Diety roślinne w żywieniu holistycznym

Published:

Dieta roślinna ma kluczowe znaczenie dla holistycznego podejścia do odżywiania. Holistyczne odżywianie bierze pod uwagę to, w jaki sposób żywność wpływa nie tylko na zdrowie fizyczne, ale także na samopoczucie psychiczne, emocjonalne i duchowe. Diety roślinne oferują liczne korzyści, które wspierają ogólny stan zdrowia i są zgodne z holistycznymi zasadami żywienia.

Diety roślinne w żywieniu holistycznym

Czym jest dieta roślinna?

Dieta roślinna kładzie nacisk na warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste, rośliny strączkowe, orzechy i nasiona. Ogranicza lub unika produktów pochodzenia zwierzęcego, takich jak mięso, nabiał, jaja i owoce morza. Dieta roślinna może zawierać niewielkie ilości produktów pochodzenia zwierzęcego. Jednak większość kalorii i składników odżywczych pochodzi z pokarmów roślinnych.

Istnieją różne rodzaje diet roślinnych. Dieta wegańska wyklucza wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego. Dieta wegetariańska unika mięsa, ale może zawierać jaja i nabiał. Dieta fleksitariańska opiera się głównie na produktach roślinnych z okazjonalnym dodatkiem mięsa, ryb, nabiału lub jajek. Wspólnym wątkiem jest skupienie się na pokarmach roślinnych jako podstawie diety.

Korzyści płynące z diety roślinnej

Badania pokazują, że diety roślinne oferują wiele korzyści:

 • Niższe ryzyko chorób serca, cukrzycy, raka i otyłości
 • Zmniejszony stan zapalny i stres oksydacyjny
 • Lepsze zdrowie jelit dzięki większemu spożyciu błonnika
 • Mniejszy wpływ na środowisko niż diety oparte na mięsie

Uważa się, że składniki roślin, takie jak przeciwutleniacze, fitochemikalia, błonnik, tłuszcze nienasycone i minerały są odpowiedzialne za te korzyści.

Diety roślinne są również zgodne z zasadami żywienia holistycznego:

Koncentracja na całej żywności

Podstawową zasadą holistycznego odżywiania jest nacisk na pełnowartościową, minimalnie przetworzoną żywność. Pokarmy roślinne, takie jak warzywa, owoce, ziarna, fasola i soczewica, są spożywane w całości. Pozwala to zachować ich naturalny profil odżywczy.

Tymczasem produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak mięso i ser, często poddawane są ciężkiej obróbce, takiej jak peklowanie, wędzenie, starzenie i dodatki chemiczne. To obniża ich wartość odżywczą.

Różnorodność i równowaga

Holistyczne odżywianie zachęca do spożywania różnorodnych pełnowartościowych pokarmów w celu zapewnienia zrównoważonego odżywiania. Żaden pojedynczy pokarm roślinny nie zawiera wszystkich niezbędnych witamin, minerałów, błonnika, węglowodanów, białka i tłuszczów, których potrzebujemy.

Jednak wspólnie, zróżnicowana gama warzyw, owoców, produktów pełnoziarnistych, orzechów, nasion i roślin strączkowych zapewnia kompletne odżywianie. Diety roślinne ułatwiają spożywanie różnorodnych pokarmów i zapewniają zrównoważone odżywianie.

Połączenie umysłu i ciała

Holistyczne odżywianie uwzględnia wzajemne oddziaływanie między jedzeniem, umysłem i ciałem. Diety roślinne mogą korzystnie wpływać na zdrowie psychiczne i emocjonalne poprzez połączenie umysłu i ciała.

Na przykład wybór współczującego odżywiania opartego na roślinach odzwierciedla troskę o zwierzęta i planetę. Może to poprawić samopoczucie duchowe. Przyjęcie nowych nawyków żywieniowych sprzyja również uważności, samodyscyplinie i świadomemu życiu.

Wzorce żywieniowe oparte na roślinach

Istnieje kilka opartych na dowodach wzorców żywieniowych opartych na roślinach, które są zgodne z holistycznymi zasadami żywienia:

Dieta śródziemnomorska

Dieta ta kładzie nacisk na owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste, fasolę, orzechy, nasiona, zioła, przyprawy i oliwę z oliwek. Zawiera niewielkie ilości ryb, jajek, sera i jogurtu, ale ogranicza czerwone mięso i słodycze.

