Jak technologia wpływa na sen?

Published:

W dzisiejszych czasach wpływ technologii na sen stał się kwestią, której nie można przeoczyć. Ponieważ technologia przenika coraz więcej aspektów naszego życia, niezwykle ważne jest, aby zrozumieć jej konsekwencje dla jakości naszego snu i ogólnego stanu zdrowia. W tym wpisie na blogu zbadamy wpływ technologii na nasze wzorce snu i ogólne samopoczucie, biorąc pod uwagę zarówno korzystne, jak i szkodliwe skutki.

Od zaburzonych wzorców snu spowodowanych ekspozycją na niebieskie światło i nadmierną stymulacją ze strony smartfonów przed snem, po wpływ korzystania z elektroniki na jakość snu REM, zbadamy naukę stojącą za tymi zjawiskami. Ponadto omówimy strategie łagodzenia negatywnych skutków, przy jednoczesnym korzystaniu z nowoczesnych udogodnień, takich jak telefony komórkowe i tablety.

Wreszcie, ponieważ urządzenia do noszenia na ciele wciąż zyskują na popularności w zakresie monitorowania wskaźników zdrowotnych, w tym wzorców snu, zbadamy niektóre popularne opcje, takie jak Fitbit i Apple Watch, wraz z ich ograniczeniami. Przyjrzymy się również innowacyjnym aplikacjom zaprojektowanym specjalnie do śledzenia chrapania lub zapewniania praktyk medytacyjnych z przewodnikiem, które mogą potencjalnie poprawić Państwa nocny odpoczynek.

jak technologia wpływa na sen

Zakłócone wzorce snu z powodu technologii

Korzystanie ze smartfonów przed pójściem spać jest bezpośrednio skorelowane z utratą snu, ponieważ może zakłócać wzorce snu i powodować nadmierne pobudzenie. Jednym z głównych czynników wpływających na sen z powodu technologii jest lazurowe światło emitowane przez osobiste gadżety, takie jak smartfony, tablety i czytniki e-booków. Niebieskie światło emitowane przez ekrany może hamować produkcję melatoniny, utrudniając zasypianie w nocy.

Ekspozycja na niebieskie światło z ekranów tłumi produkcję melatoniny

Badania wykazały, że ekspozycja na niebieskie światło z ekranów może zakłócać naturalny rytm dobowy naszego organizmu poprzez hamowanie produkcji melatoniny. Efekt ten jest szczególnie wyraźny w godzinach nocnych, kiedy powinniśmy zapadać w spokojny sen. Rezultat? Trudności z zasypianiem lub utrzymaniem snu przez całą noc.

Aby złagodzić ten problem, proszę rozważyć korzystanie z aplikacji takich jak f.lux, które dostosowują temperaturę barwową ekranu w zależności od pory dnia lub zainwestować w parę okularów blokujących niebieskie światło. Rozwiązania te pomagają zmniejszyć narażenie na szkodliwe niebieskie światło bez poświęcania czasu spędzanego przed ekranem.

Nadmierne pobudzenie spowodowane korzystaniem ze smartfona przed snem

Oprócz fizycznych skutków ekspozycji na niebieskie światło, korzystanie z telefonów przed snem również znacząco przyczynia się do nadmiernego pobudzenia psychicznego. Czynności takie jak przewijanie kanałów mediów społecznościowych lub sprawdzanie służbowych e-maili mogą zwiększyć poziom stresu i utrudnić nam prawidłowy relaks przed snem. Nieustannie napływające powiadomienia i aktualizacje mogą utrudniać naszemu umysłowi całkowite oderwanie się od domeny cyfrowej.

Jedno z badań wykazało, że uczestnicy, którzy korzystali z telefonów komórkowych przed snem, doświadczyli znacznego spadku ogólnej jakości snu w porównaniu do tych, którzy nie korzystali z urządzeń. Jest to prawdopodobnie spowodowane zarówno ekspozycją na niebieskie światło, jak i nadmierną stymulacją spowodowaną korzystaniem z różnych aplikacji i aktywności na smartfonach.

 • Praktyczna wskazówka: Proszę wyznaczyć konkretny czas każdego wieczoru, w którym przestanie Pan/Pani korzystać z telefonu lub innych urządzeń elektronicznych, najlepiej co najmniej godzinę przed snem. Proszę wykorzystać ten czas na relaksujące czynności, takie jak czytanie książki lub medytacja uważności.

