Koncentrowanie się na tym,
co ważne

Koncentracja – strona informacyjna

Wyostrz swój umysł
Przedmiotem Twojego zainteresowania może być praca lub nauka – może to być też granie w gry komputerowe lub wykonywanie obowiązków domowych. Niezależnie od tego, jakie masz zadanie, umysł może koncentrować na nim uwagę dzięki jego zdolności do skupienia się. Ale jak się skupić, gdy świat jest pełen rozrywek?

  • Co to jest wydajność poznawcza?
  • Zwiększenie zdolności mózgu do adaptacji
  • Poprawa wydajności poznawczej
  • Spadek funkcji poznawczych: małe kroki, które możesz podjąć
  • Składniki, które mogą pomóc

Nasze sugestie dotyczące koncentracji

Co to jest wydajność poznawcza?

Skupienie składa się z kilku kluczowych zagadnień, które razem tworzą wydajność poznawczą. Od zdolności skupienia się zależy to, jak sprawnie mózg może rozwiązywać problemy i dostosowywać się do sytuacji obciążających nas psychicznie.

Jednak mózg nie jest, i nie musi być, w ciągłym stanie nadmiernej koncentracji. Zamiast tego ważne jest to, że kiedy musimy skoncentrować się na przedmiocie, osobie lub zadaniu, możemy zwiększyć naszą wydajność poznawczą, aby sprostać wymaganiom.

Poprzez trening możemy poprawić szybkość, z jaką nasz mózg osiąga szczyt wydajności oraz granice tego progu. Co więcej, trening mózgu to doskonały sposób na walkę ze spadkiem funkcji poznawczych, co jest nieuniknionym objawem starzenia.

Poprawa zdolności mózgu do adaptacji

Plastyczność mózgu może brzmieć jak onieśmielający termin, ale idea jest prosta – to zdolność naszego mózgu do dostosowywania się do zmieniających się wymagań, w tym restrukturyzacji i reorganizacji połączeń synaptycznych. To największa umiejętność naszego mózgu, ale umiejętności można rozwijać. Aby osiągnąć biegłość w czymkolwiek, należy ćwiczyć.

Im częściej testujemy zdolności umysłowe, tym lepsza stanie się nasza zdolność do koncentracji, uczenia się, reagowania i rozumienia. Podobnie jak treningi na siłowni czy bieganie wzmacniają mięśnie i zwiększają wytrzymałość, im więcej ćwiczymy plastyczność naszego mózgu, tym szybszy, silniejszy i pewniejszy staje się nasz umysł. Poprawa plastyczności mózgu zazwyczaj koncentruje się na następujących trzech obszarach.

Pamięć

Pamięć przechowuje informacje do ich późniejszego wykorzystania. Większość informacji przechowujemy tylko krótko (pamięć krótkotrwała), podczas gdy część zostaje zakorzeniona w naszej podświadomości (pamięć długotrwała). Mamy też wspomnienia zmysłowe – m.in. widoki, dźwięki i zapachy – które są katalogowane przez kilka sekund i mogą być ponownie odtworzone.

Skupienie

Kiedy skupiamy się na jednej myśli lub zadaniu, nazywamy ten stan koncentracją. Możesz myśleć o tym prawie jako o wyspecjalizowanej formie skupienia. Koncentracja wpływa również na podejmowanie decyzji, co oznacza, że jest niezbędna do stawiania czoła wyzwaniom współczesnego życia.

Reakcja

Reakcja dyktuje szybkość, z jaką możemy reagować na informacje i bodźce. Pomyśl o złapaniu piłki lub ominięciu czegoś na chodniku. Twój mózg jest odpowiedzialny za przetwarzanie sygnałów z centralnego i obwodowego układu nerwowego i zamienianie ich w odpowiednią reakcję.

Poprawa zdolności poznawczych

Mając na uwadze trzy powyższe obszary, omówimy, co może poprawić naszą ogólną wydajność poznawczą.

Neurotechnologia

Istnieją zaawansowane urządzenia elektroniczne, które łączą się z układem nerwowym i neuronami. Jako wyrafinowane podejście do plastyczności mózgu, urządzenia te obejmują głęboką stymulację mózgu, implanty ślimakowe i interfejsy mózg-komputer.

