Czy warto chodzić codziennie, aby schudnąć?

Published:

Spacer to jedna z najprostszych, a zarazem najskuteczniejszych form ćwiczeń. Nie wymaga żadnego sprzętu, można go wykonywać w dowolnym miejscu i ma wiele korzyści zdrowotnych. Ale czy codzienne chodzenie jest skutecznym sposobem na utratę wagi?

Krótka odpowiedź brzmi: tak - codzienne spacery mogą absolutnie pomóc w utracie wagi. Istnieje jednak kilka ważnych czynników, które należy wziąć pod uwagę, aby upewnić się, że codzienne spacery są tak wydajne i produktywne, jak to tylko możliwe.

Czy warto chodzić codziennie, aby schudnąć?

Jak chodzenie pomaga schudnąć?

Zanim przejdziemy do tego, jak zmaksymalizować utratę wagi dzięki chodzeniu, przyjrzyjmy się najpierw, w jaki sposób chodzenie pomaga spalać kalorie i tkankę tłuszczową.

Istnieją dwa główne sposoby, w jakie regularne chodzenie przyczynia się do utraty wagi:

1. Spala kalorie

Chodzenie jest formą ćwiczeń, a ćwiczenia spalają kalorie. Liczba spalanych kalorii zależy od kilku czynników:

 • Pana/Pani waga - Cięższe osoby spalają więcej kalorii podczas chodzenia niż osoby lżejsze.
 • Intensywność spacer u - Im szybciej Pan/Pani chodzi, tym więcej kalorii Pan/Pani spali. Zwykły spacer spala mniej kalorii niż szybki, energiczny spacer.
 • Czas trwania - Im dłuższy spacer, tym więcej kalorii zostanie spalonych. Chodzenie przez 60 minut spali więcej kalorii niż chodzenie przez 30 minut.
 • Teren - chodzenie pod górę spala więcej kalorii niż chodzenie po płaskim terenie.

Aby dać Państwu ogólne wyobrażenie, osoba o wadze 155 funtów (70 kg) może spalić około 167 kalorii spacerując w umiarkowanym tempie przez 30 minut. Jeśli wydłuży Pan ten czas do 60 minut, spali Pan 334 kalorie.

2. Zwiększa metabolizm

Regularne spacery nie tylko spalają kalorie podczas samego spaceru, ale także lekko przyspieszają metabolizm na pewien czas po jego zakończeniu. Jedno z badań wykazało 7% wzrost metabolizmu po spacerze o umiarkowanej intensywności.

To przyspieszenie metabolizmu oznacza, że nadal spalają Państwo dodatkowe kalorie przez 1-2 godziny po spacerze. Z czasem może się to przełożyć na znaczne dodatkowe spalanie kalorii.

Podsumowując, chodzenie pomaga schudnąć poprzez spalanie kalorii bezpośrednio podczas samego spaceru, a także poprzez zwiększenie metabolizmu spoczynkowego.

Ile chodzić dziennie, aby schudnąć?

Skoro wiemy już, że chodzenie może pomóc w utracie wagi, ile należy chodzić dziennie, aby zobaczyć rezultaty?

Według Centers for Disease Control and Prevention (CDC), dorośli powinni wykonywać co najmniej 150 minut ćwiczeń o umiarkowanej intensywności tygodniowo, aby uzyskać znaczące korzyści zdrowotne. Umiarkowana intensywność oznacza, że chodzi Pan/Pani wystarczająco szybko, aby podnieść tętno i się spocić, ale nie tak energicznie, że nie jest Pan/Pani w stanie prowadzić rozmowy.

Aby osiągnąć ten cel poprzez samodzielne chodzenie, CDC zaleca:

 • 30 minut szybkiego marszu 5 dni w tygodniu

Lub

 • 50 minut szybkiego marszu 3 dni w tygodniu

Chodzenie przez 150 minut tygodniowo może pomóc w stopniowej, trwałej utracie wagi, zwłaszcza w połączeniu ze zdrową dietą.

Czy można chodzić za dużo?

Czy istnieje ryzyko dłuższego chodzenia każdego dnia, aby szybciej schudnąć? Dla większości ludzi chodzenie w dowolnej ilości jest bezpieczne, pod warunkiem, że stopniowo zwiększają Państwo czas trwania i intensywność. Proszę zacząć od niskiej intensywności i dodawać kilka dodatkowych minut każdego dnia.

