Spanie ze zwierzętami: jakość i zdrowie snu

Published:

Wielu właścicieli zwierząt domowych uważa, że spanie z nimi jest zarówno pocieszające, jak i niepokojące. Dalsze badanie tego tematu wymaga oceny zalet i wad, które wiążą się z pozwoleniem zwierzakowi spać z tobą w łóżku.

Spis treści

 1. Wpływ zwierząt domowych na jakość snu
  1. Korzyści zdrowotne dla zwierząt domowych dzielących łóżka z właścicielami
  2. Tradycyjna rada przeciwko wspólnemu spaniu ze zwierzętami
  3. Wyniki badań wspierające sypialnie przyjazne zwierzętom
 2. Czynniki wpływające na udane wspólne spanie ze zwierzętami domowymi
  1. Głębokość snu
  2. Wzorce ruchu
  3. Hałasy i zakłócenia
  4. Znalezienie właściwej równowagi
 3. Ryzyko związane ze spaniem ze zwierzętami domowymi dla osób z zaburzeniami zdrowotnymi
  1. Sierść zwierząt domowych może nasilać objawy astmy
  2. Reakcje alergiczne wywołane kontaktem z futrem
  3. Rozważania na temat lęku separacyjnego podczas treningu w klatce
 4. Równoważenie wzmacniania więzi i kwestii behawioralnych w decyzjach dotyczących wspólnego spania zwierząt domowych
  1. Wzmacnianie więzi poprzez wspólne ustalenia dotyczące spania
  2. Potencjalne wzmocnienie problemów behawioralnych
  3. Podejmowanie świadomych decyzji dotyczących wspólnego spania ze zwierzętami domowymi
 5. Niebezpieczeństwa związane ze wspólnym spaniem ze zwierzętami domowymi dla dzieci i samych zwierząt domowych
  1. Lepszy odpoczynek dzięki towarzystwu zwierząt domowych
  2. Korzyści z treningu klatkowego dla młodych zwierząt
  3. Zagrożenia dla dzieci i zwierząt domowych we wspólnych środowiskach snu
 6. Dostosowania poprawiające jakość snu w gospodarstwach domowych ze zwierzętami domowymi
  1. Zwiększenie rozmiaru łóżka, aby pomieścić ludzi i zwierzęta domowe
  2. Dostosowanie rutynowych czynności przed snem w celu zapewnienia optymalnego komfortu i bezpieczeństwa
 7. Najczęściej zadawane pytania dotyczące spania ze zwierzętami domowymi
  1. Czy spanie ze zwierzętami jest zdrowe?
  2. Czy powinni Państwo pozwalać zwierzętom spać w swoim łóżku?
  3. Jaki procent ludzi śpi ze swoimi zwierzętami?
 8. Wnioski

W tym wpisie na blogu omówimy, w jaki sposób wspólne spanie ze zwierzętami może przyczynić się do poprawy zdrowia psychicznego poprzez towarzystwo, a także potencjalnie złagodzić bezsenność i niepokój. Ważne jest jednak, aby wziąć pod uwagę również negatywne aspekty - takie jak gorsza jakość snu lub potencjalne zagrożenia dla dzieci podczas wspólnego spania.

Przeanalizujemy również czynniki, które wpływają na udane doświadczenia związane ze wspólnym spaniem zwierząt domowych, w tym głębokość snu i wzorce ruchu. Ponadto omówimy kwestie związane z astmą, alergiami i POChP podczas dzielenia łóżka z futrzanym towarzyszem oraz to, w jaki sposób te schorzenia mogą zostać zaostrzone przez bliskość podczas snu.

Wreszcie, dla tych, którzy szukają alternatywy dla wspólnego spania dla niespokojnych psów, porównamy trening w klatce z tradycyjnymi metodami. Ponadto dowiedzą się Państwo, jak negocjować warunki spania, które zapewnią komfort zarówno ludziom, jak i ich ukochanym pupilom.

spanie ze zwierzętami

Wpływ zwierząt domowych na jakość snu

Przytulanie się do ukochanego zwierzaka podczas drzemki może być kojące i korzystne dla jego ludzkiego towarzysza. Badania pokazują, że zwierzęta, które śpią ze swoimi ludźmi, mogą uzyskać dodatkowe korzyści zdrowotne, takie jak obniżony poziom stresu i zwiększone poczucie bezpieczeństwa. Jednak eksperci tradycyjnie odradzają spanie ze zwierzętami domowymi ze względu na obawy o jakość snu zarówno właściciela, jak i zwierzęcia.

