Wysoki poziom cholesterolu? Podnoszenie poziomu cholesterolu HDL i kontrolowanie poziomu cholesterolu LDL dla lepszego zdrowia

Published:

Cholesterol to woskowata, podobna do tłuszczu substancja, której organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi może jednak zwiększać ryzyko chorób serca i udaru mózgu. Niniejszy artykuł zawiera dogłębne spojrzenie na wartości cholesterolu - co one oznaczają, do jakich zdrowych poziomów należy dążyć i jak poprawić swój profil cholesterolu.

Wysoki poziom cholesterolu? Podnoszenie poziomu cholesterolu HDL i kontrolowanie poziomu cholesterolu LDL dla lepszego zdrowia

Cholesterol jest przenoszony w krwiobiegu na białkach zwanych lipoproteinami. Istnieją dwa główne rodzaje lipoprotein przenoszących cholesterol - lipoproteiny o niskiej gęstości (LDL) i lipoproteiny o wysokiej gęstości (HDL). Cholesterol LDL jest często określany jako "zły" cholesterol, ponieważ przyczynia się do odkładania się płytki nazębnej w tętnicach. Z kolei cholesterol HDL nazywany jest "dobrym" cholesterolem, ponieważ pomaga usuwać cholesterol z krwiobiegu i chroni przed chorobami układu krążenia.

Podczas badania poziomu cholesterolu otrzymają Państwo pełny profil cholesterolu, który obejmuje cholesterol całkowity, cholesterol LDL, cholesterol HDL i trójglicerydy. Ważne jest, aby zrozumieć, co oznacza każda z tych liczb i jaki poziom cholesterolu naraża Pana/Panią na ryzyko chorób serca lub udaru mózgu. Proszę czytać dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Czym jest zdrowy poziom cholesterolu?

American Heart Association podaje następujące wytyczne dotyczące optymalnego poziomu cholesterolu u dorosłych:

 • Cholesterol całkowity: Mniej niż 200 mg/dl
 • Cholesterol LDL: Poniżej 100 mg/dl
 • Cholesterol HDL: 60 mg/dl lub więcej
 • Trójglicerydy: Mniej niż 150 mg/dl

Jednak optymalny poziom cholesterolu może się różnić w zależności od indywidualnych czynników ryzyka, takich jak historia rodziny, palenie tytoniu, cukrzyca, wysokie ciśnienie krwi i inne schorzenia. Proszę porozmawiać z lekarzem na temat swoich indywidualnych celów dotyczących poziomu cholesterolu.

Dlaczego cholesterol HDL ma znaczenie

Spośród wszystkich wartości cholesterolu, eksperci twierdzą, że cholesterol HDL jest najważniejszy. Cholesterol HDL jest uważany za "dobry", ponieważ usuwa nadmiar cholesterolu z tętnic i przenosi go z powrotem do wątroby, gdzie jest rozkładany i usuwany z organizmu.

Wyższy poziom cholesterolu HDL wiąże się z niższym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych. Według badania opublikowanego w European Heart Journal, każdy wzrost poziomu cholesterolu HDL o 1 mg/dl wiąże się z 2-3% zmniejszeniem ryzyka chorób serca.

Kilka kluczowych punktów dotyczących cholesterolu HDL:

 • Niski poziom cholesterolu HDL (<40 mg/dl u mężczyzn, <50 mg/dl u kobiet) znacznie zwiększa ryzyko chorób serca.
 • Poziom HDL poniżej 35 mg/dl jest uważany za bardzo niebezpieczny.
 • Eksperci ds. zdrowia zalecają utrzymywanie poziomu cholesterolu HDL powyżej 60 mg/dl dla optymalnego zdrowia serca.
 • Im wyższy poziom HDL, tym lepiej, ale poziom powyżej około 90 mg/dl może nie zapewniać dodatkowych korzyści.
 • Ćwiczenia, rzucenie palenia i niektóre leki mogą pomóc podnieść poziom cholesterolu HDL.

Przyjrzyjmy się bliżej, dlaczego HDL ma tak duże znaczenie dla zdrowia serca.

W jaki sposób HDL chroni Pana/Pani serce?

