Bezsenność u osób starszych

Published:

Bezsenność u osób starszych jest powszechnym problemem, który może znacząco wpływać na ich ogólny stan zdrowia i jakość życia. Ze względu na szereg czynników przyczyniających się do zaburzeń snu, kluczowe jest zidentyfikowanie ich przyczyn i wdrożenie skutecznych strategii radzenia sobie z tym powszechnym zaburzeniem snu. W tym obszernym wpisie na blogu zagłębimy się w różne aspekty przewlekłej bezsenności wśród osób starszych.

Zbadamy wpływ poszczególnych schorzeń, takich jak obturacyjny bezdech senny i zaburzenia zachowania REM, na osoby starsze cierpiące na przewlekłą bezsenność. Ponadto zbadamy oparte na dowodach metody leczenia, takie jak CBT-I i terapia jasnym światłem, które, jak wykazano, poprawiają jakość snu u pacjentów w podeszłym wieku, a także zdrowe praktyki, takie jak regularne harmonogramy snu i aktywność fizyczna, które mogą złagodzić objawy bezsenności.

Co więcej, stosowanie zdrowych praktyk, takich jak utrzymywanie regularnych harmonogramów snu i angażowanie się w aktywność fizyczną, może złagodzić objawy związane z bezsennością u osób starszych. Analizujemy również suplementy ziołowe, takie jak melatonina, korzeń waleriany i herbata rumiankowa, jako potencjalne środki wspomagające lepszy odpoczynek. Wreszcie, poruszamy pojawiającą się rolę podwójnych antagonistów receptora oreksyny w leczeniu bezsenności u osób starszych.

bezsenność u osób starszych

Czynniki przyczyniające się do bezsenności u osób starszych

Bezsenność jest powszechnym zaburzeniem snu, które dotyka wiele starszych osób dorosłych, prowadząc do trudności z zasypianiem, utrzymaniem snu lub jednym i drugim. Istnieje kilka czynników przyczyniających się do bezsenności u osób starszych, w tym zaburzenia oddychania związane ze snem i choroby psychiczne. W tej sekcji omówimy dwa powszechne zaburzenia snu wśród osób starszych: obturacyjny bezdech senny i zaburzenia zachowania podczas snu z szybkimi ruchami gałek ocznych (REM).

Częstość występowania obturacyjnego bezdechu sennego wśród osób starszych

Ze względu na rozluźnienie mięśni gardła, OSA może powodować blokady dróg oddechowych podczas snu, prowadząc do częstych przebudzeń i głośnego chrapania. Podczas snu mięśnie gardła rozluźniają się, co prowadzi do częściowego lub całkowitego zablokowania dróg oddechowych i skutkuje częstymi przebudzeniami oraz głośnym chrapaniem i zadyszką. Według badań, częstość występowania OSA wzrasta wraz z wiekiem i dotyka do 70% mężczyzn i 56% kobiet w wieku 65 lat lub starszych. Czynniki ryzyka rozwoju OSA obejmują otyłość, palenie tytoniu, spożywanie alkoholu, OSA w rodzinie, przewlekłe przekrwienie błony śluzowej nosa, cukrzycę typu II i nadciśnienie tętnicze.

Zaburzenia zachowania podczas snu REM dotykające seniorów

Zaburzenia zachowania podczas snu REM (Rapid Eye Movement ) to kolejny czynnik przyczyniający się do bezsenności u osób starszych. RBD występuje, gdy atonia mięśni - naturalny paraliż, który uniemożliwia nam odgrywanie naszych snów - zostaje zakłócona. W rezultacie osoby z RBD mogą fizycznie odgrywać swoje sny podczas snu REM, co prowadzi do potencjalnie niebezpiecznych zachowań i częstych przebudzeń. Badania wykazały, że częstość występowania RBD wzrasta wraz z wiekiem i dotyka około 0,5% populacji ogólnej, ale do 7% u osób starszych.

