Czy psy mogą mieć bezdech senny?

Published:

Czy psy mogą cierpieć na bezdech senny? Wielu właścicieli zwierząt zastanawiało się, czy ich ukochani czworonożni przyjaciele mogą cierpieć na bezdech senny, szczególnie ci z psami, które głośno chrapią lub wydają się walczyć o oddech podczas snu. Podobnie jak ludzie, nasi futrzaści przyjaciele mogą rzeczywiście rozwinąć bezdech senny, stan charakteryzujący się przerywanymi przerwami w oddychaniu podczas snu.

W tym kompleksowym przewodniku zagłębimy się w specyfikę bezdechu sennego u psów - od zrozumienia, czym są typy obturacyjne i centralne, po ich wpływ na zdrowie psa. Omówimy również typowe objawy tego zaburzenia u psów i potencjalne konsekwencje nieleczenia.

Oprócz rozpoznawania objawów, omówimy alergie i otyłość jako czynniki ryzyka bezdechu sennego u psów. Szczególnie ważna jest nasza sekcja poświęcona predyspozycjom rasowym, w której dowiedzą się Państwo, dlaczego niektóre rasy są bardziej podatne niż inne. Czy psy mogą cierpieć na bezdech senny z powodu diety lub praktyk hodowlanych? Wkrótce się Państwo dowiedzą.

czy psy mogą mieć bezdech senny

Zrozumienie bezdechu sennego u psów

Psy mogą cierpieć na bezdech senny, podobnie jak ludzie. Stan ten wpływa na oddychanie podczas snu i może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, jeśli nie jest leczony. Najczęstszą formą tego zaburzenia u psów jest obturacyjny bezdech senny.

Czym jest obturacyjny bezdech senny?

Obturacyjny bezdech senny (OSA) występuje, gdy drogi oddechowe psa zostają zablokowane, zwykle z powodu zapadnięcia się wewnętrznych struktur w nosie lub gardle podczas snu. Powoduje to chwilowe zatrzymanie oddechu, co prowadzi do obniżenia poziomu tlenu we krwi i zakłóca naturalny wzorzec snu.

Diagnozowanie OSA u psów nie jest tak proste, jak w przypadku ludzi, ponieważ nasi futrzaści przyjaciele nie potrafią komunikować objawów, takich jak uczucie zmęczenia lub bóle głowy po przebudzeniu.

Jak wpływa na psy?

Bezdech senny nie tylko zakłóca spokojny sen psa, ale ma również potencjalny długoterminowy wpływ na jego ogólny stan zdrowia. Kiedy szczeniak cierpi na bezdech senny, jego tętno drastycznie spada, co może skutkować obniżeniem poziomu nasycenia tlenem w całym organizmie, prowadząc z czasem do wyczerpania i apatii.

Oprócz negatywnego wpływu na jakość życia poprzez sprawianie, że Państwa psi towarzysz czuje się stale zmęczony pomimo wystarczającej liczby godzin snu każdego dnia, ciężkie przypadki mogą potencjalnie spowodować uszkodzenie ważnych narządów, w tym mózgu, z powodu zmniejszonego dopływu natlenionej krwi podczas tych epizodów, w których tymczasowo przestają oddychać w nocy.

Wpływ na ich codzienne życie

 • Zmiany nastroju: Podobnie jak my, ludzie, którzy mamy tendencję do denerwowania się po kiepskim nocnym odpoczynku, nasze zwierzęta doświadczają wahań nastroju wynikających z braku odpowiedniego snu spowodowanego powtarzającymi się przypadkami utrudnionego przepływu powietrza podczas snu.
 • Brak aktywności: Ciągły stan wyczerpania prowadzi do obniżonego poziomu aktywności wśród dotkniętych nim zwierząt, co oznacza mniej czasu na zabawę i więcej drzemek w ciągu dnia, co niekoniecznie jest dobrą rzeczą, zwłaszcza biorąc pod uwagę znaczenie regularnych ćwiczeń dla utrzymania zdrowej wagi i zapobiegania chorobom związanym z otyłością, takim jak cukrzyca, choroby serca itp.

Rozpoznawanie objawów bezdechu sennego u psa

Proszę nie pozwolić, aby Państwa futrzany przyjaciel cierpiał na bezdech senny. Wczesna identyfikacja objawów może pomóc w lepszym radzeniu sobie z tym schorzeniem. Oznaki, na które należy zwrócić uwagę, obejmują głośne chrapanie, sapanie lub krztuszenie się podczas snu, nadmierne spanie w ciągu dnia lub zmęczenie i drażliwość. Nieleczony bezdech senny może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, takie jak wysokie ciśnienie krwi i choroby układu krążenia.