Cholesterol HDL może pomóc zmniejszyć ryzyko sercowo-naczyniowe poprzez kilka mechanizmów:

1. Usuwanie nadmiaru cholesterolu z naczyń krwionośnych

 • Cząsteczki HDL zbierają cholesterol z komórek, w tym w ścianach tętnic, i transportują go z powrotem do wątroby w celu usunięcia. Pomaga to zapobiegać gromadzeniu się cholesterolu.

2. Zmniejszenie stanu zapalnego

 • HDL ma właściwości przeciwzapalne. Zapalenie odgrywa kluczową rolę w rozwoju miażdżycy.

3. Poprawa funkcji śródbłonka

 • HDL pomaga poprawić funkcjonowanie śródbłonka, czyli wyściółki naczyń krwionośnych. Prawidłowe funkcjonowanie śródbłonka jest ważne dla utrzymania zdrowia naczyń krwionośnych.

4. Zapobieganie utlenianiu cholesterolu LDL

 • Utleniony LDL jest bardziej podatny na gromadzenie się w ścianach tętnic. HDL pomaga chronić cząsteczki LDL przed utlenianiem.

5. Zapobieganie powstawaniu zakrzepów krwi

 • HDL pomaga zapobiegać zlepianiu się płytek krwi i tworzeniu się skrzepów, które mogą blokować tętnice.

Biorąc pod uwagę ochronne działanie HDL, nic dziwnego, że wysoki poziom cholesterolu HDL koreluje z niższym ryzykiem zdarzeń sercowo-naczyniowych, takich jak zawał serca i udar mózgu.

Co powoduje niski poziom cholesterolu HDL?

Wiele czynników może powodować niski poziom cholesterolu HDL, w tym:

 • Genetyka
 • Otyłość
 • Cukrzyca
 • Palenie
 • Wysoki poziom trójglicerydów
 • Siedzący tryb życia
 • Niektóre leki, takie jak beta-blokery, sterydy anaboliczne i progestyny

Dla niektórych osób genetyka jest głównym czynnikiem determinującym poziom cholesterolu HDL. Jednak w przypadku większości osób największy wpływ mają czynniki związane ze stylem życia, takie jak dieta, ćwiczenia fizyczne i palenie tytoniu.

Dobrą wiadomością jest to, że nawet jeśli niski poziom HDL występuje w Pana/Pani rodzinie, istnieje wiele kroków, które może Pan/Pani podjąć, aby podnieść swój poziom i obniżyć ryzyko chorób serca.

Wskazówki jak podnieść poziom cholesterolu HDL

Podniesienie poziomu cholesterolu HDL zazwyczaj wymaga zmian w stylu życia, takich jak ćwiczenia, modyfikacja odżywiania i rzucenie palenia. Oto niektóre z najskuteczniejszych sposobów na podniesienie poziomu HDL:

Więcej ćwiczeń - Wszystkie formy ćwiczeń mogą zwiększyć poziom HDL, zwłaszcza trening interwałowy o wysokiej intensywności i trening siłowy. Proszę dążyć do 150 minut umiarkowanych ćwiczeń tygodniowo.

Utrata wagi - Utrata zaledwie 5-10 funtów w przypadku nadwagi może znacznie zwiększyć poziom HDL.

Rzucenie palenia - Dym papierosowy obniża poziom HDL, jednocześnie uszkadzając tętnice. Rzucenie nałogu podniesie poziom HDL.

Ograniczeniewęglowodanów - Ograniczenie rafinowanych węglowodanów przy jednoczesnym zwiększeniu ilości zdrowych tłuszczów podnosi poziom HDL.

Proszę wybieraćzdrowe tłuszcze - jednonienasycone i wielonienasycone tłuszcze, takie jak oliwa z oliwek, awokado, orzechy, nasiona i tłuste ryby zwiększają poziom HDL.

Ograniczenie alkoholu - Umiarkowane spożycie alkoholu może podnieść poziom HDL, ale zbyt duża ilość może być niebezpieczna. Najbezpieczniejszy jest 1 drink dziennie lub mniej.

Proszęprzyjmować niacynę - suplementy niacyny na receptę mogą zwiększyć poziom HDL nawet o 35%. Niacyna może jednak powodować skutki uboczne i nie zmniejszać ryzyka chorób serca.

