Korzyści płynące z jogi dla snu

Published:

Joga dla snu staje się coraz bardziej popularna jako naturalne i holistyczne podejście do poprawy jakości snu. Praktykując jogę, osoby mogą doświadczyć wielu korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego, które przyczyniają się do bardziej spokojnego snu. W tym przewodniku zbadamy naukowe podstawy wpływu jogi na kwestie związane ze snem i przeanalizujemy, w jaki sposób regularna praktyka tej starożytnej sztuki może zwiększyć produkcję melatoniny.

Omówimy również różne rodzaje jogi odpowiednie dla lepszego snu, takie jak Hatha Joga i Nidra, wraz ze skutecznymi pozycjami, które promują relaks przed snem. Ponadto przedstawimy wskazówki dotyczące tworzenia bezpiecznej przestrzeni do praktyki jogi przed snem, podkreślając jednocześnie znaczenie oddzielenia praktyki jogi od środowiska snu.

Oprócz tych praktycznych sugestii, nasz przewodnik zawiera dodatkowe techniki, takie jak Shishuasana (pozycja dziecka) i ćwiczenia podnoszenia nóg, aby jeszcze bardziej ułatwić lepszy sen poprzez sztukę jogi. Na koniec podkreślamy znaczenie konsultacji z certyfikowanymi instruktorami i lekarzami przed rozpoczęciem jakiegokolwiek nowego schematu ćwiczeń lub spersonalizowanej rutyny w celu zapewnienia bezpieczeństwa i skuteczności w zaspokajaniu indywidualnych potrzeb związanych z poprawą ogólnego samopoczucia poprzez praktykowanie "jogi dla snu".

joga dla snu

Korzyści płynące z jogi dla snu

Joga to starożytna praktyka, która może pomóc w spokojnym śnie i poprawić ogólne samopoczucie. Medytacyjny ruch może pomóc zmniejszyć stres, umożliwiając spokojniejszy sen i poprawiając ogólne samopoczucie. Badanie wykazało, że joga może być skuteczna w poprawie jakości snu i bezsenności u kobiet.

Redukcja stresu za pomocą ruchu medytacyjnego

Joga obejmuje ruchy medytacyjne, które mogą pomóc zrelaksować się i uwolnić napięcie z ciała. Skupiając się na oddechu i przechodząc przez różne pozy, można uspokoić umysł i zmniejszyć stres. Praktykowanie jogi może prowadzić do poprawy stanu psychicznego i lepszej jakości snu.

Poprawa uważności dzięki ćwiczeniom oddechowym

Techniki oddechowe są istotną częścią jogi. Skupiając się na głębokich wdechach i powolnych wydechach podczas każdej pozycji, można zwiększyć świadomość swojego ciała i myśli. Proces ten znany jest jako uważność, która może pomóc wyciszyć goniące myśli lub zmartwienia, które mogą uniemożliwiać osiągnięcie spokojnego snu.

Zwiększenie poziomu melatoniny dla lepszej regulacji snu

Melatonina to hormon, który reguluje nasz naturalny cykl snu i czuwania. Badania wykazały, że praktykowanie jogi może zwiększyć produkcję melatoniny w organizmie, prowadząc do lepszej jakości snu i zwalczając takie problemy jak bezsenność czy zespół niespokojnych nóg. Badania wykazały, że praktykowanie jogi przez osiem tygodni może znacznie poprawić jakość, czas trwania i wydajność snu.

Style jogi odpowiednie dla lepszego snu

 • Hatha joga: Ten łagodny styl jogi kładzie nacisk na techniki relaksacyjne i oddechowe, co czyni go doskonałym wyborem dla poprawy jakości snu.
 • Joga Nidra: Znana również jako "jogiczny sen", Nidra to technika medytacji z przewodnikiem zaprojektowana w celu promowania głębokiego relaksu. Praktykowanie tej formy jogi przed snem może pomóc się zrelaksować i przygotować do spokojnego snu.

Włączenie uspokajających form jogi do codziennej rutyny może mieć trwały wpływ na ogólne samopoczucie i zapewnić wymierne korzyści, gdy nadejdzie czas, aby każdego wieczoru uderzyć w siano. Niezależnie od tego, czy są Państwo nowicjuszami w jodze, czy też mają doświadczenie, proszę rozważyć wypróbowanie niektórych pozycji specjalnie dostosowanych do poprawy nocnego odpoczynku. Przebudzenie się z uczuciem odmłodzenia i regeneracji po spokojnym śnie jest nieporównywalnym doświadczeniem.

