Dlaczego tak często kręcę się we śnie?

Published:

Wiele osób zadaje sobie pytanie: "Dlaczego tak często poruszam się podczas snu?". Wiele osób doświadcza nocnego niepokoju i częstych ruchów ciała podczas snu. W tym wpisie na blogu zbadamy naukę stojącą za tym powszechnym zjawiskiem i przedstawimy różne czynniki, które mogą przyczyniać się do nadmiernego rzucania się i obracania.

Spis treści

 1. Nauka stojąca za turlaniem się podczas snu
 2. Lekki sen i przewracanie się z boku na bok
 3. Brak badań dotyczących poruszania się w nocy
 4. Czynniki przyczyniające się do niepokoju w nocy
  1. Niepokój i nadmierne pobudzenie wpływają na jakość snu
  2. Ekspozycja na niebieskie światło zakłóca produkcję melatoniny
 5. Stany chorobowe powodujące kołysanie i obracanie się
  1. Zespół niespokojnych nóg (RLS)
  2. Okresowe zaburzenia ruchowe kończyn (PLMD)
  3. Bezdech senny
  4. Bezsenność
 6. Zaburzenia ruchowe związane ze snem
  1. Bruksizm związany ze snem powodujący dyskomfort w nocy
  2. Skurcze nóg zakłócające sen
  3. Rytmiczne zaburzenia ruchowe wpływające na spokój
 7. Rola w poruszaniu się w nocy
  1. Odleżyny wyzwalające nocyceptory
  2. Rola nocyceptorów w zmianach pozycji podczas snu
 8. Dobra higiena snu: Klucz do spokojnej nocy
  1. Stworzenie komfortowego środowiska do spania
  2. Unikanie ekranów przed snem
  3. Ograniczenie spożycia kofeiny
  4. Proszę trzymać się stałego harmonogramu snu
  5. Relaks przed snem
 9. Niezbędne składniki odżywcze dla lepszej jakości snu
  1. Rola magnezu w promowaniu lepszego snu
  2. Wapń i witamina D3 przyczyniają się do poprawy snu
 10. Wpływ Państwa materaca na niepokój
  1. Znalezienie odpowiedniego rodzaju materaca dla optymalnego komfortu
  2. Znaczenie prawidłowego ułożenia kręgosłupa podczas snu
 11. Najczęściej zadawane pytania dotyczące tego, dlaczego tak często kręcę się we śnie
  1. Co to znaczy, że kręci się Pan/Pani we śnie?
  2. Jak przestać przewracać się przez sen?
  3. Co oznacza przewracanie się w nocy?
  4. Jak to się nazywa, kiedy turla się Pan przez sen?
 12. Wnioski

Omawiając różne fazy snu, takie jak lekka i REM, w tym poście rozważymy, w jaki sposób fazy te mogą być powiązane z aktywnością fizyczną podczas snu. Dowiedzą się Państwo również o niektórych schorzeniach, takich jak zespół niespokojnych nóg lub sztywność stawów, które mogą powodować nocny niepokój.

Oprócz zrozumienia, dlaczego może Pan/Pani tak często przewracać się podczas snu, w tym poście przeanalizujemy złe nawyki związane ze stylem życia, które wpływają na ogólną jakość snu. Przedstawimy praktyczne wskazówki dotyczące higieny snu w celu zapewnienia lepszego odpoczynku poprzez stworzenie komfortowego środowiska do spania i zastosowanie technik relaksacyjnych przed snem.

dlaczego tak często kręcę się we śnie?

Nauka stojąca za turlaniem się podczas snu

Przewracanie się podczas snu jest powszechne, szczególnie podczas lekkiego snu, ale nadmierne ruchy mogą być oznaką leżącego u podstaw problemu.

Lekki sen i przewracanie się z boku na bok

Podczas lekkiego snu, normalne jest przewracanie się w trakcie przechodzenia do głębszych faz snu.

Brak badań dotyczących poruszania się w nocy

Nie ma zbyt wielu danych naukowych na temat tego, dlaczego przewracamy się podczas snu, ale może to być związane z czynnikami takimi jak utrzymanie prawidłowego krążenia krwi lub zapobieganie sztywności stawów podczas snu.

Słaba jakość snu spowodowana czynnikami takimi jak bezdech senny lub zespół niespokojnych nóg może również powodować nadmierne ruchy w nocy.

Rozmowa z ekspertem medycznym w dziedzinie snu może pomóc w rozpoznaniu i leczeniu wszelkich problemów ze snem, które mogą powodować dodatkowe ruchy w nocy.