Typowe objawy bezdechu sennego u psów

Psy cierpiące na bezdech senny wykazują objawy podobne do tych obserwowanych u ludzi:

 • Głośne chrapanie: Jeśli chrapanie psa wydaje się niezwykle głośne lub jeśli pies ma trudności z oddychaniem podczas snu, może to być oznaką obturacyjnego bezdechu sennego.
 • Zakrztuszenie nocne: Epizody, w których pies wydaje się krztusić lub łapać powietrze podczas snu, mogą wskazywać na niedrożność dróg oddechowych.
 • Częste przebudzenia: Pies cierpiący na bezdech senny często budzi się w ciągu nocy z powodu przerw w oddychaniu.
 • Drażliwość i zmęczenie: Psy dotknięte tym zaburzeniem mogą również wykazywać oznaki nadmiernej senności w ciągu dnia, wydawać się rozdrażnione lub wykazywać obniżony poziom aktywności z powodu braku spokojnego snu w nocy.

Konsekwencje nieleczonego bezdechu sennego

Nieleczony obturacyjny bezdech senny u psów może z czasem mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Długotrwałe okresy bez odpowiedniego dopływu tlenu mogą powodować nadciśnienie (wysokie ciśnienie krwi), co dodatkowo obciąża serce i inne narządy zwierzęcia. Niedobór tlenu może również wywoływać reakcje stresowe w organizmie, prowadząc do potencjalnie śmiertelnych powikłań, w tym zastoinowej niewydolności serca. Oprócz tych fizycznych skutków, można również zauważyć zmiany behawioralne - zwiększony poziom lęku wynikający być może w dużej mierze z tego, że psy nie otrzymują wystarczającej ilości regenerującego nocnego odpoczynku, więc przez cały dzień czują się zmęczone i zestresowane. Proszę więc uważnie obserwować wszelkie nagłe zmiany nastroju, zwłaszcza jeśli łączą się z innymi wyżej wymienionymi sygnałami ostrzegawczymi wskazującymi na możliwą obecność choroby układu oddechowego wpływającej na ogólne samopoczucie ukochanego czworonożnego przyjaciela.

Przyczyny i czynniki ryzyka bezdechu sennego u psów

Ważne jest, aby zrozumieć przyczyny i czynniki ryzyka, aby skutecznie radzić sobie z tym stanem i zapewnić swojemu futrzanemu przyjacielowi wysokiej jakości sen.

Alergie jako przyczyna

Psy z alergiami często mają stan zapalny dróg oddechowych, który może prowadzić do niedrożności podczas snu. Zapalenie dróg oddechowych, które może powodować chrapanie u psów, może być spowodowane różnymi źródłami, takimi jak cząsteczki unoszące się w powietrzu, wrażliwość na pokarm, a nawet leki. Jeśli zauważą Państwo, że chrapanie psa nasila się w określonych porach roku lub po zjedzeniu określonych pokarmów, warto omówić z weterynarzem potencjalne testy alergiczne. American Kennel Club dostarcza więcej informacji na temat alergii u psów tutaj.

Zagrożenia związane z otyłością

Otyłość jest kolejnym istotnym czynnikiem ryzyka bezdechu sennego u psów, podobnie jak u ludzi. Nadwaga wywiera nacisk na mięśnie gardła, prowadząc do ich zapadania się podczas snu, powodując obturacyjne wzorce oddychania charakterystyczne dla tego zaburzenia. Dlatego też utrzymanie optymalnej wagi poprzez regularne ćwiczenia i zbilansowaną dietę nie powinno być pomijane przy rozwiązywaniu tego problemu.

Predyspozycje specyficzne dla rasy

Niektóre rasy, takie jak buldogi, mopsy i shih tzu, ze skróconymi kanałami nosowymi z powodu brachycefalii, są predysponowane do rozwoju obturacyjnego bezdechu sennego. Skrócone kanały nosowe tych psów sprawiają, że są one podatne na problemy z oddychaniem, w tym niedrożność podczas snu. Jednak obturacyjny bezdech senny nie jest zależny wyłącznie od rasy; dieta i ćwiczenia również mogą mieć znaczący wpływ.

Chociaż zrozumienie tych zagrożeń pomaga zidentyfikować potencjalne czynniki wywołujące zakłócenia snu Państwa pupila, należy pamiętać, że każdy przypadek różni się znacznie w zależności od indywidualnego stanu zdrowia, co sprawia, że profesjonalna porada weterynaryjna jest niezbędna.

