Bezsenność poporodowa

Published:

Bezsenność poporodowa jest powszechnym problemem, który często pozostaje niezauważony u wielu świeżo upieczonych mam w okresie poporodowym. Zmiany hormonalne, depresja poporodowa, a nawet psychoza mogą przyczyniać się do zaburzeń snu doświadczanych przez wiele świeżo upieczonych matek po porodzie. Zrozumienie tych czynników i ich wpływu na samopoczucie ma kluczowe znaczenie dla znalezienia skutecznych rozwiązań.

Spis treści

 1. Przyczyny bezsenności poporodowej
  1. Zmiany hormonalne wpływające na jakość snu
  2. Rola depresji poporodowej w wywoływaniu bezsenności
  3. Psychoza przyczyniająca się do zaburzeń snu
 2. Krótkotrwała a długotrwała bezsenność poporodowa
  1. Wpływ na codzienne życie i ogólne samopoczucie
  2. Behawioralne konsekwencje przedłużających się okołoporodowych zaburzeń snu
 3. Identyfikacja poporodowego zapalenia tarczycy jako przyczyny zaburzeń snu
  1. Objawy poporodowego zapalenia tarczycy:
  2. Zdrowe nawyki dla lepszego snu:
 4. Naturalne środki na bezsenność poporodową
  1. Higiena snu pod kontrolą
  2. Break a Sweat
  3. Relaks przed snem
 5. Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) w leczeniu bezsenności poporodowej
  1. Komponenty CBT dla bezsenności poporodowej
 6. Porady medyczne dotyczące bezsenności: Kiedy liczenie owiec nie wystarcza
  1. Leki nasenne na receptę
  2. Suplementy dostępne bez recepty
 7. Dzielenie obowiązków związanych z opieką nad niemowlęciem z partnerem
  1. Wskazówki dotyczące skutecznego dzielenia się obowiązkami związanymi z opieką nad niemowlęciem:
 8. Unikanie alkoholu dla lepszej jakości snu
  1. Związek między alkoholem a słabym snem
  2. Alternatywy dla alkoholu na relaks i sen
 9. Powikłania zespołu niespokojnych nóg w okresie ciąży i połogu
  1. Zrozumienie związku między zespołem niespokojnych nóg a bezsennością poporodową
  2. Zarządzanie objawami zespołu niespokojnych nóg dla lepszej jakości snu
 10. Najczęściej zadawane pytania dotyczące bezsenności poporodowej
  1. Bezsenność poporodowa: Co powinna Pani wiedzieć
 11. Wnioski

W tym wpisie na blogu przeanalizujemy różnice między krótkoterminową a długoterminową bezsennością poporodową, zidentyfikujemy potencjalne schorzenia, takie jak zapalenie tarczycy, które mogą się do niej przyczyniać, przedstawimy naturalne środki zaradcze w zakresie zarządzania objawami bez początkowej interwencji medycznej, omówimy, kiedy należy zasięgnąć porady lekarza w przypadku utrzymujących się objawów i zbadamy terapię poznawczo-behawioralną (CBT) jako opcję leczenia. Przedstawimy Państwu również naturalne sposoby radzenia sobie z objawami bez interwencji medycznej, takie jak stosowanie zdrowych praktyk higieny snu i angażowanie się w uspokajające czynności przed snem.

Co więcej, przyjrzymy się CBT jako możliwej terapii bezsenności poporodowej i ocenimy, kiedy kluczowe jest uzyskanie pomocy medycznej w przypadku utrzymujących się objawów. Na koniec zajmiemy się dzieleniem obowiązków związanych z opieką nad niemowlęciem z partnerem, unikaniem spożywania alkoholu w celu poprawy jakości snu oraz zrozumieniem powikłań zespołu niespokojnych nóg w okresie ciąży i połogu.

bezsenność poporodowa

Przyczyny bezsenności poporodowej

Bycie świeżo upieczoną mamą jest trudne, a bezsenność poporodowa tylko to pogłębia. Depresja poporodowa, wahania hormonalne i psychoza mogą odgrywać rolę w wywoływaniu bezsenności poporodowej.