Zespół niespokojnych nóg wśród osób starszych

Zespół niespokojnych nóg (RLS), znany również jako choroba Willisa-Ekboma, to zaburzenie neurologiczne charakteryzujące się niekontrolowaną chęcią poruszania nogami podczas odpoczynku. Uczuciu temu mogą towarzyszyć nieprzyjemne odczucia, takie jak mrowienie lub pieczenie w kończynach. Objawy zwykle nasilają się w nocy i mogą prowadzić do przewlekłej bezsenności, jeśli nie są leczone. Według badań, RLS dotyka około 10-35% starszych osób dorosłych w wieku 65 lat lub starszych.

Zaburzenia rytmu okołodobowego wpływające na jakość snu

Wewnętrzny zegar organizmu - znany jako rytm okołodobowy - reguluje różne procesy fizjologiczne w ciągu około 24-godzinnego cyklu, w tym sen i czuwanie. Wraz z wiekiem rytm dobowy może zostać zakłócony z powodu zmian w ekspozycji na światło lub codziennych czynności. Może to prowadzić do trudności z zasypianiem w nocy lub pozostawaniem przytomnym w ciągu dnia, przyczyniając się do utraty snu.

Oprócz tych zaburzeń snu, inne czynniki przyczyniające się do bezsenności u osób starszych obejmują zespół niespokojnych nóg, zaburzenia rytmu okołodobowego spowodowane zmianami ekspozycji na światło lub codziennymi czynnościami, skutki uboczne leków i podstawowe schorzenia psychiczne, takie jak depresja lub lęk.

Terapia poznawczo-behawioralna bezsenności (CBT-I)

Zaburzenia snu mogą stawać się coraz bardziej powszechne wraz z wiekiem, powodując bezsenność i zmęczenie w ciągu dnia. CBT-I, niefarmakologiczne podejście do leczenia osób cierpiących na bezsenność w podeszłym wieku, okazało się skuteczne w pomocy w zasypianiu i utrzymaniu spokojnego snu przez całą noc. Zajmując się negatywnymi myślami związanymi z nawykami przed snem i poprawiając techniki relaksacyjne przed snem, CBT-I pomaga poprawić zarówno czas trwania, jak i jakość snu doświadczanego przez osoby starsze.

Radzenie sobie z negatywnymi myślami dotyczącymi rutyny przed snem

Negatywne myśli związane z rutyną przed snem są powszechne wśród osób cierpiących na zaburzenia snu, takie jak przewlekła bezsenność. Martwienie się o to, że nie będą w stanie zasnąć lub utrzymać snu może prowadzić do wzorca niepokoju, który pogarsza sytuację. Badania sugerują, że CBT-I może pomóc przerwać ten cykl, ucząc osoby, jak zidentyfikować te negatywne wzorce myślowe i zastąpić je zdrowszymi przekonaniami na temat ich zdolności do osiągnięcia dobrego nocnego odpoczynku.

 • Proszę utrzymywać stały harmonogram: Kładzenie się spać o tej samej porze każdej nocy pomaga regulować wewnętrzny zegar organizmu, ułatwiając zasypianie, gdy jest się na to gotowym.
 • Proszę stworzyć optymalne warunki do spania: Proszę upewnić się, że w sypialni jest chłodno, ciemno, cicho i wygodnie - wszystkie te czynniki sprzyjają lepszej jakości snu.
 • Proszę unikać stymulujących czynności przed snem: Zajęcie się relaksującymi czynnościami, takimi jak czytanie lub słuchanie uspokajającej muzyki, zamiast oglądania telewizji lub korzystania z urządzeń elektronicznych, zasygnalizuje mózgowi, że nadszedł czas na odpoczynek.

Poprawa technik relaksacyjnych przed snem

Oprócz radzenia sobie z negatywnymi myślami, CBT-I koncentruje się również na nauczaniu technik relaksacyjnych, które mogą pomóc osobom starszym zrelaksować się i przygotować do snu. Metody te obejmują ćwiczenia głębokiego oddychania, progresywne rozluźnianie mięśni (PMR) i kierowane wyobrażenia. Ćwicząc te techniki regularnie przed snem, osoby starsze mogą zmniejszyć stres i niepokój często związane z zaburzeniami snu.

