Czym Jest Przewlekły Ból i Jak Jest Diagnozowany?

Published:

Czym jest przewlekły ból?

Osoby żyjące z przewlekłym bólem znają to uczucie aż za dobrze. Pozbawia Cię pewności siebie, zawsze będąc gdzieś z tyłu głowy. Podnoszenie wnucząt, pójście na zakupy, czy nawet zwykłe obowiązki domowe stają się bitwą między umysłem, ciałem i wewnętrzną determinacją. Jedna na pięć dorosłych osób w Europie cierpi na bóle nocyceptywne lub neuropatyczne, a jedna trzecia z tych osób doświadcza ciągłego bólu.

a man holding his knee because of pain

Ból może przychodzić w falach, początkowo ostry, a następnie ustępujący. Może być również ostrzejszy, od ciągłego uczucia mrowienia albo odrętwienia do uczucia pieczenia. Statystycznie prawdopodobieństwo wystąpienia przewlekłego bólu rośnie wraz z wiekiem, aczkolwiek przewlekły ból nie powinien być uznawany za naturalną część procesu starzenia.

Przewlekły ból dzieli się na dwie kategorie: bole nocyceptywne i nueropatyczne. Ten pierwszy to rodzaj bólu, którego wszyscy doświadczyliśmy. Przypomnij sobie ostatni raz, kiedy złamałeś kość, zaciąłeś się w rękę albo oparzyłeś o czajnik; to są przykłady bólu nocyceptywnego.

Ten drugi, ból neuropatyczny, pochodzi z środka i jest wywoływany przez uszkodzenie naszego układu nerwowego. Niektórzy pacjenci zgłaszali ból, który przypominał porażenie elektrycznością. Jest typowo odporny na tradycyjne leki i staje się coraz bardziej wycieńczający. Obydwa typy bólu mogą negatywnie wpłynąć na zdolność osób nim dotkniętych do spania, pracy, czy prowadzenia zdrowego, aktywnego życia.

Co jest przyczyną przewlekłego bólu?

Ponad 50% osób ciepiących na ból przewlekły czeka nawet dwa lata, zanim ich ból uda się okiełznać, tak więc zrozumienie jego przyczyn jest kluczowe. Obydwa rodzaje bólu najczęściej występują po jakimś urazie, jednakże w niektórych przypadkach zidentyfikowanie przyczyny przewlekłego bólu jest niemożliwe.

Bóle głowy, pleców i zapalenie stawów; te schorzenia należą do kategorii bólu nocyceptywnego. Teraz wyobraź sobie, że ten ból jest stały albo występuje regularnie przez sześć miesięcy lub więcej. Dokładnie przez to muszą przechodzić ludzie żyjący z przewlekłym bólem. Ponieważ dokładne przyczyny mogą bardzo różne, każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie. Ból może być wywoływany przez chorobę, schorzenie, uraz skóry, złamaną kość — przyczyn przewlekłego bólu może być wiele.

Jeśli chodzi o przewlekły ból neuropatyczny, objawy mogą występować w jakiejkolwiek części ciała. To tylko potęguje ogromną frustrację odczuwaną przez osoby na niego ciepiące. Nerwy i połączenia nerwowe mogą zostać zablokowane albo uszkodzone, co prowadzi do okresów ostrego bólu. Zdolność naszego układu nerwowego do prawidłowego radzenia sobie z bólem również może zostać obniżona.

a woman holding her hand because of pain

U większości osób zacięcie w rękę albo mocne złapanie za dłoń może początkowo boleć, ale ten ból wkrótce ustępuje. Ludzie żyjący z bólem neuropatycznym mogą czuć ból w całej części ciała, np. w ręce lub nodze. Mogą czuć przeszywający ból po lekkim dotknięciu lub szturchnięciu.

