Senność po jedzeniu

Published:

Czy często czuje się Pan senny po jedzeniu i zastanawia się, co może być przyczyną tej senności po posiłku? W tym wpisie zbadamy różne elementy, które mogą być przyczyną Pana zmęczenia po posiłku. Przyjrzymy się, jak niektóre pokarmy o wysokim indeksie glikemicznym i zawierające tłuszcze nasycone mogą wpływać na Pana energię, a także jaką rolę w zmianach poziomu cukru we krwi odgrywają białka i węglowodany.

Ponadto zbadamy naukowe podstawy gromadzenia adenozyny i regulacji rytmu okołodobowego w odniesieniu do senności po jedzeniu. Aby pomóc Państwu lepiej zarządzać swoją energią w ciągu dnia, wprowadzimy zmiany w stylu życia i strategie dietetyczne mające na celu zminimalizowanie zmęczenia po posiłku.

Na koniec poruszymy kwestię tego, kiedy konieczne może być zwrócenie się o pomoc do specjalisty w związku z nadmierną sennością w ciągu dnia lub innymi schorzeniami, które mogą nasilać zmęczenie po posiłku.

sen po jedzeniu

Czynniki wpływające na senność po jedzeniu

Kilka czynników przyczynia się do odczuwania senności po jedzeniu, w tym pokarmy wysokotłuszczowe, wysokowęglowodanowe, niektóre rodzaje żywności, jak np. cierpkie wiśnie, oraz pora spożywania posiłków. W niektórych przypadkach zmęczenie po jedzeniu może być również spowodowane chorobami podstawowymi lub niską jakością snu w nocy. W tej części omówimy te czynniki bardziej szczegółowo.

Żywność o wysokim indeksie glikemicznym i jej wpływ na poziom energii

Pokarmy o wysokim indeksie glikemicznym (IG) mogą powodować gwałtowny wzrost poziomu cukru we krwi, po którym następuje nagły spadek - jest to tak zwane zmęczenie poposiłkowe. Gdy poziom cukru we krwi szybko wzrasta, a następnie gwałtownie spada, może to wywołać uczucie zmęczenia i senności. Przykładem produktów spożywczych o wysokim IG są białe chleby, słodkie napoje i przetworzone smakołyki.

Rola tłuszczów nasyconych i tłuszczów trans w zmęczeniu po posiłku

Tłuszcze nasycone, znajdujące się w tłustych mięsach lub pełnotłustych produktach mlecznych, są trudniejsze do strawienia przez organizm niż tłuszcze nienasycone pochodzące ze źródeł roślinnych, takich jak orzechy czy awokado. Podobnie tłuszcze trans, powszechnie występujące w smażonych fast foodach lub pakowanych wypiekach, mogą spowalniać trawienie, prowadząc do tego strasznego stanu "śpiączki pokarmowej".

Jak unikać żywności o wysokim IG i niezdrowych tłuszczów

 • Wybierać całe ziarna zamiast węglowodanów rafinowanych.
 • Unikać słodkich napojów, wybierając wodę lub herbatę ziołową.
 • Należy wybierać raczej chude źródła białka, takie jak pierś z kurczaka lub ryby, niż tłuste kawałki mięsa.
 • Ograniczyć spożycie przetworzonych przekąsek i wybrać zdrowsze alternatywy, takie jak orzechy, nasiona lub świeże owoce.

Wpływ pory posiłków na senność po posiłku

Zegar wewnętrzny organizmu, czyli rytm okołodobowy, jest ważnym czynnikiem określającym poziom energii w ciągu dnia. Spożywanie dużych posiłków przed snem może zakłócić ten naturalny proces, co prowadzi do gorszej jakości snu w nocy i zwiększonej senności w ciągu dnia po jedzeniu. Aby zminimalizować ten efekt, należy dążyć do spożywania mniejszych posiłków częściej w ciągu dnia i unikać obfitych posiłków w ciągu trzech godzin przed snem. Takie podejście pomoże uregulować poziom cukru we krwi i utrzymać stały poziom energii przez cały dzień.

Potencjalne warunki zdrowotne przyczyniające się do zmęczenia po posiłku

W niektórych przypadkach skrajne zmęczenie po spożyciu posiłku może być oznaką istniejącej choroby, takiej jak obturacyjny bezdech senny, nietolerancja glutenu lub cukrzyca, która wpływa na kontrolę poziomu cukru we krwi. Jeżeli podejrzewa Pan, że któryś z tych stanów może być przyczyną Pana zmęczenia po posiłku, pomimo wprowadzenia wyżej wymienionych zmian w diecie, należy koniecznie skonsultować się ze specjalistą w celu postawienia właściwej diagnozy i podjęcia leczenia dostosowanego do Pana.