 • Ćwiczenia głębokiego oddychania: Wykonywanie powolnych, głębokich oddechów pomaga aktywować naturalną reakcję relaksacyjną organizmu, obniżając tętno i ciśnienie krwi, jednocześnie zmniejszając uczucie napięcia.
 • Progresywna relaksacja mięśni (PMR): Technika ta polega na napinaniu określonych grup mięśni w systematyczny sposób, a następnie rozluźnianiu napięcia w celu promowania ogólnego spokoju fizycznego.
 • Obrazowanie z przewodnikiem: Skupianie się na spokojnych obrazach lub scenariuszach może odwrócić uwagę od niepokojących myśli o utracie snu i zachęcić do wyciszenia psychicznego sprzyjającego spokojnemu snu.

Pacjenci w podeszłym wieku, którzy zmagają się z chorobami psychicznymi, takimi jak depresja lub zespół niespokojnych nóg, mogą znaleźć dodatkowe korzyści z włączenia CBT-I do swoich planów leczenia. Ponieważ terapia ta dotyczy zarówno procesów poznawczych wpływających na jakość snu, jak i nawyków behawioralnych przyczyniających się do słabego nocnego odpoczynku, oferuje ona kompleksowe podejście do zarządzania objawami bezsenności bez polegania wyłącznie na interwencjach farmakologicznych, takich jak środki uspokajające lub nasenne powszechnie przepisywane osobom starszym doświadczającym trudności z zasypianiem lub pozostaniem przytomnym w ciągu dnia z powodu zaburzonych rytmów dobowych.

Korzyści płynące z terapii jasnym światłem

W przypadku seniorów cierpiących na zaburzenia snu, terapia jasnym światłem może stanowić skuteczne rozwiązanie poprawiające jakość i czas trwania odpoczynku. To nieinwazyjne leczenie polega na ekspozycji na jasne sztuczne światło w określonych porach dnia, pomagając regulować rytm dobowy i ostatecznie poprawiając jakość snu. W tej sekcji omówimy, w jaki sposób czasowa ekspozycja na światło może prowadzić do poprawy zarówno czasu trwania, jak i jakości snu osób starszych cierpiących na bezsenność.

Regulacja rytmu okołodobowego poprzez czasową ekspozycję na światło

Ludzkie ciało działa w 24-godzinnym cyklu znanym jako rytm okołodobowy, który kontroluje różne procesy fizjologiczne, takie jak cykle snu i czuwania, uwalnianie hormonów i regulacja temperatury ciała. Wraz z wiekiem zmiany w rytmie dobowym mogą przyczyniać się do trudności z zasypianiem lub utrzymaniem snu przez całą noc.

Terapia jasnym światłem działa poprzez wystawianie osób na intensywne poziomy sztucznego oświetlenia przez określony czas każdego dnia. Taka ekspozycja pomaga zresetować wewnętrzny zegar, który reguluje nasze naturalne wzorce snu. W przypadku osób starszych doświadczających zakłóceń rytmu okołodobowego z powodu czynników takich jak zmniejszona ekspozycja na światło słoneczne lub niektóre schorzenia, sesje terapii jasnym światłem mogą pomóc przywrócić zdrowe wzorce snu.

Poprawiony czas trwania i jakość nocnego odpoczynku

Badania wykazały, że terapia jasnym światłem nie tylko wydłuża, ale także poprawia jakość snu osób starszych cierpiących na bezsenność. Jedno z badań wykazało, że uczestnicy, którzy przechodzili codzienne poranne sesje terapii jasnym światłem, doświadczyli znacznej poprawy całkowitego czasu snu nocnego i wydajności snu.

Inne badanie wykazało, że terapia jasnym światłem była szczególnie korzystna dla osób starszych z zaburzeniami snu związanymi z chorobą Alzheimera. Uczestnicy tego badania doświadczyli znacznej poprawy w zakresie nocnych przebudzeń, całkowitego czasu trwania snu i ogólnej jakości odpoczynku po czterotygodniowym kursie codziennej ekspozycji na jasne światło.