Korzystanie z elektroniki wpływa na sen REM

Korzystanie z elektroniki przed zaśnięciem może również wpływać na sen REM (szybki ruch gałek ocznych), co może prowadzić do senności w ciągu dnia, niezdolności do skupienia się, wahań nastroju i chronicznego braku snu. Naukowcy odkryli, że dzieci, które oglądają telewizję lub grają w gry wideo przed snem, doświadczają zakłóceń w jakości regenerującego snu.

Senność w ciągu dnia wynikająca z zakłóconego snu REM

Negatywny wpływ korzystania z elektroniki na sen REM, który jest niezbędny do funkcjonowania poznawczego, takiego jak konsolidacja pamięci i regulacja emocjonalna w godzinach czuwania, jest nie do przecenienia. Kiedy nie otrzymujemy wystarczającej ilości wysokiej jakości snu REM przez całą noc z powodu nawyków spędzania czasu przed ekranem w późnych godzinach nocnych, jest bardziej prawdopodobne, że poczujemy się zmęczeni w ciągu dnia, pomimo pozornie odpowiedniej ilości całkowitego odpoczynku.

 • Praktyczna wskazówka: Proszę stworzyć rutynę przed snem, która obejmuje uspokajające czynności, takie jak czytanie, rozciąganie lub ciepłą kąpiel, które pomogą zasygnalizować ciału i umysłowi, że nadszedł czas na sen. Może to pomóc poprawić jakość snu REM i zmniejszyć senność w ciągu dnia.

Negatywny wpływ na regenerujący sen dzieci

Wpływ korzystania z elektroniki przed snem nie ogranicza się do dorosłych - nawyki te mają również wpływ na dzieci. Badania wykazały, że dzieci, które korzystają z ekranów przed snem, doświadczają zakłóceń w regenerującym śnie, co może prowadzić do trudności z koncentracją w szkole i zwiększonej drażliwości w godzinach czuwania.

 • Praktyczna wskazówka: Proszę ustanowić konsekwentny czas bez ekranu dla dzieci przed snem, zachęcając je zamiast tego do udziału w relaksujących czynnościach, takich jak czytanie lub spokojna zabawa zabawkami.

Korzystanie z elektroniki wpływa na sen REM

Korzystanie z urządzeń elektronicznych przed snem może negatywnie wpływać na jakość snu, zwłaszcza snu REM (rapid eye movement). Sen REM jest ważny dla wydajności poznawczej, przechowywania pamięci i stabilności emocjonalnej. Przyjrzyjmy się, w jaki sposób korzystanie z urządzeń elektronicznych wpływa na sen REM i omówmy strategie minimalizowania tego wpływu.

Senność w ciągu dnia wynikająca z zakłóconego snu REM

Korzystanie z urządzeń elektronicznych, takich jak telefony komórkowe lub tablety przed snem, może zakłócać zdolność do szybkiego zasypiania i osiągania głębokich etapów regenerującego snu. W rezultacie mogą Państwo odczuwać senność w ciągu dnia z powodu niewystarczającej ilości czasu spędzonego w fazie REM snu. Może to prowadzić do trudności z koncentracją, wahań nastroju, drażliwości, a nawet przewlekłego zmęczenia, jeśli nie jest kontrolowane.

Badanie opublikowane w JAMA Pediatrics wykazało, że dzieci, które korzystały z ekranów w ciągu godziny przed snem, miały znacznie wyższe ryzyko doświadczenia niskiej jakości snu. Inne badanie przeprowadzone przez Brigham Young University wykazało, że młodzi dorośli, którzy korzystali ze smartfonów po zgaszeniu światła, doświadczyli skrócenia całkowitego czasu snu, a także obniżenia jego jakości. Odkrycia te podkreślają znaczenie ograniczenia czasu spędzanego przed ekranem w pobliżu pory snu zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Negatywny wpływ na regenerujący sen dzieci

Wpływ korzystania z elektroniki na regenerujący sen dzieci jest szczególnie niepokojący. Według Amerykańskiej Akademii Pediatrii, dzieci w wieku od 6 do 12 lat powinny spać od 9 do 12 godzin na dobę, podczas gdy nastolatki potrzebują od 8 do 10 godzin. Jednak wiele dzieci nie otrzymuje wystarczającej ilości odpoczynku ze względu na swoje nawyki dotyczące czasu spędzanego przed ekranem.