Zmiany hormonalne wpływające na jakość snu

W okresie ciąży i połogu poziom hormonów jest bardzo zróżnicowany. Poziom progesteronu może drastycznie spaść po porodzie, utrudniając zasypianie lub spanie przez całą noc. Źródło

Rola depresji poporodowej w wywoływaniu bezsenności

Zespół napięcia przedmiesiączkowego może objawiać się u świeżo upieczonych matek smutkiem, niepokojem, drażliwością i wyczerpaniem - wszystkie te objawy mogą zakłócać wzorce snu, a w konsekwencji wpływać na ich ogólne samopoczucie. Objawy te często przyczyniają się do zaburzeń snu, które nasilają wpływ PPD na ogólne samopoczucie. Źródło

Psychoza przyczyniająca się do zaburzeń snu

W rzadkich przypadkach psychoza poporodowa może prowadzić do skrajnych zaburzeń nawyków snu. Ta poważna choroba psychiczna charakteryzuje się halucynacjami lub urojeniami i wymaga natychmiastowej pomocy medycznej ze względu na potencjalne ryzyko zarówno dla matki, jak i dziecka. Źródło

 • Kluczowe wnioski:
 • Ciąża i okres poporodowy mogą powodować wahania poziomu hormonów, prowadząc do zaburzeń snu.
 • Depresja poporodowa często przyczynia się do zaburzeń snu, co dodatkowo wpływa na ogólne samopoczucie.
 • W rzadkich przypadkach psychoza poporodowa może prowadzić do skrajnych zaburzeń nawyków snu i wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej.

Aby zaradzić tym przyczynom bezsenności poporodowej, świeżo upieczone mamy powinny priorytetowo traktować swoje zdrowie psychiczne i w razie potrzeby szukać profesjonalnej pomocy. Rozumiejąc czynniki przyczyniające się do złej jakości snu po porodzie, kobiety mogą podjąć kroki w kierunku poprawy swojego odpoczynku i ogólnego samopoczucia w tym trudnym okresie.

Krótkotrwała a długotrwała bezsenność poporodowa

Bycie nową matką może być przytłaczające, a bezsenność poporodowa może nasilać stres. Krótkotrwała bezsenność poporodowa może być przelotna, ale długotrwała może mieć poważne konsekwencje dla Pani życia i zdrowia. Uświadomienie sobie wpływu bezsenności poporodowej na Pani życie i samopoczucie ma kluczowe znaczenie.

Wpływ na codzienne życie i ogólne samopoczucie

Paraliż senny może powodować wyczerpanie, drażliwość i trudności z koncentracją. Brak snu matki może negatywnie wpływać zarówno na jakość jej życia, jak i na jej zdolność do zapewnienia odpowiedniej opieki nad niemowlęciem. Oprócz wyczerpania fizycznego, zły sen wiąże się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju depresji lub zaburzeń lękowych.

Behawioralne konsekwencje przedłużających się okołoporodowych zaburzeń snu

 • Wahania nastroju: Matki cierpiące na niedobór snu są bardziej narażone na wahania nastroju, które mogą pogorszyć relacje z partnerem i innymi członkami rodziny.
 • Nieefektywne mechanizmy radzenia sobie: Niektóre kobiety mogą sięgać po niezdrowe nawyki, takie jak przejadanie się lub nadużywanie substancji psychoaktywnych, jako sposób radzenia sobie z chronicznym zmęczeniem spowodowanym uporczywą bezsennością poporodową.
 • Zaniedbywanie samoopieki: Matki zmagające się z długotrwałymi problemami ze snem często zaniedbują własne potrzeby w zakresie prawidłowego odżywiania, ćwiczeń i interakcji społecznych, co dodatkowo nasila ich objawy.

Jeśli cierpi Pani na krótko- lub długotrwałą bezsenność poporodową, proszę zwrócić się o pomoc do lekarza specjalizującego się w kwestiach związanych ze zdrowiem kobiet. Może on pomóc Pani zidentyfikować pierwotną przyczynę problemów ze snem i zalecić odpowiednie opcje leczenia w celu poprawy jakości życia.

