Czy spożywanie mniej niż 1000 kalorii dziennie jest zalecane w celu utraty wagi?

Published:

Spożywanie mniej niż 1000 kalorii dziennie to bardzo niskokaloryczna dieta, którą niektórzy ludzie stosują, aby szybko schudnąć. Diety niskokaloryczne są jednak kontrowersyjne i mogą wiązać się z ryzykiem dla zdrowia. W tym artykule przeanalizowano, czy spożywanie mniej niż 1000 kalorii dziennie jest zalecane w celu utraty wagi.

Czy 1000 kalorii dziennie to za mało?

Aby schudnąć, należy utrzymywać deficyt kalorii, co oznacza, że spożywa się mniej kalorii niż się spala. Wiele standardowych diet zaleca deficyt 500-1000 kalorii dziennie, aby bezpiecznie stracić około 1-2 kilogramów tygodniowo.

Dla większości osób spożywanie 1000-1200 kalorii dziennie to minimum zalecane dla kobiet i 1500 dla mężczyzn. Spożywanie mniejszej ilości kalorii może narazić Pana/Panią na niedobory żywieniowe, zmęczenie, wypadanie włosów i inne skutki uboczne.

Oto szczegółowe spojrzenie na zalety i wady spożywania mniej niż 1000 kalorii dziennie w celu utraty wagi.

Czy 1000 kalorii dziennie to za mało?

Dzienne zapotrzebowanie na kalorie różni się znacznie w zależności od osoby. Zależy ona od takich czynników jak wiek, wzrost, masa mięśniowa, poziom aktywności i zdrowie metaboliczne.

Ogólnie rzecz biorąc, wyższe osoby i mężczyźni potrzebują więcej kalorii niż niższe osoby i kobiety. Osoby aktywne również potrzebują więcej kalorii niż osoby prowadzące siedzący tryb życia, aby napędzać swoje treningi i utrzymać masę mięśniową.

Jednak większość organizacji zajmujących się zdrowiem zgadza się, że niektóre poziomy kalorii są zbyt niskie, aby zapewnić wystarczające odżywianie, zwłaszcza bez nadzoru lekarza.

Dla większości ludzi spożywanie mniej niż 1000 kalorii dziennie stanowi ryzyko:

 • Silny głód i apetyt na jedzenie
 • Zmęczenie i niski poziom energii
 • Niedobory żywieniowe
 • Utrata mięśni
 • Kamienie żółciowe
 • Brak równowagi elektrolitowej
 • Wypadanie włosów
 • Nieregularne cykle miesiączkowe u kobiet

Spożywanie tak małej ilości kalorii utrudnia zaspokojenie potrzeb żywieniowych. Dostarczanie wystarczającej ilości białka, błonnika, witamin i minerałów ma kluczowe znaczenie dla zdrowia.

Diety bardzo niskokaloryczne mogą wymagać suplementacji witaminami i minerałami, aby zapobiec niedoborom składników odżywczych. Zalecany jest nadzór medyczny.

Czy spożywanie mniej niż 1000 kalorii dziennie prowadzi do utraty wagi?

Cięcie kalorii na tak niskim poziomie z pewnością spowoduje utratę wagi, przynajmniej w krótkim okresie. Może być jednak trudne do utrzymania w dłuższej perspektywie.

W przypadku znacznego ograniczenia kalorii organizm reaguje spowolnieniem tempa metabolizmu w celu oszczędzania energii. W miarę utraty wagi spala się mniej kalorii. Sprawia to, że coraz trudniej jest utrzymać wagę na diecie niskokalorycznej.

W przeglądzie badań stwierdzono, że osoby stosujące diety bardzo niskokaloryczne straciły na wadze o 16% więcej po 3-12 miesiącach w porównaniu z osobami stosującymi diety niskokaloryczne. Jednak po 1-5 latach utrata masy ciała nie różniła się już znacząco między grupami.

Zbyt niskie cięcie kalorii może w rzeczywistości utrudniać długoterminową utratę wagi z powodu zmian w poziomie hormonów. Poziom leptyny we krwi, która reguluje apetyt, gwałtownie spada po utracie wagi.

Bardzo niski poziom leptyny sygnalizuje organizmowi, aby oszczędzał energię, zwiększając głód i zmniejszając spalanie kalorii. To sprawia, że ciągła utrata wagi jest niezwykle trudna bez dostosowania spożycia kalorii.

