KUP 3, ZAPŁAĆ ZA 2 za wszystkie nasze produkty CBD! Do 33% zniżki, użyj kodu zniżkowego CIBDOL3

Skóra

4.7/5.0
Ocena wystawiona przez 1497 użytkownika(-ków). Prices start at € 9.95

Nasza skóra doskonale chroni nas przed infekcjami, chorobami i ciałami obcymi. Ale nawet ten najsilniejszy obrońca organizmu potrzebuje naszego wsparcia, aby pozostać w doskonałej kondycji. Kluczem do dbania o skórę jest nie tylko zrozumienie, jak ona działa, ale także wiedza na temat tego, co możemy zrobić, aby wzmocnić jej mechanizmy obronne.

Typowe choroby skóry

Składająca się z trzech warstw (naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej), nasza skóra jest pierwszą linią obrony organizmu przed infekcjami, drobnoustrojami i innymi szkodliwymi czynnikami. Pomaga nam również regulować temperaturę, zapewniając jednocześnie kluczowy zmysł — dotyk. Podsumowując, nasza skóra ma wiele funkcji, a ponieważ jest największym organem w naszym ciele, nie powinno dziwić, że czasami ma problemy z utrzymaniem wszystkiego pod kontrolą.

W sytuacjach, gdy skóra jest uszkodzona lub osłabiona, mogą pojawić się różne choroby. Bez odpowiedniej pielęgnacji osłabiają one naturalny ekosystem skóry, utrudniając przywrócenie równowagi, której potrzebuje, aby wyglądać jak najlepiej. Jednak przy odpowiedniej pielęgnacji można pokonać wiele typowych chorób skóry.

Chociaż istnieją setki chorób skóry, niektóre występują częściej niż inne. Mając to na uwadze, przyjrzyjmy się powszechnym dolegliwościom skóry.

Co to jest egzema i co ją powoduje?

Egzema lub atopowe zapalenie skóry jest chorobą skóry, która powoduje powstawanie plam oraz swędzenie, suchość i pękanie skóry. Chociaż występuje częściej u dzieci, może nadal występować w wieku dorosłym, a jedną z najgorszych rzeczy jest to, że stres może zaostrzać egzemę — a stresu nie brakuje żadnej osobie dorosłej!

Niestety nie ma znanego lekarstwa na egzemę, ale z czasem może ona sama ustąpić. Naukowcy również nie wiedzą, co powoduje egzemę, ale wskazali listę możliwych powodów tej choroby, a w tym:

• alergeny/ żywność,
• mikroby,
• ekstremalne zmiany temperatury,
• stres,
• brak równowagi hormonalnej,
• substancje drażniące.

Na szczęście większość przypadków egzemy jest łagodna, a dzięki stosowaniu odpowiednich kremów jej objawy są bardzo łatwe do opanowania. Kluczem jest identyfikacja możliwych powodów tego stanu i praca nad ich ograniczeniem lub usunięciem.

Co to jest trądzik i co go powoduje?

Pomimo tego, że trądzik to synonim dojrzewania, może wystąpić w każdym wieku i jest jednym z najbardziej powszechnych schorzeń skóry. Trądzik pojawia się, gdy mieszki włosowe skóry zostają zablokowane przez martwe komórki i naturalne oleje, co objawia się powstawaniem zaskórników oraz pryszczy. Ciężkie objawy trądziku obejmują również pojawienie się guzków pod skórą i cyst.

W przeciwieństwie do egzemy, mamy lepsze zrozumienie tego, co powoduje trądzik, dzięki czemu jest on łatwiejszy w leczeniu. Jednak niektóre czynniki genetyczne przyczyniają się do nasilenia choroby. Bez względu na rodzaj trądziku, możliwe przyczyny to:

• brak równowagi hormonalnej,
• leki,
• stres,
• dieta.

Brak równowagi hormonalnej jest jedną z przyczyn trądziku i częściowo dlatego choroba na ogół występuje wśród nastolatków. Dieta również wpływa na trądzik, ale winowajcami nie są pokarmy, o których prawdopodobnie myślisz. Na pewno z przyjemnością dowiesz się, że czekolada i tłuste potrawy nie przyczyniają się do powstawania trądziku — to pokarmy bogate w węglowodany wpływają na stan skóry.

Co to jest łuszczyca i co ją powoduje?

Inną powszechną chorobą skóry wśród dorosłych jest łuszczyca. W przypadku łuszczycy komórki szybko się namnażają, a martwe komórki osadzają się na normalnej skórze. Objawy tej choroby to przede wszystkim zaczerwieniona, nierówna oraz podrażniona skóra z białymi łuskami. Skóra również zwykle bardzo swędzi, co powoduje duży dyskomfort. Wszystko pogarsza fakt, że obszary ryzyka obejmują skórę głowy, łokcie i kolana.

