Życie bez dyskomfortu

Ulga – strona informacyjna

Prowadź życie, o jakim zawsze marzyłeś
Ból i dyskomfort inaczej wpływają na każdą osobę, ale zawsze poważnie zakłócają życie. Cierpienie, które odczuwasz każdego dnia może poważnie wpłynąć na jakość życia. Z drugiej strony, wcale nie musi tak być.

  • Różne rodzaje bólu
  • Ból ostry i przewlekły: jaka jest różnica?
  • Komunikacja między umysłem a ciałem
  • Dyskomfort: małe zmiany, które możesz wprowadzić
  • Składniki, które mogą pomóc

Nasze sugestie dotyczące zdrowia

Różne rodzaje bólu

Ból
nocyceptywny

Większość rodzajów bólu można zazwyczaj sklasyfikować jako ból nocyceptywny lub neuropatyczny. Ból nocyceptywny zwykle jest spowodowany bodźcami zewnętrznymi (na przykład, kiedy nadeptujesz na ostry przedmiot), podczas gdy ten drugi wiąże się z problemami z układem nerwowym.

Ból
neuropatyczny

Ból ostry i ból przewlekły:
jaka jest różnica?

Ból ostry

Nadepnięcie na ostry przedmiot, uderzenie w łokieć lub przecięcie skóry wywołują ostry ból. Doznanie trwa zwykle tylko kilka minut, ale w niektórych przypadkach może trwać od 3 do 6 miesięcy.

Ból przewlekły

Przewlekły ból jest znacznie bardziej dotkliwy i nie ustępuje nawet po usunięciu oczywistych bodźców. Może wynikać z uszkodzenia lub nieprawidłowego działania dowolnej części szlaków bólu i często występuje przy podstawowych schorzeniach.

Sygnalizacja między
umysłem a ciałem

Ból jest reakcją na szkodliwe lub niebezpieczne bodźce. Przypomina nam, abyśmy wycofali się z niebezpiecznych sytuacji i dzięki temu pomógł ludzkości przetrwać miliony lat. Choć ból jest przykry, nasze ciało nie byłoby w stanie się bez niego leczyć i regenerować.

Bolesne odczucia nie mają bezpośredniego połączenia z naszym mózgiem, jednak pomimo tego są natychmiastowe. Ból podróżuje ze źródła do mózgu i z powrotem poprzez różne neurony i ścieżki nerwowe.

Jak organizm przetwarza ból?

Przetwarzanie bólu opiera się na dwóch kluczowych elementach: rogu grzbietowym i wzgórzu. Pierwszy z nich to ośrodek nerwowy zlokalizowany u podstawy kręgosłupa, a drugi to część śródmózgowia odpowiedzialna za organizowanie sygnałów bólowych.

Po zorganizowaniu, sygnał dociera do kory czuciowej (nasza reakcja emocjonalna na ból), gdzie jest odszyfrowywany i interpretowany przez korę ruchową (nasza fizyczna reakcja na ból).

Komfort:
niewielkie zmiany, które możesz wprowadzić

Medytacja, ćwiczenie uważności, suplementy i zmiany stylu życia, odgrywają znaczącą rolę w radzeniu sobie z bólem.

Często podjęcie małych kroków może pozytywnie wpłynąć na jakość życia. Tylko dlatego, że dyskomfort jest nieunikniony, nie oznacza, że nie można go kontrolować.

Ruch

Pozostań aktywny, aby pomóc sobie kontrolować ból.

Suplementy

Wypróbuj naturalne suplementy i zabiegi uzupełniające.

Uważność

Kontroluj wyuczoną reakcją na ból.

Rozmowa

Omów swoje frustracje z innymi.

Zwróć się o pomoc

Poproś o pomoc w sprawiających Ci ból czynnościach.

Składniki, które mogą pomóc

Kannabinoidy Kannabidiol (CBD), Kannabinolowi (CBN) Cibdol products that contain cannabinoids are: Olej CBD

Cibdol jest tutaj, aby pomóc Ci w swobodnym poruszaniu się i czerpaniu radości z każdego dnia dzięki szerokiej gamie naturalnych produktów.

Często zadawane pytania

Masz pytania dotyczące ulgi?

Nie wiesz, od czego zacząć radzenie sobie z codziennym dyskomfortem lub jakich objawów się spodziewać? Przeszukaj naszą Encyklopedię Wellness, aby dowiedzieć się wszystkiego, co musisz wiedzieć.
Co to jest ból?

Ból fizyczny może wydawać się bardziej oczywisty, ale to nie zawsze ułatwia radzenie sobie z jego objawami. Leczenie bólu fizycznego może obejmować różnorodne metody, ponieważ wszyscy inaczej odczuwamy ból. Próg bólu u ludzi jest różny, a to oznacza, że żadne dwa przypadki bólu fizycznego nie są takie same, chociaż mogą się wydawać podobne.

Niezależnie od tego, czy jest to ból nocyceptywny (uderzenie lub skaleczenie), ból korzeniowy (ucisk), czy ból trzewny (uszkodzenie narządów wewnętrznych), istnieją dziesiątki fizycznych odczuć bólu, każde z własnymi objawami, technikami radzenia sobie z nimi i terapiami. Na szczęście większość przypadków bólu fizycznego ma charakter ostry, co oznacza, że po wyleczeniu urazu lub w trakcie leczenia ból minie.

