Jak media społecznościowe wpływają na sen?

Published:

Jak media społecznościowe wpływają na sen? Jest to pytanie, które intryguje zarówno badaczy, jak i pracowników służby zdrowia. W miarę jak platformy cyfrowe stają się coraz bardziej powszechne, nasilają się obawy o ich wpływ na nasze ogólne zdrowie, a w szczególności na sen.

W tym wpisie na blogu zagłębiamy się w badania naukowe badające korelację między częstym korzystaniem z mediów społecznościowych a niską jakością snu. Omówimy, w jaki sposób częste sprawdzanie stron z wiadomościami i innych form interakcji online może prowadzić do zaburzeń snu.

Zbadamy również, w jaki sposób angażujące treści na tych platformach często prowadzą do pobudzenia poznawczego, które zakłóca normalny rytm dobowy. Ponadto zajmiemy się koncepcją wypierania - przedłużonego czasu przed ekranem zastępującego rzeczywiste godziny snu - i jego wpływem na spokojny sen.

Zjawisko Fear-of-Missing-Out (FOMO) i jego wpływ na naszą rutynę przed snem będzie kolejnym kluczowym obszarem zainteresowania. Ponadto poruszymy kwestię nadmiernego polegania na urządzeniach cyfrowych w celu zasypiania późno w nocy, a nawet w nocy w szkole.

Wreszcie, co ważne, znajdą Państwo zalecenia dotyczące zachowania zdrowych praktyk podczas korzystania z technologii przed snem, zgodnie z sugestiami American Academy of Sleep Medicine (AASM). Ich coroczny Tydzień Zdrowia Studentów kładzie nacisk na dobrą higienę, zapewniając jednocześnie narzędzia potrzebne do rozwoju akademickiego / społecznego / emocjonalnego / fizycznego, w tym przestrzeganie relaksującej nocnej rutyny / trzymanie się regularnego harmonogramu / odłączanie wszelkiego rodzaju urządzeń przed pójściem spać, zachęcając do dyskusji na temat najlepszych sposobów utrzymania optymalnego samopoczucia zarówno offline, jak i online.

jak media społecznościowe wpływają na sen

Wpływ korzystania z mediów społecznościowych na jakość snu

Badania pokazują, że korzystanie z mediów społecznościowych przed snem może poważnie zakłócić sen. Badanie przeprowadzone przez University of Pittsburgh School of Medicine wykazało, że młodzi dorośli, którzy często korzystają z mediów społecznościowych w ciągu dnia, częściej cierpią na zaburzenia snu niż ci, którzy korzystają z nich rzadziej.

Wyniki badania na temat tego, jak częste sprawdzanie mediów społecznościowych wpływa na sen

Badanie opublikowane w czasopiśmie Sleep Health wykazało silną korelację między częstym sprawdzaniem platform mediów społecznościowych, takich jak Facebook, Twitter i Instagram, a zaburzonymi wzorcami snu. Uczestnicy, którzy sprawdzali swoje konta najczęściej w ciągu tygodnia, mieli trzykrotnie wyższe prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń snu w porównaniu do tych, którzy robili to rzadziej.

Nie musi to oznaczać, że korzystanie z tych platform bezpośrednio powoduje zły sen. Jednak intensywni użytkownicy mają tendencję do kładzenia się spać później i budzenia się wcześniej z powodu powiadomień związanych z niepokojem pojawiających się w nocy, co prowadzi do pogorszenia okresów odpoczynku w nocy.

Korelacja między nadmiernym korzystaniem z mediów społecznościowych a zaburzonymi wzorcami snu

Ponadto nadmierne zaangażowanie online w późnych godzinach prowadzi do pobudzenia poznawczego, które zakłóca normalny rytm dobowy, wpływając na ogólną jakość snu. Mózg pozostaje aktywny, zamiast wyłączyć się na czas odpoczynku, powodując trudności z zasypianiem i utrzymaniem głębokich cykli REM niezbędnych do fizycznej i psychicznej regeneracji każdego dnia.

Jeśli nieustannie przewijają Państwo swoje kanały do późnych godzin nocnych, nie mogąc odłączyć się nawet wtedy, gdy czują się Państwo zmęczeni, istnieje duże prawdopodobieństwo, że narażają Państwo na szwank tak bardzo potrzebne fazy regeneracji wymagane do utrzymania optymalnego zdrowia i dobrego samopoczucia zarówno w perspektywie krótko-, jak i długoterminowej.

Przesunięcie rzeczywistego czasu snu z powodu mediów społecznościowych

Rozwój mediów społecznościowych drastycznie zmienił sposób, w jaki wchodzimy w interakcje, komunikujemy się i spędzamy wolny czas; jednak ta cyfrowa wygoda może odbijać się na naszych godzinach snu. Ta cyfrowa wygoda wiąże się jednak z ukrytym kosztem - pochłania nasze cenne godziny snu. Przesunięcie rzeczywistego czasu snu z powodu intensywnego korzystania z mediów społecznościowych budzi coraz większe obawy wśród pracowników służby zdrowia.

