Poprawa jakości snu: Związek między ćwiczeniami a snem

Published:

Ćwiczenia i sen to dwa fundamentalne elementy zdrowego stylu życia, które często wpływają na siebie nawzajem w godny uwagi sposób. Ten obszerny wpis na blogu zagłębia się w złożony związek między aktywnością fizyczną a spokojnym snem, dostarczając cennych informacji dla osób pragnących poprawić swoje ogólne samopoczucie.

Spis treści

 1. Związek między ćwiczeniami a jakością snu
  1. Łagodzenie problemów związanych ze snem poprzez ćwiczenia
  2. Poprawa ogólnej jakości snu dzięki regularnej aktywności fizycznej
  3. Wzmocnienie treningów w ciągu dnia dla optymalnego odpoczynku w nocy
 2. Ćwiczenia jako naturalne lekarstwo na bezsenność
  1. Zmniejszenie liczby skarg związanych ze złymi nawykami dotyczącymi snu
  2. Zmniejszanie objawów bezsenności poprzez regularną aktywność fizyczną
  3. Wskazówki dotyczące włączenia ćwiczeń do codziennej rutyny
 3. Ćwiczenia wzmacniające mięśnie dla lepszej jakości snu
  1. Korzyści z ćwiczeń wzmacniających mięśnie dla jakości snu
  2. Unikanie treningów o wysokiej intensywności przed snem
 4. Utrzymanie spójności w harmonogramie ćwiczeń i snu
  1. Znaczenie konsekwencji w ćwiczeniach fizycznych
  2. Wykorzystanie monitorów fitness do poprawy higieny snu
  3. Osoby ćwiczące rano vs. osoby ćwiczące wieczorem: Znalezienie właściwej równowagi dla optymalnej jakości snu
 5. Ćwiczenia a jakość snu: Przegląd
  1. Ćwiczenia fizyczne dla lepszego snu
  2. Ćwiczenia umysł-ciało dla lepszego snu
  3. Osobiste preferencje mają znaczenie
 6. Zdalne wsparcie dla domowych programów ćwiczeń
  1. Zalety systemów zdalnego wsparcia opartych na aplikacjach
  2. Porównanie tradycyjnych metod z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi
  3. Przyszłość domowych programów treningowych
 7. Najczęściej zadawane pytania dotyczące ćwiczeń i snu
  1. Jak ćwiczenia wpływają na jakość snu?
  2. Jakie są korzyści z ćwiczeń przed snem?
  3. Jaki rodzaj ćwiczeń może pomóc w poprawie snu?
  4. Czy istnieją jakieś zagrożenia związane z ćwiczeniami wykonywanymi zbyt blisko pory snu?
 8. Wnioski

Zbadamy, w jaki sposób ćwiczenia mogą złagodzić różne problemy związane ze snem, wzmocnić treningi w ciągu dnia w celu optymalnego odpoczynku w nocy i służyć jako naturalne lekarstwo na bezsenność. Ponadto omówimy korzyści płynące z ćwiczeń wzmacniających mięśnie dla jakości snu, jednocześnie przestrzegając przed treningami o wysokiej intensywności przed snem.

Oprócz tych tematów, nasza dyskusja podkreśla znaczenie utrzymania spójności zarówno w rutynowych ćwiczeniach, jak i harmonogramach snu. Rozważamy również nowoczesne rozwiązania technologiczne, takie jak urządzenia do monitorowania kondycji, które pomagają w osiągnięciu lepszej "higieny snu". Na koniec analizujemy systemy zdalnego wsparcia dla domowych programów ćwiczeń i porównujemy tradycyjne metody ze współczesnymi alternatywami opartymi na aplikacjach.

ćwiczenia i sen

Związek między ćwiczeniami a jakością snu

Badania pokazują, że ćwiczenia fizyczne i jakość snu to BFF. Ćwiczenia pomagają lepiej spać, czuć się lepiej i osiągać lepsze wyniki. To jak potrójne zagrożenie, ale w dobry sposób. Ćwicząc w ciągu dnia, w nocy będą Państwo spać jak dziecko. Ponadto, będą Państwo mniej niespokojni, co zawsze jest dobrą rzeczą.