Korzyści zdrowotne dla zwierząt domowych dzielących łóżka z właścicielami

Zwierzęta domowe zapewniają wiele fizycznych i emocjonalnych korzyści swoim ludzkim towarzyszom. Badania wskazują, że wspólne spanie ze zwierzęciem może być korzystne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, ponieważ zmniejsza poziom lęku, obniża ciśnienie krwi i poprawia nastrój. Wpuszczenie zwierzęcia do sypialni może również pozytywnie wpłynąć na jego samopoczucie, zapewniając mu poczucie komfortu i bezpieczeństwa.

Tradycyjna rada przeciwko wspólnemu spaniu ze zwierzętami

Pomimo tych potencjalnych korzyści, specjaliści medycyny snu często odradzają zezwalanie zwierzętom na dostęp do osobistych pomieszczeń sypialnych w nocy. Podają takie powody, jak zakłócone wzorce snu lub kwestie higieny.

Wyniki badań wspierające sypialnie przyjazne zwierzętom

 • W 2017 roku naukowcy z Mayo Clinic przeprowadzili badanie z udziałem 40 dorosłych właścicieli psów bez żadnych istniejących zaburzeń snu w ciągu pięciu miesięcy.
 • Wyniki tego badania wykazały, że ludzie, którzy mieli swoje psy w sypialni, doświadczyli przyzwoitego nocnego odpoczynku, ze średnią wydajnością snu wynoszącą 81%.
 • Jednak to samo badanie wykazało również, że osoby, które wpuszczały swoje zwierzęta bezpośrednio do łóżek, miały tendencję do odczuwania niższej ogólnej jakości snu.

Rozważając możliwość wspólnego spania ze zwierzęciem, właściciele muszą dokładnie ocenić potencjalne korzyści i wady zarówno pod względem własnej jakości snu, jak i ewentualnego wpływu na samopoczucie zwierzęcia. Ważne jest, aby właściciele zwierząt domowych dokładnie rozważyli zalety i wady przed podjęciem decyzji, czy wpuszczenie zwierząt domowych do łóżka poprawi lub pogorszy jakość ich własnego snu - wraz z uwzględnieniem potencjalnego wpływu na samopoczucie zwierząt podczas tych wspólnych chwil spędzonych razem w nocy.

W celu podjęcia świadomych decyzji dotyczących wspólnego spania z udziałem zwierząt domowych, pomocne może okazać się skonsultowanie się z profesjonalistami, takimi jak weterynarze lub eksperci w dziedzinach związanych w szczególności ze zrozumieniem, w jaki sposób najlepiej zapewnić zarówno ludziom, jak i zwierzętom optymalną ilość regenerującego snu każdego wieczoru, przy jednoczesnym utrzymaniu silnych więzi powstałych w wyniku wzajemnej miłości i przywiązania w czasie między wszystkimi zaangażowanymi stronami.

Czynniki wpływające na udane wspólne spanie ze zwierzętami domowymi

Aby zapewnić dobry sen zarówno zwierzęciu, jak i właścicielowi, ważne jest, aby wziąć pod uwagę różne czynniki, które mogą mieć wpływ na udane wspólne spanie. Zrozumienie tych elementów może pomóc właścicielom zwierząt domowych w określeniu, czy właściwe jest spanie razem z nimi.

Głębokość snu

Głębokość snu zarówno ludzi, jak i zwierząt domowych wpływa na to, jak skutecznie mogą dzielić łóżko. Osoby o lekkim śnie mogą być łatwiej niepokojone przez ruchy swojego zwierzaka w nocy, podczas gdy osoby o głębokim śnie mogą nawet ich nie zauważyć. Podobnie, jeśli Państwa zwierzak jest niespokojnym śpiochem, który często się porusza lub wstaje w nocy, może to zakłócić Państwa regenerujący, głęboki sen.

Wzorce ruchu

Oprócz głębokości snu, wzorce ruchowe również odgrywają istotną rolę w udanych ustaleniach dotyczących wspólnego spania ludzi i zwierząt domowych. Jeśli któraś ze stron ma tendencję do częstego przewracania się w ciągu nocy lub częstej zmiany pozycji, może to prowadzić do zakłóceń, które negatywnie wpływają na ogólną jakość snu. Aby zminimalizować zakłócenia spowodowane ruchem w godzinach nocnych, proszę rozważyć zainwestowanie w większy rozmiar łóżka, który zapewni wystarczająco dużo miejsca dla wszystkich zaangażowanych osób.

