Jak skutecznie rzucić palenie?

Published:

Rzucenie palenia to jedna z najlepszych rzeczy, jakie mogą Państwo zrobić dla swojego zdrowia. Palenie szkodzi niemal każdemu narządowi w organizmie i zwiększa ryzyko wystąpienia poważnych problemów zdrowotnych, takich jak choroby serca, rak płuc, rozedma płuc i udar mózgu. Dobra wiadomość jest taka, że po rzuceniu palenia organizm sam zaczyna się leczyć. Oto kilka sprawdzonych wskazówek, które pomogą Państwu skutecznie rzucić palenie na dobre.

Jak skutecznie rzucić palenie?

Zrozumienie uzależnienia od nikotyny

Rzucenie palenia jest tak trudne, ponieważ tytoń zawiera silnie uzależniającą substancję chemiczną - nikotynę. Podczas palenia papierosa nikotyna jest wchłaniana do krwiobiegu i dociera do mózgu. Nikotyna stymuluje receptory w mózgu do uwalniania dopaminy, która daje uczucie przyjemności i nagrody.

Z czasem mózg przyzwyczaja się do dodatkowej dopaminy uwalnianej podczas palenia. Kiedy więc próbuje Pan/Pani rzucić palenie, doświadcza Pan/Pani objawów odstawienia nikotyny, takich jak drażliwość, niepokój, depresja, problemy ze snem, zwiększony apetyt i silne pragnienie zapalenia papierosa. Sprawia to, że bardzo trudno jest oprzeć się chęci zapalenia kolejnego papierosa.

Zrozumienie, w jaki sposób nikotyna zawarta w papierosach wpływa na mózg, może pomóc w lepszym przygotowaniu się do radzenia sobie z wyzwaniami związanymi z rzucaniem palenia.

Ustawianie daty zakończenia pracy

Po podjęciu decyzji o rzuceniu palenia, proszę ustalić datę rzucenia na około 2-3 tygodnie. Da to Panu/Pani wystarczająco dużo czasu, aby przygotować się psychicznie i fizycznie na ten wielki dzień. Proszę unikać wyznaczania daty rzucenia palenia w wyjątkowo stresującym okresie. Postaraj się wybrać stosunkowo spokojny okres w swoim życiu, aby zwiększyć swoje szanse na sukces.

Proszę poinformować rodzinę i przyjaciół o rzuceniu palenia i poprosić ich o wsparcie. Proszę pozbyć się papierosów i popielniczek z domu, samochodu i miejsca pracy. Proszę zaopatrzyć się w doustne środki zastępcze, takie jak guma bez cukru, paluszki marchewkowe, twarde cukierki lub słomki. Proszę pobrać aplikację do rzucania palenia, aby śledzić swoje postępy.

Wyznaczenie daty rzucenia palenia buduje Państwa zaangażowanie i pomaga podjąć aktywny krok w kierunku uwolnienia się od nałogu.

Stosowanie nikotynowej terapii zastępczej

Nikotynowa terapia zastępcza (NRT) zapewnia Państwu nikotynę bez szkodliwych skutków dymu tytoniowego. Pomaga to zmniejszyć intensywność objawów odstawienia nikotyny. NRT występuje w kilku formach:

 • Plaster nikotynowy: Noszony na skórze, dostarcza stałą dawkę nikotyny przez cały dzień.
 • Guma z nikotyną: Żuje się ją, gdy odczuwa się głód nikotynowy. Nikotyna jest wchłaniana przez wyściółkę jamy ustnej.
 • Pastylka nikotynowa: Działa jak guma nikotynowa, łagodząc głód nikotynowy.
 • Inhalator nikotynowy: Naśladuje działanie palenia poprzez dostarczanie pary nikotyny do ust.
 • Spray do nosa z nikotyną: Nikotyna jest szybko wchłaniana przez błony nosowe.
 • Spray nikotynowy do ust: Rozpylany pod językiem w celu szybszego wchłaniania nikotyny.

