Czy rośliny mogą być zestresowane?

Published:

Czy rośliny mogą być zestresowane?

CZYROŚLINY SĄ ZESTRESOWANE?

Istnieją dwa sposoby, aby odpowiedzieć na to pytanie: Łatwy sposób i właściwy sposób. Łatwą odpowiedzią byłoby po prostu powiedzenie: tak. Z drugiej strony, aby odpowiedzieć na to pytanie we właściwy sposób, należy wcześniej zrozumieć, czym naprawdę jest stres.

Większość z nas ma wrodzone zrozumienie słowa stres. Ostatnio słowo to nabrało głównie negatywnego znaczenia, gdzie stres zaczął oznaczać ostry i przewlekły stan. Prawdą jest, że wiele osób cierpi dziś z powodu stresu w ten sposób. Przewlekły stres jeszcze bardziej pogarsza ich stan, powodując problemy zdrowotne i psychiczne - to błędne koło.

Prawdziwa natura stresu nie ma nic wspólnego z wcześniej opisanym stanem. Jest to po prostu z góry określona reakcja biologiczna na otaczające warunki. Pomaga walczyć z tymi warunkami i o ile nie staje się stanem przewlekłym, jest korzystny.

Rośliny, podobnie jak ludzie, są często narażone na mniej niż idealne warunki. Ich reakcja na stresujące warunki jest wysoce ewolucyjna. W przeciwieństwie do ludzi, rośliny nie mogą uciec przed stresem, dlatego są zmuszone do walki tak mocno, jak tylko potrafią.

Rośliny wykształciły mechanizmy obronne przed roślinożercami, grzybami, suszą, ekstremalnymi upałami i zimnem. Wszystkie te zagrożenia wywołują unikalne reakcje hormonalne, które z kolei maksymalizują szansę rośliny na przetrwanie stresującej sytuacji. Rozpoznanie, że roślina jest zestresowana i określenie przyczyny stresu w odpowiednim czasie daje szansę na pomoc roślinie w walce ze stresorem i poprawę sytuacji.

JAK ROZPOZNAĆSTRES ROŚLIN

Więdnięcie jest najczęstszą reakcją roślin na stres. Przyczyn więdnięcia jest wiele - owady, patogeny, nieodpowiednie podlewanie, ekstremalne upały, nagła zmiana warunków.

Najczęstszą przyczyną więdnięcia jest nieodpowiednie podlewanie. Jeśli wystąpiły ulewne deszcze lub rośliny zostały nadmiernie podlane, należy zaprzestać dalszego podlewania, aż rośliny dojdą do siebie, a gleba wyschnie. Z drugiej strony, jeśli w glebie nie ma wystarczającej ilości wilgoci, rośliny również więdną. Ważne jest, aby sprawdzać wilgotność pod ziemią - gdzieś w pobliżu głębokości korzeni, a nie tylko na powierzchni

Jeśli przenoszą Państwo roślinę z warunków wewnętrznych do warunków zewnętrznych, istnieje duże prawdopodobieństwo, że rośliny zareagują na dodatkowe słońce i wiatr więdnięciem. Zbudowanie lekkiego schronienia w celu ułatwienia przejścia zapobiegnie temu zjawisku.

Wybielone obszary na liściach roślin przeniesionych z warunków wewnętrznych do zewnętrznych zwykle wskazują na oparzenia słoneczne. Jeśli tak jest, najbardziej wybielone liście to te, które były najbardziej nasłonecznione. Chociaż rośliny wyrosną i zregenerują się po łagodnym oparzeniu słonecznym, można temu zapobiec, wystawiając rośliny na dodatkowe słońce przez kilka dni lub budując osłonę przeciwsłoneczną.

Czarne obszary na liściach zwykle wskazują na uszkodzenia mrozowe - jeśli występują warunki pogodowe sprzyjające uszkodzeniom mrozowym. Uszkodzenia mrozowe są najbardziej widoczne na odsłoniętych liściach zewnętrznych. Jeśli zauważą Państwo uszkodzenia spowodowane mrozem, należy poczekać na poprawę warunków pogodowych, a następnie usunąć uszkodzone liście. Rośliny zwykle wyrastają z uszkodzeń mrozowych.

