Jak długo powinienem chodzić dziennie, aby zobaczyć rezultaty?

Published:

Chodzenie jest jedną z najłatwiejszych i najbardziej dostępnych form ćwiczeń. Nie wymaga sprzętu ani członkostwa w siłowni i można go wykonywać w dowolnym miejscu i czasie. Ale ile należy chodzić, aby zobaczyć rezultaty? Poniżej przedstawiamy, jak długo należy spacerować każdego dnia.

Ile chodzenia jest potrzebne, aby uzyskać korzyści zdrowotne?

Ile chodzenia jest potrzebne, aby uzyskać korzyści zdrowotne?

Spacerowanie zaledwie 30 minut dziennie przez 5 dni w tygodniu może przynieść znaczące korzyści zdrowotne. Niektóre z korzyści płynących z regularnego chodzenia obejmują:

 • Obniżone ciśnienie krwi i poziom cholesterolu
 • Zmniejszone ryzyko chorób przewlekłych, takich jak choroby serca, cukrzyca i rak.
 • Poprawa nastroju i zmniejszenie ryzyka depresji
 • Zwiększony poziom energii i wytrzymałość

Kluczem jest konsekwencja. Spacerowanie przez 30 minut dziennie pozwala spełnić minimalne zalecenia dotyczące aktywności fizycznej. Ale dłuższe spacery mogą spalić więcej kalorii i przynieść dodatkowe korzyści fitness.

Jaki jest zalecany dzienny czas chodzenia?

Większość ekspertów zaleca wykonywanie co najmniej 150 minut ćwiczeń o umiarkowanej intensywności tygodniowo. Może to być pięć 30-minutowych spacerów lub dłuższe spacery co najmniej 3 dni w tygodniu.

Szybki marsz przez 30-60 minut 3-5 razy w tygodniu jest idealnym rozwiązaniem:

 • Utrzymanie zdrowej wagi
 • Poprawa sprawności układu sercowo-naczyniowego
 • Wzmocnienie kości i mięśni
 • Redukcja stresu i napięcia

Aby uzyskać jeszcze większe korzyści, proszę dążyć do 300 minut marszu tygodniowo. Rozłożone na 5 dni daje to 60 minut chodzenia dziennie.

Jak daleko należy iść w ciągu 30 minut?

Większość osób pokonuje średnio od 2,5 do 4 mil w ciągu 30 minut. Może się to jednak różnić w zależności od:

 • Tempo chodzenia - szybkie tempo obejmuje więcej terenu niż spokojny spacer.
 • Teren - chodzenie po płaskich chodnikach i ścieżkach pozwala iść szybciej niż wędrówki pod górę.
 • Poziom sprawności fizycznej - im lepsza kondycja fizyczna, tym dłuższy dystans można pokonać w ciągu 30 minut.

Aby obliczyć swoje tempo, proszę iść przez 10 minut i zanotować pokonany dystans. Proszę pomnożyć wynik przez 3, aby określić swój 30-minutowy dystans.

Z biegiem czasu, wraz z poprawą kondycji, zauważą Państwo, że można przejść dłuższy dystans w tym samym 30-minutowym przedziale czasowym.

Co uważa się za szybkie tempo chodzenia?

Aby uzyskać największe korzyści, należy chodzić w umiarkowanym lub szybkim tempie. Oto kilka ogólnych wskazówek dotyczących szybkiego tempa chodzenia:

 • 100 kroków na minutę jest uważane za szybkie tempo.
 • 3-4 mile na godzinę lub 15-20 minut na milę
 • Chodzenie z kołysaniem ramionami i przyspieszonym oddechem, ale nadal w stanie prowadzić rozmowę.

Szybki marsz wymaga wysiłku, ale nie tak dużego, aby nie można było rozmawiać. Powinni Państwo odczuwać przyspieszenie oddechu i tętna. Dokładne tempo będzie się różnić w zależności od aktualnego poziomu sprawności fizycznej. Proszę skupić się na forsowaniu się i stopniowym zwiększaniu intensywności marszu.

Jak długo chodzić, aby schudnąć?

Aby schudnąć, prawdopodobnie będzie Pani potrzebować więcej niż tylko codziennego 30-minutowego spaceru, chyba że stosuje Pani również dietę o obniżonej kaloryczności. Przejście 1-2 mil w ciągu 30 minut spala około 100-200 kalorii.

Aby mieć znaczący wpływ na utratę wagi, większość ekspertów zaleca:

 • Chodzenie 45-60 minut 5-6 dni w tygodniu
 • Pokonywanie 3-4 mil na sesję
 • Chodzenie w szybkim, wymagającym tempie
 • Łączenie chodzenia ze zdrową dietą

Ten poziom chodzenia może spalić do 300 kalorii podczas jednej sesji. Samo chodzenie może nie prowadzić do dramatycznej utraty wagi, ale może pomóc w utrzymaniu deficytu kalorii i utracie wagi w miarę upływu czasu w połączeniu ze zmianami diety.

