Spanie w ciemności

Published:

Brak światła podczas snu to nie tylko kwestia preferencji; ma on znaczący wpływ na ogólne zdrowie i samopoczucie. W tym wpisie na blogu zagłębimy się w naukę stojącą za tym, dlaczego całkowita ciemność podczas snu jest niezbędna dla naszych ciał i umysłów.

Zbadamy, w jaki sposób na produkcję melatoniny i regulację rytmu okołodobowego wpływa ekspozycja na światło, w szczególności niebieskie światło ze sztucznych źródeł. Ponadto omówimy niekorzystny wpływ nocnej ekspozycji na światło na tętno, poziom cukru we krwi, zdrowie oczu, procesy naprawy skóry i zdrowie psychiczne.

Wreszcie, odkryją Państwo praktyczne wskazówki, jak stworzyć idealne ciemne środowisko do szybszego zasypiania i cieszenia się lepszej jakości regenerującym snem. Zdobycie uznania dla zalet całkowitej ciemności podczas snu i wdrożenie tych metod do codziennej rutyny przed snem może promować zarówno dobre samopoczucie psychiczne, jak i fizyczne.

spanie w ciemności

Znaczenie spania w całkowitej ciemności

Spanie w ciemnym pomieszczeniu ma kluczowe znaczenie dla utrzymania ogólnego zdrowia i dobrego samopoczucia. Ekspozycja na światło w nocy może wpływać na produkcję melatoniny, niezbędnego hormonu promującego sen. Zakłócenia rytmu okołodobowego są również związane z nastrojem i kwestiami zdrowia psychicznego. Śpiąc w całkowitej ciemności, osoby mogą promować lepszą jakość snu, pozwalając swojemu organizmowi na produkcję odpowiednich ilości melatoniny.

Rola melatoniny w jakości snu

Szyszynka produkuje melatoninę, hormon, który pomaga zsynchronizować wewnętrzny zegar naszego ciała i sygnalizuje mózgowi, aby przygotował się do snu. Melatonina sygnalizuje mózgowi, że nadszedł czas, aby zasnąć, sprawiając, że czujemy się senni, gdy zbliża się noc. Produkcja melatoniny wzrasta w godzinach wieczornych, gdy ekspozycja na światło jest mniejsza, a spada w godzinach dziennych.

Badanie wykazało, że osoby śpiące przy sztucznym świetle miały niższy poziom melatoniny niż te, które spały w całkowitej ciemności. To obniżenie poziomu melatoniny utrudnia zasypianie i zakłóca nasz naturalny cykl snu i czuwania, prowadząc do niskiej jakości regenerującego odpoczynku.

Wpływ rytmu okołodobowego na zdrowie psychiczne

Wewnętrzny zegar lub rytm dobowy organizmu odgrywa kluczową rolę w regulacji snu i wpływa na nastrój w ciągu dnia. Zakłócenia tego procesu biologicznego spowodowane czynnikami takimi jak nieregularne pory snu lub nadmierna ekspozycja na światło otoczenia w nocy mogą prowadzić do wahań nastroju, a nawet zaburzeń zdrowia psychicznego, takich jak depresja lub lęk.

Zakłócenia wewnętrznego zegara organizmu spowodowane czynnikami takimi jak nieregularne pory snu lub nadmierna ekspozycja na światło w nocy mogą prowadzić do zaburzeń zdrowia psychicznego, takich jak depresja i stany lękowe. Utrzymanie stałego harmonogramu snu i unikanie ekspozycji na światło może pomóc w regulacji rytmu dobowego, poprawiając zarówno zdrowie fizyczne, jak i psychiczne.

Negatywny wpływ ekspozycji na światło na zdrowie

Nawet stosunkowo słabe światło emitowane przez urządzenia elektroniczne lub środowisko domowe może zakłócać nasz cykl snu i czuwania, negatywnie wpływając zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Naukowcy z Northwestern University zaobserwowali, że osoby śpiące przy świetle miały stale wysokie tętno i trudności z regulacją poziomu cukru we krwi, w przeciwieństwie do osób śpiących w ciemności.