Proszę pamiętać, że doświadczenia każdej matki z bezsennością poporodową są wyjątkowe, więc to, co działa na jedną osobę, może nie działać na inną. Proszę zachować otwarty umysł podczas odkrywania różnych metod leczenia i nie bać się zadawać pytań lub szukać wsparcia u przyjaciół, członków rodziny lub w społecznościach internetowych, takich jak Postpartum Support International.

Identyfikacja poporodowego zapalenia tarczycy jako przyczyny zaburzeń snu

Poporodowe zapalenie tarczycy to fantazyjne określenie stanu zapalnego tarczycy po porodzie. Dotyka ono około 5-10% świeżo upieczonych mam i może powodować zaburzenia snu, takie jak bezsenność poporodowa. Jeśli ma Pani problemy ze snem i podejrzewa, że przyczyną może być poporodowe zapalenie tarczycy, proszę skonsultować się ze specjalistą ds. zdrowia kobiet.

Objawy poporodowego zapalenia tarczycy:

 • Ciągłe uczucie zmęczenia
 • Problemy ze snem lub bezsenność
 • Wahania nastroju, drażliwość lub depresja
 • Przybieranie na wadze lub trudności z utratą wagi po ciąży
 • Sucha skóra i wypadanie włosów

Jeśli występują u Pana/Pani powyższe objawy wraz z zaburzeniami snu, konieczna jest rozmowa z lekarzem w celu uzyskania dokładnej diagnozy i potencjalnych opcji leczenia.

Leczenie poporodowego zapalenia tarczycy zwykle obejmuje ścisłe monitorowanie stanu podczas jego dwóch faz: nadczynności tarczycy (nadczynności tarczycy), a następnie niedoczynności tarczycy (niedoczynności tarczycy). W niektórych przypadkach mogą zostać przepisane leki w celu skutecznego opanowania objawów. Jednak większość kobiet powraca do zdrowia w sposób naturalny w ciągu 12-18 miesięcy bez żadnych długoterminowych powikłań.

Zdrowe nawyki dla lepszego snu:

 1. Proszę spożywać pożywną dietę zawierającą owoce, warzywa, chude białka i produkty pełnoziarniste - takie jak produkty spożywcze zawierające jod, np. ryby lub nabiał.
 2. Proszę regularnie ćwiczyć, aby poprawić nastrój i ogólne samopoczucie.
 3. Proszę ćwiczyć techniki redukcji stresu, takie jak medytacja lub joga, aby zrelaksować się przed snem.

Badania pokazują, że wczesne wykrycie i odpowiednie leczenie poporodowego zapalenia tarczycy ma kluczowe znaczenie w zapobieganiu długotrwałym powikłaniom. Identyfikując ten stan jako potencjalną przyczynę zaburzeń snu, nowe mamy mogą podjąć niezbędne kroki w kierunku lepszego odpoczynku i poprawy ogólnego stanu zdrowia w trudnym okresie poporodowym.

Naturalne środki na bezsenność poporodową

Bezsenność poporodowa może być prawdziwym wyzwaniem dla świeżo upieczonej mamy. Zanim jednak sięgnie Pani po leki, proszę wypróbować te naturalne środki, które pomogą opanować objawy:

Higiena snu pod kontrolą

Ustalenie regularnej rutyny przed snem, stworzenie wygodnego środowiska do spania i unikanie przed snem używek, takich jak kofeina lub elektronika, może pomóc w promowaniu spokojnego snu. Aby uzyskać więcej wskazówek dotyczących poprawy wzorców snu, proszę zapoznać się z poradami Sleep Foundation na temat dobrych praktyk związanych ze snem.

Break a Sweat

Regularne ćwiczenia uwalniają endorfiny, które obniżają poziom stresu, a także sprzyjają lepszemu odpoczynkowi w nocy. Proszę starać się wykonywać co najmniej 30 minut umiarkowanej aktywności fizycznej przez większość dni. Przed rozpoczęciem jakiegokolwiek nowego reżimu fitness po porodzie, proszę skonsultować się z lekarzem.

