10 faktów na temat konopi

Published:

10 faktów na temat konopi

Kiedy mówimy o konopiach w tym poście, nie odnosimy się do specjalnego rodzaju konopi do palenia, które większość z nas zna i kocha. Chociaż oba rodzaje konopi należą do tej samej grupy roślin znanej jako Cannabis, drugi rodzaj konopi w rzeczywistości nie powoduje odurzenia, ale to nie czyni go mniej użytecznym!

Konopie przemysłowe są jedną z najbardziej wszechstronnych znanych roślin i to właśnie z tego powodu ludzie uprawiają je od wielu tysięcy lat. Konopie są wykorzystywane do niezliczonych rzeczy, od produkcji tekstyliów i papieru po budownictwo lub do produkcji paliw odnawialnych. Przyjrzyjmy się 10 ciekawostkom na temat konopi.

WIELE ZASTOSOWAŃ KONOPI

1. Konopie są jedną z najszybciej rosnących roślin i były jedną z pierwszych roślin, z których wiele tysięcy lat temu przędzono włókno nadające się do produkcji tekstyliów. Powszechnie uważa się, że uprawa konopi powstała 5000 lat temu w Chinach. Mówi się, że starożytni Egipcjanie również uprawiali konopie przemysłowe.

2. Aż do początku XIX wieku, kiedy maszyny ułatwiły zbiór bawełny do celów przemysłowych, prawie wszystkie tekstylia, odzież, buty i tkaniny były wykonane z konopi. Mniej więcej w tym samym czasie większość podręczników szkolnych w USA również była wykonana z konopi.

3. Jedna z pierwszych papierni w USA należała do Ojca Założyciela Benjamina Franklina. Jego młyn przetwarzał konopie do produkcji papieru. Wojna 1812 roku, wojna między Stanami Zjednoczonymi a Wielką Brytanią, toczyła się właśnie o konopie.

4. W pewnym momencie uprawa konopi była w Ameryce obowiązkowa. W Wirginii na początku i w połowie XVIII wieku można było trafić do więzienia, jeśli nie uprawiało się konopi. Przez około dwieście lat we wczesnych dniach Stanów Zjednoczonych można było płacić podatki uprawianymi konopiami.

5. Pierwszy popularny samochód, słynny Model-T Henry'ego Forda, był napędzany benzyną wytwarzaną z konopi, a sam samochód był w większości wykonany z konopi. Henry Ford posiadał również rozległe pola konopi. Model-T był czasami określany jako "samochód wyhodowany z ziemi". Większość części Modelu-T, w tym jego panele, które zostały wykonane z konopi, były mocniejsze niż stal.

6. Przez tysiące lat konopie odgrywały ważną rolę w odkryciach morskich, transporcie i działaniach wojennych, ponieważ prawie wszystkie liny i żagle większości statków były wykonane z konopi.

7. Większość wczesnych obrazów, w tym te autorstwa klasycznych mistrzów, takich jak Van Gogh czy Rembrandt, została namalowana na płótnie konopnym. Słowo "płótno" pochodzi od średnioangielskiego słowa "canevas", które jest odmianą łacińskiego słowa cannabis.

OLEJ Z NASION KONOPI

8. Do 1937 roku większość farb i lakierów w Ameryce była wytwarzana z oleju z nasion konopi.

9. Na początku XX wieku rząd USA przewidywał, że w ciągu zaledwie kilku dekad cały papier będzie wytwarzany z konopi i nie będzie już potrzeby wycinania drzew. Stany Zjednoczone miały plany dotyczące programów konopnych, ponieważ badania wykazały, że konopie dałyby 4 razy więcej do produkcji papieru niż drzewa.

10. Większość wczesnych książek, wykresów, map i flag, a także Konstytucja Stanów Zjednoczonych i projekty Deklaracji Niepodległości zostały wykonane z konopi.

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?