Ile pająków połyka pan podczas snu?

Published:

Czy kiedykolwiek zastanawiali się Państwo nad ilością pajęczaków przypadkowo zjedzonych podczas snu? To niepokojące pytanie prawdopodobnie przyszło panu do głowy w pewnym momencie, zwłaszcza jeśli słyszał pan uporczywą miejską legendę. W tym wpisie na blogu zagłębimy się w genezę tego mitu i zbadamy, dlaczego tak chętnie się w niego wierzy.

Przyjrzymy się również bliżej zachowaniu pająków, aby zrozumieć ich wspólne siedliska i sposób, w jaki postrzegają nas, śpiących ludzi. Ważne jest, aby pamiętać, że nasze otwarte usta nie są zbyt zachęcającą przestrzenią dla pajęczej nogi lub dwóch!

Ponadto omówimy czynnik strachu między ludźmi a pająkami. Pomimo tego, że pająki są generalnie nieszkodliwymi stworzeniami, które odgrywają korzystną rolę w naszych ekosystemach, są one przedmiotem powszechnego strachu wśród ludzi, którzy nieświadomie połykają je w swoich snach - a przynajmniej tak im się wydaje.

Wreszcie, przedstawimy praktyczne wskazówki dotyczące regularnych praktyk czyszczenia przed pajęczakami w pomieszczeniach i technik inspekcji w celu zidentyfikowania potencjalnych punktów wejścia tych ośmionożnych stworzeń do Państwa domu. Rozumiejąc więcej na temat tych niezrozumianych stworzeń, możemy pokojowo współistnieć bez nieuzasadnionych przekąsek o północy.

jak-wiele-pająków-połkniesz-w-swoim-snie

Obalanie mitu o połykaniu pająków podczas snu

Wbrew powszechnemu przekonaniu, ludzie nie połykają ośmiu pająków rocznie podczas snu. Ten absurdalny mit wywodzi się z artykułu Lisy Holst z PC Professional z 1993 roku, który podkreślał, jak łatwo ludzie wierzą w fałszywe informacje znalezione w Internecie.

Pochodzenie mitu o połykaniu pająków

W swoim artykule Holst wymieniła różne absurdalne "fakty", w które ludzie mają tendencję wierzyć, w tym pomysł, że pająki wpełzają do naszych ust podczas snu. Niestety, to fikcyjne twierdzenie było utrwalane przez lata i obecnie jest powszechnie akceptowane jako prawda.

Dlatego też niechęć pająków do światła i otwartych przestrzeni sprawia, że jest wysoce nieprawdopodobne, aby dostały się do ust człowieka. Pająki preferują ciemne, niezakłócone obszary i jest mało prawdopodobne, aby zapuściły się na otwartą przestrzeń, nie mówiąc już o ustach człowieka.

Dlaczego ludzie wierzą w tę miejską legendę?

Fałsz może szybko rozprzestrzeniać się w nowoczesnych sieciach cyfrowych i być traktowany jako prawda bez potwierdzenia. Ludzie często chętnie dzielą się intrygującymi historiami bez sprawdzania ich dokładności, co prowadzi do utrwalania mitów, takich jak opowieść o połykaniu pająków.

Ponadto strach odgrywa znaczącą rolę w tym, dlaczego ludzie wierzą w ten mit. Wiele osób ma naturalną awersję do pająków, a myśl o tym, że wpełzają one do naszych ust podczas snu, jest przerażająca. Należy jednak pamiętać, że mit ten nie ma podstaw naukowych i jest po prostu produktem błędnych przekonań społecznych na temat pajęczaków.

Proszę więc spać spokojnie, wiedząc, że nie połykają Państwo pająków podczas snu. To tylko kolejny internetowy mit, który został obalony.

Zrozumienie zachowania pająków

Pomimo powszechnej arachnofobii, pająki nie są generalnie skłonne do postrzegania ludzi jako ofiary lub zagrożenia; raczej uważają nas za nieruchome obiekty i wybierają odosobniony styl życia. Wbrew powszechnemu przekonaniu, pająki nie są zainteresowane ludźmi jako ofiarą lub zagrożeniem. Postrzegają nas jako nieruchome obiekty i wolą żyć niezakłócone w cichych, ciemnych miejscach.

Typowe siedliska pająków

Pająki rozwijają się w środowiskach ze schronieniem i dużą ilością źródeł pożywienia, takich jak owady. Można je znaleźć w gęsto porośniętych roślinnością obszarach, ukryte pod kamieniami lub kłodami, w dziuplach drzew, a nawet w szczelinach wokół domu.

 • Pająki ogrodowe: Często spotykane w ogrodach z obfitą roślinnością, która wspiera zdrową populację owadów.
 • Pająki myśliwskie: Zwykle spotykane pod luźną korą drzew, pod skałami lub w szczelinach ścian.
 • Skaczące pająki: Preferują nasłonecznione miejsca na zewnątrz, ale od czasu do czasu mogą wędrować po pomieszczeniach w pogoni za zdobyczą.
 • Daddy Long Legs (pająk piwniczny): Powszechnie widywany wisi do góry nogami w niechlujnych pajęczynach znajdujących się w ciemnych, wilgotnych miejscach, takich jak piwnice i piwnice.