Łuszczyca to kolejna choroba skóry, której dokładna przyczyna pozostaje tajemnicą. Jednak często przekazywana jest z pokolenia na pokolenie, co prowadzi naukowców do przekonania, że mogą istnieć powiązania z nieprawidłowościami genetycznymi w układzie odpornościowym. Inne potencjalne powody obejmują:

• stres,
• leki (w tym leki na ciśnienie krwi i leki przeciwmalaryczne),
• rozcięcia i pęknięcia skóry,
• infekcje paciorkowcami.

Dokładna przyczyna łuszczycy jest nieznana, jednak dostępnych jest wiele metod leczenia. Większość z nich obejmuje specjalistyczne kremy i maści, a w niektórych ciężkich przypadkach korzystna jest terapia światłem i leczenie steroidowe.

Co to jest oparzenie słoneczne i co je powoduje?

Chociaż oparzenie słoneczne nie jest chorobą skóry w tym samym sensie co przypadłości opisane powyżej, nadal jest zbyt częstym zjawiskiem. Tym razem jednak wiemy dokładnie, co powoduje oparzenia słoneczne — długotrwałe przebywanie na słońcu. Mówiąc dokładniej, to promienie UV ze słońca spalają zewnętrzną warstwę skóry, ale to tylko uszkodzenia, które widzimy. Promienie UV mogą również uszkadzać DNA, prowadząc do raka skóry.

Mimo że ochrona przed światłem słonecznym jest niezbędna dla każdego, nie wszyscy ludzie odczuwają objawy w tym samym tempie. Twój typ skóry, intensywność słońca i czas ekspozycji mają wpływ na nasilenie się objawów oparzenia słonecznego. Objawy zwykle pojawiają się po kilku godzinach i obejmują:

• czerwone plamy na skórze,
• pęcherze,
• łuszczenie się i swędzenie skóry.

Należy pamiętać, że oparzenie słoneczne nie objawia się wyłącznie na skórze. Może również prowadzić do odczuwania objawów grypy, dreszczy, nudności i bólów głowy. Ponownie, ulgę można sobie zapewnić stosując kremy, żele oraz maści, ale najlepszym lekarstwem na oparzenia słoneczne jest profilaktyka!

Jak dbać o skórę

Jak dbać o skórę

Zdrowa skóra jest nie tylko bardziej odporna na choroby i zaburzenia, ale także wygląda świetnie i jest przyjemna w dotyku. I chociaż nasza skóra zwykle doskonale nas chroni, kilka prostych zmian w stylu życia mogą jej dać bardzo potrzebne wsparcie — zwłaszcza jeśli potencjalne czynniki wyzwalające wymienione powyżej są nieuniknione (na przykład stres).

Mając to na uwadze, oto sześć praktycznych wskazówek dotyczących pielęgnacji skóry.

1. Daj swojej skórze trochę miłości

Brzmi prosto, ale przy stresie współczesnego życia (więcej o tym, jak sobie z nim radzić za chwilę) łatwo jest zaniedbać ten największy organ. Najlepsze jest to, że kochanie swojej skóry nie musi być skomplikowane. Istnieją dziesiątki prostych, rozsądnych sposobów, aby Twoja skóra wyglądała i czuła się wspaniale, od regularnego złuszczania po unikanie agresywnych substancji chemicznych, nawilżanie i stosowanie hipoalergicznych produktów.

2. Stosuj zbilansowaną dietę

Prawdopodobnie nie będzie zaskoczeniem, że to, co jemy ma znaczący wpływ na zdrowie naszej skóry. Zbilansowana dieta ma niezliczone pozytywne skutki w zależności od tego, co spożywasz. Gdybyśmy musieli polecić kilka najważniejszych produktów, byłyby to kwasy omega-3, które pomagają w nawilżeniu, oliwa z oliwek dla zdrowego wyglądu i zielona herbata, która odmładza skórę.

3. Zadbaj o spokojny sen

Sen daje naszemu organizmowi czas potrzebny na odpoczynek oraz regenerację. Chociaż możesz szybko złagodzić skutki kilku niespokojnych nocy, stosując kompleksową pielęgnację, chroniczny brak snu ma znaczący wpływ na wygląd i starzenie się skóry. Kiedy nie mamy wystarczająco czasu na odpoczynek i regenerację, nasza skóra jest jednym z narządów, które w pierwszej kolejności manifestują te braki. Postaraj się przesypiać 7–9 godzin, a poczujesz się lepiej zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.