Trudno jest zdiagnozować przewlekł ból

Z powodu złożoności występowania przewlekłego bólu diagnozowanie i leczenie trudno dobrać do konkretnej osoby. Jest to spowodowane sposobem, w jaki nasz mózg procesuje doświadczanie bólu. To, co sprawia Tobie silny ból, może nie mieć takiego samego efektu na Twojego partnera. To samo źródło bólu może być ostrzejsze u dzieci i starszych osób.

Każdy ma inny próg bólu. Jeśli zapytasz dwadzieścia osób co czuły, kiedy złamały rękę możesz uzyskać różne odpowiedzi. Ta sama zasada obowiązuje, kiedy poprosisz te same dwadzieścia osób do ocenienia ich bólu w skali od 1 do 10. Ponieważ obecnie nie ma naukowego sposobu na sprawdzenie intensywności bólu musimy polegać na pacjentach w czasie diagnozy. Muszą oni powiedzieć lekarzowi, jak silny jest ich ból, ale także określić źródło bólu. W przypadkach neuropatycznych jest to niemalże niemożliwe i kompletnie bezowocne.

Niektóre metody sprawdzają ból emanujący z kości albo głębokich tkanek. Prześwietlenia, rezonans magnetyczny i tomografia komputerowa mogą tutaj pomóc. W celu sprawdzenia stanu nerwów pacjenci mogą przechodzić badania elektrofizjologiczne. Nawet połączenie tych testów może zawieść w identyfikacji dokładnej przyczyny przewlekłego bólu.

Powszechne występowanie przewlekłego bólu w Europie

Mimo że dokładna liczba osób żyjących z przewlekłym bólem różni się pomiędzy krajami, to zawsze sięga milionów — osiem milionów w Wielkiej Brytanii, dziesięć milionów we Francji i szesnaście milionów we Włoszech. W Hiszpanii, na pięć milionów osób cierpiących na przewlekły ból, 500 000 zostało zdiagnozowanych z przypadłością neuropatyczną.

Statystyki nie są lepsze, jeśli chodzi o skuteczność leczenia. Aż 38% Europejczyków z przewlekłym bólem twierdzi, że ich ból nie jest właściwie kontrolowany, a większość z nich żyje ze swoją przypadłością do siedmiu lat.

Przewlekły ból jest niedoceniany

green cross

Przewlekły ból jest trudny do zdiagnozowania i niesłychanie wycieńczający. Dla osób z nim żyjących może wydawać się jedyną rzeczą, która istnieje w ich życiu. Ale nie wszystko stracone. Niektóre formy leczenia mogą wspomóc skuteczne radzenie sobie z bólem. W łagodnych przypadkach mogą wystarczyć zwykłe leki przeciwbólowe. Na ostry ból może być pomóc kodeina lub morfina. Opioidy niosą ryzyko występowania wielu skutków ubocznych i większość pacjentów ma obawy co do ich długiego używania. Blokery nerwów i środki zwiotczające mięśnie są również przydatne, ale ich skuteczność będzie zależeć od rodzaju bólu, jaki mają leczyć.

Głównym celem każdego leczenia zawsze jest przywrócenie osobie leczonej zdolności do podejmowania codziennej aktywności. Może to być powrót do pracy, wyprowadzanie psa na spacer albo zwykła możliwość przespania całej nocy.

Pomimo kroków podejmowanych przez specjalistów ochrony zdrowia szeroka gama zmiennych oznacza, że przewlekły ból pozostaje w większości niedoceniony. Nieustępliwy charakter przewlekłego bólu często prowadzi do występowania zaburzeń psychicznych. Niepokój lub depresja są częste, zwłaszcza kiedy osoby cierpiące czują się odizolowane przez swoją fizyczną niezdolność.

Lepsze zrozumienie przewlekłego bólu jest absolutnie kluczowe, dla pacjentów cierpiących teraz i dla tych, którzy będą zdiagnozowani w przyszłości. W najgorszych przypadkach przewlekły ból może nigdy nie odjeść, ale w większości można sobie z nim radzić przez zmiany w stylu życia, diecie i pomoc specjalistów medycznych.

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?