Oglądanie telewizji przed snem: Zdrowsze alternatywy

Published:

Czy zastanawiali się Państwo nad konsekwencjami oglądania telewizji przed snem dla ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia? W tym wpisie na blogu przeanalizujemy wpływ oglądania telewizji przed snem na jakość snu i ogólny stan zdrowia, a także przedstawimy sugestie dotyczące ograniczenia czasu spędzanego przed ekranem i alternatywnych technik relaksacyjnych, które pomogą promować lepszy wypoczynek.

Spis treści

 1. Wpływ oglądania telewizji przed snem
  1. Wpływ niebieskiego światła na produkcję melatoniny
  2. Konsekwencje zaburzeń rytmu okołodobowego
  3. Zalecenia dotyczące ograniczenia czasu spędzanego przed ekranem przed snem
 2. Zalecenia dotyczące ograniczenia czasu spędzanego przed ekranem przed snem
  1. Ustanowienie spójnej rutyny przed snem bez ekranów
  2. Ograniczenie ekspozycji na sztuczne światło przed snem
 3. Alternatywne techniki relaksacyjne dla lepszej jakości snu
  1. Czytanie fizycznych książek jako czynność uspokajająca
  2. Słuchanie kojącej muzyki lub dźwięków natury przed snem
  3. Praktykowanie medytacji lub ćwiczeń głębokiego oddychania
 4. Alternatywne techniki relaksacyjne dla lepszej jakości snu
  1. Czytanie książek fizycznych jako czynność uspokajająca
  2. Słuchanie kojącej muzyki lub dźwięków natury przed snem
  3. Praktykowanie medytacji lub ćwiczeń głębokiego oddychania
 5. Oglądanie telewizji w łóżku wpływa na związek
  1. Znaczenie utrzymania przyjaznego dla snu środowiska w sypialni
  2. Wspieranie więzi i intymności bez ekranów w sypialni
  3. Rola produktów CBD w promowaniu relaksu
 6. Wpływ treści telewizyjnych na jakość snu dzieci
  1. Wybór treści dostosowanych do wieku i pozbawionych przemocy dla dzieci
  2. Zachęcanie młodych widzów do zdrowych nawyków przed ekranem
  3. Wpływ na dzieci w wieku przedszkolnym w dzielnicach o trudnej sytuacji finansowej
 7. Najczęściej zadawane pytania dotyczące oglądania telewizji przed snem
  1. Czy oglądanie telewizji przed snem źle wpływa na sen?
  2. Czy oglądanie telewizji może pomóc w zasypianiu?
  3. Czy osoby z ADHD powinny oglądać telewizję, aby zasnąć?
  4. Kiedy dzieci powinny przestać oglądać telewizję przed snem?
 8. Wnioski

Zbadamy, w jaki sposób ekspozycja na niebieskie światło z ekranów zakłóca produkcję melatoniny i rytm dobowy, prowadząc do gorszej jakości snu. Ponadto przedstawimy zalecenia dotyczące ograniczenia czasu spędzanego przed ekranem przed snem i zasugerujemy alternatywne techniki relaksacyjne, które promują lepsze wzorce snu. Dodatkowo omówimy, w jaki sposób oglądanie telewizji w łóżku może wpływać na związki, wpływając na intymność i więź z partnerami.

Wreszcie, ponieważ dzieci są również często narażone na oglądanie telewizji przed snem, zbadamy wpływ określonych treści na jakość ich snu i zaoferujemy wskazówki dotyczące zachęcania młodych widzów do zdrowych nawyków przed ekranem. Rozumiejąc te czynniki związane z oglądaniem telewizji przed snem, mogą Państwo podejmować świadome decyzje dotyczące swojej nocnej rutyny w dążeniu do lepszego odpoczynku.

oglądanie-telewizji-przed-snem

Wpływ oglądania telewizji przed snem

Czy lubią Państwo oglądać telewizję przed snem? Być może nadszedł czas, aby ponownie to rozważyć. Badania wykazały, że długotrwała ekspozycja na telewizję i inne ekrany emitujące niebieskie światło w nocy może obniżać jakość snu, powodować zaburzenia i upośledzać funkcjonowanie w ciągu dnia. Może to prowadzić do zaburzeń, bezsenności i ograniczonego funkcjonowania w ciągu dnia. Jednym z głównych winowajców tych problemów jest niebieskie światło emitowane przez ekrany, takie jak telewizory i smartfony w nocy.

