9 rzeczy, które musisz wiedzieć o ekstrakcji CO₂

Published:

Co to jest ekstrakcja CO₂?

Ekstrakcja CO₂ to bardzo wyrafinowany proces, który wykorzystuje naturalny gaz CO₂ w celu ostrożnej ekstrakcji określonych związków z szerszej gamy substancji.

1. Ekstrakcji CO₂ nie da się przeprowadzić w domu

No, chyba że masz wolne kilka tysięcy dolarów. Sprzęt i maszyny potrzebne do ekstrakcji CO₂ są wysoce wyspecjalizowane. Cały proces wymaga kilku zbiorników do przechowywania, kompresorów, podgrzewaczy, ekstraktorów i skraplacza. Ale w rezultacie otrzymujemy bezpieczną dla środowiska, przemysłową metodę ekstrakcji surowych związków.

2. Ten proces jest wykorzystywany w większej ilości produktów, niż myślisz

Wspominaliśmy o tym wcześniej, ale nie tylko konopie włókniste korzystają z dobrym skutkiem z ekstrakcji CO₂. Ten proces jest wykorzystywany przy kawie, wanilii, herbacie, owocach, perfumach, tytoniu, przyprawach i chmielu. Przypomnij sobie ostatni raz, kiedy robiłeś ciasto. Prawdopodobnie użyłeś ekstraktu wanilii, potencjalnego produktu z ekstrakcji CO₂. Ekstrakcja związków w ten sposób jest bezpieczna, czysta i ma minimalny wpływ na środowisko naturalne.

3. CO₂ jest uważane za produkt naturalny

Jest spora szansa, że już słyszałeś o CO₂ albo dwutlenku węgla. Nasze ciała produkują ten gaz w naturalny sposób, kiedy oddychamy. Jest również bezbarwny, bezwonny i występuje w ziemskiej atmosferze. Rośliny wykorzystują go również do fotosyntezy i bez CO₂ nasza planeta nie byłaby za bardzo zdatna do życia. Więc wykorzystywanie go w dobrym celu jest łatwe, kiedy ten gaz jest wokół nas.

4. CO₂ może być gazem i płynem

Wiemy, że może to zabrzmieć dziwnie, zwłaszcza zaraz po tym, jak powiedzieliśmy, że CO₂ występuje naturalnie w ziemskiej atmosferze. Jednakże poprzez wystawienie CO₂ na wyjątkowe warunki gaz może zamienić się w płyn. Będzie wypełniać pojemniki jak gaz, ale zachowa gęstość płynu. Co lepsze, CO₂ można zamienić z powrotem w gaz po zakończeniu procesu ekstrakcji, nie pozostawiając śladów.

5. Aby CO₂ stało się nadkrytyczne potrzebujesz połączenia ciśnienia i temperatury

Aby CO₂ stało się nadkrytyczne, wpierw musisz zamienić je w płyn. Można to zrobić poprzez utrzymywanie temperatury poniżej -69°C/-92°F, z ciśnieniem utrzymującym się na poziomie 75 funtów na cal kwadratowy. Żeby odtworzyć potrzebne ciśnienie bez maszyn musiałbyś przenieść się do największych głębin oceanu. Kiedy CO₂ jest już płynem, musimy zmniejszać ciśnienie i zwiększyć temperaturę do około -32°C/-25°F, aby stało się nadkrytyczne. Skoro potrzeba takich konkretnych warunków, to łatwo zrozumieć, czemu potrzebny jest specjalistyczny sprzęt.

6. Nie pozostają żadne toksyny, ani chemikalia

Do ekstrakcji CO₂ nie wykorzystuje się żadnych rozpuszczalników palnych, ani tych opartych na benzynie. Ponadto, kiedy gaz jest skondensowany, po zakończeniu procesu nie pozostaje ani odrobina CO₂. W otrzymanych związkach nie ma żadnych pozostałych cząstek, a w rezultacie otrzymujesz niezanieczyszczony, czystszy produkt.

7. Ekstrakcja CO₂ oferuje całkowitą kontrolę

To jeden z klejnotów koronnych ekstrakcji CO₂, zwłaszcza jako metody stosowanej do izolowania kannabinoidów. Gdy jest już w nadkrytycznym stanie, jego rozpuszczalność może być regulowana w zależności od ciśnienia. Rezultatem jest zdolność płynu do zachowania konkretnych związków, kiedy przechodzi przez materię roślinną. W przypadku konopi włóknistych możliwe jest wyizolowanie określonych kannabinoidów i terpenów.

Kiedy te związki przechodzą przez różne etapy ekstrakcji, CO₂ może być przywrócone do stanu gazowego poprzez kondensację, pozostawiając oryginalne związki nienaruszonymi. Subtelna natura ekstrakcji CO₂ pozwala na większą kontrolę w porównaniu z niestabilnymi metodami, jak ekstrakcja butanem (BHO).

8. Czystszy, bezpieczniejszy produkt jest możliwy

To nie tylko brak toksycznych chemikaliów czyni ekstrakcję CO₂ ogromnie korzystną. Przy wykorzystaniu konopi włóknistych jest, oczywiście, ryzyko wystąpienia pleśni lub owadów w materii roślinnej. W końcu jest to naturalnie rosnąca roślina, więc tych czynników nie da się właściwie uniknąć. Kiedy konopie włókniste są poddawane różnym etapom ekstrakcji CO₂, wszelkie bakterie drobnoustrojowe, pleśń i roztocza są niszczone.

9. Ekstrakcja CO₂ otwiera nowe możliwości badań

Dzięki spełnianiu dokładnych parametrów, związki które zostałyby zniszczone przy tradycyjnych metodach ekstrakcji zamiast ego są zachowywane przy ekstrakcji CO₂. Efektywność tego procesu pozwala naukowcom na izolację wcześniej nieznanych albo niezbadanych kannabinoidów.

Dzięki rozdzieleniu związków do naczyń do zbierania, możemy badać każdy kannabinoid z osobna albo w połączeniu z innymi. Rezultatem jest szeroki i ogromny świat potencjalnych terapii przy wykorzystaniu różnych kombinacji kannabinoidów.

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?