Dieta śródziemnomorska zapewnia zróżnicowane odżywianie roślinne i ma mocne badania potwierdzające jej korzyści zdrowotne. Jest ona związana ze zmniejszonym ryzykiem chorób serca, cukrzycy, raka, choroby Parkinsona i choroby Alzheimera.

Dieta DASH

DASH to skrót od Dietary Approaches to Stop Hypertension (Dieta zapobiegająca nadciśnieniu). Dieta ta koncentruje się na owocach, warzywach, produktach pełnoziarnistych, chudym białku, orzechach i niskotłuszczowym nabiale. Ma niską zawartość cukrów dodanych, tłuszczów nasyconych i sodu.

Badania potwierdzają, że dieta DASH obniża wysokie ciśnienie krwi i poziom cholesterolu LDL. Jest uważana za jeden z najzdrowszych wzorców żywieniowych.

Pełnowartościowa żywność pochodzenia roślinnego

Dieta ta wyklucza lub minimalizuje wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego. Kładzie nacisk na warzywa, owoce, rośliny strączkowe, produkty pełnoziarniste, orzechy, nasiona i zdrowe tłuszcze roślinne, takie jak awokado i oliwa z oliwek.

Skupia się na pełnowartościowych pokarmach roślinnych, więc ogranicza oleje, słodycze i wysoko przetworzone składniki. Badania pokazują, że pełnowartościowe diety roślinne odwracają choroby serca i cukrzycę typu 2, obniżają ryzyko raka i pomagają w utracie wagi.

Flexitarian

Jako elastyczny, oparty na roślinach styl odżywiania, dieta fleksitariańska jest głównie wegetariańska z okazjonalnym mięsem, nabiałem, jajami lub owocami morza. Zachęca do spożywania dużej ilości warzyw, owoców, produktów pełnoziarnistych, fasoli, soczewicy, orzechów i nasion.

Dla osób, które chcą ograniczyć mięso bez jego całkowitego wyeliminowania, podejście fleksitariańskie stanowi realistyczny kompromis. Nadal zapewnia korzyści płynące z odżywiania opartego na roślinach.

Składniki odżywcze w diecie roślinnej

Sceptycy twierdzą, że diety roślinne są ubogie w niektóre składniki odżywcze. Jednak przy świadomym planowaniu posiłków skoncentrowanym na różnorodności i równowadze, diety roślinne mogą zapewnić odpowiednie odżywianie. Oto jak dostarczają one kluczowych składników odżywczych:

Białko

Wszystkie rośliny zawierają pewne ilości białka. Fasola, soczewica, orzechy, nasiona, produkty pełnoziarniste i soja to wysokobiałkowe produkty roślinne. Pokarmy te oferują białko porównywalne do produktów zwierzęcych gram za gram.

Łączenie różnych źródeł białka, takich jak ryż i fasola lub hummus i pełnoziarnista pita, maksymalizuje jakość białka roślinnego. Zapewnia to obecność wszystkich niezbędnych aminokwasów. O ile zapotrzebowanie na kalorie jest zaspokojone, zapotrzebowanie na białko jest zazwyczaj zaspokajane na diecie roślinnej.

Żelazo

Zielone warzywa liściaste, fasola, soczewica, kabaczek, produkty pełnoziarniste, orzechy, suszone owoce i nasiona dostarczają żelaza w diecie roślinnej. Witamina C zawarta w owocach, warzywach i sokach zwiększa wchłanianie żelaza.

Chociaż żelazo roślinne nie jest tak łatwo wchłaniane jak żelazo mięsne, spożywanie wystarczającej ilości pokarmów roślinnych bogatych w żelazo spełnia wymagania większości ludzi.

Wapń

Podczas gdy produkty mleczne są bogate w wapń, źródła roślinne, takie jak warzywa liściaste, migdały, fasola, nasiona i wzbogacone mleka roślinne również dostarczają wapnia. Spożywanie tych pokarmów w ciągu dnia optymalizuje spożycie wapnia w diecie roślinnej.

Omega-3

Kwas alfa-linolenowy (ALA) to roślinna forma kwasów omega-3. Występuje w orzechach włoskich, nasionach lnu, nasionach chia, nasionach konopi i soi. Organizm przekształca ALA w aktywne kwasy omega-3 EPA i DHA.

Aby uzyskać optymalną ilość kwasów omega 3, należy codziennie spożywać źródła ALA. Suplementy oleju z alg dostarczają wstępnie uformowane DHA i EPA dla dodatkowej pewności.

