje do spania, antychrapliwe aparaty na usta, rozwiązanie problemu niedrożności nosa, unikanie alkoholu i środków uspokajających oraz interwencje medyczne, które mogą pomóc w zmniejszeniu lub wyeliminowaniu chrapania. Utrata wagi w celu zmniejszenia ciśnienia w drogach oddechowych, spanie na boku ze strategicznie rozmieszczonymi poduszkami w celu utrzymania optymalnej pozycji podczas snu oraz stosowanie antychrapliwych ustników po zasięgnięciu porady specjalisty przed ich użyciem to niektóre ze sposobów, w jaki można ograniczyć chrapanie.

Jeżeli te metody nie przyniosą skutecznego złagodzenia problemów z chrapaniem, konieczna może być interwencja lekarska, na przykład terapia CPAP lub zabieg chirurgiczny, gdy inne metody leczenia zawiodą. Wprowadzając te techniki do swojej codziennej rutyny, będą Państwo mieli większe szanse na uzyskanie dobrego snu bez zakłóceń spowodowanych chrapaniem.

Chrapanie jest często spowodowane bezdechem sennym, zaburzeniem snu, w którym ludzie przestają oddychać na krótkie okresy podczas snu. Obturacyjny bezdech senny jest najczęstszym rodzajem bezdechu sennego i może być leczony za pomocą terapii ciągłym dodatnim ciśnieniem w drogach oddechowych (CPAP). Inne metody leczenia bezdechu sennego obejmują odchudzanie, zmianę pozycji podczas snu oraz stosowanie aparatów ustnych.

Istnieją również domowe sposoby, które mogą pomóc w redukcji chrapania, takie jak ćwiczenia gardła w celu wzmocnienia mięśni gardła, stosowanie pasków do nosa w celu udrożnienia dróg oddechowych oraz unikanie braku snu. Laserowo wspomagana uvulopalatoplastyka jest zabiegiem chirurgicznym, który może być stosowany w leczeniu chrapania spowodowanego niedrożnością dróg oddechowych.

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?