Wraz ze wzrostem świadomości na temat związanych z tym zagrożeń dla zdrowia, zwłaszcza w odniesieniu do kwestii oddechowych wynikających z praktyk hodowlanych skutkujących cechami ras brachycefalicznych, etyczne implikacje związane z tymi praktykami zostały ostatnio poddane analizie, mimo że rasy te są obecnie popularnym wyborem wśród właścicieli zwierząt domowych na całym świecie ze względu na ich przyjazne zachowanie.

Rozpoznając wczesne objawy w połączeniu ze skutecznymi strategiami zarządzania, mogą Państwo zapewnić, że niezależnie od rasy lub innych warunków predysponujących, każdy szczeniak otrzyma swoją sprawiedliwą część słodkich snów.

Zarządzanie dietą dla psów z alergiami i problemami z wagą

Jako sumienny opiekun zwierzęcia, ważne jest, aby zrozumieć, że wybory żywieniowe mogą mieć głęboki wpływ na samopoczucie Państwa psiego towarzysza, szczególnie w przypadkach, gdy alergie lub otyłość mogą powodować zaburzenia snu, takie jak obturacyjny bezdech senny. Jest to szczególnie ważne w przypadku psów z alergiami lub otyłością, które mogą prowadzić do zaburzeń snu, takich jak obturacyjny bezdech senny.

Zalety diety hipoalergicznej

Dieta hipoalergiczna może być korzystna dla psów z alergiami. Diety te minimalizują alergeny, które mogą wywoływać reakcje alergiczne u wrażliwych szczeniąt. Na przykład, niektóre psy mogą być uczulone na pewne białka występujące w popularnych karmach dla zwierząt domowych. W takich przypadkach przejście na dietę hipoalergiczną zawierającą nowe źródła białka (takie jak dziczyzna lub królik) i węglowodany (takie jak słodkie ziemniaki lub groszek) może pomóc lepiej radzić sobie z objawami alergii.

Co więcej, diety te zawierają również ogólnie mniej składników, co zmniejsza ryzyko wystąpienia niepożądanej reakcji z powodu narażenia na wiele potencjalnych alergenów obecnych w zwykłych komercyjnych karmach dla psów.

Zalecenia żywieniowe dla psów z nadwagą

Jeśli Państwa futrzany przyjaciel zmaga się z nadwagą prowadzącą do bezdechu sennego, zarządzanie jego dietą staje się jeszcze ważniejsze. Otyłość zwiększa ryzyko wystąpienia różnych problemów zdrowotnych, w tym trudności z oddychaniem, które nasilają zaburzenia snu u zwierząt domowych.

 • Zrównoważone odżywianie: Zbilansowana dieta bogata w wysokiej jakości białka, ale o niskiej zawartości tłuszczów i cukrów ma kluczowe znaczenie. Nadmierne spożycie kalorii prowadzi do niezdrowego przyrostu masy ciała u zwierząt domowych, podobnie jak u ludzi.
 • Kontrola wielkości porcji: Równie ważne jest zwracanie uwagi na to, co i w jakich ilościach podajemy psu podczas każdego posiłku. Nawet pożywna karma spożywana w dużych ilościach może powodować niepożądany przyrost masy ciała.
 • Częste ćwiczenia: Regularna aktywność fizyczna pomaga spalić nadmiar kalorii, utrzymując zwierzę w dobrej kondycji i aktywności, zmniejszając ryzyko związane z siedzącym trybem życia.

Pod nadzorem weterynarza, jeśli zajdzie taka potrzeba, zalecenia te znacznie przyczynią się do utrzymania optymalnej masy ciała, pomagając złagodzić związane z tym komplikacje zdrowotne.

Proszę pamiętać, że każdy pies ma inne wymagania żywieniowe w zależności od wieku, rasy i wielkości. Zawsze należy skonsultować się z lekarzem weterynarii przed wprowadzeniem jakichkolwiek większych zmian w schemacie żywieniowym psa, zwłaszcza jeśli cierpi on na schorzenia wymagające szczególnej opieki.

Praktyki hodowlane i ich wpływ na zdrowie ras brachycefalicznych

Przy szerokiej gamie dostępnych ras psów, konsekwencje zdrowotne niektórych praktyk hodowlanych dla psów brachycefalicznych o krótkich nosach i płaskich twarzach - takich jak buldogi, mopsy i teriery bostońskie - stają się coraz bardziej niepokojące. Jednak niektóre praktyki hodowlane wzbudziły obawy ze względu na ich wpływ na zdrowie niektórych ras - zwłaszcza psów brachycefalicznych.