Uświadomienie sobie, jakie elementy mogą prowadzić do zmęczenia po spożyciu posiłku, jest niezbędne dla utrzymania poziomu witalności i ogólnego dobrego samopoczucia. Dodatkowo, aby lepiej zrozumieć zmęczenie po posiłku, należy zastanowić się, jak białko i węglowodany wpływają na nasz poziom energii.

Jak białko i węglowodany wpływają na poziom energii

Posiłki bogate w białko i węglowodany mogą powodować senność, ponieważ powodują wzrost poziomu cukru we krwi i spadek poziomu serotoniny. Zrozumienie, jak te makroskładniki wpływają na poziom energii po spożyciu posiłku, jest niezbędne do opanowania senności po posiłku.

Wahania poziomu cukru we krwi spowodowane spożyciem węglowodanów

Węglowodany, szczególnie te o wysokim indeksie glikemicznym (IG), są znane z tego, że powodują gwałtowne wahania poziomu cukru we krwi. Spożywanie węglowodanów powoduje, że glukoza dostaje się do krwiobiegu, co prowadzi do szybkiego wzrostu poziomu cukru we krwi i towarzyszącego mu skoku insuliny. Powoduje to szybki wzrost poziomu cukru we krwi, co prowadzi do skoku insuliny, która pomaga transportować glukozę do komórek w celu uzyskania energii lub jej magazynowania. W wyniku tego procesu ludzie często doświadczają nagłego spadku poziomu cukru we krwi krótko po spożyciu węglowodanów, co powoduje uczucie zmęczenia i senności.

Rola serotoniny w regulacji nastroju i snu

Serotonina, neuroprzekaźnik odpowiedzialny między innymi za regulację nastroju i cyklu snu, odgrywa również istotną rolę w zmęczeniu po posiłku. Spożywanie posiłków bogatych w węglowodany i białka, zawierających aminokwas tryptofan, może prowadzić do zwiększenia produkcji serotoniny w mózgu, ponieważ jest on prekursorem tego neuroprzekaźnika. Tryptofan jest wykorzystywany przez organizm do produkcji serotoniny, dlatego większe spożycie może spowodować wzrost poziomu serotoniny, powodując uczucie odprężenia lub senności.

Porady dotyczące zbilansowania spożycia makroskładników:

 • Unikać nadmiernego spożycia węglowodanów o wysokim IG, takich jak białe pieczywo, makarony i słodkie przekąski. Zamiast tego należy wybierać alternatywne produkty o niskim IG, takie jak pełne ziarna, rośliny strączkowe i warzywa.
 • Włączenie do swoich posiłków produktów bogatych w białko pomoże uregulować poziom cukru we krwi i utrzymać energię przez cały dzień. Dobrym źródłem białka są chude mięsa, ryby, jaja, nabiał, orzechy i nasiona.
 • Proszę zadbać o zrównoważony skład posiłków, włączając do nich warzywa nieskrobiowe obok zdrowych źródeł węglowodanów. Pomaga to w trawieniu i dostarcza niezbędnych składników odżywczych bez powodowania nadmiernej senności w ciągu dnia.

Rozumiejąc, jak białka i węglowodany wpływają na nasz poziom energii po spożyciu ich razem lub osobno w posiłkach, możemy dokonywać świadomych wyborów żywieniowych, które minimalizują senność po posiłku. Zbilansowanie spożycia makroskładników za pomocą węglowodanów o niskim indeksie glikemicznym w połączeniu z pokarmami bogatymi w białko jest skuteczną strategią utrzymania stabilnego poziomu cukru we krwi przy jednoczesnym zachowaniu czujności przez cały dzień.

Spożywanie białka i węglowodanów może wpływać na poziom energii, w zależności od spożywanej ilości. Aby lepiej zrozumieć wpływ diety na jakość snu, należy zbadać kwestię gromadzenia adenozyny i regulacji rytmu okołodobowego.