Style jogi zalecane dla lepszego snu

Praktykowanie jogi to doskonały sposób na poprawę jakości snu i ogólnego samopoczucia. Jednak nie wszystkie style jogi są równie skuteczne w promowaniu spokojnego snu. W tej sekcji omówimy dwa rodzaje jogi, które są szczególnie korzystne dla poprawy snu: Hatha Joga i Nidra.

Uspokajające działanie hatha jogi

Hatha joga, praktykowana na całym świecie forma jogi, koncentruje się na osiągnięciu równowagi w ciele poprzez pozycje fizyczne, techniki oddychania i medytację. Styl ten kładzie nacisk na powolne ruchy i głęboki relaks, co czyni go idealnym wyborem dla tych, którzy chcą się wyciszyć przed snem.

 • Hatha joga pomaga rozładować napięcie w całym ciele poprzez włączenie delikatnych rozciągnięć i pozycji, które promują elastyczność.
 • Praktyka ta zachęca do uważności, ponieważ koncentruje się na oddechu podczas przechodzenia przez każdą pozę, pozwalając uwolnić się od wszelkich zalegających myśli lub stresu z całego dnia.
 • Regularna praktyka Hatha może pomóc w regulacji rytmu dobowego poprzez zwiększenie poziomu melatoniny, co skutkuje bardziej konsekwentnym odpoczynkiem w nocy.

Jeśli dopiero zaczynają Państwo ćwiczyć jogę lub wolą wolniejsze tempo z dużą ilością czasu spędzonego w każdej pozycji, proszę rozważyć wypróbowanie hatha jogi jako części wieczornej rutyny.

Relaksujące właściwości Nidry

Yoga Nidra, znana również jako "jogiczny sen", to głęboko regenerująca praktyka, która łączy medytację z przewodnikiem z technikami relaksacyjnymi w celu wywołania stanu świadomego snu. Ta forma jogi pomaga uspokoić układ nerwowy, obniżyć poziom stresu i promować głęboki sen.

 • Joga Nidra prowadzi Państwa przez różne etapy relaksacji, koncentrując się na różnych częściach ciała i wykorzystując ćwiczenia wizualizacyjne w celu uwolnienia napięcia.
 • Badania wykazały, że ta forma jogi stymuluje przywspółczulny układ nerwowy, umożliwiając łatwiejszy i lepszej jakości sen.
 • Ponieważ Yoga Nidra nie wymaga fizycznego ruchu ani elastyczności, jest to dostępna opcja dla osób, które mogą mieć ograniczenia ruchowe lub po prostu wolą mniej aktywne podejście do swojej nocnej rutyny.

Jeśli są Państwo zainteresowani dalszym odkrywaniem tego wyjątkowego stylu, proszę rozważyć włączenie Yoga Nidra do swojego rytuału przed snem jako sposobu na wyciszenie umysłu przed zapadnięciem w spokojny sen.

Włączenie Hatha Jogi lub pasywnej praktyki Yoga Nidra do wieczornej rutyny może pomóc w promowaniu dobrego snu, zmniejszeniu poziomu stresu, zwiększeniu uważności i poprawie ogólnego samopoczucia. Proszę pamiętać, że podczas praktykowania jogi kluczowa jest konsekwencja; nawet kilka minut każdego dnia może mieć znaczący wpływ na to, jak dobrze czują się Państwo wypoczęci w nocy. Proszę więc rozłożyć matę do jogi, przyciemnić światła, wziąć kilka głębokich oddechów - nadszedł czas na bardzo potrzebne regenerujące zzz.

Skuteczne pozycje poprawiające jakość snu

Joga oferuje szereg pozycji, które mogą pomóc poprawić jakość snu poprzez promowanie relaksu i zmniejszenie stresu. Włączając te pozycje do swojej regularnej praktyki jogi, mogą Państwo łatwiej zasnąć i cieszyć się głębszym, bardziej spokojnym snem. W tej sekcji omówimy kilka powszechnie sugerowanych pozycji, które zachęcają do relaksu, jednocześnie promując techniki głębokiego oddychania niezbędne do wywołania spokoju sprzyjającego zdrowym wzorcom snu.