Wskazówki dotyczące stosowania terapii jasnym światłem

 • Proszę skonsultować się z lekarzem: Przed rozpoczęciem jakiegokolwiek nowego schematu leczenia należy skonsultować się z lekarzem lub innym specjalistą medycznym. Mogą oni pomóc ustalić, czy terapia jasnym światłem jest dla Państwa odpowiednia i udzielić wskazówek, jak najlepiej wdrożyć ją do codziennej rutyny.
 • Proszę wybrać odpowiedni typ lightboxa: Odpowiedni lightbox powinien emitować co najmniej 10 000 luksów białego oświetlenia fluorescencyjnego lub LED bez wytwarzania szkodliwych promieni ultrafioletowych (UV). Ważne jest, aby wybrać urządzenie zaprojektowane specjalnie do celów terapeutycznych, a nie polegać na standardowych domowych oprawach oświetleniowych.
 • Proszę zachować spójność: Aby uzyskać optymalne wyniki, osoby powinny dążyć do poddawania się sesjom ekspozycji na jasne światło w przybliżeniu o tej samej porze każdego dnia. Konsekwencja pomaga wzmocnić zdrowy rytm dobowy i zmaksymalizować korzyści płynące z tej formy terapii.
 • Unikanie nadmiernej ekspozycji: Podczas gdy niektórzy ludzie mogą doświadczyć pozytywnych efektów w ciągu zaledwie kilku dni lub tygodni od rozpoczęcia terapii jasnym światłem, inni mogą potrzebować dłuższych okresów, zanim zauważą poprawę wzorców snu. Proszę jednak uważać, aby nie przesadzić; zbyt duża ekspozycja może prowadzić do niekorzystnych skutków, takich jak bóle głowy lub zmęczenie oczu.

Włączenie terapii jasnym światłem do codziennej rutyny osób starszych może pomóc w regulacji ich rytmu dobowego i poprawić zarówno czas trwania, jak i jakość snu. Pracownik służby zdrowia może udzielić wskazówek, aby ta nieinwazyjna terapia była korzystnym rozwiązaniem dla seniorów borykających się z bezsennością, brakiem snu, zespołem niespokojnych nóg lub innymi problemami ze snem.

Przyjęcie zdrowych praktyk w celu złagodzenia objawów

Dla osób starszych zmagających się z zaburzeniami snu, takimi jak przewlekła bezsenność, opcje niefarmakologiczne mogą być przełomowe. Utrzymywanie regularnych godzin pracy, wystarczająca aktywność fizyczna, zbilansowana dieta i promowanie dobrej higieny to podstawowe zdrowe praktyki, które mogą pomóc złagodzić objawy. Unikanie kofeiny lub alkoholu przed snem może również poprawić jakość snu.

Utrzymywanie regularnych harmonogramów snu

Stworzenie regularnego harmonogramu snu jest jedną z najlepszych strategii radzenia sobie z chroniczną bezsennością, ponieważ pomaga dostosować wewnętrzny zegar organizmu i pozwala na lepszy sen. Kładzenie się spać i wstawanie o regularnej porze każdego dnia może pomóc w dostosowaniu wewnętrznego zegara organizmu lub rytmu dobowego, ułatwiając zasypianie i pozostawanie nieprzytomnym przez całą noc. Dodatkowo, stworzenie relaksującej rutyny przed snem może zasygnalizować mózgowi, że nadszedł czas na sen, co jeszcze bardziej poprawi ogólną jakość snu.

Aktywność fizyczna przez cały tydzień

Regularne ćwiczenia nie tylko promują lepsze zdrowie, ale także poprawiają nocny odpoczynek wśród osób starszych mających trudności z zasypianiem. Wykonywanie umiarkowanych ćwiczeń aerobowych, takich jak spacery lub pływanie przez co najmniej 150 minut tygodniowo, może znacząco poprawić zarówno czas trwania, jak i jakość snu, jednocześnie zmniejszając liczbę przypadków zespołu niespokojnych nóg.

 • Proszę starać się ćwiczyć umiarkowanie przez 30 minut przez pięć dni w tygodniu, a dodatkowo angażować się w trening siłowy dwa dni w tygodniu, jednocześnie uczestnicząc w zajęciach o niskim wpływie, takich jak joga lub tai chi, aby poprawić równowagę, elastyczność i relaks.
 • Proszę włączyć ćwiczenia siłowe dwa dni w tygodniu, aby utrzymać masę mięśniową i gęstość kości.
 • Proszę rozważyć zajęcia o niskim obciążeniu, takie jak joga lub tai chi, aby poprawić równowagę, elastyczność i relaks.

