Wady i zalety naturalnych substancji słodzących w porównaniu z cukrem rafinowanym

Published:

Cukier. Trudno go uniknąć w dzisiejszym krajobrazie żywności. Od napojów gazowanych po pakowane przekąski, cukier jest wszechobecny we współczesnej diecie. Jednak zbyt duża ilość dodanego lub rafinowanego cukru może mieć negatywny wpływ na zdrowie. Doprowadziło to wiele osób do poszukiwania naturalnych alternatyw dla słodzików. Ale czy są one naprawdę lepsze? Poniżej przedstawiamy zalety i wady naturalnych substancji słodzących w porównaniu z rafinowanym cukrem.

Wady i zalety naturalnych substancji słodzących w porównaniu z cukrem rafinowanym

Czym są naturalne słodziki?

Naturalne substancje słodzące to substytuty cukru pochodzące z naturalnych źródeł, takich jak rośliny. Niektóre przykłady naturalnych substancji słodzących obejmują:

 • Miód
 • Syrop klonowy
 • Melasa
 • Cukier kokosowy
 • Data cukru
 • Stewia
 • Owoc mnicha

Zapewniają one słodki smak, ale są zazwyczaj mniej przetworzone niż cukier stołowy (sacharoza). Wiele osób postrzega je jako zdrowsze opcje. Ważne jest jednak, aby spojrzeć poza modne hasła i ocenić naturalne słodziki pod kątem ich zalet.

Zalety naturalnych słodzików

Jakie są więc zalety stosowania naturalnych substancji słodzących zamiast zwykłego cukru? Oto niektóre z głównych korzyści:

1. Niższy indeks glikemiczny

Jedną z największych zalet naturalnych substancji słodzących jest ich wpływ na poziom cukru we krwi. Większość z nich ma niższy indeks glikemiczny niż cukier stołowy.

Indeks glikemiczny jest miarą tego, jak szybko żywność podnosi poziom glukozy we krwi. Pokarmy o wysokim indeksie glikemicznym powodują gwałtowne skoki, podczas gdy te o niskim indeksie glikemicznym mają bardziej stopniowy efekt.

Na przykład miód ma indeks glikemiczny 55, podczas gdy cukier trzcinowy 65. Stewia ma wyjątkowo niski indeks glikemiczny wynoszący 0! To stałe uwalnianie glukozy może pomóc regulować apetyt i poziom energii.

2. Więcej składników odżywczych

Wiele naturalnych substancji słodzących zawiera śladowe ilości składników odżywczych, w przeciwieństwie do rafinowanego cukru, który zawiera puste kalorie.

Syrop klonowy dostarcza manganu i przeciwutleniaczy. Miód zawiera przeciwutleniacze, enzymy, witaminy i minerały. Melasa z czarnego rzepaku jest bogata w żelazo, wapń, magnez i witaminę B6.

Chociaż nie są one głównym źródłem składników odżywczych, te niewielkie ilości mogą się sumować, zwłaszcza jeśli używa się ich często.

3. Mniej przetworzone

Cukier rafinowany, taki jak cukier stołowy i syrop kukurydziany o wysokiej zawartości fruktozy, jest poddawany intensywnemu przetwarzaniu. Pozbawia go to witamin i minerałów, a pozostawia jedynie proste węglowodany.

Z kolei większość naturalnych substancji słodzących jest minimalnie przetworzona. Są one poddawane rafinacji w stopniu wystarczającym do tego, aby nadawały się do przechowywania. Pomaga to zachować część ich naturalnych wartości odżywczych.

4. Większa różnorodność smaków

Jeśli mają Państwo wymagające podniebienie, naturalne słodziki oferują bardziej złożony smak niż zwykły biały cukier.

Na przykład syrop klonowy ma nuty karmelowe, miód ma niuanse kwiatowe, a melasa ma mocny, lekko gorzki smak. Może to poprawić smak i satysfakcję.

Wady naturalnych substancji słodzących

Jednak naturalne słodziki niekoniecznie są doskonałymi zamiennikami cukru. Oto kilka potencjalnych wad:

1. Nadal wysoka zawartość kalorii

Chociaż naturalne słodziki mają zwykle przewagę odżywczą nad cukrem stołowym, większość z nich nadal zawiera dużo kalorii i węglowodanów.

Na przykład jedna łyżka stołowa miodu lub syropu klonowego zawiera około 60 kalorii. To odpowiednik białego cukru. Tak więc naturalne słodziki niekoniecznie pomogą w kontroli wagi.

Niektóre wyjątki to stewia i owoce mnicha, które zawierają zero kalorii na porcję. W przypadku większości innych naturalnych substancji słodzących należy jednak uważać na porcje.