Relaks przed snem

Włączenie uspokajających czynności do wieczornej rutyny może zachęcić do relaksu i ułatwić zasypianie po uderzeniu w poduszkę. Proszę spróbować:

 • Medytacja: Praktykowanie medytacji uważności pomaga uspokoić gonitwę myśli, która często przyczynia się do bezsenności.
 • Branie ciepłych kąpieli: Moczenie się w ciepłej kąpieli przed snem rozluźnia mięśnie, zapewniając jednocześnie kojący komfort.
 • Profesjonalne masaże pleców lub sesje terapii akupunkturą: Zabiegi te oferują dodatkowe korzyści relaksacyjne poprzez ukierunkowanie na punkty napięcia w całym ciele.
 • Picie herbaty rumiankowej: Herbata rumiankowa, znana ze swojego uspokajającego działania, może być przydatnym narzędziem w zmniejszaniu niepokoju i promowaniu spokojnego snu.

Chociaż te naturalne środki zaradcze mogą być pomocne w radzeniu sobie z objawami bezsenności poporodowej, ważne jest, aby pamiętać, że każda osoba jest inna. Jeśli mimo wypróbowania różnych strategii okaże się, że jakość snu pozostaje niska, proszę nie wahać się zasięgnąć profesjonalnej porady u lekarza lub terapeuty specjalizującego się w okołoporodowym zdrowiu psychicznym.

Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) w leczeniu bezsenności poporodowej

Hej nowe mamy, zmagające się z bezsennością poporodową? Dla świeżo upieczonych mam zmagających się z bezsennością poporodową pomocnym rozwiązaniem może być CBT. CBT to rodzaj psychoterapii, która pomaga w określeniu i zmianie szkodliwych myśli, które uniemożliwiają spokojny sen. Zastępując te myśli zdrowszymi, może Pani przezwyciężyć problemy ze snem związane z okresem okołoporodowym.

Komponenty CBT dla bezsenności poporodowej

 • Ograniczenie snu: Ograniczenie czasu spędzanego w łóżku może zwiększyć wydajność snu i zmniejszyć liczbę przebudzeń w nocy.
 • Kontrola bodźców: Ustalenie spójnej rutyny przed snem i stworzenie relaksującego środowiska snu może pomóc w wyćwiczeniu organizmu w kojarzeniu sypialni ze spokojnym snem.
 • Restrukturyzacja poznawcza: Identyfikacja i kwestionowanie irracjonalnych przekonań na temat snu może pomóc złagodzić niepokój związany z porą snu.
 • Edukacja w zakresie higieny snu: Poznanie zdrowych nawyków, takich jak unikanie kofeiny przed snem lub regularne ćwiczenia fizyczne, może poprawić ogólną jakość snu.

Praca z licencjonowanym terapeutą specjalizującym się w CBT to najlepszy sposób na włączenie tego podejścia do swojego życia. Wielu terapeutów oferuje sesje online dostosowane specjalnie dla nowych matek borykających się z bezsennością poporodową. Może Pani również skorzystać z zasobów samopomocy, takich jak książki lub aplikacje zaprojektowane w oparciu o techniki poznawczo-behawioralne w celu poprawy jakości snu. Jedną z popularnych aplikacji jest "CBT-I Coach", opracowana przez ekspertów w dziedzinie medycyny snu.

Proszę pamiętać, że CBT nie jest szybkim sposobem na bezsenność poporodową. Wymaga czasu, cierpliwości i konsekwentnej praktyki, aby zobaczyć trwałe rezultaty. Badania wykazały jednak, że osoby, które angażują się w CBT, często doświadczają znacznej poprawy jakości snu i ogólnego samopoczucia w porównaniu z osobami, które polegają wyłącznie na lekach lub innych metodach leczenia.

Jeśli zmaga się Pani z bezsennością poporodową, proszę spróbować terapii poznawczo-behawioralnej. Może to być klucz do lepszego odpoczynku i poprawy zdrowia psychicznego w tym trudnym okresie macierzyństwa.

Porady medyczne dotyczące bezsenności: Kiedy liczenie owiec nie wystarcza

Próbował Pan już wszystkich typowych sztuczek, aby zasnąć, ale nic nie działa. Proszę jeszcze nie tracić nadziei. Jeśli zmiana stylu życia nie pomaga, być może nadszedł czas, aby skonsultować się z lekarzem w sprawie leków nasennych na receptę. Zmiany w stylu życia mogą zdziałać tylko tyle, a zasługują Państwo na dobry sen.