Jak angażujące treści zakłócają normalny rytm okołodobowy?

Pobudzenie poznawcze odnosi się do stymulacji umysłowej, która utrzymuje mózg w stanie aktywności i czujności. Angażowanie się w stymulujące czynności, takie jak przeglądanie portali społecznościowych lub aplikacji do przesyłania wiadomości, może powodować pobudzenie poznawcze, utrudniając zasypianie lub utrzymanie snu w nocy. Taka stymulacja umysłowa może zaburzyć typowy wzorzec snu i czuwania, czyli rytm okołodobowy.

Badanie opublikowane w Journal of Sleep Research wykazało, że uczestnicy, którzy używali swoich telefonów do wysyłania wiadomości tekstowych lub przeglądania stron internetowych w noce szkolne, mieli znacznie gorszą jakość snu w porównaniu do tych, którzy nie używali swoich telefonów przed snem. Światło emitowane przez te urządzenia hamuje również produkcję melatoniny, jeszcze bardziej zakłócając zdolność zasypiania późno w nocy.

Zrozumienie koncepcji i skutków przemieszczenia spowodowanego długim czasem spędzanym przed ekranem

Przemieszczenie snu ma miejsce, gdy aktywność przesuwa porę snu, co skutkuje niewystarczającą długością snu. W dzisiejszym cyfrowym społeczeństwie, w którym wszyscy są przyklejeni do ekranów, wiele osób traci sen z powodu nadmiernego czasu spędzanego przed ekranem w aplikacjach społecznościowych aż do pory snu.

 • Interakcje społeczne: W dzisiejszych czasach znaczna ilość interakcji odbywa się online, co często rozciąga się na okresy, które powinny być spokojne w nocy, powodując zakłócenia wzorców snu.
 • Zdrowie psychiczne: Długotrwała ekspozycja na negatywne treści na platformach mediów społecznościowych może prowadzić do stresu i niepokoju, co dodatkowo pogarsza złe nawyki związane ze snem.
 • Słabo śpiący: Osoby, które już mają problemy z zasypianiem, mogą spędzać więcej czasu online, próbując bezskutecznie zasnąć, co prowadzi do przewlekłych schorzeń, takich jak bezsenność.

Jeśli zdarza się Panu/Pani nie spać do późnych godzin nocnych, ponieważ nie może Pan/Pani odłożyć telefonu, mimo że wie Pan/Pani, że wpływa to na Pana/Pani zdolność do uzyskania dobrej jakości spokojnego snu, to być może nadszedł czas, aby ponownie rozważyć, jak dużą wagę przywiązuje Pan/Pani do utrzymywania zdrowych granic między życiem osobistym a światem wirtualnym. Proszę pamiętać, że równowaga jest kluczem do osiągnięcia dobrego samopoczucia zarówno offline, jak i online.

Strach przed przegapieniem (FOMO) i jego wpływ na wzorce snu

Jednym z najbardziej rozpowszechnionych zjawisk w dzisiejszym cyfrowym społeczeństwie jest Fear-Of-Missing-Out, powszechnie znany jako FOMO. Ten psychologiczny stan znacząco przyczynia się do niezdrowych nawyków snu wśród użytkowników mediów społecznościowych, którzy chcą być cały czas w kontakcie. Ciągła potrzeba łączności zakłóca normalny rytm dobowy, powodując utratę lub skrócenie okresów wysokiej jakości odpoczynku w nocy.

Badanie wpływu FOMO na zaburzenia rytmu okołodobowego

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Glasgow odkryło silną korelację między wysokim poziomem korzystania z mediów społecznościowych a zaburzonymi wzorcami snu, szczególnie wśród młodych dorosłych. Badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Glasgow wykazało silny związek między wysokim poziomem zaangażowania w media społecznościowe a zaburzonymi wzorcami snu, szczególnie wśród młodych dorosłych.

Strach przed przegapieniem ważnych aktualizacji lub pominięciem w rozmowach online często prowadzi do wielokrotnego sprawdzania telefonu przez całą noc, przerywając w ten sposób naturalny cykl snu. Niebieskie światło emitowane przez urządzenia cyfrowe hamuje również produkcję melatoniny - hormonu odpowiedzialnego za regulację cykli snu i czuwania - co dodatkowo pogarsza ten problem.

To ciągłe zakłócanie snu nie tylko skutkuje niską jakością snu, ale może również prowadzić do przewlekłej bezsenności, jeśli pozostanie niekontrolowane. Dlatego tak ważne jest, aby osoby doświadczające objawów związanych z zaburzeniami snu wywołanymi przez FOMO natychmiast zwróciły się o profesjonalną pomoc, zanim dojdzie do eskalacji poważniejszych problemów zdrowotnych, takich jak depresja lub zaburzenia lękowe.