Podwyższone tętno z powodu ekspozycji na światło w nocy

Badanie przeprowadzone przez Northwestern University wykazało, że uczestnicy narażeni nawet na minimalne ilości sztucznego światła w nocy doświadczyli wzrostu tętna. Wzrost ten może prowadzić do długotrwałych problemów sercowo-naczyniowych, jeśli nie podejmie się odpowiednich działań. Spanie w całkowitej ciemności pomaga utrzymać zdrowe funkcjonowanie serca, pozwalając naturalnym procesom naprawczym organizmu działać optymalnie podczas okresów odpoczynku.

Problemy z regulacją poziomu cukru we krwi spowodowane sztucznym oświetleniem

Oprócz podwyższonego tętna, to samo badanie wykazało również, że osoby narażone na sztuczne oświetlenie w nocy miały trudności z regulacją poziomu cukru we krwi. Słaba kontrola poziomu cukru we krwi wiąże się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju cukrzycy typu 2. Zapewnienie ciemnej sypialni podczas snu pozwala na lepszą równowagę hormonalną przez całą noc, promując zdrowszy metabolizm glukozy w organizmie.

Wpływ ekspozycji na światło na zdrowie

Naukowcy z Northwestern University ustalili, że osoby śpiące przy oświetleniu miały podwyższone tętno i trudności z normalizacją poziomu cukru we krwi, w porównaniu do osób śpiących w ciemności. Nawet stosunkowo słabe światło emitowane przez urządzenia elektroniczne lub środowisko domowe może zakłócać nasz cykl snu i czuwania, negatywnie wpływając zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne.

Podwyższone tętno z powodu ekspozycji na światło w nocy

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Northwestern University wykazało, że nocna ekspozycja na światło może prowadzić do zwiększonego tętna podczas snu. Wzrost ten może powodować długotrwałe problemy sercowo-naczyniowe, jeśli pozostanie niekontrolowany. Spanie w całkowitej ciemności daje organizmowi możliwość utrzymania zdrowego tętna przez całą noc, zmniejszając potencjalne ryzyko związane z chronicznie podwyższonym tętnem.

Problemy z regulacją poziomu cukru we krwi spowodowane sztucznym oświetleniem

Oprócz wpływu na tętno, sztuczne oświetlenie wiąże się również z trudnościami w regulacji poziomu cukru we krwi podczas snu. To samo badanie wykazało, że osoby narażone nawet na niski poziom sztucznego oświetlenia doświadczały wyższego poziomu glukozy niż osoby śpiące w całkowitej ciemności. Z biegiem czasu zakłócenia te mogą prowadzić do zwiększonego ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2 lub innych zaburzeń metabolicznych spowodowanych słabą regulacją poziomu cukru we krwi.

Aby złagodzić te negatywne skutki dla zdrowia spowodowane nocną ekspozycją na światło, kluczowe jest stworzenie optymalnych warunków do spania w każdej sypialni dostępnej obecnie w domach. Zapewni to prawidłowe, regenerujące sesje snu co noc.

Wskazówki dotyczące redukcji źródeł światła w otoczeniu

 • Proszę wyłączyć wszystkie światła w sypialni, w tym lampki nocne i oświetlenie korytarza.
 • Wyświetlacze LED w urządzeniach elektronicznych, takich jak budziki lub telewizory, należy zakryć niewielkim kawałkiem ciemnego materiału lub taśmy.
 • Proszę unikać korzystania z ekranów (telefonów, tabletów, komputerów) co najmniej godzinę przed snem, aby ograniczyć ekspozycję na niebieskie światło, które może zakłócać sen.
 • Proszę rozważyć zainwestowanie w zasłony zaciemniające lub rolety w oknach, aby zablokować dostęp światła zewnętrznego do pokoju w godzinach nocnych.

Korzystanie z zaciemniających zasłon lub rolet

Zasłony zaciemniające i rolety są specjalnie zaprojektowane do blokowania zewnętrznych źródeł światła przed wejściem do sypialni. Są one dostępne w różnych stylach i kolorach, dzięki czemu łatwo jest znaleźć idealną opcję, która uzupełni wystrój Państwa domu, a jednocześnie zapewni maksymalną ciemność w godzinach snu. Zainstalowanie tego typu zasłon lub rolet to skuteczny sposób na zapewnienie sobie najlepszej możliwej jakości snu poprzez stworzenie prawdziwie ciemnego środowiska sprzyjającego lepszemu odpoczynkowi każdej nocy.

