Ulga

Zapalenie błony śluzowej żołądka

Zapalenie błony śluzowej żołądka dotyka aż 8 na 1000 osób i jest powszechnym zaburzeniem trawienia, które powoduje znaczne zakłócenia w codziennym życiu. Objawy wahają się od łagodnego dyskomfortu do ostrych skurczów żołądka, nudności i wymiotów.

Mimo że zapalenie żołądka często rozwija się jako produkt uboczny choroby autoimmunologicznej, dziesiątki substancji mogą wywołać ten stan. Na przykład nadmierne palenie papierosów, alkohol i leki przeciwzapalne (NLPZ) mogą spowodować uszkodzenia ochronnej wyściółki żołądka. To właśnie ten rozpad powoduje podrażnienie żołądka, gdy kwasy żołądkowe zaczynają się zużywać.

Na szczęście, diagnoza zapalenia żołądka jest dość prosta i test krwi lub kału jest w stanie szybko zidentyfikować potencjalne przyczyny. Jednak w zależności od dokładnego powodu zapalenia, leczenie może być nieco trudniejsze. Jeśli ten stan jest spowodowany czynnikami opisanymi powyżej, proste zmiany stylu życia mogą go załagodzić lub zwalczyć. Z drugiej strony, jeśli winne są bakterie lub istniejące zaburzenia autoimmunologiczne, lekarze mogą spróbować kombinacji leków zobojętniających kwasy, witaminy B12 i antybiotyków.

Istnieje wiele praktycznych technik radzenia sobie z zapaleniem żołądka, a wprowadzenie niewielkich zmian może mieć znaczący wpływ na nasilenie odczuwanych objawów. Oczywiście, jeśli podejrzewasz, że możesz mieć zapalenie żołądka, powinieneś zawsze najpierw wybrać się do lekarza. Ale kiedy już wiesz, z czym masz do czynienia, dzielenie posiłków na mniejsze, leczenie się samemu (oczywiście odpowiednie) oraz przyjmowanie suplementów to strategie, które mogą Ci pomóc.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zapalenia żołądka, w tym poznać pełną listę objawów, potencjalnych metod leczenia i tego, jak żyć z tym schorzeniem, przeczytaj nasz obszerny artykuł.

Ból neuropatyczny

Ból neuropatyczny lub nerwoból jest nie tylko trudny do leczenia, ale może też poważnie wpływać na jakość życia. W naszym ciele istnieją biliony nerwów, więc identyfikację podstawowej przyczyny można porównać do szukania igły w stogu siana.

Ból to w zasadzie prosta koncepcja. Coś szkodzi naszemu ciału i ono na to odpowiednio reaguje. Ale w przypadku bólu neuropatycznego dyskomfort, swędzenie, drętwienie lub zmniejszone czucie wynikają z zakłócenia sygnałów bólowych i nerwów, które te sygnały przenoszą. Dlatego nerwoból jest trudny w leczeniu a nasza reakcja na ból jest znacznie bardziej złożona niż mogłoby się to wydawać.

W większości przypadków ból neuropatyczny wynika z urazu, choroby lub infekcji. Rzadko pojawia się przypadkowo, ale jeśli to nastąpi, można go skategoryzować. Na szczęście, kiedy określimy rodzaj odczuwanego bólu neuropatycznego, można wyizolować zakłócenie w sygnalizacji bólu. Na przykład neuropatia ogniskowa koncentruje się wokół głowy, dłoni, tułowia lub nogi i zwykle wskazuje na uszkodzenie pojedynczego nerwu, a nie na konkretny ośrodek nerwowy.

Chociaż ból neuropatyczny może czasami wydawać się przytłaczający, istnieje wiele metod leczenia. Znamy też dziesiątki technik radzenia sobie z tą przypadłością. Ból może być skomplikowanym mechanizmem, ale nowoczesne terapie są zaawansowane. Oczywiście ze względu na to, że reakcja na ból każdej osoby jest unikalna, powinniśmy być otwarci na różne opcje leczenia, aby określić, która z nich najlepiej radzi sobie z naszymi objawami. Blokery nerwów, fizjoterapia, suplementy, zmiany stylu życia i leki mogą pomóc przywrócić aktywną jakość życia.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o naszej reakcji na ból, o tym, jak nasz organizm go przetwarza i jak żyć z neuropatią, przeczytaj nasz szczegółowy artykuł.

Ból fizyczny

Ból fizyczny może wydawać się bardziej oczywisty, ale to nie zawsze ułatwia radzenie sobie z jego objawami. Leczenie bólu fizycznego może obejmować różnorodne metody, ponieważ wszyscy inaczej odczuwamy ból. Próg bólu u ludzi jest różny, a to oznacza, że żadne dwa przypadki bólu fizycznego nie są takie same, chociaż mogą się wydawać podobne.

Niezależnie od tego, czy jest to ból nocyceptywny (uderzenie lub skaleczenie), ból korzeniowy (ucisk), czy ból trzewny (uszkodzenie narządów wewnętrznych), istnieją dziesiątki fizycznych odczuć bólu, każde z własnymi objawami, technikami radzenia sobie z nimi i terapiami. Na szczęście większość przypadków bólu fizycznego ma charakter ostry, co oznacza, że po wyleczeniu urazu lub w trakcie leczenia ból minie.

Jednak często się zdarza, że ból fizyczny staje się przewlekły, zwłaszcza jeśli jest związany z urazem pleców lub szyi. W rzeczywistości, co piąty dorosły Europejczyk żyje z chronicznym bólem. Chociaż ból może być w większości przypadków do opanowania, nie powstrzymuje go to przed osłabianiem pewności siebie i chęci do życia osoby, która go doświadcza.

Jeśli odczuwasz ostry lub przewlekły ból fizyczny, pomoc jest dostępna. Niezależnie od tego, czy chodzi o techniki radzenia sobie z bólem, takie jak uważność, suplementy, ćwiczenia, czy rozmowa z innymi, istnieją dziesiątki sposobów na satysfakcjonujące życie pomimo przewlekłego bólu. Jeśli chodzi o leczenie, najkorzystniejsze podejście zależy od dokładnej diagnozy. Nie zwlekaj z kontaktem z lekarzem lub terapeutą i, jeśli to możliwe, monitoruj doświadczany przez siebie ból, aby pomóc specjaliście określić jego przyczynę.

Aby dowiedzieć się więcej o różnych rodzajach bólu, dlaczego wszyscy odczuwamy ból inaczej, oraz o najlepszych sposobach radzenia sobie z przewlekłym bólem fizycznym, koniecznie przeczytaj nasz obszerny artykuł.

Który produkt potrzebuję?