Stojące zgięcie do przodu (Uttanasana)

Stojące wygięcie do przodu to doskonała pozycja do rozluźnienia napięcia w plecach, szyi i ramionach. Aby wykonać Uttanasanę, należy stanąć ze stopami rozstawionymi na szerokość bioder i powoli pochylić się do przodu od bioder, trzymając kolana lekko ugięte. Proszę pozwolić głowie zwisać ciężko, oddychając głęboko podczas rozciągania. Ta pozycja nie tylko pomaga uwolnić napięcie fizyczne, ale także zachęca do relaksu psychicznego, umożliwiając przepływ krwi do mózgu. Więcej informacji na temat stojącego skłonu do przodu znajdą Państwo tutaj.

Pozycja leżącego motyla (Supta Baddha Konasana)

Ta łagodna pozycja relaksacyjna otwiera klatkę piersiową i biodra, zapewniając jednocześnie uspokajający wpływ na układ nerwowy. Aby ćwiczyć Supta Baddha Konasana, należy położyć się na plecach z podpórką lub złożonym kocem umieszczonym pod kręgosłupem w celu wsparcia w razie potrzeby. Proszę położyć się na plecach i zbliżyć stopy do bioder z kolanami rozłożonymi na zewnątrz. Tutaj dowiedzą się Państwo, jakie korzyści może przynieść pozycja leżącego motyla.

Pozycja z nogami na ścianie (Viparita Karani)

Pozycja z nogami na ścianie to regenerująca inwersja, która pomaga złagodzić stres i niepokój, jednocześnie poprawiając krążenie. Aby ćwiczyć Viparita Karani, proszę znaleźć otwartą przestrzeń w pobliżu ściany i położyć się na plecach z nogami wyciągniętymi do góry przy ścianie. Proszę trzymać ręce rozluźnione po bokach lub umieścić je nad głową dla dodatkowego rozciągnięcia. Więcej informacji na temat pozycji z nogami przy ścianie znajdą Państwo tutaj.

Pozycja trupa (Shavasana)

Często praktykowana pod koniec sesji jogi, Shavasana pozwala w pełni zrelaksować zarówno ciało, jak i umysł, skupiając się na głębokim oddychaniu. Proszę położyć się płasko na plecach z rękami opartymi wzdłuż ciała, dłońmi skierowanymi do góry. Proszę położyć się, zamknąć oczy i pogrążyć się w bezruchu, zwracając uwagę na powolne wdechy i wydechy przez nos. Więcej informacji na temat pozycji trupa znajdą Państwo tutaj.

Włączenie tych pozycji do nocnej rutyny może pomóc stworzyć środowisko sprzyjające poprawie jakości snu. Proszę pamiętać, że konsekwencja jest kluczowa, jeśli chodzi o czerpanie korzyści z każdej praktyki jogi - należy dążyć do regularnych sesji przez cały tydzień, aby zobaczyć trwałe rezultaty w zakresie relaksu, redukcji stresu i ogólnego samopoczucia.

 • Praktyka jogi: Regularna praktyka jogi może pomóc poprawić jakość snu i zmniejszyć problemy z zasypianiem.
 • Techniki oddychania: Proszę skupić się na utrzymywaniu równomiernego oddechu podczas każdej pozycji - nie tylko zwiększy to relaksację, ale także pomoże uspokoić gonitwę myśli, która może uniemożliwiać zasypianie.
 • Czas trwania: Proszę spędzić co najmniej pięć minut w każdej pozie lub dłużej w razie potrzeby - im więcej czasu spędzonego w trybie relaksacji, tym większe szanse na poprawę jakości snu.

Oprócz tych konkretnych pozycji, inne pomocne techniki obejmują praktykowanie Shishuasana (pozycja dziecka), która uspokaja układ nerwowy, co skutkuje spokojnym snem lub unoszeniem nóg do góry podczas leżenia na łóżku, ponieważ pomaga to w szybszym zasypianiu. Praktyki te można łatwo włączyć do rutyny przed snem, aby poprawić jakość snu.

Tworzenie bezpiecznej przestrzeni do ćwiczeń przed snem

Aby ułatwić płynne przejście od aktywnego stanu umysłu do stanu bardziej sprzyjającego zasypianiu, ważne jest, aby stworzyć spokojną i bezpieczną atmosferę podczas włączania jogi do nocnej rutyny. Pomoże to Państwu przejść z aktywnego stanu umysłu do takiego, który bardziej sprzyja zasypianiu. Oto kilka wskazówek, jak stworzyć idealną przestrzeń do ćwiczenia jogi przed snem.