Tworzenie optymalnych warunków snu

Aby stworzyć idealne środowisko snu, należy zminimalizować ekspozycję na światło z różnych źródeł, takich jak urządzenia elektroniczne, latarnie uliczne, a nawet światło księżyca przenikające przez okna. W tej sekcji omówimy kilka wskazówek, jak ograniczyć źródła światła otoczenia i skutecznie korzystać z zasłon zaciemniających lub rolet.

Wskazówki dotyczące redukcji źródeł światła w otoczeniu

 • Proszę wyłączyć wszystkie światła: Przed pójściem spać należy wyłączyć wszystkie światła w sypialni. Dotyczy to również lampek nocnych i oświetlenia górnego.
 • Proszę zakryć światła LED: Urządzenia elektroniczne, takie jak budziki lub telewizory, często mają małe diody LED, które mogą emitować wystarczającą ilość światła, aby zakłócić sen. Proszę rozważyć zakrycie ich kawałkiem taśmy lub materiału w godzinach nocnych.
 • Proszę unikać korzystania z ekranów przed snem: Niebieskie światło emitowane przez smartfony, tablety i komputery może zakłócać produkcję melatoniny i negatywnie wpływać na jakość snu. Proszę unikać korzystania z tych urządzeń co najmniej godzinę przed snem (źródło). Jeśli muszą Państwo korzystać z nich przed snem, proszę rozważyć włączenie trybu nocnego, który redukuje emisję niebieskiego światła.
 • Lampki nocne: Jeśli potrzebują Państwo jakiejś formy oświetlenia w nocy (np. podczas wizyty w łazience), proszę wybrać przyciemnione czerwone lampki nocne zamiast jasnych białych, ponieważ czerwone długości fal są mniej uciążliwe niż inne kolory(źródło).

Korzystanie z zaciemniających zasłon lub rolet

Zasłony i rolety zaciemniające są doskonałym rozwiązaniem do blokowania zewnętrznych źródeł światła, takich jak latarnie uliczne lub światło księżyca. Te zasłony okienne zostały zaprojektowane tak, aby zapobiegać przedostawaniu się światła do pomieszczenia poprzez zastosowanie grubych, nieprzezroczystych materiałów, które mogą skutecznie blokować do 99% światła zewnętrznego (źródło). Oto jak wybrać odpowiednie zasłony zaciemniające lub rolety do sypialni:

 • Proszę wybrać odpowiedni materiał: Proszę szukać tkanin takich jak poliester, aksamit, zamsz lub ciasno tkane mieszanki bawełny o dużej liczbie nitek. Materiały te zapewnią lepszą izolację i właściwości blokujące światło.
 • Proszę wybrać odpowiednie kolory: Ciemne kolory mają tendencję do blokowania większej ilości światła słonecznego niż jaśniejsze odcienie. Jeśli jednak preferują Państwo jaśniejsze kolory w wystroju sypialni, warto rozważyć inwestycję w dwuwarstwowe zasłony, z których jedna strona jest ciemna (skierowana na zewnątrz), a druga ma jaśniejszy odcień (skierowana do wewnątrz).
 • Zastosowanie wkładek: Dodanie wkładek wykonanych ze specjalistycznej tkaniny zaciemniającej może zwiększyć skuteczność zwykłych zasłon bez konieczności ich całkowitej wymiany.
 • Proszę zwrócić uwagę na szczeliny: Proszę zadbać o prawidłową instalację, zakrywając wszelkie szczeliny między panelami zasłon i mocując je równo ze ścianami lub parapetami. Pomoże to zminimalizować potencjalny wyciek światła zewnętrznego do Państwa pokoju.

Stworzenie optymalnych warunków snu nie tylko poprawi ogólny stan zdrowia, ale także znacząco przyczyni się do utrzymania zdrowej skóry dzięki naturalnym procesom naprawczym podczas spokojnego snu. Proszę więc wyłączyć światła, zasłonić diody LED i zainwestować w wysokiej jakości zasłony zaciemniające lub rolety, aby zapewnić sobie spokojny sen.

