Czy cordyceps powoduje zmęczenie?

Published:

Rola Cordyceps w zwiększaniu energii

Czy zastanawiali się Państwo kiedyś, dlaczego ophiocordyceps sinensis, znany również jako grzyby cordyceps, są obecnie tak popularne w świecie suplementów? Cóż, proszę rzucić okiem. Te funky grzyby odgrywają ważną rolę w zwalczaniu zmęczenia nadnerczy i zwiększaniu poziomu energii. W jaki sposób? Zwiększają one produkcję ATP w organizmie, dzięki czemu wydajność ćwiczeń jest znacznie wyższa. Ponadto, podobnie jak rhodiola rosea, wzmacniają również reakcję organizmu na stres.

Cordyceps, czy to cordyceps sinensis, czy cordyceps militaris, są od wieków stosowane w tradycyjnej medycynie chińskiej w celu zwalczania zmęczenia i poprawy wydajności ćwiczeń. Rhodiola rosea, często spożywana w formie kapsułek, to kolejny suplement znany z potencjalnych korzyści zdrowotnych. Podobnie jak cordyceps, może zwiększać wykorzystanie tlenu, podkręcając Państwa wytrzymałość. Następnym razem, gdy poczują się Państwo nieco ospali, warto rozważyć suplementację kapsułkami cordyceps lub rhodiola rosea. Mogą one po prostu dać Państwu zastrzyk energii, którego Państwo potrzebują!

Proszę jednak pamiętać, że choć potencjalne korzyści zdrowotne tych bioaktywnych składników - od zwiększenia siły układu odpornościowego po wsparcie zdrowia serca - są imponujące, zawsze najlepiej jest skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem jakiegokolwiek nowego schematu suplementacji. Ma to kluczowe znaczenie dla zrozumienia wszelkich potencjalnych skutków ubocznych i tego, w jaki sposób suplement może uzupełniać już przyjmowane leki. Proszę również sprawdzić, czy suplement jest dostępny w formie kapsułek, aby ułatwić jego przyjmowanie.

Czy cordyceps powoduje zmęczenie?

Badanie wpływu Cordyceps na sen

Lepsza jakość snu

Czy mieli Państwo kiedyś jedną z tych nocy, kiedy bezsenność nie pozwalała Państwu spać? Nie są Państwo sami. Niektórzy ludzie, którzy dodali do swojej diety cordyceps, rodzaj suplementu grzybowego, zgłaszają zauważalną poprawę jakości snu. Uważają, że jest to jak wyłączenie mózgu, dzięki czemu łatwiej jest odpłynąć w krainę snów. Potencjalne korzyści zdrowotne są rzeczywiście warte odnotowania.

Badania nad regulacją snu nie są jeszcze gotowe, aby poprzeć te twierdzenia o śnie REM i bezsenności twardymi faktami. Proszę jednak rozważyć następującą kwestię - jeśli cordyceps może pomóc niektórym osobom osiągnąć bardziej spokojny sen, to czy może zadziałać również w Państwa przypadku?

Wpływ rytmu okołodobowego

Oto kolejna intrygująca ciekawostka: cordyceps może wpływać na rytm okołodobowy lub regulację snu. Jest to wewnętrzny zegar organizmu zarządzający czuwaniem i bezsennością, sygnalizujący, kiedy nadszedł czas na sen REM, aby uderzyć w worek lub wstać i błyszczeć.

Proszę wyobrazić sobie następujący scenariusz: jest późno w nocy, ale z powodu bezsenności i zmęczenia nadnerczy, Państwa organizm zachowuje się tak, jakby nadszedł czas na śniadanie. Nic przyjemnego, prawda? Podwzgórze, często powiązane z czuwaniem, może być potencjalnie zresetowane przez cordyceps w celu normalizacji wzorców snu.