Jak pająki postrzegają ludzi

Pająki nie postrzegają ludzi jako potencjalnego pożywienia lub zagrożenia. Traktują nas po prostu jako część swojego środowiska. Jeśli jednak nieumyślnie zakłócą Państwo ich siedlisko lub zawędrują na ich terytorium w okresie godowym, może się zdarzyć, że pająk zacznie się po nas czołgać. Proszę nie panikować. Najprawdopodobniej jest on bardziej przestraszony niż Państwo i po prostu szuka drogi ucieczki.

Fear Factor - Ludzie kontra pająki

Ludzie i pająki mają interesującą dynamikę. Pomimo tego, że są większe i silniejsze, wielu z nas boi się tych ośmionożnych stworzeń. Pomimo tego, że są potencjalnie niebezpieczne, tylko niewielka część gatunków pająków jest faktycznie szkodliwa dla ludzi. Dlaczego więc się ich boimy?

Ludzki strach przed pająkami

Arachnofobia, czyli strach przed pająkami, może być zakorzeniona w naszej pierwotnej potrzebie unikania jadowitych stworzeń z minionych czasów. Ale został on również wzmocniony przez horrory i miejskie legendy, takie jak mit o połykaniu pająków podczas snu. Niektóre badania sugerują, że może to być nawet wyuczone zachowanie przekazywane z pokolenia na pokolenie lub nabyte w wyniku traumatycznych doświadczeń w dzieciństwie.

Korzystna rola pająków

Wbrew powszechnemu przekonaniu, większość pająków to pożyteczne drapieżniki. Żywią się innymi owadami, takimi jak muchy i chrząszcze, które mogą przenosić choroby lub niszczyć mienie. Oto kilka sposobów, w jakie pająki przyczyniają się do tego:

 • Zwalczanie szkodników: Żerując na powszechnych szkodnikach domowych, pomagają utrzymać równowagę w lokalnych ekosystemach i zmniejszają potencjalne ryzyko związane z tymi stworzeniami w domach i biurach.
 • Bioróżnorodność: Przy ponad 45 000 różnych gatunków zidentyfikowanych na całym świecie, ich obecność wskazuje na zdrowy poziom różnorodności biologicznej niezbędny dla zrównoważonego środowiska.
 • Zapylanie: Niektóre typy przyczyniają się nawet do zapylania, wspomagając procesy rozmnażania roślin niezbędne dla życia na Ziemi.

Badanie opublikowane w czasopiśmie PLOS ONE sugeruje, że na całym świecie pająki zjadają od 400 do 800 milionów ton ofiar rocznie, odgrywając kluczową rolę w kontrolowaniu populacji szkodników na całym świecie, jednocześnie znacząco przyczyniając się do utrzymania równowagi ekologicznej. Zamiast więc niepotrzebnie się ich obawiać, może powinniśmy zacząć bardziej doceniać ich wkład?

Środki zapobiegawcze przeciwko pająkom domowym

Strach przed połknięciem pająka podczas snu może być oparty na micie, ale obecność tych ośmionożnych stworzeń w naszych domach jest rzeczywistością. Jeśli obawiają się Państwo potencjalnego spotkania pająka w swoim mieszkaniu lub połknięcia go podczas snu, istnieje kilka kroków zapobiegawczych, które można podjąć, aby trzymać je z daleka.

Regularne praktyki czyszczenia przeciwko pajęczakom w pomieszczeniach

Czysty dom jest mniej zachęcający dla wszelkiego rodzaju szkodników, w tym pająków. Regularne odkurzanie w rogach i pod meblami może pomóc wyeliminować pajęczyny i jaja pająków, zanim się wyklują. Częste odkurzanie zniechęci również pająki do zakładania domów w wysoko położonych miejscach, takich jak narożniki sufitu, gdzie często pozostają niezauważone.

 • Proszę regularnie odkurzać: Pozwala to nie tylko usunąć istniejące pajęczyny, ale także wyeliminować inne owady, które mogą służyć jako pożywienie dla pająków.
 • Proszę często odkurzać: Wolne od kurzu środowisko zniechęca zarówno pająki do zamieszkiwania, jak i gromadzenia się innych szkodników, które mogłyby przyciągnąć więcej pajęczaków do Państwa domu.
 • Utrzymywanie czystości: Utrzymywanie czystości w takich miejscach jak piwnice, garaże i strychy zmniejsza liczbę potencjalnych kryjówek dla tych stworzeń, utrudniając im zadomowienie się w Państwa mieszkaniu.

