Czy Shilajit naprawdę zwiększa poziom testosteronu?

Published:

MainImageCzy Shilajit naprawdę zwiększa poziom testosteronu?

Shilajit to substancja ziołowo-mineralna, która od wieków stosowana jest w tradycyjnej medycynie indyjskiej. Niektórzy zwolennicy twierdzą, że shilajit może znacznie zwiększyć poziom testosteronu u mężczyzn. Ale czy jest w tym jakaś prawda?

Czym jest Shilajit?

Shilajit to gęsta, czarno-brązowa substancja, która wydobywa się ze szczelin skalnych w kilku pasmach górskich w Azji, zwłaszcza w Himalajach. Składa się z humusu i organicznego materiału roślinnego, który został ściśnięty przez warstwy skał zmieszane z mikrobiologicznymi metabolitami.

Shilajit jest stosowany w medycynie ajurwedyjskiej od tysięcy lat w celu poprawy ogólnego stanu zdrowia i witalności. Ostatnio zyskał popularność jako wzmacniacz testosteronu i libido.

Czy Shilajit zwiększa poziom testosteronu?

Istnieją pewne wstępne dowody na to, że shilajit może zwiększać całkowity poziom testosteronu. Potrzebne są jednak dalsze badania, aby ustalić, czy ma on znaczący wpływ na wolny testosteron.

Badania na zwierzętach

Większość badań nad shilajitem i testosteronem przeprowadzono na szczurach. W jednym z badań podawano shilajit bezpłodnym szczurom przez 90 dni. Leczone szczury miały znacznie wyższy poziom testosteronu i liczbę plemników w porównaniu do nieleczonych szczurów (1).

W innym badaniu na szczurach shilajit zwiększył poziom testosteronu, hormonu folikulotropowego (FSH) i hormonu luteinizującego (LH) w porównaniu z grupą kontrolną po 56 dniach. Wzrost ten doprowadził do poprawy jakości nasienia (2).

Badania na ludziach

Przeprowadzono tylko kilka badań na ludziach badających wpływ shilajit na poziom testosteronu.

W jednym z badań sprawdzono wpływ oczyszczonego shilajit na 45 niepłodnych mężczyzn. Po 90 dniach leczenia u 22,7% uczestników odnotowano wzrost całkowitego testosteronu, a także poprawę liczby i ruchliwości plemników (3).

Dodatkowe badanie kliniczne na mężczyznach z oligospermią wykazało, że leczenie shilajitem znacząco zwiększyło całkowity testosteron w surowicy, wolny testosteron i dehydroepiandrosteron (DHEAS) w porównaniu do poziomów wyjściowych (4).

Chociaż te wstępne badania na ludziach są obiecujące, potrzebne są większe kontrolowane próby.

SecondImage

Potencjalne mechanizmy

Naukowcy spekulują, że shilajit może zwiększać poziom testosteronu i poprawiać męską płodność na kilka kluczowych sposobów:

  • Poprawa produkcji hormonów: Związki zawarte w shilajit, takie jak kwas fulwowy, mogą stymulować oś podwzgórze-przysadka-gonady (HPG) i komórki Leydiga w jądrach, zwiększając produkcję hormonów (5).
  • Obniżenie poziomu stresu: Shilajit pomaga obniżyć poziom kortyzolu, co może łagodzić stres obniżający poziom testosteronu (5).
  • Podnoszenie poziomu przeciwutleniaczy: Kwas fulwowy i inne przeciwutleniacze pomagają zwalczać uszkodzenia oksydacyjne i starzenie się komórek (6).

Kluczowe wnioski: Istnieją wstępne dowody na to, że shilajit może zwiększać całkowity poziom testosteronu. Obecne badania są jednak ograniczone i potrzeba więcej prób na ludziach.

Dawkowanie i bezpieczeństwo

W badaniach klinicznych często stosuje się dawki 100-500 mg ekstraktu shilajit dziennie. Najlepiej przyjmować go z posiłkami, aby zwiększyć wchłanianie.

Wykazano, że wysokiej jakości oczyszczone suplementy shilajit są ogólnie bezpieczne w tych dawkach krótkoterminowo (do 90 dni) (3, 4).

Jednak surowy shilajit naturalnie zawiera metale ciężkie i inne zanieczyszczenia. Spożywanie surowego shilajit lub bardzo wysokich dawek może powodować skutki uboczne. Bezpieczeństwo długotrwałego stosowania nie jest znane (7).

Podsumowanie

Shilajit wykazuje potencjał do zwiększania poziomu testosteronu, ale obecne dowody są wstępne. Chociaż wyniki wydają się obiecujące, przed wyciągnięciem wniosków konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych rygorystycznych badań na ludziach.

Przed zażyciem shilajit lub innych suplementów podnoszących poziom testosteronu należy skonsultować się z lekarzem. Może on pomóc ustalić, czy leczenie jest odpowiednie dla Państwa zdrowia hormonalnego.

Często zadawane pytania

Poniżej znajdą Państwo odpowiedzi na kilka często zadawanych pytań dotyczących shilajit i testosteronu.

Jakie są aktywne składniki shilajit?

Niektóre z głównych bioaktywnych związków występujących w shilajit to:

  • Kwas fulwowy - naturalny przeciwutleniacz
  • Dibenzo-α-pirony - działanie przeciwzapalne
  • Kwasy humusowe - mogą usuwać toksyny
  • Kwas benzoesowy - przeciwutleniacz
  • Wiele minerałów, w tym żelazo, miedź, cynk

Uważa się, że związki te przyczyniają się do korzystnego działania shilajit.