Wskazówki dotyczące walki z FOMO dla lepszego zdrowia podczas snu

 • Tworzenie stref wolnych od technologii: Proszę wyznaczyć pewne obszary w domu, w których nie wolno korzystać z żadnych gadżetów elektronicznych - zwłaszcza w sypialniach. Zachęci to do zdrowszego snu i zmniejszy narażenie na szkodliwe emisje niebieskiego światła tuż przed snem.
 • Proszę zaplanować regularne przerwy od mediów społecznościowych: Proszę wyznaczyć konkretne godziny w ciągu dnia, w których całkowicie odłączy się Pan/Pani od aplikacji internetowych. Może to oznaczać wyłączenie powiadomień, odłożenie telefonu na bok podczas jedzenia posiłków, spędzanie czasu z bliskimi bez żadnych rozpraszaczy itp.
 • Świadome korzystanie z technologii: Zamiast bezmyślnie przewijać kanały, proszę spróbować korzystać z technologii bardziej świadomie, koncentrując się na jednym zadaniu na raz, niezależnie od tego, czy jest to czytanie artykułu online, czy odpowiadanie na wiadomość e-mail od znajomego lub członka rodziny. Proszę pamiętać, że równowaga jest kluczem do utrzymania optymalnego samopoczucia zarówno w sferze offline, jak i online.

Nadmierne poleganie na urządzeniach cyfrowych w celu zasypiania

Mają Państwo trudności z zasypianiem? Nie są Państwo sami. Wiele osób próbuje skorzystać z technologii, aby szybko znaleźć rozwiązanie, ale może to przynieść więcej szkód niż korzyści.

Według dr Briana Primacka z University of Pittsburgh School of Medicine, korzystanie ze smartfonów, tabletów i komputerów przed snem może zakłócać naturalną produkcję melatoniny w organizmie - hormonu, który reguluje cykl snu i czuwania.

Wpływ niebieskiego światła na jakość snu

Badanie opublikowane w Nature Research wykazało, że ekspozycja na niebieskie światło przed snem znacznie zmniejszyła zarówno ilość, jak i jakość snu uczestników każdej nocy(źródło). Aby lepiej wypocząć, należy ograniczyć czas spędzany przed ekranem przed snem.

Zależność cyfrowa i jej konsekwencje

Nadmierne poleganie na urządzeniach cyfrowych może zakłócać nasz zegar biologiczny i prowadzić do niezdrowej nocnej rutyny. Powoduje to "technostres" - stres spowodowany nadmiernym korzystaniem z technologii, szczególnie przed snem. Ponadto ciągłe łączenie się za pośrednictwem platform mediów społecznościowych może zwiększać poziom lęku i utrudniać zasypianie.

Rozwiązania pozwalające uwolnić się od nadmiernego uzależnienia od urządzeń cyfrowych podczas snu:

 • Tworzenie stref wolnych od technologii: Proszę wyznaczyć pewne obszary (takie jak sypialnia) jako strefy wolne od technologii, aby zmniejszyć uzależnienie od gadżetów i promować lepszą higienę snu.
 • Proszę utrzymywać regularny harmonogram: Chodzenie spać i budzenie się o stałych porach pomaga regulować wewnętrzny zegar organizmu i może poprawić jakość snu.
 • Proszę zasięgnąć profesjonalnej porady: Jeśli zmagają się Państwo z bezsennością lub innymi problemami ze snem związanymi z ciągłym korzystaniem z gadżetów elektronicznych, proszę nie wahać się zasięgnąć porady lekarza, doradcy lub innego pracownika służby zdrowia, który może udzielić niezbędnych wskazówek i wsparcia, aby poradzić sobie z tą sytuacją i skutecznie nią zarządzać.

Promowanie zdrowych praktyk podczas korzystania z technologii przed snem

Ponieważ era cyfrowa wciąż ewoluuje, ważne jest, abyśmy dostosowali nasze nawyki, aby zachować zdrową równowagę między korzystaniem z technologii a zdrowiem snu. Szkodliwy wpływ mediów społecznościowych na jakość snu staje się coraz bardziej oczywisty. Ale zamiast eliminować te narzędzia z naszego życia, możemy wdrożyć zdrowsze praktyki podczas korzystania z nich, zwłaszcza przed snem.

Pierwszym krokiem do osiągnięcia tego celu jest zrozumienie, w jaki sposób czas spędzany przed ekranem wpływa na nas fizycznie i psychicznie. Badania wykazały, że długotrwałe korzystanie z ekranów przed snem może zakłócić cykl dobowy, który zarządza wzorcem odpoczynku i czuwania. To zakłócenie często prowadzi do trudności z zasypianiem lub utrzymaniem snu przez całą noc.

