Co to jest THCV?

THCV jest jednym z ponad stu kannabinoidów wytwarzanych przez rośliny konopi. Naukowcy badają obecnie tę cząsteczkę pod kątem potencjalnych efektów terapeutycznych. Badania są wciąż we wczesnych etapach, ale kannabinoid jak do tej pory wykazał już kilka interesujących właściwości. Zapraszamy do zapoznania się z THCV!

Co to jest THCV?

THCV — lub tetrahydrokannabiwarin — jest bliskim krewnym THC i posiada podobną do niego strukturę molekularną. Oba kannabinoidy wiążą się z receptorami CB1 znajdującymi się w układzie endokannabinoidowym. THCV i THC działają jako agoniści tych receptorów, co oznacza, że zwiększają częstotliwość ich reakcji. Receptory CB1 są zlokalizowane w całym ośrodkowym układzie nerwowym i związane są z psychoaktywnymi efektami kannabinoidów. Jednak w przeciwieństwie do THC, wpływ THCV na te receptory zależny jest od dawki.

Niskie dawki THCV blokują receptory CB1 i mogą hamować psychoaktywne działanie THC. Natomiast wysokie dawki wydają się aktywować obszary, w których występują receptory CB1 i wywołują psychoaktywne efekty. Odurzenie wywoływane przez THCV jest inne niż to doświadczane w przypadku THC; efekty nie trwają tak długo i są bardziej stymulujące i świadome.

THCV wiąże się również z receptorami CB2 układu endokannabinoidowego. Receptory te znajdują się w układzie odpornościowym i wydają się odgrywać rolę regulacyjną w modelach chorób zapalnych.

W przypadku większości odmian konopi, THCV jest kannabinoidem drugorzędnym. Jednak okazuje się, że występuje on w stosunkowo dużych ilościach w niektórych chemotypach odmian południowoafrykańskich. Hodowcom udało się również selektywnie wyhodować odmiany, które posiadają aż 16% THCV w przeliczeniu na suchą masę.

THCV wciąż kryje w sobie wiele niezgłębionych tajemnic. Jesteśmy na początkowych etapach nauki o konopiach i aby uzyskać wyraźny obraz efektów THCV potrzebne są odpowiednie badania z udziałem ludzi. Na chwilę obecną musimy polegać na wynikach badań przeprowadzonych na modelach zwierzęcych oraz komórkowych. Przyjrzyjmy się niektórym możliwym skutkom ubocznym stosowania THCV oraz najnowszym badaniom dotyczącym tej cząsteczki.

Skutki uboczne

Niewiele wiemy o wpływie THCV na ludzi. Dlatego też naukowcy wciąż nie znają możliwych skutków ubocznych stosowania cząsteczki. Ze względu na to, że THCV podawane w wysokich dawkach jest w stanie aktywować receptory CB1, sensownym jest, że może ono dzielić niektóre potencjalne skutki uboczne z THC. Należą do nich uczucie lęku, paranoi, suchość w ustach, zaczerwienione oczy, utrata pamięci krótkotrwałej, przyspieszenie akcji serca oraz spowolniony czas reakcji.

Co na ten temat mówią badania?

Nie będzie niespodzianką to, że THCV wydaje się mieć potencjał terapeutyczny. Każdy przebadany do tej pory kannabinoid jest obiecujący w tej, czy innej dziedzinie. THCV nie jest wyjątkiem, a wczesne badania pokazują, że kannabinoid może pomóc w tłumieniu apetytu, napadach padaczkowych, stanach zapalnych i chorobach neurodegeneracyjnych.

THCV może wspomagać proces odchudzania poprzez swoją zdolność do tłumienia apetytu. Podczas gdy THC słynie ze swoich właściwości stymulujących apetyt i ten mechanizm może być przydatny w niektórych schorzeniach, THCV można wykorzystać do osiągnięcia odwrotnych efektów. THCV zmniejsza uczucie głodu, blokując receptory CB1. Sugeruje to, że ten kannabinoid może być w przyszłości stosowany w kontekście zaburzeń odżywiania. Ponadto, cząsteczka może także pomóc w spalaniu tłuszczu. Badanie przeprowadzone na modelach myszy wykazało, że THCV może redukować tkankę tłuszczową, jednocześnie zwiększając wydatek energetyczny.

Naukowcy twierdzą, że system endokannabinoidowy odgrywa istotną rolę w regulacji masy ciała oraz procesie metabolizmu. Obecnie trwają badania z udziałem ludzi, które są w pierwszej fazie i mają na celu ustalenie bezpieczeństwa i tolerancji THCV.

THCV wydaje się również wywoływać działanie przeciwdrgawkowe. Cząsteczka może dołączyć do innych kannabinoidów—w tym CBD—pod kątem leczenia zaburzeń takich jak epilepsja. Wczesne badanie opublikowane w czasopiśmie „Epilepsia” przetestowało zdolności THCV na modelu epilepsji w tkance mózgowej szczura. Kannabinoid ten okazał się znacznie zmniejszać aktywność mózgu związaną z padaczką. Naukowcy doszli do wniosku, że THCV może być stosowane jako możliwy środek terapeutyczny w leczeniu stanów nadmiernego pobudzenia.

Badania przeprowadzone na zwierzętach wykazały, że THCV ma zarówno właściwości przeciwzapalne, jak i przeciwbólowe. Badanie z 2010 roku sprawdziło wpływ kannabinoidu na obrzęk tylnej łapy w modelach myszy. Naukowcy odkryli, że THCV było w stanie zmniejszyć doświadczany przez myszy ból oraz złagodzić stany zapalne — prawdopodobnie poprzez aktywację receptorów CB1 i CB2.

THCV może również potencjalnie leczyć choroby neurodegeneracyjne. Po podaniu THCV modelom zwierzęcym choroby Parkinsona, naukowcy doszli do wniosku, że „biorąc pod uwagę właściwości przeciwutleniające THCV oraz zdolność cząsteczki do aktywacji receptorów CB2 i do blokowania receptorów CB1, Δ9-THCV posiada obiecujący profil farmakologiczny w zakresie opóźniania postępu choroby Parkinsona, ale także w zakresie poprawy doświadczanych objawów związanych z tą chorobą”. Naukowcy uważają również receptor CB2 za obiecujący cel farmakologiczny w leczeniu chorób neurologicznych, takich jak na przykład choroba Alzheimera. Dlatego też THCV może w przyszłości okazać się realną opcją leczenia tych chorób.

Status prawny

Jeśli chodzi o prawo, THCV znajduje się w szarej strefie. Cząsteczka ta nie jest specjalnie rozpoznawana ani zabroniona, ale domyślnie jest ona nielegalna w niektórych krajach. W Wielkiej Brytanii ustawa o substancjach psychoaktywnych, „Psychoactive Substances Act”, zakazuje wszelkiego rodzaju substancji, które mogą wywoływać efekty psychoaktywne, tym samym kryminalizując THCV. Rząd Stanów Zjednoczonych nie klasyfikuje THCV jako substancji należącej do Grupy 1. Jednak „ekstrakt z marihuany”, uważany jest za produkt nielegalny na szczeblu federalnym, co tym samym powoduje, że posiadanie THCV jest nielegalne. Mimo prawa federalnego, marihuana jest legalna w wielu stanach w USA. W tych stanach, ludzie mogą kupować produkty o wysokiej zawartości THCV w legalnie ustanowionych punktach wydawania leków.

Który produkt potrzebuję?