Leki nasenne na receptę

Jeśli nie ma Pan/Pani już sił, lekarz może zalecić Panu/Pani leki nasenne na receptę. Specjaliści medyczni mogą zasugerować stosowanie leków nasennych na receptę, ale tylko jako krótkotrwałego środka zaradczego podczas rozwiązywania podstawowych problemów związanych z bezsennością. Niektóre popularne opcje obejmują:

 • Zolpidem (Ambien)
 • Eszopiklon (Lunesta)
 • Ramelteon (Rozerem)
 • Doksepina (Silenor)

Przed przyjęciem jakiegokolwiek leku, zwłaszcza jeśli karmi Pani piersią, należy skonsultować się z lekarzem w sprawie potencjalnych zagrożeń i korzyści. Lekarz może pomóc w opracowaniu schematu, który najlepiej odpowiada Państwa indywidualnym wymaganiom i sytuacji.

Suplementy dostępne bez recepty

Dla tych, którzy chcą zastosować bardziej naturalne podejście, istnieje wiele dostępnych bez recepty suplementów, które obiecują lepszą jakość snu. Melatonina jest popularną opcją, która okazała się skuteczna w regulowaniu cykli snu i czuwania. Proszę zawsze skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem jakiegokolwiek ziołowego środka lub suplementu przeznaczonego do poprawy snu.

Inną opcją do rozważenia jest olej CBD, który zyskał popularność ze względu na swoje potencjalne właściwości wspomagające sen. Niektóre badania sugerują, że olej CBD może być korzystny dla poprawy snu, ale potrzebne są dalsze badania w celu potwierdzenia jego skuteczności. Proszę skonsultować się z lekarzem przed podjęciem jakichkolwiek nowych suplementów lub terapii.

Proszę nie pozwolić, by bezsenność spędzała Państwu sen z powiek. Proszę zasięgnąć porady lekarza i zbadać możliwości lepszego snu.

Dzielenie obowiązków związanych z opieką nad niemowlęciem z partnerem

Aby zmaksymalizować dobre samopoczucie po porodzie, proszę rozważyć zaangażowanie partnera do pomocy w opiece nad niemowlęciem. Proszę spróbować podzielić się obowiązkami związanymi z opieką nad niemowlęciem ze swoim partnerem. Badania pokazują, że nowe matki, które mają wsparcie ze strony swoich partnerów, rzadziej doświadczają depresji poporodowej, która może być ściśle związana z zaburzeniami snu, takimi jak bezsenność poporodowa.

Podział nocnych karmień, zmian pieluch i obowiązków uspokajających między obojgiem rodziców może stworzyć środowisko, w którym każdy ma możliwość uzyskania bardzo potrzebnego odpoczynku. Partnerstwo w podejmowaniu wyzwań związanych z rodzicielstwem noworodka może zmniejszyć niektóre z obciążeń i zmęczenia, które się z tym wiążą.

Wskazówki dotyczące skutecznego dzielenia się obowiązkami związanymi z opieką nad niemowlęciem:

 • Proszę stworzyć harmonogram: Proszę zaplanować noce z wyprzedzeniem, aby każdy rodzic wiedział, kiedy jest odpowiedzialny za zadania związane z dzieckiem. Pomoże to uniknąć nieporozumień lub nieporozumień dotyczących tego, kto powinien zajmować się czym podczas tych późnych nocnych przebudzeń.
 • Proszę utrzymywać otwartą komunikację: Proszę otwarcie rozmawiać o tym, jak się Państwo czują fizycznie i emocjonalnie podczas wspólnego przystosowywania się do rodzicielstwa. Omówienie swoich potrzeb i obaw zapewni, że oboje partnerzy zrozumieją, jak najlepiej wspierać się nawzajem w tym okresie.
 • Proszę nadać priorytet dbaniu o siebie: Proszę upewnić się, że obie strony poświęcają codziennie czas - nawet jeśli tylko na chwilę - na zrobienie czegoś przyjemnego, na przykład pójście na poranny spacer lub zaangażowanie się w techniki relaksacyjne, takie jak medytacja. Może to pomóc w lepszym zasypianiu i utrzymaniu snu, a także wzmocnić związek w tym przejściowym okresie w życiu.