Łagodzenie problemów związanych ze snem poprzez ćwiczenia

Ćwiczenia mogą pomóc w szybszym zasypianiu i dłuższym utrzymaniu snu. To jak magiczny eliksir, ale bez dziwnych składników. Regularne ćwiczenia mogą zmniejszyć typowe problemy ze snem, takie jak zbyt wczesne budzenie się lub przewracanie się z boku na bok przez całą noc. Dzieje się tak, ponieważ ćwiczenia uwalniają endorfiny, które sprawiają, że czujemy się zrelaksowani i szczęśliwi. Ponadto poprawiają krążenie i redukują hormony stresu, takie jak kortyzol.

Poprawa ogólnej jakości snu dzięki regularnej aktywności fizycznej

Regularne ćwiczenia fizyczne poprawiają ogólny sen. To jak supermoc, ale bez peleryny. Podejmowanie aktywności fizycznej, takiej jak chodzenie, bieganie lub inne intensywne ćwiczenia, może prowadzić do poprawy jakości snu. Będą Państwo wchodzić w głębsze fazy snu, co oznacza, że obudzą się Państwo bardziej wypoczęci.

Wzmocnienie treningów w ciągu dnia dla optymalnego odpoczynku w nocy

 • Poranne treningi: Poranne ćwiczenia pomagają obudzić się i poczuć się bardziej czujnym. Ponadto ekspozycja na naturalne światło słoneczne pomaga regulować wewnętrzny zegar organizmu, ułatwiając zasypianie w nocy. Źródło
 • Popołudniowe treningi: Trening w godzinach popołudniowych może dodać energii i obniżyć poziom stresu. Może to prowadzić do lepszej jakości snu w późniejszym czasie. Źródło
 • Unikanie wieczornych treningów: Treningi o wysokiej intensywności zbyt blisko pory snu mogą utrudniać zasypianie ze względu na zwiększony poziom adrenaliny. Zamiast tego proszę wypróbować przed snem ćwiczenia o niskiej intensywności, takie jak joga lub rozciąganie. Źródło

Regularne ćwiczenia są kluczem do lepszego snu i ogólnego zdrowia. Dzięki znalezieniu odpowiedniego dla siebie harmonogramu ćwiczeń, będą Państwo na dobrej drodze do bardziej spokojnych nocy i produktywnych dni. To świetna sytuacja dla wszystkich zaangażowanych; która osoba by się z tego nie cieszyła?

Ćwiczenia jako naturalne lekarstwo na bezsenność

Najnowsze badania pokazują, że ćwiczenia fizyczne mogą pomóc w lepszym zasypianiu i zmniejszeniu objawów bezsenności. Tak więc, jeśli są Państwo zmęczeni liczeniem owiec, proszę spróbować włączyć codzienne treningi do swojej rutyny, aby cieszyć się bardziej spokojnymi nocami i zwiększonym poziomem energii w ciągu dnia.

Zmniejszenie liczby skarg związanych ze złymi nawykami dotyczącymi snu

Siedzący tryb życia może znacząco przyczyniać się do zaburzeń snu, takich jak bezsenność. Badania wykazały, że angażowanie się w umiarkowane ćwiczenia aerobowe, takie jak jogging, jazda na rowerze lub taniec przez co najmniej 30 minut na sesję, może pomóc zmniejszyć częstotliwość zaburzeń snu w porównaniu z osobami prowadzącymi mniej aktywny tryb życia. Proszę więc zacząć się ruszać i wypróbować te ćwiczenia:

 • Umiarkowane ćwiczenia aerobowe: Jogging, jazda na rowerze lub taniec przez co najmniej 30 minut na sesję.
 • Intensywne ćwiczenia aerobowe: Treningi o wysokiej intensywności, takie jak bieganie lub uprawianie sportu, mogą również pomóc poprawić jakość snu, jeśli są wykonywane regularnie.
 • Ćwiczenia na elastyczność i równowagę: Joga lub tai chi mogą promować relaks i redukować stres przed snem.

Zmniejszanie objawów bezsenności poprzez regularną aktywność fizyczną

Regularne ćwiczenia nie tylko poprawiają ogólny stan zdrowia, ale także pomagają szybciej zasnąć i dłużej utrzymać sen. Badanie opublikowane w czasopiśmie SLEEP wykazało, że uczestnicy cierpiący na przewlekłą bezsenność doświadczyli znacznej poprawy po zaangażowaniu się w regularne ćwiczenia aerobowe przez kilka tygodni. Proszę więc zacząć się ruszać i cieszyć się lepszą jakością snu dzięki tym ćwiczeniom:

 • Umiarkowane ćwiczenia aerobowe: Jogging, jazda na rowerze lub taniec przez co najmniej 30 minut na sesję.
 • Intensywne ćwiczenia aerobowe: Treningi o wysokiej intensywności, takie jak bieganie lub uprawianie sportu, mogą również pomóc poprawić jakość snu, jeśli są wykonywane regularnie.