Wpływ niebieskiego światła na produkcję melatoniny

Według Harvard Health Publishing, ekspozycja na niebieskie światło w nocy może zakłócać nasz rytm dobowy poprzez hamowanie produkcji melatoniny. Melatonina jest hormonem odpowiedzialnym za regulację naszego cyklu snu i czuwania. Kiedy poziom melatoniny jest zaburzony z powodu nadmiernego czasu spędzanego przed ekranem przed snem, trudno jest zasnąć lub utrzymać spokojny sen przez całą noc.

Konsekwencje zaburzeń rytmu okołodobowego

Zaburzenia rytmu okołodobowego mogą z czasem prowadzić do innych problemów zdrowotnych, w tym zwiększonego ryzyka otyłości, cukrzycy, chorób układu krążenia i zaburzeń nastroju, takich jak depresja i stany lękowe (Sleep Foundation). Priorytetowe traktowanie zdrowych nawyków związanych ze snem, wolnych od nocnego korzystania z ekranu, jest niezbędne zarówno dla natychmiastowego dobrego samopoczucia, jak i długoterminowego zdrowia.

Oprócz ingerencji niebieskiego światła w produkcję melatoniny, zaburzenia rytmu okołodobowego spowodowane oglądaniem telewizji przed snem można przypisać takim czynnikom, jak hałas w tle z telewizorów pozostawionych włączonych po zaśnięciu lub stymulujące treści spożywane bezpośrednio przed snem (np. pełne akcji filmy lub trzymające w napięciu programy telewizyjne).

Zalecenia dotyczące ograniczenia czasu spędzanego przed ekranem przed snem

Aby poprawić ogólną jakość snu i zmniejszyć potencjalne zakłócenia spowodowane nocnym korzystaniem z ekranu, eksperci zalecają unikanie elektroniki w ciągu ostatnich trzydziestu minut przed snem. Rozsądnie jest trzymać się z dala od syntetycznych źródeł światła przez kilka godzin przed pójściem spać.

Ustanowienie spójnej rutyny przed snem bez ekranów

Spójna rutyna przed snem może pomóc zasygnalizować organizmowi, że nadszedł czas na sen. Zamiast korzystać z ekranów w tym czasie, proszę rozważyć zaangażowanie się w czynności takie jak czytanie drukowanych książek (nie urządzeń elektronicznych), pisanie w dzienniku lub wykonywanie delikatnych ćwiczeń rozciągających (Sleep Foundation). Te uspokajające czynności pozwolą umysłowi i ciału zrelaksować się przed próbą zaśnięcia.

Ograniczenie ekspozycji na sztuczne światło przed snem

 • Przyciemnianie świateł: Stopniowe przyciemnianie świateł w domu w miarę zbliżania się pory snu może pomóc w stworzeniu środowiska sprzyjającego spokojnemu snu.
 • Unikanie jasnych ekranów: Jeśli musi Pan/Pani korzystać z urządzeń elektronicznych w nocy, proszę spróbować dostosować ich ustawienia jasności lub korzystać z aplikacji zaprojektowanych specjalnie do oglądania w nocy z ograniczoną emisją niebieskiego światła.
 • Oświetlenie przyjazne dla snu: Proszę rozważyć zainwestowanie w żarówki w kolorze czerwonym lub bursztynowym, które emitują mniej niebieskiego światła niż tradycyjne białe żarówki. Są to bardziej odpowiednie opcje do wieczornego użytku podczas przygotowywania się do snu.