Korzyści ze spania w ciemności

Ciemność podczas snu może mieć wiele zalet dla zdrowia fizycznego i psychicznego, takich jak przyspieszenie metabolizmu, zmniejszenie ryzyka cukrzycy typu 2, zwiększenie poziomu koncentracji i zmniejszenie ryzyka wystąpienia problemów psychologicznych. Ciemność podczas snu może pomóc zmniejszyć ryzyko wystąpienia problemów psychologicznych, a także zwiększyć koncentrację umysłową i zmniejszyć ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2.

Lepszy metabolizm i kontrola wagi

Dobry sen w całkowitej ciemności może pomóc w skuteczniejszej regulacji metabolizmu. Ekspozycja na światło w nocy może zakłócić rytm dobowy, prowadząc do zmian w metabolizmie. Badania sugerują, że spanie w całkowitej ciemności może pomóc w utrzymaniu prawidłowej masy ciała.

Zmniejszone ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2

Spanie nawet przy minimalnej ekspozycji na światło może negatywnie wpływać na regulację poziomu cukru we krwi. Badania wykazały, że osoby śpiące przy sztucznym oświetleniu są bardziej narażone na rozwój insulinooporności, prekursora cukrzycy typu 2, w porównaniu do tych, którzy śpią bez żadnych źródeł światła(źródło). Stworzenie idealnego środowiska snu wolnego od światła otoczenia pomaga poprawić wrażliwość na insulinę podczas nocnych okresów odpoczynku, zmniejszając ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2.

Zwiększona koncentracja umysłowa i zmniejszone zaburzenia psychiczne

Dobry sen odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu optymalnych funkcji poznawczych przez cały dzień. Słaba jakość snu wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zaburzeń psychicznych, takich jak depresja i lęk. Dbając o to, by w sypialni panowała całkowita ciemność w godzinach snu, można poprawić koncentrację umysłu i zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia tych zaburzeń.

Tworzenie ciemnego środowiska snu: Wskazówki dotyczące sukcesu

 • Zasłony lub rolety zaciemniające: Proszę zainwestować w wysokiej jakości zasłony zaciemniające lub rolety, aby zablokować dostęp światła zewnętrznego do pokoju w nocy.
 • Proszę zakryć urządzenia elektroniczne: Światła LED na urządzeniach elektronicznych, takich jak budziki, telewizory lub ładowarki, mogą zakłócać sen. Proszę rozważyć zakrycie ich małym kawałkiem materiału lub taśmy, gdy nie są używane.
 • Proszę unikać ekranów przed snem: Niebieskie światło emitowane przez smartfony, tablety i komputery może zakłócać produkcję melatoniny, hormonu odpowiedzialnego za regulację naszego cyklu snu i czuwania(źródło). Proszę unikać korzystania z tych urządzeń co najmniej godzinę przed pójściem spać.
 • Proszę utrzymywać stały harmonogram snu: Kładzenie się spać i budzenie się o tej samej porze każdego dnia pomaga regulować rytm dobowy, który odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu ogólnego stanu zdrowia (źródło). Proszę trzymać się tej rutyny, gdy tylko jest to możliwe, aby zapewnić sobie wystarczającą ilość odpoczynku każdej nocy.

Włączenie tych wskazówek do codziennej rutyny pomoże stworzyć optymalne środowisko snu wolne od otaczających źródeł światła. Ciemność przynosi wiele korzyści, takich jak lepszy metabolizm, niższe ryzyko cukrzycy typu 2, lepsza koncentracja i mniej problemów psychologicznych.

Zachowanie zdrowia oczu

Daje ono oczom odpocząć od ciągłej ekspozycji na sztuczne źródła światła, zmniejszając zmęczenie oczu i potencjalne długoterminowe uszkodzenia spowodowane nadmiernym czasem spędzonym przed ekranem lub innymi źródłami jasnego światła. Omówmy wpływ sztucznego oświetlenia na zdrowie oczu i znaczenie dawania oczom przerwy podczas snu.