Ile powinien Pan chodzić, aby zadbać o kondycję?

Poprawa ogólnej kondycji fizycznej wymaga, aby sesje spacerowe wykraczały poza spokojne przechadzki. Jeśli może Pan/Pani z łatwością prowadzić rozmowę przez cały czas, prawdopodobnie musi Pan/Pani chodzić dłużej, dalej lub zwiększyć tempo.

Proszę spacerować w szybkim tempie lub od czasu do czasu dodawać krótkie serie joggingu. Niektóre opcje poprawy kondycji obejmują:

 • Zwiększenie długości sesji - spacer przez 45-60 minut
 • Dodanie wzniesień lub sprintów - stanowi to większe wyzwanie dla układu sercowo-naczyniowego.
 • Chodzenie na dłuższych dystansach - proszę dążyć do 3-5 mil.
 • Noszenie ciężarków - zwiększa opór, zamieniając spacery w trening siłowy.

Proszę zacząć powoli i monitorować postępy. Gdy chodzenie stanie się łatwiejsze, proszę zwiększyć długość, prędkość lub poziom trudności. Kluczem jest konsekwencja. Proszę chodzić co najmniej 5 dni w tygodniu i uwzględnić dni odpoczynku na regenerację.

Jak daleko należy codziennie chodzić?

Nie ma jednej magicznej liczby określającej, jak daleko należy chodzić codziennie. Zależy to od Państwa celów i aktualnego poziomu sprawności fizycznej. Oto kilka ogólnych wskazówek dotyczących odległości w zależności od celów:

Dla zdrowia:

 • 1-3 mil dziennie

Dla fitness:

 • 3-4 mile dziennie

Dla utraty wagi:

 • 4-5 mil dziennie

Dla większości osób rozpoczynających rutynowe spacery, 1-2 mile to dobry punkt wyjścia, który można następnie zwiększyć. Przejście od zera ćwiczeń do chodzenia kilka kilometrów każdego dnia grozi kontuzją lub wypaleniem. Proszę stopniowo zwiększać dystans każdego tygodnia.

Wskazówki jak chodzić dłużej i dalej

Łatwo jest utknąć na tym samym dystansie lub trasie każdego dnia. Oto kilka wskazówek, jak robić postępy:

 • Idź dalej - Dodaj 0,25-0,5 mili do swojej trasy lub przejdź dodatkowe okrążenie. Małe wzrosty sumują się.
 • Zmiana kierunku - Proszę przejść się nową trasą lub zwiedzić nową okolicę. Dzięki temu spacery będą bardziej interesujące.
 • Dołączenie do grupy spacerowej - posiadanie innych osób, od których zależy, czy pojawią się Państwo na spacerze, może zapewnić motywację.
 • Słuchanie audiobooków lub podcastów - dzięki temu czas mija szybciej i można odwrócić uwagę od zmęczenia lub nudy.
 • Korzystanie z monitora fitness - Rejestrowanie kroków i przebytych kilometrów motywuje do ich zwiększania.
 • Udział w marszu na dystansie 5 km - Posiadanie celu w postaci wyścigu sprawi, że będą Państwo na bieżąco z treningiem.

Jak wprowadzić więcej codziennych spacerów?

Jeśli obecnie nie są Państwo aktywni, osiągnięcie ponad 30 minut ciągłego marszu może być zniechęcające. Istnieją proste sposoby, aby wprowadzić więcej ruchu w ciągu dnia:

 • Proszę chodzić po schodach, kiedy tylko jest to możliwe
 • Proszę parkować dalej od wejść i przejść dodatkowy dystans.
 • Proszę wysiąść z transportu publicznego o jeden przystanek wcześniej i przejść się pieszo
 • Proszę robić przerwy na spacer co 1-2 godziny, jeśli pracuje Pan/Pani przy biurku.
 • Wykonywanie prac domowych, takich jak sprzątanie i prace ogrodowe
 • Proszę pójść na spacer z rodziną po obiedzie
 • Spacer lub marsz w miejscu podczas reklam i przerw telewizyjnych
 • Spacer podczas odbierania połączeń telefonicznych

Małe zrywy aktywności przez cały dzień przyczynią się do osiągnięcia codziennych celów związanych z chodzeniem. Proszę korzystać z okazji do spacerów, gdy tylko jest to możliwe.

Najważniejsze zalecenia dotyczące codziennego chodzenia

To, jak długo i jak daleko należy chodzić każdego dnia, zależy od stanu zdrowia i celów fitness. Dla ogólnego stanu zdrowia dobrym celem jest spacerowanie przez 30 minut dziennie lub wykonanie 10 000 kroków. Szybki marsz przez 45-60 minut przez większość dni może pomóc w utracie wagi i poprawie kondycji w połączeniu ze zdrowymi nawykami żywieniowymi.