Uważne korzystanie z aplikacji społecznościowych

Świadomość tego, jak i kiedy korzystać z aplikacji społecznościowych, może znacznie poprawić zdrowie snu. Oto kilka wskazówek:

 • Stworzenie relaksującej rutyny przed snem: Proszę wprowadzić uspokajającą rutynę przed snem, aby zasygnalizować swojemu ciału, że nadszedł czas na spokojny sen.
 • Ograniczenie czasu spędzanego przed ekranem przed snem: Proszę odłączyć się od wszystkich urządzeń co najmniej godzinę przed pójściem spać.
 • Wyciszanie alertów/powiadomień: Proszę wyłączyć powiadomienia z komunikatorów lub innych aplikacji, aby zapobiec przerwom.
 • Proszę unikać aktywności wymagających dużej interakcji społecznej: Proszę unikać czynności wymagających intensywnej koncentracji lub zaangażowania emocjonalnego tuż przed snem, ponieważ mogą one utrudniać zasypianie późno w nocy.

Kultywowanie dobrych nawyków związanych ze snem poza korzystaniem z technologii

Oprócz uważnego korzystania z technologii, kultywowanie dobrych ogólnych nawyków związanych ze snem ma również kluczowe znaczenie dla promowania lepszych wzorców snu:

 • Proszę utrzymywać spójne harmonogramy snu: Dotyczy to również weekendów i nocy szkolnych.
 • Proszę stworzyć komfortowe warunki do spania: Państwa sypialnia powinna być ciemna, cicha i chłodna - sprzyja to nieprzerwanym sesjom drzemki.

Jak zadbać o swoje zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie w erze cyfrowej?

Jeśli niska jakość snu utrzymuje się pomimo wdrożenia tych strategii, należy niezwłocznie zasięgnąć porady specjalisty. Może to wskazywać na zaburzenia zdrowia psychicznego, takie jak lęk, depresja lub bezsenność, które wymagają leczenia w celu zapewnienia dobrego samopoczucia fizycznego i psychicznego zarówno w trybie online, jak i offline. Proszę pamiętać, że priorytetowe traktowanie dbania o siebie w dzisiejszym szybko zmieniającym się społeczeństwie cyfrowym nie jest luksusem, ale koniecznością. Zobowiązujmy się więc do przejęcia odpowiedzialności za nasze dobre samopoczucie już teraz, przyjmując wyżej wymienione inteligentne, przyjazne dla technologii strategie bez zbędnych ceregieli. Szczęśliwego śnienia, ludzie.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące wpływu mediów społecznościowych na sen

Jaki procent dorosłych traci sen z powodu mediów społecznościowych?

Według badania przeprowadzonego przez National Institutes of Health, 30% do 40% dorosłych zgłosiło utratę snu z powodu korzystania z mediów społecznościowych w późnych godzinach nocnych.

Jak media społecznościowe wpływają na sen?

Media społecznościowe mogą stymulować pobudzenie poznawcze, utrudniając mózgowi wyciszenie się i przejście w tryb snu.

Ile dzieci ma problemy ze snem z powodu mediów społecznościowych?

Badanie przeprowadzone przez Common Sense Media wykazało, że około 29% dzieci ma problemy ze snem z powodu nocnego korzystania z mediów społecznościowych.

Czy olej CBD może pomóc w zaburzeniach snu?

Niektóre badania sugerują, że olej CBD może być skuteczny w leczeniu zaburzeń snu, takich jak bezsenność.

Jakie są popularne marki oleju CBD?

Popularne marki oleju CBD to Charlotte's Web, Green Roads i cbdMD.

Czy stosowanie oleju CBD na sen jest bezpieczne?

Chociaż olej CBD jest ogólnie uważany za bezpieczny, ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem przed zastosowaniem go w leczeniu zaburzeń snu lub innych schorzeń.

Wnioski

Wpływ mediów społecznościowych na jakość snu

Nadmierne korzystanie z mediów społecznościowych przed snem może negatywnie wpływać na jakość i czas trwania snu, prowadząc do zaburzeń wzorców snu, wydłużonego czasu spędzanego przed ekranem i zaburzeń rytmu okołodobowego wywołanych przez FOMO.

Aby promować zdrowe korzystanie z technologii przed snem, zaleca się przestrzeganie relaksującej nocnej rutyny, trzymanie się regularnego harmonogramu i odłączanie się od urządzeń przed pójściem spać.

Coroczny Tydzień Zdrowia Studentów Amerykańskiej Akademii Medycyny Snu kładzie nacisk na utrzymanie odpowiedniej higieny i optymalnego samopoczucia zarówno online, jak i offline.

Więcej artykułów znajdą Państwo na naszej wiki.

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?