7 powodów, dla których czujesz zmęczenie w ciągu dnia

Published:

powodów, dla których czujesz zmęczenie w ciągu dnia

Masz dość bycia ciągle zmęczonym? Czytaj dalej, aby odkryć siedem powodów, dla których możesz czuć się senny i mieć problemy z utrzymaniem czujności w ciągu dnia. Przedstawimy również praktyczne rozwiązania.

Czemu jestem wiecznie zmęczony?

Choć może wydawać się nieuchronną częścią współczesnego życia, uczucie zmęczenia znacznie wpływa na jego jakość, zwłaszcza jeśli utrzymuje się codziennie. To znane wszystkim uczucie ma nawet własną nazwę: TATT (z angielskiego: „tired all the time” – „ciągle zmęczony”).

Oczywiście problem polega na tym, że kilka czynników może zakłócić sen i trudno jest określić, od czego zacząć radzenie sobie z ciągłym zmęczeniem. Właśnie dlatego ułożyliśmy listę najczęstszych przyczyn utrzymującego się zmęczenia. Omówimy ich wpływ na codzienne życie i poradzimy, co możesz zrobić, aby ich uniknąć lub je rozwiązać.

1. Brak snu lub zaburzenia snu

Brak snu może wydawać się oczywistym powodem, dla którego czujemy się zmęczeni w ciągu dnia, ale możesz doświadczać zakłóceń lub nawet je tworzyć i nie zdawać sobie z tego sprawy. Niestety, nawet najmniejsze zakłócenie cyklu snu organizmu może sprawić, że będziesz zaspany lub bez energii.

Najczęściej sen ma cztery różne fazy (N1, N2, głęboki sen oraz fazę REM), a kompletny cykl zajmuje od 90 minut do 3 godzin. Ważne jest, aby przejść przez jak najwięcej faz głębokiego snu. To wtedy Twój organizm najbardziej się regeneruje. Problem polega na tym, że nie możesz pomijać faz, więc musisz dać ciału czas, aby skończyło każdą fazę, jedna po drugiej.

Dlatego stały i odpowiedni cykl snu jest kluczowy. Kiedy śpisz mniej niż 6–9 godzin, możesz nieświadomie doprowadzić do zaburzeń snu, co oznacza, że Twój organizm nie może kończyć faz snu, których potrzebuje do regeneracji.

2. Złe nawyki żywieniowe

Dieta ma ogromne znaczenie dla jakości snu. I nie tylko to, co konsumujemy na krótko przed pójściem spać może sprawić, że czujemy zmęczenie po rozbudzeniu – należy także zwrócić uwagę na to, co jemy w ciągu dnia.

Na przykład, jeśli regularnie pijesz napoje z dużą zawartością kofeiny po południu, może to poważnie zakłócić Twój cykl snu. Niektórym osobom całkowite pozbycie się kofeiny z organizmu może zająć nawet do dziesięciu godzin.

Być może za mało jesz i pijesz. Pomijanie posiłków zmniejsza poziom energii, podczas gdy uczucie głodu samo z siebie utrudnia zasypianie. Jeśli masz kłopoty z jedzeniem zbalansowanych posiłków w ciągu dnia, rozważ suplementowanie brakujących witamin i minerałów.

3. Stres

Stres fundamentalnie zmienia priorytety naszego organizmu, co ma sens, kiedy próbujemy dotrzymać terminów w pracy, albo zmagamy się z napiętym harmonogramem towarzyskim. Jednak nasze umysł i ciało mogą wytrzymać reakcję stresową jedynie przez określony czas, a następnie pojawią się objawy takie jak bóle głowy, napięcie mięśni, zmęczenie oraz mdłości.

Niestety, nie ma błyskawicznego sposobu na pozbycie się stresu i to uczucie jest wyjątkowe dla każdej osoby, która go doświadcza. Żaden przypadek, objaw lub remedium nie są takie same, ale małe zmiany w codziennym życiu mogą zacząć łagodzić wpływ stresu, co daje więcej przestrzeni do znalezienia rozwiązania.

Jeśli podejrzewasz, że stres uniemożliwi Ci odpoczynek, na jaki zasługujesz, rozważ podjęcie małych kroków, takich jak:

• wyłączenie telefonu służbowego wieczorem,
• zarezerwowanie jednej nocy w tygodniu na spotkania towarzyskie,
• opisywanie uczuć w dzienniku,
• praktykowanie uważności,
• wprowadzenie limitów dotyczących korzystania z mediów społecznościowych.