Jak długo trwa zwiększenie poziomu testosteronu przez shilajit?

W oparciu o ograniczone dowody, shilajit może zacząć zwiększać całkowity poziom testosteronu w ciągu 90 dni konsekwentnej suplementacji. Jednak reakcje mogą się różnić u poszczególnych osób.

Czy shilajit jest bezpieczny?

Zgodnie z tradycjami ajurwedyjskimi i pojawiającymi się badaniami, wysokiej jakości oczyszczony shilajit wydaje się stosunkowo bezpieczny, gdy jest odpowiednio stosowany. Jednak bezpieczeństwo przy długotrwałym stosowaniu nie jest znane.

Surowy, nieprzetworzony shilajit może zawierać zanieczyszczenia, takie jak metale ciężkie. Spożywanie surowych form nie jest zalecane.

Czy mogę przyjmować shilajit, jeśli cierpię na jakąś chorobę?

Proszę skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem shilajit, jeśli cierpi Pan/Pani na jakiekolwiek schorzenia, zaburzenia równowagi hormonalnej, przyjmuje leki na receptę lub planuje operację.

Niektóre schorzenia, które mogą wchodzić w interakcje z shilajit, obejmują cukrzycę, zaburzenia autoimmunologiczne, choroby układu krążenia i zaburzenia zdrowia psychicznego.

Czy shilajit zwiększy liczbę plemników i poprawi płodność?

Wczesne dowody sugerują, że suplementacja shilajit może poprawić kilka markerów męskiej płodności, w tym liczbę plemników, ruchliwość i poziom testosteronu. Konieczne są jednak dalsze badania.

Jaka jest zalecana dawka shilajit?

W większości badań wykazujących korzyści stosowano dawki od 100 do 500 mg oczyszczonego shilajitu dziennie. Najlepiej przyjmować go z jedzeniem w celu zwiększenia wchłaniania.

Przed zwiększeniem dawki należy zacząć od mniejszych dawek, aby ocenić tolerancję. Proszę zawsze postępować zgodnie z zaleceniami producenta lub lekarza.

Czy mogę łączyć shilajit z innymi suplementami testosteronu?

Najlepiej jest unikać łączenia wielu suplementów testosteronu ze względu na potencjalne skutki uboczne. Proszę zawsze skonsultować się z lekarzem przed połączeniem shilajit z innymi hormonami lub suplementami.

Niektóre naturalne stosy, które podobno są bezpieczne, obejmują shilajit z ashwagandhą, magnezem, cynkiem, DHEA lub witaminą D. Potrzebne są jednak dalsze badania.

Czy shilajit pomoże zbudować mięśnie lub poprawić treningi?

Nie ma dobrych dowodów na to, że shilajit bezpośrednio pomaga budować masę mięśniową. Jeśli jednak wykazano, że podnosi poziom testosteronu, może z czasem zapewnić pośrednie efekty anaboliczne, zwiększające wydajność.

Proszę pamiętać, że trening siłowy i prawidłowe odżywianie są zdecydowanie ważniejsze dla wzrostu mięśni niż jakikolwiek suplement.

Podsumowanie

Shilajit to substancja ziołowo-mineralna stosowana od wieków w tradycyjnej indyjskiej medycynie ajurwedyjskiej w celu poprawy męskiego zdrowia i witalności. Obecnie shilajit zyskuje na popularności jako naturalny wzmacniacz testosteronu i płodności. Ale czy badania potwierdzają te rzekome efekty? Kilka badań na zwierzętach wykazało, że suplementacja shilajit zwiększa poziom testosteronu i zdrowie reprodukcyjne u szczurów. Kilka badań pilotażowych na ludziach również wykazało obiecujące wyniki. W jednym z badań podawano shilajit 45 niepłodnym mężczyznom przez 90 dni. Pod koniec badania u prawie 23% mężczyzn zaobserwowano wzrost całkowitego testosteronu, liczby plemników i ruchliwości plemników. Dodatkowe badanie wykazało, że shilajit podniósł całkowity testosteron, wolny testosteron i DHEAS u niepłodnych mężczyzn z oligospermią w porównaniu do poziomów wyjściowych. Chociaż wyniki wydają się zachęcające, obecne dowody na ludziach są ograniczone do małych badań. W celu potwierdzenia efektów potrzebne są więc bardziej rygorystyczne, kontrolowane badania kliniczne. Naukowcy spekulują, że shilajit może zwiększać poziom testosteronu poprzez poprawę szlaków produkcji hormonów, obniżenie poziomu kortyzolu i podniesienie poziomu przeciwutleniaczy w celu zwalczania stresu oksydacyjnego. Przy odpowiednim przyjmowaniu, oczyszczone preparaty wydają się stosunkowo bezpieczne do krótkotrwałego stosowania. Jednak surowe, nieprzetworzone formy shilajit naturalnie zawierają zanieczyszczenia metalami ciężkimi i nie są zalecane. Podsumowując, shilajit wykazuje wczesny potencjał do poprawy poziomu testosteronu u mężczyzn, być może również poprawiając parametry płodności. Jak dotąd nie ma jednak wystarczających dowodów, aby wyciągnąć konkretne wnioski. Proszę przedyskutować z lekarzem, czy shilajit jest odpowiedni do wspierania zdrowia hormonalnego i reprodukcyjnego.

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?