Można jednak przesadzić. Oznaki, które mogą świadczyć o tym, że chodzą Państwo zbyt dużo, to m.in:

 • Bolesność mięśni, która nie ustępuje po dniu lub dwóch odpoczynku.
 • Ból lub obrzęk podczas chodzenia
 • Skrajne zmęczenie, zawroty głowy lub duszności podczas lub po chodzeniu
 • Niezdolność do prowadzenia rozmowy podczas chodzenia
 • Brak wystarczającej ilości czasu na odpoczynek i regenerację między spacerami

Jeśli wystąpi którykolwiek z tych objawów, należy rozważyć skrócenie czasu lub zmniejszenie intensywności chodzenia. Pana/Pani ciało potrzebuje czasu, aby przystosować się do zwiększonego poziomu aktywności. Proszę stopniowo zwiększać chodzenie, słuchając sygnałów nadmiernego wysiłku ze strony ciała.

Jak zmaksymalizować utratę wagi dzięki codziennym spacerom?

Teraz, gdy przyjrzeliśmy się temu, ile należy chodzić, aby schudnąć, omówmy kilka strategii, aby uzyskać jak największe korzyści ze spalania tłuszczu podczas codziennych spacerów.

Chodzić szybciej

Jednym z najprostszych sposobów na spalenie większej ilości kalorii i tłuszczu podczas spaceru jest zwiększenie prędkości. Jeśli obecnie spacerują Państwo w spokojnym tempie 2 mil na godzinę, proszę rozważyć zwiększenie go do 3 mil na godzinę lub więcej.

Różnica, jaką daje przejście 1 mili na godzinę jest znacząca. Dla osoby ważącej 155 funtów:

 • Chodzenie z prędkością 2 km/h pozwala spalić 63 kalorie w ciągu 30 minut.
 • Chodzenie z prędkością 3 km/h pozwala spalić 98 kalorii w ciągu 30 minut.
 • Chodzenie z prędkością 4 km/h pozwala spalić 151 kalorii w 30 minut.

Zwiększając prędkość z 2 do 3 mil na godzinę, można spalić około 35 dodatkowych kalorii podczas 30-minutowego spaceru.

Dłuższy spacer

Aby zwiększyć spalanie kalorii, należy wydłużyć czas trwania spacerów. Proszę spacerować przez 45-60 minut zamiast 30 minut, aby przyspieszyć spalanie tłuszczu. Proszę tylko pamiętać, aby stopniowo wydłużać czas chodzenia przez kilka tygodni, aby uniknąć kontuzji.

Add Hills

Proszę szukać tras ze wzniesieniami, aby spalić jeszcze więcej kalorii. Chodzenie pod górę zmusza ciało do pracy wbrew grawitacji, zwiększając intensywność. Wzniesienia urozmaicają spacery i pozwalają spalić więcej kalorii bez konieczności szybszego chodzenia.

Wymachy ramion

Bardziej energiczne pompowanie ramion podczas chodzenia bardziej angażuje mięśnie górnej części ciała, zwiększając tętno i spalanie kalorii.

Proszę dodać trening interwałowy

Proszę przeplatać krótkie serie szybkiego marszu z interwałami o umiarkowanym tempie. Na przykład, proszę iść szybkim krokiem przez 2-3 minuty, a następnie powrócić do umiarkowanego tempa na 2-3 minuty. Proszę powtarzać interwały 5-10 razy podczas spaceru.

Proszę nosić kamizelkę z obciążeniem

Noszenie kamizelki z obciążeniem zwiększa opór podczas chodzenia, spalając więcej kalorii. Proszę zacząć od 5-10 funtów, a następnie stopniowo zwiększać obciążenie w miarę przyzwyczajania się do chodzenia w kamizelce. Ta prosta sztuczka pozwala spalić dodatkowe kalorie podczas zwykłego spaceru.

Spacer po posiłku

Wyjście na spacer krótko po jedzeniu pomaga ustabilizować poziom cukru we krwi i może pomóc spalić część niedawno spożytych kalorii.