4. Ogranicz ekspozycję na światło słoneczne

Nawiązaliśmy do tego wcześniej, ale zbyt duża ekspozycja na promienie UV negatywnie wpływa na skórę. Nie oznacza to chowania się w domu, ponieważ światło słoneczne jest istotnym źródłem witaminy D, niezbędnej do utrzymania dobrego samopoczucia. Oznacza to ochronę przed intensywnym światłem słonecznym poprzez stosowanie kremów przeciwsłonecznych, noszenie odzieży ochronnej i unikanie najgorętszych godzin w ciągu dnia.

5. Unikaj palenia papierosów

Palenie papierosów posiada mnóstwo szkodliwych skutków, nie tylko dla skóry, ale dla całego ciała. I tak jak brak snu objawia się najpierw na naszej skórze, tak samo dzieje się z uszkodzeniami spowodowanymi przez dym. Palenie nie tylko przyczynia się do powstawania zmarszczek, ale także zwęża naczynia krwionośne i uszkadza elastyczność skóry. Należy również wziąć pod uwagę zwiększone ryzyko wystąpienia raka skóry. Krótko mówiąc, należy całkowicie unikać palenia papierosów.

6. Kontroluj stres

Mimo że czasami wydaje się, że łatwiej to powiedzieć niż zrobić, radzenie sobie ze stresem to fantastyczny sposób na pielęgnację skóry. Tak naprawdę jest to niezbędne dla dobrego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego.

Chociaż dokładne podejście do tego tematu będzie się różnić w zależności od osoby, ważne jest, aby rozpoznać, kiedy stres staje się chroniczny. Z biegiem czasu stres negatywnie wpłynie na funkcje organizmu, a skóra jest jednym z organów najbardziej narażonych na skutki stresu. Niezależnie od tego czy chodzi o rozmowę z przyjacielem, prowadzenie dziennika, czy regularne ćwiczenia, ważne jest, aby znaleźć czas na ćwiczenie technik redukcji stresu.

Jak pielęgnować skórę?

Biorąc pod uwagę, że obdarowywanie skóry miłością jest numerem jeden na naszej liście, warto pogłębić ten temat. Dobre rytuały pielęgnacyjne są niezbędne dla zdrowia skóry, ale wiele osób po prostu nie wie, od czego zacząć.

Chociaż istnieją tysiące produktów do pielęgnacji, dbanie o zdrowie skóry wcale nie musi być skomplikowane. Bez względu na to, czego używasz, poniższe trzystopniowe podejście jest nie tylko najlepszym sposobem na utrzymanie doskonałego samopoczucia skóry, ale współdziała z naturalnymi procesami w niej zachodzącymi.

Oczyszczanie

Skóra to pierwsza linia obrony Twojego organizmu przed zanieczyszczeniami, kurzem, ciałami obcymi i prawie wszystkim, z czym masz kontakt. Jednak nawet najsilniejsze bariery potrzebują szansy na odbudowę. Oczyszczanie usuwa warstwę szkodliwych substancji, dzięki czemu skóra może pobudzić wzrost nowych komórek i ostatecznie budować trwalszą obronę.

Pierwszym krokiem każdego rytuału pielęgnacji skóry powinno być zawsze oczyszczanie — usunięcie szkodliwych elementów ze skóry i zapewnienie idealnego fundamentu pod kolejne dwa etapy: tonizowanie i nawilżanie.

Tonizowanie

Dzięki oczyszczeniu skóry mamy znacznie lepszy dostęp do zewnętrznej warstwy skóry — naskórka. Niestety naskórek jest również warstwą, która wykazuje oznaki starzenia i z czasem traci elastyczność. Chociaż jest to naturalna część procesu starzenia, możemy go spowolnić, uzyskując młodzieńczą oraz jędrną skórę.

Nałożenie toniku usuwa wszelkie zalegające zanieczyszczenia, a produkt ten wnika głębiej niż kosmetyk oczyszczający. Tonik przygotowuje także skórę do nawilżania (trzeci i ostatni krok), jednocześnie równoważąc pH skóry. Tonik jest pomostem między pierwszym a ostatnim etapem pielęgnacji skóry, poprawiając ich skuteczność i pomagając przywrócić równowagę w skórze.

Nawilżanie

Do tej pory skupialiśmy się w naszej rutynowej pielęgnacji skóry na przywróceniu jej delikatnej równowagi. Po przygotowaniu skóry dzięki oczyszczeniu i tonizowaniu, nawilżenie pomaga przywrócić jej jędrność i odżywienie.

