Spanie podczas pracy w domu

Published:

Przejście na hybrydowy model pracy przyniosło nowe wyzwania, szczególnie w zakresie utrzymania zdrowych wzorców snu podczas pracy z domu. Podczas gdy pracownicy zdalni poruszają się po zatartych granicach między życiem osobistym i zawodowym, higiena snu często schodzi na dalszy plan.

Spis treści

 1. Wpływ pracy zdalnej na wzorce snu
  1. Rola higieny snu w utrzymaniu zdrowia podczas pracy zdalnej
  2. Osobiste doświadczenia: Lepszy czy zakłócony sen z powodu pracy w domu?
 2. Znaczenie snu dla zdrowia psychicznego i fizycznego
  1. Związek między złymi nawykami dotyczącymi snu a problemami ze zdrowiem psychicznym
  2. W jaki sposób brak odpowiedniego odpoczynku przyczynia się do dolegliwości fizycznych?
 3. Inicjatywy korporacyjne promujące zdrowe nawyki związane ze snem
  1. Rola pracodawców w zachęcaniu do dbania o higienę snu
  2. Wspieranie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym dzięki elastycznym harmonogramom
  3. Promowanie świadomości na temat znaczenia snu
  4. Narzędzia cyfrowe wspierające zdrowe nawyki związane ze snem
 4. Zachowanie Brytyjczyków w tradycyjnych godzinach pracy
  1. Aktywności w tradycyjnych godzinach pracy dla pracowników zdalnych
  2. Postrzeganie przestarzałych tradycyjnych godzin pracy biura
  3. Znaczenie snu dla pracowników zdalnych
 5. Drzemki wśród pandemii Covid-19
  1. Korzyści z Power Naps
 6. Utrzymywanie regularności wokół rytuałów przed snem
  1. Znaczenie spójnych harmonogramów snu
  2. Wskazówki dotyczące utrzymania zdrowego harmonogramu snu podczas pracy w domu
 7. Odkrywanie sposobów na poprawę samopoczucia pracowników poprzez skuteczne interwencje
  1. Nadawanie priorytetów praktykom drzemki dźwiękowej
  2. Holistyczny schemat samoopieki
 8. Najczęściej zadawane pytania dotyczące spania podczas pracy w domu
  1. Jak praca zdalna wpływa na sen?
  2. Czy można drzemać w godzinach pracy?
 9. Wnioski

Ten wpis na blogu analizuje wpływ telepracy na wzorce snu i podkreśla znaczenie zdrowego snu dla dobrego samopoczucia psychicznego i fizycznego. Zwrócono również uwagę na inicjatywy korporacyjne mające na celu promowanie zdrowych nawyków snu wśród pracowników.

Ponadto badamy, w jaki sposób Brytyjczycy spędzają tradycyjne godziny od 9 do 17 w erze elastycznych harmonogramów, rzucając światło na zmieniające się postrzeganie godzin pracy. Wśród tych dyskusji znajduje się intrygujące spojrzenie na drzemki podczas pandemii Covid-19, a także strategie utrzymania regularnych rytuałów przed snem pomimo zmieniających się godzin pracy.

W naszym dążeniu do dobrego samopoczucia pracowników w tej nowej normalności przeanalizujemy skuteczne interwencje, które mogą poprawić ogólne samopoczucie - ze szczególnym naciskiem na poprawę jakości odpoczynku, gdy próbują Państwo zasnąć po długich godzinach pracy zdalnej.

spanie-podczas-pracy-w-domu

Wpływ pracy zdalnej na wzorce snu

Praca zdalna wywróciła nasze życie do góry nogami, a nasze wzorce snu nie są wyjątkiem. Łączenie pracy z życiem domowym doprowadziło do zwiększonego poziomu stresu u niektórych osób, powodując zakłócenia w ich normalnych rutynowych czynnościach. Nierzadko ludzie zmagają się z utrzymaniem zdrowego harmonogramu snu podczas pracy w domu.

Rola higieny snu w utrzymaniu zdrowia podczas pracy zdalnej

Utrzymanie prawidłowej higieny snu ma kluczowe znaczenie dla zachowania zdrowia w godzinach pracy zdalnej. Obejmuje to ustanowienie regularnej rutyny przed snem, stworzenie środowiska sprzyjającego spaniu (np. oddzielenie miejsca pracy od sypialni) oraz unikanie kofeiny lub ciężkich posiłków przed snem. Sleep Foundation oferuje porady na temat tego, jak poprawić nawyki związane ze snem.

Osobiste doświadczenia: Lepszy czy zakłócony sen z powodu pracy w domu?