Jednak często się zdarza, że ból fizyczny staje się przewlekły, zwłaszcza jeśli jest związany z urazem pleców lub szyi. W rzeczywistości, co piąty dorosły Europejczyk żyje z chronicznym bólem. Chociaż ból może być w większości przypadków do opanowania, nie powstrzymuje go to przed osłabianiem pewności siebie i chęci do życia osoby, która go doświadcza.

Jeśli odczuwasz ostry lub przewlekły ból fizyczny, pomoc jest dostępna. Niezależnie od tego, czy chodzi o techniki radzenia sobie z bólem, takie jak uważność, suplementy, ćwiczenia, czy rozmowa z innymi, istnieją dziesiątki sposobów na satysfakcjonujące życie pomimo przewlekłego bólu. Jeśli chodzi o leczenie, najkorzystniejsze podejście zależy od dokładnej diagnozy. Nie zwlekaj z kontaktem z lekarzem lub terapeutą i, jeśli to możliwe, monitoruj doświadczany przez siebie ból, aby pomóc specjaliście określić jego przyczynę.

Aby dowiedzieć się więcej o różnych rodzajach bólu, dlaczego wszyscy odczuwamy ból inaczej, oraz o najlepszych sposobach radzenia sobie z przewlekłym bólem fizycznym, koniecznie przeczytaj nasz obszerny artykuł.

Co to jest ból neuropatyczny?

Ból neuropatyczny lub nerwoból jest nie tylko trudny do leczenia, ale może też poważnie wpływać na jakość życia. W naszym ciele istnieją biliony nerwów, więc identyfikację podstawowej przyczyny można porównać do szukania igły w stogu siana.

Ból to w zasadzie prosta koncepcja. Coś szkodzi naszemu ciału i ono na to odpowiednio reaguje. Ale w przypadku bólu neuropatycznego dyskomfort, swędzenie, drętwienie lub zmniejszone czucie wynikają z zakłócenia sygnałów bólowych i nerwów, które te sygnały przenoszą. Dlatego nerwoból jest trudny w leczeniu a nasza reakcja na ból jest znacznie bardziej złożona niż mogłoby się to wydawać.

W większości przypadków ból neuropatyczny wynika z urazu, choroby lub infekcji. Rzadko pojawia się przypadkowo, ale jeśli to nastąpi, można go skategoryzować. Na szczęście, kiedy określimy rodzaj odczuwanego bólu neuropatycznego, można wyizolować zakłócenie w sygnalizacji bólu. Na przykład neuropatia ogniskowa koncentruje się wokół głowy, dłoni, tułowia lub nogi i zwykle wskazuje na uszkodzenie pojedynczego nerwu, a nie na konkretny ośrodek nerwowy.

Chociaż ból neuropatyczny może czasami wydawać się przytłaczający, istnieje wiele metod leczenia. Znamy też dziesiątki technik radzenia sobie z tą przypadłością. Ból może być skomplikowanym mechanizmem, ale nowoczesne terapie są zaawansowane. Oczywiście ze względu na to, że reakcja na ból każdej osoby jest unikalna, powinniśmy być otwarci na różne opcje leczenia, aby określić, która z nich najlepiej radzi sobie z naszymi objawami. Blokery nerwów, fizjoterapia, suplementy, zmiany stylu życia i leki mogą pomóc przywrócić aktywną jakość życia.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o naszej reakcji na ból, o tym, jak nasz organizm go przetwarza i jak żyć z neuropatią, przeczytaj nasz szczegółowy artykuł.

Czym jest zapalenie błony śluzowej żołądka?

Zapalenie błony śluzowej żołądka dotyka aż 8 na 1000 osób i jest powszechnym zaburzeniem trawienia, które powoduje znaczne zakłócenia w codziennym życiu. Objawy wahają się od łagodnego dyskomfortu do ostrych skurczów żołądka, nudności i wymiotów.

Mimo że zapalenie żołądka często rozwija się jako produkt uboczny choroby autoimmunologicznej, dziesiątki substancji mogą wywołać ten stan. Na przykład nadmierne palenie papierosów, alkohol i leki przeciwzapalne (NLPZ) mogą spowodować uszkodzenia ochronnej wyściółki żołądka. To właśnie ten rozpad powoduje podrażnienie żołądka, gdy kwasy żołądkowe zaczynają się zużywać.

Na szczęście, diagnoza zapalenia żołądka jest dość prosta i test krwi lub kału jest w stanie szybko zidentyfikować potencjalne przyczyny. Jednak w zależności od dokładnego powodu zapalenia, leczenie może być nieco trudniejsze. Jeśli ten stan jest spowodowany czynnikami opisanymi powyżej, proste zmiany stylu życia mogą go załagodzić lub zwalczyć. Z drugiej strony, jeśli winne są bakterie lub istniejące zaburzenia autoimmunologiczne, lekarze mogą spróbować kombinacji leków zobojętniających kwasy, witaminy B12 i antybiotyków.

Istnieje wiele praktycznych technik radzenia sobie z zapaleniem żołądka, a wprowadzenie niewielkich zmian może mieć znaczący wpływ na nasilenie odczuwanych objawów. Oczywiście, jeśli podejrzewasz, że możesz mieć zapalenie żołądka, powinieneś zawsze najpierw wybrać się do lekarza. Ale kiedy już wiesz, z czym masz do czynienia, dzielenie posiłków na mniejsze, leczenie się samemu (oczywiście odpowiednie) oraz przyjmowanie suplementów to strategie, które mogą Ci pomóc.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zapalenia żołądka, w tym poznać pełną listę objawów, potencjalnych metod leczenia i tego, jak żyć z tym schorzeniem, przeczytaj nasz obszerny artykuł.


Który produkt potrzebuję?