Stosowanie NRT podwaja Państwa szanse na skuteczne rzucenie palenia. Stosowanie NRT wraz z innymi lekami wspomagającymi rzucanie palenia, takimi jak Chantix i Zyban, jest bezpieczne. Proszę rozpocząć stosowanie NRT w dniu rzucenia palenia, postępując zgodnie ze wskazówkami na opakowaniu. Stopniowy spadek zawartości nikotyny pomaga osłabić uzależnienie od tytoniu.

Wypróbowanie leków na receptę

Oprócz NRT istnieją dwa beznikotynowe leki na receptę zatwierdzone przez FDA, które pomagają ludziom rzucić palenie:

Bupropion (Zyban)

 • Przyjmowany jako tabletka dwa razy dziennie
 • Zmniejsza głód nikotynowy i objawy odstawienia nikotyny
 • Może być stosowany razem z nikotynowymi terapiami zastępczymi.
 • Częste działania niepożądane obejmują bezsenność, suchość w ustach i ból głowy.

Wareniklina (Chantix)

 • Przyjmowany jako tabletka dwa razy dziennie
 • Zapobiega wiązaniu się nikotyny z receptorami w mózgu.
 • Zmniejsza apetyt i blokuje satysfakcjonujące efekty palenia.
 • Możliwe działania niepożądane obejmują nudności, żywe sny, zaparcia, gazy, wymioty i bóle głowy.

Proszę porozmawiać z lekarzem, aby dowiedzieć się, czy Zyban, Chantix lub terapia skojarzona są dla Pana/Pani odpowiednie. Wiele planów ubezpieczenia zdrowotnego obejmuje te leki.

Zarządzanie odstawieniem nikotyny

Bez względu na to, jakich środków wspomagających rzucanie palenia Pan/Pani używa, nadal będzie Pan/Pani w pewnym stopniu doświadczać odstawienia nikotyny. Typowe objawy zwykle pojawiają się w ciągu pierwszych 1-2 tygodni po rzuceniu palenia i mogą trwać przez 2-4 tygodnie. Oto kilka wskazówek, jak radzić sobie z odstawieniem nikotyny:

Proszę pić dużo wody

Picie wody pomaga wypłukać toksyny z organizmu i zapobiega odwodnieniu spowodowanemu utratą nikotyny. Proszę nosić ze sobą butelkę z wodą i pić częste łyki.

Unikanie czynników wyzwalających

Proszę unikać ludzi, miejsc i czynności związanych z nałogiem palenia, przynajmniej przez kilka pierwszych tygodni. Proszę również unikać alkoholu, ponieważ obniża on Państwa zahamowania.

Proszę odwrócić swoją uwagę

Proszę zająć ręce piłką antystresową, robótkami na drutach, kostką Rubika lub innymi zajęciami. Proszę zająć się swoim hobby, więcej ćwiczyć, czytać, utrzymywać kontakty towarzyskie lub chodzić na krótkie spacery, aby odwrócić swoją uwagę od zachcianek.

Zarządzanie stresem

Proszę wypróbować jogę, medytację, głębokie oddychanie, słuchanie muzyki lub inne techniki relaksacyjne, aby kontrolować wahania nastroju i niepokój. Proszę skorzystać z masażu, aby pomóc swojemu ciału się zrelaksować.

Żuć gumę lub ssać cukierki

Zapewnia to stymulację jamy ustnej i sprawia, że usta są zajęte. Aromaty cynamonu, mięty i owoców pomagają ograniczyć głód nikotynowy.

Spędzanie czasu z innymi osobami rzucającymi palenie

Proszę otoczyć się pozytywnym wsparciem społecznym. Proszę dołączyć do programu rzucania palenia lub porozmawiać z doradcą przeszkolonym w zakresie rzucania palenia.