Z drugiej strony, niektóre osoby zgłosiły poprawę wzorców snu dzięki elastyczności oferowanej przez hybrydową organizację pracy. Są w stanie łatwiej zasnąć bez presji wczesnych porannych dojazdów do pracy lub nocnych pobytów w biurze. Inni jednak uważają, że zatarte granice między czasem osobistym a godzinami pracy mogą prowadzić ich do niezdrowych nawyków, takich jak sprawdzanie poczty elektronicznej późno w nocy, co zakłóca ich zdolność do prawidłowego wyciszenia się przed snem.

Niedawne badanie opublikowane w Sleep Medicine wykazało, że 41% pracowników zdalnych doświadczyło złej jakości snu w porównaniu z zaledwie 29% wśród osób, które nie pracowały zdalnie - co wskazuje na wyraźny związek między zakłóconymi rytmami okołodobowymi a tym nowym sposobem pracy.

Strategie promowania zdrowszych nawyków związanych ze snem

Aby złagodzić wyzwania, jakie praca zdalna stawia przed naszymi naturalnymi mechanizmami regulacji zegara biologicznego odpowiedzialnymi za kontrolowanie procesów takich jak zasypianie w nocy i budzenie się następnego dnia rano, konieczne staje się przyjęcie skutecznych strategii mających na celu promowanie zdrowszego stylu życia, w tym nadanie priorytetu odpowiednim sesjom odpoczynku pośród coraz bardziej wymagających zobowiązań zawodowych. Healthline ma kilka świetnych wskazówek, jak poprawić higienę snu i lepiej spać.

Znaczenie snu dla zdrowia psychicznego i fizycznego

Sen ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia psychicznego i fizycznego. Bez wystarczającej ilości odpoczynku ryzykujemy wystąpienie takich problemów jak depresja, podejmowanie ryzykownych zachowań i nadwaga.

Związek między złymi nawykami dotyczącymi snu a problemami ze zdrowiem psychicznym

Złe nawyki związane ze snem mogą poważnie wpływać na nasze samopoczucie psychiczne. Przewlekły niedobór snu może skutkować szeregiem problemów ze zdrowiem psychicznym, takich jak lęk i depresja, które mogą dodatkowo prowadzić do dolegliwości fizycznych. Właściwa higiena snu jest niezbędna do utrzymania optymalnego funkcjonowania psychicznego.

W jaki sposób brak odpowiedniego odpoczynku przyczynia się do dolegliwości fizycznych?

Nieodpowiedni odpoczynek odbija się również na naszym zdrowiu fizycznym. Osoby, które nie śpią wystarczająco dużo, są bardziej podatne na poważne schorzenia, takie jak choroby serca, cukrzyca i otyłość. Odpowiednia ilość snu ma kluczowe znaczenie dla utrzymania ogólnego poziomu dobrego samopoczucia w dzisiejszym szybkim tempie życia.

 • Niedobór snu: Według Centers for Disease Control and Prevention (CDC) chroniczny niedobór snu zwiększa ryzyko wystąpienia kilku poważnych problemów zdrowotnych, w tym otyłości, cukrzycy typu 2 i chorób układu krążenia.
 • Zdrowie psychiczne: Brak odpowiedniego odpoczynku wpływa na funkcje poznawcze, upośledzając procesy konsolidacji pamięci istotne dla zdolności uczenia się i mechanizmów regulacji nastroju, zwiększając podatność na rozwój zaburzeń psychicznych w czasie, zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez National Institute of Mental Health (NIMH).
 • Codzienna wydajność: Zaburzony rytm okołodobowy wynikający z nieregularnych procedur przed snem może również potencjalnie osłabić codzienną wydajność. Priorytetowe traktowanie zdrowych praktyk związanych z drzemką staje się niezbędne dla ochrony indywidualnych interesów zdrowotnych i zapewnienia, że najwyższe poziomy produktywności są utrzymywane konsekwentnie przez cały czas pracy, niezależnie od tego, gdzie ktoś zdecyduje się wykonywać swoje zwykłe obowiązki biurowe.

Oczywiste jest, że odpowiedni, spokojny sen jest niezbędny dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego. Proszę więc zadbać o higienę snu, aby utrzymać optymalny poziom zdrowia i produktywności.

Inicjatywy korporacyjne promujące zdrowe nawyki związane ze snem

Ponieważ praca zdalna staje się normą, firmy zdają sobie sprawę ze znaczenia dobrych nawyków związanych ze snem dla produktywności swoich pracowników. Wiele organizacji wdraża obecnie inicjatywy promujące zdrowsze wzorce snu.