Chociaż dokładne mechanizmy stojące za pozytywnym wpływem ćwiczeń na bezsenność pozostają niejasne, uważa się, że aktywność fizyczna pomaga regulować różne hormony i neuroprzekaźniki odpowiedzialne za promowanie relaksu i wywoływanie snu. Wykazano na przykład, że ćwiczenia fizyczne zwiększają poziom serotoniny w mózgu, która odgrywa kluczową rolę w regulacji nastroju i utrzymaniu zdrowych wzorców snu.

Wskazówki dotyczące włączenia ćwiczeń do codziennej rutyny

 1. Proszę wybierać aktywności, które sprawiają Państwu przyjemność: Jest bardziej prawdopodobne, że wytrwa Pan/Pani w rutynie ćwiczeń, jeśli obejmuje ona czynności, które naprawdę sprawiają Panu/Pani przyjemność.
 2. Proszę zaplanować treningi: Każdego dnia lub tygodnia proszę wyznaczyć konkretne godziny przeznaczone wyłącznie na ćwiczenia. Pomoże to wprowadzić spójność do rutyny.
 3. Proszę unikać ćwiczeń zbyt blisko pory snu: Wykonywanie ćwiczeń o wysokiej intensywności w ciągu trzech godzin przed snem może utrudniać zasypianie ze względu na podwyższony poziom adrenaliny. Zamiast tego proszę wybrać poranne lub wczesne wieczorne treningi.
 4. Proszę urozmaicać swoje ćwiczenia: Różnorodność wykonywanych ćwiczeń może sprawić, że będą one interesujące, a jednocześnie ukierunkowane na różne grupy mięśni i poprawiające ogólny poziom sprawności.

Włączenie regularnej aktywności fizycznej do codziennej rutyny ma wiele pozytywnych skutków zdrowotnych i może być skutecznym lekarstwem dla osób doświadczających trudności ze snem. Proszę więc zacząć się ruszać i cieszyć się lepszym snem dziś wieczorem.

Ćwiczenia wzmacniające mięśnie dla lepszej jakości snu

Włączenie ćwiczeń wzmacniających mięśnie do codziennej rutyny może pomóc poprawić jakość snu. Proszę unikać intensywnych treningów przed snem, ponieważ mogą one utrudnić zasypianie.

Korzyści z ćwiczeń wzmacniających mięśnie dla jakości snu

Regularne ćwiczenia wzmacniające mięśnie, takie jak podnoszenie ciężarów lub trening oporowy, mogą poprawić wydajność snu i całkowity czas snu. Aktywności te promują głęboki sen, który jest niezbędny dla procesu regeneracji organizmu. Połączenie treningu aerobowego i siłowego może pomóc złagodzić skutki zaburzeń snu, takich jak obturacyjny bezdech senny.

 • Aktywność aerobowa: Szybki marsz, pływanie lub jazda na rowerze przez co najmniej 150 minut tygodniowo ćwiczeń o umiarkowanej intensywności lub 75 minut tygodniowo ćwiczeń o dużej intensywności.
 • Wzmacnianie mięśni: Trening oporowy z wykorzystaniem ciężarków, taśm lub ćwiczeń z masą ciała dwa razy w tygodniu ukierunkowany na wszystkie główne grupy mięśni.
 • Ćwiczenia równoważące: Pozycje jogi lub sekwencje tai chi kilka razy w tygodniu w celu zwiększenia stabilności i elastyczności.

Połączenie tych różnych rodzajów aktywności fizycznej pomaga zapewnić, że Państwa ciało pozostaje silne i zdrowe, jednocześnie promując spokojny sen każdej nocy.

Unikanie treningów o wysokiej intensywności przed snem

Chociaż regularne ćwiczenia są niezbędne dla dobrego snu, ważne jest, aby odpowiednio zaplanować treningi. Ćwiczenia o wysokiej intensywności, takie jak sprint lub podnoszenie ciężarów, zwiększają poziom adrenaliny i temperaturę ciała, utrudniając relaks i rozpoczęcie snu po intensywnej wieczornej sesji na siłowni.