Przyciemnianie świateł dla uspokojenia atmosfery

Oświetlenie w Państwa gabinecie odgrywa istotną rolę w tworzeniu nastroju i pomaga się zrelaksować. Jasne światła mogą być stymulujące, utrudniając relaks po długim dniu. Zamiast tego proszę zdecydować się na przyciemnione oświetlenie, takie jak lampki nocne, lampki wróżki, a nawet świece (o ile są używane w bezpieczny sposób). Miękkie, ciepłe światło tworzy atmosferę, która zachęca do relaksu i pomaga zasygnalizować organizmowi, że nadszedł czas na przygotowanie się do snu.

Oddzielenie miejsca do ćwiczeń jogi od miejsca do spania

Aby jeszcze bardziej zwiększyć skuteczność praktyki jogi przed snem, proszę spróbować wyznaczyć konkretny obszar oddzielony od miejsca, w którym ostatecznie położysz się, aby odpocząć. Stworzenie takiego rozróżnienia między przestrzeniami pozwala umysłowi i ciału rozpoznać, kiedy jest czas na relaks, a kiedy na sen. Jeśli to możliwe, proszę wybrać inny pokój lub oddzielić część sypialni parawanem lub zasłonami, aby wyraźnie oddzielić te dwie czynności.

Znalezienie komfortu na odpowiedniej powierzchni

 • Mata do jogi: Proszę zainwestować w wygodną, ale wspierającą matę do jogi. Proszę zwrócić uwagę na specjalnie zaprojektowane maty wykonane z materiałów takich jak pianka z pamięcią kształtu, które zapewniają dodatkową amortyzację stawów podczas ćwiczeń.
 • Koce i poduszki: Proszę włączyć koce lub poduszki, aby zapewnić dodatkowe wsparcie w niektórych pozycjach, na przykład umieszczając złożony koc pod biodrami podczas Supta Baddha Konasana lub używając poduszki pod głową podczas praktyki Viparita Karani.

Utrzymanie czystości i organizacji

Środowisko wolne od bałaganu jest niezbędne dla relaksu. Proszę utrzymywać swoją przestrzeń do jogi w czystości i porządku, przechowując wszelkie rekwizyty, takie jak klocki lub paski, starannie, gdy nie są używane. Pomoże to stworzyć zachęcającą atmosferę, która zachęci Państwa do regularnej praktyki jogi bez poczucia przytłoczenia nieładem.

Włączenie kojących zapachów

Moc zapachu może mieć znaczący wpływ na nasz nastrój i stan umysłu. Proszę rozważyć włączenie uspokajającej aromaterapii do rutyny przed snem za pomocą olejków eterycznych, takich jak lawenda, rumianek lub ylang-ylang. Olejki te można rozpylać za pomocą dyfuzora olejków eterycznych, dodawać je do ciepłej kąpieli przed snem, a nawet nakładać rozcieńczone wersje bezpośrednio na punkty wyczuwania pulsu, takie jak nadgarstki i skronie.

Tworzenie spójności z rutyną

Aby naprawdę czerpać korzyści z poprawy jakości snu poprzez praktykę jogi, ważne jest, aby ustalić spójność w ramach swojej nocnej rutyny. Proszę poświęcić czas każdej nocy na praktykowanie określonych pozycji, które promują relaks, jednocześnie angażując się w inne czynności, które sprzyjają wyciszeniu, takie jak ćwiczenia głębokiego oddychania lub praktyki medytacyjne, takie jak medytacja uważności.

Regularne ćwiczenia, zarówno umiarkowane, jak i intensywne, mogą być korzystne dla poprawy jakości snu i zmniejszenia powszechnych problemów, takich jak zaburzenia i zespół niespokojnych nóg; jednak joga jest szczególnie pomocna w promowaniu głębokiego snu i zwiększaniu ogólnego odpoczynku w nocy. Jednak praktykowanie jogi przed snem może być szczególnie pomocne w promowaniu głębokiego snu i poprawie jego jakości. Joga relaksacyjna, hatha joga i gorąca joga to świetne opcje do ćwiczeń przed snem. Niektóre pozycje jogi, które mogą pomóc w zasypianiu i spokojnym śnie, to pozycja trupa (Savasana) i joga nidra.

Włączając jogę do rutyny przed snem, można czerpać korzyści z bardziej spokojnego snu.