Hałasy i zakłócenia

Odgłosy wydawane przez naszych zwierzęcych towarzyszy - takie jak chrapanie lub skomlenie - mogą znacząco wpływać na naszą zdolność do zasypiania i utrzymywania snu przez całą noc. To zakłócenie może przerwać kluczowe procesy, takie jak konsolidacja pamięci, przechowywanie informacji i naprawa ciała, które zachodzą podczas snu. Jeśli Państwa zwierzę chrapie lub wydaje inne dźwięki podczas snu, ważne jest, aby rozważyć, jak może to wpłynąć na Państwa ogólny odpoczynek przed podjęciem decyzji o wspólnym spaniu.

W niektórych przypadkach zajęcie się podstawową przyczyną chrapania - taką jak bezdech senny u psów - może pomóc zredukować te zakłócenia i poprawić jakość snu zarówno Pana/Pani, jak i Pana/Pani futrzanego przyjaciela. Jeśli uważa Pan/Pani, że Pana/Pani zwierzę ma problemy ze snem, należy zasięgnąć porady weterynarza.

Znalezienie właściwej równowagi

 • Proszę ocenić indywidualne potrzeby: Przy określaniu, czy wspólne spanie jest dla Państwa odpowiednie, należy wziąć pod uwagę unikalne nawyki związane ze spaniem zarówno Państwa, jak i Państwa pupila.
 • Tworzenie wyznaczonych przestrzeni: Aby zachować granice, a jednocześnie cieszyć się korzyściami płynącymi z bliskości, należy wyznaczyć określone obszary w sypialni, w których zwierzęta są dozwolone (np. u podnóża łóżka).
 • Okresy próbne: Przed podjęciem długoterminowych zobowiązań, proszę wypróbować co-sleeping. Pozwoli to na zidentyfikowanie wszelkich potencjalnych problemów lub dostosowań niezbędnych do zapewnienia wszystkim odpowiedniego odpoczynku każdej nocy.

Utrzymywanie otwartej komunikacji na temat osobistych preferencji i gotowość do wprowadzenia niezbędnych zmian może prowadzić do udanych doświadczeń związanych ze wspólnym spaniem ludzi i ich ukochanych zwierząt.

Ryzyko związane ze spaniem ze zwierzętami domowymi dla osób z zaburzeniami zdrowotnymi

Podczas gdy wielu właścicieli zwierząt cieszy się komfortem i towarzystwem dzielenia łóżka ze swoimi futrzanymi przyjaciółmi, ważne jest, aby wziąć pod uwagę potencjalne zagrożenia dla zdrowia osób z określonymi schorzeniami. W niektórych przypadkach wspólne spanie ze zwierzętami może nasilać objawy lub wywoływać reakcje alergiczne.

Sierść zwierząt domowych może nasilać objawy astmy

Osoby cierpiące na astmę mogą stwierdzić, że spanie w pobliżu zwierząt pogarsza ich stan. Sierść zwierząt - drobne cząsteczki skóry wydalane przez zwierzęta - może być istotnym alergenem dla osób cierpiących na astmę. Ponieważ cząsteczki te unoszą się w powietrzu, mogą łatwo przedostać się do układu oddechowego podczas snu i wywołać stan zapalny w drogach oddechowych. Według Amerykańskiej Fundacji Astmy i Alergii (AAFA), nawet 30% alergików reaguje alergicznie na koty i psy.

Reakcje alergiczne wywołane kontaktem z futrem

Kontakt z sierścią zwierzęcia może powodować objawy alergii, takie jak kichanie, swędzenie, łzawienie oczu lub pokrzywka na skórze. Białka znajdujące się w ślinie lub moczu zwierzęcia mogą również powodować reakcję alergiczną w kontakcie z materiałami pościelowymi używanymi podczas wspólnego spania ludzi i zwierząt - co sprawia, że ten konkretny aspekt warto rozważyć przed podjęciem decyzji, czy wpuszczenie ukochanego towarzysza do łóżka w nocy okaże się korzystne w kontekście indywidualnych obaw zdrowotnych występujących w każdej wyjątkowej sytuacji napotykanej obecnie w gospodarstwach domowych na całym świecie.