Badania wykazały, że korzystanie z urządzeń elektronicznych przed snem może opóźnić rytm dobowy dziecka, utrudniając mu zasypianie o odpowiedniej porze. To zakłócenie harmonogramu snu może prowadzić do trudności z budzeniem się rano i zmniejszonej czujności podczas aktywności w ciągu dnia. Co więcej, niewystarczająca ilość snu REM może również przyczyniać się do problemów z konsolidacją pamięci i regulacją emocjonalną.

Wskazówki dotyczące ograniczenia korzystania z urządzeń elektronicznych przed snem

Aby zmniejszyć negatywny wpływ korzystania z elektroniki na jakość snu REM, proszę rozważyć wdrożenie poniższych strategii:

 • Stworzenie rutyny przed snem: Ustalenie spójnej rutyny przed snem, która obejmuje wyciszenie się bez ekranów, może pomóc zasygnalizować mózgowi, że nadszedł czas na odpoczynek. Czynności takie jak czytanie fizycznej książki lub ćwiczenie technik relaksacyjnych, takich jak ćwiczenia głębokiego oddychania, mogą być pomocną alternatywą.
 • Proszę wyznaczyć strefy wolne od urządzeń: Proszę wyznaczyć pewne obszary w domu - zwłaszcza sypialnie - jako strefy "wolne od urządzeń", w których smartfony, tablety, laptopy i inne gadżety są niedostępne w wyznaczonych godzinach (np. godzinę przed snem).
 • Proszę włączyć filtry niebieskiego światła: Wiele urządzeń elektronicznych ma obecnie wbudowane filtry niebieskiego światła lub ustawienia "trybu nocnego", które mogą pomóc zmniejszyć stymulujący wpływ czasu spędzanego przed ekranem na rytm dobowy. Proszę pamiętać o włączeniu tych funkcji w godzinach wieczornych.
 • Proszę ustawić cyfrową godzinę policyjną: Proszę ustalić konkretny czas każdej nocy, kiedy wszystkie urządzenia elektroniczne muszą być wyłączone i konsekwentnie się tego trzymać. Pomoże to wyćwiczyć wewnętrzny zegar organizmu i poprawić ogólną jakość snu.

Włączenie tych strategii do codziennej rutyny może znacznie poprawić jakość snu REM poprzez zminimalizowanie zakłóceń spowodowanych korzystaniem z urządzeń elektronicznych przed snem. Priorytetowe traktowanie regenerującego snu jest niezbędne dla utrzymania optymalnego zdrowia fizycznego, funkcjonowania poznawczego i dobrego samopoczucia emocjonalnego.

Strategie poprawy jakości snu pomimo technologii

W erze cyfrowej ważne jest, aby zidentyfikować metody poprawy jakości snu pomimo potencjalnej szkodliwości technologii. Przyjmując pewne strategie i tworząc rutynę przed snem, która promuje relaks, można zapewnić sobie dobry nocny odpoczynek pomimo uzależnienia od urządzeń elektronicznych. Oto kilka wskazówek:

Wyłączanie urządzeń elektronicznych przed snem

Aby zmaksymalizować korzyści płynące ze snu, należy wyłączyć wszystkie urządzenia elektroniczne 30-60 minut przed snem, aby uniknąć ekspozycji na niebieskie światło i umożliwić produkcję melatoniny. Dotyczy to smartfonów, tabletów, laptopów i telewizorów. Brak ekspozycji na niebieskie światło z ekranów pozwoli organizmowi na naturalną produkcję melatoniny i przygotowanie się do snu. Co więcej, unikanie nadmiernej stymulacji spowodowanej angażowaniem się w treści cyfrowe późno w nocy może znacznie zwiększyć Państwa zdolność do szybszego zasypiania.

Sypialnia wolna od technologii

Państwa sypialnia powinna być sanktuarium przeznaczonym wyłącznie do relaksu i regenerującego snu. Aby osiągnąć taką atmosferę, należy całkowicie usunąć z pokoju wszelkie niepotrzebne urządzenia elektroniczne, takie jak telefony komórkowe lub konsole do gier, lub wyznaczyć obszar z dala od łóżka, w którym będą one przechowywane przez noc. Stworzenie środowiska wolnego od technologii zachęca do lepszych nawyków związanych ze snem, jednocześnie ograniczając czynniki rozpraszające, które mogą zakłócać osiągnięcie optymalnej jakości snu.