Wpływ sztucznego oświetlenia na zdrowie oczu

Nasz nowoczesny styl życia naraża nas na różne formy sztucznego oświetlenia, w tym światła LED, żarówki fluorescencyjne, ekrany komputerowe, smartfony, tablety i telewizory. Urządzenia te emitują niebieskie światło, które zostało powiązane z kilkoma niekorzystnymi skutkami dla naszych oczu, takimi jak cyfrowe zmęczenie oczu, suchość lub podrażnienie spowodowane zmniejszoną częstotliwością mrugania podczas korzystania z ekranów(badanie wykazało), trudności z zasypianiem w nocy z powodu tłumienia melatoniny(źródło), a nawet zwiększone ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem (źródło). Dlatego też zminimalizowanie ekspozycji na te szkodliwe promienie staje się niezbędne dla utrzymania dobrego zdrowia oczu.

Znaczenie dawania oczom wytchnienia podczas snu

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom związanym z długotrwałą ekspozycją na sztuczne światło w godzinach czuwania, ważne jest, aby zapewnić oczom możliwość odpoczynku i regeneracji podczas snu. Spanie w ciemnym pokoju pozwala oczom w pełni się zrelaksować bez dodatkowej ekspozycji na światło, która mogłaby je dodatkowo nadwyrężyć lub zakłócić ich naturalne procesy naprawcze.

Oto kilka wskazówek, jak stworzyć idealne środowisko dla zachowania zdrowia oczu:

 • Proszęzainwestować w zasłony lub rolety zaciemniające: Te zasłony okienne blokują wszystkie zewnętrzne źródła światła, zapewniając całkowitą ciemność w sypialni. Poprawi to jakość snu i ochroni oczy przed niepotrzebnym zmęczeniem spowodowanym światłem otoczenia.
 • Proszę unikać korzystania zurządzeń elektronicznych przed snem: Niebieskie światło emitowane przez ekrany może zakłócać produkcję melatoniny i utrudniać zasypianie. Proszę spróbować poczytać książkę lub zaangażować się w inne relaksujące czynności zamiast przewijać media społecznościowe lub oglądać telewizję tuż przed snem.
 • Proszęstworzyć miejsce wolne od ekranów: Proszę trzymać urządzenia elektroniczne, takie jak smartfony, tablety i laptopy, poza sypialnią. Pomoże to zmniejszyć pokusę, jednocześnie minimalizując potencjalne zakłócenia spowodowane powiadomieniami i światłami LED na tych gadżetach.
 • Wrazie potrzeby proszę nosić okulary blokujące niebieskie światło: Jeśli muszą Państwo korzystać z ekranów do późna w nocy (w celach zawodowych), proszę rozważyć inwestycję w specjalne okulary zaprojektowane do filtrowania szkodliwych promieni niebieskiego światła(źródło). Może to pomóc zminimalizować zmęczenie oczu, jednocześnie umożliwiając wykonywanie niezbędnych zadań bez poświęcania zdrowia oczu.

Wprowadzenie tych prostych modyfikacji do codziennych nawyków może mieć znaczący wpływ na zachowanie wzroku i promowanie lepszego ogólnego samopoczucia oczu. Proszę pamiętać: nasze oczy potrzebują czasu z dala od sztucznego oświetlenia tak samo, jak nasze ciała potrzebują odpowiedniej ilości regenerującego snu każdej nocy.

Zdrowie skóry i procesy naprawcze

Czy wiedzieli Państwo, że spanie w całkowitej ciemności może pomóc w uzyskaniu zdrowszej, młodziej wyglądającej skóry? To prawda. Kiedy śpimy w ciemności, naturalne procesy naprawcze naszego organizmu funkcjonują optymalnie, prowadząc do prawidłowej regeneracji komórek. W tej sekcji zbadamy rolę ciemności w promowaniu procesów naprawy komórkowej i przedstawimy wskazówki dotyczące tworzenia optymalnego środowiska do spania.

Rola ciemności w promowaniu procesów naprawy komórkowej

Nasza skóra jest stale narażona na działanie różnych czynników środowiskowych, takich jak światło słoneczne, zanieczyszczenia i stres w ciągu dnia. Czynniki te mogą powodować uszkodzenia na poziomie komórkowym, które wymagają naprawy podczas nocnego odpoczynku. Badania wykaz ały, że gdy śpimy w całkowitej ciemności bez żadnych przerw na światło, nasze ciała są w stanie lepiej przeprowadzić te niezbędne naprawy.