Rozważania na temat lęku separacyjnego podczas treningu w klatce

 • Korzyści płynące z treningu w klatce: Trening w klatce oferuje wiele korzyści zarówno dla zwierząt, jak i właścicieli, w tym zapewnienie bezpiecznej przestrzeni dla zwierzęcia i promowanie właściwego zachowania. W przypadku psów podatnych na lęk separacyjny, posiadanie klatki może pomóc złagodzić stres, gdy zostają same.
 • Wady współspania: Z drugiej strony, wspólne spanie z niespokojnym zwierzakiem może wzmocnić jego zależność od obecności człowieka podczas okresów snu - potencjalnie zaostrzając istniejące problemy z lękiem separacyjnym i utrudniając mu samodzielne radzenie sobie, gdy jest to konieczne, podczas codziennych czynności odbywających się poza środowiskiem wspólnej sypialni, doświadczanych razem każdego wieczoru w ramach rutynowych rytuałów przed snem praktykowanych przez wiele rodzin w Ameryce.

Podsumowując, osoby cierpiące na astmę lub alergie powinny rozważyć potencjalne ryzyko związane ze spaniem razem ze swoimi pupilami przed podjęciem decyzji, czy takie rozwiązanie jest dla nich odpowiednie. Ponadto, osoby posiadające zwierzęta ze skłonnością do lęku separacyjnego mogą rozważyć alternatywne opcje, takie jak szkolenie w klatce, w celu promowania niezależności i zdrowych zachowań u swoich futrzanych towarzyszy. Biorąc pod uwagę te czynniki, właściciele zwierząt domowych mogą podejmować świadome decyzje dotyczące wspólnego spania, które priorytetowo traktują zarówno zdrowie ludzi, jak i dobrostan zwierząt, jednocześnie ciesząc się wszystkimi korzyściami płynącymi z bliskich więzi między ludźmi i zwierzętami dzielącymi domy na całym świecie.

Równoważenie wzmacniania więzi i kwestii behawioralnych w decyzjach dotyczących wspólnego spania zwierząt domowych

Włączenie zwierzaka do rutynowych czynności przed snem może być skutecznym sposobem na wzmocnienie silnej więzi między Tobą a Twoim futrzanym przyjacielem; nie należy jednak zapominać o potencjalnym wzmocnieniu problemów behawioralnych. Jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji, ważne jest, aby rozważyć potencjalne negatywne skutki, takie jak wzmocnienie problemów behawioralnych, takich jak lęk separacyjny. Przyjrzyjmy się korzyściom płynącym ze wspólnego spania i sposobom radzenia sobie z potencjalnymi problemami, które mogą się pojawić.

Wzmacnianie więzi poprzez wspólne ustalenia dotyczące spania

Dzielenie łóżka z futrzanym przyjacielem może być korzystne zarówno dla właściciela zwierzęcia, jak i jego towarzysza, pomagając zmniejszyć napięcie i poprawić zdrowie psychiczne. Ponadto wielu właścicieli zwierząt domowych twierdzi, że czują się bezpieczniej, gdy ich zwierzęcy towarzysz jest w pobliżu podczas zasypiania.

Potencjalne wzmocnienie problemów behawioralnych

Wspólne spanie ze zwierzęciem może być korzystne, ale istnieje również potencjalne ryzyko, które należy wziąć pod uwagę. Jedną z głównych obaw jest wzmocnienie lęku separacyjnego, zwłaszcza jeśli mają Państwo niespokojnego psa skłonnego do lgnięcia lub nadmiernego szczekania, gdy zostaje sam. Trzymanie zwierzęcia w łóżku może utrudnić mu dostosowanie się do sytuacji, gdy nie ma go w pobliżu, ponieważ staje się zależny od ciągłej bliskości.

Ponadto, inne niepożądane zachowania, takie jak agresja wobec obcych lub pilnowanie zasobów, mogą potencjalnie rozwinąć się z powodu zwiększonej terytorialności nad wspólną przestrzenią do spania. Konieczne jest, aby osoby myślące o dzieleniu łóżka ze swoim zwierzakiem były świadome ryzyka i podejmowały działania, jeśli takie się pojawią.