Dodatkowe techniki zapewniające lepszy sen

Joga to nie tylko pozy; istnieją inne techniki, które mogą pomóc poprawić jakość snu. W tej części przyjrzymy się dwóm strategiom, które można szybko włączyć do wieczornego schematu, aby uzyskać spokojniejszy sen.

Ćwiczenie Shishuasana (pozycja dziecka)

Shishuasana lub Child Pose to prosta, ale skuteczna pozycja jogi znana ze swojego uspokajającego wpływu na układ nerwowy. Ta pozycja pomaga uwolnić napięcie w plecach, ramionach i szyi, jednocześnie promując relaks w całym ciele. Aby ćwiczyć Shishuasana:

 1. Proszę usiąść na piętach ze złączonymi kolanami.
 2. Proszę pochylić biodra do przodu i dotknąć czołem podłogi lub maty do jogi.
 3. Proszę wyciągnąć ręce wzdłuż ciała z dłońmi skierowanymi do góry.
 4. Proszę utrzymać tę pozycję przez kilka oddechów, a następnie powoli podnieść się do pozycji siedzącej.

Włączenie pozycji dziecka do nocnej rutyny może pomóc uspokoić nadpobudliwy umysł i przygotować go do spokojnego snu. Zapewnia również delikatne rozciąganie mięśni, na które często wpływają codzienne stresory, takie jak długotrwałe siedzenie na stanowiskach pracy lub noszenie ciężkich toreb podczas dojazdów do pracy, co przyczynia się do zespołu niespokojnych nóg, którego doświadcza wiele osób próbujących zasnąć w nocy.

Podnoszenie nóg do góry podczas leżenia na łóżku

Wykazano, że ta prosta technika pomaga w szybszym zasypianiu ze względu na jej zdolność do zmniejszania napięcia mięśni kończyn dolnych, często spowodowanego długimi okresami spędzonymi w pozycji stojącej podczas codziennych czynności. Aby ćwiczyć tę technikę:

 1. Proszę położyć się na plecach z nogami wyciągniętymi przed siebie.
 2. Proszę powoli unieść obie nogi w kierunku sufitu, utrzymując je tak prosto, jak to możliwe, nie napinając przy tym żadnych mięśni.
 3. Proszę utrzymać tę pozycję przez kilka głębokich oddechów, a następnie delikatnie opuścić nogi z powrotem na powierzchnię łóżka.

Ta pozycja pomaga promować przepływ krwi do kończyn dolnych, jednocześnie uwalniając napięcie w mięśniach nóg odpowiedzialnych za niespokojne odczucia doświadczane przez wiele osób podczas próby zasypiania w nocy. Jest to również doskonała opcja dla tych, którzy mogą mieć trudności z zaangażowaniem się w bardziej tradycyjne pozycje jogi ze względu na ograniczenia fizyczne lub brak dostępnej przestrzeni w ich środowisku snu.

Włączenie tych dodatkowych technik do regularnej praktyki jogi może jeszcze bardziej poprawić jakość snu i pomóc w rozwiązaniu powszechnych problemów ze snem, takich jak bezsenność lub zespół niespokojnych nóg. Proszę pamiętać, że kluczem do sukcesu jest konsekwencja; proszę zadbać o regularną rutynę ćwiczeń, w tym umiarkowane ćwiczenia w ciągu dnia i uspokajające praktyki, takie jak joga przed snem, co znacznie zwiększy szanse na osiągnięcie wysokiej jakości snu każdej nocy. Co więcej, proszę nie zapominać o innych istotnych aspektach zdrowej nocnej rutyny, takich jak przyciemnianie świateł przed ćwiczeniem pozycji jogi i tworzenie wyraźnego rozróżnienia między obszarami przeznaczonymi specjalnie do relaksu a regenerującymi celami drzemki poprzez celowe taktyki separacji zastosowane w planach aranżacji przestrzeni życiowej, jeśli to konieczne.

Konsultacje z profesjonalistami

Obawiają się Państwo włączenia jogi do swojej rutyny, aby lepiej spać? Proszę skonsultować się z certyfikowanym instruktorem i/lub lekarzem w celu uzyskania odpowiednich wskazówek. Przedział wiekowy lub istniejące wcześniej schorzenia mogą mieć wpływ na Państwa zdolność do bezpiecznego wykonywania niektórych ruchów. Porozmawiajmy o konieczności konsultacji z ekspertami i o tym, jak mogą oni pomóc w bezpiecznej i skutecznej praktyce jogi.