Podjęcie tych kroków nie tylko pomoże chronić rytm dobowy, ale także przyczyni się do poprawy ogólnego stanu zdrowia, zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio poprzez poprawę jakości snu.

Zalecenia dotyczące ograniczenia czasu spędzanego przed ekranem przed snem

Badania wykazały, że oglądanie ekranów przed snem może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Aby zapewnić lepszą jakość snu i zmniejszyć potencjalne zakłócenia spowodowane nocnym korzystaniem z ekranu, eksperci zalecają wdrożenie pewnych strategii, które ograniczą ekspozycję na ekrany w godzinach poprzedzających sen.

Ustanowienie spójnej rutyny przed snem bez ekranów

Kluczowym krokiem w kierunku poprawy jakości snu jest stworzenie spójnej rutyny przed snem, która nie obejmuje żadnych urządzeń elektronicznych. Pomoże to zasygnalizować mózgowi, że nadszedł czas na odpoczynek i relaks, umożliwiając bardziej efektywne odprężenie. Niektóre czynności, które mogą Państwo rozważyć włączenie do swojej nocnej rutyny, obejmują:

 • Wziąć ciepłą kąpiel lub prysznic
 • Czytanie fizycznej książki (nie e-booka)
 • Zapisywanie myśli lub planów na następny dzień w dzienniku.
 • Delikatne rozciąganie lub ćwiczenia jogi
 • Popijając herbatę ziołową lub ciepłe mleko

Kluczem jest znalezienie tego, co działa najlepiej dla Pana/Pani osobiście - idealny rytuał przed snem dla każdego będzie inny.

Ograniczenie ekspozycji na sztuczne światło przed snem

Oprócz unikania elektroniki w ciągu ostatnich trzydziestu minut przed snem, ważne jest również ograniczenie ekspozycji na inne źródła sztucznego światła w ciągu dwóch godzin przed pójściem spać. Wykazano, że sztuczne światłozakłóca produkcję melatoniny, co może utrudniać zasypianie.

  • Proszę przyciemnić światła w domu, gdy zbliża się pora snu. Pomoże to stworzyć bardziej relaksującą atmosferę i zachęci organizm do produkcji melatoniny.
  • Jeśli musi Pan/Pani korzystać z urządzeń elektronicznych, proszę rozważyć zainstalowanie aplikacji lub dostosowanie ustawień, które redukują emisję niebieskiego światła. Wiele smartfonów i tabletów oferuje obecnie wbudowane funkcje "trybu nocnego", które dostosowują kolory ekranu do cieplejszych tonów w godzinach wieczornych.
  • Proszę rozważyć noszenie okularów z bursztynowym odcieniem wieczorem, jeśli są Państwo szczególnie wrażliwi na sztuczne światło. Wykazano, że okulary te blokują niebieskie światło, potencjalnie poprawiając jakość snu u niektórych osób.

Eksperci zalecają regularne wykonywanie czynności relaksacyjnych, które nie obejmują ekranów, aby lepiej spać i uniknąć możliwego negatywnego wpływu oglądania telewizji na zdrowie fizyczne i psychiczne.

Alternatywne techniki relaksacyjne dla lepszej jakości snu

Zamiast polegać na urządzeniach elektronicznych przed snem, eksperci sugerują ustanowienie spójnych procedur obejmujących techniki relaksacyjne, które nie obejmują ekranów. Praktyki te mogą pomóc w stworzeniu środowiska sprzyjającego spokojnemu snu, wolnego od zakłóceń związanych z ekranami i innymi formami rozrywki.

Czytanie fizycznych książek jako czynność uspokajająca

Sięgnięcie po staromodną papierową książkę to jeden ze sposobów na zrelaksowanie się bez wpatrywania się w kolejny ekran. Czytanie od dawna uznawane jest za skuteczną metodę redukcji stresu, dzięki czemu jest to idealna aktywność przed snem - proszę tylko pamiętać, by nie wybierać zbyt stymulujących lub trzymających w napięciu materiałów.