Rola pracodawców w zachęcaniu do dbania o higienę snu

Pracodawcy odgrywają kluczową rolę w zachęcaniu do dbania o higienę snu. Innowacyjne firmy, takie jak Google, zainstalowały kapsuły do drzemek, aby ułatwić drzemki podczas przerw, poprawiając czujność i funkcjonowanie poznawcze.

Wspieranie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym dzięki elastycznym harmonogramom

Elastyczne harmonogramy, które są zgodne z naturalnym rytmem dobowym, zmniejszają stres i promują regularne harmonogramy snu, sprzyjając lepszej równowadze między życiem zawodowym a prywatnym.

Promowanie świadomości na temat znaczenia snu

Firmy wdrażają programy edukacyjne na temat znaczenia wysokiej jakości snu, takie jak program The National Sleep Foundation's Workplace Sleep Wellness.

Narzędzia cyfrowe wspierające zdrowe nawyki związane ze snem

Narzędzia cyfrowe, takie jak aplikacje do śledzenia snu i aplikacje do medytacji z przewodnikiem, takie jak Headspace, są promowane przez korporacje jako część kompleksowych pakietów odnowy biologicznej oferowanych pracownikom.

Zachowanie Brytyjczyków w tradycyjnych godzinach pracy

Rozwój pracy zdalnej zrewolucjonizował sposób, w jaki podchodzimy do naszego konwencjonalnego harmonogramu od 9 do 17. Niedawna ankieta przeprowadzona przez Sky Broadband ujawniła kilka fascynujących spostrzeżeń na temat tego, jak Brytyjczycy dostosowują się do tego nowego sposobu pracy.

Aktywności w tradycyjnych godzinach pracy dla pracowników zdalnych

Badanie wykazało, że wielu pracowników zdalnych skorzystało z elastyczności hybrydowej organizacji pracy, wykorzystując tradycyjne godziny pracy do wykonywania osobistych zadań, realizacji hobby, a nawet dopasowania sesji treningowej. Chociaż ta nowo odkryta wolność jest zaletą pracy zdalnej, ważne jest, aby upewnić się, że nie przepracowujemy się i priorytetowo traktujemy wystarczającą ilość odpoczynku.

Postrzeganie przestarzałych tradycyjnych godzin pracy biura

Badanie wykazało, że większość respondentów (77%) uważa, że tradycyjne godziny pracy nie są już konieczne, a jedna trzecia nadal pracuje z domu co najmniej raz w tygodniu, nawet po pandemii. Pandemia zmusiła nas do ponownego przemyślenia sposobu, w jaki podchodzimy do naszej pracy, kładąc większy nacisk na wydajność, a nie na odmierzanie określonej liczby godzin pracy każdego dnia.

W rezultacie wiele firm przechodzi na wskaźniki wydajności zorientowane na wyniki, co może prowadzić do większej satysfakcji z pracy wśród pracowników, którzy wolą mieć kontrolę nad tym, kiedy wykonują swoje zadania bez uszczerbku dla jakości lub produktywności.

Znaczenie snu dla pracowników zdalnych

Chociaż odejście od stałych harmonogramów może wydawać się zniechęcające, kluczowe jest, aby priorytetowo traktować utrzymanie regularnych wzorców snu dla ogólnego stanu zdrowia. Eksperci w dziedzinie medycyny snu zalecają co najmniej 7-8 godzin snu każdej nocy, aby funkcjonować jak najlepiej. W ten sposób możemy zwiększyć wydajność i poprawić nasze samopoczucie psychiczne, co w dłuższej perspektywie przyniesie korzyści zarówno osobom indywidualnym, jak i organizacjom.

Osiągnięcie równowagi między pracą a życiem osobistym jest kluczem do utrzymania dobrego zdrowia psychicznego, pozwalając nam kłaść się spać ze spokojnym umysłem i budzić się z uczuciem ożywienia i przygotowania na cały dzień.

Drzemki wśród pandemii Covid-19

Przejście na pracę zdalną przyniosło wiele zmian w naszej codziennej rutynie. Jedną z takich zmian, która zyskuje na popularności, jest drzemka w godzinach pracy. Według badania przeprowadzonego przez Restworks, znaczna liczba osób zaczęła ucinać sobie drzemki w związku z pandemią Covid-19.

Ta praktyka nie służy jedynie nadrobieniu straconego snu, ale zapewnia również liczne korzyści, w tym zwiększoną produktywność i poziom energii. Badanie wykazało, że 74% respondentów zgłosiło zwiększoną produktywność po drzemce, a 73% stwierdziło, że czuli się bardziej energiczni.