Zrozumienie gromadzenia adenozyny i regulacji rytmu okołodobowego

Naturalny napęd organizmu człowieka do snu jest regulowany przez dwa podstawowe systemy - gromadzenie się adenozyny w ciągu dnia sprzyjające senności oraz rytm okołodobowy kontrolujący okresy czuwania. Zakłócenia spowodowane nieregularnym rytmem snu lub niewystarczającym odpoczynkiem nocnym mogą powodować zwiększone zmęczenie w ciągu dnia po posiłkach.

Adenozyna: Neuroprzekaźnik ułatwiający zasypianie

Adenozyna jest neuroprzekaźnikiem, który gromadzi się w mózgu w godzinach czuwania i stopniowo wywołuje uczucie senności. Adenozyna hamuje neuroprzekaźniki odpowiedzialne za pobudzenie, takie jak dopamina i noradrenalina, aby wywołać senność. W miarę jak poziom adenozyny wzrasta w ciągu dnia, wzrasta również chęć zasypiania. Spożywanie dużych posiłków może dodatkowo zwiększyć produkcję adenozyny, co prowadzi do zmęczenia po posiłku.

Rytmy okołodobowe: Wewnętrzny zegar Państwa ciała

Rytmy okołodobowe, zwane również wewnętrznym zegarem organizmu, są odpowiedzialne za regulację różnych procesów fizjologicznych w ciągu 24 godzin, w tym cykli snu i czuwania. Rytmy te zależą od czynników zewnętrznych, takich jak ekspozycja na światło i pora posiłków, ale mogą być zakłócone przez złe nawyki dotyczące snu lub niespójny harmonogram.

 • Jakość snu nocnego: Niewystarczająca ilość lub zła jakość snu nocnego może powodować uczucie zmęczenia w ciągu dnia, co zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia senności po posiłku.
 • Niekonsekwentne spożywanie posiłków: Spożywanie posiłków o nieregularnych porach może zaburzać rytm okołodobowy, co prowadzi do zwiększonego uczucia senności po jedzeniu. Utrzymanie stałego harmonogramu posiłków może pomóc w regulacji wewnętrznego zegara organizmu i zmniejszyć senność po posiłku.

Rozwiązywanie problemów związanych z zaburzeniami snu w celu zwiększenia poziomu energii

Aby zwalczyć wpływ nagromadzenia adenozyny i zaburzeń rytmu okołodobowego na zmęczenie w ciągu dnia, należy zająć się wszelkimi problemami ze snem i złymi nawykami, które mogą przyczyniać się do tego problemu. Niektóre strategie obejmują:

 • Ustalenie stałego harmonogramu snu: Kładzenie się do łóżka i budzenie się o tej samej porze każdego dnia pomaga regulować Państwa rytm okołodobowy, zapewniając odpowiednią ilość regenerującego snu nocnego.
 • Stworzenie optymalnego środowiska snu: Ciemna, cicha i chłodna sypialnia sprzyja lepszej jakości snu. W razie potrzeby warto rozważyć zastosowanie zasłon zaciemniających lub urządzeń emitujących biały szum.
 • Utrzymanie zdrowego czasu posiłków: Spożywanie posiłków o tej samej porze każdego dnia wspomaga zdrowy rytm okołodobowy, zapewniając regularne sygnały do czuwania w ciągu dnia.

Włączenie tych praktyk do codziennej rutyny nie tylko poprawi ogólny poziom energii, ale również zminimalizuje senność po posiłku spowodowaną zakłóconym rytmem snu lub niewystarczającym odpoczynkiem.

Zrozumienie gromadzenia się adenozyny i regulacji rytmu okołodobowego jest procesem złożonym, ale można sobie z nim poradzić poprzez odpowiednie dostosowanie stylu życia. Jasne światło może być stosowane jako technika wspomagająca regulację energii u osób, które wymagają większej czujności.

Korekta stylu życia dla lepszego zarządzania energią

Aby skutecznie walczyć z sennością po posiłku, należy zająć się zarówno nawykami żywieniowymi, jak i ogólnym stylem życia, który wpływa na poziom energii w ciągu dnia. Zapewnienie odpowiedniej ilości snu nocnego (7-9 godzin), ekspozycja na światło dzienne w godzinach czuwania i regularne ćwiczenia fizyczne to kluczowe kroki w kierunku lepszego zarządzania energią.