Ograniczone badania nad czasem trwania snu

Z drugiej strony, nie ma zbyt wielu badań, które bezpośrednio łączyłyby działanie kapsułek cordyceps z czasem trwania lub początkiem snu. Tak więc, podczas gdy niektórzy użytkownicy przysięgają na korzyści płynące z tej fali trendów zdrowotnych dla lepszego nocnego odpoczynku, nie mamy solidnych dowodów naukowych... jeszcze.

Przypomina to czytanie książki z brakującymi stronami - chwytają Państwo sedno, ale tracą kluczowe szczegóły. Tak więc, zanim zaczną Państwo łykać kapsułki z grzybami Cordyceps jak cukierki w nadziei na wydłużenie czuwania i czerpanie korzyści, proszę pamiętać: Potrzebujemy więcej badań w tej dziedzinie.

Potencjalne efekty uspokajające

Na koniec omówmy coś znanego jako analog adenozyny - złożony termin określający elementy imitujące adenozynę, związek, który zachęca do snu. Proszę zgadnąć. Uważa się, że Cordyceps, rodzaj grzyba, zawiera je! Są one często związane z łagodzeniem zmęczenia nadnerczy i regulacją podwzgórza. Mogą więc pomóc Państwu obudzić się wypoczętym.

Oznacza to, że mogą one potencjalnie mieć działanie uspokajające, które pośrednio wspomaga lepszy sen REM. Proszę pomyśleć o nich jak o naturalnej kołysance, która pomaga zrelaksować się po długim dniu, zmniejszając stres i wydłużając całkowity czas snu. Ich kojący rytm przypominający falę pomaga w osiągnięciu głębszego odpoczynku.

Dowody naukowe: Cordyceps i wzorce snu

Związek między Cordycepsem a snem

Niewiele badań naukowych bezpośrednio łączy spożycie ophiocordyceps sinensis, znanego również jako cordyceps, ze zmienionymi wzorcami snu. Większość istniejących badań skupia się bardziej na zwiększeniu energii niż regulacji snu. To tak, jakby skupić się na zwiększeniu obrotów silnika samochodu bez uwzględnienia jego hamulców.

Badania często podkreślają, w jaki sposób ophiocordyceps może poprawić całkowity sen, w tym sen REM, a nie tylko godziny czuwania. Przypomina to badanie fali korzyści płynących z produktywności kawy, ale zaniedbywanie jej wpływu na relaks przed snem.

Badania na zwierzętach i potwierdzenie u ludzi

Badania na zwierzętach sugerują potencjalne działanie uspokajające kordycepsu na podwzgórze, wpływając na sen REM, ale potrzebujemy potwierdzenia u ludzi. Mówiąc prościej, to, co działa na Państwa chomika lub pacjentów w badaniach na zwierzętach, może nie do końca działać na Państwa! Badania te przypominają testowanie nowego przepisu na karmę dla psów na labradorze przed podaniem go chihuahua.

Na przykład, niektóre dowody wskazują na to, że ophiocordyceps ma działanie podobne do rhodiola rosea - innej rośliny znanej ze swoich właściwości adaptogennych - w regulacji rytmu okołodobowego u myszy. Ale hej, kiedy ostatnio sprawdzałem, nie byliśmy dokładnie futrzastymi stworzeniami z wąsami!

Potrzeba więcej badań

Potrzebne są bardziej kompleksowe badania, aby ustalić wyraźny związek między spożyciem cordyceps sinensis a zaburzeniami snu lub zmianami w naszych cyklach czuwania. W chwili obecnej badanie korzyści płynących ze spożywania grzybów cordyceps, szczególnie w suplementach cordyceps, i ich wpływu na odczyty EEG (elektroencefalogramu) podczas snu, przypomina próbę rozwiązania układanki, w której brakuje połowy elementów.

Badania EEG mogą zapewnić wgląd w wpływ tych grzybów na fale delta (powolne fale związane z głębokim snem) i aktywność neuronów podczas różnych etapów snu, w tym REM. Ale do tego czasu pozostaje nam zgadywać, czy cordyceps są bardziej jak kołysanki czy budziki dla komórek naszego układu nerwowego i jaką moc mogą mieć w wpływaniu na poziom stresu.