Aby uniknąć potencjalnych problemów ze snem związanych z intensywną aktywnością w późnych godzinach nocnych, proszę rozważyć zastosowanie się do poniższych wskazówek:

 • Treningi o wysokiej intensywności należy zakończyć co najmniej dwie godziny przed snem.
 • Proszę wybrać aktywność o umiarkowanej intensywności, taką jak joga lub lekkie ćwiczenia aerobowe wieczorem.
 • Wczesne poranne treningi mogą pomóc porannym osobom poczuć energię przez cały dzień, jednocześnie promując lepszy odpoczynek w nocy.

Włączenie ćwiczeń wzmacniających mięśnie do codziennej rutyny przynosi wiele korzyści dla ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia, w tym poprawę jakości snu. Dzięki odpowiedniemu zaplanowaniu treningów i dobraniu odpowiednich rodzajów aktywności fizycznej w oparciu o indywidualne preferencje i rytm dobowy, będą Państwo o krok bliżej do osiągnięcia dobrego snu każdej nocy.

Utrzymanie spójności w harmonogramie ćwiczeń i snu

Konsekwencja jest kluczowa, jeśli chodzi o harmonogram ćwiczeń i snu. Aby zapewnić sobie spokojny sen, konieczne jest ustalenie i przestrzeganie stałej rutyny. Korzystanie z monitorów fitness do monitorowania wzorców ćwiczeń i snu może pomóc w utrzymaniu stałej rutyny, a tym samym poprawić jakość snu.

Znaczenie konsekwencji w ćwiczeniach fizycznych

Regularne ćwiczenia mogą poprawić jakość snu poprzez regulację rytmu dobowego organizmu. Osoby, które utrzymują stałą rutynę treningową, doświadczają lepszej wydajności snu, dłuższego całkowitego czasu snu i mniejszej liczby przypadków budzenia się w nocy. Ćwiczenia aerobowe, takie jak szybki marsz lub pływanie, mogą znacząco poprawić subiektywną jakość snu. Treningi o wysokiej intensywności, takie jak bieganie lub podnoszenie ciężarów, powinny być wykonywane wcześniej w ciągu dnia, podczas gdy zajęcia takie jak joga lub tai chi są idealne do wyciszenia się po długim dniu.

Wykorzystanie monitorów fitness do poprawy higieny snu

Fitness trackery mogą pomóc w monitorowaniu czasu trwania ćwiczeń i ogólnych postępów, zapewniając jednocześnie cenny wgląd we wzorce snu. Urządzenia takie jak Fitbit Sense, Garmin Vivosmart 4 i Apple Watch Series 7 są wyposażone w funkcje, które śledzą różne aspekty związane z początkiem snu, wydajnością snu i czasem spędzonym w głębokim śnie. Analizując te dane, można dostosować rutynę ćwiczeń i inne czynniki stylu życia, aby promować lepszą jakość snu.

Osoby ćwiczące rano vs. osoby ćwiczące wieczorem: Znalezienie właściwej równowagi dla optymalnej jakości snu

Najlepsza pora dnia na aktywność fizyczną jest wysoce zindywidualizowana w oparciu o osobiste preferencje i codzienne harmonogramy. Wczesne poranne treningi mogą być dobre dla niektórych "porannych ludzi", podczas gdy inni mogą preferować ćwiczenia o umiarkowanej intensywności późnym popołudniem lub wczesnym wieczorem, kiedy ich poziom energii jest najwyższy. Kluczem do sukcesu jest konsekwencja - ustanowienie regularnej rutyny treningowej dostosowanej do indywidualnych potrzeb pomoże poprawić zarówno ogólny stan zdrowia, jak i zdolność do szybszego zasypiania każdej nocy.

Proszę pamiętać o dobrych nawykach związanych z higieną snu, takich jak przestrzeganie stałych pór kładzenia się spać i budzenia się, tworzenie relaksującego środowiska przed snem wolnego od urządzeń elektronicznych oraz unikanie kofeiny i alkoholu przed snem. Wkładając trochę wysiłku i poświęcenia, można uzyskać lepszą jakość snu i rozpocząć każdy dzień z poczuciem ożywienia.

Ćwiczenia a jakość snu: Przegląd

Systematyczny przegląd badań wykazał, że różne rodzaje ćwiczeń mogą poprawić jakość snu. Przeanalizujmy wpływ ćwiczeń fizycznych i umysłowo-ciałowych na sen i odnieśmy się do ograniczeń wyników tego badania.