Terapia jasnym światłem jako dodatkowa strategia dla osób wymagających zwiększonej czujności

Jednym ze sposobów na regulację wewnętrznego zegara organizmu i poprawę czujności w ciągu dnia jest terapia jasnym światłem. Polega ona na wystawianiu się na działanie jasnego światła, zazwyczaj z wyspecjalizowanego urządzenia zwanego lightboxem, przez określoną ilość czasu każdego dnia. Ekspozycja na intensywne światło z lightboxu może pomóc w synchronizacji rytmów okołodobowych, ułatwiając większą czujność w ciągu dnia i lepszy sen w nocy.

Znaczenie wystarczającej ilości snu nocnego

Dobry sen odgrywa istotną rolę w utrzymaniu optymalnego poziomu energii w ciągu dnia. Jeżeli nie ma Pan wystarczającej ilości regenerującego snu z powodu takich czynników jak obturacyjny bezdech senny, złe środowisko snu lub inne zaburzenia snu, może Pan odczuwać nadmierną senność w ciągu dnia po spożyciu posiłku. Aby zmniejszyć zmęczenie i zapobiec senności po posiłku, należy dążyć do 7-9 godzin dobrej jakości snu każdej nocy.

Regularne ćwiczenia i ich wpływ na poziom energii

 • Zwiększenie krążenia krwi: Regularna aktywność fizyczna może pomóc w zwiększeniu krążenia krwi, co pomaga w bardziej efektywnym dostarczaniu tlenu i składników odżywczych do całego organizmu - a to prowadzi do zwiększenia poziomu energii.
 • Poprawa nastroju: Wykazano, że ćwiczenia fizyczne poprawiają nastrój poprzez uwalnianie endorfin, które pomagają przeciwdziałać uczuciu zmęczenia i senności.
 • Sprzyjać lepszemu snu: Regularne ćwiczenia fizyczne mogą również poprawić ogólną jakość snu, co pomoże Państwu czuć się bardziej świeżo i energicznie w ciągu dnia.

Utrzymanie stałego harmonogramu snu i ekspozycja na światło dzienne

Wewnętrzny zegar Pana organizmu, czyli rytm okołodobowy, odgrywa istotną rolę w regulacji poziomu energii w ciągu dnia. Kładzenie się spać i wstawanie codziennie o tej samej porze może pomóc w utrzymaniu równowagi rytmu okołodobowego. Ponadto, ekspozycja na naturalne światło dzienne w godzinach czuwania jest niezbędna dla utrzymania synchronizacji tego wewnętrznego zegara z zewnętrznymi wskazówkami, takimi jak wschód i zachód słońca. Ta synchronizacja pomaga skutecznie regulować cykle snu i czujność w ciągu dnia.

Aby osiągnąć lepszy stan zdrowia i samopoczucia, należy regularnie wprowadzać te zmiany stylu życia do codziennej rutyny. Proszę pamiętać, że kluczem do wprowadzenia tych zmian jest konsekwencja w celu uzyskania długotrwałych rezultatów.

Małe zmiany w Państwa nawykach mogą pomóc w utrzymaniu poziomu energii przez cały dzień. Jednak strategie żywieniowe odgrywają również ważną rolę w minimalizowaniu senności po posiłku i wspieraniu optymalnego poziomu energii.

Strategie dietetyczne w celu zminimalizowania senności po posiłku

Wprowadzenie kluczowych strategii związanych bezpośrednio ze spożywaniem posiłków może pomóc zminimalizować senność po posiłku. Należą do nich: spożywanie mniejszych, częstszych posiłków, zrównoważenie składu posiłków z uwzględnieniem warzyw nieskrobiowych, zdrowego białka i źródeł węglowodanów oraz ograniczenie spożycia kofeiny.

Wpływ wielkości porcji na przeciążenie układu pokarmowego

Spożywanie dużych posiłków może prowadzić do przeciążenia układu pokarmowego, co może przyczynić się do uczucia zmęczenia po jedzeniu. Spożywanie mniejszych porcji w ciągu dnia pozwala organizmowi skuteczniej trawić pokarm, zmniejszając prawdopodobieństwo wystąpienia nadmiernej senności w ciągu dnia lub "śpiączki pokarmowej". Aby uniknąć przejadania się, warto rozważyć praktykowanie technik świadomego jedzenia, takich jak powolne przeżuwanie i delektowanie się każdym kęsem.