Cynk

Fasola, orzechy, nasiona, owies, tofu i wzbogacone płatki śniadaniowe dostarczają cynku w diecie roślinnej. Fityniany zawarte w pełnych ziarnach i roślinach strączkowych mogą hamować wchłanianie cynku. Moczenie, kiełkowanie i zakwaszanie tych produktów poprawia biodostępność cynku.

B12

Ten niezbędny składnik odżywczy nie występuje niezawodnie w pokarmach roślinnych. Weganie powinni przyjmować suplement B12 lub codziennie spożywać wzbogaconą żywność, taką jak mleko roślinne i zboża, aby zaspokoić swoje potrzeby. Osoby spożywające mięso również powinny rozważyć suplementację, ponieważ niedobory witaminy B12 są powszechne we wszystkich populacjach.

Przy odrobinie wiedzy i planowania, zdecydowanie możliwe jest zaspokojenie wszystkich potrzeb żywieniowych na zbilansowanej diecie roślinnej. Różnorodność jest kluczem do zapewnienia odpowiedniego odżywiania ze źródeł roślinnych.

Korzyści z diety roślinnej dla ogólnego stanu zdrowia

Wiele badań wykazało, że dieta roślinna zmniejsza ryzyko wystąpienia poważnych chorób, takich jak choroby serca, cukrzyca, rak i otyłość. Oto przegląd najważniejszych korzyści:

Zdrowie serca

Diety roślinne są powiązane z niższym poziomem cholesterolu LDL, ciśnieniem krwi i stanem zapalnym - kluczowymi czynnikami ryzyka chorób serca. Błonnik, przeciwutleniacze, magnez i nienasycone tłuszcze zawarte w roślinach zapewniają korzyści dla układu sercowo-naczyniowego.

Badania potwierdzają, że wegetarianie i weganie mają o 25-50% niższy wskaźnik zgonów z powodu chorób serca niż osoby jedzące mięso. Im więcej spożywanych roślin, tym niższe ryzyko chorób serca.

Zmniejszone ryzyko cukrzycy

Diety roślinne są bogate w błonnik, który spowalnia wchłanianie węglowodanów i sprzyja zdrowej kontroli poziomu cukru we krwi. Przeciwutleniające i przeciwzapalne fitochemikalia zawarte w roślinach również poprawiają wrażliwość na insulinę.

Badania pokazują, że zarówno dieta wegetariańska, jak i wegańska znacznie obniżają ryzyko cukrzycy typu 2 w porównaniu z typowymi dietami opartymi na mięsie.

Zapobieganie nowotworom

Rośliny zawierają związki ochronne, takie jak przeciwutleniacze i fitochemikalia, które zmniejszają uszkodzenia komórek związane z rozwojem raka. Błonnik wspomaga również detoksykację i zdrowie jelit.

Badania łączą diety roślinne z niższymi wskaźnikami zachorowań na raka jelita grubego, piersi i prostaty. Potrzebne są dalsze badania, ale istniejące dowody są obiecujące.

Zdrowa waga

Błonnik zawarty w roślinach wspomaga uczucie sytości i zmniejsza wchłanianie kalorii. Roślinne źródła białka są mniej energetyczne niż produkty pochodzenia zwierzęcego. Diety roślinne są również powiązane z korzystnymi bakteriami jelitowymi, które wspierają zdrową masę ciała.

Badania kliniczne pokazują, że diety roślinne są bardziej skuteczne w odchudzaniu niż diety zawierające produkty pochodzenia zwierzęcego. Poprawiają również poziom cholesterolu, ciśnienia krwi, cukru we krwi i stanów zapalnych.

Ogólna długość życia

Badania pokazują, że wegetarianie, weganie i fleksitarianie żyją średnio o 2-6 lat dłużej niż osoby jedzące mięso. Zmniejszone ryzyko zachorowania na raka, cukrzycę i choroby serca przyczynia się do większej długowieczności.

Diety roślinne wspierają również zdrowe starzenie się. Przeciwutleniacze zawarte w roślinach zapobiegają uszkodzeniom oksydacyjnym związanym ze starzeniem się i neurodegeneracją. Polifenole z roślin chronią mózg.

Jak diety roślinne łączą się z holistycznym odżywianiem?