W niektórych przypadkach leki takie jak fibraty, statyny lub terapia hormonalna mogą zostać przepisane w celu zwiększenia stężenia HDL, ale najpierw należy wypróbować strategie związane ze stylem życia.

Czy powinien się Pan martwić wysokim poziomem cholesterolu HDL?

U większości osób bardzo wysoki poziom cholesterolu HDL występuje rzadko i nie jest powodem do niepokoju. Jednak w niektórych sytuacjach bardzo wysoki poziom HDL powyżej 90 mg/dl może być oznaką zaburzeń metabolicznych.

Niektóre z potencjalnych przyczyn bardzo wysokiego poziomu HDL obejmują:

 • Spożywanie dużych ilości alkoholu - Spożywanie alkoholu w nadmiarze może podnieść poziom HDL, ale ma wiele szkodliwych skutków zdrowotnych. Kluczem jest umiar.
 • Choroby wątroby - stany takie jak pierwotna żółciowa marskość wątroby mogą powodować wysoki poziom HDL.
 • Zespół metaboliczny - choć rzadko, w niektórych przypadkach zespół metaboliczny charakteryzujący się wysokim poziomem trójglicerydów i insulinoopornością jest powiązany z bardzo wysokim poziomem HDL.

O ile nie występują inne objawy, wysoki poziom HDL sam w sobie nie jest niebezpieczny. Jeśli jednak poziom HDL przekracza 80 mg/dl, należy omówić ten przypadek z lekarzem. Zbadanie poziomu trójglicerydów i cholesterolu VLDL może pomóc w ustaleniu, czy do wysokiego odczytu przyczyniają się kwestie metaboliczne.

Najważniejszą rzeczą jest skupienie się na podniesieniu poziomu HDL poprzez strategie zdrowego stylu życia, przy jednoczesnym utrzymaniu innych markerów cholesterolu, takich jak LDL i trójglicerydy, w zdrowych zakresach docelowych. Takie kompleksowe podejście zapewnia najlepszą ochronę serca.

Kluczowe wnioski dotyczące cholesterolu HDL

 • Cholesterol HDL chroni układ sercowo-naczyniowy, usuwając nadmiar cholesterolu z naczyń krwionośnych. Wyższy poziom HDL oznacza niższe ryzyko sercowo-naczyniowe.
 • Za zdrowy poziom cholesterolu HDL uważa się 60 mg/dl lub więcej. Poziomy poniżej 40 mg/dl dla mężczyzn i 50 mg/dl dla kobiet znacznie zwiększają ryzyko chorób serca.
 • Podniesienie poziomu HDL wymaga zazwyczaj zwiększenia aktywności fizycznej, utraty nadwagi, rzucenia palenia, ograniczenia rafinowanych węglowodanów i spożywania zdrowych tłuszczów. Niektóre suplementy i leki mogą również pomóc zwiększyć poziom HDL.
 • Ekstremalnie wysoki poziom HDL powyżej 90 mg/dl może wskazywać na podstawowe zaburzenie metaboliczne i wymaga zbadania. Ale dla większości ludzi wyższy poziom HDL jest lepszy w granicach rozsądku.
 • Proszę skupić się na podniesieniu niskiego poziomu HDL poprzez poprawę stylu życia, jednocześnie odpowiednio kontrolując LDL, trójglicerydy, ciśnienie krwi i inne czynniki ryzyka, aby utrzymać zdrowe serce.

Wprowadzenie zmian mających na celu zwiększenie poziomu cholesterolu HDL przy jednoczesnym utrzymaniu pozostałych parametrów profilu cholesterolu w ryzach zapewnia najlepszą ochronę przed chorobami układu krążenia. Proszę wykorzystać swoje wyniki cholesterolu jako czynnik motywujący do poprawy codziennych nawyków. Z czasem i konsekwencją może Pan/Pani zoptymalizować swój profil cholesterolu i zmniejszyć ryzyko zawału serca i udaru mózgu.

P: Czym jest wysoki poziom cholesterolu?