4. Depresja

Depresja dotyka wszystkich aspektów życia, a jej objawy sięgają od irytacji i zmian apetytu do ekstremalnego zmęczenia i ciągłego uczucia smutku. Biorąc pod uwagę jej ogromny wpływ na to, jak myślimy i się czujemy, nic dziwnego, że depresja jest wiodącą przyczyną ciągłego uczucia zmęczenia.

Niestety, depresja hamuje wytwarzanie przez organizm neuroprzekaźnika o nazwie serotonina. Serotonina nie tylko jest kluczowa w jednej z faz snu, fazie REM, ale jest również chemicznym prekursorem hormonu snu, melatoniny.

Niezależnie od konkretnego scenariusza, dobre wieści są takie, że jest wiele opcji leczenia depresji. Nieduże zmiany w stylu życia lub leki to sposoby, które mogą pomóc polepszyć jakość snu.

5. Cukrzyca

W samej Wielkiej Brytanii[1] niemal cztery miliony osób mają cukrzycę, przypadłość, która uniemożliwia organizmowi wytwarzanie wystarczającej ilości insuliny. Insulina to hormon, który pozwala ciału na absorpcję glukozy, kluczowego źródła energii dla naszych komórek. Wraz z nagromadzeniem się glukozy w krwiobiegu zamiast w komórkach, pojawia się wiele objawów cukrzycy, w tym zwiększone pragnienie, częstsze oddawanie moczu oraz zmęczenie.

Podczas gdy cukrzyca typu 1 jest najczęściej wynikiem predyspozycji genetycznych lub infekcji, wystąpienie cukrzycy typu 2 jest możliwe jedynie za sprawą czynników wynikających ze stylu życia. Z roku na rok cukrzyca typu 2 jest diagnozowana u coraz większej liczby osób, ale można jej zapobiec zmianami w stylu życia i w diecie. Ważne jest ograniczenie przyjmowania przetworzonej żywności bogatej w tłuszcze, cukry oraz sól, wybieranie pełnowartościowego jedzenia oraz regularne ćwiczenia.

6. Anemia

Normalnie czerwone krwinki transportują tlen do tkanek w całym ciele, ale nie u osób z anemią. To schorzenie powoduje spadek liczby czerwonych krwinek, przez co osoby nim dotknięte czują się słabo i są zmęczone. W poważnych przypadkach, anemia może również wywoływać ostry ból w klatce piersiowej, zadyszkę oraz nieregularne bicie serca.

Problem z diagnozowaniem anemii polega na tym, że objawy często na początku są bardzo łagodne i biorąc pod uwagę, że są dziesiątki powodów, dla których ludzie czują się wiecznie zmęczeni, ta choroba nie zawsze jest brana pod uwagę. Jednak jeśli ktoś dobrze się odżywia, nie ma problemów ze snem i ćwiczy, ale odczuwa zmęczenie, powinien rozważyć wizytę u lekarza.

7. Siedzący tryb życia

Można by pomyśleć, że siedzenie całymi dniami pozytywnie wpływa na poziomy energii. W końcu jeśli nie musisz się za często ruszać, powinieneś zachować energię na później, prawda? Cóż, według badaczy[2] wcale tak nie jest. Brak aktywności fizycznej może sprawić, że będziesz odczuwać większe zmęczenie niż to, które czujesz przy regularnych ćwiczeniach.

Uzasadnienie tych spostrzeżeń bierze się z obserwacji tego, jak ludzki organizm używa tlenu do przemiany substancji odżywczych w energię. U osób, które regularnie ćwiczą, poziomy tlenu są większe niż u osób prowadzących siedzący tryb życia, co oznacza, że ich organizm łatwiej generuje energię.

Jeśli jesteś wiecznie zmęczony, mimo to, że w pracy siedzisz, szybki spacer lub trzydzieści minut lekkich ćwiczeń mogą być tym, czego potrzebujesz.

Jesteś gotów na ożywienie swojego stylu życia i walkę z ciągłym uczuciem zmęczenia? Odwiedź sklep Cibdol, aby poznać kompletną ofertę olejów, kapsułek oraz suplementów, które dadzą Ci wsparcie, jakiego potrzebujesz. Następnie dowiedź naszą Encyklopedię CBD, aby dowiedzieć się więcej na temat snu oraz higieny snu.

Źródła

[1] Diabetes UK. Diabetes Prevalence 2019. Diabetes UK. Published February 2020. https://www.diabetes.org.uk/professionals/position-statements-reports/statistics/diabetes-prevalence-2019 [Źródło]

[2] Ellingson LD, Kuffel AE, Vack NJ, Cook DB. Active and Sedentary Behaviors Influence Feelings of Energy and Fatigue in Women. Medicine & Science in Sports & Exercise. 2014;46(1):192-200. https://doi.org/10.1249/mss.0b013e3182a036ab [Źródło]

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?