Proszę dążyć do 15-30 minutowego spaceru po dużych posiłkach, aby wspomóc trawienie i zwiększyć dzienne spalanie kalorii.

Poranny spacer

Spacerowanie z samego rana ma kilka zalet:

 • Zapewnia to możliwość odbycia spaceru, zanim dzień stanie się bardziej pracowity
 • Ćwiczenia na czczo mogą sprzyjać nieco wyższemu spalaniu tłuszczu
 • Dodaje energii i sprawia, że są Państwo bardziej aktywni i czujni w ciągu dnia.
 • Poranna ekspozycja na światło pomaga ustawić rytm dobowy.

Proszę więc rozważyć ustawienie budzika na 30-60 minut wcześniej i chodzenie od samego rana. Jeśli jednak poranki nie są dla Państwa odpowiednie, to każda pora dnia jest dobra. Proszę tylko znaleźć harmonogram spacerów, którego można się konsekwentnie trzymać.

Jak szybko można schudnąć chodząc?

W tym momencie mogą się Państwo zastanawiać - jak szybko mogę potencjalnie schudnąć, jeśli zacznę codziennie chodzić?

Tempo utraty wagi zależy w dużej mierze od danej osoby. Czynniki takie jak waga początkowa, dieta i inne nawyki związane ze stylem życia odgrywają ważną rolę w określaniu tempa odchudzania.

Większość ekspertów sugeruje jednak dążenie do stopniowej, stałej utraty wagi w tempie 1-2 funtów tygodniowo. W tym tempie tracą Państwo głównie tłuszcz, zachowując jednocześnie masę mięśniową.

Aby stracić 1-2 kilogramy tygodniowo dzięki samemu chodzeniu, prawdopodobnie potrzebowałby Pan około 300-600 dodatkowych kalorii dziennie. Można to osiągnąć przy około 45-90 minutach energicznego marszu dziennie, ale ilości będą się różnić w zależności od osoby.

Kluczem jest konsekwencja. Codzienne chodzenie w szybkim tempie i śledzenie tempa utraty wagi przez 2-4 tygodnie zapewnia przydatne informacje zwrotne, które informują, czy należy dostosować czas trwania lub intensywność chodzenia, aby osiągnąć swoje cele.

Dodatkowe wskazówki dla maksymalnej utraty tkanki tłuszczowej

Oto kilka innych wskazówek, które uzupełnią Państwa nową rutynę chodzenia, aby przyspieszyć spalanie tłuszczu:

Trening siłowy

Proszę dodać jakąś formę treningu siłowego 2-3 dni w tygodniu oprócz codziennych spacerów. Trening siłowy przyspiesza metabolizm, buduje mięśnie i pomaga skuteczniej spalać tłuszcz.

Zwiększenie spożycia białka

Proszę spożywać więcej wysokiej jakości, chudych źródeł białka, takich jak ryby, jajka, jogurt grecki i białko w proszku. Białko zaspokaja głód, jednocześnie wspomagając wzrost mięśni i utratę tkanki tłuszczowej. Proszę dążyć do spożywania około 0,7 do 1 grama białka na funt masy ciała dziennie.

Zwiększenie spożycia błonnika

Proszę spożywać więcej pokarmów bogatych w błonnik, w tym warzyw, owoców, fasoli, soczewicy, orzechów i nasion. Błonnik odżywia jelita i może pomóc przyspieszyć spalanie tłuszczu.

Priorytet snu

Proszę zapewnić sobie 7-9 godzin wysokiej jakości snu każdej nocy. Brak wystarczającej ilości snu może zaburzać hormony regulujące głód i metabolizm.

Łączenie wszystkiego w całość

Podsumowując, szybki marsz przez 30-60 minut dziennie może z czasem całkowicie pomóc w utracie wagi. Aby przyspieszyć spalanie tłuszczu, proszę skupić się na:

 • Zwiększenie prędkości chodzenia i nachylenia
 • Wydłużenie czasu chodzenia
 • Dodawanie interwałów do sesji szybkiego marszu
 • Konsekwentne przestrzeganie harmonogramu spacerów
 • Cotygodniowe monitorowanie tempa utraty wagi

Połączenie codziennych spacerów z deficytem kalorycznym, treningiem siłowym, wystarczającym spożyciem białka i wysokiej jakości snem zapewnia organizmowi optymalne środowisko do maksymalnego spalania tłuszczu.