Słuchanie kojącej muzyki lub dźwięków natury przed snem

Odpowiedni rodzaj treści audio może również służyć jako doskonałe narzędzie relaksacyjne przed snem. Proszę rozważyć słuchanie uspokajającej muzyki, dźwięków natury, a nawet medytacji z przewodnikiem podczas przygotowywania się do snu. Badania wykazały, że relaksująca muzyka może poprawić jakość snu, szczególnie u osób cierpiących na bezsenność.

Praktykowanie medytacji lub ćwiczeń głębokiego oddychania

Medytacja i ćwiczenia głębokiego oddychania to kolejne skuteczne sposoby na zrelaksowanie umysłu i ciała przed snem. Praktyki te zostały powiązane zpoprawą jakości snu, obniżeniem poziomu stresu i ogólnym lepszym zdrowiem psychicznym. Nawet kilka minut skupionego relaksu każdej nocy może znacząco wpłynąć na zdolność do łatwiejszego zasypiania i cieszenia się głębszym, bardziej regenerującym snem.

Alternatywne techniki relaksacyjne dla lepszej jakości snu

Zamiast polegać na urządzeniach elektronicznych przed snem, eksperci sugerują ustanowienie spójnych rutyn obejmujących techniki relaksacyjne, takie jak czytanie drukowanych książek, słuchanie muzyki, kąpiele lub medytacja. Praktyki te pomagają stworzyć środowisko sprzyjające spokojnemu snu, wolne od zakłóceń związanych z ekranami i innymi formami rozrywki.

Czytanie książek fizycznych jako czynność uspokajająca

Proszę zrelaksować się przed snem czytając fizyczne książki. Czynność ta nie tylko zapewnia stymulację umysłową i promuje zdrowie poznawcze, ale także pomaga zrelaksować umysł bez narażania się na szkodliwe niebieskie światło emitowane przez ekrany. Ponadto czytanie może być doskonałą okazją do nawiązania więzi z członkami rodziny lub partnerami poprzez wspólne zainteresowania literaturą.

 • Proszę wybrać uspokajające gatunki, takie jak książki samopomocy lub powieści, które zachęcają do pozytywnego myślenia i dobrego samopoczucia emocjonalnego.
 • Proszę stworzyć przytulny kącik do czytania w sypialni z wygodnymi siedzeniami i delikatnym oświetleniem.
 • Proszę unikać trzymających w napięciu thrillerów lub intensywnych emocjonalnie historii, które mogą powodować zwiększony poziom niepokoju przed snem.

Słuchanie kojącej muzyki lub dźwięków natury przed snem

Udowodniono, że słuchanie kojącej muzyki lub dźwięków natury skutecznie promuje relaks i poprawia jakość snu. Praktyka ta może zmniejszyć poziom stresu, jednocześnie tworząc spokojną atmosferę sprzyjającą łatwiejszemu zasypianiu. Proszę rozważyć wprowadzenie poniższych wskazówek do swojej nocnej rutyny:

 1. Proszę tworzyć listy odtwarzania zawierające delikatne melodie, takie jak kompozycje klasyczne, utwory instrumentalne, ambientowe pejzaże dźwiękowe lub dźwięki natury, takie jak opady deszczu i fale oceanu.
 2. Proszę poeksperymentować z różnymi rodzajami muzyki, aby określić, które gatunki najlepiej sprzyjają relaksacji.
 3. Proszę unikać piosenek z tekstem, który może pobudzać umysł i utrudniać zasypianie.