Dieta bogata w składniki odżywcze

Zbilansowana dieta odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu ogólnego stanu zdrowia i dobrego samopoczucia. Spożywanie pokarmów bogatych w składniki odżywcze, które sprzyjają zasypianiu, może pomóc osobom starszym zmagającym się z bezsennością znaleźć ulgę w jej objawach. Niektóre z tych niezbędnych składników odżywczych obejmują:

 • Magnez: Znajdujący się w zielonych liściach, orzechach, nasionach i pełnych ziarnach magnez pomaga regulować produkcję melatoniny w organizmie - hormonu odpowiedzialnego za regulację cykli snu i czuwania.
 • Tryptofan: ten aminokwas znajduje się w pokarmach bogatych w białko, takich jak indyk, kurczak, ryby, jaja, produkty mleczne, a także fasola i soczewica. Tryptofan wspomaga produkcję serotoniny, co zostało powiązane z lepszą regulacją nastroju i lepszą jakością odpoczynku wśród osób doświadczających zaburzeń snu.
 • Witaminy z grupy B: B6 (obecna w bananach) wspomaga konwersję tryptofanu w serotoninę, podczas gdy B12 (obecna głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego) wspomaga metabolizm energetyczny - oba czynniki przyczyniają się do poprawy snu w nocy wśród seniorów borykających się z chroniczną utratą snu.

Oprócz włączenia do codziennych posiłków pokarmów bogatych w składniki odżywcze, należy unikać używek, takich jak kofeina lub alkohol w pobliżu pory snu, ponieważ mogą one zakłócać normalne wzorce snu, zakłócając głębokie cykle REM niezbędne do prawidłowego funkcjonowania w ciągu dnia.

Ziołowe suplementy na bezsenność

Osoby starsze zmagające się z utratą snu mogą znaleźć ulgę dzięki naturalnym środkom zaradczym, takim jak suplementy ziołowe. W tej sekcji omówimy trzy popularne suplementy ziołowe, o których wiadomo, że pomagają złagodzić objawy bezsenności u osób starszych: melatoninę, korzeń waleriany i herbatę rumiankową.

Melatonina dla regulacji snu

Melatonina to hormon, który reguluje nasz wewnętrzny zegar. Wraz z wiekiem produkcja melatoniny spada, co może przyczyniać się do trudności z zasypianiem w nocy.

Przyjmowanie suplementu melatoniny przed snem może być korzystne dla osób starszych mających trudności z zasypianiem. Badania wykazały, że suplementacja melatoniną może poprawić zarówno opóźnienie początku snu, jak i ogólną jakość snu. Ważne jest, aby zasięgnąć porady lekarza przed rozpoczęciem jakiegokolwiek nowego programu suplementacji.

Korzeń kozłka lekarskiego jako naturalny środek relaksujący

Korzeń waleriany, zioło pochodzące z Europy i Azji, od dawna jest stosowany jako naturalny środek na niepokój i niepokój ze względu na jego właściwości uspokajające na ośrodkowy układ nerwowy.

 • Potencjalne korzyści: Badania wykazały, że korzeń waleriany może pomóc poprawić jakość snu i skrócić czas potrzebny na zaśnięcie u osób cierpiących na bezsenność. Jedno z badań wykazało, że uczestnicy, którzy przyjmowali ekstrakt z waleriany, doświadczyli 80% poprawy jakości snu w porównaniu do tych, którzy przyjmowali placebo.
 • Względy bezpieczeństwa: Korzeń waleriany jest ogólnie uważany za bezpieczny do krótkotrwałego stosowania, ale długoterminowe bezpieczeństwo nie zostało dobrze ustalone. Ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania jakiegokolwiek nowego suplementu, zwłaszcza jeśli przyjmują Państwo leki lub cierpią na istniejące schorzenia.