Ale dlaczego te popołudniowe sjesty są tak skuteczne? Wszystko sprowadza się do tego, jak działa sen. Kiedy zasypiamy, nasz mózg przechodzi przez różne fazy snu - każda z nich ma swoje własne właściwości regenerujące. Szybka 20-minutowa drzemka może pomóc odświeżyć umysł i ciało bez powodowania senności lub wpływania na nocne wzorce snu.

Drzemki są korzystne nie tylko dla osób prywatnych, ale także dla firm. Firmy takie jak Google i Zappos zdały sobie z tego sprawę i zapewniają swoim pracownikom dedykowane "drzemki", aby mogli odpocząć podczas hybrydowego harmonogramu pracy.

Korzyści z Power Naps

 • Zwiększona produktywność: Drzemki mogą poprawić pamięć, funkcje poznawcze i kreatywne myślenie, co prowadzi do lepszej wydajności w pracy.
 • Lepszy nastrój: Krótkie drzemki mogą zmniejszyć poziom stresu, prowadząc do szczęśliwszych pracowników, którzy są bardziej skłonni do pozytywnego angażowania się w relacje ze współpracownikami.
 • Mniej dni chorobowych: Osoby regularnie drzemiące często zgłaszają mniej zachorowań, ponieważ odpowiedni odpoczynek zwiększa funkcjonalność układu odpornościowego.

Włączenie drzemek energetycznych do rutyny może być doskonałym sposobem na poprawę osobistego samopoczucia i zwiększenie ogólnej dynamiki zespołu wśród pracowników zdalnych rozproszonych w różnych strefach czasowych na całym świecie ze względu na dzisiejsze coraz bardziej rozpowszechnione trendy w stylu życia cyfrowych nomadów, które stopniowo przekształcają konwencjonalne normy rządzące nowoczesnymi strukturami zatrudnienia.

Jeśli rozważają Państwo włączenie tej praktyki do swojego codziennego życia, proszę pamiętać, że kluczem jest umiar - nadmierne spanie w ciągu dnia może wskazywać na podstawowe problemy zdrowotne wymagające profesjonalnej opieki medycznej ze strony certyfikowanych lekarzy specjalizujących się w medycynie snu.

Utrzymywanie regularności wokół rytuałów przed snem

Wiek jest łatwym wskaźnikiem do określenia optymalnego czasu spędzonego na spaniu, biorąc pod uwagę, jak ważny jest dobrej jakości sen dla zdrowia emocjonalnego, psychicznego i fizycznego. W naszym coraz bardziej cyfrowym świecie, w którym godziny pracy mogą przenikać się z czasem osobistym, utrzymanie regularności w rytuałach przed snem ma ogromne znaczenie.

Przejście na podejście wirtualne w strategiach współpracy personelu zostało szeroko przyjęte w korporacjach na całym świecie po okresie pandemii. Zmiana ta podkreśla znaczenie spójnych harmonogramów snu, tym bardziej dla pracowników zdalnych.

Znaczenie spójnych harmonogramów snu

Stały harmonogram snu pomaga regulować wewnętrzny zegar organizmu lub rytm dobowy, który odgrywa kluczową rolę w zasypianiu i budzeniu się. Gdy rytm ten jest zakłócony z powodu nieregularnych wzorców snu, może to prowadzić do bezsenności lub innych zaburzeń snu.

Wskazówki dotyczące utrzymania zdrowego harmonogramu snu podczas pracy w domu

 • Stworzenie relaksującej rutyny przed snem: Proszę wykonywać uspokajające czynności przed snem, takie jak czytanie lub ciepła kąpiel. Proszę unikać ekranów emitujących niebieskie światło na co najmniej godzinę przed pójściem spać, ponieważ mogą one zakłócać zasypianie.
 • Proszę ustalić regularne godziny snu: Proszę spróbować kłaść się spać i budzić o tych samych porach każdego dnia, także w weekendy. Taka konsekwencja wzmacnia naturalny cykl snu i czuwania organizmu.
 • Priorytetowe środowisko w sypialni: Sypialnia powinna być cicha, ciemna i chłodna, aby zapewnić optymalne warunki do snu. Proszę rozważyć użycie zatyczek do uszu lub cieni do powiek, jeśli to konieczne.

Włączenie tych praktyk do codziennej rutyny może pomóc w lepszym odpoczynku w tych niepewnych czasach, które wiążą się z dużymi zmianami w kierunku hybrydowych organizacji pracy. Zamiast polegać na lekach nasennych, proszę spróbować zastosować te techniki w celu poprawy jakości snu.