Jeśli dzielenie się obowiązkami związanymi z opieką nad niemowlęciem nie jest możliwe ze względu na harmonogram pracy lub inne czynniki, proszę rozważyć skorzystanie z pomocy członków rodziny lub przyjaciół, którzy mogą od czasu do czasu wkroczyć do akcji, aby dać obojgu rodzicom chwilę wytchnienia. Alternatywnie, wynajęcie profesjonalnego wsparcia, takiego jak doule poporodowe lub nocne pielęgniarki, może być opcją wartą rozważenia, jeśli mieści się to w Państwa budżecie.

Aby zachować zdrowie psychiczne, zapobiegać poporodowym zaburzeniom nastroju oraz zwalczać bezsenność okołoporodową i nocne wybudzenia, należy nadać priorytet opiece nad sobą i dzielić się obowiązkami związanymi z opieką nad niemowlęciem. Nadając priorytet opiece nad sobą i dzieląc się obowiązkami związanymi z opieką nad niemowlęciem ze swoim partnerem, może Pani zapobiec poporodowym zabu rzeniom nastroju i problemom ze snem, takim jak bezsenność okołoporodowa i nocne wybudzenia.

Unikanie alkoholu dla lepszej jakości snu

Picie alkoholu obniża jakość snu, więc unikanie go może pomóc osobom zmagającym się z bezsennością lub innymi zaburzeniami snu. Choć drink może wydawać się zachęcający po wyczerpującym dniu opieki nad dzieckiem, ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z tego, jak alkohol może negatywnie wpływać na zdolność do spokojnego snu.

Związek między alkoholem a słabym snem

Alkohol zakłóca sen, powodując niską jakość odpoczynku przez całą noc. Zakłóca naturalną progresję cykli snu REM (rapid eye movement) i zwiększa liczbę przebudzeń w nocy. Zakłócony sen REM może prowadzić do zwiększonego zmęczenia i drażliwości w ciągu dnia.

 • Zwiększone chrapanie: Alkohol rozluźnia mięśnie gardła, powodując chrapanie, a nawet obturacyjny bezdech senny.
 • Nocne poty: Alkohol podnosi temperaturę ciała, prowadząc do nieprzyjemnych nocnych potów.
 • Częste wizyty w toalecie: Picie alkoholu działa moczopędnie, powodując częstsze oddawanie moczu w ciągu nocy.

Alternatywy dla alkoholu na relaks i sen

Jeśli chcą Państwo zrelaksować się przed snem bez sięgania po alkohol, proszę wypróbować te naturalne środki nasenne:

 1. Proszę pić ciepłą herbatę rumiankową, która ma właściwości kojące i sprzyja relaksacji.
 2. Proszę stworzyć uspokajającą rutynę przed snem, czytając, medytując lub wykonując delikatne ćwiczenia rozciągające.
 3. Proszę stosować olejki eteryczne, takie jak lawenda lub bergamotka, w dyfuzorach do aromaterapii lub dodając kilka kropli do wody do kąpieli.

Unikanie spożywania alkoholu po porodzie ma zasadnicze znaczenie dla osiągnięcia lepszej jakości snu. Rozumiejąc negatywny wpływ alkoholu na sen i badając alternatywne metody relaksacji, nowe matki mogą lepiej radzić sobie z objawami bezsenności i cieszyć się spokojniejszymi nocami z noworodkami.

Powikłania zespołu niespokojnych nóg w okresie ciąży i połogu

Winowajcą może być zespół niespokojnych nóg (RLS). RLS to zaburzenie neurologiczne, które powoduje niekontrolowaną potrzebę poruszania nogami, czemu często towarzyszą nieprzyjemne odczucia. Świeżo upieczone mamy mogą mieć trudności z zapewnieniem sobie odpowiedniego odpoczynku, ponieważ problem ten może negatywnie wpływać na jakość ich snu.