Proszę być cierpliwym i trzymać się rutyny chodzenia. Zbędne kilogramy zaczną znikać w miarę konsekwentnego poruszania ciałem każdego dnia. Proszę pamiętać, że powolna i stała utrata wagi jest najzdrowszym podejściem zapewniającym długoterminowe rezultaty.

W jaki sposób chodzenie może pomóc w utracie wagi?

Chodzenie to świetna forma aktywności fizycznej, która może pomóc w spalaniu kalorii i kontrolowaniu wagi. Spalanie większej ilości kalorii podczas chodzenia może pomóc, zwłaszcza jeśli zwiększy Pan/Pani tempo chodzenia lub włączy więcej spacerów do swojego dnia.

Jakie są korzyści zdrowotne wynikające z chodzenia?

Chodzenie przynosi wiele korzyści zdrowotnych. Może pomóc poprawić zdrowie układu sercowo-naczyniowego, zmniejszyć ryzyko chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca typu 2, oraz wzmocnić mięśnie i kości. Chodzenie może również pomóc w spalaniu kalorii i utracie wagi.

Czy chodzenie może pomóc w utracie tłuszczu z brzucha?

Tak, chodzenie może pomóc w utracie wagi i tłuszczu z brzucha. Chociaż redukcja punktowa nie jest możliwa, regularna aktywność fizyczna, taka jak chodzenie, może przyczynić się do ogólnej utraty wagi, w tym redukcji tkanki tłuszczowej na brzuchu.

Ile można schudnąć chodząc?

Ilość kilogramów, które można stracić poprzez chodzenie zależy od różnych czynników, w tym od rutyny chodzenia, czasu trwania, intensywności i ogólnej diety. Połączenie regularnego chodzenia i zbilansowanej diety może przyczynić się do utraty wagi.

Jak rozpocząć program chodzenia?

Aby rozpocząć program chodzenia, należy zacząć od wyznaczenia sobie osiągalnych celów, takich jak rozpoczęcie od kilku minut chodzenia i stopniowe zwiększanie czasu chodzenia. Proszę wybrać wygodne buty do chodzenia i znaleźć bezpieczną i przyjemną trasę spacerową.

Ile minut dziennie powinien Pan chodzić, aby schudnąć?

Zalecany czas trwania chodzenia w celu utraty wagi wynosi około 150 minut tygodniowo, co można podzielić na 30 minut szybkiego marszu przez co najmniej 5 dni w tygodniu. Można jednak zacząć od krótszych spacerów i stopniowo wydłużać czas ich trwania.

Czy chodzenie w szybkim tempie może pomóc w utracie wagi?

Tak, spacer w szybkim tempie może pomóc spalić więcej kalorii i przyczynić się do utraty wagi. Należy dążyć do utrzymania tempa, które podnosi tętno i sprawia, że czujemy się lekko zdyszani, ale nadal jesteśmy w stanie prowadzić rozmowę.

W jaki sposób chodzenie pomaga w kontrolowaniu wagi?

Chodzenie pomaga kontrolować wagę poprzez spalanie kalorii i przyczynianie się do ogólnego wydatku energetycznego. Regularne spacery, wraz ze zbilansowaną dietą, mogą pomóc w utracie i utrzymaniu wagi.

Czy chodzenie może pomóc spalić więcej kalorii?

Tak, chodzenie może pomóc w spalaniu kalorii. Liczba kalorii spalonych podczas chodzenia zależy od różnych czynników, takich jak waga, tempo chodzenia, czas trwania i intensywność. Chodzenie pod górę lub włączanie interwałów szybszego chodzenia może pomóc spalić jeszcze więcej kalorii.

Jak mogę włączyć więcej chodzenia do mojego dnia?

Istnieje wiele sposobów na włączenie większej ilości spacerów do swojego dnia. Można korzystać ze schodów zamiast windy, parkować samochód dalej od miejsca docelowego lub robić krótkie przerwy na spacer w ciągu dnia pracy. Wyznaczenie sobie celu, jakim jest osiągnięcie określonej liczby kroków każdego dnia, może również zmotywować Pana/Panią do częstszego chodzenia.

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?