Czynniki przyczyniające się do niepokoju w nocy

Niepokój w nocy może być spowodowany niepokojem, nadmiernym pobudzeniem i ekspozycją na niebieskie światło z urządzeń elektronicznych.

Niepokój i nadmierne pobudzenie wpływają na jakość snu

Gonitwa myśli i nadmierne spożycie kofeiny mogą utrudniać zasypianie i utrzymanie snu.

Ekspozycja na niebieskie światło zakłóca produkcję melatoniny

Korzystanie z urządzeń elektronicznych przed snem opóźnia uwalnianie melatoniny, utrudniając zasypianie i utrzymanie jakości snu.

Poprawa jakości snu:

 • Proszę opracować kojący rytuał przed snem, taki jak czytanie książki lub gorąca kąpiel.
 • Należy unikać kofeiny po południu, aby zapobiec zakłócaniu snu przez jej pobudzające działanie.
 • Proszę ograniczyć czas spędzany przed ekranem przed snem i stosować filtr niebieskiego światła na urządzeniach elektronicznych.
 • Proszę ćwiczyć techniki relaksacyjne, takie jak ćwiczenia głębokiego oddychania lub medytacja.

Odnosząc się do tych czynników, można poprawić ogólną jakość snu i budzić się wypoczętym każdego ranka. Proszę pamiętać, że właściwa higiena snu jest niezbędna dla zachowania zdrowia fizycznego i dobrego samopoczucia psychicznego.

Stany chorobowe powodujące kołysanie i obracanie się

Zespół niespokojnych nóg (RLS), okresowe zaburzenia ruchów kończyn (PLMD), bezdech senny i bezsenność mogą powodować nadmierne ruchy ciała podczas snu.

Zespół niespokojnych nóg (RLS)

RLS to schorzenie neurologiczne, które powoduje nieodpartą potrzebę poruszania nogami podczas odpoczynku, co prowadzi do trudności z zasypianiem i częstych przebudzeń.

Okresowe zaburzenia ruchowe kończyn (PLMD)

PLMD obejmuje mimowolne ruchy nóg podczas snu, które mogą powodować krótkotrwałe wybudzenia, prowadząc do złej jakości snu i nadmiernego zmęczenia w ciągu dnia.

Bezdech senny

Bezdech senny to zaburzenie, w którym oddech wielokrotnie zatrzymuje się i rozpoczyna podczas snu, co prowadzi do niespokojnego snu i częstych przebudzeń.

Bezsenność

Trudności z zasypianiem z powodu częstych przebudzeń lub problemów z zasypianiem mogą wskazywać na bezsenność, dlatego ważne jest, aby skonsultować się ze specjalistą medycyny snu w celu właściwej diagnozy i leczenia.

Jeśli podejrzewa Pan/Pani, że którekolwiek z tych schorzeń jest przyczyną Pana/Pani niespokojnych nocy, proszę skonsultować się ze specjalistą medycyny snu w celu uzyskania właściwej diagnozy i opcji leczenia dostosowanych do Pana/Pani potrzeb.

Zaburzenia ruchowe związane ze snem

Zespół niespokojnych nóg (RLS), zespół okresowych ruchów kończyn dolnych (PLMD), zgrzytanie zębami (bruksizm), skurcze nóg i rytmiczne zaburzenia ruchowe mogą zakłócać jakość snu, powodując uczucie zmęczenia i niepokoju po przebudzeniu.

Bruksizm związany ze snem powodujący dyskomfort w nocy

Nieświadome zgrzytanie lub zaciskanie zębów podczas snu może prowadzić do bólu szczęki, bólu głowy, uszkodzenia zębów i zaburzeń snu zarówno u Pana/Pani, jak i Pana/Pani partnera/partnerki w łóżku. Opcje leczenia bruksizmu obejmują aparaty dentystyczne, takie jak ochraniacze na zęby lub szyny, które pomagają chronić zęby przed dalszymi uszkodzeniami. źródło

Skurcze nóg zakłócające sen

Nocne skurcze nóg to nagłe mimowolne skurcze mięśni, które występują głównie w mięśniach łydek, ale mogą również wpływać na inne obszary nóg, powodując nagłe przebudzenia podczas głębokich faz snu z powodu dyskomfortu. Aby złagodzić objawy skurczów nóg, proszę spróbować rozciągać się przed snem lub zastosować terapię ciepłem za pomocą ciepłych okładów na dotknięte obszary. źródło