Zeszyty ćwiczeń

Zeszyty ćwiczeń kognitywnych zawierają różne ćwiczenia umysłowe, które pomagają testować różne funkcje, takie jak pamięć, uwaga i świadomość. Istnieją nawet podręczniki dotyczące określonych zaburzeń psychicznych, takich jak lęk i depresja.

improving cognitive performance

Suplementy

Nootropy (znane również jako inteligentne leki lub środki prokognitywne) to substancje, które mogą poprawić wydajność mózgu. Oprócz opcji na receptę, popularne nootropy przeznaczone do zwiększania koncentracji obejmują kofeinę, kwasy tłuszczowe omega-3 i L-teaninę.

Trening mózgu

Zabawny i interaktywny trening mózgu może pasować do praktycznie każdego rodzaju poprawy plastyczności. Trening mózgu zwykle ma formę interaktywnych gier lub łamigłówek i jest satysfakcjonującym sposobem na poprawę koncentracji umysłowej i umiejętności zapamiętywania.

Spadek funkcji poznawczych: jakie kroki możesz podjąć?

Spadek funkcji poznawczych jest naturalną i ostatecznie nieuniknioną częścią życia. Jednakże podobnie jak to, że mięsień jest mniej podatny na kontuzje, jeśli jest silny i dobrze pielęgnowany, dobrze wykształcony umysł jest lepiej przygotowany do radzenia sobie z utratą pamięci i innymi problemami poznawczymi.

Nasz mózg uosabia wyrażenie „wykorzystaj lub strać”. Jeśli więc interesuje Cię kondycjonowanie mózgu i skupienie się, poniżej znajdziesz kilka czynności, które możesz wykonać.

Regularnie ćwicz

Aktywność, która podnosi tętno, powoduje pompowanie krwi w całym ciele, zwiększając dotlenienie mózgu. To nie tylko uwalnia niezbędne hormony i neurochemikalia, ale może nawet stymulować plastyczność mózgu poprzez tworzenie nowych połączeń nerwowych.

Pozostań aktywny umysłowo

Twój mózg działa jak mięsień, co oznacza, że jeśli nie trenujesz go regularnie, jego pojemność spada. Skoncentruj się na grach i interesujących ćwiczeniach umysłu, takich jak trening mózgu. Gra w karty, rozwiazywanie krzyżówek lub puzzle to świetne przykłady.

Postaw na dietę śródziemnomorską

Dieta śródziemnomorska opiera się na żywności pochodzenia roślinnego i zdrowych tłuszczach, więc obfituje w kwasy tłuszczowe omega-3, które są naturalnymi nootropami. Kolejna zaleta to spożywanie mniejszej ilości czerwonego mięsa, soli i przetworzonej żywności niż w typowych dietach.

Udzielaj się towarzysko

Interakcje społeczne to fantastyczny sposób na zwiększenie plastyczności mózgu. Rozmowa z przyjaciółmi i rodziną nie tylko pomaga mózgowi przetwarzać złożone problemy, ale może również pomóc w uniknięciu depresji, stresu i innych stanów psychicznych.

Wysypiaj się

Spokojny sen odgrywa fundamentalną rolę w przetwarzaniu i katalogowaniu informacji. Chociaż może wydawać się, że ciało nic nie robi podczas snu, mózg jest bardzo aktywny i wykorzystuje ten czas do generowania i naprawy połączeń neurologicznych.

Suplementy i odżywki

Mózg potrzebuje wielu składników do prawidłowego funkcjonowania, z których większość pochodzi z jedzenia i napojów, które spożywamy. Witaminy, minerały i inne suplementy mogą pomóc zrównoważyć potrzeby żywieniowe organizmu, utrzymując go w dobrej formie.

Składniki, które mogą pomóc

Kannabinoidy Kanabidiol (CBD), Kannabigerol (CBG), Kannabinol (CBN) Produkty Cibdol zawierające kannabinoidy to: Olej CBD Oleje CBG Oleje CBN

Gdy wymagane jest pełne skupienie, gama naturalnych suplementów firmy Cibdol pomoże Ci wspierać umysł i ciało.


Który produkt potrzebuję?