Wskazówki dotyczące inspekcji w celu identyfikacji potencjalnych punktów wejścia dla pająków

Oprócz regularnego czyszczenia pomieszczeń przed pajęczakami, sprawdzanie potencjalnych punktów wejścia może zapobiec niezauważonemu przedostaniu się niechcianych gości do Państwa domu. Uszczelnianie pęknięć wzdłuż ścian lub fundamentów za pomocą uszczelniacza zapobiega przedostawaniu się nie tylko pająków, ale wszelkiego rodzaju szkodników do wnętrza domów przez małe otwory zwykle znajdujące się wokół okien i drzwi.

 • Uszczelnianie pęknięć i szczelin: Proszę użyć uszczelniacza na bazie silikonu, aby uszczelnić wszelkie szczeliny lub otwory w ścianach/fundamentach, które mogą służyć jako drogi wejścia dla pełzających stworzeń, takich jak pająki.
 • Proszę zwrócić uwagę na drzwi/okna: Należy upewnić się, że ramy drzwi/okien są dobrze dopasowane, nie pozostawiając wystarczająco dużo miejsca, aby nawet małe owady mogły się przez nie prześlizgnąć. Zainstalowanie w razie potrzeby listew pogodowych pomaga skutecznie osiągnąć ten cel, a także zmniejszyć zużycie energii w miesiącach zimowych, ponieważ zimne powietrze przedostaje się do wnętrza tymi samymi drogami, które w przeciwnym razie są wykorzystywane przez niepożądanych gości, takich jak pająki.
 • Proszę sprawdzić wnoszone przedmioty: Przed wniesieniem drewna opałowego, roślin, pudełek itp. do domu, zawsze należy dokładnie sprawdzić, czy na pokładzie nie ma ukrytych pasażerów na gapę, którzy czekają, aby złapać przejażdżkę prosto do Państwa przytulnego mieszkania, zamieniając w ten sposób przyjemną niespodziankę w nieprzyjemny szok. Proszę pamiętać, że zasada "Lepiej bezpieczniej niż żałować" doskonale sprawdza się również w tym kontekście, zwłaszcza biorąc pod uwagę, jak łatwo ludzie mają tendencję do pomijania prostych, ale kluczowych kroków w kierunku utrzymania gospodarstw domowych wolnych od pluskiew.

Chociaż szanse na połknięcie pająka podczas snu (nie mówiąc już o ośmiu rocznie) są niezwykle niskie, nie oznacza to, że należy ignorować możliwość dzielenia się swoją przestrzenią z okazjonalnym pełzaczem od czasu do czasu. Stosując środki zapobiegawcze opisane powyżej, można znacznie zmniejszyć prawdopodobieństwo znalezienia nieoczekiwanego gościa w sypialni w środku nocy - niezależnie od tego, czy jest to noga pająka ocierająca się o policzek, czy otwarte usta. Mogą więc Państwo spać spokojnie, wiedząc, że zrobili Państwo wszystko, co w Państwa mocy, by trzymać nieproszonych gości z daleka i stworzyć bezpieczniejsze, zdrowsze środowisko dla siebie i swoich bliskich.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące tego, ile pająków połyka Pan/Pani podczas snu

Czy ludzie naprawdę połykają pająki podczas snu?

Wbrew powszechnemu przekonaniu, pomysł, że ludzie połykają pająki podczas snu jest tylko mitem.

Czy połknięcie pająka podczas snu jest niebezpieczne?

Nie, połknięcie pająka nie stanowi istotnego zagrożenia dla zdrowia, ponieważ kwas żołądkowy szybko by go rozpuścił.

Jakie rodzaje pająków są często połykane podczas snu?

W rzeczywistości niezwykle rzadko zdarza się, aby ktoś połknął pająka podczas snu, więc nie ma typowych rodzajów.

Jak można zapobiec połykaniu pająków podczas snu?

Utrzymywanie domu w czystości i uszczelnianie potencjalnych punktów wejścia może pomóc w powstrzymaniu pajęczaków w pomieszczeniach.

Czy pająk może ukąsić Pana/Panią od wewnątrz, jeśli połknie go Pan/Pani podczas snu?

Nie, nawet gdyby przypadkowo połknął Pan pająka (co jest bardzo mało prawdopodobne), nie może on ukąsić wewnątrz ciała z powodu braku miejsca i wrogiego środowiska.

Wnioski

Mit obalony:

Wbrew powszechnemu przekonaniu, połykanie pająków podczas snu jest tylko mitem - pająki nie przyciągają ludzi i nie wpełzną do ich ust. Zrozumienie zachowania i siedlisk pająków może pomóc złagodzić wszelkie lęki lub obawy związane z napotkaniem ich w domu. Regularne czyszczenie i sprawdzanie potencjalnych punktów wejścia dla pająków może również zapobiec ich wejściu do domu.

Proszę więc spać spokojnie, wiedząc, że nie będą Państwo spożywać żadnych ośmionożnych stworzeń podczas łapania kilku Z.

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?