Odżywianie holistyczne uwzględnia wpływ żywności na całą osobę - ciało, umysł i ducha. Kontrastuje to z konwencjonalnym podejściem do odżywiania, które koncentruje się wyłącznie na zdrowiu fizycznym.

Diety roślinne w naturalny sposób wspierają holistyczną perspektywę żywieniową. Oto niektóre z tych sposobów:

Zrównoważony środowiskowo

Holistyczne odżywianie kładzie nacisk na jedzenie w harmonii z naturalnymi systemami i zasobami Ziemi. Rolnictwo zwierzęce obciąża środowisko poprzez zanieczyszczenie wody, wylesianie i emisję gazów cieplarnianych.

Diety roślinne mają znacznie mniejszy wpływ na środowisko. Wybór żywności roślinnej jest zgodny z zasadami zrównoważonego rozwoju ekologicznego.

Etyka współczucia

Holistyczne odżywianie obejmuje pamiętanie o etyce stojącej za naszymi wyborami żywieniowymi. Weganie unikają pokarmów pochodzenia zwierzęcego ze względu na moralny sprzeciw wobec przemocy, przetrzymywania i uboju zwierząt.

Choć nie każdy zdecyduje się na weganizm, spożywanie pokarmów roślinnych odzwierciedla współczucie i troskę o dobrostan zwierząt.

Dobre samopoczucie ciała i umysłu

Holistyczne odżywianie uwzględnia wpływ żywności na umysł, emocje i ducha. Jedzenie oparte na roślinach zostało powiązane z niższym poziomem stresu i depresji oraz lepszym samopoczuciem w niektórych badaniach populacyjnych.

Wybór odżywiania opartego na roślinach może również wspierać cnoty, takie jak siła woli, samodyscyplina, uważność i świadomość ekologiczna, które wzbogacają zdrowie psychiczne i emocjonalne.

Ochrona przed chorobami

Holistyczne odżywianie ma na celu optymalizację dobrego samopoczucia i zapobieganie chorobom poprzez odżywianie. Ponieważ diety roślinne obniżają ryzyko wystąpienia poważnych chorób przewlekłych, takich jak choroby serca i rak, zdecydowanie wspierają ten cel.

Spektrum przeciwutleniaczy, fitochemikaliów i błonnika w roślinach dostarcza składników odżywczych, które zapobiegają chorobom i zmniejszają stan zapalny na poziomie komórkowym.

Zdrowe starzenie się i długowieczność

Zachowanie zdrowia w późniejszych dekadach życia jest kluczowym celem holistycznego odżywiania. Składniki odżywcze i polifenole zawarte w roślinach chronią komórki i tkanki przed uszkodzeniami związanymi ze starzeniem się.

Badania potwierdzają, że dieta roślinna pomaga utrzymać zdrowie poznawcze, masę kostną i funkcjonowanie mięśni w zaawansowanym wieku, jednocześnie przedłużając życie.

Włączenie większej ilości żywności pochodzenia roślinnego

Przejście na dietę opartą w całości na produktach roślinnych może wydawać się zniechęcające dla niektórych osób. Dobrą wiadomością jest to, że włączenie większej ilości pokarmów roślinnych zapewnia duże korzyści, nawet jeśli nie przejdą Państwo w pełni na weganizm.

Oto proste sposoby na zwiększenie zawartości składników roślinnych w diecie:

 • Proszę budować posiłki w oparciu o warzywa, fasolę, produkty pełnoziarniste, orzechy i nasiona zamiast mięsa.
 • Proszę spożywać owoce lub orzechy jako przekąski zamiast sera.
 • Proszę wybierać mleko roślinne, takie jak sojowe, migdałowe lub owsiane, zamiast mleka mlecznego.
 • Proszę ograniczyć spożycie czerwonego mięsa do kilku razy w miesiącu.
 • Picie koktajli roślinnych na śniadanie zamiast jajek
 • Proszę kilka razy w tygodniu wybierać białka roślinne, takie jak tofu, edamame, rośliny strączkowe i burgery wegetariańskie.
 • Proszę dodać do kanapek, tacos, makaronów i pizzy dodatkowe warzywa zamiast mięsa.