Psy brachycefaliczne to psy o krótkich nosach i płaskich twarzach, takie jak buldogi, mopsy i teriery bostońskie. Chociaż cechy te mogą być estetycznie atrakcyjne dla wielu właścicieli zwierząt, mogą one niestety prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Zagrożenia dla zdrowia związane z cechami brachycefalicznymi

Problemy z układem oddechowym: Najważniejszym problemem jest zespół obturacyjnych dróg oddechowych (Brachycephalic Obstructive Airway Syndrome, BOAS). Stan ten wynika z fizycznej budowy ras brachycefalicznych, która obejmuje wąskie nozdrza i wydłużone podniebienie miękkie, co utrudnia im oddychanie.

Bezdech senny: Te nieprawidłowości górnych dróg oddechowych przyczyniają się również do rozwoju zaburzeń snu u tych ras, takich jak obturacyjny bezdech senny, w którym drogi oddechowe psa zostają częściowo lub całkowicie zablokowane podczas snu, co prowadzi do objawów takich jak głośne chrapanie lub zadyszka.

Ryzyko udaru cieplnego: Psy chłodzą się głównie poprzez dyszenie, które wymaga skutecznego przepływu powietrza przez kanały nosowe. Jednak w przypadku brachycefalików proces ten staje się trudny, zwiększając tym samym podatność na udar cieplny, szczególnie podczas upałów.

Etyczne implikacje praktyk hodowlanych

Etyczne implikacje związane z praktykami hodowlanymi, które skutkują cechami brachycefalicznymi, zostały ostatnio poddane analizie, biorąc pod uwagę zwiększoną świadomość na temat potencjalnych zagrożeń dla zdrowia. Krytycy twierdzą, że celowe rozmnażanie psów z cechami powodującymi u nich dyskomfort lub ból jest nieetyczne, podczas gdy zwolennicy utrzymują, że selektywna hodowla pomaga zachować specyficzne cechy rasy uwielbiane przez ludzi na całym świecie.

Potencjalne rozwiązania łagodzące problemy zdrowotne u ras brachycefalicznych

 • Zarządzanie dietą: Zbilansowana dieta odgrywa ważną rolę w utrzymaniu prawidłowej masy ciała psa, zmniejszając tym samym czynniki ryzyka przyczyniające się do rozwoju chorób, takich jak bezdech senny związany z otyłością.
 • Interwencja weterynaryjna: W ciężkich przypadkach weterynarze mogą zalecić zabiegi chirurgiczne mające na celu poszerzenie dróg nosowych, co ułatwi Państwa futrzanemu przyjacielowi oddychanie.
 • Ostrożny wybór: Jeśli rozważają Państwo adopcję psa rasy brachycefalicznej, proszę upewnić się, że wybierają Państwo szczenięta pochodzące od renomowanych hodowców, którzy przedkładają dobrostan zwierząt nad samą estetykę.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące tego, czy psy mogą mieć bezdech senny

Czy psy mogą mieć bezdech senny?

Tak, psy mogą cierpieć na bezdech senny, zwłaszcza rasy brachycefaliczne z krótkimi nosami i płaskimi pyskami, co może powodować niedrożność dróg oddechowych podczas snu.

Jakie są objawy bezdechu sennego u psów?

Objawy bezdechu sennego u psów obejmują głośne chrapanie, łapanie powietrza podczas snu, niespokojny sen i nadmierną senność w ciągu dnia.

Jak często występuje bezdech senny u psów?

Częstość występowania bezdechu sennego u psów nie jest dobrze udokumentowana, ale jest on bardziej powszechny u niektórych ras, takich jak buldogi, mopsy i teriery bostońskie.

Jakie są metody leczenia bezdechu sennego u psów?

Leczenie bezdechu sennego u psów może obejmować utratę masy ciała, zmianę pozycji spania, operację usunięcia niedrożności i stosowanie aparatów CPAP (ciągłe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych).

Czy produkty CBD mogą pomóc w leczeniu bezdechu sennego u psów?

Chociaż badania nad stosowaniem produktów CBD w leczeniu bezdechu sennego u psów są ograniczone, niektórzy właściciele zwierząt domowych zgłaszali sukcesy w stosowaniu oleju CBD, aby pomóc swoim psom lepiej spać.

Czy istnieją leki na bezdech senny u psów?

Obecnie nie ma leków specjalnie zatwierdzonych do leczenia bezdechu sennego u psów, ale niektóre leki mogą być przepisywane w celu leczenia podstawowych schorzeń, które przyczyniają się do bezdechu sennego, takich jak alergie lub infekcje dróg oddechowych.

Jakie są inne wskazówki dotyczące poprawy snu psa?

Inne wskazówki dotyczące poprawy snu psa obejmują zapewnienie wygodnego środowiska do spania, ustanowienie regularnej rutyny snu i zapewnienie psu wystarczającej ilości ruchu w ciągu dnia.Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?