Ćwiczenia fizyczne dla lepszego snu

Badania pokazują, że regularne ćwiczenia fizyczne mogą znacząco poprawić ogólną jakość snu. Umiarkowana aktywność aerobowa, taka jak chodzenie lub pływanie, może prowadzić do dłuższego czasu trwania głębokiego, regenerującego snu każdej nocy. Uczestnicy zgłaszali również mniej przypadków budzenia się w nocy lub trudności z zasypianiem.

 • Aktywność aerobowa: Szybki marsz, jazda na rowerze lub pływanie mogą poprawić jakość snu.
 • Aktywność fizyczna: Bieganie lub trening interwałowy o wysokiej intensywności (HIIT) mogą również pozytywnie przyczynić się do nocnego odpoczynku, ale powinny być wykonywane wcześniej w ciągu dnia.
 • Uważny ruch: Joga i tai chi łączą aktywność fizyczną z technikami uważności, aby złagodzić stres i promować relaks dla lepszego snu.

Ćwiczenia umysł-ciało dla lepszego snu

Wiele osób zwraca się ku holistycznemu podejściu do poprawy jakości nocnego odpoczynku. Angażując się w praktyki umysł-ciało, takie jak joga i medytacja, osoby mogą zmniejszyć stres i niepokój, jednocześnie promując relaks, poprawiając wzorce oddychania i wspierając lepsze samopoczucie psychiczne, aby osiągnąć lepszą jakość snu.

 • Joga: Regularna praktyka jogi może poprawić elastyczność, siłę i równowagę, jednocześnie promując lepszą jakość snu.
 • Medytacja: Techniki medytacji uważności zostały powiązane z poprawą zarówno czasu trwania, jak i jakości snu. Ćwiczenia głębokiego oddychania lub praktyki obrazowania przed snem mogą pomóc w łatwiejszym zasypianiu każdej nocy.

Chociaż przegląd systematyczny dostarczył cennych informacji na temat wpływu ćwiczeń fizycznych na jakość snu, nie zaobserwowano żadnej znaczącej poprawy w zakresie fizjologicznych parametrów snu. Ograniczenie to podkreśla potrzebę dalszych badań w tym obszarze, aby pracownicy służby zdrowia mogli kontynuować opracowywanie ukierunkowanych interwencji mających na celu optymalizację nocnego odpoczynku poprzez zalecenia dotyczące aktywności fizycznej dostosowane specjalnie do ich unikalnych potrzeb.

Osobiste preferencje mają znaczenie

Aby zmaksymalizować korzyści płynące z ćwiczeń poprawiających jakość snu, osoby powinny wybierać aktywności, które naprawdę lubią. W ten sposób istnieje większe prawdopodobieństwo, że pozostaną one zaangażowane przez długi czas, co doprowadzi do lepszych ogólnych wyników zdrowotnych, w tym lepszego snu w nocy.

Zdalne wsparcie dla domowych programów ćwiczeń

Trzymanie się regularnej rutyny ćwiczeń może być trudne, ale technologia sprawiła, że łatwiej niż kiedykolwiek osiągnąć cele fitness i poprawić jakość snu. Aplikacje ze zdalnym wsparciem dla domowych programów ćwiczeń są prawdziwym przełomem.

Zalety systemów zdalnego wsparcia opartych na aplikacjach

Systemy zdalnego wsparcia oparte na aplikacjach oferują wiele zalet w porównaniu z tradycyjnymi metodami. Te platformy cyfrowe zapewniają łatwy dostęp do spersonalizowanych planów treningowych dostosowanych do indywidualnych potrzeb i preferencji. Personalizacja pomaga zapewnić długoterminowe zaangażowanie.

Śledzenie postępów jest również kluczową zaletą korzystania z aplikacji, umożliwiając użytkownikom obserwowanie ich rozwoju w czasie. Wiele aplikacji fitness zapewnia użytkownikom możliwość obserwowania codziennych poziomów ćwiczeń, budowania konkretnych celów oraz uzyskiwania natychmiastowego wkładu i wsparcia.

Wreszcie, usługi zdalnego coachingu umożliwiają użytkownikom łączenie się z wykwalifikowanymi trenerami i ekspertami, którzy mogą odpowiadać na pytania i rozwiązywać wszelkie problemy, które mogą pojawić się podczas podróży w kierunku lepszego snu poprzez konsekwentną aktywność fizyczną.