Podczas gdy diety o bardzo niskiej kaloryczności, poniżej 1000 kalorii dziennie, mogą przynieść imponującą krótkoterminową utratę wagi, są one trudne do utrzymania. Zwiększają również ryzyko ponownego przybrania na wadze.

Potencjalne problemy związane z jedzeniem mniej niż 1000 kalorii dziennie

Oto kilka potencjalnych wad spożywania mniej niż 1000 kalorii dziennie:

Może prowadzić do niedoborów składników odżywczych

Witaminy, minerały, białko i inne składniki odżywcze są niezbędne dla zdrowia. Spożywanie bardzo małej ilości pożywienia utrudnia zaspokojenie Państwa potrzeb.

Potencjalne niedobory składników odżywczych obejmują:

 • Wapń: Diety niskokaloryczne dostarczają niewystarczającą ilość wapnia, zwiększając ryzyko osteoporozy.
 • Żelazo: Nieodpowiednie spożycie żelaza może powodować anemię i niski poziom energii.
 • Kwas foliowy: Niedobór kwasu foliowego zwiększa ryzyko wad wrodzonych w przypadku zajścia w ciążę.
 • Potas: Niski poziom potasu zwiększa ciśnienie krwi i ryzyko chorób serca.
 • Białko: Niewystarczające spożycie białka prowadzi z czasem do utraty mięśni.

Aby zminimalizować niedobory, mogą Państwo potrzebować suplementów, jeśli spożywają Państwo mniej niż 1000 kalorii dziennie.

Może prowadzić do kamieni żółciowych

Kamienie żółciowe to stwardniałe złogi płynu trawiennego, które mogą tworzyć się w pęcherzyku żółciowym. Gwałtowna utrata wagi zwiększa ryzyko ich wystąpienia.

Jedno z badań wykazało, że osoby, które traciły ponad 3,1 funta (1,4 kg) tygodniowo, podwajały ryzyko rozwoju kamieni żółciowych w porównaniu z osobami, które traciły 1,7 funta (0,75 kg) tygodniowo.

Zbyt niskie cięcie kalorii może sprzyjać szybkiej utracie wagi, potencjalnie zwiększając ryzyko wystąpienia kamieni żółciowych.

Może powodować zmęczenie i niski poziom energii

Spożywanie minimalnej ilości kalorii może sprawić, że poczują się Państwo zmęczeni i ospali.

Państwa organizm potrzebuje energii z pożywienia, aby funkcjonować. Diety o bardzo niskiej kaloryczności mogą ograniczać Pana/Pani zdolność do ćwiczeń lub wykonywania codziennych czynności.

Chronicznie niskie spożycie kalorii może również zmieniać poziom hormonów tarczycy, dodatkowo zmniejszając metabolizm i poziom energii.

Może powodować wypadanie włosów

Tymczasowe wypadanie włosów jest częstym efektem ubocznym odchudzania. Jednak bardzo restrykcyjne diety nasilają wypadanie włosów u niektórych osób.

Niewystarczająca ilość białka, żelaza, cynku i innych składników odżywczych może przyczynić się do nadmiernego wypadania włosów, gdy ograniczą Państwo spożycie żywności.

Może prowadzić do napadów objadania się

Ponieważ diety o bardzo niskiej kaloryczności powodują silny głód, objadanie się jest częstym efektem ubocznym. Objadanie się może zniweczyć wysiłki związane z utratą wagi.

Badania wskazują, że ograniczenie kalorii i post mogą zwiększać poziom hormonów kortyzolu i greliny. Hormony te stymulują apetyt i mogą powodować zachowania związane z objadaniem się.

Inne potencjalne zagrożenia dla zdrowia

Inne możliwe skutki uboczne długotrwałych, bardzo niskokalorycznych diet obejmują:

 • Nieregularne miesiączkowanie u kobiet
 • Niskie ciśnienie krwi
 • Zaparcia
 • Biegunka lub wymioty
 • Ból głowy
 • Drażliwość
 • Skurcze mięśni

Z czasem ograniczenie kalorii może zwiększyć ryzyko niedoborów niektórych składników odżywczych i chorób.