Poszukiwanie porad od certyfikowanych instruktorów

Certyfikowany instruktor j ogi przeszedł obszerne szkolenie, aby zrozumieć niuanse różnych pozycji, technik oddychania i modyfikacji, które zaspokajają różne poziomy umiejętności i zdolności fizyczne. Mogą tworzyć spersonalizowane sekwencje w oparciu o Państwa konkretne cele, zapewniać bezpieczeństwo oraz motywację i wsparcie.

 • Indywidualne instrukcje: Indywidualne sekwencje oparte na Państwa konkretnych celach.
 • Bezpieczeństwo przede wszystkim: identyfikowanie potencjalnych problemów na wczesnym etapie i oferowanie poprawek, zanim dojdzie do obrażeń.
 • Motywacja i wsparcie: Zachęta, gdy podczas podróży pojawią się wyzwania.

Omawianie potencjalnych zagrożeń z lekarzami

Wszelkie obawy związane z praktykowaniem jogi w celu poprawy snu należy omówić z pracownikami służby zdrowia, takimi jak lekarze lub specjaliści ds. snu. Pracownicy służby zdrowia, tacy jak lekarze lub specjaliści od snu, mogą ocenić ogólny stan zdrowia i przedstawić zalecenia dostosowane do istniejących schorzeń, które mogą mieć wpływ na rodzaj praktyk jogi, w które należy się zaangażować.

 • Przegląd historii medycznej: Proszę ocenić, czy określone pozy lub techniki mogą zaostrzyć istniejące wcześniej problemy.
 • Diagnoza zaburzeń snu: Proszę zdiagnozować potencjalne zaburzenia, takie jak bezsenność, zespół niespokojnych nóg lub bezdech senny, które mogą wymagać dodatkowego leczenia poza interwencjami jogi.
 • Podejście holistyczne: Stworzenie zintegrowanego planu dostosowanego specjalnie do indywidualnych potrzeb, przy jednoczesnym priorytetowym traktowaniu bezpieczeństwa podczas sesji ćwiczeń fizycznych mających na celu poprawę jakości snu.

Podróż w kierunku lepszego odpoczynku poprzez praktykowanie jogi to podróż, do której należy podchodzić z ostrożnością i rozwagą. Proszę szukać wskazówek u certyfikowanych instruktorów i pracowników służby zdrowia, aby podejmować świadome decyzje dotyczące swojego samopoczucia, pracując nad poprawą jakości snu noc po nocy.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące jogi dla snu

W jaki sposób joga pomaga w zasypianiu?

Joga zmniejsza stres, uspokaja układ nerwowy i sprzyja relaksacji, prowadząc do lepszej jakości snu i zwiększonego poziomu melatoniny. Niektóre pozycje, takie jak Shavasana lub Nogi na ścianie, są szczególnie skuteczne w wywoływaniu spokojnego snu.

Czy joga wpływa na sen?

Tak, praktykowanie jogi ma pozytywny wpływ na jakość i długość snu poprzez zmniejszenie niepokoju i stresu przy jednoczesnym zwiększeniu elastyczności i siły.

Czy joga przed snem pomaga zasnąć?

Wykonywanie delikatnych ćwiczeń jogi przed snem może ułatwić relaksację i złagodzić napięcie w ciele, prowadząc do spokojniejszego snu.

Która joga jest najlepsza na skrócenie snu?

Hatha Joga lub Joga Nidra są najlepsze do promowania lepszych nawyków snu ze względu na nacisk na powolne, uważne ruchy i techniki głębokiego relaksu. Pozycje takie jak Uttanasana, Supta Baddha Konasana, Viparita Karani i Shavasana zachęcają do spokojnego snu.

Wnioski

Poprawa jakości snu dzięki jodze - naturalny i skuteczny sposób na obniżenie poziomu stresu, uspokojenie układu nerwowego i promowanie relaksu zarówno ciała, jak i umysłu.

Proste pozycje jogi przed snem, takie jak Uttanasana, Supta Baddha Konasana, Viparita Karani i Shavasana mogą pomóc przygotować ciało do spokojnego snu.

Proszę skonsultować się ze specjalistami przed rozpoczęciem jakiegokolwiek nowego schematu ćwiczeń, aby zapewnić bezpieczeństwo i skuteczność.

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?