Herbata rumiankowa łagodząca napięcie

Herbata rumiankowa, wytwarzana z suszonych kwiatów rumianku, to kolejny popularny środek ziołowy stosowany przez wiele osób na całym świecie jako naturalny sposób na relaks i odprężenie przed snem.

 • Potencjalne korzyści: Picie herbaty rumiankowej przed snem może pomóc złagodzić napięcie i promować relaks, ułatwiając zasypianie osobom starszym zmagającym się z objawami bezsenności. Niewielkie badanie przeprowadzone na kobietach po porodzie wykazało, że codzienne picie herbaty rumiankowej poprawiło ogólną jakość snu w porównaniu z osobami, które jej nie spożywały.
 • Uwagi dotyczące bezpieczeństwa: Herbata rumiankowa jest ogólnie uważana za bezpieczną przy umiarkowanym spożyciu; jednak u niektórych osób mogą wystąpić reakcje alergiczne lub interakcje z niektórymi lekami. Przed wprowadzeniem jakichkolwiek nowych leków ziołowych do swojej rutyny, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem.

Włączenie tych ziołowych suplementów do rutyny przed snem osób starszych może pomóc złagodzić objawy bezsenności i poprawić jakość snu. Dlatego ważne jest, aby wziąć pod uwagę, że indywidualne reakcje mogą się różnić. Proszę zawsze skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem przyjmowania nowych suplementów.

Podwójni antagoniści receptora oreksyny w leczeniu bezsenności

Nowa klasa leków zwanych podwójnymi antagonistami receptora oreksyny została niedawno opracowana specjalnie dla osób, które z różnych powodów mają trudności z utrzymaniem odpowiedniego poziomu głębokich cykli REM.

Jednym z przykładów tego typu leków jest lemboreksant, który był oceniany w porównaniu do zolpidemu o przedłużonym uwalnianiu u osób starszych z poważnymi trudnościami w utrzymaniu snu. Wyniki wykazały obiecującą poprawę funkcjonowania tych osób w ciągu dnia, ocenianą za pomocą wskaźnika nasilenia bezsenności.

Lemboreksant jako skuteczna opcja leczenia

Lemboreksant działa poprzez blokowanie aktywności neuroprzekaźników oreksyny, które są odpowiedzialne za promowanie czuwania i pobudzenia. Hamując te neuroprzekaźniki, lemboreksant pomaga promować relaksację i umożliwia pacjentom zmagającym się z zaburzeniami snu łatwiejsze zasypianie i dłuższe utrzymywanie snu.

W badaniu porównującym lemboreksant z zolpidemem o przedłużonym uwalnianiu wśród osób starszych doświadczających znacznej utraty snu, uczestnicy przyjmujący lemboreksant doświadczyli poprawy nocnego odpoczynku bez żadnych znaczących działań niepożądanych. Sugeruje to, że podwójni antagoniści receptora oreksyny, tacy jak lemboreksant, mogą być skuteczną opcją leczenia dla osób starszych cierpiących na przewlekłą bezsenność lub inne powiązane schorzenia psychiatryczne.

Poprawa funkcjonowania w ciągu dnia przy użyciu wskaźnika nasilenia bezsenności

Wskaźnik nasilenia bezsenności (Insomnia Severity Index) jest powszechnie stosowanym narzędziem do pomiaru nasilenia bezsenności i jej wpływu na funkcjonowanie w ciągu dnia. W badaniu wspomnianym powyżej, zarówno grupy placebo, jak i lemboreksant wykazywały pozytywny wpływ na funkcjonowanie w ciągu dnia mierzone za pomocą tego wskaźnika.

Ta poprawa funkcjonowania w ciągu dnia ma kluczowe znaczenie dla osób starszych, które mogą już zmagać się z innymi problemami zdrowotnymi związanymi z wiekiem. Poprzez poprawę jakości snu i promowanie lepszego odpoczynku, podwójni antagoniści receptora oreksyny, tacy jak lemboreksant, mogą pomóc poprawić ogólne samopoczucie osób starszych cierpiących na zespół niespokojnych n óg lub zaburzenia snu.