Podejmowanie świadomych decyzji dotyczących wspólnego spania ze zwierzętami domowymi

Przed podjęciem decyzji, czy wspólne spanie jest właściwym wyborem dla Pana/Pani i Pana/Pani zwierzęcia, proszę wziąć pod uwagę następujące czynniki:

 • Temperament zwierzęcia: Jeśli Państwa zwierzak ma spokojne usposobienie i nie wykazuje żadnych oznak niepokoju lub agresji, dzielenie legowiska może być bardziej wykonalne. Jeśli jednak zwierzę ma już problemy behawioralne, które mogą się pogorszyć w wyniku wspólnego spania, najlepiej będzie to ponownie rozważyć.
 • Państwa jakość snu: Czy są Państwo w stanie łatwo zasnąć, nawet gdy w pobliżu znajduje się zwierzę? Niektórzy ludzie uważają, że ruchy lub odgłosy zwierząt domowych są zbyt uciążliwe podczas snu. Proszę rozważyć, jak dobrze zarówno Pan/Pani, jak i Pana/Pani zwierzak mogą się przystosować, zanim w pełni się Pan/Pani zaangażuje.
 • Potencjalne zagrożenia dla zdrowia: Osoby cierpiące na zaburzenia snu, bezdech senny, astmę, alergie lub POChP powinny dwa razy zastanowić się nad wpuszczeniem swoich zwierząt do łóżek ze względu na potencjalne zaostrzenie objawów spowodowane kontaktem z sierścią lub sierścią.

Jeśli zdecydują się Państwo na wspólne spanie, należy wcześnie ustalić wyraźne granice, aby zapobiec rozwojowi nadmiernego przywiązania. Na przykład: proszę ustalić konkretne obszary, w których zwierzęta są dozwolone (np. u stóp łóżka), zamiast dawać im wolną rękę na wszystkich powierzchniach do spania; proszę zapewnić alternatywne miejsca do spania, takie jak legowiska dla psów w pobliżu Państwa; proszę utrzymywać spójne rutyny dotyczące pory snu i czuwania - także poza domem - aby zwierzęta nauczyły się, czego oczekuje się od nich w odniesieniu do wspólnych okresów odpoczynku każdego dnia/nocy, nie uzależniając się nadmiernie od samej obecności człowieka w tym czasie.

Niebezpieczeństwa związane ze wspólnym spaniem ze zwierzętami domowymi dla dzieci i samych zwierząt domowych

Wspólne spanie ze zwierzętami może być pocieszającą myślą, ale ważne jest, aby wziąć pod uwagę potencjalne zagrożenia zarówno dla dzieci, jak i zwierząt. Szkolenie młodszych zwierząt w klatce może pomóc w nauce właściwego zachowania na wczesnym etapie i uniknąć problemów w późniejszym życiu.

Lepszy odpoczynek dzięki towarzystwu zwierząt domowych

Wielu właścicieli zwierząt domowych odczuwa komfort i bezpieczeństwo podczas spania ze swoim futrzanym przyjacielem, co prowadzi do lepszej jakości snu zarówno dla właściciela, jak i zwierzęcia. Ważne jest jednak, aby rozważyć te korzyści z potencjalnymi zagrożeniami związanymi ze wspólnym spaniem zwierząt domowych i małych dzieci lub osób wrażliwych.

Korzyści z treningu klatkowego dla młodych zwierząt

Trening w klatce zapewnia młodym zwierzętom bezpieczną przestrzeń do nauki odpowiednich zachowań i oferuje wygodne miejsce do ucieczki, gdy potrzebują czasu w samotności. Ustalając granice na wczesnym etapie, właściciele zwierząt mogą uniknąć problemów behawioralnych w późniejszym okresie życia, jednocześnie utrzymując bliskie więzi ze swoimi pupilami w godzinach czuwania. Więcej informacji na temat treningu w klatce znajdą Państwo tutaj.

