Published:

Updated:

Author: Luke Sholl

Co to są syntetyczne kannabinoidy?

Syntetyczne kannabinoidy to substancje chemiczne powstające w laboratoriach. W przeciwieństwie do fitokannabinoidów oraz endokannabinoidów, zostały stworzone przez człowieka i nie występują w naturze. Te substancje zostały stworzone w celu wiązania się z konkretnymi receptorami w układzie endokannabinoidowym, aby dać konkretne efekty.

Zrozumienie syntetycznych kannabinoidów

Niektóre syntetyczne kannabinoidy mają udowodnione efekty lecznicze i działają w podobny sposób do kannabinoidów występujących w roślinach konopi i w ludzkim organizmie. Na przykład badacze opracowali dronabinol — aktywny składnik Marinolu — który ma wiązać się z receptorem CB1, bardzo podobnie jak fitokannabinoid THC.

Nabilon, inny syntetyczny kannabinoid, również imituje działanie THC w organizmie. Ta substancja chemiczna wiąże się z receptorem CB1 i była stosowana w między innymi w leczeniu rozstroju żołądka.

Choć powyższe syntetyczne kannabinoidy wykazują pewien potencjał leczniczy, to inne są o wiele bardziej niebezpieczne. Istnieją setki syntetycznych kannabinoidów i wiele z nich wywiera różne działania. Te substancje chemiczne są często zmieniane w prowizoryczne mikstury i dystrybuowane na czarnym rynku pod takimi nazwami jak „K2” i „spice”.

W przeciwieństwie do THC, które jedynie częściowo aktywuje receptory kannabinoidowe, niektóre kannabinoidy syntetyczne aktywują je w pełni i mogą być do 200 razy mocniejsze, niż THC.

Ten mechanizm może w niektórych przypadkach wywołać niebezpieczne skutki uboczne. Syntetyczne kannabinoidy są wiązane z większą toksycznością, przyjęciami do szpitala, irytacją, dezorientacją, ostrą niewydolnością nerek itp.

Dla porównania, fitokannabinoidy maja o wiele bardziej imponujący i stały profil bezpieczeństwa. Nawet kiedy kannabinoidy syntetyczne są podawane w warunkach leczniczych, to są bardziej nieprzewidywalne niż ich naturalne odpowiedniki.

Jak powstają syntetyczne kannabinoidy?

Naukowcy starannie tworzą syntetyczne kannabinoidy zatwierdzone przez FDA, takie jak dronabinol, w warunkach laboratoryjnych. Ten związek chemiczny zawiera cząsteczkę THC i jest zawieszany w oleju z nasion sezamu, a następnie umieszczany w kapsułkach.

Jednakże inne syntetyczne kannabinoidy są często tworzone w ukrytych laboratoriach i dystrybuowane nielegalnie chętnym klientom. Synteza tych związków chemicznych zaczęła się od profesora chemii organicznej Johna Williama Huffmana. Od 1984 roku wraz ze swoim zespołem wysyntetyzował on ponad 400 syntetycznych kannabinoidów w czasie pracy na Clemson University w Karolinie Południowej.

Jego pierwotną intencją było stworzenie chemicznych narzędzi do badania układu endokannabinoidowego. Jednakże dwie z tych cząsteczek pojawiły się na niemieckim czarnym rynku pod koniec pierwszej dekady XXI wieku.

Te cząsteczki powstają w laboratorium i są rozpuszczane w acetonie, którym następnie pryska się różne wysuszone materie roślinne, aby powielić formę ziołowych konopi.

Ten niedbały proces produkcji może prowadzić do wielu błędów, w tym do powstawania wyjątkowo mocnych i niebezpiecznych partii produktu.

Syntetyczne kannabinoidy nigdzie nie odejdą

Istnieją setki syntetycznych kannabinoidów. Niektóre z nich, takie jak dronabinol, spełniają legalne lecznicze lub naukowe cele, podczas gdy inne są nadużywane i mają niebezpieczne skutki uboczne. Naturalnie występujące kannabinoidy nie tylko są bezpieczniejsze, ale nowe badania sugerują również, że ekstrakt z konopi o pełnym spektrum może być bardziej efektywny niż wyizolowane cząsteczki.

Który produkt potrzebuję?