Oprócz tego, że elastyczna skóra wygląda świetnie, jest również lepiej przygotowana do radzenia sobie z zanieczyszczeniami. Gładka skóra posiada mniej miejsc do osadzania się szkodliwych substancji, podczas gdy sucha skóra jest przystanią dla ciał obcych. Utrzymywanie nawilżenia skóry pomaga również zmniejszyć swędzenie, które jest częstym objawem egzemy, łuszczycy i oparzeń słonecznych.

CBD dla skóry

Kluczem do zdrowej skóry jest wzmacnianie jej naturalnych właściwości. Od zbilansowanej diety po kompleksową pielęgnację skóry — wszystko, co robimy działa w zgodzie ze skórą, a nie przeciwko niej. Jak dotąd wstępne badania sugerują, że właśnie taką rolę odgrywa CBD w pielęgnacji skóry — działając za kulisami, aby ją wzmocnić, a nie przeciążać lub zakłócać jej procesy.

Wyjątkowa interakcja CBD z naszym układem endokannabinoidowym (ECS) jest specyficzna nie tylko dla układów wewnętrznych, takich jak pokarmowy, odpornościowy i ośrodkowy układ nerwowy. Skóra posiada również rozległą sieć receptorów kannabinoidowych i jako taka jest doskonałą kandydatką do stosowania kremów, żeli oraz kosmetyków na bazie kannabinoidów.

Produkty zawierające CBD są nie tylko łatwe do zastosowania, ale są też dostępne w wielu formatach. Znalezienie produktu, który pasuje do Twojego rytuału pielęgnacji skóry jest prostym, wygodnym i, co najważniejsze, fantastycznym sposobem na poprawę samopoczucia Twojej skóry.

Jak CBD wpływa na skórę?

Badania trwają, ale próby przedkliniczne przetestowały potencjał CBD w łagodzeniu stanów zapalnych skóry, ochronie przed starzeniem się i redukcji zaczerwienienia oraz nadwrażliwości skóry. Należy również wziąć pod uwagę psychologiczny wpływ CBD. Związek został zbadany pod kątem możliwego zmniejszenia doświadczanego stresu oraz stanów lękowych.

Skóra jest organem, na który wpływają nie tylko czynniki fizyczne, ale także psychiczne. Zajęcie się objawami fizycznymi to tylko część kompleksowej pielęgnacji skóry, zwłaszcza gdy stres jest głównym wyzwalaczem trądziku, egzemy, łuszczycy i dziesiątek innych wyniszczających chorób skóry.

Na szczęście kompleksowa natura CBD to siła, która wpływa bezpośrednio na leczenie i regenerację skóry. W końcu ten złożony organ potrzebuje wszechstronnego rozwiązania! W połączeniu z brakiem toksyczności, związek ten okazuje się potężnym sojusznikiem dla innych składników do pielęgnacji skóry i popularnych zabiegów.

Skóra: pytania i odpowiedzi

Czy olej CBD jest dobry na trądzik?
Chociaż wczesne badania nad olejem CBD są obiecujące, trądzik jest złożoną chorobą skóry, której nadal w pełni nie rozumiemy. Kojące właściwości oleju CBD mogą wspierać leczenie.
Czy olej CBD może pomóc w przypadku egzemy?
Badania przedkliniczne sugerują, że kojący charakter oleju CBD może pomóc w przypadku typowych objawów egzemy. Obecnie trwają badania nad korzyściami płynącymi z CBD.
Czy olej CBD pomoże w leczeniu łuszczycy?
Leczenie łuszczycy zazwyczaj obejmuje kremy i maści. Badania trwają, ale wszechstronny wpływ kannabidiolu i olej CBD mogą okazać się cennym dodatkiem.
Czy CBD może leczyć oparzenia słoneczne?
Najlepszym sposobem leczenia oparzeń słonecznych jest zapobieganie, ale jeśli masz zaczerwienioną, suchą lub swędzącą skórę, kremy z CBD mogą być pomocne. Badania trwają, ale CBD już na chwilę obecną wykazuje właściwości kojące.
Czy mogę wcierać olej CBD w skórę?
Tak, oczywiście! Wystarczy nałożyć kilka kropli oleju na skórę i wetrzeć bezpośrednio w dotknięty obszar. Aby uzyskać najlepsze wyniki, wybierz jednak krem do stosowania miejscowego z dodatkiem CBD, ponieważ będzie on specjalnie opracowany dla potrzeb skóry.
Czy CBD jest dobre dla Twojej skóry?
CBD współpracuje ze specjalnymi receptorami znajdującymi się w całej skórze. Chociaż badania są wciąż w toku, wczesne wyniki sugerują, że CBD może pomóc zrównoważyć delikatny ekosystem skóry.
Który produkt potrzebuję?