Dzięki wytrwałości i cierpliwości można przezwyciężyć objawy odstawienia, odzyskać zdrowie i na dobre uwolnić się od nałogu tytoniowego. Krótkotrwały dyskomfort jest wart długoterminowego zysku.

Radzenie sobie z nawrotem palenia

Większość byłych palaczy doświadcza co najmniej jednego nałogu lub nawrotu palenia podczas próby rzucenia nałogu. Rzucenie palenia to jednorazowa wpadka, natomiast nawrót to powrót do regularnego palenia. Proszę nie być dla siebie zbyt surowym - wpadki są normalną częścią procesu rzucania palenia. Poniżej przedstawiamy kilka zdrowych sposobów radzenia sobie z nałogiem w przypadku jego nawrotu:

 • Proszę zastanowić się nad pozytywnymi postępami poczynionymi podczas okresu bez palenia. Nawet jeden dzień bez palenia jest korzystny.
 • Proszę zidentyfikować czynnik, który spowodował niepowodzenie i opracować plan radzenia sobie z nim w inny sposób następnym razem. Proszę wyciągnąć wnioski z tego doświadczenia.
 • Proszę porozmawiać z osobą wspierającą, która zachęci Pana/Panią do powrotu na właściwe tory. Proszę unikać osób, które zachęcają Pana/Panią do palenia.
 • Proszę odnowić swoje zobowiązanie do rzucenia palenia. Proszę wyznaczyć nową datę rzucenia palenia i spróbować ponownie.
 • Proszę rozważyć zmianę podejścia do rzucania palenia poprzez wypróbowanie nowych zamienników nikotyny, leków lub poradnictwa.
 • Proszę zapoznać się z korzyściami dla zdrowia, rodziny, finansów i jakości życia, które zyskają Państwo jako osoby rzucające palenie.
 • Proszę pamiętać, że ochota na papierosa minie po kilku minutach, niezależnie od tego, czy sięgnie Pan/Pani po papierosa, czy nie.

Często potrzeba 4-5 prób rzucenia palenia, aby odnieść długoterminowy sukces. Proszę się więc nie poddawać i wytrwać w rzucaniu palenia, aż do skutku. Korzyści zdrowotne są tego warte.

Korzyści zdrowotne wynikające z rzucenia palenia

Jedną z największych motywacji do rzucenia palenia jest poprawa stanu zdrowia. Korzyści zaczynają się niemal natychmiast po wypaleniu ostatniego papierosa. Poniżej znajdą Państwo listę niektórych pozytywnych skutków rzucenia palenia:

Za 20 minut:

 • Pana/Pani tętno i ciśnienie krwi spadną do bardziej normalnego poziomu.

Za 12 godzin:

 • Poziom tlenku węgla we krwi spada do normy.
 • Państwa poziom tlenu wzrasta do normy.

W ciągu 2 tygodni do 3 miesięcy:

 • Ryzyko zawału serca zaczyna spadać.
 • Państwa wydolność płuc wzrasta nawet o 30%.

W ciągu 1 do 9 miesięcy:

 • Odczuwa Pan/Pani mniej kaszlu i duszności.
 • Państwa czynność płuc może wzrosnąć nawet o 10%.
 • Maleńkie włoskowate struktury zwane rzęskami w płucach odzyskują normalne funkcjonowanie, poprawiając usuwanie śluzu i zmniejszając ryzyko infekcji.

W ciągu 1 roku:

 • Pana/Pani dodatkowe ryzyko choroby wieńcowej jest o połowę niższe niż w przypadku palacza.

Za 5 lat:

 • Ryzyko udaru mózgu spada do tego samego poziomu, co u osób niepalących.
 • Ryzyko zachorowania na raka jamy ustnej, gardła lub przełyku zmniejsza się o połowę.

Za 10 lat:

 • Współczynnik zgonów z powodu raka płuc jest o około połowę niższy niż w przypadku osób palących.
 • Ryzyko śmierci z powodu raka płuc zmniejsza się o połowę.
 • Ryzyko zachorowania na raka pęcherza zmniejsza się o połowę.
 • Ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową serca jest takie samo jak u osoby, która nigdy nie paliła.