Zrozumienie związku między zespołem niespokojnych nóg a bezsennością poporodową

Ciąża może wywołać lub pogorszyć RLS z powodu zmian hormonalnych, niedoboru żelaza lub zwiększonego nacisku na nerwy z powodu przyrostu masy ciała [źródło]. Częstość występowania RLS w czasie ciąży waha się od 10% do 34%, przy czym objawy zwykle nasilają się w trzecim trymestrze [źródło]. Gdy świeżo upieczone mamy przechodzą rekonwalescencję po ciąży, jednocześnie opiekując się swoimi noworodkami, zaburzenia snu spowodowane przez RLS mogą prowadzić do uporczywej bezsenności.

Zarządzanie objawami zespołu niespokojnych nóg dla lepszej jakości snu

Jeśli podejrzewa Pani, że bezsenność poporodowa może być związana z RLS, proszę wypróbować poniższe strategie:

 • Proszę utrzymywać prawidłowy poziom żelaza: Niedobór żelaza jest częstą przyczyną RLS w czasie ciąży i po jej zakończeniu. W razie potrzeby proszę skonsultować się z lekarzem w sprawie odpowiedniej suplementacji.
 • Proszę unikać kofeiny: Spożycie kofeiny zostało powiązane z pogorszeniem objawów RLS; dlatego najlepiej unikać jej przed snem [źródło].
 • Proszę ćwiczyć techniki relaksacyjne: Proszę zaangażować się w uspokajające czynności, takie jak ćwiczenia głębokiego oddychania, medytacja lub delikatne rozciąganie przed snem, aby złagodzić objawy RLS i promować lepszy sen.
 • Proszę utrzymywać stały harmonogram snu: Chodzenie spać i budzenie się o tej samej porze każdego dnia pomaga regulować wewnętrzny zegar organizmu, co może zmniejszyć objawy RLS w godzinach nocnych [źródło].

Skutecznie radząc sobie z objawami RLS, nowe mamy mogą poprawić ogólną jakość snu w tym trudnym okresie macierzyństwa. Proszę nie pozwolić, aby RLS nie pozwalał Pani spać w nocy.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące bezsenności poporodowej

Bezsenność poporodowa: Co powinna Pani wiedzieć

Tak, bezsenność poporodowa jest powszechna ze względu na zmiany hormonalne, stres i dostosowanie się do nowego dziecka, ale jeśli nie ustępuje, należy skonsultować się z lekarzem.

Czas trwania jest różny, ale praktykowanie dobrej higieny snu, technik relaksacyjnych, ćwiczeń i dzielenie się obowiązkami związanymi z opieką nad niemowlęciem może pomóc w radzeniu sobie z nim.

Bezsenność może być objawem depresji poporodowej, proszę więc zasięgnąć porady lekarza, jeśli doświadcza Pani wahań nastroju lub utraty zainteresowania codziennymi czynnościami.

Proszę poprawić jakość snu poprzez poranny spacer, stosowanie technik relaksacyjnych i stworzenie środowiska sprzyjającego zasypianiu.

Proszę zapobiegać depresji poporodowej, wysypiając się, stosując zdrową dietę i szukając wsparcia u bliskich.

Depresja okołoporodowa może również powodować zaburzenia snu, dlatego ważne jest, aby szukać pomocy, jeśli ma Pani trudności z zasypianiem lub utrzymaniem snu.

Zespół niespokojnych nóg i nocne przebudzenia spowodowane nocnym karmieniem mogą również zakłócać sen, dlatego należy starać się ustalić stałą rutynę snu i spać wtedy, gdy dziecko śpi.

Wnioski

Bezsenność poporodowa jest częstym problemem świeżo upieczonych mam i może poważnie zakłócić ich codzienne życie i samopoczucie.

Zmiany hormonalne, depresja poporodowa i psychoza mogą powodować to zaburzenie snu, ale istnieją naturalne środki, które mogą pomóc.

Proszę wypróbować praktyki higieny snu, rutynowe ćwiczenia i czynności uspokajające przed snem, aby poprawić jakość snu.

W niektórych przypadkach CBT może być korzystna w walce z bezsennością poporodową.

Ważne jest, aby zasięgnąć porady lekarza, jeśli objawy nie ustąpią lub jeśli wystąpią powikłania zespołu niespokojnych nóg w czasie ciąży lub w okresie poporodowym.

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?