Poszarpane liście są spowodowane trudnymi warunkami pogodowymi, takimi jak silny wiatr lub grad. Chociaż w większości przypadków jest to tylko problem estetyczny, w niektórych przypadkach może zmniejszyć potencjał rośliny do zwalczania patogenów. Dla bezpieczeństwa należy przycinać postrzępione liście.

Odbarwione liście są zwykle spowodowane niedoborem składników odżywczych. Stosowanie nawozów organicznych o spowolnionym uwalnianiu eliminuje wszelkie niedobory składników odżywczych. Jeśli przebarwienia utrzymują się, zdolność rośliny do wchłaniania składników odżywczych może być zagrożona. Należy sprawdzić, czy poziom pH gleby jest odpowiedni dla danej rośliny - większość roślin wymaga poziomu pH między sześć a siedem.

Wysuszone brzegi liści są zwykle spowodowane niewłaściwym stosowaniem nawozów lub silnym wiatrem. Nawóz należy stosować zgodnie z etykietą, a jeśli to możliwe, należy stosować organiczny nawóz o spowolnionym uwalnianiu. W przypadku, gdy problemem jest wiatr, zbudowanie osłony przeciwwiatrowej lub ochrona wrażliwych roślin poprzez sadzenie ich po zawietrznej stronie roślin bardziej odpornych na wiatr rozwiąże problem

Spalone liście są oznaką stresu chemicznego. Może to być spowodowane pestycydami lub moczem zwierząt. Można spróbować oczyścić uszkodzone liście wodą i należy przyciąć trwale uszkodzone liście.

CO POWODUJE STRES U ROŚLIN KONOPI

Stres wodny jest spowodowany brakiem lub nadmiarem wody. W obu przypadkach nastąpi zauważalne więdnięcie.

Stres żywieniowy jest spowodowany brakiem równowagi składników odżywczych lub ogólnym brakiem składników odżywczych. Zauważą Państwo odbarwione liście lub w najgorszym przypadku zahamowanie wzrostu.

pH strefy korzeniowej musi być odpowiednio utrzymywane. Wymagania dotyczące pH zależą od rodzaju prowadzonej uprawy. Nieprawidłowe wartości pH powodują, że roślina pobiera składniki odżywcze w nieefektywnym tempie. Objawy są takie same jak w przypadku stresu związanego z niedoborem składników odżywczych. Oprócz pH, na zdrowie korzeni mogą wpływać zmiany temperatury gleby. Podczas uprawy w pomieszczeniach należy upewnić się, że gleba pozostaje w temperaturze pokojowej.

Nieregularne cykle świetlne podczas uprawy marihuany w pomieszczeniach powodują zmniejszenie plonów i mogą powodować manifestację roślin hermafrodytycznych. Należy pamiętać o przestrzeganiu ponad 18-godzinnego cyklu świetlnego w fazie wegetatywnej i 12/12-godzinnego cyklu świetlnego w fazie kwitnienia.

Uszkodzenia tkanki roślinnej mogą być spowodowane ekstremalnymi warunkami środowiskowymi, takimi jak grad lub ekstremalny wiatr, lub niewłaściwym obchodzeniem się z roślinami. W większości przypadków uszkodzenie zostanie usunięte przez roślinę i nie stanowi powodu do zmartwień.

Ekstremalne warunki środowiskowe są zawsze szkodliwe dla każdej rośliny. W przypadku uprawy w pomieszczeniach należy pamiętać o utrzymaniu odpowiedniej wilgotności i cyrkulacji powietrza, a także temperatury. Jeśli nastąpi nagła zmiana warunków środowiskowych, roślina zareaguje spowolnieniem wzrostu i ostatecznie zmniejszy plony.

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?