Wyznaczanie granic godzin korzystania z urządzenia

Aby promować zdrowy rytm dobowy i utrzymać spójne wzorce snu, należy ustalić jasne granice dotyczące tego, kiedy dopuszczalne jest korzystanie z urządzeń elektronicznych (i innych członków rodziny) w godzinach wieczornych lub wczesnym rankiem. Na przykład, proszę ustalić czas "wyłączenia ekranów", którego wszyscy będą przestrzegać lub stworzyć zasadę, że po określonej godzinie w sypialni nie wolno korzystać z ekranów. Pomoże to uregulować harmonogram snu i zapewni, że nie będą Państwo narażeni na stymulujące treści, gdy nadejdzie czas odpoczynku.

Proszę używać podstawowego budzika zamiast telefonu

Wiele osób używa swoich telefonów komórkowych jako budzików, co może prowadzić do niezamierzonego spędzania czasu przed ekranem z samego rana lub późno w nocy. Aby tego uniknąć, proszę rozważyć używanie podstawowego budzika zamiast smartfona. Nie tylko wyeliminuje to niepotrzebny czas spędzany przed ekranem, ale także zapobiegnie wciągnięciu się w sprawdzanie e-maili lub mediów społecznościowych przed snem lub po przebudzeniu.

Włączenie technik relaksacyjnych do rutyny przed snem

Aby poprawić jakość snu i przeciwdziałać negatywnemu wpływowi korzystania z technologii w godzinach nocnych, proszę włączyć do swojej nocnej rutyny techniki relaksacyjne, takie jak medytacja, ćwiczenia głębokiego oddychania, progresywna relaksacja mięśni (PMR) lub delikatne rozciąganie. Praktyki te mogą pomóc uspokoić umysł i ciało, jednocześnie promując lepsze ogólne samopoczucie. Warto również zapoznać się z aplikacjami zaprojektowanymi specjalnie z myślą o poprawie snu, oferującymi medytacje z przewodnikiem dostosowane do łagodzenia nieświadomości użytkowników (Calm, Relax Melodies). Proszę jednak upewnić się, że aplikacje te mają funkcje takie jak "tryb nocny" ze zmniejszoną emisją niebieskiego światła, aby nie zakłócać produkcji melatoniny.

Urządzenia śledzące do noszenia na ciele do monitorowania wzorców snu

Wraz z rozwojem technologii, urządzenia do noszenia na ciele, takie jak Fitbit i Apple Watch, stały się popularnymi narzędziami do monitorowania wzorców snu. Urządzenia te oferują wgląd w Państwa nocny odpoczynek poprzez śledzenie takich wskaźników jak całkowity czas snu, fazy snu lekkiego i głębokiego, a nawet zmienność tętna. Należy jednak pamiętać, że dane zebrane za pomocą tych urządzeń mogą nie być w pełni wiarygodne, prawidłowe lub precyzyjne.

Fitbit i Apple Watch do śledzenia wzorców snu

Linia monitorów fitness Fitbit obejmuje kilka modeli z wbudowanymi funkcjami śledzenia snu. Nosząc Fitbit, jego czujniki ruchu wykrywają wzorce snu przez całą noc. Podobnie, zegarki Apple są również wyposażone w różne funkcje śledzenia stanu zdrowia, w tym własną natywną aplikację Sleep, która monitoruje czas spędzony w łóżku, a także rzeczywisty czas snu.

Oprócz podstawowych statystyk, takich jak przespane godziny czy czas wybudzenia w nocy, zarówno Fitbity, jak i Apple Watche wykorzystują zaawansowane algorytmy zaprojektowane specjalnie do analizowania różnych aspektów związanych bezpośrednio z poprawą ogólnych nawyków związanych ze snem - takich jak wykrywanie okresów, w których użytkownicy mogą doświadczać lżejszych lub głębszych poziomów w ramach każdego cyklu (REM vs non-REM). Ten rodzaj szczegółowej analizy może pomóc zidentyfikować potencjalne problemy wpływające na Państwa nocny odpoczynek, dzięki czemu możliwe będzie wprowadzenie odpowiednich zmian.