Za 15 lat:

 • Ryzyko wystąpienia u Pana/Pani choroby wieńcowej jest teraz takie samo jak u osoby niepalącej.

Rzucenie palenia zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę, choroby serca, raka, choroby płuc, zaćmę i inne choroby związane z paleniem. Im szybciej rzuci Pan/Pani palenie, tym bardziej zmniejszy Pan/Pani prawdopodobieństwo wystąpienia tych szkodliwych dla zdrowia schorzeń.

Zmiany stylu życia

Oprócz stosowania zamienników nikotyny i leków, wprowadzenie pewnych zmian w stylu życia może zwiększyć szanse na pomyślne przejście na życie wolne od dymu tytoniowego. Proszę spróbować wprowadzić niektóre z tych zmian:

Proszę być aktywnym

 • Proszę zacząć spacerować energicznym krokiem przez 20-30 minut dziennie lub spróbować innych ćwiczeń cardio, które sprawiają Panu/Pani przyjemność.
 • Trening siłowy 2-3 razy w tygodniu w celu budowania mięśni.
 • Ćwiczenia pomagają rozładować stres i stłumioną energię nerwową.
 • Poprawia również krążenie, pracę płuc i ogólną kondycję.

Proszę poprawić swoją dietę

 • Proszę jeść więcej owoców i warzyw, orzechów, produktów pełnoziarnistych, chudego białka i zdrowych tłuszczów, takich jak oliwa z oliwek.
 • Należy dbać o nawodnienie organizmu, pijąc wodę przez cały dzień.
 • Proszę unikać słodkich napojów i ograniczyć spożycie alkoholu.
 • Zarządzanie wagą, poziomem cukru we krwi i stanem zapalnym sprzyja dobremu zdrowiu.

Proszę ćwiczyć techniki relaksacyjne

 • Proszę spróbować jogi, głębokiego oddychania, medytacji, wizualizacji, masażu lub słuchania uspokajającej muzyki.
 • Kontrolowanie poziomu stresu pomaga uniknąć czynników wyzwalających.
 • Relaks sprzyja wyciszeniu umysłu i skupieniu.

Spokojniejszy sen

 • Proszę kłaść się spać i budzić o tej samej porze każdego dnia.
 • Proszę upewnić się, że sypialnia jest chłodna, ciemna i cicha.
 • Proszę unikać oglądania filmów przed snem.
 • Proszę zająć się zaburzeniami snu, takimi jak bezsenność lub bezdech.
 • Odpowiednia ilość spokojnego snu poprawia nastrój i ogólne samopoczucie.

Proszę rozważyć doradztwo

 • Dołączenie do grupy wsparcia dla osób rzucających palenie dodaje otuchy.
 • Proszę porozmawiać z terapeutą lub psychologiem, aby uzyskać pomoc w zmianie nawyków.
 • Terapia poznawczo-behawioralna pomaga budować pozytywne strategie radzenia sobie.

Proszę unikać innych wyrobów tytoniowych

 • Proszę nie przerzucać się na e-papierosy, cygara, fajki, żucie, dipy lub tabakę.
 • Nadal zawierają one nikotynę i są niezdrowe.

Trzymanie się tych zmian w stylu życia po początkowym okresie rzucania palenia pomaga zapewnić sukces w przyszłości.

