Olej Z Nasion Konopi Włóknistych - Jego Wartości Odżywcze, Zawartość THC I Użytkowanie

Published:

Olej z nasion konopi włóknistych to jeden z najzdrowszych produktów żywnościowych.

Zaczęliśmy ten artykuł od odważnego stwierdzenia, ale pozwól nam zagłębić się w szczegóły. Prawie każdy z nas słyszał o kwasach tłuszczowych Omega-3 obecnych w rybach zimnowodnych, takich jak łosoś, tuńczyk i sardynki. Kwasom tłuszczowym omega przypisywany jest dobroczynny wpływ na zdrowie, pomagają one między innymi dbać o oczy, mają działanie przeciwzapalne i poprawiają zdolności kognitywne (pamięć, przetwarzanie informacji, itd.). A co, jeśli byśmy powiedzieli, że możesz uzyskać niemal tyle samo omega-3 z nasion konopi włóknistych, co z tłustych ryb, które znamy i kochamy?

food containing omega 3 fatty acids

Olej zawarty w nasionach konopi włóknistych odpowiada za około połowę ich wagi. 75% oleju z tej połowy to potrzebne kwasy tłuszczowe. Omega-3 i Omega-6 stanowią główną część tych kwasów tłuszczowych, jednak dopiero ich wzajemny stosunek czyni z oleju z nasion konopi włóknistych żywieniową klasę samą w sobie. Uzyskiwanie równowagi między Omega-3 i Omega-6 to coś, co naszym prehistorycznym przodkom świetnie wychodziło. Ich typowa dieta miała stosunek Omega-3 do Omega-6 na poziomie 1:1.

Niestety, wiele produktów spożywczych wytwarza się dzisiaj z myślą o wygodzie, a nie zdrowiu, wiec ten stosunek dramatycznie się zmienił. W niektórych z nich, ten stosunek sięga 10:1. Tak jak ze wszystkim w życiu, za dużo dobrego może mieć szkodliwe działanie, dlatego tak zachęca się nas do jedzenia większej ilości tłustych ryb. Pochodzące z nich omega-3 stanowią równowagę dla naszej diety o sztucznie podwyższonym poziomie omega-6.

Dlatego właśnie olej z nasion konopi włóknistych jest taki zdrowy. Jego stosunek Omega-6 do Omega-3 wynosi 3:1 i jest o wiele bliższy równowagi, jaką preferuje nasz organizm. Dodaj witaminę E, chlorofil, fitosterole i lecytynę, które również znajdują się w nasionach konopi włóknistych i nagle nasze twierdzenie z początku artykułu nie wygląda już tak niewiarygodnie.

Konopie włókniste nie są jednak bez wad. Ta roślina jest naturalnie dobra w usuwaniu toksyn z gruntu i nie potrzebuje dużo (albo w ogóle) pestycydów do walki z chorobami i owadami. Wielu rolników uprawia konopie, ponieważ oczyszczają ziemię, ale to nie jest to najlepsze rozwiązanie, jeśli chcesz korzystać z nasion. Dlatego pochodzenie konopi włóknistych jest kluczowe dla oleju z nasion, który spożywasz. Konopie włókniste rosnące w zdrowej, wolnej od toksyn glebie najlepiej nadają się do jedzenia, podczas gdy konopie włókniste uprawiane na podłożu o niższej jakości mogą być używane do produkcji ubrań lub materiałów - bez konsekwencji dla osób je noszących.

Postaraj się unikać plastikowych pojemników na olej

oil in different bottles

Używanie plastiku, a dokładniej używanie go do pakowania żywności, jest obecnie rozpowszechnione za sprawą gotowych posiłków i pudełek. Wielu z nas nie zastanawia się wkładając te produkty do mikrofalówki. Jednak w czasie podgrzewania jedzenia, chemikalia mogą dostawać się do Twojego jedzenia. Wszystko zależy od rodzaju plastiku.To prawda, że niemal wszystkie pojemniki, nieważne z czego są wykonane, będą wchodzić wraz z upływem czasu w interakcję z jedzeniem lub płynami. Niektóre, głównie szkło, robią to dużo wolniej, podczas gdy wiele innych, głownie plastików, wypuszczają z siebie chemikalia o wiele szybciej. Normalnie nie stanowiłoby to zbyt wielkiego problemu, ponieważ nasze organizmy mogą poradzić sobie z chemikaliami, wydalając je po krótkim czasie.

Kłopoty mogą się zacząć, kiedy plastikowy pojemnik jest wykonany z BPA, albo bisfenolu-A. Ta substancja jest wykorzystywana w wielu popularnych rodzajach plastiku, albowiem jest przeźroczysty, wytrzymały i odporny na wysoką temperaturę. Wstępne badania wykazały, że BPA może imitować ludzkie hormony, kiedy jest absorbowane przez organizm i odkładać się w tłuszczu. Przy potencjale do zakłócenia metabolizmu, wzrostu lub snu, nadmierne wystawienie na działanie BPA może być bardzo szkodliwe. Aby zminimalizować ryzyko związane z BPA, najlepiej jest kupować i przechowywać olej w szklanych naczyniach. Oleje mogą przyśpieszyć przedostawanie się chemikaliów przy kontakcie z plastikiem. Szkło to o wiele bezpieczniejsza alternatywa. Jeśli masz wybór, wybieraj olej z nasion konopi włóknistych w szklanej butelce.