2. Mniej słodyczy

Wiele naturalnych substancji słodzących nie jest tak słodkich jak cukier rafinowany. Może być konieczne użycie większych ilości, aby osiągnąć pożądaną słodycz.

Na przykład, miód jest w 75% tak słodki jak cukier. Potrzebne byłyby więc 4 łyżki miodu, aby uzyskać taką samą słodycz jak w przypadku 3 łyżek cukru.

Podobnie, cukier kokosowy ma 70-80% słodyczy cukru stołowego. Należy więc użyć go więcej. Może to szybko dodać kalorii i węglowodanów.

3. Nadal podnosi poziom cukru we krwi

Chociaż naturalne słodziki mają niższy indeks glikemiczny, wiele z nich nadal podnosi poziom cukru we krwi. Miód, cukier kokosowy, syrop klonowy i nektar z agawy mają umiarkowany wpływ na poziom glukozy we krwi.

Dlatego osoby z cukrzycą lub insulinoopornością muszą uważać na wielkość porcji, nawet w przypadku tych "zdrowszych" opcji. Wyjątkiem są stewia i owoce mnicha, które nie podnoszą poziomu cukru we krwi.

4. Może powodować gazy lub wzdęcia

Niektóre substancje słodzące, takie jak miód i syrop klonowy, zawierają FODMAP (fermentowalne węglowodany, które mogą powodować problemy trawienne u niektórych osób). Może to prowadzić do gazów, wzdęć lub biegunki u osób wrażliwych.

A alkohole cukrowe, takie jak ksylitol, mają działanie przeczyszczające w dużych dawkach. Jeśli mają Państwo skłonność do dolegliwości żołądkowych, należy powoli wprowadzać nowe substancje słodzące.

5. Potencjalna toksyczność

Chociaż rzadko, istnieją doniesienia o toksycznych zanieczyszczeniach w niektórych naturalnych słodzikach. Na przykład syrop ryżowy może zawierać arsen. A nieekologiczna melasa może zawierać pozostałości pestycydów.

Aby uniknąć problemów, proszę zaopatrywać się w słodziki renomowanych marek, które regularnie testują je pod kątem zanieczyszczeń. Organiczne są idealne, jeśli to możliwe.

6. Wciąż uzależniający

Nawet naturalne cukry mogą wzmacniać głód i uzależnienie u niektórych osób. Słodki smak wysyła sygnały do ośrodków nagrody w mózgu, niezależnie od źródła.

Tak więc osoby próbujące ograniczyć słodki nawyk powinny zminimalizować ilość wszystkich substancji słodzących. Sztuczne słodziki również nie są rozwiązaniem. Zimny indyk działa najlepiej w przypadku prawdziwego uzależnienia od cukru.

7. Drogie

Cukier stołowy kosztuje zaledwie kilka centów za łyżkę stołową. Tymczasem niektóre naturalne źródła, takie jak syrop klonowy, cukier kokosowy i ekstrakty ze stewii, mogą kosztować ponad dolara za łyżkę stołową.

Wysoka cena może się sumować, zwłaszcza w przypadku codziennego pieczenia lub napojów. Proszę wziąć pod uwagę koszty przy określaniu, czy pasują one do Państwa budżetu.

8. Nie zawsze naturalne

Proszę nie zakładać, że wszystkie alternatywne substancje słodzące są naturalne tylko ze względu na sprytny marketing. Na przykład nektar z agawy jest poddawany intensywnej obróbce. Niektóre produkty ze stewii zawierają sztuczne wypełniacze. A ksylitol jest pozyskiwany chemicznie, a nie z brzozy. Proszę dokładnie sprawdzać etykiety.

Naturalne słodziki a cukier rafinowany: Co jest zdrowsze?

Więc jeśli chodzi o naturalne słodziki vs. biały cukier, co jest lepszym wyborem?

Ogólnie rzecz biorąc, większość naturalnych substancji słodzących ma niewielkie zalety w porównaniu z cukrem stołowym. Ale niekoniecznie są nieszkodliwe, zwłaszcza w dużych ilościach.

Najlepszym rozwiązaniem jest rozsądne stosowanie naturalnych substancji słodzących w ramach ogólnej zdrowej diety. Proszę traktować je jako okazjonalny przysmak, a nie darmową przepustkę do pobłażania sobie.

Proszę ograniczyć się do jednej lub dwóch łyżek stołowych na raz. Dobrymi opcjami są surowy miód, 100% czysty syrop klonowy oraz ekstrakty z owoców mnicha lub stewii.

Najlepiej, jeśli z czasem zacznie Pan/Pani zmniejszać ochotę na słodycze. Państwa preferencje dostosowują się do mniejszej ilości cukru zaskakująco szybko.