Rozważenie innych opcji leczenia

Chociaż podwójni antagoniści receptora oreksyny są obiecujący w leczeniu zaburzeń snu u osób starszych, ważne jest, aby rozważyć również inne opcje leczenia. W przypadku niektórych osób podejścia niefarmakologiczne, takie jak terapia poznawczo-behawioralna bezsenności (CBT-I), terapia jasnym światłem lub prowadzenie spójnego dziennika snu, mogą okazać się bardziej skuteczne w poprawie rytmu dobowego i ogólnej jakości snu.

Oprócz tych zabiegów, suplementy ziołowe, takie jak melatonina lub korzeń waleriany, mogą również przynieść ulgę w objawach związanych ze słabym nocnym odpoczynkiem bez uciekania się do interwencji farmaceutycznych. Znalezienie najlepszej kombinacji terapii dla każdej osoby jest kluczem do radzenia sobie z objawami i poprawy jakości snu.

Jeśli jest Pan/Pani osobą starszą mającą trudności z zasypianiem lub utrzymaniem snu przez całą noc z powodu przewlekłej bezsenności lub innego powiązanego schorzenia, proszę porozmawiać ze swoim lekarzem o tym, czy podwójni antagoniści receptora oreksyny, tacy jak lemboreksant, mogą być dla Pana/Pani odpowiednią opcją leczenia. Wraz ze wskazówkami lekarza i potencjalnie włączając dodatkowe strategie, takie jak CBT-I lub terapia jasnym światłem do swojej rutyny, mogą Państwo pracować nad osiągnięciem lepszej jakości snu i poprawy codziennego funkcjonowania.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące bezsenności u osób starszych

Co powoduje bezsenność u osób starszych?

Bezsenność u osób starszych może być spowodowana różnymi czynnikami, w tym związanymi z wiekiem zmianami wzorców snu, schorzeniami, takimi jak obturacyjny bezdech senny i zespół niespokojnych nóg, schorzeniami psychicznymi, takimi jak depresja lub lęk, lekami, które zakłócają sen, oraz złymi nawykami dotyczącymi stylu życia. Proszę dowiedzieć się więcej o przyczynach bezsenności.

Jak bezsenność wpływa na osoby starsze?

Bezsenność wpływa na zdrowie fizyczne osób starszych, zwiększając ryzyko chorób przewlekłych i osłabiając ich układ odpornościowy. Upośledza również funkcje poznawcze, prowadząc do problemów z pamięcią i zmniejszonej zdolności koncentracji. Bezsenność może przyczyniać się do problemów emocjonalnych, takich jak depresja lub drażliwość. Proszę dowiedzieć się, jak bezsenność wpływa na seniorów.

Jaki jest najczęstszy problem ze snem u osób starszych?

Najczęstszym problemem związanym ze snem wśród osób starszych są trudności z utrzymaniem snu (utrzymanie snu), które często wynikają z połączenia zmian fizjologicznych związanych z wiekiem i innych czynników, takich jak schorzenia lub skutki uboczne leków. Proszę zapoznać się z najczęstszymi problemami ze snem u osób starszych.

Jaka jest pierwsza linia leczenia bezsenności u osób starszych?

Terapia poznawczo-behawioralna bezsenności (CBT-I) jest uważana za opcję leczenia pierwszego rzutu w leczeniu bezsenności u osób starszych ze względu na jej skuteczność bez wywoływania niepożądanych skutków ubocznych często związanych z leczeniem farmakologicznym. Proszę dowiedzieć się więcej o CBT-I.

Wnioski

Bezsenność jest częstym problemem wśród osób starszych, ale istnieją sposoby na jej zwalczanie i poprawę wzorców snu.

Terapia poznawczo-behawioralna bezsenności (CBT-I) jest sprawdzoną opcją leczenia, podobnie jak terapia jasnym światłem i stosowanie zdrowych praktyk.

Suplementy ziołowe i podwójni antagoniści receptora oreksyny mogą być również skuteczne w leczeniu bezsenności u osób starszych.

Włączając te strategie do swojej codziennej rutyny, seniorzy mogą doświadczyć lepszego odpoczynku i lepszego funkcjonowania w ciągu dnia.

Więcej informacji na temat możliwości leczenia bezsenności można znaleźć na stronie Sleep Foundation.

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?