Bądź świadom zawartości THC w oleju z nasion konopi włóknistych, zwłaszcza jako rodzic

Biorąc pod uwagę nieodłączny związek z THC (psychoaktywnym kannabinoidem) ostrożność rodziców przy podawaniu małym dzieciom oleju z nasion konopi włóknistych jest w pełni zrozumiała. Szczegółowa analiza laboratoryjna wykonana przez Websar Laboratories miała na celu poznanie dokładnych poziomów THC w konopi włóknistej i wszystkich jej częściach. Ten raport Websar Laboratories jest jednym z najbardziej obszernych i zawiera kilka interesujących spostrzeżeń:

• "THC występuje we wszystkich częściach nasion konopi włóknistych, aczkolwiek na o wiele niższym poziomie, niż ten zaobserwowany w łupinach, które mają najwyższy poziom skażenia".

• "Poziomy THC różnią się pomiędzy poszczególnymi odmianami przemysłowych konopi włóknistych zatwierdzonych przez OECD".

• "Poziomy THC z różnych komponentów nasion konopi włóknistych mogą być zredukowane do poziomu poniżej 1.0µg/g (części na milion), kiedy całe nasiona są prawidłowo przygotowane (oczyszczone) do przetwarzania".

Ostatni punkt ujawnia najwięcej informacji. Kupujący nasiona konopi włóknistych zawsze będzie przyjmował śladowe ilości THC. Jest ono obecne w całych nasionach konopi, łupinach i pestkach, ale jego zawartość jest minimalna. W Kanadzie, gdzie zlecono powstanie raportu, Health Canada ustanowiło regulacje określającą, że maksymalna dopuszczalna zawartość THC w nasionach konopi włóknistych może wynosić 10µg/g. To o dziewięć części na milion więcej, niż poziomy THC w prawidłowo oczyszczonych nasionach konopi włóknistych. We wnioskach z badań położono nacisk na wybieranie producentów godnych zaufania, którzy mogą zweryfikować metodę, jaką stosują do produkcji oleju z nasion konopi włóknistych. Jeśli tak zrobisz, powinieneś się spokojnie zmieścić w akceptowalnych poziomach THC.

two children playing with dough

Nie ma konkretnych dowodów na wpływ spożycia THC na małe dzieci, ale zawsze jest dobrze zachować daleko posuniętą ostrożność. Biorąc pod uwagę, że olej z nasion konopi włóknistych nadal zawiera śladowe ilość THC, dzieci powinny go unikać. Warto zwrócić uwagę na interesujący fakt, że informacje dotyczące działania oleju z nasion konopi włóknistych dostarczają sprzecznych rezultatów.

Z jednej strony, mamy doniesienia o zatruciu kannabinoidami u małych dzieci, które spożyły olej z nasion konopi włóknistych. Ponieważ rozwijający się mózg dziecka różni się od mózgu osoby dorosłej, jeszcze nie do końca rozumiemy, jak tetrahydrokannabinol wpływa na ich funkcje neurologiczne. W raporcie NCBI (National Center for Biotechnology Information) napisano, że jest to pierwszy udokumentowany przypadek zatrucia kannabinoidami.

Z drugiej strony, mamy przykłady, gdzie codzienne przyjmowanie konopi włóknistych dało raczej korzystne efekty. W górzystym regionie Bama w Chinach miejscowa ludność spożywa konopie włókniste w oleistym rosole, często dwa razy dziennie. Nasiona działają jako fantastyczne źródło tłuszczu i białka. Według doniesień tylko 10% osób powyżej dziewięćdziesiątego roku życia ma jakiekolwiek objawy chorób serca.

Nie jest żadną niespodzianką, że w Bama, która jest uznawana przez wiele osób za miejsce z najzdrowszą populacją na świecie, wszyscy codziennie spożywają nasiona konopi włóknistych. To jest kluczowa sprzeczność w powyższym raporcie - nie widać żadnego negatywnego wpływu na zdrowie dzieci. Przeczytaj nasz artykuł na temat konopnej diety z Bama i fenomenu długowieczności.

Zawsze wybieraj olej tłoczony na zimno i spożywaj go na zimno

Lekko orzechowy, z ziemistym posmakiem, olej z nasion konopi włóknistych może być częścią szerokiej gamy przepisów. Kluczem do cieszenia się z niego jest jednak konsumpcja na zimno. Po podgrzaniu olej z nasion konopi włóknistych zacznie się dymić i wypalać cenny zestaw składników odżywczych i kwasów tłuszczowych, które my staramy się zachować. Dzięki wybraniu tłoczonego na zimno oleju z nasion konopi włóknistych zachowasz naturalnie bogate spektrum pożytecznych dla organizmu związków. Nie martw się, jeśli brakuje Ci pomysłów. Nawet zimny olej z nasion konopi włóknistych świetnie sprawdzi się w sałatkach, koktajlach albo jako składnik dipów i pesto.

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?