O: Wysoki poziom cholesterolu odnosi się do obecności podwyższonego poziomu cholesterolu we krwi. Cholesterol to woskowata substancja wytwarzana w wątrobie, a także pozyskiwana z niektórych pokarmów. Wysoki poziom cholesterolu może zwiększać ryzyko chorób serca.

P: Jakie są rodzaje cholesterolu?

O: Istnieją dwa główne rodzaje cholesterolu: LDL (lipoproteina o niskiej gęstości) i HDL (lipoproteina o wysokiej gęstości). Cholesterol LDL jest znany jako "zły" cholesterol, ponieważ może odkładać się w tętnicach i prowadzić do zatorów. Cholesterol HDL jest uważany za "dobry" cholesterol, ponieważ pomaga usuwać cholesterol LDL z krwiobiegu.

P: Jak mierzy się poziom cholesterolu?

O: Poziom cholesterolu jest zwykle mierzony za pomocą badania krwi zwanego testem cholesterolu. Badanie to mierzy różne poziomy lipidów, w tym cholesterol całkowity, cholesterol LDL, cholesterol HDL i cholesterol nie-HDL.

P: Jaki jest prawidłowy poziom cholesterolu LDL?

O: Normalny poziom cholesterolu LDL powinien wynosić poniżej 100 mg/dl. Jednak u osób z wyższym ryzykiem chorób serca docelowe poziomy LDL mogą być niższe, zwykle poniżej 70 mg/dl.

P: Jak mogę obniżyć poziom cholesterolu?

O: Istnieje kilka zmian w stylu życia, które mogą pomóc obniżyć poziom cholesterolu. Ważna jest zdrowa dieta uboga w tłuszcze nasycone i bogata w owoce, warzywa i produkty pełnoziarniste. Regularne ćwiczenia fizyczne, rzucenie palenia i utrzymanie prawidłowej masy ciała również odgrywają istotną rolę w obniżaniu poziomu cholesterolu.

P: Jakie jest ryzyko wysokiego poziomu cholesterolu LDL?

O: Wysoki poziom cholesterolu LDL wiąże się ze zwiększonym ryzykiem chorób serca. Kiedy cholesterol LDL gromadzi się w tętnicach, tworzy blaszki miażdżycowe, które mogą zwężać naczynia krwionośne. Może to ostatecznie doprowadzić do zawału serca lub udaru mózgu.

P: Jaka jest rola cholesterolu HDL?

O: Cholesterol HDL, często określany jako "dobry" cholesterol, pomaga usuwać cholesterol LDL z krwiobiegu. Przenosi on cholesterol LDL z powrotem do wątroby, gdzie może on zostać przetworzony i usunięty z organizmu. Wyższy poziom cholesterolu HDL jest ogólnie związany z niższym ryzykiem chorób serca.

P: Jak mogę zwiększyć poziom cholesterolu HDL?

O: Aby zwiększyć poziom cholesterolu HDL, zaleca się regularne ćwiczenia fizyczne, zwłaszcza aerobowe. Rzucenie palenia, utrzymywanie prawidłowej masy ciała i spożywanie zdrowych tłuszczów (takich jak te znajdujące się w oliwie z oliwek, orzechach i tłustych rybach) może również pomóc w podniesieniu poziomu cholesterolu HDL.

P: Czy poziom cholesterolu można kontrolować za pomocą leków?

O: W niektórych przypadkach leki mogą być przepisywane w celu obniżenia poziomu cholesterolu, zwłaszcza jeśli sama zmiana stylu życia nie jest wystarczająca. Statyny są popularną klasą leków stosowanych w celu obniżenia poziomu cholesterolu LDL. Ważne jest, aby współpracować z pracownikiem służby zdrowia w celu ustalenia odpowiedniego leczenia wysokiego poziomu cholesterolu.

P: Jaką rolę w poziomie cholesterolu odgrywa historia rodziny?

O: Historia rodzinna może mieć wpływ na poziom cholesterolu. Jeśli w rodzinie występował wysoki poziom cholesterolu lub choroby serca, osoby mogą być bardziej predysponowane do rozwoju wysokiego poziomu cholesterolu. Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z rodzinnych czynników ryzyka i podejmować odpowiednie kroki w celu kontrolowania poziomu cholesterolu.

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?