W miarę nabywania kondycji proszę dążyć do przejścia 3-5 mil w tym czasie. Taki poziom chodzenia może pomóc w spalaniu tłuszczu, wzmocnieniu układu sercowo-naczyniowego oraz ujędrnieniu nóg i tułowia. Proszę pozostać konsekwentnym w codziennych spacerach, stopniowo zwiększając ich długość lub intensywność, a także włączając inne ćwiczenia, takie jak trening siłowy.

Najważniejszą rzeczą jest wybranie rutyny chodzenia, której będą się Państwo trzymać przez długi czas. Proszę więc zacząć powoli i znaleźć taką ilość codziennych spacerów, która będzie pasować do Państwa harmonogramu i sprawi, że poczują się Państwo pełni energii. Proszę być cierpliwym i pokonywać kolejne kilometry. W niedługim czasie przyniesie to wiele korzyści, od lepszego zdrowia po szczuplejszą talię.

Jak długo powinienem chodzić dziennie, aby zobaczyć rezultaty?

Departament Zdrowia i Opieki Społecznej zaleca co najmniej 150 minut umiarkowanej aktywności aerobowej lub 75 minut intensywnej aktywności aerobowej tygodniowo. Tak więc, jeśli chodzi Pan/Pani w szybkim tempie, powinien Pan/Pani dążyć do co najmniej 30 minut spaceru każdego dnia, aby zobaczyć rezultaty.

Ile kroków należy wykonać podczas chodzenia?

Proszę dążyć do wykonywania co najmniej 10 000 kroków dziennie. Jest to ogólne zalecenie dla utrzymania dobrego stanu zdrowia i osiągnięcia korzyści płynących z chodzenia.

Jakie są korzyści z codziennego chodzenia?

Codzienne chodzenie przynosi wiele korzyści, w tym poprawę zdrowia układu krążenia, zwiększenie wytrzymałości, kontrolę masy ciała, zmniejszenie ryzyka chorób przewlekłych, takich jak choroby serca i cukrzyca, poprawę trawienia, lepszy nastrój i poprawę ogólnego samopoczucia.

Czy mogę sprawić, by chodzenie było skutecznym ćwiczeniem, nawet jeśli nie mam zbyt wiele czasu?

Tak, mogą Państwo! Nawet krótka aktywność fizyczna może być korzystna. Jeśli nie ma Pan/Pani pełnych 30 minut na spacer, można podzielić go na mniejsze sesje. Proszę dążyć do co najmniej trzech 10-minutowych spacerów w ciągu dnia, aby zgromadzić zalecane 30 minut codziennej aktywności fizycznej.

Ile kilometrów powinienem przejść dziennie?

O: Utrzymanie dobrego stanu zdrowia i czerpanie korzyści z chodzenia.

Czy noszenie krokomierza jest pomocne w śledzeniu postępów w chodzeniu?

Tak, noszenie krokomierza lub monitora fitness liczącego kroki może być bardzo pomocne w śledzeniu postępów w chodzeniu. Może to zmotywować Pana/Panią do osiągania codziennych celów w zakresie kroków i zapewnić namacalny sposób pomiaru aktywności fizycznej.

Czy chodzenie w wolnym tempie jest nadal korzystne?

Jak najbardziej! Chodzenie w wolniejszym tempie jest nadal korzystne i liczy się jako forma aktywności fizycznej. Chociaż chodzenie w szybszym tempie może zapewnić dodatkowe korzyści dla układu sercowo-naczyniowego, każdy ruch jest lepszy niż siedzenie.

Jak chodzenie może poprawić moje zdrowie?

Chodzenie może poprawić stan zdrowia na wiele sposobów. Pomaga wzmocnić serce i płuca, zwiększa gęstość kości, poprawia krążenie, poprawia nastrój i samopoczucie psychiczne, pomaga kontrolować wagę, zmniejsza ryzyko rozwoju chorób przewlekłych i poprawia ogólną długość życia.

Jakie są najlepsze wskazówki, dzięki którym chodzenie stanie się częścią mojej codziennej rutyny?

Aby chodzenie stało się częścią codziennej rutyny, proszę rozważyć włączenie go do codziennych czynności. Można chodzić do i z pracy, chodzić schodami zamiast windą, chodzić podczas przerwy na lunch, wykorzystywać przerwy na krótkie spacery lub zaplanować specjalny czas na chodzenie każdego dnia. Proszę znaleźć najlepsze dla siebie rozwiązanie i uczynić je priorytetem.

Czy szybkie chodzenie przynosi więcej korzyści niż chodzenie w wolniejszym tempie?

Chodzenie w szybszym tempie, takie jak szybki marsz, może zapewnić dodatkowe korzyści sercowo-naczyniowe w porównaniu do chodzenia w wolniejszym tempie. Zwiększa intensywność ćwiczeń, podnosi tętno i spala więcej kalorii. Jednak każda forma chodzenia jest korzystna dla zdrowia, więc proszę wybrać tempo, które odpowiada Pani/Pana poziomowi sprawności i celom.

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?