Na przykład, długoterminowe badanie przeprowadzone na ponad 11 000 dorosłych w średnim wieku wykazało, że osoby spożywające mniej niż 1200 kalorii dziennie miały wyższe ryzyko zgonu niż osoby spożywające od 1200 do 1799 kalorii dziennie.

Ryzyko pozostaje jednak minimalne, jeśli jest wykonywane przez krótki czas pod nadzorem lekarza.

Zdrowe i zrównoważone opcje odchudzania

Diety niskokaloryczne nie są jedynym sposobem na utratę wagi. Kilka alternatyw jest prawdopodobnie zdrowszych i bardziej zrównoważonych.

Oto kilka zdrowszych sposobów na utratę wagi:

 • Proszę umiarkowanie zmniejszyć spożycie kalorii: Zmniejszenie ilości spożywanych kalorii o 500-1000 dziennie sprzyja stałej utracie wagi u większości osób. Utrata 1-2 funtów (0,5-1 kg) tygodniowo jest zdrowszym celem.
 • Proszę dodać więcej białka: Spożywanie większej ilości białka zwiększa metabolizm, zmniejsza głód i chroni mięśnie podczas odchudzania.
 • Podnoszenie ciężarów: Trening oporowy buduje mięśnie przyspieszające metabolizm, aby pomóc odwrócić spadek spalania kalorii, który występuje podczas odchudzania.
 • Zwiększenie aktywności: Więcej ćwiczeń wspomaga zdrową utratę i utrzymanie wagi bez ekstremalnego cięcia kalorii.
 • Proszę zająć się swoim nastawieniem: Poprawa relacji z jedzeniem może pomóc w promowaniu zrównoważonych zmian stylu życia.

Kluczem jest znalezienie umiarkowanego celu kalorycznego, który zapewnia wystarczającą ilość składników odżywczych, aby wspierać zdrowie i poziom energii, jednocześnie umożliwiając stałą utratę wagi.

Cierpliwość i konsekwencja są niezbędne. Proszę wprowadzić zmiany, które można utrzymać przez dłuższy czas, nawet po osiągnięciu docelowej wagi.

Podsumowanie

Spożywanie mniej niż 1000 kalorii dziennie nie jest zalecane ani konieczne dla większości osób próbujących schudnąć.

Chociaż diety o bardzo niskiej kaloryczności mogą powodować krótkotrwałą utratę wagi, są one trudne do utrzymania i mogą mieć niekorzystny wpływ na zdrowie, poziom energii i zachowania żywieniowe.

Umiarkowane ograniczenie kalorii, zwiększenie spożycia białka, podnoszenie ciężarów i zwiększenie aktywności są lepszymi strategiami trwałej utraty tkanki tłuszczowej.

Proszę uważać na wszelkie plany dietetyczne zalecające ekstremalne ograniczenie kalorii, zwłaszcza bez nadzoru lekarza. Zamiast tego proszę skupić się na rozwijaniu zdrowych nawyków żywieniowych w celu długoterminowego utrzymania wagi.

Podsumowując:

 • Spożywanie mniej niż 1000 kalorii dziennie grozi niedoborem składników odżywczych, utratą mięśni, zmęczeniem i skutkami ubocznymi. Zalecany jest nadzór medyczny.
 • Diety bardzo niskokaloryczne zazwyczaj początkowo powodują utratę większej masy ciała niż diety niskokaloryczne. Różnice zmniejszają się jednak z czasem.
 • Zdrowsze, bardziej zrównoważone alternatywy odchudzania obejmują umiarkowaną redukcję kalorii w połączeniu z większą ilością białka, aktywnością i treningiem siłowym.
 • Cierpliwość i konsekwencja we wprowadzaniu skromnych zmian w stylu życia prowadzi do lepszych długoterminowych wyników odchudzania niż ekstremalne ograniczenie kalorii.

P: Czy spożywanie mniej niż 1000 kalorii dziennie jest zalecane w celu utraty wagi?

O: Nie, generalnie nie zaleca się spożywania mniej niż 1000 kalorii dziennie w celu utraty wagi. Dieta niskokaloryczna może być niebezpieczna i może nie dostarczać organizmowi wystarczającej ilości składników odżywczych.

P: Ile kalorii powinienem jeść dziennie, aby schudnąć?