Znaczenie skupienia się na osobistych odczuciach nad danymi generowanymi przez urządzenie

Bez względu na to, jak wyrafinowane stają się urządzenia śledzące do noszenia w celu gromadzenia danych na temat naszego snu; ostatecznie najważniejsze jest to, jak się czujesz po przebudzeniu każdego ranka. Ważne jest, aby zwracać uwagę na swoje ciało i nasłuchiwać wszelkich oznak zmęczenia, senności lub trudności z koncentracją w ciągu dnia. Oznaki zmęczenia, zamglenia lub trudności z koncentracją w ciągu dnia mogą stanowić pomocne wskazówki dotyczące tego, czy należy wprowadzić jakiekolwiek modyfikacje w celu poprawy jakości snu.

Choć kuszące może być obsesyjne skupianie się na każdym najmniejszym szczególe dostarczanym przez urządzenia do monitorowania snu, takie jak Fitbit lub Apple Watch; proszę pamiętać, że urządzenia te są po prostu narzędziami zaprojektowanymi jako pomoc w lepszym zrozumieniu własnych unikalnych wzorców snu - nie są to ostateczne źródła zdolne do dostarczenia wszystkich odpowiedzi związanych bezpośrednio z osiągnięciem optymalnych korzyści regeneracyjnych podczas nocnych drzemek bez dodatkowego wkładu z osobistych doświadczeń.

Korzystanie z monitorów do noszenia w połączeniu z innymi strategiami poprawiającymi sen

 • Proszę utrzymywać stałą rutynę przed snem: Chodzenie spać i budzenie się o tej samej porze każdego dnia pomaga regulować rytm dobowy, ułatwiając zasypianie i budzenie się wypoczętym.
 • Proszę stworzyć relaksujące środowisko snu: Proszę upewnić się, że w sypialni jest chłodno, ciemno i cicho. W razie potrzeby proszę rozważyć zastosowanie zasłon zaciemniających lub urządzenia emitującego biały szum.
 • Proszę unikać kofeiny i alkoholu przed snem: Obie substancje mogą zakłócać Państwa zdolność do zasypiania i utrzymania snu przez całą noc.
 • Ograniczenie czasu spędzanego przed ekranem przed snem: Jak wspomniano wcześniej w tym poście, ekspozycja na niebieskie światło emitowane przez urządzenia elektroniczne, takie jak smartfony, może tłumić produkcję melatoniny, co utrudnia zasypianie; dlatego ograniczenie korzystania z urządzenia w ciągu godziny poprzedzającej pożądany czas wyłączenia światła powinno okazać się ogólnie korzystne przy próbie poprawy istniejących nawyków praktykowanych już dziś.

Podsumowując, choć urządzenia do monitorowania snu, takie jak Fitbit czy Apple Watch, oferują przydatny wgląd w nasze wzorce snu, ważne jest, aby nie polegać wyłącznie na tych urządzeniach przy określaniu ogólnej jakości snu. Zamiast tego należy skupić się na tym, jak czujemy się po przebudzeniu każdego ranka i rozważyć wdrożenie innych strategii poprawiających jakość snu w połączeniu z danymi dostarczanymi przez urządzenie do monitorowania snu.

Technologia snu: Innowacje i ograniczenia

Technologia może mieć niekorzystny wpływ na sen, ale oferuje również pomysłowe sposoby na poprawę spokojnego snu. Technologia snu nie diagnozuje zaburzeń ani nie zastępuje badań laboratoryjnych, ale może uzupełniać rozmowy z lekarzem dotyczące obaw lub problemów. Przyjrzyjmy się niektórym pozytywnym zmianom w technologii snu i ich ograniczeniom.

Aplikacje do śledzenia chrapania i medytacji z przewodnikiem

Sleep Cycle to popularna aplikacja, która śledzi wzorce chrapania przez całą noc, zapewniając cenny wgląd w to, jak często chrapiesz i kiedy ma to miejsce podczas cyklu snu. Informacje te mogą pomóc zidentyfikować potencjalne przyczyny zakłócenia regenerującego snu.

Dostępne są również aplikacje zaprojektowane, aby pomóc użytkownikom łatwiej zasnąć poprzez praktyki medytacyjne z przewodnikiem. Headspace's Sleepcasts, na przykład, oferują kojące historie na dobranoc opowiadane przez uspokajające głosy, którym towarzyszą ambientowe krajobrazy dźwiękowe, które stopniowo zanikają, gdy użytkownik odpływa do krainy snów.