Melatonina, przeciwutleniacz, który pomaga chronić komórki przed stresem oksydacyjnym powodowanym przez wolne rodniki, jest również odpowiedzialna za regulację naszego cyklu snu i czuwania i stwierdzono, że zmniejsza oznaki starzenia, gdy optymalny poziom jest utrzymywany poprzez ekspozycję na całkowitą ciemność podczas snu. Utrzymując optymalny poziom melatoniny poprzez ekspozycję na całkowitą ciemność podczas snu, badania wykaz ały zmniejszenie oznak starzenia, takich jak zmarszczki i drobne linie na skórze.

Wskazówki dotyczące tworzenia optymalnego środowiska do spania

 • Zasłony lub rolety zaciemniające: Proszę zainwestować w wysokiej jakości zasłony zaciemniające lub rolety, które skutecznie blokują dostęp światła zewnętrznego do sypialni. Pomoże to stworzyć idealne ciemne środowisko sprzyjające nieprzerwanemu snu i promowaniu zdrowej regeneracji skóry.
 • Proszę unikać urządzeń elektronicznych przed snem: Urządzenia elektroniczne, takie jak smartfony, tablety i laptopy emitują niebieskie światło, które może zakłócać produkcję melatoniny. Aby zapewnić sobie spokojny sen w całkowitej ciemności, należy unikać korzystania z tych urządzeń co najmniej godzinę przed snem.
 • Wyeliminowanie źródeł światła z otoczenia: Proszę wyłączyć wszystkie światła w sypialni i zakryć wszelkie diody LED w urządzeniach elektronicznych, takich jak budziki czy telewizory. Nawet najmniejsza ilość światła może zakłócić naturalne procesy naprawcze organizmu podczas snu.
 • Proszę utrzymywać komfortową temperaturę w pomieszczeniu: Chłodna temperatura pokojowa w zakresie 15-19°C (60-67°F) jest idealna do promowania spokojnego snu i wspierania zdrowia skóry. Proszę odpowiednio ustawić termostat lub w razie potrzeby korzystać z wentylatorów lub klimatyzacji.

Włączenie tych wskazówek do nocnej rutyny nie tylko poprawi jakość snu, ale także przyczyni się do zdrowszego wyglądu skóry, umożliwiając prawidłową regenerację komórek podczas regenerujących okresów snu. Proszę więc śmiało korzystać z ciemności podczas drzemki - może to być jeden z najprostszych sposobów na zachowanie młodzieńczego wyglądu.

Jeśli są Państwo zainteresowani odkrywaniem innych sposobów wspierania zdrowej skóry od wewnątrz, warto rozważyć włączenie oleju CBD do codziennego schematu odnowy biologicznej. Cibdol oferuje wysokiej jakości olej CBD i inne produkty CBD, które, jak wykazano, zapewniają liczne korzyści dla ogólnego samopoczucia, w tym potencjalną poprawę zdrowia skóry dzięki właściwościom przeciwzapalnym i działaniu przeciwutleniającemu.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące spania w ciemności

Korzyści ze spania w ciemności

Lepsza jakość snu, zwiększona koncentracja umysłowa, zmniejszone ryzyko cukrzycy typu 2 i lepsze zdrowie skóry to tylko niektóre z korzyści płynących ze spania w ciemnym pokoju.

Badanie wykazało, że ciemność promuje produkcję melatoniny i wspiera zdrowy rytm dobowy.

Ciemność a funkcjonowanie mózgu

Całkowita ciemność pomaga regulować nastrój, poprawia koncentrację umysłową i zmniejsza zaburzenia psychiczne, umożliwiając mózgowi efektywny odpoczynek podczas snu.

Dlaczego ludzie najlepiej śpią w ciemności

Ludzie są naturalnie zaprogramowani do spania w nocy, gdy jest ciemno, ponieważ ciemność wyzwala produkcję melatoniny i promuje głęboki, regenerujący sen.

Wady spania w ciemności

Nie ma żadnych znaczących wad spania w całkowitej ciemności, ale niektóre osoby mogą odczuwać dezorientację lub trudności w poruszaniu się po otoczeniu, jeśli muszą wstać w godzinach nocnych.

Korzystanie z przyciemnionej lampki nocnej może pomóc złagodzić ten problem bez zakłócania ogólnej jakości snu.

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?