Zagrożenia dla dzieci i zwierząt domowych we wspólnych środowiskach snu

 • Ruchy podczas snu: Zarówno dzieci, jak i zwierzęta domowe są znane z poruszania się podczas snu, co może stwarzać potencjalne ryzyko obrażeń fizycznych dla niczego niepodejrzewających mieszkańców slumsów dzielących te same pomieszczenia sypialne.
 • Alergie: Dzieci cierpiące na alergie mogą doświadczać pogorszenia objawów z powodu zwiększonej ekspozycji na sierść zwierząt domowych, jeśli dzielą łóżko ze swoim futrzanym towarzyszem. Proszę skonsultować się z lekarzem specjalizującym się w alergiach lub medycynie dziecięcej, aby ustalić najlepszy sposób radzenia sobie z potencjalnymi reakcjami alergicznymi podczas spania w pobliżu zwierząt domowych.
 • Przenoszenie chorób odzwierzęcych: Choć zdarza się to rzadko, zwierzęta domowe mogą przenosić pewne choroby na ludzi poprzez bliski kontakt podczas snu. Aby zminimalizować to ryzyko, należy upewnić się, że Państwa zwierzę jest na bieżąco ze szczepieniami i przechodzi regularne kontrole weterynaryjne. Więcej informacji na temat chorób odzwierzęcych znajdą Państwo tutaj.
 • Zakłócenia snu: Zwierzęta domowe mogą nieumyślnie zakłócać wzorce snu dzieci, poruszając się, chrapiąc lub wydając inne dźwięki przez całą noc. Może to prowadzić do zmęczenia i trudności z koncentracją w ciągu dnia zarówno u dzieci, jak i dorosłych.

Biorąc pod uwagę te potencjalne zagrożenia, ważne jest, aby właściciele zwierząt domowych priorytetowo traktowali bezpieczeństwo, jednocześnie utrzymując silne więzi między członkami rodziny a ich ukochanymi zwierzęcymi towarzyszami. Zapewnienie oddzielnych miejsc do spania, takich jak wyznaczone legowiska dla zwierząt w pobliżu łóżka właściciela, może zapewnić komfort bez narażania bezpieczeństwa. Więcej wskazówek na temat tworzenia bezpiecznych miejsc do spania znajdą Państwo tutaj.

Utrzymywanie otwartej komunikacji w gospodarstwach domowych, w których praktyki wspólnego spania występują regularnie, może pomóc rozwiązać wszelkie obawy dotyczące wspólnego spania ludzi i zwierząt domowych. Dzięki otwartej dyskusji na temat indywidualnych potrzeb i wspólnej pracy nad znalezieniem rozwiązań, które odpowiadają wszystkim zaangażowanym stronom, wszyscy mogą cieszyć się spokojnymi nocami u boku swoich ukochanych futrzanych przyjaciół bez poświęcania przy tym osobistego samopoczucia lub bezpieczeństwa.

Dostosowania poprawiające jakość snu w gospodarstwach domowych ze zwierzętami domowymi

Jeśli ustalenia dotyczące spania w towarzystwie zwierząt domowych stają się stałym źródłem napięć w gospodarstwach domowych, w których takie praktyki występują regularnie, pomocne może okazać się wynegocjowanie harmonogramów odpowiadających wszystkim zaangażowanym stronom. Zwiększając dostępne rozmiary łóżek lub po prostu odpowiednio dostosowując rutyny, każdy może czuć się komfortowo i bezpiecznie podczas odpowiednich okresów odpoczynku każdego wieczoru. Przyjrzyjmy się kilku potencjalnym zmianom, które mogą pomóc poprawić jakość snu w gospodarstwach domowych, w których przebywają zwierzęta.

Zwiększenie rozmiaru łóżka, aby pomieścić ludzi i zwierzęta domowe

Jednym z rozwiązań poprawiających jakość snu podczas dzielenia łóżka z futrzanym przyjacielem jest zwiększenie rozmiaru łóżka. Większy materac zapewni więcej miejsca zarówno Państwu, jak i Państwa pupilowi, zmniejszając prawdopodobieństwo zakłóceń spowodowanych poruszaniem się przez całą noc. Ponadto inwestycja w materac zaprojektowany specjalnie dla właścicieli zwierząt domowych może przynieść dodatkowe korzyści, takie jak zwiększona trwałość i odporność na alergeny.