Skuteczne plany rzucenia palenia

Oto kilka popartych badaniami, kompleksowych programów rzucania palenia, które oferują sprawdzone strategie, wsparcie i narzędzia, które pomogą Państwu rzucić palenie:

Wolność od palenia Amerykańskiego Stowarzyszenia Chorób Płuc

 • 8-tygodniowy program online z przewodnikiem krok po kroku
 • Wykorzystuje techniki poznawczo-behawioralne, wsparcie rówieśników i trening umiejętności.
 • Uczy stosowania leków i strategii zapobiegania nawrotom.
 • Oferowane w formie online, grupowej, telefonicznej i samopomocy

Program "Rzuć palenie dla życia" Amerykańskiego Towarzystwa Onkologicznego

 • Internetowy i telefoniczny program rzucania palenia
 • Zapewnia spersonalizowany plan rzucenia palenia, wsparcie przez wiadomości tekstowe, przewodnik rzucania palenia i rozmowy wspierające.
 • Umożliwia ustawienie własnej daty zakończenia pracy
 • Doradcy ds. rzucania palenia udzielają porad i wskazówek.

National Cancer Institute's Smokefree.gov

 • Informacje, narzędzia, aplikacje i badania pomagające rzucić palenie
 • Umożliwia stworzenie własnego planu rzucenia palenia
 • Oferuje programy do przesyłania wiadomości tekstowych
 • Zawiera porady ekspertów i byłych palaczy dotyczące rzucania palenia

Inicjatywa Prawdy BecomeAnEX.org

 • Sieć społecznościowa użytkowników tytoniu próbujących rzucić palenie
 • Wsparcie społeczności online i zasoby dotyczące rzucania palenia
 • Umożliwia śledzenie wyzwalaczy palenia, zachcianek i motywacji.
 • Interaktywne przewodniki i filmy na temat rzucania palenia

Proszę porozmawiać z lekarzem, aby znaleźć plan rzucenia palenia, który będzie dostosowany do Państwa potrzeb i preferencji. Wiele planów ubezpieczenia zdrowotnego obejmuje również doradztwo i leki pomagające rzucić palenie.

Długoterminowe utrzymanie sukcesu

Rzucenie palenia to tylko pierwszy krok. Kluczowe jest również utrzymanie sukcesu w dłuższej perspektywie i uniknięcie nawrotu nałogu. Oto kilka wskazówek, które pomogą Państwu utrzymać wolne od dymu tytoniowego życie po rzuceniu palenia:

 • Proszę codziennie przypominać sobie, dlaczego rzucenie palenia jest ważne, przeglądając listę powodów i korzyści.
 • Znalezienie nowych nagród, które zastąpią palenie, takich jak masaże, wakacje, hobby, wyjścia towarzyskie lub oszczędności.
 • Proszę zapisywać kamienie milowe, takie jak rocznice rzucenia palenia lub osiągnięcia zdrowotne, aby śledzić swoje postępy.
 • Proszę traktować wpadki jako doświadczenia edukacyjne, a nie porażki. Proszę przeanalizować, co je spowodowało i dostosować swój plan.
 • Proszę mieć osobę, do której można zadzwonić w razie nagłej pokusy palenia.
 • Należy unikać osób, miejsc lub czynności związanych z paleniem, które stanowią pokusę.
 • Jeśli pojawi się chęć zapalenia, proszę opóźnić działanie, rozmawiając z przyjacielem, idąc na spacer lub w inny sposób odwracając uwagę.
 • Proszę pić wodę i brać głębokie oddechy, gdy poczuje Pan/Pani pragnienie. Pragnienie minie.
 • Proszę mieć pod ręką doustne środki zastępcze, aby zaspokoić fizyczny nawyk palenia.
 • Proszę świętować swoje osiągnięcia nagrodami, aby wzmocnić swoją antynikotynową tożsamość.

Przyjęcie nowych nawyków antynikotynowych, zmiana rutyny, przygotowanie i ciągłe wsparcie pomaga utrzymać uzyskane korzyści długo po dacie rzucenia palenia.