Porównanie tradycyjnych metod z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi

Niedawne badanie wykazało, jak skuteczne mogą być te nowoczesne rozwiązania technologiczne, jeśli chodzi o utrzymanie zaangażowania w regularne ćwiczenia i ostatecznie prowadzące do poprawy jakości snu i ogólnego samopoczucia.

Wyniki były jasne: osoby, które korzystały z podejścia opartego na aplikacji, wykazywały znacznie wyższy wskaźnik przestrzegania zaleceń w porównaniu z osobami polegającymi na tradycyjnych papierowych ulotkach. Odkrycie to sugeruje, że technologia może odgrywać kluczową rolę w pomaganiu ludziom w utrzymaniu ich celów fitness.

Przyszłość domowych programów treningowych

 • Proszę wybrać aplikację: Wybierając aplikację fitness, proszę zwrócić uwagę na takie funkcje, jak konfigurowalne plany treningowe, możliwości śledzenia postępów i usługi zdalnego coachingu.
 • Stworzenie rutyny: Proszę wprowadzić konsekwencję, wyznaczając określone pory każdego dnia lub tygodnia na aktywność fizyczną oraz kładąc się spać i budząc o tej samej porze każdego dnia, aby organizm z czasem przyzwyczaił się do tych wzorców.
 • Bądź odpowiedzialny: Proszę skorzystać z wbudowanych funkcji wyznaczania celów na wybranej platformie, aby pomóc sobie w osiągnięciu pożądanych wyników i dzielić się sukcesami z przyjaciółmi, członkami rodziny i mediami społecznościowymi, aby jeszcze bardziej zwiększyć motywację i zaangażowanie.

Włączanie technologii do naszego codziennego życia stało się w ostatnich latach coraz bardziej powszechne. Korzystając z opartych na aplikacjach systemów zdalnego wsparcia dla domowych programów ćwiczeń, możemy uzyskać większą kontrolę nad naszą własną podróżą do dobrego samopoczucia i ostatecznie czerpać korzyści z wysokiej jakości, odmładzającego snu każdego wieczoru.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące ćwiczeń i snu

Jak ćwiczenia wpływają na jakość snu?

Ćwiczenia zmniejszają stres, zwiększają poziom serotoniny i regulują wewnętrzny zegar organizmu, prowadząc do głębszego, bardziej regenerującego snu i krótszego czasu spędzonego na czuwaniu w nocy.

Jakie są korzyści z ćwiczeń przed snem?

Aktywności o niskiej intensywności, takie jak rozciąganie lub joga, mogą sprzyjać relaksacji i pomóc niektórym osobom szybciej zasnąć.

Jaki rodzaj ćwiczeń może pomóc w poprawie snu?

Wykazano, że ćwiczenia aerobowe, ćwiczenia wzmacniające mięśnie i praktyki umysłowe, takie jak joga i tai chi, poprawiają ogólną jakość snu.

Proszę zapoznać się z wytycznymi CDC dotyczącymi zalecanych rodzajów i ilości ćwiczeń dla dorosłych.

Czy istnieją jakieś zagrożenia związane z ćwiczeniami wykonywanymi zbyt blisko pory snu?

Intensywne ćwiczenia wykonywane przed snem mogą podnieść poziom adrenaliny i temperaturę ciała, utrudniając niektórym osobom zasypianie lub utrzymanie snu przez całą noc. Zaleca się kończenie treningów o wysokiej intensywności co najmniej 1-2 godziny przed pójściem spać.

Wnioski

Ćwiczenia i sen idą w parze, ponieważ aktywność fizyczna jest naturalnym lekarstwem na bezsenność i może poprawić ogólną jakość snu.

Trening siłowy również może korzystnie wpłynąć na sen, ale należy unikać treningów o wysokiej intensywności przed snem.

Konsekwencja w ćwiczeniach i korzystanie z monitorów fitness dla lepszej "higieny snu" ma kluczowe znaczenie.

Alternatywnym podejściem jest wypróbowanie ćwiczeń umysłu i ciała, takich jak joga lub medytacja, w celu poprawy nawyków związanych ze snem.

Dzięki zdalnym systemom wsparcia opartym na aplikacjach mogą Państwo uzyskać pomoc w tworzeniu domowych programów ćwiczeń dostosowanych do Państwa konkretnych potrzeb.

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?