Oto kilka wskazówek, jak zerwać z nałogiem spożywania cukru:

 • Proszę pić zwykły napój gazowany lub niesłodzoną herbatę zamiast soku/sody.
 • Proszę jeść owoce dla naturalnej słodyczy
 • Proszę wybierać jogurty, płatki śniadaniowe i wypieki z minimalną ilością dodanego cukru.
 • Proszę unikać słodkich napojów kawowych
 • Proszę nie dodawać cukru do potraw - zamiast tego proszę wypróbować przyprawy, zioła i ekstrakty.
 • Proszę ograniczyć się do jednego małego deseru dziennie.

Przy odrobinie umiaru i sprytnych zamiennikach, nadal można cieszyć się słodkimi smakami... tylko z nieco mniejszą ilością (rafinowanego) cukru!

A co z Panem - jest Pan zwolennikiem naturalnych słodzików czy rafinowanego cukru? Proszę podzielić się swoimi przemyśleniami poniżej!

Często zadawane pytania na temat naturalnych słodzików a cukru rafinowanego

Jakie są główne różnice między naturalnymi a sztucznymi słodzikami?

Kluczowe różnice polegają na tym, że naturalne substancje słodzące pochodzą ze źródeł roślinnych, takich jak owoce, warzywa, zioła lub przyprawy. Są one poddawane minimalnej obróbce w celu wydobycia słodkich składników. Sztuczne słodziki są tworzone syntetycznie w laboratoriach i poddawane intensywnemu przetwarzaniu.

Jakie są przykłady naturalnych substancji słodzących?

Niektóre popularne naturalne słodziki to miód, syrop klonowy, melasa, cukier kokosowy, cukier daktylowy, ekstrakty z liści stewii, ekstrakt z owoców mnicha, sorgo, lucuma, syrop yacon i nektar z agawy.

Czy naturalne słodziki są zdrowsze niż zwykły cukier stołowy?

Większość naturalnych substancji słodzących zawiera więcej składników odżywczych i przeciwutleniaczy niż rafinowany cukier. Mają one również niższy indeks glikemiczny, co oznacza, że nie powodują tak gwałtownego wzrostu poziomu cukru we krwi. Jednak nadal mogą być wysokokaloryczne, jeśli są spożywane w nadmiarze.

Czy wszystkie naturalne słodziki mają mniej kalorii niż cukier?

Nie. Większość naturalnych substancji słodzących, takich jak miód, syrop klonowy i cukier kokosowy, ma kalorie podobne do cukru stołowego. Ale niektóre rzadkie, takie jak stewia i owoce mnicha, nie zawierają kalorii, ponieważ nie są cukrami przyswajalnymi.

Jak zastępuje Pani naturalne słodziki w przepisach?

Zazwyczaj trzeba użyć około 25% więcej naturalnego słodzika, aby dorównać słodyczy białego cukru. Na przykład, proszę zastąpić 1 szklankę cukru 1 szklanką miodu PLUS 1/4 szklanki miodu. Proszę nieznacznie zmniejszyć ilość płynów, aby uwzględnić dodatkową objętość.

Które naturalne słodziki dobrze sprawdzają się w wypiekach?

Miód, syrop klonowy i cukier kokosowy najlepiej sprawdzają się zamiast cukru granulowanego w przepisach na ciasteczka, ciasta, babeczki itp. Na 1 filiżankę cukru proszę użyć 3/4 filiżanki miodu, zmniejszyć ilość płynów o 2-3 łyżki stołowe i obniżyć temperaturę piekarnika o 25 stopni F.

Czy naturalne słodziki są odpowiednie dla osób z cukrzycą?

Osoby z cukrzycą muszą uważać na wszystkie cukry i słodziki. Niektóre naturalne, takie jak stewia i owoce mnicha, są najbezpieczniejsze, ponieważ nie wpływają na poziom cukru we krwi. Jednak większość alternatyw, takich jak miód i syrop klonowy, nadal będzie powodować skoki, choć mniej dramatyczne niż w przypadku białego cukru.

Czy można używać naturalnych słodzików w pikantnych potrawach?

Tak, niewielkie ilości substancji słodzących, takich jak miód, syrop klonowy, agawa lub melasa, dobrze sprawdzają się w marynatach, winegretach, sosach barbecue, azjatyckich sosach do maczania i innych pikantnych przepisach wymagających odrobiny słodyczy.

Jaki jest ostateczny bilans naturalnych i rafinowanych substancji słodzących?

Najzdrowszym podejściem jest okazjonalne stosowanie umiarkowanych ilości naturalnych substancji słodzących w ramach ogólnej zdrowej diety. Proszę unikać codziennego stosowania jakichkolwiek substancji słodzących i z czasem dążyć do zmniejszenia ochoty na słodycze. Kluczem jest umiar i różnorodność.

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?