Opaski na rękę wykrywające objawy narkolepsji

Grupa studentów inżynierii z Western Michigan University opracowała opaskę do noszenia na nadgarstku o nazwie NapzZzapper. Urządzenie to wyposażone jest w czujniki narkolepsji, które wykrywają, kiedy ktoś ma zamiar mimowolnie zasnąć z powodu nadmiernej senności w ciągu dnia spowodowanej zaburzeniem. Następnie opaska wysyła delikatne wibracje ostrzegające użytkownika, aby mógł podjąć działania przed nieoczekiwanym zaśnięciem.

Zrozumienie ograniczeń technologii snu

Chociaż technologia snu może dostarczyć przydatnych danych, nie powinna być jedynym źródłem informacji podczas diagnozowania lub leczenia zaburzeń snu. Chociaż gadżety te mogą zaoferować cenną wiedzę na temat Państwa sposobu odpoczynku, nie mogą one zastąpić oceny eksperta certyfikowanego dostawcy usług medycznych.

Wskazówki dotyczące odpowiedzialnego korzystania z technologii snu
 • Proszę nie stawiaćautodiagnozy: Jeśli podejrzewają Państwo u siebie zaburzenia snu, proszę skonsultować się z lekarzem, zanim zaczną Państwo polegać na danych wygenerowanych przez urządzenie.
 • Proszę zachować perspektywę: Proszę pamiętać, że urządzenia do monitorowania snu i aplikacje to tylko narzędzia, które mają pomóc w zrozumieniu nawyków związanych ze snem. Nigdy nie powinny one zastępować profesjonalnych porad ani stać się obsesją.
 • Unikanie nadmiernego polegania na technologii: Należy pamiętać, aby nie uzależniać się zbytnio od urządzeń, jeśli chodzi o monitorowanie rutyny przed snem. Proszę skupić się na tym, jak się Państwo czują każdego ranka, zamiast polegać wyłącznie na statystykach dostarczanych przez urządzenia do noszenia lub aplikacje.

Podczas gdy technologia może negatywnie wpływać na nasz rytm dobowy i ogólną jakość snu, oferuje ona również innowacyjne rozwiązania mające na celu poprawę naszych nocnych rutyn. Korzystając z tych technologii w sposób odpowiedzialny i utrzymując otwartą komunikację z pracownikami służby zdrowia na temat obaw związanych z naszymi nawykami związanymi ze snem, możemy wykorzystać ich potencjalne korzyści, nie padając ofiarą ich wad.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące wpływu technologii na sen

Jak technologia wpływa na jakość snu

Ekspozycja na ekrany przed snem może zakłócać wzorce snu i ograniczać regenerujący sen, zwłaszcza u dzieci.

Niebieskie światło emitowane przez ekrany hamuje produkcję melatoniny, utrudniając zasypianie i utrzymanie snu.

Nadmierna stymulacja spowodowana korzystaniem ze smartfona przed snem może prowadzić do senności w ciągu dnia i zmniejszonej ilości snu REM.

Ustalenie rutyny przed snem i stworzenie w sypialni środowiska wolnego od technologii może pomóc poprawić jakość snu.

Ograniczenie czasu spędzanego przed ekranem i unikanie korzystania z urządzeń elektronicznych przed snem może również pomóc w regulacji rytmu dobowego.

Korzystanie z Internetu może wpływać na jakość snu poprzez nadmierną stymulację mózgu wynikającą z angażujących treści lub interakcji w mediach społecznościowych.

Ważne jest, aby traktować sen priorytetowo i pamiętać o negatywnym wpływie urządzeń elektronicznych i czasu spędzanego przed ekranem na nasz harmonogram snu i ogólny stan zdrowia.

Wnioski

Czy technologia rujnuje Państwa sen?

Technologia może siać spustoszenie we śnie, ponieważ niebieskie światło z urządzeń elektronicznych zakłóca produkcję melatoniny i nadmiernie stymuluje mózg przed snem, co prowadzi do trudności z zasypianiem lub utrzymaniem snu przez całą noc.

Ale proszę się nie obawiać, istnieją sposoby, aby temu zaradzić, takie jak stworzenie środowiska sypialni wolnego od technologii i wyznaczenie granic komunikacji elektronicznej. Innowacyjne technologie, takie jak aplikacje do śledzenia wzorców chrapania lub aplikacje do medytacji z przewodnikiem, mogą również pomóc w osiągnięciu lepszego snu.

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?