Dostosowanie rutynowych czynności przed snem w celu zapewnienia optymalnego komfortu i bezpieczeństwa

Utrzymywanie stałych rutynowych czynności przed snem jest niezbędne nie tylko dla ludzi, ale także dla zwierząt domowych. Oto kilka wskazówek, jak dostosować te procedury, aby każdy mógł dobrze wypocząć w nocy:

 • Tworzenie wyznaczonych miejsc do spania: Jeśli wolą Państwo nie dzielić łóżka ze swoimi zwierzętami, ale nadal chcą mieć je w pobliżu w nocy, proszę rozważyć zapewnienie im własnego wyznaczonego miejsca do spania w pobliżu Państwa - takiego jak legowisko dla psa lub drapak dla kota.
 • Proszę nadać priorytet relaksacji przed snem: Proszę zaangażować się w uspokajające czynności, takie jak delikatna zabawa lub przytulanie przed snem, aby zasygnalizować zarówno sobie, jak i zwierzętom, że nadszedł czas, aby się wyciszyć.
 • Proszę ustalić stałe pory kładzenia się spać: Kładzenie się spać i budzenie się o tej samej porze każdego dnia może pomóc w regulacji wewnętrznego zegara organizmu, a także zwierząt domowych. Proszę stworzyć regularny harmonogram snu, aby upewnić się, że wszyscy mogą zasnąć i obudzić się wypoczęci.
 • Zminimalizowanie nocnych zakłóceń: Jeśli Pan/Pani lub Pana/Pani zwierzę ma skłonność do wstawania w nocy - czy to z powodu zaburzeń snu, takich jak bezdech senny, przerwy na toaletę lub z innych powodów - proszę spróbować rozwiązać te kwestie przed snem. Na przykład, proszę zapewnić swojemu zwierzakowi dostęp do wody i wyznaczonego miejsca do załatwiania potrzeb toaletowych przez całą noc.

Oprócz wprowadzenia zmian w gospodarstwie domowym, właściciele zwierząt powinni również rozważyć zasięgnięcie porady profesjonalistów, takich jak weterynarze lub specjaliści medycyny snu, jeśli nadal doświadczają trudności z aranżacją snu. Eksperci ci mogą zaoferować rozwiązania dostosowane do indywidualnych okoliczności i konkretnych obaw zdrowotnych związanych zarówno z ludźmi, jak i ich zwierzęcymi towarzyszami.

Znalezienie równowagi w naszych relacjach ze zwierzętami domowymi jest niezbędne nie tylko do wzmocnienia więzi, ale także zapewnienia optymalnego zdrowia wszystkim zaangażowanym stronom. Biorąc pod uwagę różne czynniki wpływające na jakość snu - w tym rozmiar łóżka, rutynę i potencjalne ryzyko związane z praktykami wspólnego spania z udziałem dzieci lub osób cierpiących na określone schorzenia - możemy wspólnie pracować nad stworzeniem harmonijnego środowiska, w którym wszyscy czują się komfortowo i bezpiecznie, odpoczywając spokojnie obok siebie każdego wieczoru.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące spania ze zwierzętami domowymi

Czy spanie ze zwierzętami jest zdrowe?

Zależy to od indywidualnych okoliczności, ale właściciele zwierząt powinni wziąć pod uwagę alergie, astmę i zachowanie zwierząt, zanim przytulą się do swoich futrzanych przyjaciół.

Czy powinni Państwo pozwalać zwierzętom spać w swoim łóżku?

Należy wziąć pod uwagę osobiste preferencje i potencjalne zagrożenia, w tym alergie, astmę, zaburzenia snu i zachowanie zwierząt domowych.

Jaki procent ludzi śpi ze swoimi zwierzętami?

Według American Pet Products Association, około 62% właścicieli małych psów, 41% właścicieli średnich psów, 32% właścicieli dużych psów i 62% właścicieli kotów dzieli legowiska ze swoimi pupilami.

Wnioski

Spanie ze zwierzętami domowymi może być mieczem obosiecznym, zapewniając komfort i towarzystwo, a jednocześnie stwarzając potencjalne zagrożenia zarówno dla ludzi, jak i zwierząt.

Chociaż dzielenie łóżka z futrzanym przyjacielem może złagodzić niepokój i bezsenność, może również prowadzić do zakłóceń snu i problemów zdrowotnych, takich jak alergie i astma.

Przed podjęciem decyzji o wspólnym spaniu należy wziąć pod uwagę takie czynniki, jak zachowanie zwierzęcia, wzorce snu i stan zdrowia. Trening w klatce może być pomocnym rozwiązaniem dla niespokojnych zwierząt, a dostosowanie rutynowych czynności może pomóc w stworzeniu harmonijnego środowiska do spania dla wszystkich.

Ostatecznie decyzja o spaniu ze zwierzętami jest decyzją osobistą, którą należy podjąć po dokładnym rozważeniu wszystkich czynników.

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?