Praktykowanie medytacji lub ćwiczeń głębokiego oddychania

Angażując się w medytację, można zmniejszyć stres i poprawić jakość snu, tworząc w ten sposób bardziej sprzyjającą atmosferę dla spokojnego snu. Włączając medytację do rutyny przed snem, można stworzyć uspokajające środowisko, które zachęca do spokojnego snu. Popularne techniki obejmują:

 • Medytacja uważności, w której nacisk kładziony jest na bycie obecnym w danej chwili bez osądzania.
 • Medytacja z przewodnikiem, która polega na słuchaniu nagrania audio prowadzonego przez instruktora, który prowadzi Państwa przez ćwiczenia wizualizacyjne mające na celu promowanie relaksu.
 • Głębokie ćwiczenia oddechowe, takie jak oddychanie przeponowe lub naprzemienne oddychanie przez nozdrza, mogą pomóc uspokoić układ nerwowy i zmniejszyć poziom lęku przed snem.

Oprócz tych praktyk, proszę rozważyć poznanie innych alternatywnych technik relaksacyjnych, takich jak joga nidra (jogiczny sen), progresywna relaksacja mięśni (PMR) lub aromaterapia z użyciem olejków eterycznych znanych ze swoich właściwości uspokajających, takich jak lawenda lub rumianek. Testowanie różnych podejść może pomóc w określeniu, co odpowiada Państwa konkretnym wymaganiom, jeśli chodzi o relaks przed snem.

Oglądanie telewizji w łóżku wpływa na związek

Odpoczynek z partnerem poprzez oglądanie telewizji w łóżku może wydawać się nieszkodliwy, ale może mieć negatywny wpływ na związek. Ekrany emitują sztuczne światło, które zakłóca jakość snu i ogranicza możliwości konstruktywnej rozmowy i budowania więzi. Aby promować intymność i więź, proszę spróbować stworzyć strefy wolne od ekranu, zaplanować czas wolny od urządzeń, ustalić rytuały przed snem i otwarcie komunikować się z partnerem.

Znaczenie utrzymania przyjaznego dla snu środowiska w sypialni

Przyjazne dla snu środowisko w sypialni ma kluczowe znaczenie dla promowania spokojnego snu i ogólnego stanu zdrowia. Ograniczenie ekspozycji na sztuczne źródła światła, takie jak telewizory lub smartfony, w ciągu dwóch godzin poprzedzających sen pomaga regulować nasze rytmy dobowe i sprzyja produkcji melatoniny - hormonu odpowiedzialnego za wywoływanie senności.

Oprócz wpływu na jakość snu, trzymanie ekranów z dala od sypialni pozwala również parom bardziej skupić się na sobie nawzajem podczas wspólnego odpoczynku.

Wspieranie więzi i intymności bez ekranów w sypialni

 1. Tworzenie stref wolnych od ekranów: Proszę wyznaczyć pewne obszary w domu, w których elektronika jest niedostępna - w tym sypialnie - tak, aby mieć mniejszą pokusę sięgania po nią podczas spędzania czasu z bliskimi.
 2. Proszę zaplanować czas wolny od urządzeń: Proszę wyznaczyć konkretne godziny każdego dnia, w których oboje partnerzy zgadzają się nie korzystać z żadnych urządzeń elektronicznych; zamiast tego proszę wykorzystać ten okres jako okazję do zaangażowania się w działania, które wspierają więź i intymność, takie jak wspólne gotowanie obiadu lub pójście na spacer.
 3. Ustanowienie rytuałów przed snem: Proszę opracować rytuały, które sygnalizują, że nadszedł czas, aby się wyciszyć i przygotować do snu. Może to obejmować czytanie fizycznych książek (zamiast e-booków), ćwiczenie głębokiego oddychania lub delikatne rozciąganie przed snem.
 4. Proszę komunikować się otwarcie: Proszę omówić swoje obawy dotyczące wpływu ekranów na związek z partnerem. Proszę być szczerym w kwestii tego, jak się Pan/Pani czuje, gdy partner/partnerka są zajęci swoimi urządzeniami zamiast być z Panem/Panią obecni, i wspólnie znaleźć rozwiązania, które promują bliskość bez polegania na technologii.