Odkrywanie sposobów na poprawę samopoczucia pracowników poprzez skuteczne interwencje

Współczesny krajobraz pracy przeszedł znaczącą transformację, a więcej osób niż kiedykolwiek wcześniej pracuje z domu. Ta zmiana w kierunku telepracy miała znaczący wpływ na naszą codzienną rutynę, w tym na jakość snu i ogólne samopoczucie. W związku z tym istnieje pilna potrzeba skutecznych interwencji, które mogą pomóc rozwiązać te obawy i poprawić samopoczucie pracowników.

Jednym z obszarów, który wymaga szczególnej uwagi, jest zakłócenie rytmu okołodobowego powszechne wśród osób zatrudnionych w systemie pracy zdalnej. Fizjologiczne, psychologiczne i behawioralne zmiany, które następują po 24-godzinnym cyklu, znane są jako rytmy okołodobowe. Wpływ na nie mają przede wszystkim światło i ciemność w środowisku organizmu.

Badanie opublikowane w Sleep Medicine Reviews podkreśliło, że zakłócenia tych rytmów mogą prowadzić do różnych problemów zdrowotnych, takich jak bezsenność, depresja i choroby układu krążenia, podkreślając, dlaczego utrzymanie regularnych cykli snu i czuwania jest kluczowe dla zapewnienia optymalnego poziomu produktywności w godzinach pracy.

Nadawanie priorytetów praktykom drzemki dźwiękowej

Dobrej jakości sen powinien być priorytetem, ponieważ odgrywa on istotną rolę w utrzymaniu dobrego zdrowia i wysokiego poziomu energii niezbędnego do osiągnięcia szczytowej wydajności w pracy. Regularne rytuały przed snem, takie jak czytanie lub medytacja przed snem, mogą pomóc zasygnalizować organizmowi, że nadszedł czas, aby się wyciszyć, promując w ten sposób lepsze nawyki związane ze snem.

Holistyczny schemat samoopieki

Oprócz rozsądnych praktyk związanych z drzemką, włączenie innych czynności związanych z dbaniem o siebie do rutyny - takich jak ćwiczenia, techniki uważności, zdrowe nawyki żywieniowe itp. - również przyczyni się pozytywnie do poprawy ogólnego samopoczucia, jednocześnie zwiększając wskaźniki produktywności.

W erze cyfrowej, w której coraz częściej przyjmujemy trendy związane z nomadycznym stylem życia, stopniowo przekształcając konwencjonalne normy rządzące współczesnymi strukturami zatrudnienia, firmy muszą podejmować proaktywne kroki zachęcające pracowników do przedkładania swojego dobrego samopoczucia ponad wszystko inne, zwłaszcza biorąc pod uwagę obecne okoliczności obejmujące zmiany na dużą skalę w kierunku wirtualnego podejścia do strategii kadrowych i współpracy przyjętych powszechnie w korporacyjnych krajobrazach na całym świecie po okresie pandemii.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące spania podczas pracy w domu

Zastanawiają się Państwo, czy drzemka podczas pracy w domu jest dopuszczalna?

Jak praca zdalna wpływa na sen?

Praca w domu może mieć różny wpływ na wzorce snu u każdej osoby.

Czy można drzemać w godzinach pracy?

Najlepiej sprawdzić politykę firmy dotyczącą drzemek w godzinach pracy.

Proszę również unikać dyskusji na temat stosowania tabletek nasennych lub innych farmaceutycznych środków wspomagających sen i powstrzymać się od ostatecznych stwierdzeń na temat wpływu pracy w domu na wzorce snu każdego z nas, ponieważ mogą się one znacznie różnić w zależności od osoby.

Wreszcie, proszę uważać, aby nie odnosić się do żadnych negatywnych skutków zdrowotnych produktów CBD.

Wnioski

Praca w domu stała się powszechna, ale może wpływać na nasze wzorce snu, prowadząc do problemów ze zdrowiem psychicznym i fizycznym.

Inicjatywy korporacyjne promujące zdrowe nawyki związane ze snem i regularność rytuałów przed snem mają kluczowe znaczenie dla poprawy samopoczucia pracowników.

Chociaż drzemki mogą być pomocne, ważne jest, aby utrzymywać spójny harmonogram, aby uniknąć zakłócania naszego naturalnego rytmu dobowego podczas pracy w domu.

Właściwa higiena snu jest niezbędna dla zachowania zdrowia podczas pracy zdalnej.

Źródło: Sleep Foundation

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?