Wskazówki dotyczące sukcesu w żywieniu opartym na roślinach

Przejście na dietę roślinną wymaga pewnych zmian. Oto wskazówki, jak sprawić, by się to udało:

 • Proszęstopniowo dodawać kolejne rośliny - nie oczekujmy remontu z dnia na dzień. Zmiany wprowadzane stopniowo są łatwiejsze do utrzymania
 • Planowanie jest kluczowe - proszę poświęcić czas na przygotowywanie posiłków na bazie roślin, aby przygotować się na sukces. Proszę polegać na łatwych rozwiązaniach awaryjnych, takich jak wegetariańskie kanapki i koktajle na pracowite dni.
 • Zdobywanie nowych umiejętności kulinarnych - wyszukiwanie filmów o gotowaniu na bazie roślin, uczęszczanie na zajęcia lub kupowanie roślinnych książek kucharskich w celu poznania przepisów i technik.
 • Proszęstosować zamienniki - proszę zamieniać mleka roślinne i alternatywy dla mięsa mielonego w swoich ulubionych przepisach, aby przekształcić je w wersje roślinne.
 • Proszęsię rozpieszczać - wegańskie desery, burgery, lody i sery na bazie roślin bez wyrzeczeń.
 • Proszęskupić się na swoim samopoczuciu - proszę zwrócić uwagę na takie zmiany jak lepsze trawienie, więcej energii, lepszy sen. To zmotywuje Państwa do pozostania przy żywności roślinnej.

Nawet małe kroki w kierunku diety roślinnej mogą się opłacić. Proszę zacząć od miejsca, w którym czują się Państwo komfortowo i rozwijać się dalej. Monitorowanie wpływu zwiększonej ilości pokarmów roślinnych na energię, nastrój i zdrowie może zainspirować do dalszego stosowania diety roślinnej.

Podsumowanie

Nauka potwierdza, że dieta oparta głównie na roślinach i pełnowartościowych produktach spożywczych zapewnia optymalne zdrowie i długowieczność. Pokarmy roślinne dostarczają spektrum związków ochronnych i składników odżywczych, których brakuje w produktach pochodzenia zwierzęcego.

Diety roślinne pomagają zapobiegać poważnym chorobom przewlekłym, takim jak choroby serca, rak, cukrzyca i otyłość, które są powszechne w przypadku standardowych diet zachodnich. Zmniejszają one stan zapalny i uszkodzenia oksydacyjne w całym organizmie, które leżą u podstaw rozwoju chorób.

Poza zdrowiem fizycznym, odżywianie oparte na roślinach jest zgodne z podstawowymi holistycznymi zasadami żywienia, takimi jak zrównoważony rozwój, współczucie, dobre samopoczucie umysłu i ciała oraz zapobieganie chorobom. Więcej pokarmów roślinnych korzystnie wpływa na zdrowie osobiste i zdrowie planety.

Każdy krok w kierunku diety roślinnej może poprawić samopoczucie, niezależnie od tego, czy jest się w pełni weganinem, czy nie. Proszę skupić się na stopniowym dodawaniu smacznych, satysfakcjonujących pokarmów roślinnych, które napędzają ciało i umysł.

Jakie są różne poziomy odżywiania opartego na roślinach?

Istnieje całe spektrum diet roślinnych. Weganie w ogóle nie spożywają produktów pochodzenia zwierzęcego. Laktoowowegetarianie unikają mięsa, ryb i drobiu, ale jedzą jajka i nabiał. Peskatarianie włączają do swojej diety owoce morza, ale unikają innych mięs. Flexitarianie stosują głównie dietę wegetariańską, ale okazjonalnie jedzą mięso, jaja, nabiał lub ryby. Diety oparte na roślinach mogą wahać się od całkowicie wegańskiej do wegetariańskiej przez większość czasu z minimalną ilością pokarmów pochodzenia zwierzęcego.

Jakie są proste sposoby na dodanie większej ilości roślin do diety?

 • Proszę rozpocząć dzień od zielonego smoothie lub jogurtu roślinnego z owocami i orzechami.
 • Proszę wypełnić połowę talerza warzywami i/lub sałatką podczas każdego posiłku.
 • Proszę spróbować bezmięsnych poniedziałków lub wybrać 2-3 wegańskie obiady w tygodniu.
 • Proszę używać awokado, hummusu, masła orzechowego, fasoli lub tofu zamiast mięsa w kanapkach, tacos, makaronach itp.
 • Proszę przekąsić świeże owoce, warzywa z hummusem lub guacamole, niesolone orzechy i nasiona, popcorn lub prażoną ciecierzycę.
 • Proszę wybierać mleko, jogurty i sery na bazie roślin.

Jak zapewnić sobie wystarczającą ilość białka na diecie roślinnej?