Wspieranie więzi i intymności w związku wymaga znalezienia równowagi między korzystaniem z elektronicznej rozrywki, a jednoczesnym priorytetowym traktowaniem jakości wzajemnych interakcji.

Rola produktów CBD w promowaniu relaksu

Oprócz ustanowienia zdrowych nawyków związanych z korzystaniem z elektroniki w nocy, włączenie naturalnych środków, takich jak olej CBD, do rutyny może również pomóc poprawić ogólną jakość snu poprzez promowanie relaksu. Wykazano, że CBD korzystnie oddziałuje z układem endokannabinoidowym, regulatorem procesów takich jak nastrój i odczuwanie bólu, co może czynić go idealnym kandydatem do pomocy osobom borykającym się ze stresem lub bezsennością wywołaną lękiem. W związku z tym włączenie najwyższej jakości oleju CBD do nocnych rytuałów może potencjalnie pomóc osobom zmagającym się z zasypianiem z powodu lęku lub stresu, ostatecznie pomagając im osiągnąć bardziej spokojny sen.

Wdrażając strategie, które promują więzi bez polegania na ekranach - a także badając naturalne środki, takie jak olej CBD do celów relaksacyjnych - pary mogą wspólnie pracować nad wzmocnieniem więzi i osiągnięciem lepszego ogólnego stanu zdrowia.

Wpływ treści telewizyjnych na jakość snu dzieci

Treści telewizyjne mogą wpływać na jakość snu dziecka, zwłaszcza jeśli są one narażone na brutalne lub nieodpowiednie programy. Badania pokazują, że osoby intensywnie korzystające z telewizji mają tendencję do doświadczania niepokoju, oporu i gwałtownych zachowań związanych ze słabą regulacją emocjonalną, szczególnie gdy telewizory są obecne w sypialniach. Tak więc, rodzice i opiekunowie, proszę uważać na to, co oglądają Państwa dzieci przed snem.

Wybór treści dostosowanych do wieku i pozbawionych przemocy dla dzieci

Wybór odpowiednich do wieku i pozbawionych przemocy programów telewizyjnych może znacznie poprawić jakość snu dziecka. Rodzice powinni monitorować, co oglądają ich dzieci i ustalać granice dotyczące czasu spędzanego przed ekranem przed snem. Witryna Common Sense Media oferuje pomocne zasoby, takie jak recenzje i oceny różnych programów w oparciu o takie czynniki, jak poziom przemocy, użycie języka, wartość edukacyjna itp.

 • Programy edukacyjne: Proszę wybrać programy edukacyjne, które zachęcają do nauki poprzez zabawę. Mogą one stymulować umysł dziecka, zapewniając mu rozrywkę bez negatywnego wpływu na jego emocje lub wzorce snu.
 • Filmy dokumentalne o tematyce przyrodniczej: Filmy dokumentalne o tematyce przyrodniczej często zawierają kojące obrazy, którym towarzyszy uspokajająca muzyka w tle, co pomaga stworzyć relaksującą atmosferę sprzyjającą lepszemu zasypianiu.
 • Historie fantasy: Angażujące historie fantasy z pozytywnym przesłaniem mogą również pozytywnie wpłynąć na ogólne samopoczucie psychiczne dziecka, jednocześnie promując spokojny sen w nocy.