Rytmiczne zaburzenia ruchowe wpływające na spokój

 • Rytmiczne zaburzenia ruchowe: Zazwyczaj obserwowane u niemowląt i małych dzieci, ale czasami dotykające również dorosłych; stan ten obejmuje powtarzające się ruchy, takie jak uderzanie głową lub kołysanie ciałem podczas okresów zasypiania, co prowadzi do zakłócenia odpoczynku. Opcje leczenia rytmicznych zaburzeń ruchowych mogą obejmować terapię behawioralną lub leki pod kierunkiem specjalisty medycyny snu. źródło

Proszę skonsultować się z lekarzem, jeśli podejrzewają Państwo, że którekolwiek z tych zaburzeń ruchowych związanych ze snem wpływa na ogólną jakość snu. Wczesna interwencja i odpowiednie leczenie mogą pomóc zminimalizować nocne zakłócenia, pozwalając Panu/Pani osiągnąć bardziej spokojny i odmładzający sen.

Rola w poruszaniu się w nocy

Nocyceptory, receptory czuciowe wykrywające ból, są odpowiedzialne za wyzwalanie nocnych ruchów z powodu odleżyn i dyskomfortu spowodowanego zbyt długim przebywaniem w jednej pozycji.

Odleżyny wyzwalające nocyceptory

Odleżyny mogą rozwinąć się podczas głębokich faz snu, powodując, że nocyceptory wysyłają sygnały bólowe do mózgu, powodując potrzebę częstej zmiany pozycji.

Rola nocyceptorów w zmianach pozycji podczas snu

Nocyceptory pomagają regulować ruchy ciała, skłaniając nas do znalezienia wygodnej pozycji i zapobiegając dalszym uszkodzeniom spowodowanym przez punkty wysokiego ciśnienia. Osoby z zespołem niespokojnych nóg mogą mieć problemy z zasypianiem z powodu nadmiernych ruchów nóg spowodowanych przez szlaki nocyceptywne.

 • Utrzymanie prawidłowego ułożenia kręgosłupa: Materac wspierający może zmniejszyć odleżyny i aktywację nocyceptorów.
 • Proszę regularnie zmieniać pozycję podczas snu: Zmiana pozycji w ciągu nocy może zapobiec odleżynom i dyskomfortowi.
 • Proszę zainwestować w wysokiej jakości materac: Materace z pianki memory lub lateksu mogą złagodzić punkty nacisku i poprawić jakość snu.
 • Proszę rozważyć leki nasenne: Jeśli cierpi Pan/Pani na zaburzenia snu, takie jak bezdech senny lub problemy z zasypianiem, pomocne mogą okazać się leki nasenne.

Wdrażając te strategie, można zminimalizować nocne ruchy spowodowane aktywacją nocyceptorów, co prowadzi do bardziej spokojnych nocy głębokiego snu i poprawy jego jakości.

Dobra higiena snu: Klucz do spokojnej nocy

Właściwa higiena snu ma kluczowe znaczenie dla ograniczenia zaburzeń snu i poprawy jego jakości.

Stworzenie komfortowego środowiska do spania

Chłodna, ciemna i cicha sypialnia z poduszką podtrzymującą jest niezbędna dla dobrego snu. Proszę utrzymywać temperaturę w pomieszczeniu na poziomie 60-67°F i w razie potrzeby używać zatyczek do uszu lub urządzenia emitującego biały szum.

Unikanie ekranów przed snem

Niebieskie światło z urządzeń elektronicznych może zakłócać sen REM. Proszę odłożyć ekrany na co najmniej godzinę przed snem.

Ograniczenie spożycia kofeiny

 • Kofeina może powodować problemy z zasypianiem i zespół niespokojnych nóg.
 • Proszę unikać kofeiny po południu i rozważyć ograniczenie kawy, herbaty, czekolady, napojów gazowanych i energetycznych.

Proszę trzymać się stałego harmonogramu snu

Codzienne kładzenie się spać i budzenie się o tej samej porze pomaga regulować wewnętrzny zegar organizmu i poprawia jakość snu.

Relaks przed snem

Ćwiczenia głębokiego oddychania, medytacja i delikatna joga mogą pomóc uspokoić umysł i przygotować ciało do snu.

Stosując się do tych wskazówek, mogą Państwo ograniczyć bezdech senny, niską jakość snu, ruchy ciała i sztywność stawów, zapewniając sobie bardziej spokojny sen.

Niezbędne składniki odżywcze dla lepszej jakości snu

Wystarczająca ilość niektórych składników odżywczych może poprawić jakość snu, w tym magnezu, wapnia i witaminy D3.