Kompozycja posiłków dla optymalnego poziomu energii w ciągu dnia

Zbilansowanie składu posiłków jest niezbędne dla utrzymania stałego poziomu energii przez cały dzień. Proszę rozważyć włączenie tych elementów do swojej codziennej diety:

 • Warzywa nieskrobiowe: Warzywa takie jak zielenina, brokuły, kalafior i papryka są niskokaloryczne, ale zawierają dużo błonnika i składników odżywczych, które wspomagają ogólny stan zdrowia, nie powodując skoków poziomu cukru we krwi.
 • Zdrowe źródła białka: Produkty bogate w białko, takie jak chude mięso (kurczak lub indyk), ryby (łosoś lub tuńczyk), rośliny strączkowe (fasola lub soczewica), orzechy (orzechy włoskie lub migdały) dostarczają aminokwasów niezbędnych do utrzymania masy mięśniowej i regulacji poziomu cukru we krwi.
 • Węglowodany złożone: Pokarmy takie jak pełne ziarna (brązowy ryż lub komosa ryżowa), owoce (jagody lub jabłka) i warzywa bogate w skrobię (słodkie ziemniaki) zapewniają trwałe uwalnianie energii bez powodowania gwałtownych wahań poziomu cukru we krwi. Błonnik, kluczowy składnik regulacji trawienia i zapobiegania senności po posiłku, znajduje się obficie w tych bogatych w składniki odżywcze produktach.

Unikanie nadmiernego spożycia cukrów prostych, które znajdują się w przetworzonej żywności, może pomóc zmniejszyć zmęczenie po jedzeniu. Cukry proste powodują szybki wzrost poziomu cukru we krwi, po którym następuje gwałtowny spadek, co prowadzi do uczucia zmęczenia. Należy wybierać węglowodany złożone, ponieważ zapewniają one bardziej stabilne źródło energii przez cały dzień.

Ograniczenie spożycia kofeiny

Kofeina może dać chwilowy wzrost czujności, ale spożywanie jej w okolicach pory snu może zakłócić cykl snu. Spożycie kofeiny w późnych godzinach wieczornych może spowodować niepokój i zmęczenie następnego dnia z powodu niedostatecznej ilości snu. Aby zapewnić sobie dobry sen i utrzymać stały poziom energii na jawie, należy ograniczyć dzienne spożycie kofeiny(400 miligramów dziennie dla większości dorosłych) i unikać jej spożywania w ciągu sześciu godzin przed snem.

Wprowadzając niewielkie zmiany w wielkości porcji i składzie posiłków, można skutecznie zminimalizować senność po posiłku. Jeżeli te środki okażą się niewystarczające, konieczna może być konsultacja ze specjalistą w celu uzyskania dodatkowych porad.

Kiedy szukać profesjonalnej pomocy

Chociaż uczucie senności po jedzeniu jest normalnym doświadczeniem dla wielu osób, może ono również wskazywać na chorobę podstawową, wymagającą dalszego zbadania przez lekarza. Jeżeli mimo zastosowania wskazówek zawartych w tym artykule, po posiłku czuje się Pan ciągle nadmiernie zmęczony, proszę skonsultować się z lekarzem lub zarejestrowanym dietetykiem w celu uzyskania indywidualnej porady.

Potencjalne warunki zdrowotne wpływające na poziom energii

 • Zaburzenia snu: Zaburzenia snu, takie jak obturacyjny bezdech senny i bezsenność, mogą prowadzić do złej jakości snu w nocy, co skutkuje nadmierną sennością w ciągu dnia. Te schorzenia mogą wymagać interwencji medycznej, aby poprawić poziom energii w ciągu dnia.
 • Zaburzenia równowagi cukru we krwi: Ciągłe uczucie zmęczenia po jedzeniu może wskazywać na problemy z regulacją poziomu cukru we krwi. Należy wykluczyć takie schorzenia jak cukrzyca lub hipoglikemia poprzez odpowiednie badania i konsultacje z lekarzem.
 • Nietolerancje pokarmowe i alergie: Niektórzy ludzie mogą mieć niezdiagnozowane nietolerancje pokarmowe lub alergie, które powodują dyskomfort trawienny i zmęczenie po spożyciu pewnych pokarmów. Zidentyfikowanie tych czynników wyzwalających poprzez zastosowanie diety eliminacyjnej lub testów alergicznych może pomóc w złagodzeniu zmęczenia po posiłku.