Zachęcanie młodych widzów do zdrowych nawyków przed ekranem

Wspieranie zdrowych nawyków korzystania z ekranu wśród dzieci jest niezbędne dla zapewnienia lepszej jakości snu. Oto kilka wskazówek, które pomogą rodzicom stworzyć zrównoważone podejście do czasu spędzanego przez dziecko przed ekranem:

 1. Proszę wyznaczyć jasne granice: Proszę ustalić zasady dotyczące dozwolonego czasu oglądania telewizji w ciągu dnia i upewnić się, że dziecko przestrzega tych limitów.
 2. Proszę stworzyć spójną rutynę przed snem: Proszę zachęcać do takich czynności jak czytanie książek, słuchanie uspokajającej muzyki lub spokojna zabawa przed snem zamiast oglądania telewizji.
 3. Proszę unikać ekranów w sypialni: Trzymanie telewizorów i innych urządzeń elektronicznych z dala od miejsca snu dziecka może zmniejszyć rozpraszanie uwagi i poprawić ogólną jakość snu.

Ważne jest, aby rodzice modelowali zdrowe nawyki przed ekranem, ograniczając własną ekspozycję na ekran podczas wieczorów, kiedy są z dziećmi. To nie tylko daje przykład, ale także daje rodzinom więcej możliwości na znaczące interakcje bez ingerencji ekranów.

Wpływ na dzieci w wieku przedszkolnym w dzielnicach o trudnej sytuacji finansowej

Badanie przeprowadzone przez naukowców z University of Pennsylvania wykazało, że przedszkolaki mieszkające w ubogich finansowo dzielnicach miały większe trudności z zasypianiem, jeśli w ich sypialniach znajdowały się telewizory(źródło). To samo badanie wykazało mniej problemów wśród tych, którzy zastąpili brutalne treści alternatywami pozbawionymi przemocy. Zaobserwowano, że dzieci wolą programy, w których nie ma przemocy, niż te, w których występuje agresja lub przemoc. Tak więc promowanie zdrowszych wyborów w zakresie oglądania może mieć pozytywny wpływ zarówno na regulację emocjonalną, jak i wzorce snu wśród młodych widzów ze wszystkich środowisk.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące oglądania telewizji przed snem

Czy oglądanie telewizji przed snem źle wpływa na sen?

Tak, oglądanie telewizji przed snem może zakłócać sen ze względu na niebieskie światło emitowane przez ekrany i angażujące treści, które mogą utrzymywać czujność i utrudniać zasypianie. Narodowa Fundacja Snu

Czy oglądanie telewizji może pomóc w zasypianiu?

Podczas gdy niektórzy ludzie znajdują pocieszenie w znanych lub powtarzających się programach telewizyjnych, ten nawyk może prowadzić do gorszej jakości snu w dłuższej perspektywie z powodu zakłóconych rytmów dobowych i zmniejszonej produkcji melatoniny. PubMed Central

Czy osoby z ADHD powinny oglądać telewizję, aby zasnąć?

Osoby z ADHD mogą korzystać z telewizji jako mechanizmu radzenia sobie z gonitwą myśli lub niepokojem przed snem, ale może to pogorszyć istniejące problemy ze snem i przyczynić się do złych nawyków nocnych. CHADD

Kiedy dzieci powinny przestać oglądać telewizję przed snem?

Dzieci powinny przestać oglądać telewizję co najmniej godzinę przed snem, aby wyrobić w sobie zdrowe nawyki korzystania z ekranu i promować optymalny rozwój poznawczy w dzieciństwie, zapewniając jednocześnie odpowiedni odpoczynek każdej nocy. Amerykańska Akademia Pediatrii

Wnioski

Czy wie Pan/Pani, że oglądanie telewizji przed snem może mieć negatywny wpływ na sen i ogólny stan zdrowia?

Niebieskie światło z ekranów może zakłócać produkcję melatoniny, utrudniając zasypianie i utrzymanie snu, a zakłócenie naturalnego rytmu organizmu może mieć długoterminowe konsekwencje.

Aby uniknąć tych problemów, proszę spróbować ustalić rutynę przed snem bez ekranu i zmniejszyć ekspozycję na sztuczne światło. Czytanie książek lub medytacja również mogą pomóc się zrelaksować i lepiej spać.

Proszę więc odłożyć pilota i sięgnąć po książkę, aby lepiej spać!

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?