O: Liczba kalorii, które należy spożywać w ciągu dnia, aby schudnąć, zależy od różnych czynników, takich jak wiek, płeć, waga, wzrost i poziom aktywności. Ogólnie rzecz biorąc, bezpieczne i skuteczne spożycie kalorii w celu utraty wagi wynosi około 1200-1500 kalorii dziennie.

P: Co się dzieje, jeśli jem zbyt mało kalorii dziennie i nie tracę na wadze?

O: Jeśli spożywa Pan/Pani zbyt mało kalorii w ciągu dnia i nie traci na wadze, może to oznaczać, że Pana/Pani organizm przechodzi w tryb głodu. Gdy organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości kalorii, zatrzymuje zmagazynowany tłuszcz jako mechanizm przetrwania, co utrudnia utratę wagi.

P: Ile kalorii uważa się za zbyt mało?

O: Regularne spożywanie mniej niż 1000-1200 kalorii dziennie jest ogólnie uważane za zbyt mało dla większości ludzi. Spożywanie zbyt małej ilości kalorii może prowadzić do niedoborów składników odżywczych, zmęczenia i spowolnienia metabolizmu.

P: Czy dieta niskokaloryczna może pomóc w utracie wagi?

O: Tak, dieta niskokaloryczna może pomóc w utracie wagi. Gdy spożywa Pan/Pani mniej kalorii niż potrzebuje Pana/Pani organizm, powstaje deficyt kalorii, co prowadzi do utraty wagi. Ważne jest jednak, aby upewnić się, że nadal otrzymuje Pan/Pani wystarczającą ilość niezbędnych składników odżywczych i stosuje zbilansowaną dietę.

P: Czy spożywanie mniejszej ilości kalorii sprawi, że przytyję?

O: Nie, spożywanie mniejszej ilości kalorii nie sprawi, że przybierze Pani na wadze. W rzeczywistości, jeśli konsekwentnie spożywa Pan/Pani mniej kalorii niż potrzebuje Pana/Pani organizm, może to pomóc w utracie wagi. Ważne jest jednak, aby jeść wystarczająco dużo, aby zasilać organizm i zapobiegać niedoborom składników odżywczych.

P: Ile kalorii powinienem jeść, aby utrzymać swoją wagę?

O: Aby utrzymać prawidłową masę ciała, należy spożywać taką liczbę kalorii, jaką organizm zużywa każdego dnia. Może się to różnić w zależności od wieku, płci, wagi, wzrostu i poziomu aktywności. Zaleca się skonsultowanie się z pracownikiem służby zdrowia lub zarejestrowanym dietetykiem w celu uzyskania spersonalizowanej porady.

P: Co powinienem zrobić, jeśli chcę schudnąć, ale jem wystarczająco dużo kalorii?

O: Jeśli chce Pan/Pani schudnąć, ale nadal spożywać wystarczającą ilość kalorii, może Pan/Pani skupić się na stworzeniu deficytu kalorii poprzez połączenie regularnej aktywności fizycznej i dokonywania zdrowszych wyborów żywieniowych. Zwiększenie poziomu aktywności i wybieranie pokarmów bogatych w składniki odżywcze może pomóc w osiągnięciu celów związanych z utratą wagi bez ograniczania spożycia kalorii.

P: Czy spożywanie zbyt małej ilości kalorii może prowadzić do zaburzeń odżywiania?

O: Regularne spożywanie zbyt małej ilości kalorii może zwiększyć ryzyko rozwoju zaburzonych nawyków żywieniowych lub zaburzeń odżywiania. Ważne jest, aby mieć zrównoważone podejście do utraty wagi i priorytetowo traktować ogólne zdrowie i dobre samopoczucie.

P: Skąd mam wiedzieć, czy spożywam wystarczającą ilość kalorii?

O: Najlepszym sposobem sprawdzenia, czy spożywa Pan/Pani wystarczającą ilość kalorii, jest monitorowanie poziomu energii, ogólnego stanu zdrowia i masy ciała. Jeśli stale odczuwa Pan(i) zmęczenie, często odczuwa Pan(i) głód lub nie obserwuje Pan(i) pożądanych rezultatów odchudzania, może to oznaczać, że nie dostarcza Pan(i) wystarczającej ilości kalorii.

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?