Co to jest pinen?

Co to jest pinen?

Pinen jest głównym terpenem występującym w roślinach gatunku Cannabis sativa. Terpeny to związki aromatyczne występujące w setkach pokarmów i roślin. Pinen posiada dwa izomery strukturalne, które nieco się od siebie różnią, alfa-pinen i beta-pinen, a które występują w drzewach iglastych oraz innych drzewach leśnych. Pinen wspomaga naturalną obronę roślin, odstraszając owady swoim wyraźnym aromatem. Po ekstrakcji oraz izolacji, pinen jest również stosowany w perfumach i środkach czyszczących.

Aromat

Aromat α-pinenu jest podobny do sosny i rozmarynu. Natomiast β-pinen wydziela zapach podobny do chmielu lub bazylii.

Znajduje się również w

Drzewach iglastych, pomarańczach, rozmarynie, koperku oraz natce pietruszki
Co to jest pinen?

Badania na temat pinenu

Wiele badań z udziałem tego związku przeprowadzono na zwierzętach lub wciąż są one w fazie przedklinicznej. Wydaje się, że pinen może mieć szerokie efekty, a dotychczasowe wyniki wskazują na możliwe właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, przeciwnowotworowe i poprawiające pamięć.

Badanie z 2007 roku opublikowane w „Brazilian Journal of Pharmaceutical Sciences” przetestowało przeciwbakteryjne działanie α-pinenu i β-pinenu. Oba związki wykazały „całkowitą eliminację inokulum bakteryjnego w maksymalnym czasie 24 godzin ekspozycji” w bakteriach gram-dodatnich. Naukowcy doszli do wniosku, że pinen ma „możliwe i racjonalne zastosowanie w terapii przeciwbakteryjnej” (Leite et al., 2007).

Na podstawie wcześniejszych badań, badanie opublikowane w „Journal of Natural Products” starało się lepiej zrozumieć przeciwzapalne działanie pinenu. W porównaniu z innymi substancjami z „jądra pinenu”, pinen był najmocniejszy w hamowaniu ścieżek zapalnych oraz katabolicznych (Rufino et al., 2014).

W badaniu z 2006 roku opublikowanym w czasopiśmie „Bioscience, Biotechnology, and Biochemistry”, naukowcy wyekstrahowali pinen z igieł jodły koreańskiej w celu przetestowania działania substancji na zdolności poznawcze myszy. Myszy, którym podano olejki eteryczne, wykazały poprawę pamięci o 72,7% w porównaniu z grupą kontrolną. Obie grupy badano przy użyciu indukowanej amnezji, którą można porównać do objawów choroby Alzheimera i demencji naczyniowej (Kim et al., 2006).

Test przeprowadzony zarówno in vivo, jak i in vitro wykazał, że α-pinen może mieć właściwości przeciwnowotworowe. „Journal of Pharmacological Sciences” wskazał, że wzrost komórek raka wątroby został zahamowany nawet o 79,3%. Badanie oparto na oleju z igieł sosnowych, stosowanym w tradycyjnej medycynie chińskiej jako środek przeciwnowotworowy (Chen et al., 2015).

Bezpieczeństwo i skutki uboczne

Obecnie niewiele jest dowodów na to, że pinen wywołuje niepożądane skutki uboczne. Jednak badania są w toku i wciąż jest wiele do nauczenia się o możliwych pozytywnych i negatywnych skutkach terpenów na organizm człowieka.

Który produkt potrzebuję?