Krótko mówiąc:

Potrzebujemy więcej badań na ludziach

Potrzebujemy danych EEG

Potrzebujemy lepszego zrozumienia wpływu grzyba Cordyceps Sinensis na nasze fale delta podczas snu REM, obserwowanego przez EEG.

A przede wszystkim potrzebujemy siły cierpliwości, dopóki nauka nie rozwikła tajemnicy snu REM, AR i EEG!

Następnym razem, gdy będą się Państwo zastanawiać nad tym "czy cordyceps wpływa na sen lub moc adenozyny?", proszę pamiętać, że nauka EEG nie dała nam jeszcze jednoznacznej odpowiedzi!

Czy cordyceps powoduje zmęczenie?

Krótko mówiąc, cordyceps nie sprawia, że czują się Państwo jak potrąceni przez ciężarówkę. W rzeczywistości są one najlepszym przyjacielem snu, działając jako wzmacniacz mocy dla wzorców EEG. Badania wykazały, że te funky grzyby mogą faktycznie poprawić wzorce snu poprzez zwiększenie aktywności adenozyny i AR. Tak więc, zamiast czuć się wyczerpanym, można po prostu obudzić się jak milion dolarów.

Ale proszę nie wierzyć nam na słowo. Istnieje wiele dowodów naukowych związanych z mocą EEG i adenozyną, które potwierdzają ten pogląd. Naukowcy odrobili pracę domową i odkryli, że cordyceps może pomóc regulować cykle snu. Oznacza to mniej przewracania się w nocy i lepszą jakość snu.

Następnym razem, gdy będą Państwo mieli trudności z zasypianiem, warto spróbować cordyceps. Kto wie? Państwa sen może się poprawić, wzorce EEG mogą się ustabilizować, poziom adenozyny może się zrównoważyć, a aktywność AR może się znormalizować. Może się okazać, że drzemią Państwo jak dziecko.

Gotowy do wypróbowania tej techniki snu? Proszę więc kontynuować! Czeka na Państwa widok krainy snów, jak sugerują et al w swoim badaniu AR!

FAQ

Czy cordyceps powoduje zmęczenie?

Nie! Wręcz przeciwnie, uważa się, że korzyści płynące z grzybów cordyceps mogą pomóc poprawić jakość snu. Może to skutkować wzrostem adenozyny, którą można zmierzyć za pomocą EEG, dzięki czemu poczują się Państwo bardziej wypoczęci w ciągu dnia.

Czy mogę stosować cordyceps jako naturalny lek na bezsenność?

Chociaż badania sugerują, że cordyceps może pomóc w lepszych wzorcach snu, potencjalnie wpływając na adenozynę i widok EEG, zawsze najlepiej jest skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem jakiegokolwiek nowego schematu suplementacji.

Czy są jakieś skutki uboczne przyjmowania cordyceps?

Cordyceps jest ogólnie uważany za bezpieczny, ale podobnie jak w przypadku każdego suplementu nasennego, indywidualne reakcje mogą się różnić. Zawsze należy zaczynać od niższych dawek i monitorować reakcję organizmu, ewentualnie za pomocą EEG, na poziom adenozyny.

Gdzie mogę kupić dobrej jakości cordyceps?

Mogą Państwo znaleźć wysokiej jakości cordyceps, który może poprawić sen, w renomowanych sklepach zdrowotnych, takich jak Cibdol, z myślą o naturalnych suplementach.

Jak długo trwa wpływ kordycepsu na mój rytm snu?

Wpływ suplementów z grzybów cordyceps, w szczególności cordyceps sinensis, na wzorce snu różni się w zależności od osoby, w oparciu o czynniki takie jak dawkowanie, indywidualne tempo metabolizmu i obecność adenozyny. Pogląd ten jest powszechnie podzielany przez badaczy.

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?