Czynniki stylu życia przyczyniające się do zmęczenia po posiłku

Oprócz potencjalnych dolegliwości zdrowotnych, do uporczywej senności po posiłkach mogą przyczynić się różne czynniki związane ze stylem życia. Należy koniecznie ocenić swoje codzienne nawyki i w razie potrzeby rozważyć wprowadzenie zmian:

 1. Zakłócenia rytmu okołodobowego: Zegar wewnętrzny Pana organizmu pomaga regulować cykle snu w ciągu dnia. Zakłócenia spowodowane nieregularnym rytmem snu (np. praca na zmiany lub jet lag) mogą prowadzić do nadmiernej senności w ciągu dnia, szczególnie po jedzeniu. Utrzymanie stałego harmonogramu snu i przestrzeganie zasad higieny snu może pomóc w podniesieniu poziomu energii.
 2. Niewystarczająca ilość snu nocnego: Jeżeli nie ma Pan wystarczającej ilości dobrej jakości snu w nocy (7-9 godzin dla większości dorosłych), jest bardziej prawdopodobne, że będzie Pan czuł się zmęczony w ciągu dnia, szczególnie po posiłkach. Proszę nadać priorytet swojemu nocnemu odpoczynkowi, tworząc relaksującą rutynę w łóżku i optymalizując swoje środowisko snu.
 3. Brak aktywności fizycznej: Wykazano, że regularne ćwiczenia fizyczne zwiększają poziom energii i zmniejszają zmęczenie. Włączenie do swojej rutyny codziennej aktywności fizycznej może pomóc w zwalczaniu senności po posiłku, a także przynieść wiele innych korzyści zdrowotnych.

Jeżeli próbowała Pani wprowadzić zmiany w diecie, dostosować czynniki stylu życia, a mimo to nadal odczuwa Pani uporczywe zmęczenie po posiłku, należy zwrócić się do specjalisty, który pomoże Pani zidentyfikować wszelkie problemy leżące u podstaw tego stanu. Proszę pamiętać, że każdy człowiek jest wyjątkowy, dlatego spersonalizowane porady specjalistów zapewnią optymalne rezultaty, dostosowane do Państwa potrzeb.

Czy diabetycy czują się zmęczeni po jedzeniu?

Tak, diabetycy mogą odczuwać zmęczenie po jedzeniu z powodu wahań poziomu cukru we krwi. Wysoki poziom cukru we krwi może powodować ospałość, natomiast niski poziom cukru we krwi może prowadzić do osłabienia i zawrotów głowy. Diabetycy powinni regularnie kontrolować poziom glukozy i stosować zrównoważoną dietę z odpowiednią ilością węglowodanów, aby zminimalizować senność po posiłku.

Jak zatrzymać senność poposiłkową?

Aby zapobiec senności poposiłkowej, należy rozważyć następujące strategie:

 • Jeść mniejsze posiłki w ciągu dnia
 • Unikać żywności o wysokim indeksie glikemicznym
 • Spożywanie zrównoważonych proporcji białka, węglowodanów i tłuszczów
 • Bądźcie nawodnieni
 • Podejmowanie lekkiej aktywności fizycznej po posiłku, np. spacer lub rozciąganie.
 • Utrzymywanie stałych pór posiłków dla lepszej regulacji rytmu okołodobowego

Jak długo trwa senność poposiłkowa?

Czas trwania senności poposiłkowej jest różny u poszczególnych osób, ale zazwyczaj trwa od 30 minut do 2 godzin. Czynniki takie jak skład posiłku, wielkość porcji, indywidualne tempo przemiany materii i ogólny stan zdrowia mogą wpływać na długość utrzymywania się tego uczucia. Jeżeli trwa ono stale dłużej niż 2 godziny lub poważnie wpływa na codzienne funkcjonowanie, należy szukać pomocy u specjalisty.

Wniosek

Zmęczenie po posiłku, znane również jako zmęczenie poposiłkowe, jest częstym zjawiskiem, które dotyka wielu ludzi. Senność po posiłku może być spowodowana spożywaniem pokarmów o wysokim IG i tłuszczów nasyconych. Zrozumienie, jak białko i węglowodany wpływają na poziom energii, a także system regulacji rytmu okołodobowego organizmu, może pomóc w opanowaniu senności po posiłku.

Dostosowanie stylu życia, takie jak terapia jasnym światłem i strategie dietetyczne, takie jak kontrola porcji i komponowanie posiłków, mogą również zminimalizować senność po posiłku. Jeżeli doświadcza Pan nadmiernej senności w ciągu dnia lub podejrzewa Pan, że do objawów przyczynia się choroba podstawowa, należy szukać pomocy u specjalisty.Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?