Wnioski

Rzucenie palenia i prowadzenie życia wolnego od tytoniu oferuje ogromne korzyści, pomimo wyzwań związanych z zerwaniem z nałogiem nikotynowym. Dzięki zrozumieniu czynników wyzwalających palenie, stosowaniu środków wspomagających rzucanie palenia, radzeniu sobie z objawami odstawienia, wprowadzeniu zdrowych zmian w stylu życia i przestrzeganiu opartego na dowodach programu rzucania palenia, można przejąć kontrolę i skutecznie rzucić palenie - bez nawrotów - na dobre. Dzięki odpowiedniej motywacji, nastawieniu, wsparciu i technikom, szanse na uwolnienie się od nałogu są w zasięgu ręki. Inwestycja w rzucenie palenia teraz zaprocentuje lepszym zdrowiem na całe życie.

Zasoby wykorzystane do napisania tego artykułu

Amerykańskie Towarzystwo Onkologiczne. (2022). Quit For Life Program. https://www.cancer.org/healthy/stay-away-from-tobacco/guide-quitting-smoking/acs-quit-for-life-program.html

Amerykańskie Stowarzyszenie Chorób Płuc. (2022). Wolność od palenia. https://www.lung.org/quit-smoking/join-freedom-from-smoking

Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom. (2021). Korzyści zdrowotne wynikające z rzucenia palenia w miarę upływu czasu. https://www.cdc.gov/tobacco/quit_smoking/how_to_quit/benefits/index.htm

Klinika Mayo. (2022). Rzucanie palenia: 10 sposobów, aby oprzeć się głodowi tytoniowemu. https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/quit-smoking/in-depth/nicotine-craving/art-20045454

Narodowy Instytut Raka. (2022). Smokefree.gov . https://smokefree.gov/.

Inicjatywa na rzecz Prawdy. (2022). Plan rzucenia palenia BecomeAnEX. https://www.becomeanex.org

Amerykańskie Stowarzyszenie Chorób Płuc. (2020). Jak rzucić palenie lub wapowanie. https://www.lung.org/quit-smoking/i-want-to-quit

Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom. (2021). Rzucanie palenia: Szybkie fakty. https://www.cdc.gov/tobacco/data_statistics/fact_sheets/cessation/smoking-cessation-fast-facts/index.html

Klinika w Cleveland. (2021). Rzucanie palenia: Strategie pomagające rzucić palenie na dobre. https://my.clevelandclinic.org/health/articles/17488-quit-smoking-strategies-to-help-you-stop-for-good

MedlinePlus. (2022). Rzucanie palenia. https://medlineplus.gov/smokingcessation.html

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków. (2021). Jak rzucić palenie. https://www.fda.gov/consumers/consumer-updates/how-quit-smoking

Narodowa Biblioteka Medycyny Stanów Zjednoczonych. (2022). MedlinePlus: Rzucanie palenia. https://medlineplus.gov/smokingcessation.html

Amerykańskie Towarzystwo Onkologiczne. (2021). Nikotynowa terapia zastępcza. https://www.cancer.org/healthy/stay-away-from-tobacco/guide-quitting-smoking/nicotine-replacement-therapy.html

Amerykańskie Stowarzyszenie Chorób Płuc. (2022). Wolność od palenia. https://www.lung.org/quit-smoking/join-freedom-from-smoking

Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom. (2022). Proszę rzucić palenie. https://www.cdc.gov/tobacco/quit_smoking/index.htm

Klinika Mayo. (2021). Środki wspomagające rzucanie palenia: Czy mogą pomóc Panu/Pani rzu cić palenie? https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/quit-smoking/in-depth/stop-smoking-aids/art-20045599

Narodowy Instytut Raka. (2021). Rzucanie palenia: pomoc w napadach głodu i trudnych sytuacjach. https://www.cancer.gov/about-cancer/causes-prevention/risk/tobacco/quitting-fact-sheet

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków. (2021). Jak rzucić palenie. https://www.fda.gov/consumers/consumer-updates/how-quit-smoking

Narodowa Biblioteka Medycyny Stanów Zjednoczonych. (2022). MedlinePlus: Rzucanie palenia. https://medlineplus.gov/smokingcessation.html

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?