Fasola, soczewica, groch, soja, orzechy, nasiona i produkty pełnoziarniste dostarczają białka. O ile zapotrzebowanie na kalorie jest zaspokojone, łączenie tych białek roślinnych zapewnia dostarczenie wszystkich niezbędnych aminokwasów. Do najlepszych źródeł należą edamame, tofu, tempeh, soczewica, ciecierzyca, czarna fasola, komosa ryżowa, pistacje, nasiona konopi i chleb Ezekiel.

Jakie są dobre roślinne źródła wapnia?

Warzywa liściaste, takie jak jarmuż, kapusta włoska, szpinak i brokuły są bogate w wapń. Wzmocnione mleka roślinne i sok pomarańczowy, tofu z dodatkiem wapnia, migdały, fasola navy, melasa Blackstrap, figi i nasiona sezamu również dostarczają wapnia.

Jak mogę zaspokoić zapotrzebowanie na żelazo, jedząc produkty roślinne?

Proszę jeść dużo produktów bogatych w żelazo, takich jak soczewica, fasola, szpinak, boćwina, orzechy, nasiona, rodzynki i komosa ryżowa. Proszę spożywać pokarmy bogate w witaminę C, takie jak cytrusy, papryka, kiwi i brokuły z pokarmami bogatymi w żelazo, aby zwiększyć wchłanianie. W przypadku niedoboru żelaza proszę rozważyć suplementację.

Skąd dieta roślinna czerpie witaminę B12?

Witaminy B12 brakuje w pokarmach roślinnych, więc weganie powinni przyjmować suplement B12 lub spożywać pokarmy wzbogacone witaminą B12, takie jak płatki zbożowe, mleko roślinne i drożdże odżywcze. Proszę monitorować poziom witaminy B12 i uzupełniać jej niedobór. Osoby spożywające mięso również mogą mieć niski poziom witaminy B12 i wymagać suplementacji.

Na jakie tłuszcze powinienem położyć nacisk w diecie roślinnej?

Proszę skupić się na spożywaniu większej ilości tłuszczów jednonienasyconych i wielonienasyconych pochodzących z awokado, orzechów, nasion, oliwy z oliwek i tłustych ryb, w tym owoców morza. Proszę ograniczyć tłuszcze nasycone pochodzące z oleju kokosowego, oleju palmowego, przetworzonej żywności i tłustych mięs. Proszę unikać tłuszczów trans.

Jak mogę pozostać przy diecie roślinnej na dłuższą metę?

Proszę znaleźć ulubione przepisy, zaplanować posiłki, przygotować roślinne przekąski i zaopatrzyć kuchnię w podstawowe produkty. Wsparcie ze strony przyjaciół i zasobów, takich jak książki i grupy internetowe, również ułatwia sprawę. Proszę skupić się na tym, jak pokarmy roślinne wpływają na wygląd i samopoczucie, a nie na ograniczeniach.

Jak szybko dieta roślinna może poprawić moje zdrowie?

Korzyści takie jak zwiększona energia, lepsze trawienie, zmniejszenie stanów zapalnych i poprawa poziomu cholesterolu można zauważyć już po 2 tygodniach. Im dłużej stosują Państwo dietę roślinną, tym bardziej poprawia ona zdrowie układu sercowo-naczyniowego, zmniejsza ryzyko chorób i wspiera zdrową wagę w perspektywie długoterminowej.

Czy dzieci mogą bezpiecznie stosować dietę roślinną?

Tak, dzieci mogą jeść pożywną dietę roślinną przy odpowiednim planowaniu. Proszę pamiętać o suplementacji witaminą B12. Proszę współpracować z pediatrą i zarejestrowanym dietetykiem, aby pomóc dzieciom uzyskać odpowiednią ilość białka, żelaza, cynku, wapnia, kwasów omega-3 i witaminy D ze źródeł roślinnych.

Czy dieta roślinna nie jest pozbawiona składników odżywczych, takich jak witamina B12, żelazo, cynk, wapń i witamina D?

Prawdą jest, że niektóre składniki odżywcze znajdują się głównie w żywności pochodzenia zwierzęcego. Jednakże, z wyjątkiem witaminy B12, można je również pozyskać ze źródeł roślinnych. Przyjmowanie suplementu B12 i spożywanie zbilansowanej diety bogatej w składniki roślinne minimalizuje ryzyko niedoboru.

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?