Rola magnezu w promowaniu lepszego snu

Magnez pomaga regulować neuroprzekaźniki, które promują relaks i głęboki sen, a jego niedobór może prowadzić do złej jakości snu i bezsenności. Proszę włączyć do swojej diety pokarmy bogate w magnez, takie jak szpinak, migdały, pestki dyni i gorzka czekolada lub skonsultować się z lekarzem w sprawie przyjmowania suplementów magnezu.

Wapń i witamina D3 przyczyniają się do poprawy snu

Spożywanie produktów mlecznych, takich jak mleko i jogurt, może dostarczyć organizmowi wapnia potrzebnego do produkcji melatoniny, która reguluje nasz wewnętrzny zegar, zapewniając spokojny sen.

Witamina D3 pomaga utrzymać odpowiedni poziom serotoniny, neuroprzekaźnika, który reguluje wzorce snu, i można ją uzyskać poprzez ekspozycję na słońce, wzbogaconą żywność lub suplementy.

Spożywając wystarczającą ilość tych niezbędnych składników odżywczych, można poprawić jakość snu i zmniejszyć niepokój w nocy, co ma kluczowe znaczenie dla dobrego samopoczucia fizycznego i psychicznego.

Wpływ Państwa materaca na niepokój

Źle dobrany materac może przyczynić się do niepokoju w nocy, dlatego ważne jest, aby mieć wygodną i wspierającą powierzchnię do spania, aby uzyskać nieprzerwany sen.

Znalezienie odpowiedniego rodzaju materaca dla optymalnego komfortu

Wybór odpowiedniego rodzaju materaca ma zasadnicze znaczenie dla zapewnienia odpowiedniego wsparcia i komfortu podczas snu, z dostępnymi opcjami, takimi jak pianka z pamięcią kształtu, lateks, materace sprężynowe lub hybrydowe.

Znaczenie prawidłowego ułożenia kręgosłupa podczas snu

Utrzymanie prawidłowego ułożenia kręgosłupa podczas snu ma kluczowe znaczenie dla ograniczenia podrzucania i obracania się spowodowanego dyskomfortem lub sztywnością stawów, dlatego należy wybrać materac, który dopasowuje się do kształtu ciała, jednocześnie wspierając naturalną krzywiznę kręgosłupa.

 • Bezdech senny: Proszę zwalczać objawy, wybierając odpowiednią wysokość poduszki i korzystając z regulowanych łóżek.
 • Zespół niespokojnych nóg: Proszę znaleźć ulgę, wybierając materac, który zapewnia odpowiednie odciążenie punktów nacisku i wsparcie dla nóg.
 • Ruchy ciała: Proszę zminimalizować zakłócenia spowodowane ruchami ciała, inwestując w materac o dobrych właściwościach izolujących ruchy.

Proszę pamiętać o wymianie materaca co 7-10 lat lub gdy widoczne są oznaki zużycia, aby uniknąć pogorszenia jakości snu.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące tego, dlaczego tak często kręcę się we śnie

Co to znaczy, że kręci się Pan/Pani we śnie?

Nadmierne kręcenie się podczas snu może wskazywać na niską jakość snu lub chorobę podstawową, taką jak zespół niespokojnych nóg lub bezdech senny.

Jak przestać przewracać się przez sen?

Proszę stworzyć komfortowe warunki do spania, ograniczyć spożycie kofeiny i ćwiczyć techniki relaksacyjne, takie jak ćwiczenia głębokiego oddychania lub medytacja z przewodnikiem, aby zmniejszyć kołysanie się podczas snu.

Co oznacza przewracanie się w nocy?

Podrzucanie i obracanie się w nocy zazwyczaj wskazuje na trudności z zasypianiem lub utrzymaniem snu z powodu dyskomfortu lub stresu i może być związane z chorobami, takimi jak zespół niespokojnych nóg lub okresowe zaburzenia ruchów kończyn.

Jak to się nazywa, kiedy turla się Pan przez sen?

Przetaczanie się podczas snu jest określane jako nocne ruchy ciała, które pomagają ciału znaleźć wygodną pozycję przez całą noc, ale nadmierne ruchy mogą wskazywać na zaburzenia snu lub inne podstawowe problemy.

Wnioski

Kręcenie się we śnie jest normalne, ale jeśli miota się Pan/Pani jak ryba wyjęta z wody, być może nadszedł czas, aby to sprawdzić.

Niepokój, schorzenia i złe nawyki związane ze stylem życia mogą przyczyniać się do nadmiernego poruszania się podczas snu.

Proszę poprawić higienę snu, tworząc komfortowe warunki do spania i w razie potrzeby zasięgnąć porady lekarza.

Proszę pamiętać, że dobry sen jest na wagę złota.

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?